Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post Reply
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#26 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by nOrMaLaC »

hape_hapica wrote:A sto se niste borili kao ostali Bosanci i Hercegovci? Uz duzno postovanje, ali posebno Banjalucani glume velike patriote, a kad se trebalo puske uhvatiti vi ste srpske vojnike pozdravili bijelim carsafima. Iskren da budem, kad cujem kako je nekome do septembra 1995 u BL bilo tesko i kako ste se kupali u Vrbasu, dodje mi da povracam. Ne biste sve to prosli da ste se na vrijeme puske uhvatili, ali lakse je bilo cetnicima lojalnost potpisati. Pa ono jos prica kako mu je tesko bilo zbog Ferhadije. Svasta...
Svašta bih rekao, ali niti je vrijeme niti je mjesto za to. Ne znam kako možeš tvrditi da su se četnici nekakvim čaršafima pozdravljali. To je sramota što govoriš...
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#27 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

BL je vecinski srpski grad a osim toga drzali su pola glavnog grada bez problema.
Preko Travnika su protjerali tek manji dio Bosnjaka iz BL a u neko doba su prestali sa protjerivanjem Sanjana i Prijedorcana. Do Oluje je i tamo bilo jos Bosnjaka i Hrvata.
Bilo je prijedloga sa srpske strane da se osnuje IZ RS ali to je odbijeno kao i priblizavanje stavova sa Fikretom Abdicem.
Kroz cijeli rat je bilo ubistava i maltretiranja.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#28 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Sezam »

nOrMaLaC wrote:
hape_hapica wrote:A sto se niste borili kao ostali Bosanci i Hercegovci? Uz duzno postovanje, ali posebno Banjalucani glume velike patriote, a kad se trebalo puske uhvatiti vi ste srpske vojnike pozdravili bijelim carsafima. Iskren da budem, kad cujem kako je nekome do septembra 1995 u BL bilo tesko i kako ste se kupali u Vrbasu, dodje mi da povracam. Ne biste sve to prosli da ste se na vrijeme puske uhvatili, ali lakse je bilo cetnicima lojalnost potpisati. Pa ono jos prica kako mu je tesko bilo zbog Ferhadije. Svasta...
Svašta bih rekao, ali niti je vrijeme niti je mjesto za to. Ne znam kako možeš tvrditi da su se četnici nekakvim čaršafima pozdravljali. To je sramota što govoriš...
Navikao sam ja na takve ispade.

Ali evo da mu probam odgovoriti. To sto se neko zvao Damir pa nije zvucalo da je Bosnjak musliman, pa se taj jedan ili njih 10 kupalo na Vrbasu ne znaci nista. Do ljeta 1993 je vecelika vecina Bosnjaka protjerana iz Banjaluke, kulminacija svega bila je nakon rusenja Ferhadije i Arnaudije. Ono malo sto je ostalo je protjerano nakon Oluje.

Sto nisu ratovali? Cime? Prackama? Banjaluka je prodana davnih dana, sve sto se moglo desiti je da pozavrsavamao u kojekakvim Tomasicama. Mozda bi to i odgovaralo likovima poput @hape-hapica.

A da smo patriote, jesmo, i to svi znaju. :bih:

I jos jednom, za sve smrdljive cetnike: Malme! :thumbup:
User avatar
hape
Posts: 400
Joined: 18/06/2008 20:58

#29 Re: AW: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by hape »

Pa cime su se drugi branili matere ti? Otkud njima puske? Tesko vam bilo platiti, kontali nece komsije Srbi na vas. Nemojte mi molim vas demagogije sada. Nikome ne zelim Tomasicu, sram i stid neka te bude.

Ja jedino govorim da je bezobrazluk da vi nesto kukate kako ste se zajebavali u Vrbasu pa morali bjezati zbog legitimisanja dok je ostatak Bosne krvario, a nedaleko od vas klali i mucili ljude. Vecina zbrisala u Svedsku a mala manjina se prikljucila odbrani domovine.

Znam da je istina teska, ali sta cu vam ja. Cinjenica je da je jedina BL zakazala u odbrani zemlje. Drugi su se probili do slobodne teritorije i ukljucili se u odbranu BiH, a vi se u Vrbasu zajebavali. Svasta.
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#30 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Nisu se drugi probijali do slobodne teritorije vec su ih Srbi protjerali u tom pravcu.
Na koji nacin su se to po tebi Prijedorcani iz 7. korpusa probili do slobodne teritorije?
sumirprimus
Posts: 81632
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#31 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sumirprimus »

dobro care polako ba,vjerovatno su bili djeca pa se kupali..pa sta ako su se kupali?
mogu da zamislim horor i bezizlaznost njihovih roditelja..
prepusteni sami sebi bez ikakve organizacije,pomoci,jebiga lako je osudjivat...
ni mup-a iza sebe...
nemojte zajebavat...
User avatar
hape
Posts: 400
Joined: 18/06/2008 20:58

#32 Re: AW: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by hape »

sinuhe wrote:Nisu se drugi probijali do slobodne teritorije vec su ih Srbi protjerali u tom pravcu.
Na koji nacin su se to po tebi Prijedorcani iz 7. korpusa probili do slobodne teritorije?
Ja poznajem dvojicu koji su nocima lutali od Vlasenice do Kladnja i tu se prikljucili odbrani zemlje. Mnogi se nisu uspjeli probiti i bili su ubijani ili zarobljeni, ali da su to pokusavali u mnogim drugim mjestima BiH, to je cinjenica. Sta mislis otkud u Srebrenici zrtve iz vise od 10 opcina? Ljudi skontali da se u tom i tom selu nisu mogli braniti i probili se do slobodne teritorije.

Naravno da su u globalu protjerani ti ljudi. U BL medjutim, tih pokusaja probijanja je bilo jako malo i ljudi su ostali zivjeti u BL potpisavsi lojalnost genocidasima. Preko 45.000 Bosnjaka u BL, od toga minimalno 15.000 vojno sposobnih muskaraca. Pa jbt mogli ste diviziju imati da ste htjeli.
User avatar
hape
Posts: 400
Joined: 18/06/2008 20:58

#33 Re: AW: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by hape »

sumirprimus wrote:dobro care polako ba,vjerovatno su bili djeca pa se kupali..pa sta ako su se kupali?
mogu da zamislim horor i bezizlaznost njihovih roditelja..
prepusteni sami sebi bez ikakve organizacije,pomoci,jebiga lako je osudjivat...
ni mup-a iza sebe...
nemojte zajebavat...
Cekaj jarane, pa kako su se na pocetku rata branili u Foci, Zvorniku, Zepi, Gorazdu, Teocaku itd itd. Ni oni nisu imali MUP iza sebe ali su na vrijeme kravu prodali i kupili puske.
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#34 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Namjerno brkas vecinski bosnjacka mjesta sa BL u kojoj su Srbi imali profesionalnu vojsku i apsolutnu vlast.
User avatar
BHCluster
Posts: 23423
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#35 Re: AW: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by BHCluster »

hape_hapica wrote:Pa cime su se drugi branili matere ti? Otkud njima puske? Tesko vam bilo platiti, kontali nece komsije Srbi na vas. Nemojte mi molim vas demagogije sada. Nikome ne zelim Tomasicu, sram i stid neka te bude.

Ja jedino govorim da je bezobrazluk da vi nesto kukate kako ste se zajebavali u Vrbasu pa morali bjezati zbog legitimisanja dok je ostatak Bosne krvario, a nedaleko od vas klali i mucili ljude. Vecina zbrisala u Svedsku a mala manjina se prikljucila odbrani domovine.

Znam da je istina teska, ali sta cu vam ja. Cinjenica je da je jedina BL zakazala u odbrani zemlje. Drugi su se probili do slobodne teritorije i ukljucili se u odbranu BiH, a vi se u Vrbasu zajebavali. Svasta.
Sta je ostatak Bosne uradio kada su Visegrad, Bijeljina itd u istocnoj Bosni krvarili, pa kada su Kozarac i Prijedor, pa onda Sanski Most pa Kljuc itd sve do Bihaca bili etnicki ocisceni a nesrbi stavljeni u koncentracione logore sta je ostatak Bosne uradio? Sto se tice Banjalucana u Armiji Republike Bosne i Hercegovine to ti je lako provjeriti ali to nije poenta jeli tako. Iz moje blize porodice u Armiji su bili njih 8. Neznas o cemu pises zato mani se mahalske. I na kraju krajeva gdje si ti Ramo bio da nas sviju oslobodis.
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#36 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Neregistrirani »

Banjaluka je prodana na pocetku rata. "Mijenjana" za Tuzlu. Prijatelji mojih staraca koji su radili za Kosmos su cekali kao na iglama sta ce se dojaviti '92. da li da se sve pakuje, unistava, itd. ili se ostaje. Onda su kao "odahnuli", jer im je receno da BL "ostaje", da ce "oni tamo" dobiti Tuzlu.
Banjalucani su isli da se bore oko Prijedora i Kozarca, na samom pocetku, nekoliko ih je sehida koje sam poznavao. Eto, zasto se to nije organizovalo u Banjaluci, taj otpor? Bar minimalni.
Smiješno je i pomisliti da je to (samo) do Banjalucana - da su oni koji su dogovarali rat, dogovorili da ce se malo i u BL zakuhati, zakuhalo bi se. Nije valjda se se i dalje naivno vjeruje da dogovora o mnogim stvarima tokom rata nije bilo.
Druga stvar, Banjaluku su odmah na pocetku, dok su avioni jos isli, napustili skoro svi Banjalucani zvucnijih imena i zanimanja, koji su mozda i mogli prikupiti neki ozbiljan broj pristalica. Izmedju Banjaluke i svojih golfova i bundi na nekoj drugoj lokaciji, izabrase ovo drugo. Njima na obraz i na cast. Jako me nerviraju s nostalgijom na daljinu, "je li nam Vrbas jos onako zelen", "joj, da mi je sad cevape kod Muje pojesti" i slicno, kao i s kritikama "sto se malo ne organizujete, nemate ni predstavnik u gradskoj skupstini". Pa ovdje je vecinom go jad, zabijen u svoja geta (Novoseliju, Sehere, Mejdan, Vrbanju), nekai kao znacajniji Bosnjak ti je neko ko ima kafanu i u kojoj cesto pjeva Koke i prenosi se utakmica reprezentacije.
Nemojte me samo o organizovanju Banjalucana...nisu bez veze za sebe Banjalucani jos odavno govorili "Banjalucani govna rucali"!

(Da, kupali smo se, jer smo bili maloljetni i nismo imali babe i dede po selima da tamo provodimo raspuste. Nismo se zvali "Damir". Srpske kuce su cesto pretresane, trazli su Srbe koji se nisu odazivali na mobilizaciju, kao i one za koje su imaju odjavu da stagod svercuju "preko linije".)
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#37 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Ne vidim neke propuste u organizaciji za vrijeme rata a ne znam ni od kakve koristi bi imali od nekog direktora koji je napustio BL 92. Sta bi to on organizovao :-)
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#38 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by stakasa »

Neregistrirani wrote:Banjaluka je prodana na pocetku rata. "Mijenjana" za Tuzlu. Prijatelji mojih staraca koji su radili za Kosmos su cekali kao na iglama sta ce se dojaviti '92. da li da se sve pakuje, unistava, itd. ili se ostaje. Onda su kao "odahnuli", jer im je receno da BL "ostaje", da ce "oni tamo" dobiti Tuzlu.
Banjalucani su isli da se bore oko Prijedora i Kozarca, na samom pocetku, nekoliko ih je sehida koje sam poznavao. Eto, zasto se to nije organizovalo u Banjaluci, taj otpor? Bar minimalni.
Smiješno je i pomisliti da je to (samo) do Banjalucana - da su oni koji su dogovarali rat, dogovorili da ce se malo i u BL zakuhati, zakuhalo bi se. Nije valjda se se i dalje naivno vjeruje da dogovora o mnogim stvarima tokom rata nije bilo.
Druga stvar, Banjaluku su odmah na pocetku, dok su avioni jos isli, napustili skoro svi Banjalucani zvucnijih imena i zanimanja, koji su mozda i mogli prikupiti neki ozbiljan broj pristalica. Izmedju Banjaluke i svojih golfova i bundi na nekoj drugoj lokaciji, izabrase ovo drugo. Njima na obraz i na cast. Jako me nerviraju s nostalgijom na daljinu, "je li nam Vrbas jos onako zelen", "joj, da mi je sad cevape kod Muje pojesti" i slicno, kao i s kritikama "sto se malo ne organizujete, nemate ni predstavnik u gradskoj skupstini". Pa ovdje je vecinom go jad, zabijen u svoja geta (Novoseliju, Sehere, Mejdan, Vrbanju), nekai kao znacajniji Bosnjak ti je neko ko ima kafanu i u kojoj cesto pjeva Koke i prenosi se utakmica reprezentacije.
Nemojte me samo o organizovanju Banjalucana...nisu bez veze za sebe Banjalucani jos odavno govorili "Banjalucani govna rucali"!

(Da, kupali smo se, jer smo bili maloljetni i nismo imali babe i dede po selima da tamo provodimo raspuste. Nismo se zvali "Damir". Srpske kuce su cesto pretresane, trazli su Srbe koji se nisu odazivali na mobilizaciju, kao i one za koje su imaju odjavu da stagod svercuju "preko linije".)
Bezobrazno je optuzivat Banjalucane sto se nisu organizovali 92-e. Nego ti ovde spomenu ova zvucnija imena. Upadalo je u oci kakvi su supci bili sportasi, prije svega rukometasi, koji su bili veci Hrvati od Hrvata iz Hrvatske. Oni potpisnici protiv Alije 93-e, sto su Tudjmana podrzali, bilo je dosta Banjalucana meni se cini. Koliko vas uopste ima u BiH, znam da vas je vani bas puno?
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#39 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Mislis dva rukometasa koji su nekoliko godina pred rat otisli u Zagreb i igrali za njihovu reprezentaciju. Smailagic i Saracevic, i trener Arslanagic. Bozidar Jovic je Srbin.
Doktor Kurjak i Berber hajde imaju neke veze sa BL, ali dugo su zivjeli u drugim mjestima.
Last edited by sinuhe on 14/01/2014 12:25, edited 1 time in total.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#40 Re: AW: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Sezam »

hape_hapica wrote:
Naravno da su u globalu protjerani ti ljudi. U BL medjutim, tih pokusaja probijanja je bilo jako malo i ljudi su ostali zivjeti u BL potpisavsi lojalnost genocidasima. Preko 45.000 Bosnjaka u BL, od toga minimalno 15.000 vojno sposobnih muskaraca. Pa jbt mogli ste diviziju imati da ste htjeli.
Diviziju sa prackama i cakijama kao teskim naoruzanjem, a ova raja sto su bili crni pojas u "kung fu kino Vrbas Brus li", oni bi bili diverzanti.

Lako je sad biti pametan i pisati gluposti kao sto ti to sad radis. Cuj da prodam kravu i kupim pusku? Nisam imao kravu, kao ni vecina Bosnjaka iz Banjaluke. Ipak je to malo veca carsija jarane, gradsko jezgro je bilo totalno izmjesano, jedino vecinski bosnjacki kompaktan dio grada su bili Seher, Sitari, Novoselija - taj juzni dio prema Jajcu je odsjecen jos u januaru 1992. Rodjak koji se borio u ARBiH do zadnjeg dana po ostatku Bosne mi je pricao kako je SDA u po te frke poslala kamion "necega" prema Seheru, no su ih cetnici naravno presjekli i ti je to, inace bi kompletan Seher zavrsio na Manjaci, a klati na zelenom mostu nisu mogli, jer su u Banjaluci vec tada bile prisutne sve znacajnije svjetske kuce...Peter Maas, autor knjige "Ljubi bliznjeg svog" -mozes je citati na e-novinama- je tada bio u gradu, kao i mnogi ostali novinari, za razliku od 50 km sjeverno gdje su klali i masakrirali na hiljade u Prijedoru, dok se legendarni Ed Vuliamy nije probio do Omarske i snimio one nadaleko poznate snimke. Bosnjake u Banjaluci je spasilo samo prisustvo stranih medija. Zato su cetnici i srusili Ferhadiju. Tad su Bosnjaci poceli masovno potpisivati, ali ne "lojalnost cetnicima" kako ti izmisljas, vec da ostavljaju svu imovinu cetnicima u zamjenu za siguran prolaz "negdje"...e tako se onda nakon dvije tri godine izbjeglickih kampova dodje u Malme :evil: i sad se trebamo osjecati krivim jer smo prezivjeli? Nema sanse jarane. Ovo sto ti radis je kao da neki cetnik zamjera zenickim Srbima sto nisu organizovali kakvu diviziju ili barem bataljon. :-)

U jednom si u pravu, Bosnjaci u Banjaluci jesu vjerovali Srbima. Istina je da se nekima obilo od glavu, a nekima nije.
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#41 Re: AW: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Pitar s Kariba »

Sezam wrote:
U jednom si u pravu, Bosnjaci u Banjaluci jesu vjerovali Srbima. Istina je da se nekima obilo od glavu, a nekima nije.

Ma ja sam iz Sarajeva, i reći ću da u tome BL nije nikakav izuzetak. Bošnjaci su vjerovali Srbima, vjerovali u Jugu, bratstvo i jedinstvo i slične stvari sve dok ih nije opalilo po glavi. I to baš njih lično i pojedinačno. Niko od Bošnjaka, ili skoro niko (bilo ih je, časti izuzecima), nije skakao za pušku dok nije dogorilo do nokata.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#42 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by stakasa »

sinuhe wrote:Mislis dva rukometasa koji su nekoliko godina pred rat otisli u Zagreb i igrali za njihovu reprezentaciju. Smailagic i Saracevic, i trener Arslanagic. Bozidar Jovic je Srbin.
Doktor Kurjak i Berber hajde imaju neke veze sa BL, ali dugo su zivjeli u drugim mjestima.
Upravo na ova cetri muslimana mislim. Za Jovica nisam ni znao. Nekako su se bas zadali na hrvatskoj strani u tim kriticnim trenucima. Gornji Vakuf pada, Stari most srusen a oni pismo podrske Tudjmanovoj politici mira
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#43 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Gojeni H »

Samo bosnjacki i strastveno i s jedne i druge strane! :(

Ne mogu se sloziti da su ljudi krivi sto su prezivjeli. Ne mogu se sloziti ni da je grijeh momku od 16 godina sto se otisao okupati na Vrbasu uprkos uslovima koji se jedino mogu porediti s "rahatlukom" koji su imali Zidovi u nacistickoj Njemackoj.

Medjutim, nikada ne mogu prihvatiti da se otpor bilo gdje nije mogao pruziti.
Jednom je neko od Krajisnika na ovom forumu napisao da se, ko god je imao brigadu u Armiji, a privremeno taj grad izgubio, na kraju opet vratio u taj grad. Spomenuti su Kljuc, Sanski Most, itd.
U ovome sigurno ima istine, jer kako ocekivati da drugi ginu za grad za koji njegovi gradjani nisu spremni da se bore.

Na kraju ostaje jedan gorak ukus ... u slucaju Banja Luke, ali ne samo Banja Luke, vecina onih "vidjenijih" i "uglednijih" su prvi pobjegli i po meni, kao i u slucaju nekih drugih gradova, samo dokazali da oni te gradove nikada nisu istinski voljeli.
Ugled i "vidjenost" su stekli u tim sredinama, ali toj sredini nikada nisu ni pokusali da se oduze.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#44 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by insomnia78 »

Neregistrirani wrote:Banjaluka je prodana na pocetku rata. "Mijenjana" za Tuzlu.
Oj Bože


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#45 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Gojeni H »

insomnia78 wrote:
Neregistrirani wrote:Banjaluka je prodana na pocetku rata. "Mijenjana" za Tuzlu.
Oj Bože


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ja sam odlucio da ignorisem.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#46 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by stakasa »

Gojeni H wrote:Samo bosnjacki i strastveno i s jedne i druge strane! :(

Ne mogu se sloziti da su ljudi krivi sto su prezivjeli. Ne mogu se sloziti ni da je grijeh momku od 16 godina sto se otisao okupati na Vrbasu uprkos uslovima koji se jedino mogu porediti s "rahatlukom" koji su imali Zidovi u nacistickoj Njemackoj.

Medjutim, nikada ne mogu prihvatiti da se otpor bilo gdje nije mogao pruziti.
Jednom je neko od Krajisnika na ovom forumu napisao da se, ko god je imao brigadu u Armiji, a privremeno taj grad izgubio, na kraju opet vratio u taj grad. Spomenuti su Kljuc, Sanski Most, itd.
U ovome sigurno ima istine, jer kako ocekivati da drugi ginu za grad za koji njegovi gradjani nisu spremni da se bore.

Na kraju ostaje jedan gorak ukus ... u slucaju Banja Luke, ali ne samo Banja Luke, vecina onih "vidjenijih" i "uglednijih" su prvi pobjegli i po meni, kao i u slucaju nekih drugih gradova, samo dokazali da oni te gradove nikada nisu istinski voljeli.
Ugled i "vidjenost" su stekli u tim sredinama, ali toj sredini nikada nisu ni pokusali da se oduze.
Dodaj i Stolac. I ovo je istina.
User avatar
LBVIEW
Posts: 9241
Joined: 01/04/2010 22:35

#47 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by LBVIEW »

Za Banja Luku, kao uostalom i ostale krajiske opcine koje su "saptom pale" na pocetku rata najvise je krivo nase politicko vodstvo: nedostatak bilo kakvog plana/strategije i alternativnih rijesenja(u slucaju da se vojno ne moze odbraniti)o zastiti bosnjackog naroda.Hebo te, Srbi u aprilu 92-e zauzimaju vecinu Bosanske Krupe(desnu obalu), pocinju s etnickim ciscenjem bosnjackih sela u dolini Japre, dakle fakticki utvrduju granice srpskog dijela Bosanske Krajine i odsjecaju ne samo Banja Luku vec i ostale krajiske opcine sa znacajnom bosnjackom populacijom, a nasi glupaci, od drzavne vrhuske pa do opcinskih rukovodstava Novog,Prijedora,Sanskog Mosta,Kljuca i Banja Luke sjede skrstenih ruku i pozivaju na mir. :-)
Da je bilo bilo kakve vizije, sposobnosti i odvaznosti kod bosnjackih politicara moglo se puno vise uraditi- od naoruzavanja cisto bosnjackih sela/kvartova pojedinih gradova s izuzetkom recimo Banja Luke (zbog absolutne srpske dominacije),koordinacije vojnih aktivnosti do, u krajnjem slucaju, organizirane evakuacije bosnjackog stanovnistva na slobodnu teritoriju, ukoliko se procijeni kako odbrana nije moguca. Ovako, bosnjacko stanovnistvo je ostavljeno da se samo snalazi, na milost i nemilost zlocincima. :-) Tamo gdje su se uspjeli organizirati lokalno,poput par sela na potezu Vrhpolje-Sanica gdje su ucjenom, zarobivsi kompletan stab srpske brigade,isposlovali sebi izlazak na slobodnu teritoriju Bihaca, opstali su, ostalim su komsije obezbijedili smjestaj u nekom od logora(ukoliko su kojim slucajem prezivjeli masovne egzekucije). :evil:
User avatar
Pitar s Kariba
Posts: 856
Joined: 01/06/2007 09:34
Location: Karibi

#48 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Pitar s Kariba »

stakasa wrote:
Gojeni H wrote:Samo bosnjacki i strastveno i s jedne i druge strane! :(

Ne mogu se sloziti da su ljudi krivi sto su prezivjeli. Ne mogu se sloziti ni da je grijeh momku od 16 godina sto se otisao okupati na Vrbasu uprkos uslovima koji se jedino mogu porediti s "rahatlukom" koji su imali Zidovi u nacistickoj Njemackoj.

Medjutim, nikada ne mogu prihvatiti da se otpor bilo gdje nije mogao pruziti.
Jednom je neko od Krajisnika na ovom forumu napisao da se, ko god je imao brigadu u Armiji, a privremeno taj grad izgubio, na kraju opet vratio u taj grad. Spomenuti su Kljuc, Sanski Most, itd.
U ovome sigurno ima istine, jer kako ocekivati da drugi ginu za grad za koji njegovi gradjani nisu spremni da se bore.

Na kraju ostaje jedan gorak ukus ... u slucaju Banja Luke, ali ne samo Banja Luke, vecina onih "vidjenijih" i "uglednijih" su prvi pobjegli i po meni, kao i u slucaju nekih drugih gradova, samo dokazali da oni te gradove nikada nisu istinski voljeli.
Ugled i "vidjenost" su stekli u tim sredinama, ali toj sredini nikada nisu ni pokusali da se oduze.
Dodaj i Stolac. I ovo je istina.
Jes, ali ima i Foča, Višegrad, Zvornik, ... :-? :(
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#49 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by insomnia78 »

LBVIEW wrote:Za Banja Luku, kao uostalom i ostale krajiske opcine koje su "saptom pale" na pocetku rata najvise je krivo nase politicko vodstvo: nedostatak bilo kakvog plana/strategije i alternativnih rijesenja(u slucaju da se vojno ne moze odbraniti)o zastiti bosnjackog naroda.Hebo te, Srbi u aprilu 92-e zauzimaju vecinu Bosanske Krupe(desnu obalu), pocinju s etnickim ciscenjem bosnjackih sela u dolini Japre, dakle fakticki utvrduju granice srpskog dijela Bosanske Krajine i odsjecaju ne samo Banja Luku vec i ostale krajiske opcine sa znacajnom bosnjackom populacijom, a nasi glupaci, od drzavne vrhuske pa do opcinskih rukovodstava Novog,Prijedora,Sanskog Mosta,Kljuca i Banja Luke sjede skrstenih ruku i pozivaju na mir. :-)
Da je bilo bilo kakve vizije, sposobnosti i odvaznosti kod bosnjackih politicara moglo se puno vise uraditi- od naoruzavanja cisto bosnjackih sela/kvartova pojedinih gradova s izuzetkom recimo Banja Luke (zbog absolutne srpske dominacije),koordinacije vojnih aktivnosti do, u krajnjem slucaju, organizirane evakuacije bosnjackog stanovnistva na slobodnu teritoriju, ukoliko se procijeni kako odbrana nije moguca. Ovako, bosnjacko stanovnistvo je ostavljeno da se samo snalazi, na milost i nemilost zlocincima. :-) Tamo gdje su se uspjeli organizirati lokalno,poput par sela na potezu Vrhpolje-Sanica gdje su ucjenom, zarobivsi kompletan stab srpske brigade,isposlovali sebi izlazak na slobodnu teritoriju Bihaca, opstali su, ostalim su komsije obezbijedili smjestaj u nekom od logora(ukoliko su kojim slucajem prezivjeli masovne egzekucije). :evil:
Sta mislis da je neko te 92-ge predlozio muslimanskom stanovnistvu da ostavi svoje kuce i izvuce se na slobodnu teritoriju, koliko bi ga ljudi poslusalo?
Vecina naseg naroda nije vjerovalo mogucnost rata sve dok mu cetnik nije stavio noz pod vrat


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#50 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Vratili su se samo Kljucani i Sanjani. Ali to je samo tako ispalo. Zna se i kako su dosli do slobodnih krajeva i gdje su ratovali. Na istocnobosancima teorija vec pada u vodu. A da se BL mogla braniti rata ne bi ni bilo.
Post Reply