Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post Reply
NekadMejdan
Posts: 4
Joined: 09/01/2014 20:59

#1 Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by NekadMejdan »

Banja Luka je jedan od rijetkih gradova u kome nije bilo rata u pravom smislu te rijeci, sto se tice vecih gradova, gotovo i jedini. Ja sam Banja Luku napustio u martu 1992 godine, srecu potrazio sa porodicom na drugom mjestu.


U junu 1991 je nastala masovna mobilizacija, sve po planu i programu JNA, nije bilo cetnickih obiljezja.
Od septembra do decembra 1991 Bosnjaci i Hrvati su polako poceli dolaziti sebi sta se desava i u sta bi se moglo pretvoriti, ali komunikacija, linije i sve ostalo je i dalje normalno islo prema drugim gradovima.
Za pravoslavni Bozic pocetkom januara se toliko pucalo, da se rijecima opisati ne moze.

Mladji su prvi bjezali, stariji teze. Tek u proljece 1992 je nastala masovna mobilizacija, kupilo se sve redom. Nesrbi su podobijali otkaze u firmama.. Medju Srbima se slavilo, konkretnog razloga nije bilo, ali u takvom "mood-u" je bilo stanovnistvo.

Dalje dogadjaje znam najvise iz price drugih ljudi, to cu napisati kada budem imao vremena..





Nadam se da ce se ovdje javiti jos ljudi koji su zivjeli u BL ili su imali veze sa tim gradom.

Kako ste se osjecali, kako ste vi gledali na te dogadjaje.. Kako ste izasli iz BL, ako ste ostali, kakvo je bilo stanje narednih ratnih godina u gradu?
User avatar
Silvester071
Posts: 80
Joined: 06/07/2009 18:44

#2 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Silvester071 »

...interesantno...bliza rodbina mi je zivjela u Banjaluci, do 93'...pratim...
NekadMejdan
Posts: 4
Joined: 09/01/2014 20:59

#3 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by NekadMejdan »

Niko sa sjecanjima?

Bump.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#4 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Mart 92 kad si otisao je vrijeme nacionalnog zanosa kad je stvorena najmladja srpska drzava :D a ona raskalasenost za Novu 92 se nije ponovila za Novu 93. Bio sam ja u BL do septembra 95. E sad izmedju 92 i 95 je bilo svega.
Perec
Posts: 72
Joined: 13/12/2013 21:19

#5 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Perec »

sinuhe wrote:Mart 92 kad si otisao je vrijeme nacionalnog zanosa kad je stvorena najmladja srpska drzava :D a ona raskalasenost za Novu 92 se nije ponovila za Novu 93. Bio sam ja u BL do septembra 95. E sad izmedju 92 i 95 je bilo svega.
Kakva je atmosfera bila u 9. i 10. mjesecu 95te? Jel se slavilo i pucalo? :D
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#6 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Ne znam, bio sam do septembra ili tacnije kraja avgusta.
Mozda se u septembru i osjetilo da se u blizini ratuje, ali u maju su npr. srednjoskolci u isto vrijeme kad su dolazile izbjeglice iz zapadne Slavonije isli na more u CG.
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#7 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by _mufljuz_ »

Perec wrote:
sinuhe wrote:Mart 92 kad si otisao je vrijeme nacionalnog zanosa kad je stvorena najmladja srpska drzava :D a ona raskalasenost za Novu 92 se nije ponovila za Novu 93. Bio sam ja u BL do septembra 95. E sad izmedju 92 i 95 je bilo svega.
Kakva je atmosfera bila u 9. i 10. mjesecu 95te? Jel se slavilo i pucalo? :D
turiralo se dosta :mrgreen:
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#8 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Gojeni H »

sinuhe wrote:
E sad izmedju 92 i 95 je bilo svega.
Npr?
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#9 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by insomnia78 »

_mufljuz_ wrote:
Perec wrote:
sinuhe wrote:Mart 92 kad si otisao je vrijeme nacionalnog zanosa kad je stvorena najmladja srpska drzava :D a ona raskalasenost za Novu 92 se nije ponovila za Novu 93. Bio sam ja u BL do septembra 95. E sad izmedju 92 i 95 je bilo svega.
Kakva je atmosfera bila u 9. i 10. mjesecu 95te? Jel se slavilo i pucalo? :D
turiralo se dosta :mrgreen:
:D:D:D:D


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#10 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Gojeni H wrote:
sinuhe wrote:
E sad izmedju 92 i 95 je bilo svega.
Npr?
Rat se oduzio pa je bilo tu raznih dogadjaja.
Treba istaknuti ulogu Merhameta. Ti ljudi su bili na visini zadatka u tim teskim vremenima. Poslali su Roy Gutmana na Manjacu, primili prve oslobodjene logorase. Predsjednika Merhameta i starog mladomuslimana su cak pokusali zaklati, ima oziljke na vratu a onda u martu 95 su ih uhapsili i drzali zatvorenim pa do kraja rata.
A uhapsili su ih jer je do 95-te jos bilo Bosnjaka u BL. Isto su radili i hrvatskim predstavnicima, ali cini mi se u manjoj mjeri.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11053
Joined: 15/01/2010 18:31

#11 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Jack Be Nimble »

Moze se komotno napisati deset stranica a da se ne napise uvod niti da se zna sta pisac zeli da kaze.

Neki dobili otkaze 92. kao moja mama a neki bili na poslu sve do samog izlaska kao moj tata. Sve zavisi kakvog si direktora imao i ako je on ostao ono sto bi se reklo covjek kroz sve te godine. Zbog tog tatinog direktora nikada nismo bili istjerani iz stana mada su nam dolazili mnogi u uniformi. Jednog dana su nas istjerali, sljedeci dan nas vratili nazad i izvinuli jer se direktor umjesao. Taj direktor nije dopustio da se ijednom Hrvatu/Muslimanu dadne otkaz a kamo li da budu izbaceni iz stana.

Sva sreca imali stan pa nisu mogli bombe bacati na balkon a preko puta Srbin zivi. Medjutim oni sa kucom nisu imali te srece. Obicno kada bi te bomba probudila u toku noci poceo si misliti cija je kuca nastradala. Telefoni se okrecu i sa druge strane se cuje glas 'nije moja kuca', ni zdravo ni jutro ni koje sta je, samo se kaze nisam ja ili nazalost kazu meni su je bacili.

Bio sam dobar u tome da ocjenim odakle je eksplozija dosla i ko je nastradao, ali jedne noci kada su dvije eksplozije jedna za drugom tresnule, vatra/bljesak bio ispod mog prozora, krevet mi se tresao a ja nisam mogao skontati ko je nastradao. Rekao starcima NATO poceo bombardovati. Kontao Zaluzani/Manjaca roknuti pa se culo do grada. A zivimo izmedju Ferhadije i Arnaudije, ne znam koja mi je bliza, obadvije vidim sa balkona. Mi se probudili i stari hoda po sobi i govori 'haj da cujemo cija je kuca sinoc nastradala'. 8 ujutro prvi komsija udze i samo kaza 'Ferhadija i Arnaudija' i sjede na stolicu koda mu se noge oduzele. I onda smo svatili, glavu kroz prozor munara na Ferhadiji na koso, Arnaudije nema. Prica po BL ovo je zadnja opomena muslimanima itd itd itd.

Islo se na Vrbas, stariji nisu mogli naravno, nas mladje ganjala vojna policija po Vrucici a mi preplivamo Vrbas na drugu stranu. Onda ovi skontali da rijeka ima dvije strane pa nas docekali na drugoj strani, eh onda haj nizvodno do Hiseta ili ako treba Gradskog/Studenca. Nema se sada bubrega ali haj vrijedilo je :-).

Oni koji su imali starije sinove znalo se kada se njima smije otici u posjetu i na koji nacin da se pokuca na vrata. Ako dolazis iza 20h i ne pokucas pet puta sin kroz balkon i bjezi u sumu. Mi smo cuvali dvije komsije kod nas. Srbin i Musliman. Jednog trazili za rata drugog za radne obaveze u Doboju, pa kod nas dolazili u 5 ujutro a vracali se svojoj kuci u 23h.

Slusalo se radio SA kako se god znalo i umjelo. Obicno se slavilo kada dodje neka vijest da armija zauzela neki polozaj. Mislim da je bila 93ca, kada je armija zauzela Grabez/Grbec? Cekalo se 21h i Risto da se pojavi na TV pa da od njega cujemo vijesti iz prve ruke. Jadnik kasnio 15minuta sa dnevnikom i izgledao koda je imao najgoru gripu :). Eh sada problem bilo kojeg proboja da armija napravi je u tome sto bi istu noc tebi pod balkonom bomba eksplodirala. Ili bi te cekali ujutro da te izbace iz stana. Glavni odgovor bi bila malo jaca mobilizacija na ulicama. Mislim da je to bilo ljeto 94te, i to ljeto spada u nezaboravno ljeto...Hrvati su napravili neki dar mar na nekom ratistu i onda su katolicke crkve/kuce krenule da lete u zrak. Samo hrvate hapsili na ulici. Mogoa si na prsa staviti sliku Tite, na ledja Alije, u desnu ruku petokraku, u lijevu liljane i od Boske do male carsije setati a da te niko nista ne upita. Nazalost to je samo trajalo 3 dana, ali u ta tri dana stari se nahodao, vidio familije, saznao dosta vijesti.

Rat se citavo vrijeme osjetio na ulicama BL pogotovo na stablama jer su stalno visile crne smrtovnice sa slikama mladih momaka u zrelim godinama koji su izgubili zivote na ratistu. Al vrhunac je poceo ja mislim Okt/Nov 94te kada je direktor isao od ucionice do ucionice i govorio da muski od 17 su zvanicno diplomirali i spremni su za Bihaca. Ta bitka za Bihac je digla mlade Srbe na noge a naravno i druge, samo drugi su bili na nogama zbog drugih razloga jos od 92. I onda dolazi Bljesak/Oluja/Knin/armija pred Prijedora, raspad sistema i bjezanija. Sljedeci dan vijest se kruzi Ameri su rekli NE armiji, BL ostaje Srpska i slavlje.

Kad je armija zasjela na Vlasic? Sljedece jutro su bili sjebani da nisu znali kako se mobilizacija izvrsava. Ko zombiji hodali i samo govorili mi smo sljedeci, to jest, sada ce u BL sici.

Eh sada u tome svemu ima jos da se puno pise i svako ima svoju pricu. Ako si ne sretnik na ulici i neko te zovne tvojim imenom eto ti njih 6 i izudaraju te dok ne vidis na oci. Bilo je tu i humora kao kada dijete dodje sa pismenim zadatkom da treba da napise pismo Srpskom vojniku itd. Ja sam morao da crtam Svetog Savu, sto nije nista lose, ali to kada radis 93ce svjestan si da kako god ga nacrtas nece ispasti na dobro :-).

Merhamet je naravno igrao veliku ulogu, ali kada se dobila prva pomoc od karitasa onda se uvijek pokusavalo ugurati medju njih. Merhamet dadne neku ribu i danski sir, a karitas citavo janje. Nije bitno zasto ali su imali bolju pomoc.
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#12 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Gojeni H »

@sinuhe/@JBN

Koji su bili razlozi ostanka, vas ili vasih roditelja, ako je bilo uopste neke odluke?
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#13 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by nOrMaLaC »

U nasem prisustvu, pred nasim ocima, zbiva se genocid nad bosnjackim narodom. Provodjeno je, a i dalje se provodi, etnicko ciscenje gradova i sela. Ubijaju nasu bracu, dakako iz razloga vjerske mrznje, ali prije svega da se otme njihova zemlja, da se opljacka njihova imovina, da se razore i zauzmu njihove kuce i da se sve to zadrzi za sebe, u trajnom posjedu", kazala je Milinka Pavlovic. Na podrucju Banje Luke do 1991. godine zivjelo je 15% bosnjackoga stanovnistva, a u samom gradu 45.000. Krajem 1996. godine u Banjoj Luci je zivjelo svega 3.000 Bosnjaka.
Na podrucju banjalucke opcine Srbi su, s namjerom da potpuno etnicki "ociste" ovo podrucje, formirali vise koncentracionih logora za Bosnjake:

1) Manjaca. - U ovom logoru bilo je zatoceno preko 8.000 Bosnjaka. Prema podacima koji su obradjeni u Institutu za istra-zivanje zlocina pro-tiv covjecnosti i medjunarodnog pra-va u Sarajevu, to je priblizan broj ubijenih. Kroz ovaj koncentracioni logor, medjutim, proslo je vise desetina hiljada Bosnjaka. Oko 20 imama bilo je zatoceno u ovom mucilistu, gdje su prosli najveca mucenja i ponizenja. Kada su razmijenjeni, svi su odreda mokrili krv i imali problema s bubrezima i kicmom.

Agresor ih je tukao danonocno: po genitalijama, bubrezima, glavi i citavome tijelu. Imam Resad Jugo, primjerice, samo je prilikom jednog batinanja primio 300 udaraca. Brojao je udarce po svome tijelu nanesene visezilnim kablom, drzalom sjekire, slaufom i pendrekom. "Kada bi udarali pendrekom, mi smo to smatrali salom. Najgori je bio visezilni kabal koji se obavijao oko nas", pricao je Jugo. Imama Muharema Posavljaka postavljali su na dvije stolice prsima okrenutim prema zemlji, a onda po njemu skakali i pokusavali mu prebiti kicmu. Sve zatocene Bosnjake patili su gladju i zedju. Aktivirali su i pojedine fizicki jace, a psihicki nestabilne logorase da tuku svoje drugove. Dovoljan je bio samo pogled u zabranjenom pravcu da znatizeljni logoras ostane bez zivota. "Nismo smjeli ni pogledom odlutati u nezeljenom pravcu. Spustis pogled preda se, ruke na ledja, jer ako ih pomjeris, doceka te udarac."

Jedan Bosnjak iz Kljuca, zatocenik u jednoj kljuckoj skoli nekoliko sedmica, zajedno sa svojih jedanaest drugova minibusom je prebacen na Manjacu 25. juna 1992. godine. Na samom ulazu u ovaj zloglasni logor pretucen je dok je prolazio izmedju dva reda srpskih vojnika. Potom su ga svukli do gole koze, pokrali i jos ga jednom pretukli; odrezali su mu kosu i zatvorili ga u jednoj od stala logora. Kao i svi ostali zatvorenici, spavao je na golom podu. Jedne noci, deset Bosnjaka "izabranih po prethodno sastavljenom spisku" odvedeno je na ispitivanje u drugu prostoriju. Medju njima je bio i pomocnik gradonacelnika Kljuca gosp. Omer Filipovic. Uslijedilo je potom zvjersko mucenje ovih neduznih ljudi. Gosp. Filipovic pljuvao je krv, a da mu pri tom niko nije mogao pomoci. Esad Bender nastradao je na isti nacin. Cuvari su mu vise puta skakali po stomaku. Kada je 16. decembra 1992. izasao iz logora Manjaca, bio je oslabio 20 kg i bolovao od teskog ingvinalnog prodera.
Drugi logoras, porijeklom iz Kljuca, zatocenik u zatvoru u Staroj Gradisci, nakon sto je prebacen na Manjacu, dozivio je jos teze stradanje:

"Cim smo dosli, pokrali su nas i rasporedili u razne stale u logoru. Do augusta 1992., srpski su rezervisti odgovorni za logor sproveli vecinu ubojstava. U jednoj klanici neki su zatvorenici bili muceni i zaklani. Jednog dana dovezen je kamion iz Omarske sa zarobljenicima. Nekoliko sati culi su se krikovi. Ista scena ponovila se kada je doslo sest velikih kamiona iz Sanskog Mosta. Rezervisti koji su ih pratili poceli su sistematski klati civile sve dok ih komandant logora nije zaustavio. Tada je 20 osoba poginulo."

Prebacivanje zatocenih Bosnjaka na Manjacu organizirano je na takav nacin da su mnogi tokom putovanja stradali.

"Tokom augusta (1992.), prije posjete Medjunarodnog crvenog kriza, dosli su zatvoreni kamioni puni Bosnjaka iz Krajine. Kada su otvorili kamione, nasli su 25 mrtvih usljed gusenja", izjavio je zatocenik iz Grapske kod Doboja. On je jos kazao: "Drugi put, doslo je 1.000 zatvorenika iz Omarske, odmah nakon sto je MCK otkrio taj logor. Mnogi su zaklani cim su dosli na Manjacu. Jedan mi je sin vidio kako su klali jednog covjeka u kuhinji." O uvjetima boravka u tom kazamatu isti covjek nastavlja kazivati: "Sve do dolaska Crvenog kriza, nismo imali sta jesti - jedan hljeb za 40 zatvorenika, dvadeset litara vode za jednu klanicu, oko 600 zatvorenika. Bili smo zatvoreni u devet prostorija 50 x 15 m, spavali smo na golom podu, na betonu - jedna deka za cetiri osobe. Nekoliko nas cak je oboljelo od dizenterije. Ti su bili odvojeni, oko 150 osoba."

Mucenje zedju bilo je, tako, jedan od nacina unistavanja zatocenih Bosnjaka: posto im ni u priblizno dovoljnoj mjeri nisu davali zdravu vodu, bili su prisiljeni piti vodu iz umjetnog jezera u koje se odlagalo smece i uginule zivotinje. Mnogi su se logorasi razboljeli i umrli od trovanja.
Upravnik ovog zloglasnog mucilista, potpukovnik Bozidar Popovic, zabranio je pristup novinarima, tvrdeci da je ovaj logor sabirni punkt i tranzitni centar iz kojeg zarobljenici cekaju odlazak u tzv. trece zemlje. Ali navodno, tvrdio je on, posto ih niko nece, moraju ovdje boraviti dok se za njih ne nadje drugo rjesenje.
Nakon teskog poraza srpskih agresorskih snaga u Hrvatskoj u ljeto 1995., na banjaluckom podrucju su bili ponovo aktivirani koncentracioni logori, prije svega Manjaca, Mali logor i Keraterm kod Prijedora.

2) Logor juzno od Banje Luke. - Predstavnica Visokog komeserijata UN-a za izbjeglice u Zenevi izjavila je kako su Srbi uspostavili novi logor juzno od Banje Luke. Tamo se vise od 6.000 ljudi drzi na otvorenom, zagradjeni bodljikavom zicom...

3) Zatvor "Tinjica". - U ovom mucilistu bilo je zatoceno preko 1.000 Bosnjaka

4) Tzv. "Crna kuca". - U ovom logoru bili su zatoceni pojedini Bosnjaci sa sireg podrucja Banje Luke. U njemu su bili izlozeni svakoj vrsti mucenja i terora.

5) Vojna kasarna u Banjoj Luci. - Bosnjake s podrucja Kotor-Varosi izdvojene iz konvoja kod Celinca Srbi su deportirali u ovaj kazamat. Oni koji su prezivjeli pricaju o svome stradanju u tom logoru, gdje su ih ispitivali i svakodnevno tukli. Nakon detaljne obrade, "obicne" zatocenike dalje su slali na Manjacu.

6) Rudnik u Celincu (u pravcu Stanara). - U ovome mjestu nedaleko od Banje Luke jos prije srpsko-crnogorske agresije na RBiH aktivno je pripreman genocid nad Bosnjacima. O tome dovoljno svjedoce rijeci dr. Kuzmanovica, poslanika u Skupstini RBiH i direktora Doma zdravlja u Celincu, koje je izrekao neposredno prije agresije: "Vidis one tri dzamije! Jedva cekam da ih srusim, a nek Alija (Izetbegovic, prim. M. O.) dodje da nas sprijeci!"
MrAmani96
Posts: 194
Joined: 04/02/2013 20:29
Location: Rødovre

#14 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by MrAmani96 »











User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#15 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by insomnia78 »

Mojne tako, vidis da su janjetinu jeli
Djelio Karitas po janje citavo


Sent from my iPhone using Tapatalk
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11053
Joined: 15/01/2010 18:31

#16 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Jack Be Nimble »

Dok se mogao kraj sa krajem sastaviti ljudi su ostajali. Oni koji nisiu imali starije sinove oni su mogli duze da izdrze sve dok je bilo posla ili dok nisu bili istjerani iz stanova/kuca.

Moji starci bili tvrdoglavi i mislili da ce sve stati sljedeci dan, svako ima neki ponos i zbog tog ponosa zelio da ostane. Mama je na kraju psihicki vise nije mogla da izdrzi i tako se diglo sidro. Gledajuci na sve stvarno nije bitno kad se odlazilo, svako je imao svoj trenutak. A neki kao dio moje familije nikada nisu ni izasli, ostali citavo vrijeme. Ako imas mladju djecu onda to nekakao bude lakse. Malom je tek 13ta imamo jos 4 godine fore i tako se razmisljalo.

Gledajuci na sve i ja bi volio da su moji odlucili da izadju 92. Nisu nista postigli sto su se patili 3 godine.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#17 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Da, mada se nije uvijek moglo otici samo tako. Morali su se srediti papiri a 93 i 94 i proputovnica kroz Hrvatsku. Rijec je vise o valovima iseljenja a najvise cini mi se u proljece 93-ce preko koridora kada su uveliko istjerivali ljude iz drustvenih stanova.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11053
Joined: 15/01/2010 18:31

#18 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Jack Be Nimble »

Putovnica nije trebala jer je Crveni Krst vodio ljude do Okucana meni se cini u UN logore koji su bili na tom podrucju. Pa tako nisi bio ni tamo ni vamo, a odatle bi te UN dalje slao u trece zemlje. Ja mislim da je Jordan imao svoj kamp oko Okucana. To je ferceralo do 13. Maja meni se cini kada je Tudzman zapoceo Bljesak i srusio most na Savi.

A kako su raja kucali na vrata 18. rodzendanu tako bi se i odjavili da bi ih vojska ne bi mogla naci. Problem je u tome sto su morali da sjede kod kuce sve dok se ne nabave ostali papiri za izlazak, jer ti fakticki ne postojis. Ja sam se odjavio Februara 95te meni se cini ali posto nisam bio jos punoljetan onda su se i roditelji morali zajedno sa mnom odjaviti.

Oni koji su imali roditelje, stariju rodbinu, bolesnu rodbinu su pokusavali da izdrze sto vise da ne bi ostavljali roditelje, a znali su da u tim godinama ne bi mogli izdrzati put ili spavanje po nekim kampovima.

Meni je najzalosnije bilo vidjeti ljude u dugim pernatim merhametskim jaknama. Boje su bile plava, roza i mozda zelena. Ta jakna je bila ko bijela traka oko lijeve ruke i zvanicno si oznacen ko si i sta si. Definitivno je bilo Srba koju su isto spajali kraj sa krajem i rado se docepali tih jakni, ali obicno si znao ko te jakne nosa.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#19 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Nek' si se registrovao da dobacis koju sa strane.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#20 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Zokipfc »

RukaRuciNismoTurci wrote:Ој Турци, јел вам хладно у Скандинавији?

На овој теми, скупило се пола Малмеа. :lol:



Добри сте ви кад дођете 15 дана љети, тад сам ионако на одмору па вас не видим. Обиђете своје, мало кукате како смо вас протјерали, потрошите пара и назад кући.. То ја прихватам. Али да вас сваки дан гледам, да ми се ту испред носа множите и клањате.. е то не може.

Е избјеглице моје, то ће вам можда толерантни Швеђани дати пошто вас не знају у душу, али у српској Бања Луци, то не пролази.
'Bem ti kucni odgoj :D
User avatar
karanana
Posts: 47117
Joined: 26/02/2004 00:00

#21 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by karanana »

to tebi krivo sto svedjani dodju s lovom.
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#22 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Neregistrirani »

Kakvo crno citavo janje u Caritasu, kakve gluposti pisete!?
A tek za zaslugle Merhameta treba podosta odvaditi. Ko god se docepao funkcije u Merhametu i otisao s konvojem po pomoc u ZG, vise ne nije ni vratio. Caritas je imao kvalitetniju pomoc, jer su donatori bili jaci.
A to da je neko zasao skolom i rekao mladicima da su diplomirali i da se spreme za Bihac je laz. Ja sam iz tih generacija i nisam cuo nista slicno ni iz jedne skole.
Mi nikud nismo ni mrdnuli. Zato sto je ovo nasa kuca i nismo htjeli otici kad nam neko drugi to kaze. Prezivjeli i opstali.
Na kupanju na Vrbasu i Vrbanji redovni, osim kad nam neko od komsija javi da ce biti legitimisanja. Otprilike su znali i kad ce neka nocna racija i provjere po kucama, pa su mene zvali da spavam kod njih, jer su njihove kuce rjedje pretresali.
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11053
Joined: 15/01/2010 18:31

#23 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by Jack Be Nimble »

Ja bukvalno rekao za janje a svi bukvalno svatili. Samo hocu da kazem da je njihova pomoc bila bolja, jer nam je jednom covjek donjeo vrecu brasna, dosta ulja, nekih jaja. A ja jaja nisam vidio 8 mjeseci. Mama vec uveliko pravila ratni kolac bez jaja ili nesto radila sa jajima u prahu sto se znalo dobiti preko merhameta.

Tako su nama govorili ako si 17 i po nakon Januara 95 spremaj se. Zato me i stari odjavio.
User avatar
sinuhe
Posts: 11443
Joined: 03/06/2011 11:33

#24 Re: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by sinuhe »

Nepoznato mi je da su pretresali srpske kuce. Zasto bi to radili :-) A bilo je zloupotrebe Merhameta od obicnog svijeta. Neki su kao htjeli da se vide sa porodicom u Zagrebu pa bi onda tamo i ostali pa su ljudi iz Merhameta to nekako morali pravdati Srbima jer po dogovoru oni koji odu moraju i da se vrate. Srecom pa toga nije bilo puno.
User avatar
hape
Posts: 400
Joined: 18/06/2008 20:58

#25 Re: AW: Dogadjaji u Banja Luci 1991-1995

Post by hape »

A sto se niste borili kao ostali Bosanci i Hercegovci? Uz duzno postovanje, ali posebno Banjalucani glume velike patriote, a kad se trebalo puske uhvatiti vi ste srpske vojnike pozdravili bijelim carsafima. Iskren da budem, kad cujem kako je nekome do septembra 1995 u BL bilo tesko i kako ste se kupali u Vrbasu, dodje mi da povracam. Ne biste sve to prosli da ste se na vrijeme puske uhvatili, ali lakse je bilo cetnicima lojalnost potpisati. Pa ono jos prica kako mu je tesko bilo zbog Ferhadije. Svasta...
Post Reply