Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

swirl

#1 Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by swirl » 01/06/2009 10:02

Upravo procitah na 24info razgovor izmedju Milorada Dodika i Dragoljuba Davidovica, gradonacelnika BL. U cjelosti prenosim:
*** SPAM *** - Novinar "BH Dana" dokopao se snimka telefonskog razgovora između premijera Republike Srpske Milorada Dodika i gradonačelnika Banje Luke Dragoljuba Davidovića netom što je - uoči Svjetskog prvenstva u raftingu - iz opticaja povučena turistička brošura sa konstatacijama da je "tokom posljednjeg rata Banjaluku moralo napustiti oko 80.000 uglavnom Bošnjaka i Hrvata", te da je "na Manjači bio smješten jedan od najvećih koncentracionih logora".

Osnovano se sumnja da je osoba koja je ilegalno snimila razgovor dvojice visokih funkcionera ista ona koja je provela diverziju u turističkoj brošuri, ali redakcija "BH Dana" zadržava pravo čuvati anonimnost svog izvora.

MILORAD DODIK: Jeste ga otkrili, Davidoviću?

DRAGOLJUB DAVIDOVIĆ: Još nismo, gospodine predsjedniče, ali na dobrom smo tragu.

DODIK: E, pa kad ga još niste otkrili, onda hitno dođi do mene na jedno svečano otkrivanje.

DAVIDOVIĆ: Otkrivanje čega, gospodine predsjedniče?

DODIK: Grobnice za Dragoljuba Davidovića, eto čega, druškane! Vi ćete mene u grob otjerat, al' ja ću vas, matere mi, prije toga sve dat streljat. Pa znaš li ti šta sam ja sve napravio da to Svjetsko prvenstvo u raftingu dovedem u Banjaluku?! Pragove sam obilazio, muda sam otegao. A zašto? Zato da mi u turističkoj brošuri neki... neki... neki manijak i zlotvor insinuira da je Srpska zločinačka tvorevina! Pa u logor ću vas sve otjerat! Manjaču ću ponovo otvorit!

DAVIDOVIĆ: To je bila sabotaža, gospodine predsjedniče, nije se moglo...

DODIK: Znam ja da je sabotaža, Davidoviću, nisam glup. Ali čija, pitam te, čija?

DAVIDOVIĆ: To ćemo otkrit najhitnije što možemo, sve snage su angažovane na tome. Siguran sam da nije niko od domaćih ljudi. Tako ću reći i ako me pitaju novinari.

DODIK (glasno): Jel' tebi jasno šta turizam znači za ovu zemlju?! Jel' ti potpuno bistro koliki je za nas značaj te privredne grane?! Srpska bez turizma je, da prostiš, goli kurac, k'o da je dio Bosne i Hercegovine. A da sad ne spominjem prihode koje privatno očekujem...

DAVIDOVIĆ: Jasno mi je, predsjedniče...

DODIK (vrlo glasno): I znaš koliki su napori uloženi da se to ostvari, da Srpska postane samostalna i suverena turistička destinacija?! Pa glave su za to padale, čovječe! Brutalni rat je vođen, krv se prolijevala!

DAVIDOVIĆ: Znam, predsjedniče, znam...

DODIK (još glasnije): Osamdeset hiljada Hrvata i Bošnjaka smo protjerali iz Banjaluke zato da bi sutra mogli samostalno razvijati svoj turizam i druge privredne grane! Znaš li koliki je to napor?! I šta se dešava? Dešava se da nam banda sve to minira šireći podvale da smo odavde protjerali osamdeset hiljada Hrvata i Bošnjaka.

DAVIDOVIĆ: Znam, predsjedniče, znam...

DODIK: Logore smo otvarali da bi jednom postali zemlja blagostanja i turistička sila. I šta sad trebamo? Pustit da nam sve to unište obmanama da smo ovdje imali nekakve logore?

DAVIDOVIĆ: Nikako, predsjedniče, nikako...

DODIK: Jesmo li mi krajnjim ljudskim naporima stvorili etnički čistu državu zato da nas danas lažno optužuju za etničko čišćenje, to te ja pitam?! Jesmo li mi zato rušili Ferhadiju, da bi danas neko govorio da je nema?!

DAVIDOVIĆ: Nismo, gospodine predsjedniče.

DODIK: Šta nismo?

DAVIDOVIĆ: Nismo je rušili.

DODIK: Kako nismo, jebo ga ti?

DAVIDOVIĆ: Mislim, nismo je zato rušili.

DODIK: Tačno. Nismo zato. Nego zato da pokažemo turistima da nisu ni u Teheranu ni u Sarajevu, nego u Banjaluci. Kako bi Banjaluka mogla postati turistički atraktivna da je nismo učinili drugačijom od Teherana ili Sarajeva? Dobro taj ludak nije napisao i da leševi plivaju Vrbasom, bog te jebo, pa da nam rastjera i takmičare, ove raftingere, raftere, šta li su...

DAVIDOVIĆ: E, to stvarno nije mogao. Sve je to voda davno odnijela. A i mi smo sami dosta počistili.

DODIK: Šta hoćeš da kažeš?

DAVIDOVIĆ: Pa mislim, lagao bi...

DODIK: A ovako ne laže, a?

DAVIDOVIĆ: Ma laže, naravno, ali tako što se drži činjenica. Dakle, potpuno neprimjereno turističkoj brošuri.

DODIK: Naravno da je neprimjereno. Jer mi koji se bavimo državom i biznisom znamo da je turizam privredna djelatnost koja kod ljudi potiče sticanje lijepih dojmova. Ne možeš se uopšte baviti turizmom ako ne prodaješ muda pod bubrege. I tu ja vidim naše značajne komparativne prednosti. Zato ja i kažem: Republika Srpska je država na turističkim osnovama.

DAVIDOVIĆ: Lijepo rečeno, predsjedniče...

DODIK: Nego, hajde da budemo praktični, Davidoviću. Kad ćete uhvatiti izroda, da mu lično presudim? Oni pasji sinovi iz Dana ga već nazivaju Neznanim junakom, samo mi još fali da se počnu širiti mitovi i legende. Jeste bar suzili krug osumnjičenih?

DAVIDOVIĆ: Teško da je izrod, gospodine predsjedniče, zasad konstatujemo da to nije niko od domaćih ljudi. U tom smislu ću dati izjavu i medijima, ako budu pitali. Prema tome, eliminisali smo sve domaće ljude iz kruga sumnjivih. A to nije malo, to su skoro svi.

DODIK: Dobro, to je pametno... A baš si siguran da nije niko od domaćih ljudi?

DAVIDOVIĆ: Siguran. Osim ako nije neko iz najbolje namjere...

DODIK: Kakve namjere?

DAVIDOVIĆ: Pa ti što prate rafting vole uzbuđenja, adrenalin i te stvari. Možda je neko pomislio da bi im turistička posjeta logoru ili, šta ja znam, nekom stratištu, baš bila onako po mjeri...

DODIK: Nemoj srat, Davidoviću, molim te! Jesi ti čuo da igdje na svijetu turisti obilaze stratišta?

DAVIDOVIĆ: Ja kad sam bio u Splitu onaj turistički vodič nas odveo do Peristila i kaže: "Evo, tu je boravio imperator Dioklecijan, poznat po tome što je bacao kršćane lavovima."

DODIK: Ma nemoj. A jel' vas onda odveo do Lore i rekao: "Evo, ovdje je imperator Tuđman bacao pravoslavce 'pumama', 'tigrovima' i drugim ustaškim zvijerima?"

DAVIDOVIĆ: To ne mogu da svjedočim. Ja sam bio u Splitu prije rata.

DODIK: Mora da prođe određeni istorijski period da neko stratište postane kulturna vrijednost, shvati to, Davidoviću. Biće vremena da se Manjača afirmiše, ne brini. Prvo treba naši književnici to da obrade, pa da uđe u čitanke i udžbenike, pa da par generacija to vari, vari, vari, dok se ne formira ispravno istorijsko sjećanje...

DAVIDOVIĆ: Dobro, ja sam kao energetičar malo tanji sa književnošću i istorijom. A problem sa Manjačom smo, bar dok traje ovo Svjetsko prvenstvo, na nivou opštinskih službi i turističkih agencija ionako riješili.

DODIK: Kako riješili?

DAVIDOVIĆ: Ako neki turisti pitaju za Manjaču, upute ih u najbližu mjenjačnicu, računajući na njihovo slabo poznavanje srpskog. Kažu da pali u sto posto slučajeva.

DODIK: A šta kažu ako ih pitaju za Hrvate i Bošnjake?

DAVIDOVIĆ: Hrvata i Bošnjaka više nemamo, al imamo suvenira. To kažu.

DODIK: Dobro, nije loše, mada nije baš da ih skroz nemamo... A kad kažeš da ovu svinjariju sa brošurom nije izveo niko od domaćih ljudi, na koga ustvari sumnjaš?

DAVIDOVIĆ: Pa na nekog od Bošnjaka ili Hrvata, na koga bi drugog...

DODIK: Davidoviću, Davidoviću... Jesmo mi jedna multikulturalna sredina i jesmo se kao takvi predstavili u svim turističkim prospektima?

DAVIDOVIĆ: Jesmo.

DODIK: E, pa zar onda Bošnjaci i Hrvati koji žive u Banjaluci takođe nisu "domaći ljudi"?

DAVIDOVIĆ: Pa valjda jesu...

DODIK: A i zašto smo ih otjerali osamdeset hiljada ako ovih par što su ostali ne bi poznavali u dušu? Ajde mi to objasni! Jel' možda hoćeš reć da nismo dobro obavili posao?

DAVIDOVIĆ: A jest, fakat, ovo malo što ih ima, ja ih ustvari sve znam. Djeluju baš pristojni ljudi.

DODIK: Dabome da su pristojni. Prošli su najoštriju selekciju.

DAVIDOVIĆ: Ma jok, nije to niko od domaćih ljudi. Uključujući i ovu šačicu Bošnjaka i Hrvata.

DODIK: To sam već čuo, Davidoviću, ali ne pitam te ko nije, nego ko jest.

DAVIDOVIĆ: Pa to ćemo tek da otkrijemo, gospodine predsjedniče.

DODIK: Razmisli malo. Je li ti možda padalo na pamet da bi nekome moglo odgovarati da nas osramoti u svojim vlastitim očima?

DAVIDOVIĆ: Ta mi je misao previše složena, gospodine predsjedniče.

DODIK: Mućni malo glavom, Davidoviću. Ko je taj koji hoće da nam uništi turizam, a nije niko od domaćih ljudi?

DAVIDOVIĆ (lupnuvši se po čelu): Turist, jebo mu ja mater!

(bh dani

Fair Life

#2 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by Fair Life » 01/06/2009 10:15

Autor: Viktor Ivančić

madner

#3 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by madner » 01/06/2009 10:16

Fair Life wrote:Autor: VIKTOR IVANCIC
Morao je biti on.
Njegov stil iz Feralovih dana i provokacije Tudjmana i Suska.

CrazyDiablo

#4 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by CrazyDiablo » 01/06/2009 10:16

Boze sacuvaj. Nezna se ko je gluplji.

terapija

#5 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by terapija » 01/06/2009 10:17

Ovo meni lici na zajebanciju da prostite..

Nema Dodik ovako sofisticiran rijecnik i ne vlada slozenim recenicama, a o ironiji ja i ne govorimo :D

nellington

#6 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by nellington » 01/06/2009 10:20

Pa naravno da je zafrkancija, Ivančić je to. Ali je dobar fazon ;) :thumbup:

Fair Life

#7 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by Fair Life » 01/06/2009 10:20

terapija wrote:Ovo meni lici na zajebanciju da prostite..

Nema Dodik ovako sofisticiran rijecnik i ne vlada slozenim recenicama, a o ironiji ja i ne govorimo :D
Zajebancija... jasta radi.

pustopoljina

#8 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by pustopoljina » 01/06/2009 10:23

koji cudan osjecaj...nasmijao bi se covjek,ali zeludac boli...

swirl

#9 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by swirl » 01/06/2009 10:26

Da, zafrkancija. Ali je pogodio da Dodik tacno ovako i razmislja ;-)

veljaca

#10 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by veljaca » 01/06/2009 10:42

Bogami ovo je OZBILJNO ..........

KARAMURAT5DU

#11 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by KARAMURAT5DU » 01/06/2009 11:12

Dobra im je turistička ponuda,ljudi se jednom spustili malo a oni to sedmicama ne skidaju sa televizije,najčešći turisti su im Karla del Ponte i nasljednici,grebo on svoj turizam,juče po Ferhadiji i čaršiji šetalo nas četvero,svako dobar u bar jednom svjetskom jeziku,trećinu vremena proveli smo pomažući strancima da nađu ono što im treba.

pici

#12 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by pici » 01/06/2009 11:21

Image

sam neg u turisticku ponudu naljepe ovu mapu ima da biznis cvjeta........ :bih:

behavac

#13 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by behavac » 01/06/2009 11:28

pici wrote: sam neg u turisticku ponudu naljepe ovu mapu ima da biznis cvjeta........ :bih:
Image

Nema potrebe...dovoljna je ova...Image

pustopoljina

#14 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by pustopoljina » 01/06/2009 11:33

gdje li samo nalazis ove smajlije? :-)

nokia6170

#15 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by nokia6170 » 01/06/2009 11:35

behavac, jel se ljepse dise sada u BL bez bosnjaka i hrvata?

fixer

#16 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by fixer » 01/06/2009 11:42

zao mi je onih koji nisu shvatili da je rijec o satiricnom rukopisu autora. ociglednije od ovog nije moglo.

SaraLe

#17 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by SaraLe » 01/06/2009 11:43

behavac wrote:
pici wrote: sam neg u turisticku ponudu naljepe ovu mapu ima da biznis cvjeta........ :bih:
Image

Nema potrebe...dovoljna je ova...Image
Da stavite na mapu i masovne grobnice...

behavac

#18 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by behavac » 01/06/2009 11:44

nokia6170 wrote:behavac, jel se ljepse dise sada u BL bez bosnjaka i hrvata?
Nisam primjetio...
Mada se prica da je cistiji vazduh od kako Incel ne radi tj od rata al to opet nema veze sa Bosnjacima niti Hrvatima...ako cemo vec da budemo ironicni...
fixer wrote:zao mi je onih koji nisu shvatili da je rijec o satiricnom rukopisu autora. ociglednije od ovog nije moglo.
Ni je ne kontam kako neki pomislili da je ovo bilo sta drugo nego satira !!!

pici

#19 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by pici » 01/06/2009 11:46

ovo satiriČan razgovor :shock: ....... svarno...nemogu da verujem :shock: ........užas :mrgreen:

blenthavac......ne kradi mi smajlije....nadjidera svoje Image

pustopoljina

#20 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by pustopoljina » 01/06/2009 11:46

je li se to ti ne sjecas banjaluckog zraka od prije rata?

fixer

#21 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by fixer » 01/06/2009 11:52

behavac wrote:
fixer wrote:zao mi je onih koji nisu shvatili da je rijec o satiricnom rukopisu autora. ociglednije od ovog nije moglo.
ali, ako si opet pomislio da je satira samo jedna gnusna laz, zao mi je. viktor je za nju rekao ovo - sluzimo se lazima da bi pokazali na pravu istinu.

behavac

#22 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by behavac » 01/06/2009 11:52

pustopoljina wrote:je li se to ti ne sjecas banjaluckog zraka od prije rata?
Sjecam pomalo al vise kroz maglu...davno je bilo a bio sam relativno mali...

behavac

#23 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by behavac » 01/06/2009 11:57

fixer wrote:
behavac wrote:
ali, ako si opet pomislio da je satira samo jedna gnusna laz, zao mi je. viktor je za nju rekao ovo - sluzimo se lazima da bi pokazali na pravu istinu.
S obzirom da je ocigledno ovakav intervju nije vodjen prica da jeste vodjen bi bila laz...
Druga je stvar sto neki ocekuju da oni imaju razmisljanje da bi mogli voditi ovakav intervju...al sad da ne ulazimo dalje u hipotetiku...
pici wrote:...ne kradi mi smajlije....
A nemoj zamjeriti...znam ja da ti rado dajes... :D ... nisam mislio da ces se ljutiti...al ako je dotle doslo, evo necu vise..casna pionirska...nacu nove...
Last edited by behavac on 01/06/2009 11:59, edited 1 time in total.

pustopoljina

#24 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by pustopoljina » 01/06/2009 11:57

behavac wrote:
pustopoljina wrote:je li se to ti ne sjecas banjaluckog zraka od prije rata?
Sjecam pomalo al vise kroz maglu...davno je bilo a bio sam relativno mali...
onda i razumijem zasto brkas satiru i obicni humor. :evil:

bijelo_dugme

#25 Re: Dodik o Republici Srpskoj: "Logore smo otvarali da bi jednom

Post by bijelo_dugme » 01/06/2009 12:20

Zanimljivo, na internet stranici turisticke agencije PC nepise ni rijec o genocidu u Srebrenici i spomeniku, a to im i jest najveca turisticka destinacija :-?

To je isto udjes u turisticku agenciju u Auscwitzu i oni ni rijec o logoru. Cetnicka posla.

Post Reply