Dodatno zdravstveno osiguranje

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

NKVD
Posts: 697
Joined: 18/01/2007 09:27

#1 Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by NKVD »

Da ne bi previše pametovao, a jasno je zbog čega se odlučujem na ovaj korak - pitam, raspitujem se, za mogućnost dodatnog zdravstvenog osiguranja!

Dakle, ne životno osiguranje ili kombinacija sa štednjom koje ušteđevinom pokriva 13 ili koliko već bolesti, nego klasično zdravstveno osiguranje. Kod kojeg se iznos novaca koji ja svakog mjeseca odvajam (upravo kao i ovo naše državno) nigdje ne akumulira niti vraća nakon određenog vremena. Dakle, ja uplaćujem toliko i toliko a, u slučaju bolesti, osiguranje pokriva troškove lječenja. Ako nema lječenja - njima ostaju pare.

Naravno, govorim o stranim osiguravajućim gruštvima koje mi garantuju kvalitetno lječenje po mome izboru. Znam da to košta, ali mi iznos troškova trenutno nije prioritet.

Mislim da za ove basnoslovne postotke koje odvajam iz svoje bruto plane ne dobijam adekvatnu zaštitu. Plus korupcija i neodgovornost zdravstvenih radnika u slučaju njihove bahatosti i greške. Ja ne mogu sebi i svojoj porodici dozvoliti da računaju na "akoBogda" varijantu lječenje. Dok se država ne sjeti napraviti reformu zdravstvenog osiguranja, barem na način na koji je to Hrvatska uradila sa II stepenom dodatnog osiguranja, ja sam primoran to raditi u inostranstvu.

Ako neko ima informacije ili polisu ovakvog ili sličnog osiguranja, molim da prenese iskustva. Također molim da se ne odgovara samo da bi se odgovorilo, sa "ja mislim da bi..." i pretpostavkama.

Hvala...
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#2 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by melb26sa »

http://www.bosna-sunce.ba/zdravstveno-osiguranje
http://www.eurofarmcentar.ba/sajt/osiguranje.html


Ovo su za domace osiguravajuce kuce iako nisam sigurna za Eurofarm jer se spominje Vanbreda. Ja sam imala preko poslodavca Vanbredu i odlicna je - ti platis keshom za sve usluge pruzene, uzmes racune i onda saljes Vanbredi zahtjev za refundiranje. U zavisnosti od problema, refundiraju od 80-100% a ako zaglavis u bolnici duze od tri dana onda Vanbreda sve rijesava, ne moras ni o cemu da brines.

Ne znam da li je moguce dobiti individualnu polisu sa vanbredom - http://www.vanbreda-international.com/VBI/Public/EN/ znam da ima Expat-plus i neki Euro ali ne pokriva BiH.

Zaboravih dodati, gledala sam ovu Bosna-Sunce gold polisu - mislim da je 1600 KM godisnje - ne znam kako ide, ali 133 KM po mjesecu je ja mislim manje nego sto se placa drzavi za osiguranje...
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#3 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by slavkoimamodilera »

Vanbreda funkcionise, moj stari je osiguran tako... detalje kako i sta zaista ne znam, ali se mogu raspitati...
User avatar
zastoqsviram
Posts: 851
Joined: 29/05/2008 10:52
Location: kao kod elektrona

#4 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by zastoqsviram »

najsitnije znaju pisati oni iz osiguravajucih kuca, osiguraju te na 12 vrsta raka, a ti dobijes onaj trinaesti...
al' posto je socijalizam pluskvamperfekt to nam je neminovnost, samo dobro procitati ugovore, a ako neko dobro ne vidi ja znam jednog dobrog opticara...
NKVD
Posts: 697
Joined: 18/01/2007 09:27

#5 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by NKVD »

slavkoimamodilera wrote:Vanbreda funkcionise, moj stari je osiguran tako... detalje kako i sta zaista ne znam, ali se mogu raspitati...
Ajde raspitaj se. Da li je u pitanju preko firme (Američka ambasada, UN i ostali što ne plaćaju puni iznos domaćeg osiguranja kao što sam ja primoran...) ili kao pojedinac. Ja sam im, također, poslao upit ali mi se čini da za "subjekte" iz BiH, ako nisu strane organizacije i njihova predstavništva, nemaju ponude. Hvala
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#6 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by slavkoimamodilera »

Preko firme, ali je domaca institucija, ne strana... raspitam se popodne poslije posla, pa javim...
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#7 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by slavkoimamodilera »

Elem...
Osiguranje placa firma... za osnovne medicinske usluge postoje limiti iznosa koje pokriva osiguranje i to jednostavno pravdas racunom, platis, odneses racun i oni ti refundiraju... operacije i slicni zahvati su takodjer ukljuceni ali se cini mu se (nije ni on bas to detaljno proucio) mora se najaviti...(?!)
To osiguranje takodjer pokriva i zivotno osiguranje, dakle iznos za smrtni slucaj, trajni invaliditet i tome slicno...
Moguce je preko te polise osigurati i clanove najuze porodice, za odredjeni dodatni iznos mjesecno koje sam placas...

Ne znam koliko ti je pomoglo, ali uglavnom tako funkcionise... btw. zaboravih napomenuti da se ne radi o kompenzaciji za dio placanja drzavi, jer se svi doprinosi (socijalno i zdravstveno) placaju na puni iznos plate... ;-)
NKVD
Posts: 697
Joined: 18/01/2007 09:27

#8 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by NKVD »

Hvala... ova posljednja rečenica pokazuje zorno sav užas monopolističkog sistema na kojem naši lezilebovići uživaju. Svejedno, ako se može dobaciti do nekog dodatnog osiguranja, to je poželjno.
User avatar
munevera44
Posts: 1780
Joined: 25/03/2008 19:36

#9 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by munevera44 »

Zanimaju me pojedinosti VANBREDA osiguranja, i da li te pojedinosti mogu negdje pročitati na našem jeziku......
bumboo
Posts: 269
Joined: 15/01/2010 23:47

#10 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by bumboo »

Preko Vanbrede ne možete ugovoriti pojedinačno osiguranje u BiH. Vanbreda ima ugovore samo sa međunarodnim organizacijama, ambasadama itd... To je opet pomalo nelegalno izvlačenje novca iz BiH jer nisu registrirani u našoj državi, ne plaćaju poreze, doprinose, niti su platili ogromni, višemilijunski cenzus za osnivanje osiguravajućeg društva propisan Zakonom o osiguranju u privatnom osiguranju FBiH i RS, ne plaćaju raznorazne naknade koje propisuju regulatorna tijela iz oblasti osiguranja - državna i entitetske Agencije za nadzor osiguranja. Zakačili su se za nekakav međunarodni ugovor koji im to dozvoljava i to je to...
Bosna - Sunce ima kvalitetan program za pojedince, sistematski pregled uključen u cijenu svake police itd... Usluge se pružaju samo u Poliklinici Sunce-Agram. Ne bih se složila da se radi o sukobu interesa već o dobrom sistemu kontrole troškova. Vanbreda ne može nikad tako dobro iskontrolirati račune naših privatnih zdravstvenih ustanova, koje, priznat ćete, nije problem "nakititi" u dogovoru s privatnim ordinacijama.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#11 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by O'zone »

Da malo oživim ovu temu. Član familije je nedavno imao srčani udar potrefio ga u Mostaru završio na klinici "Pod Bijelim brijegom" pokrpili ga imao napuknuće aorte spasili mu život cijena spašavanja života na kraju izašla 9.860,00 KM.

Nije nikakav problem što je to plaćeno međutim problem je taj da nam je zdravstveno osiguranje uređeno nikako. Naime pošto on ima preko 20 godina radnog staža i u državnoj firmi što u prevodu znači da je uvjek uplaćivano zar nije bilo logično (bar po meni) da bolnica proslijedi fakturu ZZO KS gdje je prijavljen osiguranik i da od njih naplati iznos?!

Tu priča ne završava pošto su potrebne još dvije operacije na srcu a da se ne bi ponovo plaćalo bruku para bolnici u Mostaru član familije se prebaci u Sarajevo u bolnicu Koševo jer bože moj tu je već osiguranik u KS međutim ako hoće operaciju odmah jedna je 10.000,00 KM a druga nešto oko 15.000,00 KM ili da povadi sve nalaze donese u ambulantu na DIP-u pa će to oni onda proslijediti humanitarnoj organizaciji koja se nalazi negdje u Hrasnom (nije se mogao sjetiti imena)gdje će komisija zasjedati i dati odluku da li ispunjava sve kriterije da bi oni financirali operacije.

Sve u svemu na kraju ispade da se čitav radni vijek pare uzimaju za ZZO i da za taj novac možeš dobiti recept za
lijek, sam lijek, izvaditi nalaze uglavnom ove osnovnije stvari a kao ne daj Bože dođe do ozbiljnih problema pare u ruke. Da li postoji neka opcija dodatnog zdravstvenog osiguranja odnosno police za slučaj ne daj Bože gdje bi osiguravajuće društvo plaćalo troškove liječenja u BiH a da to nije u njihovim klinikama tipa Agrama. Pitam zato što nisam nešto upućen u to?
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#12 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by Pera Trta »

O'zone wrote:Da malo oživim ovu temu. Član familije je nedavno imao srčani udar potrefio ga u Mostaru završio na klinici "Pod Bijelim brijegom" pokrpili ga imao napuknuće aorte spasili mu život cijena spašavanja života na kraju izašla 9.860,00 KM.

Nije nikakav problem što je to plaćeno međutim problem je taj da nam je zdravstveno osiguranje uređeno nikako. Naime pošto on ima preko 20 godina radnog staža i u državnoj firmi što u prevodu znači da je uvjek uplaćivano zar nije bilo logično (bar po meni) da bolnica proslijedi fakturu ZZO KS gdje je prijavljen osiguranik i da od njih naplati iznos?!

Tu priča ne završava pošto su potrebne još dvije operacije na srcu a da se ne bi ponovo plaćalo bruku para bolnici u Mostaru član familije se prebaci u Sarajevo u bolnicu Koševo jer bože moj tu je već osiguranik u KS međutim ako hoće operaciju odmah jedna je 10.000,00 KM a druga nešto oko 15.000,00 KM ili da povadi sve nalaze donese u ambulantu na DIP-u pa će to oni onda proslijediti humanitarnoj organizaciji koja se nalazi negdje u Hrasnom (nije se mogao sjetiti imena)gdje će komisija zasjedati i dati odluku da li ispunjava sve kriterije da bi oni financirali operacije.

Sve u svemu na kraju ispade da se čitav radni vijek pare uzimaju za ZZO i da za taj novac možeš dobiti recept za
lijek, sam lijek, izvaditi nalaze uglavnom ove osnovnije stvari a kao ne daj Bože dođe do ozbiljnih problema pare u ruke. Da li postoji neka opcija dodatnog zdravstvenog osiguranja odnosno police za slučaj ne daj Bože gdje bi osiguravajuće društvo plaćalo troškove liječenja u BiH a da to nije u njihovim klinikama tipa Agrama. Pitam zato što nisam nešto upućen u to?
Nije problem da li je nešto pokriveno osiguranjem ili ne. Čitav niz operacija i zahvata je pokriven zdravstvenim osiguranjem, međutim stvar je što se tvom rođaku to desilo u drugom kantonu. Ljudi koji zdravstvenu uslugu dobiju u kantonu u kome nisu osigurani plaćaju sve zdravstvene usluge, osim hitnih i osim ako nema uputnicu za liječenje u ustanovu u drugom kantonu ili ako nema određeni sporazum među kantonima. Meni je to glupo, jer i ja lično kao osiguarnik kantona u kojem živim kada sm bio na privremenom radu u Sarajevu, morao sam platiti svaki lijek koji je na esencijalnoj listi kS, jer me u Domu zdravlja sa uredno ovjerenom knjižicom iz drugog kantona neće primiti bez da platim i pregled i lijek.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#13 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by O'zone »

Pera Trta wrote: Nije problem da li je nešto pokriveno osiguranjem ili ne. Čitav niz operacija i zahvata je pokriven zdravstvenim osiguranjem, međutim stvar je što se tvom rođaku to desilo u drugom kantonu. Ljudi koji zdravstvenu uslugu dobiju u kantonu u kome nisu osigurani plaćaju sve zdravstvene usluge, osim hitnih i osim ako nema uputnicu za liječenje u ustanovu u drugom kantonu ili ako nema određeni sporazum među kantonima. Meni je to glupo, jer i ja lično kao osiguarnik kantona u kojem živim kada sm bio na privremenom radu u Sarajevu, morao sam platiti svaki lijek koji je na esencijalnoj listi kS, jer me u Domu zdravlja sa uredno ovjerenom knjižicom iz drugog kantona neće primiti bez da platim i pregled i lijek.
To mi iskreno smeta ti si to isprobao na vlastitoj koži ja hvala Bogu nisam morao ali zar nije logično pošto su kantonalni ZZO vezani za Federalni ZZO da se troškovi liječenja mogu izmiriti na taj način da se faktura iz bolnice pošalje u tvoj ZZO i da oni izvrše izmirenje obaveza. Zamišljam samo šta bi bilo da pacijent nema novac da plati nakon operacije?

Zbog svega ovoga sam i pitao imali kakavo dodatno ZO da mogu sebi privatno plaćati ali da oni snose troškove liječenja u čitavoj BiH.
User avatar
Entropio
Posts: 7810
Joined: 21/11/2010 21:49

#14 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by Entropio »

Vidim da Uniqa i Bosna Sunce nude zdravstveno osiguranje... Da li još neke osiguravajuće kuće nude ovo? Da li postoje neke strane koje "prihvataju" BiH? Gledao sam Vanbredu, ali izgleda da nije moguće individualno uzeti kod njih.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#15 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by drndalo »

Zavisi sta ti treba ? Mislim da i Van Breda moze, posebno ako je neko vec ranije bio kod njih, samo su cifre na individualno zdravstveno osiguranje dobrog pokrica dobro >100 KM/mjesecno... Ne znam ni kako im se placa pojedinacno...

Sunce ima one pakete za po 100/200/400 KM godisnje, koji ukljucuju razne kombinacije pregleda i dokotra, ali ne znam vise od toga...
User avatar
Entropio
Posts: 7810
Joined: 21/11/2010 21:49

#16 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by Entropio »

drndalo wrote:Zavisi sta ti treba ? Mislim da i Van Breda moze, posebno ako je neko vec ranije bio kod njih, samo su cifre na individualno zdravstveno osiguranje dobrog pokrica dobro >100 KM/mjesecno... Ne znam ni kako im se placa pojedinacno...

Sunce ima one pakete za po 100/200/400 KM godisnje, koji ukljucuju razne kombinacije pregleda i dokotra, ali ne znam vise od toga...
Treba mi zdravstveno osiguranje... dakle, to bi bilo jedino zdravstveno osiguranje koje bih imao (čitaj: nisam zdravstveno osiguran u Socijalnom). Gledao sam te pakete koje nudi Bosna Sunce, ali nisam siguran šta tačno pokrivaju? Oni imaju tu polikliniku Sunce i mislim da samo tu možeš ići kod doktora, dok recimo Vanbreda priznaje gdje god da odeš (bar sam tako čuo). Gledao sam njihov sajt, ali ne mogu da nađem da prihvataju i nas... Gdje si ti to vidio?
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#17 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by drndalo »

Da, Sunce i radi na svoju polikliniku, imaju nove masine, dosta doktora su angazovali, uglavnom nisu za odbaciti... Ako nesto nemaju kod sebe, mora postojati modalitet da ides negdje drugo... Mada vise detalja ne znam... Ovdje pise nesto vise...
http://www.bosna-sunce.ba/zdravstveno-osiguranje

Van Breda generalno radi sa firmama u kakvoj sam radio, a i sada radim, pa su to kolektivna osiguranja gdje na kolicinu mjesecna cijena ide dosta dole, ali i tu ima razlike u sumama godisnjeg limita po firmama koje ih koriste, pa nije isti limit pokrica zubara godisnje za zaposlenog u EUFOR/NATO, OHR, OSCE.... Jedni imaju veca pokrica, ali su im i rate vece, i/ili imaju duplo vise osiguranih... Neki nasi bivsi zaposleni su nastavljali s osiguranjem, znam da godinu nakon raskida nisu pravili problem, ali ne znam kako su placali, mjesecno ili godisnje... Pored zdravstvenog, u masi para koju dobiju svaki mjesec je i lova od zivotnog, invalidskog te produzenog pokrica, pa se tu nakupi...

Ne kosta te nista da im posaljes e-mail pa da upitas... Van Breda International...
qonu
Posts: 1
Joined: 07/01/2014 21:32

#18 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by qonu »

Vozdra raja, interesuje me lokacija Vanbreda osiguranja u Sarajevu :razz:
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#19 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by drndalo »

Nijesu locirani u SA, pisi im u Belgiju...
User avatar
milannin
Posts: 27
Joined: 16/02/2014 12:01

#20 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by milannin »

bumboo wrote:Preko Vanbrede ne možete ugovoriti pojedinačno osiguranje u BiH. Vanbreda ima ugovore samo sa međunarodnim organizacijama, ambasadama itd... To je opet pomalo nelegalno izvlačenje novca iz BiH jer nisu registrirani u našoj državi, ne plaćaju poreze, doprinose, niti su platili ogromni, višemilijunski cenzus za osnivanje osiguravajućeg društva propisan Zakonom o osiguranju u privatnom osiguranju FBiH i RS, ne plaćaju raznorazne naknade koje propisuju regulatorna tijela iz oblasti osiguranja - državna i entitetske Agencije za nadzor osiguranja. Zakačili su se za nekakav međunarodni ugovor koji im to dozvoljava i to je to...
Bosna - Sunce ima kvalitetan program za pojedince, sistematski pregled uključen u cijenu svake police itd... Usluge se pružaju samo u Poliklinici Sunce-Agram. Ne bih se složila da se radi o sukobu interesa već o dobrom sistemu kontrole troškova. Vanbreda ne može nikad tako dobro iskontrolirati račune naših privatnih zdravstvenih ustanova, koje, priznat ćete, nije problem "nakititi" u dogovoru s privatnim ordinacijama.
Ja sam godinama bio osiguran kod Van Brede i desilo mi se na zalost da se tesko razbolim na drugom kontinentu. Kako bi mi tada pomoglo osiguranje Bosna Sunce? Da li bi me prevukli preko pola svijeta da me spase u svojoj poliklinici? Kontrola novca bitnija od zdravlja ???? Van Breda takodje pokriva bez problema lijecenje u Bosni i Herc. i u najboljim klinikama. Npr Quick Smile stomatologija ili BH Srce u tuzli. Ove klinike naprave racun, dodaju i PDV, i to VB plati, ne znam u cemu je problem, drzava dobije PDV....
User avatar
milannin
Posts: 27
Joined: 16/02/2014 12:01

#21 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by milannin »

Pera Trta wrote: Nije problem da li je nešto pokriveno osiguranjem ili ne. Čitav niz operacija i zahvata je pokriven zdravstvenim osiguranjem, međutim stvar je što se tvom rođaku to desilo u drugom kantonu. Ljudi koji zdravstvenu uslugu dobiju u kantonu u kome nisu osigurani plaćaju sve zdravstvene usluge, osim hitnih i osim ako nema uputnicu za liječenje u ustanovu u drugom kantonu ili ako nema određeni sporazum među kantonima. Meni je to glupo, jer i ja lično kao osiguarnik kantona u kojem živim kada sm bio na privremenom radu u Sarajevu, morao sam platiti svaki lijek koji je na esencijalnoj listi kS, jer me u Domu zdravlja sa uredno ovjerenom knjižicom iz drugog kantona neće primiti bez da platim i pregled i lijek.
Pa to je napravljeno da se raja ne krece nigdje iz svog kantona :) jos malo pa ce osiguranje vaziti samo ako se razbolis u ulici u kojoj zivis, ito samo ako je 29. februar :)
Voltriz
Posts: 155
Joined: 02/11/2012 16:50

#22 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by Voltriz »

Pozdrav, vadim temu iz mrtvih.

Treba mi zdravstveno osiguranje (nisam osiguran preko Socijalnog), da li je BSO rjesenje? Znaci treba mi i osnovno kada se razbolim da imam gdje pokucati na vrata a po mogucnosti i dopunsko.

Hvala svima na odgovorima, bas mi je hitno.
User avatar
drndalo
Posts: 22825
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#23 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by drndalo »

Pogledaj im na stranici, mislim da to nije ono sto zelis... Oni imaju koliko znam pakete godisnjih pregleda u svojoj poliklinici, koji su OK, ako je to ono sto ti treba...
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#24 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by Puf »

Voltriz wrote:Pozdrav, vadim temu iz mrtvih.

Treba mi zdravstveno osiguranje (nisam osiguran preko Socijalnog), da li je BSO rjesenje? Znaci treba mi i osnovno kada se razbolim da imam gdje pokucati na vrata a po mogucnosti i dopunsko.

Hvala svima na odgovorima, bas mi je hitno.

Fakat ima li kakva alternativa ovom nasem usljivom zdravstvenom, ne ove premije zivotne i i 13 bolesti osiguranje i slicne gluposti, nego generalno citavno normalno zdravstveno?
Voltriz
Posts: 155
Joined: 02/11/2012 16:50

#25 Re: Dodatno zdravstveno osiguranje

Post by Voltriz »

drndalo wrote:Pogledaj im na stranici, mislim da to nije ono sto zelis... Oni imaju koliko znam pakete godisnjih pregleda u svojoj poliklinici, koji su OK, ako je to ono sto ti treba...
Hvala na odgovoru, pogledao sam im na stranici ali mi nije potpuno jasno sta njihovi paketi nude. Meni treba, sto neko gore napisa, kompletna alternativa nasem zdravstvu, znaci da ne idem po domovima zdravlja nego ako imam temperaturu i grlobolju da imam gdje otici.
Post Reply