Dodatni posao

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Nostromo
Posts: 209
Joined: 26/08/2010 21:57

#1 Dodatni posao

Post by Nostromo »

Zaposlen sam u velikoj firmi i taj posao mi je primaran i ne bih ga ostavljao. S druge strane, jedan strana firma mi nudi da budem njihov covjek u BiH, dakle da budem direktor njihovog predstavnistva. Taj drugi posao bi mi uzimao minimalno vremena, ja racunam oko 20 sati mjesecno. Ja bih se lako organizovao, ali ne znam kako to pravno regulisati...

Pitanje: da li i kako mogu zadrzati svoj primarni posao i u isto vrijeme biti angazovan kao odgovorno lice u drugoj firmi?
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#2 Re: Dodatni posao

Post by Ghost_Rider_XXX »

Možeš, i ja tako radim.
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#3 Re: Dodatni posao

Post by Baby Jane »

Samo ukoliko radis po 4h. Neka me neko ispravi ako grijesim, ali po zakonu o radu, ne mozes biti zaposlen puno radno vrijeme na dva posla istovremeno.
User avatar
Ghost_Rider_XXX
Posts: 2011
Joined: 26/03/2008 11:13

#4 Re: Dodatni posao

Post by Ghost_Rider_XXX »

Baby Jane wrote:Samo ukoliko radis po 4h. Neka me neko ispravi ako grijesim, ali po zakonu o radu, ne mozes biti zaposlen puno radno vrijeme na dva posla istovremeno.
Pa to se sve lijepo prilagodi u ugovoru. Bitno je da se može izvesti to čovjeku treba.
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#5 Re: Dodatni posao

Post by Baby Jane »

U njegovom pitanju stoji "da li i kako". Ja sam dala i jedno i dr.

:)
Nostromo
Posts: 209
Joined: 26/08/2010 21:57

#6 Re: Dodatni posao

Post by Nostromo »

Hvala na odgovorima.

Eh, sada, da li je ta podjela po 4 sata jedini nacin?
Pitam zato sto moja pozicija u firmi br.1 zahtjeva puno radno vrijeme, dok bi mi posao u firmi br.2 uzimao maximalni 20 sati mjesecno.
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#7 Re: Dodatni posao

Post by Baby Jane »

Mislim da jeste jedini nacin. Ili se mozda moze izmajmunisati nesto kroz ugovore o djelu..ne znam bas.

Tek sad vidim da ti nude da budes direktor u toj dr firmi...u tom slucaju, ja mislim (cini mi se da je regulisano zakonom o registraciji privrednih drustava) da direktor drustva mora imati ugovor o radu, tako da mislim da ugovor o djelu ne dolazi u obzir.

Mozda ce se naci neko iskusniji, da ti da savjet.

Svakako uzmi zakon o radu, zakon o privrednim drustvima, registraciji privrednih drustava, a nije na odmet ni rad predstavnistva, pa procitaj.

Mozda pomogne.
detroit-mercy
Posts: 16094
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#8 Re: Dodatni posao

Post by detroit-mercy »

Baby Jane wrote:Samo ukoliko radis po 4h. Neka me neko ispravi ako grijesim, ali po zakonu o radu, ne mozes biti zaposlen puno radno vrijeme na dva posla istovremeno.
A mozes li raditi dva radna vremena na jednom poslu :mrgreen: .
Prilicno glup zakon, sta ako si vlasnik malog biznisa :mrgreen: pa ti ljudi pucaju po 80 sati sedmicno ko od sale.
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#9 Re: Dodatni posao

Post by Baby Jane »

detroit-mercy wrote:
Baby Jane wrote:Samo ukoliko radis po 4h. Neka me neko ispravi ako grijesim, ali po zakonu o radu, ne mozes biti zaposlen puno radno vrijeme na dva posla istovremeno.
A mozes li raditi dva radna vremena na jednom poslu :mrgreen: .
Prilicno glup zakon, sta ako si vlasnik malog biznisa :mrgreen: pa ti ljudi pucaju po 80 sati sedmicno ko od sale.
Mislim da moras razgraniciti izmedju punog radnog vremena definisanog ugovorom i prekovremenog rada. Puno radno vrijeme koje se spominje u ugovoru u radu jeste 8 sati dnevno ili pola radnog vremena (4h dnevno), 5 dana u sedmici. Prekovremeno je ono..ako se zadrzis malo duze na poslu, i po zakonu o radu, se placa (mada kod nas, u praksi, kao da niko nije cuo za placeno prekovremeno). Opet ponavljam, zakon o radu ne znam napamet, ali znam sta je regulisano (radno vrijeme, godisnji odmor, ugovori o radu, prekovremeno, nocne smjene itd.)

Nadam se da sam pojasnila :D

Ozbiljno, uzmi zakon i procitaj.
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#10 Re: Dodatni posao

Post by Neregistrirani »

Da li je moguce biti u radnom odnosu s poslodavcem A i raditi na pola radnog vremena ili neko skraćeno radno vrijeme kod poslodavca B?
Radi se o tome da bi se tim drugim radnim odnosom steklo iskustvo u toj drugoj oblasti koje je potrebno za konkurisanje na oglase za posao nakon prekvalifikacije. Nije frka za slobodno vrijeme, jer je sadasnji posao organizovan u smjene, pa imam dovoljno slobodnog vremena tokom kojeg bih obavljao taj drugi posao.
Obracao sam se sadasnjem poslodavcu da radim volonterski kako bih stekao iskustvo, ali mi rekose da to ne moze, jer sam kod njih prijavljen i osiguran i za volontere moraju uplatiti doprinose, pa ne mogu "duplirati" za mene.
BlueOctober
Posts: 18
Joined: 05/11/2018 21:22

#11 Re: Dodatni posao

Post by BlueOctober »

Da li ima neko neku ideju da se moze obavljati dodatni posao?
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#12 Re: Dodatni posao

Post by Truba »

svi putovi vode na pik
ako imaš neki hobi
pretvori to u biznis na olx
Post Reply