Dodatna oprema

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
corxle
Posts: 90
Joined: 14/09/2011 11:48

#1 Dodatna oprema

Post by corxle »

U nekoliko tema, vezano za neku drugu problematiku, spominje se i dodatna oprema kod automobila, bilo kao pogodnost ili cjenovno opterecenje ili nesto drugo. Zanima me ste vi mislite o dodatnoj opremi u automobilu? Mozda je do mene, ali mi nekad bude smijesno sta neki proizvodjaci navode kao dodatnu opremu kod novih automobila. Sto je prije 20 godina bilo na spisku dodatne opreme, danas bi trebalo da bude standard. Za sto ste spremni platiti od te opreme, sta je po vama "must have", sta je "OK", a sta totalno nepotrebno i bezze? Ja licno volim da u autu imam dodatnu opremu koja utice na sigurnost u voznji, stakla "na struju" i slicna elektronska rjesenja. Naravno, klima je obavezna, isplati se zbog 30ak dana ljeti kada stvarno dobro dodje. Komande radija na upravljacu, tempomat, navigacija, senzori za kisu, dnevnu svjetlost, na unutrasnjem retrovizoru, dodatni pretinac za odlaganje stvari, svjetlo u prtljazniku, rezervni tocak, ALU felge, grijana sjedista i sa memorijom pozicije, senzori za parkiranje straga i naprijed, kuka za vucu, spojleri, aluminijski LOGO na pragu, platnene prostirke, itd sta sve nekome moze biti dodatna oprema.......
User avatar
hopi
Posts: 5685
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#2 Re: Dodatna oprema

Post by hopi »

ja sam za dodatnu opremu
nije mi jasno šta su ovi senzori za kišu?
a svidio mi se tempomat pravo, kako je samo lagano i ugodnu voziti po autoputu, naravno ko ne divlja, namjestiš koliko hoćeš i voziš, čak sam i kamione preticao tako, od sl broda do zagreba možda sam 2-3 puta morao ga islkjučiti na par sekundi. obavezna oprema ko vozi često na autoputu.
A sam sjeo u auto kod druga, uključi grijanje sjedišta meni strašno neugodan osjećaj u leđima, odmah ga islkjučio. I bordcomp mi je dobra stvar.
User avatar
corxle
Posts: 90
Joined: 14/09/2011 11:48

#3 Re: Dodatna oprema

Post by corxle »

senzori za kisu - kad su aktivirani, brisaci se automatski ukljucuju kad neka tecnost padne na sofersajbu u podrucju senzora i rade brzinom ovisno o intezitetu kise.
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#4 Re: Dodatna oprema

Post by Qler »

Sto vise opreme to bolje. Sve je prakticno.

Sjedista sa memorijom - da svaki put poslije zene ne moram 10 minuta u voznji stimati sjediste, retrovizore

ABS, ASR, ESP - nema potrebe pricati

Senzori za kisu, parking, svijetla - sve veoma prakticno i korisno

Klima - dvo-cetvero zonska - super stvar,

Samozatamnjujuci unutrasnji retrovizor isto praavo prakticna stvar.

Xenon svijetla....

ma sve je pozeljno
lavic
Posts: 3081
Joined: 14/04/2011 15:03

#5 Re: Dodatna oprema

Post by lavic »

Obavezno kozni volan i kozna rucica mjenjaca, ESP i Traction control, alu. felge,stakla i retrovizori na struju,grijani.
Dobro je imati sportska sjedista, kombinacija sjedista koza/platno.
A pravo bi volio imati BMW sa "aktiv stearing" volanom, probao jednog, to je perverzija.
User avatar
Dr.Mr.Fr.
Posts: 1235
Joined: 29/12/2010 12:41

#6 Re: Dodatna oprema

Post by Dr.Mr.Fr. »

Grijanje sjedišta je božije davanje za onih prvih 5 minuta u autu na -15.... :shock: :shock: :shock:

za mene je to od prije par godina must have :D :D :D :D


a ostalo, servo, klima i ostale kerefke su sada vec standard cini mi se :mrgreen:
User avatar
plucna mahramica
Posts: 573
Joined: 20/07/2011 14:59

#7 Re: Dodatna oprema

Post by plucna mahramica »

Zasto su alu fele obavezne? To je samo estetika osim ako se neces isprsiti za neke kvalitetne i bas lagane jer ih je danas vecina teza nego celicne i samim tim vise opterecuju trap.
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#8 Re: Dodatna oprema

Post by Zvek »

Ne treba mi: navigacija, raznorazni senzori, osim zadnjih za parkiranje, XENON (potiskuje ga LED i ubrzo laser), start&stop sistemi, FAP filteri...

ABS, ESP, klima (man ili aut u zavisnosti od auta), metalik moraju da budu standard na svakom novom autu.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#9 Re: Dodatna oprema

Post by jefferson »

plucna mahramica wrote:Zasto su alu fele obavezne? To je samo estetika osim ako se neces isprsiti za neke kvalitetne i bas lagane jer ih je danas vecina teza nego celicne i samim tim vise opterecuju trap.
A de mi molim te objasni kako alu felga iste dimenzije kao i celicna moze biti teza od te celicne???? Cisto da znam, jer sam nesto drugo ucio u skoli!
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#10 Re: Dodatna oprema

Post by cucamonga »

tempomat, klima, podizaci, abs - i to je to nis mi vise ne treba. 8-) eventualno solidna muzikica :mrgreen:
i dobra koka :mrgreen:
User avatar
plucna mahramica
Posts: 573
Joined: 20/07/2011 14:59

#11 Re: Dodatna oprema

Post by plucna mahramica »

Fino, stavi na vagu pa vidi. :)
Malo skontaj, samo im je jedna dimenzija ista, i cesto proizvodjaci dostavljaju 'puniju' u alu izvedbi sto na kraju rezultira vecom masom. Ne kazem da je to uvijek slucaj, ali zna se desiti da je tezina u 5 deka ili prilicno manja na 'celicnim' pa se izgubi osnovna prednost osim estetike... Naravno, ja ne pricam o 13kama nego 15 naspram 15, 16, 17itd.
Cesto ljudi misle da je alu 17ka laksa od 15ke celicne.
Nekoliko puta sam vagao (konkretno kod alfe), i 15ke su bile tu negdje, a vec alu 16ke su teze od 15ki celicnih, osim ako nisu neke kvalitetne aftermarket. Na primjer:
Borbet Type C 15x7 16.5
Borbet Type H 15x7 21.0
Ovo skroz desno je tezina i nikako nije mala razlika izmedju 2 felge i to od istog proizvodjaca.

ili:
Image
Nije malo 2.5kg razlike za istu velicinu a ima ih i tezih, ovo sam uzeo sam jedan primjer.
User avatar
hopi
Posts: 5685
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#12 Re: Dodatna oprema

Post by hopi »

kako tačno radi ta 2 i 4 zonska klima nisam imao priliku nešta vidjeti to detaljnije, ali kako god čini mi se prilično bespotrebno?
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#13 Re: Dodatna oprema

Post by cucamonga »

hopi wrote:kako tačno radi ta 2 i 4 zonska klima nisam imao priliku nešta vidjeti to detaljnije, ali kako god čini mi se prilično bespotrebno?
sama rijec kaze dual zone - znaci 2 zone u autu - 4 zone znaci za svakog putnika ponaosob. :)

i nije bas bespotrebno ako vozis npr ekipu u autu ili si taksist :) :-D svako ima svoje temperaturne preferencije
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#14 Re: Dodatna oprema

Post by jefferson »

plucna mahramica wrote:Fino, stavi na vagu pa vidi. :)
Malo skontaj, samo im je jedna dimenzija ista, i cesto proizvodjaci dostavljaju 'puniju' u alu izvedbi sto na kraju rezultira vecom masom. Ne kazem da je to uvijek slucaj, ali zna se desiti da je tezina u 5 deka ili prilicno manja na 'celicnim' pa se izgubi osnovna prednost osim estetike... Naravno, ja ne pricam o 13kama nego 15 naspram 15, 16, 17itd.
Cesto ljudi misle da je alu 17ka laksa od 15ke celicne.
Nekoliko puta sam vagao (konkretno kod alfe), i 15ke su bile tu negdje, a vec alu 16ke su teze od 15ki celicnih, osim ako nisu neke kvalitetne aftermarket. Na primjer:
Borbet Type C 15x7 16.5
Borbet Type H 15x7 21.0
Ovo skroz desno je tezina i nikako nije mala razlika izmedju 2 felge i to od istog proizvodjaca.

ili:
Image
Nije malo 2.5kg razlike za istu velicinu a ima ih i tezih, ovo sam uzeo sam jedan primjer.
Ja samo kazem da isti oblik ili slican oblik alu i celicne felge ne moze nikako teziti isto. Naravno da je alu felga od 17 dola teza od celicne sa 15 cola, ali to ja nisam ni spomenuo.
Moze se desiti, ali zna se zbog cega idu alu felge, e sad razni dizajni ovo ono, to je vec sad druga stvar.
Zato npr. M5 ili M3 koriste magneziji u izradi felgi da bi ih olaksali.
TenDollars
Posts: 134
Joined: 02/09/2011 23:25

#15 Re: Dodatna oprema

Post by TenDollars »

Zasto se felne ne prave od titaniuma. opop
User avatar
plucna mahramica
Posts: 573
Joined: 20/07/2011 14:59

#16 Re: Dodatna oprema

Post by plucna mahramica »

Pa naravno da je logicno ako su iste zapremine da ce celicne biti teze, ali kako sam napomenuo, cesto se desi da zbog dizajna zapremina premasuje celicne (iako to zapravo nije celik, ali dobro).
Rijetkost je vidjeti 17ku celicnu :D samo kazem da je puno cesce ubjedjenje da su 16ke i 17ke alu i dalje lakse od celicnih...
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#17 Re: Dodatna oprema

Post by Qler »

Ja imam 15'' zimske na celicnim i 17'' ljene na alu, i ove 17'' su teze. Pogotovo sa gumama postavljenim. A na sluzbenom imam 16'' celicne i alu, i alu su lakse, i to primjetno, pogotovo bez guma.
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#18 Re: Dodatna oprema

Post by cucamonga »

Qler wrote:Ja imam 15'' zimske na celicnim i 17'' ljene na alu, i ove 17'' su teze. Pogotovo sa gumama postavljenim. A na sluzbenom imam 16'' celicne i alu, i alu su lakse, i to primjetno, pogotovo bez guma.
hajde ne fali se da imas sluzbeno :mrgreen:
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#19 Re: Dodatna oprema

Post by johntra »

Baš su mi juče leđa otpala stavljajući 17-ke u podrum... :D
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#20 Re: Dodatna oprema

Post by goran16v »

Azev aluminijske 17" sa ljetnim gumama na vagi teze od VAG celicnih 16" sa zimskim gumama.
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#21 Re: Dodatna oprema

Post by AmADin_gospo »

das ist eine light alupfelgen fur PKW 8-) 8-)

Image

koliko li su ove teške :D
cucamonga
Posts: 529
Joined: 29/06/2011 09:30

#22 Re: Dodatna oprema

Post by cucamonga »

ja sam vidio na starom jaguaru XJ i sjebo se kad sam vidio zicane felge - zica ko na biciklima :shock:

htio coeka upratit samo da vidim felge....
TenDollars
Posts: 134
Joined: 02/09/2011 23:25

#23 Re: Dodatna oprema

Post by TenDollars »

cucamonga wrote:ja sam vidio na starom jaguaru XJ i sjebo se kad sam vidio zicane felge - zica ko na biciklima :shock:

htio coeka upratit samo da vidim felge....
ma to s one kapice na felgama ba.
User avatar
corxle
Posts: 90
Joined: 14/09/2011 11:48

#24 Re: Dodatna oprema

Post by corxle »

Eh da li biste za istu cijenu kupili novo "spartanski" opremljeno auto, 0 km, u najlonu, unutra samo tvrda plastika i upaljac za cigarete, najjeftiniji motor iz ponude itd. ili polovnjaka, kojeg je vozio ko zna ko i ko zna kako, jedno 40.000km/godisnje, poprilicno dobre limarije (tu i tamo pokoja udubina, zagrebotina i sl), pozeljnog motora i kubikaze, servisna knjizica ok i sa gore navedenom svom mogucom dodatnom opremom??
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#25 Re: Dodatna oprema

Post by AmADin_gospo »

zavisi od marke, modela i klase auta. negdje se isplati kupiti novo a golo, nego polovno u fulu.


BTW. evo renault daje ugradbeni frižider i zamrzivać besplatno u akciji

Image


:mrgreen: :mrgreen:
Post Reply