Dobrovoljačka ulica

Post Reply
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#751 Re: Dobrovoljačka ulica

Post by dječak sa šibicama »

Taj termin "naprdjujete" mozes sa svojim ukucanima.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#752 Re: Dobrovoljačka ulica

Post by _BataZiv_0809 »

Godinama ga koristi. Tako sam i skontao da ima dva profila, izmedju ostalog.
zilog
Posts: 7460
Joined: 06/03/2009 11:19

#753 Re: Dobrovoljačka ulica

Post by zilog »

Hajde da napokon raskrstimo sa supljom da se 2. maja islo u pomoc domu JNA. Otvorite Google maps pa izmjerite odakle je mogla doci pomoc

Lokacija +code
Dom JNA VC5F+2J Sarajevo
Komanda VC4H+C8 Sarajevo
Kas. MT V95X+44 Sarajevo
Vojna Bol VC55+78 Sarajevo

Komanda 2. VO je 300 metara vazdusne linije od doma JNA. Vojna bolnica 1200, a KMT cak 2000 metara vazdusne linije. Odakle je trebala doci pomoc? Pa valjda iz Komande. Ako je Suput isao u ispomoc iz Komande, odakle onda da ga uhvate u zasjedu iza Poste (VC49+MX Sarajevo)? To mu nikako nije bilo na putu za Dom JNA.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40170
Joined: 29/06/2011 23:39

#754 Re: Dobrovoljačka ulica

Post by dječak sa šibicama »

Komanda je bila opkoljena i blokirana.
zilog
Posts: 7460
Joined: 06/03/2009 11:19

#755 Re: Dobrovoljačka ulica

Post by zilog »

Ni manje ni vise nego i ostali objekti JNA u Sarajevu. Blokada je uslijedila tek poslije 2. maja.
User avatar
shalla
Posts: 9312
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#756 Re: Dobrovoljačka ulica

Post by shalla »

Prvi put slušam komplet ovaj intervju i ja ne kontam kako se on nije mogao nigdje iskoristiti kao dokaz umješanosti Srbije tj JNA :?:
User avatar
hatemondays
Posts: 1192
Joined: 28/10/2013 04:29
Location: vratio se kuci

#757 Re: Dobrovoljačka ulica

Post by hatemondays »

Nekako s proljeća wrote: 18/08/2020 23:23 Naprđujete o događaju od 2 maja 1992 na namjenskoj temi o događaju od 3 maja 1992.

Kome nešto nije jasno u vezi napada u Dobrovoljačkoj ulici 3 maja 1992. na zadnji dio kolone strane vojske (ex JNA) , prilikom kojeg je šest poginulih, pet oficira i vojnik Tomović Zdravko iz Han Pijeska, neka pogleda ''zabranjeni '' intervju gen Milutina Kukanjca iz sredine 1994. koji je dao Risti Đogi. Jasno k'o dan.



Isti dan je Grbavica i Dobrinja stavljena pod kontrolu paravojnih, policijskih i vojnih snaga Vojske Srpske Republike BIH. Isti dan je , nakon terorističkog čina otmice predsjedavajućeg Predsjedništva R BIH Alije Izetbegovića na sarajevskom aerodrumu 2 maja 1992., isti razmijenjen za ostale iz vojne kolone sa ljudstvom i vozilima iz komande druge vojne oblasti. Zarobljeni iz vojne kolone su smješteni u prostore FIS-a i vrlo brzo pušteni tj oslobođeni.
Samo mala ispravka vezano za Grbavicu, zona ispod transverzale do Vrbanje mosta je bila nicija zona do 6.maja. Tek tog dana su cetnici sisli do Trnovske, Beogradske (crvena zgrada). Po pricanju raje sa Sopinga ta zona od Sopinga do Lorisa je isto tako zauzeta 6.maja.
Ponovicu jos jednom za njih je Sarajevo bilo zavrsena prica, uzimanje Alije kao taoca je bio prvi vazan korak ka preuzimanju grada ali izjalovilo se zahvaljujuci nasim hrabrim momcima. Prekretnica je bila Pofalicka bitka poslije koje su poceli da prave belaje po naselju, shvatajuci polako da moraju dobro da se izgine da bi se grad uzeo. Sa KMT je prica bila gotova i tu su se njihove frustracije najvise vidjele na maltretiranju lokalnog stanovnistva.
Za lokalne cetnike Srbi iz Pofalica su bili najvece pizde jer samo oni nisu uspjeli odraditi dio koji su trebali odraditi, linija Grbavica, Most bratstva jedinstva, kasarna, Pofalici, Vogosca, grad podjeljen na 2 dijela i kraj. Vojnicki dobro zamisljeno ali u komandi, na terenu druga prica.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#758 Re: Dobrovoljačka ulica

Post by stakasa »

shalla wrote: 19/08/2020 01:25 Prvi put slušam komplet ovaj intervju i ja ne kontam kako se on nije mogao nigdje iskoristiti kao dokaz umješanosti Srbije tj JNA :?:
Joj shalla ti ko s Marsa... Pa eto podi od toga da je postupak vodio direktor upravne skole u, slagacu sad, Teslicu ili mjestu te velicine.
Inace jedan od najvecih javasluka zadnjih trideset godina
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#759 Re: Dobrovoljačka ulica

Post by tempuser »

dječak sa šibicama wrote: 18/08/2020 22:10 Jedna stvar nema logike, JNA je imala bruku tehnike u rukama i sad ispada da su u napad na predsjednistvo krenuli sa pet pincgauera kao glineni golubovi.

Skloniji sam vjerovati njihovoj tezi kako su krenuli u pomoc domu JNA, pri tome ne negiram cinjenicu da su vec tada drzali grad pod opsadom i da su svakako imali namjeru ili ga okupirati ili srusiti ili podijeliti.
Kad pošalješ tenkove teško možeš objasniti da nije vojni udar, ali kad izveeš akciju u kojoj je Alija "zadržan" na aerodromu, a Šuputov zaštitni puk (elitna jedinica) i Ladubovićev diverzantski odred (šta će diverzanti u Vojnoj bolnici?!) diskretno u par vozila skupa sa lojalnim muslimanskim i hrvatskim eementima pojave u zgradi Predjendništva i formalno pruzmu vlast dok Alije nema onda to prodaješ pod volja naroda bez uplitanja vojske! Uz to još dodaš komandu VO koja se "nije sigla" iselili iz Sarajeva, pune kasarne vojske koji će uz puni legitimitet održati to stanje + kadrovi SDS-a koji su ostali u gradu i igranka je kompletna.
Mišljenja sam da je razmjena 3.5. bila plan B iliti ga exit strategy ako akcija od 2.5. propadne, komanda se izvlači, nema više opcije o BiH u SRJ i praktično počinje totalni rat u Sarejevu.
Gotovo istu stvar su uspješno napralili sa Abdićem (možda bi on bio ključni igrač da im je prošla akcija 2.5. - osvojio najviše glasova - kud ćeš većeg legitimiteta), pogotovo kod tzv druge automije 1994. kad su ga Crvene beretke vratile u Kladušu.
User avatar
shalla
Posts: 9312
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#760 Re: Dobrovoljačka ulica

Post by shalla »

stakasa wrote: 19/08/2020 09:16
shalla wrote: 19/08/2020 01:25 Prvi put slušam komplet ovaj intervju i ja ne kontam kako se on nije mogao nigdje iskoristiti kao dokaz umješanosti Srbije tj JNA :?:
Joj shalla ti ko s Marsa... Pa eto podi od toga da je postupak vodio direktor upravne skole u, slagacu sad, Teslicu ili mjestu te velicine.
Inace jedan od najvecih javasluka zadnjih trideset godina
Ma znam, čim sam napisao komentar skontao sam da je suvišan :-) :mrgreen:
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#761 Re: Dobrovoljačka ulica

Post by stakasa »

shalla wrote: 19/08/2020 10:48
stakasa wrote: 19/08/2020 09:16
shalla wrote: 19/08/2020 01:25 Prvi put slušam komplet ovaj intervju i ja ne kontam kako se on nije mogao nigdje iskoristiti kao dokaz umješanosti Srbije tj JNA :?:
Joj shalla ti ko s Marsa... Pa eto podi od toga da je postupak vodio direktor upravne skole u, slagacu sad, Teslicu ili mjestu te velicine.
Inace jedan od najvecih javasluka zadnjih trideset godina
Ma znam, čim sam napisao komentar skontao sam da je suvišan :-) :mrgreen:
:D
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#762 Re: Dobrovoljačka ulica

Post by tempuser »

Na AJB večeras odgledah interesantan dokumentarac o Ratku Katalini oficiru JNA ranjenom u Dobrovoljačkoj i Admiru Buljubašiću vojnom policajcu koji ga je čuvao u bolnici Koševo i održao u životu prvu noć, i kako u se nekad poslije rata povezali.
Sad nađoh da je taj dokumentarac AJB prvi put prikazala prije 4-5 god.
Post Reply