Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#76 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Jara »

paprica29 wrote:Svaka ti dala, al' deporatcije i naseljavanje Čeha i Austrijanaca. Jesi li fakat to mislio ili ti je izletilo u žaru borbe??
bit će da je u žaru borbe...ispustio Mađare... :lol:
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#77 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by paprica29 »

OFICIR JE TOTALNO ZALUTAO, SRAM DA GA I STID BUDE.

MENE JE STID, ŠTA ČOVJEK NAPISA.
Tarik1976
Posts: 17
Joined: 18/01/2009 00:45

#78 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Tarik1976 »

Vizionari i vodeći mislioci jednog naroda su često neshvaćeni. Mene je stid i sram što se ne slažete sa mnom.
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#79 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by paprica29 »

Tarik1976 wrote:Vizionari i vodeći mislioci jednog naroda su često neshvaćeni. Mene je stid i sram što se ne slažete sa mnom.
znam da je opomena.

nasrem ti se u usta
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#80 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by paprica29 »

nadam se da poslije 5 i kusur godina imam pravo posrati nekome u usta
SnezanaM
Posts: 317
Joined: 18/01/2009 00:23

#81 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by SnezanaM »

Tarik1976 wrote:Vizionari i vodeći mislioci jednog naroda su često neshvaćeni. Mene je stid i sram što se ne slažete sa mnom.
Jel HITLER? ono tvoje, u vagone...
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#82 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by sarlo »

Tarik1976 wrote:Vizionari i vodeći mislioci jednog naroda su često neshvaćeni. Mene je stid i sram što se ne slažete sa mnom.
:thumbup:
U potpunosti sam protiv tvog stava komandante, od prvog slova do zadnje tacke. Ali drzanje ti je za deset.
Nemoj popustiti ni glede Madjara, smatrace to tvojom slaboscu. Samo Cesi i Austrijanci, sve drugo je revidiranje osnovnog puta.
- Lidera treba da je sramota kad ne uspije - pravi stav. Nije lider medijator, niti socijalni radnik. Njegov posao je da se bori za svoje stavove i pobijedi naravno. Drustvo nije dijaloski klub.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#83 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by ljubav_aha »

Tarik1976 wrote:Sarajevu ne trebaju nove institucije ni revolucije, Sarajevu treba NOVI NAROD (kad bi se mogla organizovati deportacija 60 % stanovnika Sarajeva na sela, u radne logore i manji broj u Tursku i Saudijsku Arabiju u stočnim vagonima) + dovođenje kvalitetnih ljudi iz manjih bh gradova, dijaspore + naseljavanje nešto Poljaka, Čeha, Austrijanaca kao u Austrougarsko doba, ja bih ti rado pomogao u tome. Ovako nema svrhe.
mi smo vec dozivjeli migraciju stanovnistva koja je bila nelapnirana i brza,cijal BiH se promejnila u roku od 4 godine,svaki grad je promjenio svoj identiet

znaci,ti mislis da ces ovakovom prisilnom migracijomproci bez revolucije,uostalom,sto u istorji drutva podrzava tvoju viziju,jer vizija nije nova :?:
User avatar
exliberal
Posts: 1929
Joined: 11/01/2008 04:44

#84 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by exliberal »

eh tunel....kad se sjetim umalo me neubise kolica na krivini...natovarili hajvani i posli sa butmirske strane kad nisu trebali... mi sa dobrinjske ...kolica bila preteska pa im se otela....ma sekunda je falila....a istina je za taj ulaz...kroz kucu se samo prolazilo .
Najgore je bilo kad izadjes iz tunela a srpska artiljerija napipala transeje.....ovi iz tunela guraju napolje...vrucina, voda..da popizdis... vani roka....a transeja dugacka ......treba trcat......Najgori prolazak mi je bio kad je tunel bio poplavljen skoro do pasa
Tunel bi trebalo reaktivirat sa dobrinjske strane...tamo je bio mnogo nizi, uzi i zajebaniji za prolazak...sve metalne grede. ...sjecam se komandira straze...sa dobrinjske strane..nadimak mu bio pop ako se nevaram...ispravite me ako grijesim
User avatar
smurf
Posts: 70206
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#85 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by smurf »

OOOOO tunel i pista... sta tu ima prica i pricica....
Dobijemo mi komandu u gluho doba noci, nesto kao gotov je tunel idemo na Igman po MTS, fol nova PO sredstva, nove optike, vecina nas sva happy nemajuci pojma 'dje idemo i sta nas ceka. Helem nejse, dodjemo mi do famoznog tunela, ja sa svojih 193 cm savio se do poda, a jaran koji je inace patuljastog rasta skace iza i zeza nas "sta je krakonje, sta ste zapeli, pustite hadziju da prodje" i prodje on ispred, ja ga gledam i zavidim mu kad nesta covjek... nidje ga... upao u vodu i potonuo. To je bio samo momenat, ali je meni izgledao ka vjecnost :lol: I dan danas ga podsjetimo na to, on da skrene s teme odmah zove turu piva :D
Ponekad s'proljeca
Posts: 587
Joined: 28/02/2008 12:50

#86 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Ponekad s'proljeca »

Ovo sto ti pises je cista balijska zavist.

[quote="Tarik1976"]Radio sam u jednoj nevladinoj organizaciji kao prevodilac nekoliko godina i tunel nam je bio na programu posjete kad god nam dođe strana delegacija što je bilo gotovo svakog mjeseca. Pratio sam "rad" Kolarevih više godina tokom čitave godine i vrlo sam dobro upućen u stanje na tunelu.

1. Američki ambasador Miller im je parama američke ambasade napravio kuću od 4 sprata u vrijednosti od 200000 maraka na najboljem mjestu na Ilidži kršeći sva pravila urbanizma i vodozaštitne zone da im obezbijedi najbolje mjesto sve sa poslovnim prostorima . Nakon toga su trebali predati kuću muzej državi, ali je Miller otišao, pa su izigrali opštinu i ostali da uzimaju novac.

2. Rade od 1997 godine punom parom u ljetnim mjesecima sa cijenom ulaza od 5 KM, po dvadesetak autobusa dnevno + pojedinačne grupe i gosti. Najskromnije procjene porezne inspekcije govore da zarade 250 do 300 hiljada maraka svake godine neoporezovanih para. Pošto su već multimilioneri, kupili su apartmane na Bjelašnici i aktivno kupuju nekretnine po Sarajevu (12 god x 2500000 (minimalno) KM = 3 miliona maraka dosada, a cifra je vjerovatno za milion do dva veća).

3. Njihov "muzej" je obnovila malezijska ambasada pod obećanjem da će kolari dati muzej opštini, ali su i to izigrali.

4. Od svake strane delegacije prose novac donacija za muzej koji završava u njihovom džepu. Za najmlađeg sina su isprosili stipendiju na turskoj vojnoj akademiji. Često tvrde da su oni lično (bajro kolar sa sinom edisom i drugim članovima porodice i prijateljima iskopali tunel i spasili sarajevo). naravno ovo govore samo strancima koji nemaju pojma o ratu, od kojih prose novac, i kad u blizini nema domaćih ili kamera. Nikada nisu položili račun za donacije koje su primili od stranih delegacija najviše iz islamskih zemalja.

5. Zatvaraju tunel u 16.00 sati, jer ne žele i ne mogu da rade duže, pa delegacije ponekad i državne poljube vrata. Nikada nisu dozvolili da se nezaposleni borci zaposle da ne steknu uvid u gomile ilegalnih para koje naplaćuju na tunelu. Posla bi bilo barem za 5 ljudi svih ovih godina.

6. Svako ko se sa pravom pobuni i želi posjetiti tunel bez da plati ulaz od 5 km bude izbačen, i pretučen od kriminalaca koje Kolarovi zovu sa Ilidže u takvim situacijama.

7. Kvaliteta predavanja na tunelu je vrlo loša, jer je Bajro Kolar neškolovani zemljoradnik, a sin mu Edis ima srednju školu i jedva natuca engleski jezik, pa se stranci vraćaju često nezadovoljni onim što dobiju za 5 KM, osobito autobusi koji plate 250 KM za 15 minuta baljezganja Bajre i sina mu Edisa.

8. Pored kuće kolarevih, kako su kolarevi prozvali muzej tunela, da istaknu svoju ulogu, postoji i straćara gdje žive stari otac i majka Bajre Kolara u neizdrživim higijenskim i materijalnim uslovima, i kad god zatreba da se isprosi neka donacija obavezno se vodi u posjetu toj sirotinji, iako za tim nema potrebe, jer su kolarevi multimilioneri. Koriste se svim trikovima.

9. Na tunelu nema poštenog WC-a, a onaj čučavac koji postoji kolarevi NIKADA ne peru i ne održavaju iako uzimaju toliki novac.

10. Kolarevi već godinama održavaju takvu poziciju na silu koristeći se političkim pritiscima, tražeći podršku državnih delegacija, ambasada, potplaćujući kojekakve komisije, plaćajući razne advokate da osporavaju opravdane zahtjeve opštine Ilidža i Kantona Sarajevo koji žele da zaposle 5 kustosa boraca i 5 osoba za čišćenje i sl.

Zaključak: Ono što tzv. porodica Kolar posebno Bajro i Edis rade je skandal i čisti kriminal nezapamćenih razmjera. Ne samo da su u ratu prosili i uzimali hranu namijenjenu Sarajevu na tunelu, sakrili sina Edisa u vojnu policiju koja je čuvala tunel, dakle bili ratni profiteri, nego su postali jedni od najvećih poratnih profitera koje je Sarajevo vidjelo. Sramota i skandal neviđenih razmjera.[/quote]
User avatar
G@ss
Posts: 167
Joined: 17/02/2008 19:08

#87 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by G@ss »

ma ne moze se nista pokrenuti, a da se ne pojave kojekakvi likovi.
sjecam se prvog izlaska kroz tunel kad smo isli na Igman na ispomoc...
strah, voda, udaranje u glavu...
prošlo se dosta puta, čekao sam i da prodje rahmetli predsjednik, ma svega je bilo.
narocito oduzimanja hrane i pića... :D
Ponekad s'proljeca
Posts: 587
Joined: 28/02/2008 12:50

#88 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Ponekad s'proljeca »

Tarik, na govno li si nalik!!!!!!
User avatar
striker
Posts: 1253
Joined: 23/03/2007 23:27
Location: atraktivna

#89 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by striker »

G@ss wrote:ma ne moze se nista pokrenuti, a da se ne pojave kojekakvi likovi.
sjecam se prvog izlaska kroz tunel kad smo isli na Igman na ispomoc...
strah, voda, udaranje u glavu...
prošlo se dosta puta, čekao sam i da prodje rahmetli predsjednik, ma svega je bilo.
narocito oduzimanja hrane i pića... :D
Joj ova za predsjednika je najjača...
Prošao sam i ja kroz tunel možda 10-12 puta, od toga pet puta sam čekao satima dok prođe predsjednik. U stvari čekali smo (moja jedinica).
Smio bih se zakleti da ko god je bar tri puta išao kroz tunel, bar jednom je čekao da prođe predsjednik. Čovjek bi pomislio da predsjednik ne izlazi iz tunela. :D
Ali naravno razne hadže i šverceri su bili jedan od prioriteta, a da bi neometano radili to što rade najlakše je bilo reći:" morate sačekati, prolazi predsjednik".

Ma muka mi kad se sjetim... :cry:
stranac2
Posts: 677
Joined: 21/07/2006 14:45
Contact:

#90 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by stranac2 »

Tarik svaka ti se pozlatila .... nisam mogao zamisliti da sada u Sarajevu ima ljudi sa tako naprednim pravim patriotskim shvatanjima.

Znaj da 90% posto napredne dijaspore ima 100% ista shvatanja kao ti i da kada dodjemo dole samo šutimo i njemo posmatramo sav Balinluk , Vehabije i slično :run:

Takvi kao ti sada nisu popularni drzi se , ima nas puno ... kojima ne treba pečat Cerića i SDA a bogami i mahale da bi se osjećali pravim Bosnjacima...

piše bivši borac a sada dijasporaš ...
User avatar
vinnie_jones
Posts: 1148
Joined: 29/04/2007 00:09

#91 Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by vinnie_jones »

Image
Gile Šampion wrote: Kuće obiljezene plavim krugom bivaju napuštene od svojih vlasnika onih dana kada vojska dolazi i zauzima aerodrom te zarobljava predsjednika Aliju Izetbegovica.Vojska se uzurbano ukopava i pravi utvrde na aerodromu te svake noći otvara vatru po naselju.Pošto su te kuće neposredno udaljene od aerodroma nekih 20-50 metara život u njima postaje nemoguć.80% stanovnistva se iseljava iz tih kuca,dok neznatan dio ''odvaznijih'' muskaraca ostaje da ''čuva'' imovinu.Aerodrom vojska predaje u ruke četnicima,koji 5 maja 92-ge godine kreću sa 2 oklopna transportera M-60 (plavo bijele boje,sa oznakama milicije),i zarobljavaju stanovništvo tih kuća i odvode ih u zatvor Kula...Tom prilikom izmedju ostalog zarobljavaju 3 muskarca iz jedne porodice(otac i 2 njegova sina).Jedan od sinova se odlucuje na bijeg i iskace iz transportera pokusavajuci trceci da pobjegne.Ovaj cetnik sa transportera puca u njega iz PAM-a.Misleci da ga je ubio ostavljaju ga da lezi i odlaze.Medjutim ovaj lik je bio samo ranjen i pretvarao se da je mrtav,kasnije ga izvlacimo na nasu stranu.Ista ta 2 transportera ulaze u aerodromsko naselje iz pravca ''Tešanja'' kuća,i takođe kupe civilno stanovništvo i odvode na Kulu.Tada im se pruža prvi otpor i jedan od transportera biva pogođen zoljom, drugi bježi.U transporteru ginu dvojica i 2 bivaju ranjeni.Izmedju ostalih jedan od ranjenih je prijeratni pjevac nekima poznat pod nadimkom Cigo(pjevao u restoranu DD)...Paradoks vezano za ovoga Cigu je što je on lično par dana kasnije,dok je još bio na štakama koje su posljedica ranjavanja, na Kuli spasio mog jednog prijatelja,kojem je neki četnik gurnuo bajonet u grlo da ga zakolje i pri tom mu zarezao grlo već bio.Čovjeku se dan danas vidi ožiljak.

Ako bude potrebno,nastavit ću ako koga zanima :)
Nastavi majstore :thumbup:
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#92 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Gile Šampion »

karanana wrote:mene zanima, ali opet, skrecemo sa teme poprilicno.
dakle, kako to da se tih nekoliko kuca prvo zauzimaju a onda dovoljno dobro brane i osiguravaju da bi one bile povoljno mjesto za izgradnju tunela sa sarajevske strane? da li je ikada bio ijedan ozbiljan pokusaj napada i zauzimanja toga ulaza u tunel? kakva je bila odbrana tog objekta?
Image



Pokušat cu da to objasnim na istoj mapi.Dakle napad se desava 17.06.1992 i 3 dana aktivno traju borbe,i ako su vec prvog dana cetnici uspjeli da razbiju nase snage(koristenjem suzavca i oklopne tehnike) koje su bile slabo naoruzane i brojale oko 30-tak ljudi.U tih 30-tak naoruzanih ljudi ubrajam i puske M-48,lovacko naoruzanje,naoruzanje iz 2 svj.rata te poneka automatska puska M-70 i kalasnjikov.Znaci 20.06 cetnici komotno kontrolisu rejon oznacen crvenom bojom,dok je bitno naglasiti da u rejonu pod oznakom A,jos uvjek se vrse povremeni upadi nasih snaga u cilju zasjeda,izvlacenja civilnog stanovnistva koje je ostalo u stanovima,te pokusaju izvlacenja mrtvih.(U rejonu oznacen pod B ce kasnije da se kopa tunel,kad se stvore neki uslovi,kada bude pod nasom teritorijom)
21.06.1992 iz rejona B,četnici vrše odlučujući napad na Dobrinju u cilju spajanja sa svojim snagama na Dobrinji 1 i Kuli(preostalo je bilo da ovladaju sa par zgrada ili 700 metara brisanog prostora)...

@karanana ovdje cu stati jer je prica malo opsirnija pa ti necu dati odgovor odmah kako je bilo moguce da se te kuce dobro brane i steknu uslovi za izgradnju tunela DB(ici cemo kasnije hronoloski,pa ces dobiti odgovor).
Uglavnom kada se tunel poceo graditi linije su vec bile stabilizovane kao na onoj mapi prije,ali jos uvjek tunel nije bio siguran,jer se ustvari nalazio nekih 150-200 metara od prve linije.Pitas me kakva mu je odbrana bila? Moj iskren odgovor bi ti bio NIKAKVA...neki ce mi zamjeriti,neki ce me razumjeti ali opet kazem NIKAKVA.Da su cetnici znali sto nisu...
Napad zauzimanja tunela mi nije poznat,odnosno nije se desio u smislu vojnickog osvajanja,ali cetnici jesu pokusali da tunel uniste ,tako sto bi tok kasindolskog potoka skrenuli ka tunelu i izvrse njegovo potapanje.Takodje i UN snage(citaj legija stranaca) jeste pokusavaja da zatrpa tunel,ali na svu srecu nisu uspjeli da ga ''pronadju'' i ako su znali da se nalazi negdje ispod piste...I o tome cemo jednom prilikom :D
radet wrote: Od trenutka kada je UN preuzeo aerodrom srpska strana nije imala nikakvih šansi da ih zauzme i naravno održi pod kontrolom. Prije toga je morala zauzeti kompletna naselja C4 i C5, a to nisu uspjeli, pa je ova nacrtana linija od juna 1992. ostala do kraja. Sa srpske strane nije bilo više ambicije da se pomijera, dok su propala, mislim, dva pokušaja sa naše strane gdje je izginulo i ostalo puno invalida sa naše strane.
Oni su tada dobili po nosu i nikada vise za vrijeme rata nisu pokusali da naprave neki ozbiljniji napad.A imali su ambicije :-D Jer svi dobro znamo sta je znacio tunel za Sarajevo.
I o ova 2 pokusaja cemo da kazemo svasta nesto,a i da kazemo zbog cega su ''propali'',i ako su u samom startu nase snage ostvarile uspjehe i probijanja njihove linije...

Čekam da se @karamazov javi pa da pokusamo imati debatu,ovako mi bezveze kad ja sam pricam a nemam nekoga ko je bio s druge strane :)
radet
Posts: 96
Joined: 11/02/2011 21:41

#93 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by radet »

propali su zbog toga što je to bila nemoguća misija. Prvi put kada su komandovali naši vrli komandanti na čelu S.A. je bio masakr. Drugi put je akciju radila specijalna policija, i oni su se povukli kada su skontali da je to nemoguće zauzeti i ostati na tim položajima.
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#94 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Gile Šampion »

To za S.A. se slažem sa tobom,i tog lika je trebalo streljati po kratkom postupku jer je kriv za šta je kriv...

A u ostalim tvojim konstatacijama se ne bih slozio sa tobom,jer ako probijes linije,kod cetnika nastane bježanija i mozes da napredujes dalje,nema potrebe za povlacenjem.Ali eto...bio sam prisutan i znam desavanja u oba slucaja.Jbg,moglo se ali nismo imali nikoga da nas povede dalje.Islo se srcem a ne taktikom.I to se plaćalo životima :sad:
User avatar
smurf
Posts: 70206
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#95 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Kao sto su kontrolisali Rejon B tako su kontrolisali Dobrinju 5, mozda su u pomenutom naselju bili slobodniji... ma sipak mozda, bili su sigurno slobodniji jer su se njihove patrole znale i setati pomenutim naseljem a nije im ko ni imao pruziti otpor. Tik iznad, na vodovodu brda Mojmilo su bili ukopani i tako kontrolisali Lukavicku cestu, prolaze izmedju zgrada i uredno drzali Dobrinju u okruzenju...
I ja jedva cekam javljanje karamazova na ovu temu i da malo pojasni sta se to desilo kod njih, ascare nije bilo koordinacije, jedinstvene komande pa su prilicno lako izgubili znacajnu kotu na brdu Mojmilu sa sedam oklopnjaka i jos dva vozila. To je omogucilo nama da uletimo u Dobrinju 5 i formiramo liniju, uspostavimo kontrolu "barikade" na lukavickoj cesti i uspostavimo komunikaciju sa ostatkom grada.
Pokusaj da se spoje sa Kulom je bio apsurd obzirom da su izgubili vodovod i peticu. Iako iz dana u dan sve manje, jos uvijek su imali odredjeni broj tzv. petokolonasa u kompletnom naselju, a zahvaljujuci njima imali su pogresne informacije o kolicini protivoklopnih sredstava kojima smo raspolagali... Kada se samo sjetim nosanja praznih zolja i kontejnera beba od ose :-) :-) Jebo te led, bas kao da smo se igrali ta-ta :D

Lijepo sto je otvorena ova tema, Dobrinja zaista ne zasluzuje da padne u zaborav, a sigurno svaki dio pomenutog naselja ima svoje price od kojih se covjeku ledi krv a isto tako i stomak zaboli od smjeha.
igmanac
Posts: 36
Joined: 17/05/2011 21:33

#96 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by igmanac »

Gile Šampion wrote:To za S.A. se slažem sa tobom,i tog lika je trebalo streljati po kratkom postupku jer je kriv za šta je kriv...

A u ostalim tvojim konstatacijama se ne bih slozio sa tobom,jer ako probijes linije,kod cetnika nastane bježanija i mozes da napredujes dalje,nema potrebe za povlacenjem.Ali eto...bio sam prisutan i znam desavanja u oba slucaja.Jbg,moglo se ali nismo imali nikoga da nas povede dalje.Islo se srcem a ne taktikom.I to se plaćalo životima :sad:
Gile, ja te zamolih da pricas jer licno nisam bio u bas u C5
ako je istina da nisi direktan ucesnik( da si 81-vo godiste) ,izvini, al bolje da cujemo nekog ko jeste
ima jos zivih valjda
i to oko probiljanja linija pa ''lahkog'' napretka dalje, jesi li bas siguran ? mozda u mahalskim pricama
bez logistike, municije i svjezih snaga, srcem se nije moglo vise od 50m
a tada nije bilo ljudi ni za jednu smjenu a kamoli osvajanja
znam ja vrlo dobro stanje ljudstva 92ge, a Boga mi i 95te u Dobrinji
bez uvrede, ovo je samo konstruktivan komentar, sve u cilju da daljni komentari budu validno i istiniti
igmanac
Posts: 36
Joined: 17/05/2011 21:33

#97 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by igmanac »

a za lakrdijasa S.A koji nam je znao pijan doci na liniju s idejom da uzimamo zutu kucu
ili Sedrenik ...ili za Ledice za koje je direktni krivac
sami smo krivi
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#98 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Gile Šampion »

igmanac wrote:
Gile Šampion wrote:To za S.A. se slažem sa tobom,i tog lika je trebalo streljati po kratkom postupku jer je kriv za šta je kriv...

A u ostalim tvojim konstatacijama se ne bih slozio sa tobom,jer ako probijes linije,kod cetnika nastane bježanija i mozes da napredujes dalje,nema potrebe za povlacenjem.Ali eto...bio sam prisutan i znam desavanja u oba slucaja.Jbg,moglo se ali nismo imali nikoga da nas povede dalje.Islo se srcem a ne taktikom.I to se plaćalo životima :sad:
Gile, ja te zamolih da pricas jer licno nisam bio u bas u C5
ako je istina da nisi direktan ucesnik( da si 81-vo godiste) ,izvini, al bolje da cujemo nekog ko jeste
ima jos zivih valjda
i to oko probiljanja linija pa ''lahkog'' napretka dalje, jesi li bas siguran ? mozda u mahalskim pricama
bez logistike, municije i svjezih snaga, srcem se nije moglo vise od 50m
a tada nije bilo ljudi ni za jednu smjenu a kamoli osvajanja
znam ja vrlo dobro stanje ljudstva 92ge, a Boga mi i 95te u Dobrinji
bez uvrede, ovo je samo konstruktivan komentar, sve u cilju da daljni komentari budu validno i istiniti
Samo ću ti nešto reći,a ako ima neko da čita ovo a bio je takodje prisutan neka me demantuje ili neka potvrdi istinu:
-ako u roku 5-10 minuta uzmes dvije prve utvrdjene zgrade,iznenadis cetnike i uhvatis ih na spavanju,a ostala linija krene da puca i da se povlace,stvarajuci uslove za daljnje napredovanje da li je to uspjeh?
-ako par sati budes u toj istoj jebenoj zgradi jer ti komanda ne da dalje da ides,i pri tom linijasima naredi da zapale sprat iznad,a ljudstvu na PKT-u koji je bio instaliran da sprijeci cetnicima ispomoc, naredi da NE PUCA u 12 četnika interventne jedinice koji dolaze da vracaju/krpe liniju šta treba jos da ti kazem?

Uz svo duzno postovanje,ne bih rekao da znas stanje ljudi 92-ge godine u Dobrinji i njihov moral...Uostalom i sam kazes da je dotična persona bio jedna obična pijandura kojeg je trebalo jos 92-ge streljati pa se ne bi desili Ledići,Kabalovo brdo itd itd...

I da...nisam 81-godiste,i ovo sto pisem pisem iz prve ruke...
igmanac
Posts: 36
Joined: 17/05/2011 21:33

#99 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by igmanac »

Gile, sad si se sam ukopo
ili mi na pp reci ko si i s kim si bio tada il vise ne izmilsjaj, pogotovo za tih 12 cetnika
tj. SMANJI RIBU,POBICU DJECU
jok eto ti znas brojno stanje
i S.A. nikad nije bio na Kabalovu, znam jer sam bio tamo, a tebi neko pric'o
bolje zakljucajte temu nego da ublehasi/podrumasi pisu rekla - kazala
Hormasica
Posts: 5
Joined: 14/07/2011 13:09

#100 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Hormasica »

Uz duzno poštovanje Gile mislim da nisi ni 81 godište, djeluješ mi kao neko jako nezreo kad se uzmu u obzir i sagledaju tvoji ostali postovi. Uz duzno pošovanje, ucesik si raznih ratnih dešavanja bio si na jako puno frontova :mrgreen: i vrlo vjerovatno je da bolujes od postratnog sindroma što iskazuješ na drugim temama i sram neka te bude za vrijeđanje drugih :x :mrgreen:
Post Reply