Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
User avatar
smurf
Posts: 70203
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#526 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Vise bih volio da se sjetim imena ljudi koji su tada bili sa mnom i koji su skidali oklopnjake kojih je bilo... ako nije i vise ;-)
Hvala za ovaj klip, nisam ga prije vidio... Godinama se kanim da kontaktiram neke ljude za koje znam da posjeduju video zapise, ali...
Ne mogu da odgonetnem ko je ovo, je l' ovo zgrada do potoka?
Citam komentare tipa "montaza, ne moze se osom gadjati iz stana..." :lol: :lol:
Ne moze se zauzeti ni polozaj za ispaljivanje tromblonske mine sa kuka na 50 m :-)
User avatar
svjezi_ustipak
Posts: 1836
Joined: 13/12/2010 16:28

#527 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by svjezi_ustipak »

Sarajmen wrote:
smurf wrote:Bas tih dana sam bio na "petici" 0-24, ali od pocetka "cirkusa" pa tamo negdje do septembra je meni jedna ravna linija. Sad nesto kontam i pokusavam se sjetiti cistine i minobacackih granata, Bog me ubio ako se iz tog perioda sjecam i jednog naseg minobacaca. Ali da smo pregrupisavanja znali zasuti "Veselim Bosancima" i tromblonskim minama :-) :-) E sad, u navedenom periodu nije moglo proci dva dana a da se nije desio pjesadijski napad ka "petici" kako su javljali mediji, dok smo mi to drugacije gledali. Snimimo neke pokrete, zapucamo, oni uzvrate, krehnu gusjenicara i mi ko muhe na govno poletimo i jedva cekamo da krene kako bi ga pogodili. Da, bas kao neki scenario za crtani film ali je to tako bilo. Kada klinac iz skolske klupe uleti u nesto takvo, onda nema straha jer ne zna sta se sve moze desiti, sreca pa je bilo starije raje koji su nas sputavali... Opet ja uopceno, misli letaju... Fakat mi se tesko fokusirati, ali pjesadije na cistini izmedju kuca i zgrada se ne sjecam. Barem ne njihove od trenutka kada smo formirali liniju u zgradama.
http://www.youtube.com/watch?v=lMZ9K3ZU ... re=related

Sjećaš li se bar ovog događaja, kada smo im pogodili jedan od najsavremenijih transportera ...
sta je savremeno u BVP M60 ili M80? vise je to furka. i jedni i drugi nidje veze. a i levatina je ko izveze vozilo sa opremom za protivelektronsku borbu na liniju jet tom vozilu nije mjesto tu.

a pogodak je bio ekstra ;-) sjecam se kad su fasovali. te suplje kako se osom ne moze pogoditi iz zatvorenog prostora ili kako se tromblon ne moze ispucati iz blizine samo pricaju raja koja nisu vidjela da to bas moze.

meni je za napade na dobrinju ostala enigma komsija iz lukavice i nedjarica. jesu oni fakat misliti da ce se samo tako usetati na dobrinju a da cemo se mi uredno postrojiti i cekati da nas pobiju. njihovo razmisljanje mi je uvijek ostalo zanimljivo.
User avatar
smurf
Posts: 70203
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#528 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Pa zar se nisu "usetali" u Dobrinju 5? I bas setali mjesec dana?
Ko ce ga ba znati sta je njima bilo u glavama, nisu ni oni to znali garant, al' rakija i suplja cuda cine ;-)
A nisansku liniju za ispaljivanje tromblonske mine sa kuka na 50 m moze napraviti neko ko je trenirao jogu... Mozda, takvog ne upoznah. To mi je bila najdraza "zadaca" kada dodju tatini sinovi nakon dvije-tri godine ratovanja i pocnu nam drzati predavanje nabubano iz nekakvih skripti, slusamo ih cca 15-20 minuta i onda se ja javim sa tim pitanjem. Kako su se uvijali i lomatali, a nas par iza kleknemo i kontrolisemo :-) :lol: :lol: :lol: Ako to ne upali palila je druga fora; "Molim vas da mi pokazete kako bez alata mogu vratiti mehanizam za okidanje u slucaju da se izbije neki stift (sto je haman pa nikakva mogucnost, ali ga ja izbijem i mehanizam se razleti :lol: :lol: :lol: :lol: E tu bude definitivno kraj "obuke" :D

Zaboravih jos nesto, sreca nasa pa oni nisu znali nase pravo stanje i koliko je ljudi zaista bilo spremno pucati.
User avatar
vinnie_jones
Posts: 1148
Joined: 29/04/2007 00:09

#529 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by vinnie_jones »

Šta ko je spreman pucati, pa na šumskoj tv su u maju '92 ispalili cifru od 5 milja dobro naoružanih i utreniranih "zelenih beretki" na Dobrinji, a bilo vas je mnogo više, negdje oko cenke :oops: :mrgreen:
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#530 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

argyle wrote:Snaga Bosne: Dobrinja (juni '92)
http://www.youtube.com/watch?v=oI3pvBlg ... re=mh_lolz
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3344
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#531 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dupli_skalp »

Nekako s proljeća wrote:[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oI3pvBlg ... 1325113183[/youtube]
i šta ovaj klip tačno predstavlja?

prvi dio mi izgleda kao da je sniman s petice prema nedžarićima i mojmilu, a drugi dio kao da je negdje na padinama mojmila brda, pa gleda na nedžariće i vojničko (kad onaj transporter dolazi).
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#532 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

jeli ovo sa transporterom prikazan pokusaj izvlacenja poginulih boraca? kao da na onoj cesti imaju dva tijela. i teren izgleda kao na onim slikama s pocetka teme gdje je obiljezeno mjesto pogibije nekih boraca a nesto se i spominjao neki transporter koji je krenuo da proba izvlaciti poginule. ali iz te price od prije, kao da je to bio njihov transporter koji je probao izvlaciti neke, a ovaj je nas.
mada ne znam gdje je ovo, iz onih ranijih postova ja sam mislio da se to sve desavalo na lukavickoj cesti ispod mojmila, ali ova cesta mi izgleda manja.
User avatar
vinnie_jones
Posts: 1148
Joined: 29/04/2007 00:09

#533 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by vinnie_jones »

argyle wrote:Snaga Bosne: Dobrinja (juni '92)
Image

Jel' ovo izbrisan PLBiH kanal :?

Snimak od @proljeća je iz "Pancirke" na Dobrinji 5 (inače sve rubne zgrade su se tako zvale, vidi se i Pancirka na Olimpijskom koja tada još uvijek nije bila skroz spržena), ova džada i kuće su Nedžarići, ako se ne varam "prvi red" smo mi poslije držali tu nam je bila linija, @štrumf i klapa sa 5-ice to bolje znaju.

@proljeće
Jeste li uspjeli izvući ljude na kraju?
Ovo što rafalno puca dole iz "osinjaka" je li to sijač?
User avatar
smurf
Posts: 70203
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#534 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

eyesburn wrote:
Nekako s proljeća wrote:[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=oI3pvBlg ... 1325113183[/youtube]
i šta ovaj klip tačno predstavlja?

prvi dio mi izgleda kao da je sniman s petice prema nedžarićima i mojmilu, a drugi dio kao da je negdje na padinama mojmila brda, pa gleda na nedžariće i vojničko (kad onaj transporter dolazi).
Ovo je bio pokusaj izvlacenja tijela Pliska rahmetli, na zalos neuspjel :(
Momak je vec bio na drugom svijetu... Ovaj sam dogadjaj vec prije opisivao, u glavnom kada je transporter sa Lukavicke sisao u Nedzarice niko od njih nije ni metka ispalio. Sjebali se u tom momentu (sreca nasa)... Ove dvije kuce ispred kojih je tijelo Pliska su bila mitraljeska gnijezda odakle su svakodnevno ranjavali i ubijali ljude na "barikadi". Prije ove akcije su dvojica "ludjaka" sa tri pistolja i cetiri kasikare bukvalno zajmili cetnike, izvukli znatnu kolicinu mts-a i vratili se neogrebani. Zamalo zavrsili na vojnom sudu radi samoinicijative, jedan od njih jos uvijek "place" sto nije znao izvuci osigurac iz PKT-a i odvojiti ga od postolja :roll: Nedugo nakon toga je bila ova akcija, Plisko i jos jedan momak su prisli kucama, ovaj drugi je imao pancir i lezao na njemu, primio je Boga dragog pitaj koliko metaka, gelera i kuglica ali je prezivio. Pliska smo razmijenili nakon nekoliko dana (ne znam ni otprilike koliko)...

Da, tu je formirana linija, mislim u decembru '92, "osinjak" je bio bezveze strazarsko mjesto sa samo jednim covjekom koji je nerijetko znao ostati svu noc, ono zaspe, dodje mu smjena, vidi ga da spava i ovaj da ga ne bihuzuri samo se okrene i vrati u spavaonu :-)
Lijevo prema potoku je bila linija uvezana transeima.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3344
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#535 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dupli_skalp »

ok, ali bilo mi je samo čudno što su na 5:33 zgrade na vojničkom u gornjem desnom uglu, kao da je sa sos dječijeg sela snimano. ali valjda je takav specifičan ugao bio odakle je snimano sa d5.

znači ono je naš transporter bio. i šta je ona grupica ljudi pokušavala, pa zamakla iza ugla pancirke u olimpijskoj?
User avatar
smurf
Posts: 70203
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#536 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Jeste, nas ratni plijen sa vodovoda na Mojmilu... Nisam siguran za tu grupu sto se povukla, taj dan smo trebali upasti u Nedzarice i zauzeti njihovu prvu liniju... Nismo znali kako je to velik i zafrkan zalogaj :roll: Vjerovatno je to ekipa koja je imala zadatak da iz pravca Olimpijskog sela zauzme liniju pa su se povukli... Eh ti Nedzarici, niko ih nije volio. Znali smo uspostaviti "normalnu" komunikaciju sa njima sto nije bio neki problem, recimo izmedju nase i njihove puskarnice u "krmetnjaku" je bila razdaljina od cijelih 14 m i narocito su oni mrzili kada ih kaci smjena u selu, sa svih strana vrebaju snajperisti, non stop upadamo i cackamo ih sa vise strana, sta god se napravi u CNP-u odmah se probava na njima... Uprkos svemu, jako smo malo mogli nesto ozbiljno uciniti tamo... Medju ovim kucama desno je bio glavni ventil za snadbjevanje vodom sela, ha smo uletili unutra lik je to skontao jer je radio u VIK-u i naravno odmah im zavrno vodu. Par dana nismo dozvoljavali UN-ovim snagama da pridju selu i odvrnu ventil, mislim da smo na kraju direktno iz predsjednistva dobili naredbu da ih pustimo :-) :D
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#537 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

pazi stvarno ukinut plbih na chetniktubu.
joj nadam se da onoliki video materijal nece propasti i da imaju backup i da ce to ponovo negdje staviti. ne znam mogu li sve te videe staviti direktno na svoj sajt, jer skupi se par chetnika, zali se na video sadrzaj i eto ti ga. nevjerovatno. a ja prije nekoliko dana hvalim plbih i cestitam jer ovoliko video materijala drzi i postavlja na chettube.
User avatar
vinnie_jones
Posts: 1148
Joined: 29/04/2007 00:09

#538 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by vinnie_jones »

Sjećam se ove "afere" za vodu, jbt mi smo skupljali kišnicu al' zato lepom mići nije smjelo zafaliti da pokiseli priglavke kad se vrati iz krmetnjaka, preCedništvo :thumbup:
Ko li je poletio da im odvrne pipu, garant rođaci legionari...

Ima neka fora da se povrate klipovi ako skontam kako javiću im, stvarno šteta radi svega što su postavili da propadne.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3344
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#539 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dupli_skalp »

@smurf

a zbog čega je na kraju taj pokušaj izvlačenja tijela na kraju bio neuspješan? koliko sam vidio, transporter je došao na metar-dva od tijela, mislim da ga je kuća ispred pokrivala od direktne vatre.

i btw, šta je taj "krmetnjak"? :) neko njihovo gnijezdo?
djes_ba
Posts: 665
Joined: 25/08/2009 17:22

#540 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by djes_ba »

eyesburn wrote:@smurf

a zbog čega je na kraju taj pokušaj izvlačenja tijela na kraju bio neuspješan? koliko sam vidio, transporter je došao na metar-dva od tijela, mislim da ga je kuća ispred pokrivala od direktne vatre.

i btw, šta je taj "krmetnjak"? :) neko njihovo gnijezdo?
pa upravo u toj kuci bjeloj bilo je njhovo mitraljesko gnjezdo
mislim da su prisli jos dva tri metra da bi bio onaj na transporteru ugrozen i i ljudi koji bi pokupili tjelo
to najbolje ljudi koji su tad bili tamo
@smurf
zasto u jednom momentu kad transporter stoji paralelno sa zgradama na petici ,onaj sa transportera puca prema hajmo reci ljevoj strani u smjeru onog malog mosta
znam da su tamo bile nase linije preko mosta izmedju onih kuca do one skole
ne znam jesam li dobro objasnio
izvini nasaro sam za sekundu to plavo cudo je hajmo rec transporter zasto puca ljevo jesu li te zgrade drzali
"komsije"
ovako nesto
Image
User avatar
smurf
Posts: 70203
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#541 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Bas si brzinski nacrtao :D U tim kucama su bila mitraljeska gnijezda a isto se napravi u podrumu kuce, probije se zid, isti se oblozi vrecama sa pijeskom sa unutrasnje strane i onda ti se samo kaze da je transporter bio udaljen cijelih dva metra od puskarnice. Lijevo su bile kuce, takodjer njihova linija, a nasi su tek sa one strane potoka (u to vrijeme) a u petici smo bili u zgradama. Tvoja nacrtana vatrena linija nije isla ka zgradi jer te zgrade nije bilo. Ne znam da li je vatra otvorena kao preventiva ili su primjetili neko kretanje, dejstvo... Bas nesto i nisam imao vremena da zvjeram okolo.
Krmetnjak jeste bio njihovo mitraljesko gnijezdo, najisturenije i najutvrdjenije. Cak smo i ga i samohotkom pokusali razvaliti, prije toga BST-om, zoljama, osama, rpg-evima, bombama, kamenjem, ali avaj. Vikicevci su vise puta dolazili, osmatrali i bez pokusaja se vracali ipak su oni bili profesionalci i nisu isli grlom u jagode kao mi.
User avatar
Dupli_skalp
Posts: 3344
Joined: 05/08/2008 13:14
Location: pleme Šavašavaha

#542 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dupli_skalp »

@smurf

neko sa "druge strane" je pisao na ovoj temi o nekom našem napadu u kojem smo zjanili tenk i transporter (upao u rijeku dobrinju). znaš li o čemu se tu tačno radilo? i jel to ovaj transporter koji smo maloprije vidjeli na klipu?
User avatar
smurf
Posts: 70203
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#543 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Odgovorio sam na to vec, mrsko mi ponavljati a vala nemam ni zivaca traziti, tu je negdje, par strana unazad... Nemam pojma o tom "gubitku", znam jednom da je, mislim bas ovaj transporter zapucao PAT-om, stao izmedju zgrada i bas momacki zarokao po kucama. Nakon par sekundi projektili su poceli podbacivati i priblizavati se mjestu ispaljenja :-) Cijev nije bila dobro kaljena i kako se zagrijala pocela se kriviti prema dole :lol: :lol: :lol:

I nemojte mene vise nista pitati, nisam ja odavde 8-)
Salim se, ali ko je bio u pomenuto vrijeme na Dobrinji zna kakve su se drame i gungule desavale. Zauzmes kotu, imas svoje vidno polje i zonu odgovornosti i nemas pojma sta se desava lijevo-desno. Kada se zavrsi frtutma, svim silama nastojis da zaboravis i da se okrenes novoj zadaci bilo na liniji bilo na derneku. Jah, nismo bili normalni, bili smo dibidus blesavi ali nas je to odrzalo ;-)
djes_ba
Posts: 665
Joined: 25/08/2009 17:22

#544 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by djes_ba »

@smurf hvala znam manje vise dosta stvari sve na vojnickom sam bio prije i pocetkom rata ,kasnije smo se maknuli k centru jer su komsije odlucili spaliti nas stan sjecam se dosta stvari samo samo imao desetak godina tako da neke nepoznate stvari pitam .............
@eyesburn to predpostavljam da si procitao na forumu brnetovih cetnika koji su "zarili i palil"i po sarajevu
naletio sam i ja na taj dio pa su mu ljudi prokomentalisali
hrpa gluposti
User avatar
argyle
Posts: 1850
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#545 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by argyle »

karanana wrote:pazi stvarno ukinut plbih na chetniktubu.
joj nadam se da onoliki video materijal nece propasti i da imaju backup i da ce to ponovo negdje staviti. ne znam mogu li sve te videe staviti direktno na svoj sajt, jer skupi se par chetnika, zali se na video sadrzaj i eto ti ga. nevjerovatno. a ja prije nekoliko dana hvalim plbih i cestitam jer ovoliko video materijala drzi i postavlja na chettube.
sa foruma:
Crni_Vuk wrote:
vedo81 wrote:sta se desilo sa youtube kanalom?
Kanal je suspendovan od strane you tube jer je po njihovim standardima imao previse potresnih ratnih scena koje nisu za siru javnost.

Nazalost ovo je drugi put nam zatvaraju kanal. Ovaj zadnji je bio aktivan od 2008. godine.

Arhiv je sacuvan, ali za sada kanal nece biti ponovo online dok se ne nadje neka bolja solucija.

Zbog tezine fajlova nismo u mogucnosti staviti materijal na nas server, zato smo i koristili YouTube.

Sacekat cemo koju sedmicu, mjesec, pa opet idemo u akciju. Ne predajemo se tek tako.

Selam.
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#546 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

eh hvala na infu. nadam se da ce pronaci neko rjesenje. bitno je da arhiv nije nestao. stavice se to negdje.
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#547 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

jeli ovo plbih otvorila novi youtube kanal?
damir234
Posts: 4
Joined: 12/08/2011 21:24

#548 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by damir234 »

Lijepo vas molim za informaciju o tunelu ispod piste.
Interesira me gdje je bio ulaz koji se koristio za redovni promet sa Dobrinjske strane.
Da li je to bila kuca i podrum porodice Sloboda ili se ulazilo kroz garazu u naselju Butmir?
Na slikama se vidi i jedan ulaz u tunel koji je ukopan u zemlju i podbocen gredama. Gdje se nalazi taj ulaz i koju je svrhu imao.
Unaprijed hvala
User avatar
argyle
Posts: 1850
Joined: 17/10/2010 09:56
Location: Džamahirija Bosna

#549 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by argyle »

damir234 wrote:Lijepo vas molim za informaciju o tunelu ispod piste.
Interesira me gdje je bio ulaz koji se koristio za redovni promet sa Dobrinjske strane.
Da li je to bila kuca i podrum porodice Sloboda ili se ulazilo kroz garazu u naselju Butmir?
Na slikama se vidi i jedan ulaz u tunel koji je ukopan u zemlju i podbocen gredama. Gdje se nalazi taj ulaz i koju je svrhu imao.
Unaprijed hvala
nadam se da moze pomoci
User avatar
alcho
Posts: 1468
Joined: 31/08/2006 09:08

#550 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by alcho »

Sarajmen wrote:Izlaz i ulaz iz Dobrinje , namijenjen za prohodnost civilnog stanovništva.
Image

Uploaded with ImageShack.us
Nikako da "uhavizam" ovu sliku. Ovo pozadi mi izgleda kao Dobrinja 5. Međutim, dosta puta sam prosao "barikadu" ali se ne mogu sletiti ovog rova. Koliko me sjecanje sluzi kad se predje barikada, prolazilo se iza "pancir" zgrade na Mojmilu. Ovaj rov mi ide nekako previse udesno :?
Post Reply