Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
PM72
Posts: 17624
Joined: 30/04/2012 16:54

#3651 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

U pravu si.Izmišljena serija.Ko i ona turska "Alija".I jedna i druga savršeno otkrivaju bijedu ovog naroda.
Nego,hajmo na temu...
JCecotto
Posts: 246
Joined: 29/12/2020 23:35

#3652 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by JCecotto »

...
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#3653 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by aldinjo »

Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3654 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Emiremir33 »

aldinjo wrote: 15/02/2021 02:44
Ove uništene transportere nisu trebali sklanjati ,sem ovog ns ulazu na vodovod.Nek podsiječaju buduće generacije...
User avatar
JoeyTribbiani
Posts: 974
Joined: 28/09/2011 17:46
Location: Uvijek avangarda, nikad kopija

#3655 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by JoeyTribbiani »

aldinjo wrote: 05/02/2021 01:27
A jesi li se ti smijao kada si 10 godina ljude "maltretirao" na ovom forumu dijeleći banove i kada si trebao i kada nisi?
Kakve to veze sa ovom temom ima pametnjakoviću? Ljudi te ispreskakali pa odgovaraš emotikonima i pričom o nečijem moderatorskom radu. Nemaš šta smisleno da kažeš jer znaš da su u pravu. Naveden ti je živi primjer kako pogrešni ljudi na odgovornim mjestima mogu da nas koštaju bukvalno glave i boli te qrac? Pravdaš nekoga. Mene bi bilo sram.

A vas ostale momke koji ste učestvovali, a i generalno svakokoga ko uloži malo truda da nešto obrazloži i da na kraju krajeva ostane neki trag iz tog vremena baziran na činjenicama, čitam skoro svaki dan i sklapam sliku u glavi. Bar mrvu respekta treba imati i pokazati.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3656 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Miralem Zubčević je u istoimenoj seriji ''Tale' u jednoj epizodi osijedio preko noći. Jedan od sudionika odbrane naselja Aerdrom je mislim u dokumentarnom filmu bio živi primjer da je to moguće, moguće osijediti preko noći. I ondašnje i moja generacija se suočila sa dovoljnom količinom stresnih situacija tokom barbarske opsade grada, a naročito Dobrinja koja je bila ''opsada u opsadi'' i u velikoj opasnosti. Zubčević iz @nomada se borio za ovaj grad i zemlju RBIH, ali od nedavno je definitivno odlučio da podvuče crtu i isključi ratni period. Bože moj, odradio je svoj dio kada je trebalo, a danas mu za volješta i kako da se odnosi prema tome.

Aerodromske borbe su zakačile @Repetitora, i one kasnije, i one kroz tunel, i one... mislim da korektni ratnici imaju dovoljno respekta ali se i ne javljaju, ne mogu doći na red od ''dežurnih''. Šta god da kaže @utjerivač dugoga on po meni ima pravo na to. Bio je tu kada je trebalo. Da nije, ko za kako bi ... ali jeste i to je za respekta.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#3657 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by aldinjo »

JoeyTribbiani wrote: 15/02/2021 12:03
aldinjo wrote: 05/02/2021 01:27
A jesi li se ti smijao kada si 10 godina ljude "maltretirao" na ovom forumu dijeleći banove i kada si trebao i kada nisi?
Kakve to veze sa ovom temom ima pametnjakoviću? Ljudi te ispreskakali pa odgovaraš emotikonima i pričom o nečijem moderatorskom radu. Nemaš šta smisleno da kažeš jer znaš da su u pravu. Naveden ti je živi primjer kako pogrešni ljudi na odgovornim mjestima mogu da nas koštaju bukvalno glave i boli te qrac? Pravdaš nekoga. Mene bi bilo sram.

A vas ostale momke koji ste učestvovali, a i generalno svakokoga ko uloži malo truda da nešto obrazloži i da na kraju krajeva ostane neki trag iz tog vremena baziran na činjenicama, čitam skoro svaki dan i sklapam sliku u glavi. Bar mrvu respekta treba imati i pokazati.
Pišeš gluposti! Ko me ispreskakao? Koga će on ispreskakati? Iživljavao se deset godina na ovom forumu i sada dijeli moralne lekcije? I pazi na svoje primitivno izražavanje. Kod mene ti "ne prolazi šuplja priča", samo govori o tvom primitivnom ponašanju.
Izvinjavam se zbog off-topic, ali sam primoran odgovoriti jer njih ovdje mjesecima i godinama "uništavaju" ovaj pdf raznoraznim trolanjem a rijetko ko ih upozori na isto ponašanje. Ali postoji administracija za te stvari.
Last edited by aldinjo on 23/02/2021 00:53, edited 1 time in total.
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#3658 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hillbill »

JoeyTribbiani wrote: 15/02/2021 12:03
aldinjo wrote: 05/02/2021 01:27
A jesi li se ti smijao kada si 10 godina ljude "maltretirao" na ovom forumu dijeleći banove i kada si trebao i kada nisi?
Kakve to veze sa ovom temom ima pametnjakoviću? Ljudi te ispreskakali pa odgovaraš emotikonima i pričom o nečijem moderatorskom radu. Nemaš šta smisleno da kažeš jer znaš da su u pravu. Naveden ti je živi primjer kako pogrešni ljudi na odgovornim mjestima mogu da nas koštaju bukvalno glave i boli te qrac? Pravdaš nekoga. Mene bi bilo sram.

A vas ostale momke koji ste učestvovali, a i generalno svakokoga ko uloži malo truda da nešto obrazloži i da na kraju krajeva ostane neki trag iz tog vremena baziran na činjenicama, čitam skoro svaki dan i sklapam sliku u glavi. Bar mrvu respekta treba imati i pokazati.

Dragi moji Dobrinjski domacini, i branioci.Obzirom da ste me svrstali u moralnu podrsku Dobrinji, dugo sam razmisljao da li da naskrabam nesto iz toga perioda.
Nisam sa Dobrinje,ali evo nekoliko detalja iz te moralne podske.
Jedan dio moje jedinice usao je u Dobrinju preko Mojmila, kad je Dobrinja bila pred padom. Nisam bio dio te ekipe pa ne bi puno o tome jer sam druga ruka,a ne volim nista iz druge ruke.Kada su stabilizovali linije prema Lukavici doslo vrijeme za smjenu.
Ulazak u Dobrinju je bio prilicno rizican u to vrijeme....zaleti se pa sta ti bog da.

Usli smo bez problema,uz malo vatre iz Nedzarica. Zona -Dobrinja 3. Na smjeni su nas upzorili da se cuvamo, i da je pogresan korak jednak smrtnoj presudi/imali smo jednog poginulog na Dobrinji/.Posebno su nas upzorili na transporter koji izlazi od Lukavicke ceste i dejstvuje pamom po zgradama.Upozorili su nas da se ne oslanjamo na zidove u zgradama na Dobrinji 3.....sijac i pam ih busi kao sir.Linije nisu bile jos utvrdene,transe iskopane,bukeri utvrdeni za dejstvovanje. Sve je jos bilo frisko ,i na pola.Cede su bile u zgradi preko ceste.Mogli smo se bombama dobacivati.

Prvi dan I prvo poslepodne vidjeli smo kako to izgleda.Transporter izade na livadu /prema kuli/ i roka pamom, sijaci pokrivaju prolaze izmedu zgrada ....ljepota.....ne mozes oka otvoriti.Potrba za djelovanjem protiv oklopne ekipe.Kako ? Jedina mogucnost, da djelujes osom ,svela se na jednu poziciju izmedu zgrada...moras izaci 4-5 metara na otvoreno ,sto je bilo jdnako samoubistvu.
Sutra isto .
Taj zulum se nije mogao dugo trpiti. Sjednemo. Sta?Kako? Dogovorimo se da dejstvujemo ,ali ne sa ledine ,nego sa 3 sprata iz stana.Upozoravali su nas da je to samoubilacka akcija,da ce nam popucati bubne opne,da ce nas sprziti izduvni gasovi, da ce nas pritisak izbaciti kroz prozor..bla...bla...bla.Dva ludaka preuzmu odgovornost....idemo pa sta bude....nemamo drugog izbora.
Sledeci put kada se transporter razmahao ,,..istrcimo na treci i okinemo.Nademo se u oblaku prasine, ali zivi.Platimo danak ne iskustvu ,i ostammo zaglavljeni u stanu.Sve je popadalo u stanu,Caki plocice u kuhinji.Ulazna vrata su se zaglavila od detonacije. Trebalo nam je 20 minuta da se iscupamo.
Kada som se iscupali pitali amo za rezultat.Kazu pogoden u gusjenicu, i tu je ostao ostecen ,ali nije izgorio. Po posadu dosao drugi transporter.
Hajde dobro bar smo ih nasekirali.
Několika sata kasnije.... zovu ...cuje se tenk...priblizava se mrak.Vjerovatno pokusavaju da ga izvuku.Izademo sad na 4ti sprat...skinemo izlazna vrata i
opaline ponovo.....ovaj puta je krenuo da pucketa i gori.Tenk se odma ugasio...........transporter je izgorio i ostao tu .
To vece na srnecem dnevniku ......zelene beretke napale iz Dobrinje prema Lukavici...koristili nepoznato oruzje....napad odbijen ....o transporteru ...nista.
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#3659 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hillbill »

ima jos ove moralne podske Dobrinji


Posto je dobrinja mala i sve se brzo sazna

Nas predpostavljeni dosao sutra, i kaze;Trazi vas komandant Dobrnje/ ne znam ko je tada bio,Hadzic,Hodzic ili Kerim/ da idete na Dobrinju 5......odbio sam ga. Zamoli smo ga ,ako dode naredba od naseg komandanta da idemo,da nas ne stavlja pod komandu tamo nekog jebivjetra.....hocemo precizan zadatak i da je to to.

mozda nastavim kasnije
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#3660 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by jefff »

Za pohvalu.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#3661 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by jefff »

Image

A Bosnian soldier crosses a protected bridge over the Dobrinja river, south eastern Sarajevo, on June 25, 1995 (AFP Photo / Pierre Verdy)
Last edited by jefff on 25/02/2021 09:14, edited 1 time in total.
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#3662 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hillbill »

hillbill wrote: 23/02/2021 01:05 ima jos ove moralne podske Dobrinji


Posto je dobrinja mala i sve se brzo sazna

Nas predpostavljeni dosao sutra, i kaze;Trazi vas komandant Dobrnje/ ne znam ko je tada bio,Hadzic,Hodzic ili Kerim/ da idete na Dobrinju 5......odbio sam ga. Zamoli smo ga ,ako dode naredba od naseg komandanta da idemo,da nas ne stavlja pod komandu tamo nekog jebivjetra.....hocemo precizan zadatak i da je to to.

mozda nastavim kasnije
Poslije nekolika dana dode pismena naredba.

Provoklopni tim se upucuje na ispomoc u Dobrinju 5.Javiti se tom I tom komandiru linije.Nije nam bilo drago ici, kao mala ekipa, u nepoznato,i sa nepoznatim.Ko zna sta meze pasti na pamet ondasnjim stratezima./kako dobrinjci kazu Cesirima i Halilima/ i lako bi mogli zavrsiti ovako;

Samo vi pretrcite do prve kuce.......pretrcimo ...I sta onda?

I zauzmete kucu........ja. Ubacimo bombu ,i sta onda?..........Nista onda nek ti je bog na pomoci .....akcija gotova.....pa koji ce mo kurac ginuti za jednu kucu, kad ne znamo sta dalje.
Tako su ti stratatezi zamisljali rat i taktiku ratovanja.Mi smo to zvali po onoj narodnoj; ....lako je sa tudim k.... gloginje mlatiti.

Dodemo na Dobrinju 5. Doceka nas komandir ...dobro dosli...bolje vas nasali.Spavat ce te ovdje sa MGV jedinicom/ko su sada ti mgv/ .......Smjestimo se .
Odma trazimo komandira da vidimo sto amo tu,i sta nam je raditi.

Upoznaje on nas sa linijama/u zgradi u kojoj spavamo je i linija samo sa druge strane/...na ovom cosku je grudobran da se djeluje protiv oklopom....beskorisan........ vidis samo zbunje i prve kuce na 100 metara i to je to.
Usli smo u zgradu I krenuli ka visim spratovima.
Zgrada je bila utvrdena sa dva reda vreca...puskarnice na svakom spratu .Nikada do tada nismo vidjeli tako dobro utvrdenu liniju.
Pitali smo.... koja ga je nevolja natjerala da se tako dobro utvrdi.
Kaze....velika nevolja....zato nas je zvao da mu pomognemo..

Kaze arkan dode na 100 metara i ubi.................kakav arkan?...........transporter pise na njemu arkan...ima dva bestrzajna topa ....ima pam ..........sve rasturi topovima i pamom ,i tako ih terosise vise od mjesec.ON ga opisa kao da je nosac aviona.............Sto ga ne gadate?.....Kaze ne moze ....ima siblje ....imaju kuce ...ne vidi se.......dobro se sakrije...ispuca , ode.

Pokaze on nama odakle dolazi ....odakle uglavnom dejstvuje...kuda se krece , i pita moze li se sta uciniti.

Moze.

Vas jedini zadatak je ...kada vas zovnemo da pokusate da ga ukinete.

Dobro .....ne ispade ovo tako ni lose....tu ce mo provosti 7 ugodnih I cudnih dana.

MGV
Mladi golobradi momci sa Alipasina...dosli da pomognu Dobrinji....imaju jednig mrtvog i nekoliko ranjenih......ispricali su neke price u koje je tesko bilo povjerovati....napali su tamo neke kuce i drug im je poginuo ...... ostao ne izvucen...drugi je krenuo u taj upad ,ali je zaboravio ponijeti pusku.
Nismo im bas vjerovali u takve price partizanke.,medutim provodeci vrijeme sa njima ispostavilo se da su vrlo ineresantna druzina.
Udem kod jednog u sobu gdje spava, i vidim rastavljen pistolj na stolu.Pitam sto ga ne skopi.Kaze da ga namjerno tako drzi....sto? Kaze da mi ne dode ........sve mi je bilo jasno poslije toga, i nije ni cudo da zaborave pusku kada idu u napad.Ostali su u lijepom sjecanju......i ako ima neko od njih da dolazi ovu temu......pozdravljam od srca.

Mi smo izabrali dva stana iz kojih bi djelovali. Sada vec sa iskustvom....poskidali vrata...uspravili sto ,da posluzi kao naslon i to je to.

Nama ostalo da cenammo da nas zou.
User avatar
Zokipfc
Posts: 1073
Joined: 24/04/2013 18:44

#3663 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Zokipfc »

Pratim :thumbup:
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#3664 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by TheMule »

hillbill wrote: 25/02/2021 04:37
hillbill wrote: 23/02/2021 01:05 ima jos ove moralne podske Dobrinji


Posto je dobrinja mala i sve se brzo sazna

Nas predpostavljeni dosao sutra, i kaze;Trazi vas komandant Dobrnje/ ne znam ko je tada bio,Hadzic,Hodzic ili Kerim/ da idete na Dobrinju 5......odbio sam ga. Zamoli smo ga ,ako dode naredba od naseg komandanta da idemo,da nas ne stavlja pod komandu tamo nekog jebivjetra.....hocemo precizan zadatak i da je to to.

mozda nastavim kasnije
Poslije nekolika dana dode pismena naredba.

Provoklopni tim se upucuje na ispomoc u Dobrinju 5.Javiti se tom I tom komandiru linije.Nije nam bilo drago ici, kao mala ekipa, u nepoznato,i sa nepoznatim.Ko zna sta meze pasti na pamet ondasnjim stratezima./kako dobrinjci kazu Cesirima i Halilima/ i lako bi mogli zavrsiti ovako;

Samo vi pretrcite do prve kuce.......pretrcimo ...I sta onda?

I zauzmete kucu........ja. Ubacimo bombu ,i sta onda?..........Nista onda nek ti je bog na pomoci .....akcija gotova.....pa koji ce mo kurac ginuti za jednu kucu, kad ne znamo sta dalje.
Tako su ti stratatezi zamisljali rat i taktiku ratovanja.Mi smo to zvali po onoj narodnoj; ....lako je sa tudim k.... gloginje mlatiti.

Dodemo na Dobrinju 5. Doceka nas komandir ...dobro dosli...bolje vas nasali.Spavat ce te ovdje sa MGV jedinicom/ko su sada ti mgv/ .......Smjestimo se .
Odma trazimo komandira da vidimo sto amo tu,i sta nam je raditi.

Upoznaje on nas sa linijama/u zgradi u kojoj spavamo je i linija samo sa druge strane/...na ovom cosku je grudobran da se djeluje protiv oklopom....beskorisan........ vidis samo zbunje i prve kuce na 100 metara i to je to.
Usli smo u zgradu I krenuli ka visim spratovima.
Zgrada je bila utvrdena sa dva reda vreca...puskarnice na svakom spratu .Nikada do tada nismo vidjeli tako dobro utvrdenu liniju.
Pitali smo.... koja ga je nevolja natjerala da se tako dobro utvrdi.
Kaze....velika nevolja....zato nas je zvao da mu pomognemo..

Kaze arkan dode na 100 metara i ubi.................kakav arkan?...........transporter pise na njemu arkan...ima dva bestrzajna topa ....ima pam ..........sve rasturi topovima i pamom ,i tako ih terosise vise od mjesec.ON ga opisa kao da je nosac aviona.............Sto ga ne gadate?.....Kaze ne moze ....ima siblje ....imaju kuce ...ne vidi se.......dobro se sakrije...ispuca , ode.

Pokaze on nama odakle dolazi ....odakle uglavnom dejstvuje...kuda se krece , i pita moze li se sta uciniti.

Moze.

Vas jedini zadatak je ...kada vas zovnemo da pokusate da ga ukinete.

Dobro .....ne ispade ovo tako ni lose....tu ce mo provosti 7 ugodnih I cudnih dana.

MGV
Mladi golobradi momci sa Alipasina...dosli da pomognu Dobrinji....imaju jednig mrtvog i nekoliko ranjenih......ispricali su neke price u koje je tesko bilo povjerovati....napali su tamo neke kuce i drug im je poginuo ...... ostao ne izvucen...drugi je krenuo u taj upad ,ali je zaboravio ponijeti pusku.
Nismo im bas vjerovali u takve price partizanke.,medutim provodeci vrijeme sa njima ispostavilo se da su vrlo ineresantna druzina.
Udem kod jednog u sobu gdje spava, i vidim rastavljen pistolj na stolu.Pitam sto ga ne skopi.Kaze da ga namjerno tako drzi....sto? Kaze da mi ne dode ........sve mi je bilo jasno poslije toga, i nije ni cudo da zaborave pusku kada idu u napad.Ostali su u lijepom sjecanju......i ako ima neko od njih da dolazi ovu temu......pozdravljam od srca.

Mi smo izabrali dva stana iz kojih bi djelovali. Sada vec sa iskustvom....poskidali vrata...uspravili sto ,da posluzi kao naslon i to je to.

Nama ostalo da cenammo da nas zou.
Hajde nastavi majstore
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#3665 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hillbill »

Sarajmen wrote: 28/02/2021 16:45 Uništen ili onesposobljen je transporter, navodno je bio opremljen nekim jačim sistemom za ometanje i prisluškivanje sistema veze u nekom radijusu do 100 tinjak metara nisam siguran. Nevjerovatno, ali takva su moja saznanja u vezi našeg položaja iz kojeg se djelovalo protivoklopnim sredstvom ka oklponom vozilu neprijatelja. Iz nekoliko kvadratnih metara stambenog prostora ispaliti protivoklopno sredstvo je :-) ali je to i :thumbup: najbolja pozicija ka meti. Majstori tako procijenili i eto, dobro su procijenili.
Koliko se još sjećam u vezi protivoklopnjaka Specijalne jedinice MUP-a odreda ''Bosna'' , Gafić, Kabaš, i originalna ekipa još iz mira...Kabaš je dobio snajperski metak u glavu sa Grbavice ako se dobro sjećam. Mokra deka preko specijalca i moguće je da je i kada za kupanje bila napunjena vodom...ako saM dobro zapamtio od antifona ništa, detonacija je aktivirala pritisak i krv je curila iz ušiju, vjerovatno i nosa.
Taj tim saboraca na borbenoj liniji iz vrelog ljeta 1992., godinu dana kasnije su ,kao goste na obilježavanju godišnjice MGV-a u maju 1993. javno pohvalili i uručili im priznanje ''Zahvalnica'' jedinice ''MGV''. Kao izraz respekta i zahvalnosti na pomoći u izvršavanju svojih obaveza na ulazu i izlazu iz Dobrinje. Ima taj video zapis i ali nažalost ne na yt-u
Ako ima neko od njih da dolazi na temu, sve je isto kao onda, kada smo bili na istoj strani. Pozdrav domovini!
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#3666 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hillbill »

Sarajmen wrote: 28/02/2021 16:45 Uništen ili onesposobljen je transporter, navodno je bio opremljen nekim jačim sistemom za ometanje i prisluškivanje sistema veze u nekom radijusu do 100 tinjak metara nisam siguran. Nevjerovatno, ali takva su moja saznanja u vezi našeg položaja iz kojeg se djelovalo protivoklopnim sredstvom ka oklponom vozilu neprijatelja. Iz nekoliko kvadratnih metara stambenog prostora ispaliti protivoklopno sredstvo je :-) ali je to i :thumbup: najbolja pozicija ka meti. Majstori tako procijenili i eto, dobro su procijenili.
Koliko se još sjećam u vezi protivoklopnjaka Specijalne jedinice MUP-a odreda ''Bosna'' , Gafić, Kabaš, i originalna ekipa još iz mira...Kabaš je dobio snajperski metak u glavu sa Grbavice ako se dobro sjećam. Mokra deka preko specijalca i moguće je da je i kada za kupanje bila napunjena vodom...ako saM dobro zapamtio od antifona ništa, detonacija je aktivirala pritisak i krv je curila iz ušiju, vjerovatno i nosa.
Taj tim saboraca na borbenoj liniji iz vrelog ljeta 1992., godinu dana kasnije su ,kao goste na obilježavanju godišnjice MGV-a u maju 1993. javno pohvalili i uručili im priznanje ''Zahvalnica'' jedinice ''MGV''. Kao izraz respekta i zahvalnosti na pomoći u izvršavanju svojih obaveza na ulazu i izlazu iz Dobrinje. Ima taj video zapis i ali nažalost ne na yt-u
Ako ima neko od njih da dolazi na temu, sve je isto kao onda, kada smo bili na istoj strani. Pozdrav domovini!
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#3667 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hillbill »

hillbill wrote: 28/02/2021 17:22
Sarajmen wrote: 28/02/2021 16:45 Uništen ili onesposobljen je transporter, navodno je bio opremljen nekim jačim sistemom za ometanje i prisluškivanje sistema veze u nekom radijusu do 100 tinjak metara nisam siguran. Nevjerovatno, ali takva su moja saznanja u vezi našeg položaja iz kojeg se djelovalo protivoklopnim sredstvom ka oklponom vozilu neprijatelja. Iz nekoliko kvadratnih metara stambenog prostora ispaliti protivoklopno sredstvo je :-) ali je to i :thumbup: najbolja pozicija ka meti. Majstori tako procijenili i eto, dobro su procijenili.
Koliko se još sjećam u vezi protivoklopnjaka Specijalne jedinice MUP-a odreda ''Bosna'' , Gafić, Kabaš, i originalna ekipa još iz mira...Kabaš je dobio snajperski metak u glavu sa Grbavice ako se dobro sjećam. Mokra deka preko specijalca i moguće je da je i kada za kupanje bila napunjena vodom...ako saM dobro zapamtio od antifona ništa, detonacija je aktivirala pritisak i krv je curila iz ušiju, vjerovatno i nosa.
Taj tim saboraca na borbenoj liniji iz vrelog ljeta 1992., godinu dana kasnije su ,kao goste na obilježavanju godišnjice MGV-a u maju 1993. javno pohvalili i uručili im priznanje ''Zahvalnica'' jedinice ''MGV''. Kao izraz respekta i zahvalnosti na pomoći u izvršavanju svojih obaveza na ulazu i izlazu iz Dobrinje. Ima taj video zapis i ali nažalost ne na yt-u
Ako ima neko od njih da dolazi na temu, sve je isto kao onda, kada smo bili na istoj strani. Pozdrav domovini!
nesto ne sljaka na ovom forumu.....
ponesto si upucen
Vjeruj mi ....jedan sam od dvoice koji su propucali iz prostorije sa osom/znas da se sve u ratu radi u paru/...znaci direktan sudionik iz sobe.
Drzali smo se samo jednog pravila..... zid koji se nalazi iza leda ...ne pucati pod 90stepeni .Vreli gasovi ti se vrate pravo u potiljak.
Nastojali smo pucati pod 45 stepeni tako da gasovi idu u krug u prostoriji.Nosili amo slusalice, i noismo koristili nikakve vlazne deke.

Zamolio bi te da Gafica ne stavljas u ovaj kontekst..........on je pisao knjige/iz druge ruke/u to vrijeme
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#3668 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hillbill »

Da zavrsim smjenu na dobrinji

Prode.....dan, dva, tri ,....cetvrti dan dolazi komandir.

Zabrinut.........pita ještě li spremni? Jsemo. Zovi.

Odakle ce te pucati?
Iz zraka. Napraviti ce mo desant..........naravno salili amo se.

Usutio se ,gledao nas ......okrenuo se i otisao......vjerovatno sa mislima, da smo mi ozbiljne budale.

Dobrijna 5 je bila prolazni han.........3 razlicite jedinice....civili stanuju u nekim stanovima na prvoj liniji....civili prolaze kroz zgradu jer su ulazi bili spojeni.
Mi smo odlucili da ne govorimo o pojedinostima ,iako su zvi znali sto smo tu.
Komandir se zabrinuo ,jer mi ne pokazujemo interes da protiv oklopni polozaj dovedemo u red za dejstvovanje.

Poslije nekoliko dana utrcava komandir.....evo ga...pozurite.....sakriti ce se.
Grabimo svoje stvari.....komandir istrcava, i niz stepenice.....mi istrcavomo ,i uz steprnice. Jos se kretao zamicuci iza prvih kuca....trazio je i on poziciju da osine.....
Siblje ga je stitilo, ali ne dovoljno da se ne moze gadati sa 4tog sptata.Bio je blizu... stotinjak metara......Okinemo......istrcimo iz stana ,i odemo sprat nize..........
.Sta smo npravili?
Vozaceva vrata su bila otvořena....on je bjezao prema Nedzaricima preko livede.Zapucalo je sa linije.

Niko ga nije pogodio....uspio je pobjeci na sigurno.Potvrdila se ona narodna...nema smrti bez sudnjega dana.
Cudno mi je samo sto nije pobjegao u kucu, koja je bila 5 metara udaljena....sto se odlucio da bjezi livadom.

Spustili smo se dole, jer smo ocekivali odmazdu ,....tenk....minobacac.....i dosla je ...minobacaci su osuli ispred zgrade i po garazı odakla se kretalo za alipasino
Nedugo zatim dode komandir..........suti......pitali amo ga, sto nas je octavo i pobjegao u podrum.....bio je zbunjen./salili amo se/

Kaze "ne gori"
Obecali smo mu da ce mo ga gadati ponovo ako ne progori............progorio je..........ode arkan u statistiku.

Mnogo godina poslije postali smo moralna podska za odbranu dobrinje.
Udes u dobrinju kada joj je naj potrebnije ....boris se ....das zrtve ...das ranjene.....das doprinos za stabilizaciju.......i moralna podrska.

Dobrinja ještě za nas epizoda u ratu,ali ne zasluzujemo da nas tretiraju na taj nacin.

Nismo bolje prosli ni na drugim mjestima gdje smo vadili kestenje iz vatre,...... mnogi ljigavci se okitise privilegijama i naplatise nasu krv.
User avatar
smurf
Posts: 70202
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#3669 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Zato te to cudi kada zvanicno stoji da je 15.04.92. Dobrinja imala na hiljade branilaca a dok nije stigla "moralna" podrska u isto naselje sve i jednu akciju obavljala sacica ljudi koji su nosali prazne zolje na ledjima i time zbunili cetnike da usetaju kao sto su setali kroz Dobrinju 5 dok je vodovod bio pod njihovom kontrolom.
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#3670 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hillbill »

smurf wrote: 01/03/2021 11:51 Zato te to cudi kada zvanicno stoji da je 15.04.92. Dobrinja imala na hiljade branilaca a dok nije stigla "moralna" podrska u isto naselje sve i jednu akciju obavljala sacica ljudi koji su nosali prazne zolje na ledjima i time zbunili cetnike da usetaju kao sto su setali kroz Dobrinju 5 dok je vodovod bio pod njihovom kontrolom.

....cudi me......zar je bas dotle doslo.....

ne znam kako je bilo prije nego smo usli/to treba da kazu drugi/
ne znam kako je bilo poslije rata
iznosim svoja iskuskustva/proveo sam dosta vremena na dobrinji u ratu...naveo sam samo prvo iskustvo/naj uzbudljivije/

tema postoji deset godina,i nikada nisam ni slovo napisao,ali bas mi je nesto tesko palo kada sam se prepoznao u moralnoj podrsci.
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#3671 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hamza_sa »

hillbill wrote: 01/03/2021 16:19
....cudi me......zar je bas dotle doslo.....

ne znam kako je bilo prije nego smo usli/to treba da kazu drugi/
ne znam kako je bilo poslije rata
iznosim svoja iskuskustva/proveo sam dosta vremena na dobrinji u ratu...naveo sam samo prvo iskustvo/naj uzbudljivije/

tema postoji deset godina,i nikada nisam ni slovo napisao,ali bas mi je nesto tesko palo kada sam se prepoznao u moralnoj podrsci.
Izvini molim te, nisam u zadnje vrijeme bas u toku, pa ako mozes da mi pojasnis ovo boldirano?
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#3672 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by aldinjo »

smurf wrote: 01/03/2021 11:51 Zato te to cudi kada zvanicno stoji da je 15.04.92. Dobrinja imala na hiljade branilaca a dok nije stigla "moralna" podrska u isto naselje sve i jednu akciju obavljala sacica ljudi koji su nosali prazne zolje na ledjima i time zbunili cetnike da usetaju kao sto su setali kroz Dobrinju 5 dok je vodovod bio pod njihovom kontrolom.
Pa što četnici ne uđoše u Dobrinju 5. ako nikakve straže nije bilo dva mjeseca?
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#3673 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hillbill »

hamza_sa wrote: 02/03/2021 00:01
hillbill wrote: 01/03/2021 16:19
....cudi me......zar je bas dotle doslo.....

ne znam kako je bilo prije nego smo usli/to treba da kazu drugi/
ne znam kako je bilo poslije rata
iznosim svoja iskuskustva/proveo sam dosta vremena na dobrinji u ratu...naveo sam samo prvo iskustvo/naj uzbudljivije/

tema postoji deset godina,i nikada nisam ni slovo napisao,ali bas mi je nesto tesko palo kada sam se prepoznao u moralnoj podrsci.
Izvini molim te, nisam u zadnje vrijeme bas u toku, pa ako mozes da mi pojasnis ovo boldirano?
ovi neki vitezovi su moju jedinicu kategorisali kao da je bila moralna podska dobrnji......mogli su i bez nas ,i bez ovih drugih koji su dosli da pomognu.....mi smo u dobrinji bili rekreativci,i ganjali djevojke po dobrinji...ono nismo trebali ni dolaziti......pa eto opisah 2 sedmice rekreacije na dobrinji..
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#3674 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hamza_sa »

hillbill wrote: 02/03/2021 00:59
hamza_sa wrote: 02/03/2021 00:01
hillbill wrote: 01/03/2021 16:19
....cudi me......zar je bas dotle doslo.....

ne znam kako je bilo prije nego smo usli/to treba da kazu drugi/
ne znam kako je bilo poslije rata
iznosim svoja iskuskustva/proveo sam dosta vremena na dobrinji u ratu...naveo sam samo prvo iskustvo/naj uzbudljivije/

tema postoji deset godina,i nikada nisam ni slovo napisao,ali bas mi je nesto tesko palo kada sam se prepoznao u moralnoj podrsci.
Izvini molim te, nisam u zadnje vrijeme bas u toku, pa ako mozes da mi pojasnis ovo boldirano?
ovi neki vitezovi su moju jedinicu kategorisali kao da je bila moralna podska dobrnji......mogli su i bez nas ,i bez ovih drugih koji su dosli da pomognu.....mi smo u dobrinji bili rekreativci,i ganjali djevojke po dobrinji...ono nismo trebali ni dolaziti......pa eto opisah 2 sedmice rekreacije na dobrinji..

Aaaaaaaaaaaaa, znaci i ti si bio jedan od hiljada arapa koji su nam dolazili u Dobrinju?!?!? :D :D

Nego druze, salu na stranu, pusti ti sta mnogi pisu. Jedno je pisati, a drugo je istina.

Nek je bilo nas vama da vas docekamo, a vas nama da dodjete!!

Svako ko je dosao u Dobrinju da se bori i pomogne nam, pa makar to bilo i jedan dan, je za moje poimanje ucinio veliku stvar.

A, sto se tice moralne podrske, nje je bilo i previse, ali sa sigurne udaljenosti.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45201
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#3675 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Chmoljo »

aldinjo wrote: 15/02/2021 15:24
JoeyTribbiani wrote: 15/02/2021 12:03
aldinjo wrote: 05/02/2021 01:27
A jesi li se ti smijao kada si 10 godina ljude "maltretirao" na ovom forumu dijeleći banove i kada si trebao i kada nisi?
Kakve to veze sa ovom temom ima pametnjakoviću? Ljudi te ispreskakali pa odgovaraš emotikonima i pričom o nečijem moderatorskom radu. Nemaš šta smisleno da kažeš jer znaš da su u pravu. Naveden ti je živi primjer kako pogrešni ljudi na odgovornim mjestima mogu da nas koštaju bukvalno glave i boli te qrac? Pravdaš nekoga. Mene bi bilo sram.

A vas ostale momke koji ste učestvovali, a i generalno svakokoga ko uloži malo truda da nešto obrazloži i da na kraju krajeva ostane neki trag iz tog vremena baziran na činjenicama, čitam skoro svaki dan i sklapam sliku u glavi. Bar mrvu respekta treba imati i pokazati.
Pišeš gluposti! Ko me ispreskakao? Koga će on ispreskakati? Iživljavao se deset godina na ovom forumu i sada dijeli moralne lekcije? I pazi na svoje primitivno izražavanje. Kod mene ti "ne prolazi šuplja priča", samo govori o tvom primitivnom ponašanju.
Izvinjavam se zbog off-topic, ali sam primoran odgovoriti jer njih ovdje mjesecima i godinama "uništavaju" ovaj pdf raznoraznim trolanjem a rijetko ko ih upozori na isto ponašanje. Ali postoji administracija za te stvari.
Srce drago, drugi unistavaju topic, a ti ovdje najaktivniji kad treba odbraniti laznu historiju kreiranu po zeljama SDA, i njihovih "komandanata", odnosno polupismenih krkana, koji su bez trunke grize savjesti slali ljude u smrt.

Kao i svako zeleno govno, kad nemas sta drugo rec, povices "hamo, vidi mu glave". Jedino te jebe sto su ovdje ljudi pismeni, oa znaju procitati, a te nabusite komentare ostavi za halke u kojima se kreces.
Post Reply