Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3501 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Ne naprđuj.
Image
Image
Mdmatic
Posts: 11
Joined: 13/11/2020 02:28

#3502 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Mdmatic »

Ja ne naprdujem,prije svega to je prica boraca i ljudi koju su ucestvovali u kopanju i cuvanju tunela,sta su cetnici radili ne znam,jer nisam bio sa njima,nzam sta je receno
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3503 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Zato sam ti i ponudio mapu sa slivom rijeka oko aerodroma, podzemne vode su sasvim normalna pojava, kasnije je u tunel DB ugrađen i sistem pumpi za ispumpavanje tih podzemnih voda. Tvrdnja da se od strane četnika sa dobrinjske strane. da se dio toka ukorićene rijeke Dobrinje usmjeravao u kanal između ceste i aerodroma nije realna. Preporučujem ti da ti isti pojasne na koji način mogu objasniti da je realna, pa se eventualno dopuni, pojasni i nama.
A šta su četnici dokazano radili sam naveo u predhodnom primjeru, sve je laž osim smrti. Zujali su neprijateljski ''civili'' oko aerodroma kradući ili švercajući robu iz UN logističkih i humanitarnih magacina, rizikovali da pređu nepun kilometar do Lukavice, Vojkovića i obratno... umjesto da kruže nekoliko desetina kilometara okolo do istog cilja, ubijali iz Dobrinje 1 i Kotorca standarnim i IC optikama i sijačima one koji su prelazili pistu, granatirali po svom nahođenju područja ulaza i izlaza iz tunela. Eto, radili su što su mogli. Sve ostalo je kmečanje što su ''predali'' sarajevski aerodrom pod tuđu kontrolu (UN) pri tom zaboravljajući da su dogovorenim procentom i vojsku i civile hranili humanitarnom robom koja je i na taj način dopremana. Učipio si se na temu sa fokusom na borbe u naselju C-5, pa zaboravi na to.?

Svaka čast za kopače sa obje strane, vječna im zahvalnost, ali kada već pričamo o rijekama ne smije se zaboraviti da je sastavni dio komunikacije Dobrinja -Butmir-Hrasnica i dalje prema slobodnim područjem pod kontrolom bosanske Vlade, bio i novoizgrađeni most na rijeci Željeznici. Upućeni znaju i zašto.

I još nešto care, nađi način da ti buduća saznanja ili informacije nude odgovore na bar osnovna pitanja tipa šta, gdje, kada, ko, s kim, sa čim i sl.
moke_31
Posts: 1880
Joined: 18/05/2011 14:54

#3504 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by moke_31 »

Nekako s proljeća wrote: 21/11/2020 21:34 Zato sam ti i ponudio mapu sa slivom rijeka oko aerodroma, podzemne vode su sasvim normalna pojava, kasnije je u tunel DB ugrađen i sistem pumpi za ispumpavanje tih podzemnih voda. Tvrdnja da se od strane četnika sa dobrinjske strane. da se dio toka ukorićene rijeke Dobrinje usmjeravao u kanal između ceste i aerodroma nije realna. Preporučujem ti da ti isti pojasne na koji način mogu objasniti da je realna, pa se eventualno dopuni, pojasni i nama.
A šta su četnici dokazano radili sam naveo u predhodnom primjeru, sve je laž osim smrti. Zujali su neprijateljski ''civili'' oko aerodroma kradući ili švercajući robu iz UN logističkih i humanitarnih magacina, rizikovali da pređu nepun kilometar do Lukavice, Vojkovića i obratno... umjesto da kruže nekoliko desetina kilometara okolo do istog cilja, ubijali iz Dobrinje 1 i Kotorca standarnim i IC optikama i sijačima one koji su prelazili pistu, granatirali po svom nahođenju područja ulaza i izlaza iz tunela. Eto, radili su što su mogli. Sve ostalo je kmečanje što su ''predali'' sarajevski aerodrom pod tuđu kontrolu (UN) pri tom zaboravljajući da su dogovorenim procentom i vojsku i civile hranili humanitarnom robom koja je i na taj način dopremana. Učipio si se na temu sa fokusom na borbe u naselju C-5, pa zaboravi na to.?

Svaka čast za kopače sa obje strane, vječna im zahvalnost, ali kada već pričamo o rijekama ne smije se zaboraviti da je sastavni dio komunikacije Dobrinja -Butmir-Hrasnica i dalje prema slobodnim područjem pod kontrolom bosanske Vlade, bio i novoizgrađeni most na rijeci Željeznici. Upućeni znaju i zašto.

I još nešto care, nađi način da ti buduća saznanja ili informacije nude odgovore na bar osnovna pitanja tipa šta, gdje, kada, ko, s kim, sa čim i sl.
Malo off topica, mora da si porijeklom iz istočne Bosne, ovo care je tamo normala :D
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3505 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

On topic , jedini car je Ibro Car. Dobrinja, avgust 1992.
Image
User avatar
vjeshalica
Posts: 17207
Joined: 31/03/2019 14:56

#3506 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by vjeshalica »

thekupus wrote: 24/10/2020 15:55
Sociolog wrote: 23/10/2020 23:40 https://m.youtube.com/watch?v=tFZWGhCybFI

Izgleda da je ovaj Filip Bufon prosrpski orijentisan
I ja sam to primjetio, čak i na ranijim videima.
Redovno lik stavlja video klipove o ratu kod nas nekoliko ih je novih stavio nesto sa dobrinje i okoline
Zanimljivo je da mu se moze postaviti pitanje na blogu (nisam probala) pa daje neke nesuvisle price i odgovore ne da mi se da sranja sva gledam
Kaze u jednom klipu prije 4 mjeseca, bio sa srpskim dobrovoljcima iz rusije u visegradu, kaze dosli iz afganistana da pomognu bracu srbe 🤣🖕
Pita ga neko zasto nije isao kod "mudzahedina"
Lik odgovara zato sto bi me ubili
Pašće jedno gurbetsko
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3507 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Bufon na području pod kontrolom branilaca.
Image
Bufon na području pod kontrolom neprijatelja.
Image
Image
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3508 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 16/12/2020 17:14 Bufon na području pod kontrolom branilaca.
Image
Bufon na području pod kontrolom neprijatelja.
Image
Image
Jeli ovo kvadrant C 5 ili dio Aredromskog ?
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3509 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Nekako s proljeća wrote: 16/12/2020 17:14 Bufon na području pod kontrolom branilaca.
Image
NSP dobra slika :thumbup:

Na stepenicama stoji rahmetli Dz. D. sa M-48 u obezbjedjenju četnog štaba
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3510 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Emiremir33 »

Ima Buffon snimak sa ovog dijela od 7,50 minuta
hillbill
Posts: 1020
Joined: 05/06/2010 20:09

#3511 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hillbill »

hamza_sa wrote: 15/11/2020 00:10
Mdmatic wrote: 14/11/2020 13:34 U to vrijeme bas iza te zgrade (Habibe Stojcevic) u okolne zgrade su evakuisane,ostali su samo stariji ljudi koji iz njima poznatih razloga nisu htjeli napustiti zgradu. U zgradi iza (danasnja Eniza Cocalica) su u stanove ulazili MUP-ovci i vojnici ARBiH i znam da su svasta ostavljaji po stanovima,poslije rata neki su u stanovima nalazili oruzje,municiju,cak i neeksplodirane granate,cak u jednom stanu provjereno znam da su pronaali na vrhu ormara macetu na kojoj je pisalo nesto na arapskom i onda su mnogi koji su napustili te stanove bili skepticni ko im je bio u stanu,cak su mislili i da su borci iz arapskih zemalja hodali Dobrinjom,koliko je to tacno ne znam,ali ja iznosim samo ono sto sam cuo i sto sam licno vidio.
Auuu, kada bi samo znao koliko je boraca iz arapskih zemalja hodalo Dobrinjom, ne bi mi vjerovao!

Odnos nas domacih i njih je bio koliko se sjecam 1:3, ali to je bilo pred kraj agresije, ali na pocetku je vjerovatno bilo 1:4. Nazalost dobar dio njih je poginuo braneci Dobrinju sve sa macetama u rukama.

Ali vidi, da ti ja ne pisem puno oko toga jer sam ja domaci, vjerovatno ce ti vise o tome na temi pisati neki od prezivjelih arapa koji su hodali Dobrinjom. Ala,Dozer, NSP itd..

Medjutim ako ces mene poslusati ne vjeruj im puno. Skoro pa su postali domaci.
da.....da sjecam se, bilo je pravilo za dobrinju ...u svakoj sobi po jedan arap sa macetom...........a u dobrinju su ulazili tako sto su se peli na zgrade u alipasinu, i lansirali se do dobrinje....imali su neka specijalna krila.


jebo te zivot .......sta pobjeguljama pada na pamet......................a nisu pomislili da je neko poginuo braneci taj jebenini stan,
User avatar
thekupus
Posts: 6809
Joined: 25/06/2011 22:38

#3512 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by thekupus »

Ja sam čuo da niko iz Bosne nije ni bio na linijama. Samo turci i arapi. Doduše, to sam čuo od četnika, koji sve muslimane vidi kao arape.
Mdmatic
Posts: 11
Joined: 13/11/2020 02:28

#3513 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Mdmatic »

Gledao sam prije neki dan snimak Buffonov iz 2011.-2013. Bio je u kuci sa dva srpska borca. Dokumentarac je previse srpski orjentisan,naravno kako i inace Srbi rade,mi smo za sve krivi. U filmu prikazuju mladog borca Zorana,on je zivio u Nedzaricima i satro smo ga mi istjerali. Pokazuju videe razrusene Dbr 1,na samoj granici,pijane cetnike pune neznanja (Knjiga nisam siguran koja,korice su zelene boje i njihovi borci u takvom stanju nazivaju stranu literaturu "muslimanskom ideologijom" apsurdno). Uglavnom tu su price njihove klasicne kako niko nije ubijao civile,kako su oni branili svoja ognjista i te suplje price,a u tim izjavama sam sebe demantuje jer se na jednom od snimaka tacno vidi kako dejstvuju po civilnim zgradama. Sada se Zoran dici svojim kvazi herojskim djelima i radi na autobuskoj stanici za 20 maraka dnevnice...
Mdmatic
Posts: 11
Joined: 13/11/2020 02:28

#3514 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Mdmatic »

https://youtu.be/F7Q2GrIExLQ
Evo jedan od tih videa ako nekog zanima da pogleda.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3515 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Pusti budale i njihove bijedne izgovore. Bufon je u svom poslu ipak profesionalac koji je u svojim reportažama kako-tako uspio približiti obje strane,iz 1992.
Image
Bernard Henri Lévy je istovremeno te iste godine bio puno konkretniji i uvjerljiviji u približavanju stvarnog stanja francuskoj javnosti, bar onom dijelu koje je tzanimalo šta se zapravo dešava. Pamtimo prijatelje iz tog teškog vakta, za Dobrinju naročito.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#3516 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by jefff »

Bufon je zbilja ostavio ogroman materijal
Mdmatic
Posts: 11
Joined: 13/11/2020 02:28

#3517 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Mdmatic »

Apsolutno se slazem sa tvojim misljenjem,moje je misljenje da je Buffon bio na njihovoj strani vise radi sopstvenog profita,ne bih da grijesim,ali mislim da je bio njihov dobro placen lobista. Predstavlja srbe kao zrtve,snima mlade momke da bi u ljudima probudio empatiju,stvara laznu sliku o Muslimanima (znamo da je Evropa klasifikovala nas kao teske ekstremiste i radikale) i to je apsolutno prijalo srpskoj javnosti. Naravno bilo je tu mnogo stranih novinara koji su se trudili prikazati stanje kakvo zaista i jeste. Mnoge reportaze su snimane na Dobrinji,koja je bila jedna od najgorih zona u Sarajevu. Milan Trivic je nedavno izbacio svoje dokumentarce. Na jednom od njih su i djeca sa kojima sam odrastao,iako sam ja u tom periodu bio 3-4 godine stariji od njih,ali lijepa sjecanja se bude,prepoznao sam mnoge ljude koje dugo nisam vidio.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3518 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Na danasnji dan 18.12.1992 godine u ranim jutarnjim satima izvedena je akcija upada nasih snaga u Aerodromsko naselje.
Pocetni uspjeh nase udarne grupe je zaustavljen zbog slabe koordinacije sa komandom koja nas je u biti zalozila i poslala ravno u smrt.
Obecana pomoc nikad nije stigla,te smo se u popodnevnim satima morali povuci na pocetne polozaje.

Rahmet i pocast svim onima koji taj dan polozise svoje zivote.
Tromblon
Posts: 2159
Joined: 18/01/2015 19:37

#3519 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Tromblon »

Poginuo je tad rahm. Edo Glavočević, a ranjen nedavno preminuli rahm. Samir Beglerović. Zajedno su bili.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3520 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Mislim da je ta akcija ka okupiranom dijelu naselja Aerdrom bila u cilju vezanja snaga neprijatelja a ako se šta i postigne dobro i jeste. Tako je i sa Dobrinje 5 na Nedzariće izvedena akcija jer se, nakon što je Otes došao pod kontrolu neprijatelja, očekivalo da će pokušati da se preko tzv Stupske petlje spoji sa svojim snagama u Nedzarićima. Naravno, mislim na period od 1-15 12. 1992. @Repetitor , jesmo li obrađivali tu akciju do sada na temi.
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#3521 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by shalla »

Ja sam bio dijete ali se sjećam da mi je rođak (Dozerov saborac) pričao da su oni (Spec.jedinica MUP-a) i još jedna jedinica odradile svoj početni dio ali da treća jedinica koja je trebala dejstvovati sa jedne strane skroz zakazala i da su oni ostali u svojevrsnom klinu pa su se morali povući...

Ovo ja uprošteno, nevojničkim jezikom ali volio bih da NSP dadne graf.prikaz o kojim tačno zgradama i položajima se radilo, i koje tačno jedinice pored Vikićevih su učestvovale...

Hvala
Poz
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3522 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Ne bih da naprđujem jer nisam bio direktno involviran u akciju od 18. 12 1992. u području naselja Aerodrom. Moja saznanja u vezi te akcije su , osim da je počela u 05,30 sati, da su učestvovali dijelovi 2 i 3 bataljona Pete brdske brigade i da su uspjeli da prodru do škole ''Nikola Tesla''. Ne znam tačno o kojim se drugim objektima radilo i tu je @repetitor kao učesnik kompetentniji pa neka pojasni ako ima volje. Nekoliko neprijateljskih vojnika je likvidirano i ranjeno a mislim da je jedan i zarobljen, kasnije je razmijenjen. Nakon početnog uspjeha naših boraca dolazi do kontraudara neprijatelja prije svega artiljerijom i minobacačima, uslijed čega trpimo gubitak tri borca i 16 ranjenih. Podršku koju su očekivale naše snage nisu dobile jer se nije imalo granata a PAM koji je jedno vrijeme davao podršku je prestao zbog nestanka municije.

Akcija u kojoj znam više detalja se odnosi na 8.12.1992. na pravcu D5-Nedzarići. Počela je u 6,30 sati i tokom njenog trajanja smo imali dva poginula i oko 40-tak ranjenih boraca. Epilog vjerovatno isti kao i ova kasnija akcija od 18 decembra. Nije mi problem mapirati akciju od 8.12.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3523 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Nekako s proljeća wrote: 19/12/2020 10:21 Ne bih da naprđujem jer nisam bio direktno involviran u akciju od 18. 12 1992. u području naselja Aerodrom. Moja saznanja u vezi te akcije su , osim da je počela u 05,30 sati, da su učestvovali dijelovi 2 i 3 bataljona Pete brdske brigade i da su uspjeli da prodru do škole ''Nikola Tesla''. Ne znam tačno o kojim se drugim objektima radilo i tu je @repetitor kao učesnik kompetentniji pa neka pojasni ako ima volje. Nekoliko neprijateljskih vojnika je likvidirano i ranjeno a mislim da je jedan i zarobljen, kasnije je razmijenjen. Nakon početnog uspjeha naših boraca dolazi do kontraudara neprijatelja prije svega artiljerijom i minobacačima, uslijed čega trpimo gubitak tri borca i 16 ranjenih. Podršku koju su očekivale naše snage nisu dobile jer se nije imalo granata a PAM koji je jedno vrijeme davao podršku je prestao zbog nestanka municije.

Akcija u kojoj znam više detalja se odnosi na 8.12.1992. na pravcu D5-Nedzarići. Počela je u 6,30 sati i tokom njenog trajanja smo imali dva poginula i oko 40-tak ranjenih boraca. Epilog vjerovatno isti kao i ova kasnija akcija od 18 decembra. Nije mi problem mapirati akciju od 8.12.
Tako je,osim za Nikola Tesla skolu, jer skola je vec bila pod nasom kontrolom.

Bio sam u udarnoj grupi, nas 7 i gdje smo im usli i zatekli ih na spavanju. 6torica ih je likvidirana, jedan nam je uspio pobjeci skocivsi preko balkona te smo jednog zarobili.
Mislim da sam pisao o tome. Dokaz da mi nismo činili zlocine kao i oni jeste upravo ova činjenica da cetnik koji je zarobljen, 5 minuta ranije je bacio bombu kroz plafon medju nas prilikom ulaska u zgradu, i tada komandir cete biva ranjen. Nakon sto je zarobljen, proveden je do komande bataljona i dalje, i kasnije osudjen pred ratnim sudom bla bla. Ono sto je prvo rekao nakon "ne pucajte predajem se", jeste da mu je brat kod nas u 101voj motorizovanoj brigadi.
Kasnije nam se njihovih 12 uvalilo u podrum zgrade, mi smo bili na prvom spratu a gornji sprat je gorio, bio u plamenu. Ovih 12 njihovih, prilikom prilaska nasim pozicijama je bilo na direktnom nisanu naseg mitraljeza, medjutim komadant bataljona koji nas je zalozio je rekao preko motorole da ne pucamo jer su to nasi specijalci koji nam dolaze u ispomoc!?! 🤔
Ono sto pouzdano znam, da je jedan od tih njihovih koji su prisli nasim pozicijama kasnije dobio metak u ruku u razmjeni vatre, i oni su se povukli u dubinu, a mi na nase pocetne polozaje.

@Tromblon
Tako je. Edo je poginuo taj dan, kao i Davor i mnogi drugi.
Ne bih da budem pogresno shvacen, ali su svi poginuli na glup nacin, niko u direktnom okrsaju sa cetnicima. ( Davoru pukla bomba u ruci, ostali od granata, Smajo na opet skroz glup nacin od rafala iz M53)
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#3524 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by jefff »

shalla wrote: 19/12/2020 09:20 Ja sam bio dijete ali se sjećam da mi je rođak (Dozerov saborac) pričao da su oni (Spec.jedinica MUP-a) i još jedna jedinica odradile svoj početni dio ali da treća jedinica koja je trebala dejstvovati sa jedne strane skroz zakazala i da su oni ostali u svojevrsnom klinu pa su se morali povući...

Ovo ja uprošteno, nevojničkim jezikom ali volio bih da NSP dadne graf.prikaz o kojim tačno zgradama i položajima se radilo, i koje tačno jedinice pored Vikićevih su učestvovale...

Hvala
Poz
To sigurno nije dosao PM sa svojima
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#3525 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

:thumbup:
išli smo u Tešanj po maljotke pa ne stigosmo :wink:
Post Reply