Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3276 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Ne može link sa fb na forum, neki blokatori se aktiviraju automatski ili ja ne znam to postaviti. Onaj Memijin izvještaj je od prije, sa rahmetli Himzom Mezitom... dobrim dijelom sam se pokrenuo iz grada ka Dobrinji zbog te informacije da je poginuo. Nastavak tog izvještaja je isto dobar, mislim da su UN snimci i stranih agencija, vide se njihovi transporteri i prikupljanje civila tokom napada na Aerodromsko naselje, nešto izjava civila ima. To je sve snimljeno u dan-dva sredinom juna 1992.

Ovaj video od nekoliko minuta što se pojavio je nastao krajem 1992. i nov je za mene jer ga nisam do sada vidio.
Last edited by Nekako s proljeća on 19/05/2020 18:00, edited 1 time in total.
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#3277 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bancho »

Evo ga...
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3278 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Emiremir33 »

Bancho wrote: 19/05/2020 13:08 Evo ga...
Bio je slican snimak novinara Milana Trivica iz Aeredromskog naselja
Tromblon
Posts: 2179
Joined: 18/01/2015 19:37

#3279 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Tromblon »

17.6.1992.-17.6.2020

Dvadeset osam godina je prošlo još niko nije odgovarao. Zločinci slobodno šetaju.

Niko nikad nije spomenuo da se privedu na odgovornost Dragoslav Bokan, Branislav Gavrilović i lokalni komandanti iz Nedžarića i sa Ilidže, te njihovi nadređeni i utvrdi se ko je počinio masakr nad 40 civila.

Ne znam da su se bh. tužilaštva i sudovi ikada bavili otkrivanjem počinilaca ovog zločina.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3280 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Ko ce podnijeti prijave? Nasi kilavi politicari? Nasi " lokalni " komadanti tipa Ismet Hadzic i ostali?

Boli njih K za poginule.
Svi su oni sebe dobro unovicili u ratu i izasli sa stanovima,penzijama i zlatnim ljiljanima.

To sto familija rahmetli Remzije Husica prosi po ulici,ma to nikoga ne interesuje.

A zna se veoma dobro,imenom i prezimenom.I ko je bio,i sta je radio.Pocev od Ilidze,Nedzarica,Vojkovica,Kasindola...pa do Sokolca.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3281 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Pukovnik Šipčić je bio komandant SRK u to vrijeme.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3282 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Emiremir33 »

Na danasnji dan palo je Aeredromsko naselje
Tromblon
Posts: 2179
Joined: 18/01/2015 19:37

#3283 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Tromblon »

Nekako s proljeća wrote: 17/06/2020 12:37 Pukovnik Šipčić je bio komandant SRK u to vrijeme.
Direktnu naredbu o zauzimanju Dobrinje, Mojmila, Zlatišta dao Sratko, a Šipčić sproveo u djelo dajući konkretna naređenja.

Ima po netu i faksimila tih naredbi.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3284 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Emiremir33 wrote: 17/06/2020 14:01 Na danasnji dan palo je Aeredromsko naselje
Palo je 19tog uvece.. A napad je bio na danasnji dan.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3285 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Davno je @Tromblon postavio pitanje u smislu, zašto se nije stanovništvo Aerodromskog blagovremeno upozorilo da se belaj približava ili da je već tu. Pucnjima, bombom...sirenom, ni sam ne znam čim, ali da se da neki znak uzbune to je sasvim logično. Eto, ako neko ima bilo kakvo pojašnjenje volio bih to pročitati. Najmanje 40 civila je ubijeno, mada si neki akteri iz SDG-e sami dizali taj broj za još desetak ubijenih, po vlastitoj procjeni sa terena. Vjerovatno je to ukupan broj ubijenih u ta dva dana/noći.
Tromblon
Posts: 2179
Joined: 18/01/2015 19:37

#3286 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Tromblon »

Nekako s proljeća wrote: 17/06/2020 17:07 Davno je @Tromblon postavio pitanje u smislu, zašto se nije stanovništvo Aerodromskog blagovremeno upozorilo da se belaj približava ili da je već tu. Pucnjima, bombom...sirenom, ni sam ne znam čim, ali da se da neki znak uzbune to je sasvim logično. Eto, ako neko ima bilo kakvo pojašnjenje volio bih to pročitati. Najmanje 40 civila je ubijeno, mada si neki akteri iz SDG-e sami dizali taj broj za još desetak ubijenih, po vlastitoj procjeni sa terena. Vjerovatno je to ukupan broj ubijenih u ta dva dana/noći.
Jbg, zbog tog me pojedini umalo be proglasiše četnikom.

Malo mi je to čudno jer su četnici tokom maja upadali u naselje najmanje 2 puta i haračili i provjeravali eventualni otpor. Kad su se uvjerili da organizacije nema i da je linija par stotina metara unazad desio se 17. juni..
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3287 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Ko zna koja je sila udarila u tom oklopno mehanizovanom napadu, uz gomilu grabežljivaca sa obje strane Drine, osim na dobrinju 4 i dobrinju 1 i na taj rubni dio Dobrinje...ja ne bih imao problem da kažem da sam se usrao od straha uslijed takvih novonastalih okolnosti, da se svako o sebi zabavio i to je to. Povlačenje.
Tromblon
Posts: 2179
Joined: 18/01/2015 19:37

#3288 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Tromblon »

Sve si u pravu. Upravo zbog položaja je trebalo reći ljudima da se isele jer se ne može braniti. A, ne pustiti ljude da čekaju dželate.

Ako je bilo tad takve oeganizacije i uvida u situaciju.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3289 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Emiremir33 »

Nekako s proljeća wrote: 17/06/2020 17:29 Ko zna koja je sila udarila u tom oklopno mehanizovanom napadu, uz gomilu grabežljivaca sa obje strane Drine, osim na dobrinju 4 i dobrinju 1 i na taj rubni dio Dobrinje...ja ne bih imao problem da kažem da sam se usrao od straha uslijed takvih novonastalih okolnosti, da se svako o sebi zabavio i to je to. Povlačenje.
Ma vecina su to komsije iz Nedzarica i sa Ilidze bili.Sami dijelovi Nedzarickog bataljona,ucestvovali su u napadu .Rekao sam ti ranije tu mi je i jaran zarobljen sa jos sestoricom,ubijali su ih na licu mjesta (cim mu nisu uzeli pistolj kao trofej),da bi ih sahranili u Vlakovu.Njihovi poginuli su vecinom sa Ilidze ,a sa ove strane iz D 1 su iz Lukavice,Vojkovica i sa Sokoca
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3290 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Tromblon wrote: 17/06/2020 17:12
Nekako s proljeća wrote: 17/06/2020 17:07 Davno je @Tromblon postavio pitanje u smislu, zašto se nije stanovništvo Aerodromskog blagovremeno upozorilo da se belaj približava ili da je već tu. Pucnjima, bombom...sirenom, ni sam ne znam čim, ali da se da neki znak uzbune to je sasvim logično. Eto, ako neko ima bilo kakvo pojašnjenje volio bih to pročitati. Najmanje 40 civila je ubijeno, mada si neki akteri iz SDG-e sami dizali taj broj za još desetak ubijenih, po vlastitoj procjeni sa terena. Vjerovatno je to ukupan broj ubijenih u ta dva dana/noći.
Jbg, zbog tog me pojedini umalo be proglasiše četnikom.

Malo mi je to čudno jer su četnici tokom maja upadali u naselje najmanje 2 puta i haračili i provjeravali eventualni otpor. Kad su se uvjerili da organizacije nema i da je linija par stotina metara unazad desio se 17. juni..
Vrtile su se neke priče da je žena XY iz Nedzarica nazvala kao uvece osobu XY i rekla spremaju se da vas napadnu. Ja nikada nisam pitao tog mog dobrog jarana da li je to istina, jer lično smatram da nije. Nije niko od nas znao da cemo ujutro ili tog dana biti napadnuti. Da je bila neorganizacija, bila je itekako, i vise puta sam o tome diskutovao sa nekim iz nase grupe koji su iznijeli teret kakve-takve organizacije otpora u naselju. Jedne prilike jedan rece, da smo rekli civilima da se isele, mozda bi danas bili u Hagu. Istina je da je mnogo srba ostalo bilo pocetkom rata u naselju, i tog 17tog juna su se prikljucili svojima.

Sto se tice civila koji su zarobljeni, to su vecinom i uglavnom ljudi iz rubnih krajeva, odnosno zgrada koje su granicile sa aerodromom i Nedzaricima. Jedan manji broj iz nekadašnje ulice Ernesta Telmana, zgrada do današnjeg Konzuma.
Znam osobe npr.ciji je otac ostao nepokretan u stanu i kasnije ubijen, nisu mogli rođenog oca da izvuku, jer su i cetnici upali sa svih strana i odjednom. Na strani iz pravca aerodroma, preko puta zgrade danasnje policije, tu su najvise zijanili, ali su uspjeli sa dva tenka, pragom i dva transportera ipak da se probiju i da udju u naselje. Tu smo ih uhvatili u zasjedi i pisao sam o tome, dobar dvocifren broj ih je zijanio u startu. Kasnije kada su nas opkolili sa tim oklopom, bilo je povuci/potegni jer nismo imali cime da ih gadjamo.
Sa danasnje distance gledista, peta kolona je odradila dobar dio posla, i nas nekoliko je samo Bog sacuvao da nas tenk ne podere u jednoj kuci, odakle smo mozda minutu ranije izasli.
Odgovorno tvrdim, da smo imali dobre dvije protivoklopne grupe, nikad naselje ne bi palo. Ovako oni sa oklopom plus suzavac, sanse su nam bile minimalne. 36 njihovih mrtvih prvog dana borbe, nije mali gubitak. Broj ranjenih nepoznat. :thumbup:

Treba uzeti u obzir da je naselje branilo malo jači vod ljudi, sa ogranicenim naoružanjem
Tromblon
Posts: 2179
Joined: 18/01/2015 19:37

#3291 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Tromblon »

Imam ja dosta info sa njihove strane. Kako su se polakomili nakon što od 4 ujutro nikakav otpor nisu imali. Brnetovi i ilidžanci iz pravca aerodrona, a beli orlovi i ovi iz nedžarića napali iz nedžarića. Pa kad su između 8 i 9 počeli imati gubitke. Pa u 10 zvali u pomoć. Pa oko 12 sa Ilidže stigli Legijini. Pa nisu mogli dalje. Pa Bokanovi Beli orlovi pušili i 17. i 19. i 21. pa poslije jedinica prestala da postoji. Pa ispušiše i legijini 19. i 21. ali ne ko orlovi.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3292 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Navodno je jedan ''petokolonaš'' prokazivao svoje komšije, koji su tako postajali žrtve ''oslobodilaca'' . Nosio je uz nogu štaku kao lažno pomagalo i nju hinjski kratko usmjeri u pravcu zarobljenika kojeg je smatrao ''radikalnim.
Nije mali broj iz redova dobrovoljaca a zapravo agresorskih vojnika, koji su na sarajevsko ratište došli pod iznudom, što u praksi pojednostavljeno znači, ili ideš na robiju zbog kriminalnog djela-ili ideš na ratište da se ''izboriš'' za ličnu slobodu. Crvenoberetkaš je prvobitno bio kod pokojnog Giške, a kada je došao na sarajevsko ratište sa Legijom, Šucom, ...tu su već bili stari znanci tipa Čarli i Bili. Bokanove iz hotela Terme je najbolje opisao onaj ''pisac'' sa ratišta ,Jevrić ili tako nekako, objavljivao sam mu tekstove vezane za ovaj dio sarajevskog ratišta, od zla oca i matere.
Sve na stranu, u vojničkom smislu ostvarili su pobjedu ograničenog obima, kažem ograničenog jer je nisu uspjeli završiti kako je bilo planirano. Od tada pa do kraja , nikada više im se neće sa naše strane dopustiti ozbiljna prilika za novi pokušaj.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3293 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Tromblon wrote: 18/06/2020 00:46 Imam ja dosta info sa njihove strane. Kako su se polakomili nakon što od 4 ujutro nikakav otpor nisu imali. Brnetovi i ilidžanci iz pravca aerodrona, a beli orlovi i ovi iz nedžarića napali iz nedžarića. Pa kad su između 8 i 9 počeli imati gubitke. Pa u 10 zvali u pomoć. Pa oko 12 sa Ilidže stigli Legijini. Pa nisu mogli dalje. Pa Bokanovi Beli orlovi pušili i 17. i 19. i 21. pa poslije jedinica prestala da postoji. Pa ispušiše i legijini 19. i 21. ali ne ko orlovi.
Podjeli nesto sa mnom ako imas sto mozda ja ne znam.
Opet ti ponavljam,kada su iz pravca aerodroma(drugi ulaz aerodroma kada ides npr iz pravca Kasindolske),pokusali da nam ulete u naselje sa Fordom Tranzitom kombijem i Golfom,upali su nam direktno u ruke sto bi se reklo.Borba je bila sa nekih 3-4 metra daljine.Ustvari nije borba,nisu bukvalno imali nikakve sanse.To je bilo oko 7 sati ujutro,mozda malo ranije.Eh onda su oni poslali 3 transportera i 2 tenka da izvlace mrtve(ranjenih nije bilo).Praga ih podrzavala iz pravca aerodromskog hangara,jedan tenk nam glavnom cestom dosao iza ledja i stao kod danasnje Avdine kafane i nije smio dalje vjerovatno je mislio da je minirano.Taj tenk da je tada presjekao paralelu i nastavio dalje,e onda bi mi tek nayebali.Taj tenk je veoma dobro znao,gdje nam je bila priprema straze,i gadjao je sa 3 pancirne granate hirurskom preciznoscu sto bi se reklo.To je peta kolona bila dobro odradila za njih.
Drugi tenk sa transporterom uspio da udje u naselje bukvalno medju nas.Tad je transporter bio gadjan RBom,i pogodjen u donji prednji dio,medjutim mina se odbila i aktivirala na cesti.Dan danas taj krater od te mine ima na tom dijelu asvalta.Treci transporter stajao pored ceste na autobuskoj stanici(nekadasnjoj) ,gdje danas obicno stoje oni taksisti (sto cekaju avion koji da sleti pa klepe koju musteriju :) ) i siljio po nama izmedju kuca. Nismo imali protivoklopa i mogli smo samo da mlatimo usima.

Medjutim zaboravio sam napomenuti,njihova prva grupa koja je bila upala prema nama bila je primjecena i zapucano je na nju.I tad su se oni necu reci razbjezali,nego povukli dole nize prema zgradama u Akifa Seremeta.E tu je straza nasa zakazala i kad su ovi upali,ove panika uhvatila pa se nisu bas snasli kako treba(straza 4 covjeka bila,od njih 4 jedan sa M48,jedan sa pistoljem bio)ali u svakom slucaju nasa greska.

Ja sam svecinu vremena bio na ovom dijelu naselja medju privatnim kucama koje su bile do aerodroma i tu smo se rokali.Oni su bili po kanalu kod ceste i u Akifa Seremeta polako ulazili.Oni nas suzavcem,pragom i tenkovima,mi njih puskama jbg.Eh kasnije sto ti kazes kada su pokusavali da nam pridju blize,na pretrcavanju izmedju onih zgrada su docekivani.
U Titogradskoj (to je onaj dio oko danasnjeg Konzuma) tu nam nisu mogli nista jer nisu smjeli oklopom da krenu izmedju nas i mahale.
Licno znam za njihova 4 koja su zijanila kod Konzuma(10 metara smo bili jedni od drugih).
Kada smo se povlacili iz naselja,ta praga je lakse ranila 6 nasih kod danasnjeg Kedasa a pucala je sa glavne ceste koja ide prema Kuli.

Uglavnom slusao sam ih kako galame i psuju "hlebac",a to je bilo rano ujutro,sto mislim da u prvim njihovim grupama je ili bilo srbijanaca ili su htjeli da glume srbijance.

Nekad kasnije,kada smo vracali onaj dio naselja,ostalo je par njihovih poginulih na nasoj strani,za koje nikad nisu izrazili interes za razmjenu ili nesto(jedan rumun,par srbijanaca i jedan slovenac).
Cak do kraja rata bio je skelet jednog na sred ulice sto ga nikada nisu potrazivali,pa ga kasnije EUFOR pokupio u kesu i negdje odnio.

Ispricah ja svasta nesto
Last edited by Repetitor on 18/06/2020 09:32, edited 1 time in total.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3294 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Nekako s proljeća wrote: 18/06/2020 07:19 Navodno je jedan ''petokolonaš'' prokazivao svoje komšije, koji su tako postajali žrtve ''oslobodilaca'' . Nosio je uz nogu štaku kao lažno pomagalo i nju hinjski kratko usmjeri u pravcu zarobljenika kojeg je smatrao ''radikalnim.
Nije mali broj iz redova dobrovoljaca a zapravo agresorskih vojnika, koji su na sarajevsko ratište došli pod iznudom, što u praksi pojednostavljeno znači, ili ideš na robiju zbog kriminalnog djela-ili ideš na ratište da se ''izboriš'' za ličnu slobodu. Crvenoberetkaš je prvobitno bio kod pokojnog Giške, a kada je došao na sarajevsko ratište sa Legijom, Šucom, ...tu su već bili stari znanci tipa Čarli i Bili. Bokanove iz hotela Terme je najbolje opisao onaj ''pisac'' sa ratišta ,Jevrić ili tako nekako, objavljivao sam mu tekstove vezane za ovaj dio sarajevskog ratišta, od zla oca i matere.
Sve na stranu, u vojničkom smislu ostvarili su pobjedu ograničenog obima, kažem ograničenog jer je nisu uspjeli završiti kako je bilo planirano. Od tada pa do kraja , nikada više im se neće sa naše strane dopustiti ozbiljna prilika za novi pokušaj.

Peta kolona je uradila svoje.Kreces se izmedju zgrada,oni ispred tebe,gledas hoce li te metak strefiti u ledja odnekle.Jbg propusta sa nase strane je bilo tonu,nije da nije.Dopusteno im je bilo da zive u svojim stanovima,niko ih nije pretresao osim za one za koje se 100% saznalo da imaju od naoruzanja nesto.
Licno sam dan danas misljenja da smo samo imali protivoklopa i mrvicu vise organizacije,iskustva,svi oni koji su taj dan sa njihove strane usli dole,i ostali bi dole.Ne bi se ni jedan izvukao.Medjutim lahko je biti general poslije bitke.

I zelim jos jednu stvar napomenuti ovdje.Kao sto rekoh,naselje je branio ojacani vod ljudi sa jako,jako slabim naoruzanjem.Od svih tih ljudi koji su tih dana bili sa mnom kada je ta sila na nas krenula(a Boga mi par tenkova i transportera kad krene na tebe pa sve se trese) samo znam za jednog covjeka koji je bacio pusku i pobjegao.I prezirem ga zbog toga i dan danas. Svi drugi i ostali,nisu tako lahko uzmicali. Mnoge te moje komsije su dale zivot tih dana,neki kasnije,a neki umrli nakon rata.I ja mogu sa ponosom da kazem da je ta mala grupa ljudi ,odigrala tih par dana mozda i presudnu ulogu za odbranu Dobrinje.
I ja se ponosim tim bez obzira na krajnji ishod cijele price !!!
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#3295 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Naravno, meni je tvoje mišljenje :thumbup: u vezi tih borbi i u to vrijeme dragocjeno, određen broj kockica mozaika su mi odlično pokrili, jer su to one kockice koje samo akteri mogu da ponude iz iskustva. I davno sam procijenio da imamo na temi tebe kao relevantnog sagovornika za taj vakat i događaj. Znači doživotni respekt od mene za konkretno taj događaj. Vrlo malo pišem ličnim iskustvom vođen a volim znati istinu, zato ne trpim teletabise i trolove, ali hajde, imaju pravo na mišljenje i to je neprikosnoveno. Dio takvih i pasivnih/aktivnih klonova je morao biti sveden na mjeru ukoliko se osjeti zloupotreba alternativnog profila, čisto da bi se osigurao prostor za autentične forumaše-ce koji imaju saznanja od kojih istinski zainteresovani imaju ili mogu imati koristi.

Aerodromsko...
Sve i jedan branilac grada koji je pritekao u pomoć tada, od 17 do najkasnije 25 juna 1992. vam od srca čestita ukupnu odbranu Dobrinje. A da ste ih dobar dio isključili iz historije događanja odbrane Dobrinje, tu nema dileme. Meni je to razumljivo, mi smo se zadržavali koji dan ili sedmicu, najviše koji mjesec i otišli dalje. Inače je za ogroman broj stanovništva, civila i vojske, Dobrinja bila tranzitno područje. A jasno je i ćoravoj mački da to ne bi moglo biti , da je neprijatelj uspio da spoji svoje snage od Ilidze -Nedzarića sa onim u Lukavici i Grbavici. Nepun kilometar je to.
Strašno nasilje i pokolj bi zadesio Dobrinjce koji ne pripadaju vojsci napadača. Ono zločina što se zaista i desilo mi daje za pravo da imam takvo mišljenje. To su ljudi avanturističkog i kriminalnog miljea koji su ratišta po Bosni vidjeli kao priliku da malo 3P, piti, pucati i prčiti. Oni koji su ih regrutovali su bili namazaniji u širenju svojih retrogradnih ideologija. Dragoslav Bokan je bio hapšen po povratku u Beograd, ali ne zbog zuluma u kojem je učestvovao, već jer je puhao u neku od opozicionih rupa. I u zločin nad stanovništvom Tihovića je umiješan, pomagao Bori Radiću da toplo-hladno metodom isele to stanovništvo, da osiguraju bitnu a bolju komunikaciju iz Vogošće ka Poljinama i dalje. Ako su ''arkanovci'' ubili Želimira Vidovića Kelija , onda je krug saučesnika u tom ubistvu sveden na ne više od deset ljudi. Da su učestvovali u ratnom zločinu u naselju Aerodrom nemam saznanja, ali su i oni bili uključeni i bili su na licu mjesta , i po mišljenju jednog od njih @aldinjo zatekli su 50-tak leševa žrtava tj zatečenog stanovništva u svom naselju.
Image
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3296 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Znas kako je. Sve sto napisem ovde,mozda je 10 % od onoga sto sam dozivio tih dana. Jednostavno nisam vican pisanju a i ne da mi se nesto plaho da ispravljam krive Drine.

Tog 17tog kada smo ih isibali na ulazu,ostala je nas trojica tu,ostali su otisli da pokrivaju druge pravce. Krece tenk i transporter prema nama i nas trojica se razdvajamo,ja sam otisao sam na jednu stranu sa RBom da gadjam taj tenk i tu mi je punjenje zakazalo.Taj tenk je prosao na neka 3-4 metra od mene .
Nisam u biti ni skontao da je jedna manja grupa (njih trojica) koja je isla iza tenka uspjela da udje nama medju kuce. I tu smo kao u crtanom filmu,iza coska jedne kuce jedne druge iznenadili. :) Izgledali su onako pomalo zbunjeno :mrgreen:

Ja sam eto i dan danas ziv...

I onda se na kojekakvim temama jave Rambo,Svarcineger i Van Dam i pocnu da mi pricaju neke price/bajke koje mene izbace iz takta.Kako je i sta je bilo.

A niko da spomene rahmetli Remziju,ili rahmetli Adija,rahmetli Asima,rahmetli Vehbiju ili Miru8on je ziv danas :) ) i mnoge druge koji su zaista bili istinski heroji.

I onda ja i izbjegavam da pisem i o cemu. A kamo srece da nisam tu bio.Da sam bio u Minhenu i uzimao socijalu. Bolio bi me K,ko sta pise,citao bih forum uz kokice i cips i zamisljao kako bih ja bio junak.

A ne ovako,uz promjenu vremena svaka me kost zaboli nakon teskog ranjavanja.
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3297 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Emiremir33 »

Repetitor wrote: 18/06/2020 13:58 Znas kako je. Sve sto napisem ovde,mozda je 10 % od onoga sto sam dozivio tih dana. Jednostavno nisam vican pisanju a i ne da mi se nesto plaho da ispravljam krive Drine.

Tog 17tog kada smo ih isibali na ulazu,ostala je nas trojica tu,ostali su otisli da pokrivaju druge pravce. Krece tenk i transporter prema nama i nas trojica se razdvajamo,ja sam otisao sam na jednu stranu sa RBom da gadjam taj tenk i tu mi je punjenje zakazalo.Taj tenk je prosao na neka 3-4 metra od mene .
Nisam u biti ni skontao da je jedna manja grupa (njih trojica) koja je isla iza tenka uspjela da udje nama medju kuce. I tu smo kao u crtanom filmu,iza coska jedne kuce jedne druge iznenadili. :) Izgledali su onako pomalo zbunjeno :mrgreen:

Ja sam eto i dan danas ziv...

I onda se na kojekakvim temama jave Rambo,Svarcineger i Van Dam i pocnu da mi pricaju neke price/bajke koje mene izbace iz takta.Kako je i sta je bilo.

A niko da spomene rahmetli Remziju,ili rahmetli Adija,rahmetli Asima,rahmetli Vehbiju ili Miru8on je ziv danas :) ) i mnoge druge koji su zaista bili istinski heroji.

I onda ja i izbjegavam da pisem i o cemu. A kamo srece da nisam tu bio.Da sam bio u Minhenu i uzimao socijalu. Bolio bi me K,ko sta pise,citao bih forum uz kokice i cips i zamisljao kako bih ja bio junak.

A ne ovako,uz promjenu vremena svaka me kost zaboli nakon teskog ranjavanja.
Reci mi koje Mahalu branio i koja je uloga ong Klapuha bila?
Emiremir33
Posts: 2075
Joined: 16/12/2019 13:12

#3298 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Emiremir33 »

Repetitor wrote: 18/06/2020 13:58 Znas kako je. Sve sto napisem ovde,mozda je 10 % od onoga sto sam dozivio tih dana. Jednostavno nisam vican pisanju a i ne da mi se nesto plaho da ispravljam krive Drine.

Tog 17tog kada smo ih isibali na ulazu,ostala je nas trojica tu,ostali su otisli da pokrivaju druge pravce. Krece tenk i transporter prema nama i nas trojica se razdvajamo,ja sam otisao sam na jednu stranu sa RBom da gadjam taj tenk i tu mi je punjenje zakazalo.Taj tenk je prosao na neka 3-4 metra od mene .
Nisam u biti ni skontao da je jedna manja grupa (njih trojica) koja je isla iza tenka uspjela da udje nama medju kuce. I tu smo kao u crtanom filmu,iza coska jedne kuce jedne druge iznenadili. :) Izgledali su onako pomalo zbunjeno :mrgreen:

Ja sam eto i dan danas ziv...

I onda se na kojekakvim temama jave Rambo,Svarcineger i Van Dam i pocnu da mi pricaju neke price/bajke koje mene izbace iz takta.Kako je i sta je bilo.

A niko da spomene rahmetli Remziju,ili rahmetli Adija,rahmetli Asima,rahmetli Vehbiju ili Miru8on je ziv danas :) ) i mnoge druge koji su zaista bili istinski heroji.

I onda ja i izbjegavam da pisem i o cemu. A kamo srece da nisam tu bio.Da sam bio u Minhenu i uzimao socijalu. Bolio bi me K,ko sta pise,citao bih forum uz kokice i cips i zamisljao kako bih ja bio junak.

A ne ovako,uz promjenu vremena svaka me kost zaboli nakon teskog ranjavanja.
Onda si morao znati rahmetli Jasmina Mujezina,pokojnog Olija i tu ekipu sa Dobrinje jedan,koji su bili i poginuli na Aerodromskom naselju...
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3299 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Emiremir33 wrote: 18/06/2020 14:22

Reci mi koje Mahalu branio i koja je uloga ong Klapuha bila?
Zufer se vodio kao komadant odbrane naselja a kasnije komadant 3ceg bataljona.
On je tih dana sa svojom grupom na drugom kraju naselja bio,u Titogradskoj ulici. I kad su ga ovi iz C5 koji su lafo dosli u ispomoc zalozili,i on ostao u okruzenju,navece je uspio da se izvuce.

Odbranom Mahale je komandovao Ibro.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3300 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Emiremir33 wrote: 18/06/2020 14:25



Onda si morao znati rahmetli Jasmina Mujezina,pokojnog Olija i tu ekipu sa Dobrinje jedan,koji su bili i poginuli na Aerodromskom naselju...
Znam i znao sam neke druge Mujezine. Jasmina ne.

Kada su poginuli u Aerodromskom?
Post Reply