Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18172
Joined: 11/02/2013 11:32

#3176 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Ramzess Veliki »

Da, gledali smo ih kako napustaju Dobrinju, a u mojoj ulici su se culi komentari da ako napustimo Dobrinju da cemo pocrkat u gradu od gladi. Da ce okruzit grad I da nam je bolje da krepamo u Dobrinji ako cemo krepavat. Tako da smo rijesili ostat i bit se pa sta bude.
Istureni dijelovi Dobrinje su nazalost bili laka meta.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#3177 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by kiligonzales »

Sarajmen wrote:Kada se malo potrudi i upozna sa kolikom je količinom naoružanja i opreme raspolagao neprijatelj, u kakvom se okruženju Dobrinja nalazila ... izjavu Radovana Karadžića da će ''uskoro piti kafu u Dobrinji'' bi shvatio kao vrlo realnu i moguću. Bar smo je mi u unutrašnjosti grada tako detektovali. @Ramzes ukazuje na jednu realnost iz tog perioda, da su ozbiljnost situacije i zulum osjetili stanovnici rubnih dijelova Dobrinje. To su većinom primjeri nasilja vojske i paravojske nad civilima, koji su osim pljačke kao osnovnog motiva, išli u korist plana lakšeg zauzimanja Dobrinje, da se iz straha dobar dio stanovništva Dobrinje sam iseli. Ostalo je zabilježeno, mogu potražiti tačan datum, da je par stotina stanovnika prebjeglo preko brda Mojmilo u grad.
Prebjeglo ne par stotina nego na hiljade stanovnika. Od 20 stanova u mojoj zgradi ostalo 5 porodica. Spugnuli negdje polovinom aprila preko Mojmila, drugi autobusima Grasovim, ostali samo oni koji nisu imali gdje u grad i oni koji nisu htijeli nigdje. Moze se vidjeti na dokumentarcu Opsada u opsadi kako je nama Dobrinjcima bilo tada. U ulici Partizanskoj kasnije Kasima Prohica toga aprila su digli masu raje i ovdeli u Kulu, isto tako je i sa Dobrinjom 4 i dijelom Dobrinje 1. Po unutrasnjosti tacnije, srednjom cestom na Dobrinji, znali su ponekad proci poneki cetnicki transporter, dok se nije bas zakuhalo i onda su vozili samo Lukavickom, dok ih nisu poceli raznositi naši. Jedan srokan kod doktorove kuce na raspecu trice i cetvorke, drugi na petici, olupine do poslje rata bile tu. Poslje su ih dočekali mine i ježevi na trici, na kecu isto tako.

Bilo je svega tu, ali da se Dobrinja dala lako zauzeti i zauzeli bi je...
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#3178 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by trambusek88 »

kiligonzales wrote:
Sarajmen wrote:Kada se malo potrudi i upozna sa kolikom je količinom naoružanja i opreme raspolagao neprijatelj, u kakvom se okruženju Dobrinja nalazila ... izjavu Radovana Karadžića da će ''uskoro piti kafu u Dobrinji'' bi shvatio kao vrlo realnu i moguću. Bar smo je mi u unutrašnjosti grada tako detektovali. @Ramzes ukazuje na jednu realnost iz tog perioda, da su ozbiljnost situacije i zulum osjetili stanovnici rubnih dijelova Dobrinje. To su većinom primjeri nasilja vojske i paravojske nad civilima, koji su osim pljačke kao osnovnog motiva, išli u korist plana lakšeg zauzimanja Dobrinje, da se iz straha dobar dio stanovništva Dobrinje sam iseli. Ostalo je zabilježeno, mogu potražiti tačan datum, da je par stotina stanovnika prebjeglo preko brda Mojmilo u grad.
Prebjeglo ne par stotina nego na hiljade stanovnika. Od 20 stanova u mojoj zgradi ostalo 5 porodica. Spugnuli negdje polovinom aprila preko Mojmila, drugi autobusima Grasovim, ostali samo oni koji nisu imali gdje u grad i oni koji nisu htijeli nigdje. Moze se vidjeti na dokumentarcu Opsada u opsadi kako je nama Dobrinjcima bilo tada. U ulici Partizanskoj kasnije Kasima Prohica toga aprila su digli masu raje i ovdeli u Kulu, isto tako je i sa Dobrinjom 4 i dijelom Dobrinje 1. Po unutrasnjosti tacnije, srednjom cestom na Dobrinji, znali su ponekad proci poneki cetnicki transporter, dok se nije bas zakuhalo i onda su vozili samo Lukavickom, dok ih nisu poceli raznositi naši. Jedan srokan kod doktorove kuce na raspecu trice i cetvorke, drugi na petici, olupine do poslje rata bile tu. Poslje su ih dočekali mine i ježevi na trici, na kecu isto tako.

Bilo je svega tu, ali da se Dobrinja dala lako zauzeti i zauzeli bi je...
Po onome što znam s naknadnim znanjem jer sam bio malac, mislim da je to bila ipak polovina maja.

Jer Dobrinja je potpuno zatvorena 2 maja... Komšinica koja je radila u Centrotransu, pričala mi je da je Šaćko taj dan rekao ranije da ide kući, oko 12-13 ako se dobro sjećam.

Mislim da je 30 aprila osvanula barikada na Lukavičkoj cesti tako da se ta 2-3 dana još moglo pored aerodroma.
kiligonzales
Posts: 5438
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#3179 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by kiligonzales »

trambusek88 wrote:
kiligonzales wrote:
Sarajmen wrote:Kada se malo potrudi i upozna sa kolikom je količinom naoružanja i opreme raspolagao neprijatelj, u kakvom se okruženju Dobrinja nalazila ... izjavu Radovana Karadžića da će ''uskoro piti kafu u Dobrinji'' bi shvatio kao vrlo realnu i moguću. Bar smo je mi u unutrašnjosti grada tako detektovali. @Ramzes ukazuje na jednu realnost iz tog perioda, da su ozbiljnost situacije i zulum osjetili stanovnici rubnih dijelova Dobrinje. To su većinom primjeri nasilja vojske i paravojske nad civilima, koji su osim pljačke kao osnovnog motiva, išli u korist plana lakšeg zauzimanja Dobrinje, da se iz straha dobar dio stanovništva Dobrinje sam iseli. Ostalo je zabilježeno, mogu potražiti tačan datum, da je par stotina stanovnika prebjeglo preko brda Mojmilo u grad.
Prebjeglo ne par stotina nego na hiljade stanovnika. Od 20 stanova u mojoj zgradi ostalo 5 porodica. Spugnuli negdje polovinom aprila preko Mojmila, drugi autobusima Grasovim, ostali samo oni koji nisu imali gdje u grad i oni koji nisu htijeli nigdje. Moze se vidjeti na dokumentarcu Opsada u opsadi kako je nama Dobrinjcima bilo tada. U ulici Partizanskoj kasnije Kasima Prohica toga aprila su digli masu raje i ovdeli u Kulu, isto tako je i sa Dobrinjom 4 i dijelom Dobrinje 1. Po unutrasnjosti tacnije, srednjom cestom na Dobrinji, znali su ponekad proci poneki cetnicki transporter, dok se nije bas zakuhalo i onda su vozili samo Lukavickom, dok ih nisu poceli raznositi naši. Jedan srokan kod doktorove kuce na raspecu trice i cetvorke, drugi na petici, olupine do poslje rata bile tu. Poslje su ih dočekali mine i ježevi na trici, na kecu isto tako.

Bilo je svega tu, ali da se Dobrinja dala lako zauzeti i zauzeli bi je...
Po onome što znam s naknadnim znanjem jer sam bio malac, mislim da je to bila ipak polovina maja.

Jer Dobrinja je potpuno zatvorena 2 maja... Komšinica koja je radila u Centrotransu, pričala mi je da je Šaćko taj dan rekao ranije da ide kući, oko 12-13 ako se dobro sjećam.

Mislim da je 30 aprila osvanula barikada na Lukavičkoj cesti tako da se ta 2-3 dana još moglo pored aerodroma.
Sjecam se kroz maglu tog perioda, bio sam drugi razred osnovne kad je krenulo. Sad meni se cini da je bio april jer u Maju je vec bila ludnica.
User avatar
smurf
Posts: 70206
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#3180 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Dobrinja je u potpunosti zatvorena 13. maja kada su cetnici preuzeli vodovod od JNA na Mojmilu. Do tada je postojala barikada, ali se moglo kretati po naselju, cak i izlaziti i ulaziti preko barikade.
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18277
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#3181 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by GandalfSivi »

Preko Mojmila i autobusima se izaslo jedan dan izmedju 12og i 15og maja (nisam tacno siguran koji je dan bio, ali jeste izmedju ta dva datuma)...
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#3182 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by aldinjo »

Mislim da je barikada između Olimpijskog Sela i Dobrinje postavljena 2. maja 1992. godine navečer, a JA je zauzela rezervoar Mojmilo 1. na 2. april 1992. godine.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#3183 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by tempuser »

kiligonzales wrote:
Bilo je svega tu, ali da se Dobrinja dala lako zauzeti i zauzeli bi je...
Problem zauzimanja naselja u okruzenju su ljudi koji se nalaze u njemu. Ako je cilj zauzimanje teritorije takticki se uvijek ostavi izlaz za izvlacenje civila i vojske iz okruzenja kako bi se smanjo pritisak iznutra.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#3184 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

aldinjo wrote:Mislim da je barikada između Olimpijskog Sela i Dobrinje postavljena 2. maja 1992. godine navečer, a JA je zauzela rezervoar Mojmilo 1. na 2. april 1992. godine.
Moguće da se JNA popela na Mojmilo (nije ga "zauzela") čak i krajem marta 1992.Znam dobro da je tadašnji načelnik Čengić smirivao narod na Mojmilu govoreći "ako ćete pucati na vojsku prvo pucajte na mene " i "ako će vojska pucati na narod neka prvo pucaju na njega".Ima taj snimak negdje.

Uglavnom,prva tura vojnika i oficir albanac došli su sa ,koliko me sjećanje služi,sa 3 tenka T 55,3 oklopna transportera M60 i kampanjolom.Spavali su u rezervoaru Mojmilo.Oficir albanac vršio je pregovore sa opštinskim pacovima iz SDA ,tražio im pare da to sve preda ali balijska posla i ugrađivanje tala,cjenjkanje i ciganisanje nije polučilo rezultat.Nakon par dana povučen je taj oficir i dio vojnika,dovedeni rezervisti i prva granata iz tenka okrenutog prema Alipašinom završila je u Radakovom novom novcatom golfu (Sarajmen zna o kome pričam).Od tada su počeli problemi za okolne kuće i naselja.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#3185 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by aldinjo »

PM72 wrote:
aldinjo wrote:Mislim da je barikada između Olimpijskog Sela i Dobrinje postavljena 2. maja 1992. godine navečer, a JA je zauzela rezervoar Mojmilo 1. na 2. april 1992. godine.
Moguće da se JNA popela na Mojmilo (nije ga "zauzela") čak i krajem marta 1992.Znam dobro da je tadašnji načelnik Čengić smirivao narod na Mojmilu govoreći "ako ćete pucati na vojsku prvo pucajte na mene " i "ako će vojska pucati na narod neka prvo pucaju na njega".Ima taj snimak negdje.

Uglavnom,prva tura vojnika i oficir albanac došli su sa ,koliko me sjećanje služi,sa 3 tenka T 55,3 oklopna transportera M60 i kampanjolom.Spavali su u rezervoaru Mojmilo.Oficir albanac vršio je pregovore sa opštinskim pacovima iz SDA ,tražio im pare da to sve preda ali balijska posla i ugrađivanje tala,cjenjkanje i ciganisanje nije polučilo rezultat.Nakon par dana povučen je taj oficir i dio vojnika,dovedeni rezervisti i prva granata iz tenka okrenutog prema Alipašinom završila je u Radakovom novom novcatom golfu (Sarajmen zna o kome pričam).Od tada su počeli problemi za okolne kuće i naselja.
Ovaj datum gore je tačan. Nas nekoliko iz škole popeli se na brdo gore 2. aprila i čak pričali s nekim regrutima koji su došli noć prije. Znam da su tada dobili pisma od svojih porodica. Vjerovatno čuvara nije niko ništa pitao. Znam da su jednu osobu koja je gore radila a inače je bila iz Olimpijskog Sela ubili, vjerovatno kada su došli rezervisti.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#3186 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Na rezervoaru je poginuo radnik vodovoda prilikom granatiranja istog od strane četnika kad su naši napali,pokušali su uništiti preostale oklope.Rezervisti mu prije toga nisu dali da ide kući.Iz mog naselja su išli i donosili municiju,granate i poginulog radnika Vodovoda a izginuli rezervisti su ostali i tijela su naknadna razmjenjena.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#3187 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by aldinjo »

PM72 wrote:Na rezervoaru je poginuo radnik vodovoda prilikom granatiranja istog od strane četnika kad su naši napali,pokušali su uništiti preostale oklope.Rezervisti mu prije toga nisu dali da ide kući.Iz mog naselja su išli i donosili municiju,granate i poginulog radnika Vodovoda a izginuli rezervisti su ostali i tijela su naknadna razmjenjena.
Moguće da je to taj. A jedan vojnik, mislim da mu je sin, poginuo je kasnije kod stovarišta blizu Lukavićke ceste.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#3188 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Oficir o kojem pričam je upravo Bislim Zurapi.Povezao se sa opštinarima i SDA,tražio 100 000 DM i pasoš da pobjegne...ovi naši se presabirali ko biva,morel za 30...mogli smo doći do 3 tenka T55,3 oklopna transportera,kamiona municije i granata i vozila za vezu...neko ga je cinkario pa su ga povukli sa Mojmila i jedva je pobjegao iz Lukavice,bio je malo u Armiji i nestao...sad ga Srbija potražuje radi "ratnih zločina" na Kosovu.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#3189 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

aldinjo wrote:
PM72 wrote:
aldinjo wrote:Mislim da je barikada između Olimpijskog Sela i Dobrinje postavljena 2. maja 1992. godine navečer, a JA je zauzela rezervoar Mojmilo 1. na 2. april 1992. godine.
Moguće da se JNA popela na Mojmilo (nije ga "zauzela") čak i krajem marta 1992.Znam dobro da je tadašnji načelnik Čengić smirivao narod na Mojmilu govoreći "ako ćete pucati na vojsku prvo pucajte na mene " i "ako će vojska pucati na narod neka prvo pucaju na njega".Ima taj snimak negdje.

Uglavnom,prva tura vojnika i oficir albanac došli su sa ,koliko me sjećanje služi,sa 3 tenka T 55,3 oklopna transportera M60 i kampanjolom.Spavali su u rezervoaru Mojmilo.Oficir albanac vršio je pregovore sa opštinskim pacovima iz SDA ,tražio im pare da to sve preda ali balijska posla i ugrađivanje tala,cjenjkanje i ciganisanje nije polučilo rezultat.Nakon par dana povučen je taj oficir i dio vojnika,dovedeni rezervisti i prva granata iz tenka okrenutog prema Alipašinom završila je u Radakovom novom novcatom golfu (Sarajmen zna o kome pričam).Od tada su počeli problemi za okolne kuće i naselja.
Ovaj datum gore je tačan. Nas nekoliko iz škole popeli se na brdo gore 2. aprila i čak pričali s nekim regrutima koji su došli noć prije. Znam da su tada dobili pisma od svojih porodica. Vjerovatno čuvara nije niko ništa pitao. Znam da su jednu osobu koja je gore radila a inače je bila iz Olimpijskog Sela ubili, vjerovatno kada su došli rezervisti.
Podatak iz knjige generala Jovana Divjaka:

"Zyrapija Bislim je bio komandir voda koji je 27. marta 1992. godine zaposeo vodovod na Mojmilu, da bi jedinicu napustio polovinom aprila i prijavio se u TO RBiH."
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#3190 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Fudo387 »

Sarajmen wrote:Među vojnicima JNA je bio Bislim Zurapi, tako nekako, koji je nama bio od velike koristi da se razminira jedan prilazni pojas odakle se mogao izvršiti napad. Vidjet' ću nekako da provjerim, mislim čak da je prešao iz JNA na našu stranu. JNA rezervisti su zu negdje u to vrijeme izveli napad na prve kuće naselja Turkušići...nana Fata ih bombama srokala.
Naravno da je presao na nasu stranu.
Bio je komandant brigade.
Opasan igrac, i lud k’o struja.
Nakon svadje sa rahmetli Alagicem, ispalio se u Holandiju.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#3191 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Fudo387 wrote:
Sarajmen wrote:Među vojnicima JNA je bio Bislim Zurapi, tako nekako, koji je nama bio od velike koristi da se razminira jedan prilazni pojas odakle se mogao izvršiti napad. Vidjet' ću nekako da provjerim, mislim čak da je prešao iz JNA na našu stranu. JNA rezervisti su zu negdje u to vrijeme izveli napad na prve kuće naselja Turkušići...nana Fata ih bombama srokala.
Naravno da je presao na nasu stranu.
Bio je komandant brigade.
Opasan igrac, i lud k’o struja.
Nakon svadje sa rahmetli Alagicem, ispalio se u Holandiju.
Naravno da je prešao na "našu" stranu jer jer treće solucije nije bilo.Kasarna Lukavica u kojoj bi bio ubijen ili bjeg u Dobrinju na "našu" stranu.
Komandant brigade nije bio i ne znam odakle ti taj podatak.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#3192 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by aldinjo »

1. na 2. april 1992. godine su tenkovi ili transporteri došli na brdo Mojmilo. Njih pet ili šest. Šta je bilo tačno 27. marta 1992. godine ne znam. Možda postaji snimak kada je tadašnja tvsa snimila prilog na Mojmilu i uzela izjavu generala Đurđevca. :?
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#3193 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Nikad nisam čuo za 14 brigadu TOBiH a pogotovo da je Bislim bio komandant,ima li kakav konkretan dokaz?
A JNA je izvela tenkove i transportere krajem marta 1992,kladio bi se .
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#3194 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Sarajmen wrote:U odnosu na policajce, vojnici bi trebali bolje da znaju nastanak i razvoj Armije R BiH. Pokušaj naći naredbu iz sredine 1992. kojom se odobrava formiranje nekoliko brigada i imenuju njeni komandanti, pa ćeš među imenovanim naći i Zurapija kao komandanta 14 (Plavi grom), Bejića kao komandanta 15, Šehovića kao mislim novosarajevske ... itd. I vojnici Dobrinje su imali svoj ratni put, od grupa, odreda, četa i bataljona pa do brigade... zavisno od vremenskog perioda i događaja u njemu, a o kojem razmjenjujemo mišljenje.
Malo ga ti meni šuknu? Ko biva ja bio policajac a ti vojnik pa bolje znaš...fino sam napisao da ja za 14 brigaduTOBiH nikad nisam čuo a živio sam na tom području,nije Alipašino Hong Kong sa 10 miliona duša.
dudlov
Posts: 1914
Joined: 25/10/2010 11:46
Location: sarajevo

#3195 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by dudlov »

PM72 wrote:
Sarajmen wrote:U odnosu na policajce, vojnici bi trebali bolje da znaju nastanak i razvoj Armije R BiH. Pokušaj naći naredbu iz sredine 1992. kojom se odobrava formiranje nekoliko brigada i imenuju njeni komandanti, pa ćeš među imenovanim naći i Zurapija kao komandanta 14 (Plavi grom), Bejića kao komandanta 15, Šehovića kao mislim novosarajevske ... itd. I vojnici Dobrinje su imali svoj ratni put, od grupa, odreda, četa i bataljona pa do brigade... zavisno od vremenskog perioda i događaja u njemu, a o kojem razmjenjujemo mišljenje.
Malo ga ti meni šuknu? Ko biva ja bio policajac a ti vojnik pa bolje znaš...fino sam napisao da ja za 14 brigaduTOBiH nikad nisam čuo a živio sam na tom području,nije Alipašino Hong Kong sa 10 miliona duša.
bila je 14 novogradska i ja sam bio njen pripadnik, a kasnije smo bili 5 motorizovana brigada
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#3196 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Sarajmen wrote:Image
U dure je. Većina stanovnika Dobrinje, kao i oni koji su u nju kasnije ulazili preko barikade, znaju o čemu se radi. Morali su tuda proći, ući ili izaći pješke ili sa nekim prevoznim sredstvom. I svi oni mogu iznijeti mišljenje ili iskustvo u vezi barikade. Međutim, vrlo malo ih zna kada je i kako napravljena barikada, kao zaštita za protok ljudi i roba u Dobrinju i iz nje. Inače, ne bi se mogao koristiti pojam deblokada. Pa tako i ko je životom platio u tim aktivnostima, ko je i odakle osigurao kamione, šlepere i autobuse, vozače za iste kako bi se poredali duž ceste i tako činili zaštitu od djelovanja iz Nedžarića, od četničkih položaja cca 50-200 metara udaljenih od nje.
Najlakše je prećutati te napore, doprinos i žrtvu, k'o da je to sve samo od sebe došlo. A nije.
Nisam znao za ovaj spisak i izvinjavam se na sumnji. :thumbup:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#3197 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Fudo387 »

PM72 wrote:
Sarajmen wrote:Image
U dure je. Većina stanovnika Dobrinje, kao i oni koji su u nju kasnije ulazili preko barikade, znaju o čemu se radi. Morali su tuda proći, ući ili izaći pješke ili sa nekim prevoznim sredstvom. I svi oni mogu iznijeti mišljenje ili iskustvo u vezi barikade. Međutim, vrlo malo ih zna kada je i kako napravljena barikada, kao zaštita za protok ljudi i roba u Dobrinju i iz nje. Inače, ne bi se mogao koristiti pojam deblokada. Pa tako i ko je životom platio u tim aktivnostima, ko je i odakle osigurao kamione, šlepere i autobuse, vozače za iste kako bi se poredali duž ceste i tako činili zaštitu od djelovanja iz Nedžarića, od četničkih položaja cca 50-200 metara udaljenih od nje.
Najlakše je prećutati te napore, doprinos i žrtvu, k'o da je to sve samo od sebe došlo. A nije.
Nisam znao za ovaj spisak i izvinjavam se na sumnji. :thumbup:
Predznak kijameta, izvin’o se. :lol:
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#3198 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Fudo387 wrote:
Predznak kijameta, izvin’o se. :lol:

..... te stara :D
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#3199 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by shalla »

Sarajmen wrote:Kekić se prezivao policajac iz Dobrinje, koji je ubijen dok je od vozila formirao barikadu na ulazu u Dobrinju. Ako neko zna ime ili datum pogibije, bio bih zahvalan.
Imao brkove jel tako? Mislim Fuad, Suad, hmmm, sad kako pišem možda i nije. Znao sam mu sina i viđao skoro svaki dan dok nisam odselio sa Dobrinje... Kekić je ja mislim jedno 70% barikade sam postavio, tako se bar pričalo tad, jbg bio sam dijete sjećanja blijede...
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#3200 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Mustafa Kekic
Post Reply