Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#301 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Za zauzimanje područja Dobrinje snage VRS-e (tada kombinacija redovnog i rezervnog sastava JNA,milicije paralelno formiranog ''srpskog ''Sup-a, aktivista SDS-a, i paravojnih formacija) imale su sve predispozicije. Jer je uz kasarnu u Lukavici i kasarnom u Nedzaricima kao sigurnim osloncem, koje su bile krcate ljudstvom i modernom ratnom tehnikom,i uz istureno utvrđenje na brdu Mojmilo sa istočne strane Dobrinje i aerodrom u Butmiru sa njene zapadne strane , imala je poziciju kojom stopostotno okružuje cjelokupnu teritoriju. Uz početnu zbunjenost naroda i snaga branitelja, dezorijentacija i nedostatak adekvatnog naoružanja...sve je išlo u prilog snagama napadača tj. ''drugoj strani.
U toj početnoj fazi neprijatelju je dijelom uspio tzv. '' psihološki rat'', a njegove manifestacije dobrinjci mogu potvrditi npr. 13. Maja , kada je nekoliko grupa i grupica iz Dobrinje preko Mojmila prešlo-prebjeglo u grad.
Loša procjena neprijateljskih snaga da snage branitelja raspolažu sa velikim količinama oružja i nedostatak hrabrosti da prihvate borbu ''prsa u prsa'' su po meni dva razloga koja daju odgovor na pitanje zasto nisu krenuli zauzeti Dobrinju tzv. ''blic-krigom''. Naravno, iskazana riješenost dobrinjaca da se bore na život i smrt , njihova drskost i prkos su nešto što je snage napadača-neprijatelja zbunjivalo i plašilo.
S distance se je ubijalo i rušilo...
Hronološki rečeno...prvi pješadijski sukob sa vojnicima ex. JNA, odigrao se 13/14 Aprila 1992 na području Dobrinje tri kada su iznenada pokušali da se spoje težišno preko Lukavičke ceste sa snagama i kasarnom u Nedzarićima.Naše snage su ih na prostoru Doma zdravlja u toj namjeri spriječile i onemogućile spajanje njihovih snaga iz Nedzarića da preko brda Mojmilo prodru dublje ka Lukavici. Nakon ovog sukoba, značajnijih sukoba nije bilo narednih osam dana , tačnije sve do 22. Aprila 1992. godine, kada su snage branioca grada, napale i privremeno zauzele znatno područje Ilidze, i tom napadu su snage neprijatelja pretrpjele znatne gubitke u ljudstvu.
Bijesni zbog pretrpljenog poraza na ilidzanskom frontu, konsoliduju redove u jednom dijelu jedinica i vrše snažan oklopno-mehanizovani napad na Dobrinju, tačnije C-4 i C-5, i pale dio zgrada granatama ispaljenim sa oklopnih transportera i probijaju na jednom dijelu liniju odbrane dobrinjskih branitelja.Dalje nisu napredovali , a naši protioklopnjaci Z.K. pogađa i oštećuje tenk i a.r Reuf Bajrić uništava transporter.Drugi oklopni transporter je uništila protivtenkovska mina...neprijatelj se vraća na početne polozaje.
Slijedi glavna bitka za Sarajevo , politička i vojna, 1,2,i 3 Maja 1992. godine. I velika pobjeda branioca grada Sarajeva...
Slijedi bitka za brdo Mojmilo 10 Maja , kada neprijatelj poduzima izuzetno jak pješadijski napad uz podršku tenkova.Naši gubici su 6 poginulih i 10 ranjenih, neprijatelj ima 47 mrtvih vojnika, tenk i transporter manje.
Utorak 12. Maja neprijatelj izvodi planski, organizovan i do tada najjači napad na Dobrinju 4 i 3B sa namjerom da ovlada tim civilnim naseljem. Snage branioca mu se suprotstavljaju i u prijepodnevnim satima vraćaju ga na početni položaj.Međutim , oko 15 sati neprijatelj obnavlja napad, nalazi slabu tačku u liniji odbrane i oklopnjacima ulazi u Dobrinju 3. Tom prilikom zarobljava i u logor Kula odvodi oko 50 civila. Sutradan izvode više pješadijskih napada na Dobrinju sa svih strana, više kao vid psihološkog pritiska. Nekoliko grupa civila iz Dobrinje, preko brda Mojmilo i na svoju ruku bježe u grad. Evidentirano je da snage neprijatelaj nisu otvarale vatru na njih...

Slijedi za dobrinjce izuzetno težak vremenski period od 14-19 Maja,pa ću ovdje zastati kako bih upravo njima ostavio prostora da evociraju uspomene i iznesu svoje mišljenje. Naravno ako oni to hoće i znaju, a ako ne, ja ću nastaviti.
Image

Uploaded with ImageShack.us
Image

Uploaded with ImageShack.us
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1298
Joined: 09/10/2009 14:24

#302 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by haubica_i_to_teshka »

@karamazov, nije istina za arkana.

Necu pisati da li je cinio zlocine ili ne, jer to ne znam, ali je dolazio najmanje 2x (koliko ja znam).
Pratnja mu je bio onaj kod koga je dolazio/spavao i prije rata.

Isto tako ime necu napisati, ali evo ti “mala pomoc”. Otac mu je bio podpukovnik u “marshalci”, mati visha medicinska sestra u “vojnoj”. Stanovao u “lorisu”. Bili su veoma bliski josh od deshavanja naroda na “gazimestanu” ,”delije delije..." :-D

Kasnije, “tAj” je bio dobro zaglavio, neko moj ga “zakrpio” na VMA... :-)

to je iz “njegovih” usta ... ;-)

p.s. slushao sam “eroje” i njihove “price” :-) o ratu i... kako se price malo, malo pa mijenjaju shto se operacija priblizava :lol: , eeee rode, znash kako to ide kad “guza radi k’o meduza” :lol: :lol: :lol: :lol:

p.p.s. kako vas je dr G.(hirurg/ plasticar, supruga mu je bila “tito” a rehabilitaciju na Ilidzi ) “krpio” na Palama ?
Jel’ bilo primjedbi? :mrgreen:
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#303 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karamazov »

Ma sta mi naprica... nesto ti je prica maglovita, moze li to malo jasnije...
Eto daj mi bilo kakav dokaz, snimak, papir, moze i transkript sa raznih sudjenja u Hagu...bilo sta sto potvrdjuje da je Arkan tokom rata bio u Sarajevu...
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1298
Joined: 09/10/2009 14:24

#304 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by haubica_i_to_teshka »

karamazov wrote:Ma sta mi naprica... nesto ti je prica maglovita, moze li to malo jasnije...
Eto daj mi bilo kakav dokaz, snimak, papir, moze i transkript sa raznih sudjenja u Hagu...bilo sta sto potvrdjuje da je Arkan tokom rata bio u Sarajevu...
Mislim da je dovoljno jasno.

Lijepo sam napisao da ne znam da li je cinio zlocine i ni jednom rijeci nisam kontradiktoran u tome. Niti tvrdim da je cinio, josh jednom procitaj.

Jedino, ako se nisi pronashao u “ prijeratnim sarajevskim delijama” :-D pa te mozda malo “shtrecnulo” koliko se zna o tome (prije ili kasnije, sve se sazna). Shto se mene tice “mirno spavaj" :-D nemam nikakve dokumentacije osim usmnenih svjedocanja ucesnika. Mozda “onaj” zaglavi u Hag pa shta i kaze, ne znam do njega je. :-D

p.s. Ako te interesuju neki “eroji” imenom i prezimenom, koji su se lijecili na VMA u Beogradu, kako su se ponashali, ovo/ono....ako budem imao info, napisacu (moze i na pp).

samo....nemoj da se razocarash ....jer...mnogi.... 8)

pozz
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#305 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

pa jeli ovo ona njegova garda postrojena na ilidzi?
Image

doduse nema njega na slici.
User avatar
poznanik
Posts: 6749
Joined: 12/05/2010 16:18
Location: Novo Sarajevo

#306 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by poznanik »

@haubice, stvarno su ti ovi zadnji postovi malo konfuzni. Bio je rat, završen je, i za sve učesnike još '95. proglašena je amnestija, osim za ratne zločince, tako da nikakvih razloga nemaš da "uvijaš imena" i nešto tajiš, posebno da sumnjičiš ili okrivljuješ nekog za prijeratne aktivnosti. Slobodno napiši sve što znaš...
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#307 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karamazov »

karanana wrote:pa jeli ovo ona njegova garda postrojena na ilidzi?
Image

doduse nema njega na slici.
Ajd da se ne zavlacimo vise sa tim... Ovo je Srpska Garda Ilidza...znam ih ama bas sve imenom sa slike..taj prvi je komandant iz Osijeka, a ostali svi momci sa Ilidze i Sarajeva...ta Garda nidje veza sa Arkanovom Dobrovoljackom Gardom...Vec sam negdje pisao da je tokom maja'92 Legija sa manjom grupom ljudi bio na Ilidzi, a tokom '95 jedan od Arkanovih sinova se nesto muvao oko Trnova...

Pozdrav za Haubicu , nemoj molim te nista da mi saljes na pp, dosta je i ovo sto pises...sto bi se reklo puko bi od sege :lol: :lol: :lol:
doboj
Posts: 118
Joined: 12/01/2010 03:20
Location: tamo gdje mi je dobro

#308 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by doboj »

:bih: :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1298
Joined: 09/10/2009 14:24

#309 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by haubica_i_to_teshka »

poznanik wrote:@haubice, stvarno su ti ovi zadnji postovi malo konfuzni. Bio je rat, završen je, i za sve učesnike još '95. proglašena je amnestija, osim za ratne zločince, tako da nikakvih razloga nemaš da "uvijaš imena" i nešto tajiš, posebno da sumnjičiš ili okrivljuješ nekog za prijeratne aktivnosti. Slobodno napiši sve što znaš...
Nije sumnja, nego se pojedini previshe lako vrijedjaju, pa u defanzivu.

Ne optuzujem nikog, najmanje @karamazova (malo sam ga “ujeo' :-D za delije, jer zna se odakle su uglavnom regrutovani “tigrovi”).

I josh jednom, bila je rijec o arkanu, pa sam reagovao, a ako @karamazov kaze da nije bio, onda nije, zna covjek :-D

IZVINJAVAM se za skretanje sa teme o Dobrinji, @karamazov, nishta licno, samo nemoj se smijati MOLIM TE jer ...mozda ima stvari sa kojima nisi upoznat (vezano za VMA)

Toliko i hvala !
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#310 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karamazov »

Sarajmen wrote:Taj ''prvi'' je pok. Zoran Borovina. Poštovan ratnik među srpskim borcima, naročito onih koji su se borili na području Otesa. Jedna od verzija kojom zovu Otes, jeste i ''Zoranovo''...
Nije Zoran Borovina, mada se i ovaj zove Zoran, ziv i zdrav...
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1298
Joined: 09/10/2009 14:24

#311 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by haubica_i_to_teshka »

@karamazov, nadam se da te ne zamaram puno.
Poshto si upoznat sa detaljima oko Dobrinje/Ilidze/Ali Pashina , jedno pitanje ako znash i hocesh da odgovorish.

Kako se zvao “vojvoda” koji je dolazio kod Juke u shtab na Ali Pashinu ? Juka mu je garantovao sigurnost. Ne poznajem bash dobro taj kraj i “faze” (bio sam djecacic ). Jukina komanda je bila u nekom poznatom kaficukomandant je bio Zoran Lamuzina (?) ili neshto tako. Po koga je doshao i odveo bez problema , a kasnije Arkan odveo dalje. Ovi detalji su ne 100% nego milion % tacni. Ako ne znash, mozesh da se raspitash, ne morash me ismijavat ;-)

Nije onaj “strashni” vojvoda (Brne) , taj je puno vremena provodio placuci za rehabilitacijom u beogradu (“bio je tesho ranjen”) sad ne znam jel’ to bilo kad je bio ranjen :D na Grbavici ili u Vogoshci)kad ga “vashi” izreshetashe ili...onaj treci put, nisam siguran.

p.s. ne trazim nikakve “aman” info, jer ovo ipak spada u saradnju.

Sve shto znam sam LICNO cuo od ucesnika ili sam cuo od nekog ko je bio pod “HIPOKRATOVOM ZAKLETVOM” ciji je posao bio da spashava ljudske (nazalost ne mogu se svi tako nazvati :( ) zivote, a ne da istrazuje da li cinio zlocine ili ne. To su drugi radili i valjda josh rade.

Znash, kad ljudi misle da im je doshao kraj, iskrenije pricaju pred operaciju, nego da se ispovijedaju u crkvi ili da ih “testiraju” sa poligrafom kad ih policija uhvati :lol: :lol:
napisao sam ovo samo da ti ukazem na koji nacin imam informacije, jer rode, ima nas “petokolonasha” :mrgreen: i na strani BiH !

Jesi li proslavio pobjedu BiH ?
Ja jesam :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#312 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Chmoljo »

Jukin štab - Borselino? na mjestu gdje je danas Pošta. :)
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1298
Joined: 09/10/2009 14:24

#313 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by haubica_i_to_teshka »

Chmoljo wrote:Jukin štab - Borselino? na mjestu gdje je danas Pošta. :)
Valjda, nisam imao dovoljno godina da obilazim kafice :-D , samo znam da je sa Jukom doshao da “neshto odrade”. :-D
User avatar
haubica_i_to_teshka
Posts: 1298
Joined: 09/10/2009 14:24

#314 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by haubica_i_to_teshka »

@karamazov, evo nekih “vojvoda" sa proglashjenja (mozda ti pomogne u odgovoru na pitanje). arkan nije stig’o :( (im’o nekih problema sa cecom ili ona sa njim , ko ce ga znat :mrgreen: )
A prvi klip ... eeeee taj je sa “visinskih priprema” :-D u proljece davne 91 .

pozz



User avatar
exliberal
Posts: 1929
Joined: 11/01/2008 04:44

#315 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by exliberal »

haubica_i_to_teshka wrote:@karamazov, nadam se da te ne zamaram puno.
Poshto si upoznat sa detaljima oko Dobrinje/Ilidze/Ali Pashina , jedno pitanje ako znash i hocesh da odgovorish.

Kako se zvao “vojvoda” koji je dolazio kod Juke u shtab na Ali Pashinu ? Juka mu je garantovao sigurnost. Ne poznajem bash dobro taj kraj i “faze” (bio sam djecacic ). Jukina komanda je bila u nekom poznatom kaficukomandant je bio Zoran Lamuzina (?) ili neshto tako. Po koga je doshao i odveo bez problema , a kasnije Arkan odveo dalje. Ovi detalji su ne 100% nego milion % tacni. Ako ne znash, mozesh da se raspitash, ne morash me ismijavat ;-)

Nije onaj “strashni” vojvoda (Brne) , taj je puno vremena provodio placuci za rehabilitacijom u beogradu (“bio je tesho ranjen”) sad ne znam jel’ to bilo kad je bio ranjen :D na Grbavici ili u Vogoshci)kad ga “vashi” izreshetashe ili...onaj treci put, nisam siguran.

p.s. ne trazim nikakve “aman” info, jer ovo ipak spada u saradnju.

Sve shto znam sam LICNO cuo od ucesnika ili sam cuo od nekog ko je bio pod “HIPOKRATOVOM ZAKLETVOM” ciji je posao bio da spashava ljudske (nazalost ne mogu se svi tako nazvati :( ) zivote, a ne da istrazuje da li cinio zlocine ili ne. To su drugi radili i valjda josh rade.

Znash, kad ljudi misle da im je doshao kraj, iskrenije pricaju pred operaciju, nego da se ispovijedaju u crkvi ili da ih “testiraju” sa poligrafom kad ih policija uhvati :lol: :lol:
napisao sam ovo samo da ti ukazem na koji nacin imam informacije, jer rode, ima nas “petokolonasha” :mrgreen: i na strani BiH !

Jesi li proslavio pobjedu BiH ?
Ja jesam :bih: :bih: :bih: :bih: :bih:
Presao lola sa grbavice kod zeljinog....,...kad su ga zarobili negdje kod trga on kaze vodite me kod juke ...oni ga nalupaju...on opet vodite me kod juke, oni ga opet nalupaju....nakraju jedva ih nagovori da ga odvedu...kad ga je juka vidio razbijenog on razvali te sto su ga doveli...tad je pokupio jukina auta ( i ko zna jos sta) i preveo ih na grbavicu...to je slucaj koji ja znam
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#316 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Chmoljo »

nevezano za temu... treba mi jedan snimak koji je bio na youtube: snimak razaranja neprijateljskog tenka strijelom...

ratište je negdje srednja Bosna mislim... a snimak je išao u sklopu nekog ratnog izvještavanja... ako se ko sjeća od ovih koji imaju arhivu, ili zna gdje to mogu brzo pronaći, bio bih zahvalan.

nažalost, sam na youtube nisam mogao pronaći, jer je materijal preobiman...
User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#317 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Warhead »

User avatar
Warhead
Posts: 594
Joined: 26/09/2008 23:07

#318 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Warhead »

User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#319 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

nije na ovom linku ali jeste na linku koji je na vrhu sa desne strane od linka koji si dao.

dobro si ti ovo sastavio :thumbup:
User avatar
Gile Šampion
Posts: 639
Joined: 24/08/2007 22:57

#320 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Gile Šampion »

karamazov wrote:
Gile Šampion wrote:
Na ovo mogao bih mnogo toga reći,ali počnem pa izbrišem...Likovi poput onoga @igmanac mi strašno idu na vrh K... pa ne bih zbog takvih želio da ulazim u duele i primam banove,koji lupaju gluposti a bili su 100 km od svih tih dešavanja.
Što se tiče ove akcije koju spominjes 18.12.1992 godine učestvovao sam u njoj,i znam od najmanjeg detalja do kraja akcije.Nije jedan,već dvojica zarobljena-Z. J. i D+++++ prezimena se ne sjećam,porijeklom iz N.Travnika,visok krupan,brada velika,gunj na sebi nosio i vunene čarape dokoljenke...(ovo pišem detalje jer ako si bio tu,znat ćeš o čemu pišem) 8-) Z.K. nije dobio zlatnog ljiljana za tu akciju,vec za uspjesno unistavanje 1 tenka i 2 transportera M-80...i jos nesto,prvi koji je ranjen u toj akciji je bio A.B-od gelera bombe koju je ovaj zarobljeni cetnik bacio medju nas...

Ako se slažeš sa dosadašnjom mojom konstatacijom ,da nastavim? :-D :D

@karamazov...ti možeš pričati šta god želiš,ali ja ipak mislim da ti ne pričaš istinu.OK,možda ti jesi bio u ilidzanskoj jedinici,ali isto tako NIKADA aerodrom nije bio pod nasom kontrolom,jedinice samostalnog lukavickog bataljona i kasindolskog bataljona JESU ucestvovale u napadu na Aerodromsko naselje,5 maja JESTE UNISTEN oklopni transporter M-60 koji je kupio civile,izmedju ostalog rahmetli Džemala Slobodu čije tijelo NIKADA nije pronađeno,CIGO JESTE ranjen u tom pogođenom transporteru,ti bi možda volio i da ti kažem ko ga je pogodio??? E to ti neću reći :D ...

Dalje pričaš o napadu na naselje? Pa VAŠI oficiri su priznali gubitak od 36 mrtvih u prva dva dana borbi(pukovnik Milošević),a da ne govorimo o 21.06 kad ste dozivjeli totalni krah...Hoćeš da ti na ovoj karti obilježim mjesta pogibije par vasih vojnika? Hoćeš da ti obilježim mjesta unistenih oklopnjaka? Hoćeš da ti obilježim mjesto gdje vas je ZIJANIO pun kombi ford tranzit i golf?(cirka 10-15 ljudi)...Samo reci šta hoćeš...sve ću da ti lijepo objasnim,dokažem,nacrtam...i ako budeš kulturan,možda ti pokažem svasta nesto sto bi te interesovalo :dance:

I za one koji razmisljaju o onoj slici gdje su 3 doktora na njoj...jedan od njih(prvi s desna) jeste dr.Hadžir,prvi s lijeva je dr.K.F,a ne znam ko je onaj u sredini...

@fixer S.A. ti je Safet Alihodža,prijeratni kranista,odgovoran za pogibiju XY ljudi klasičnom metodom zavaljivanja.Sin mu radi kao security na terma bazenima,pa ako se nekad razumis i vidis lika koji liči na krapinca a na termama je u funkciji obezbjeđenja,znaj to je taj...a i otac mu ne odudara puno...
E jbg. Gile taman kad se javljam tebi opet ban, pa dokle vise :sad:
Nisi mi bas jasan jel ti ucestvujes na temi ili ne :-) , ali ajd "dobar je Memo" pa da prodiskutujemo...
1.Pod cijom kontrolom je bio aerodrom prije nego je JNA dosla na njega malo se raspitaj?

2)5. maja je pogodjen transporter kod onog mjesta gdje je nekad bila trafika. Momci iz njega napravili pauzu izasli da zapale cigaru a tranasporter ostavili na otvorenom...bio sam od njega na 10 metara kad se to desilo i znam dvojicu koji su tad ranjeni a tog Cige nidje...Sad sta mene briga ko ga je pogodio, sigurno momak koji je imao muda ...Eto ja bih volio da si to bio i ti i da si nas povaljao bar desetoricu, pa mozda bi dobio i tog zlatnog ljiljana al kurko..

Kao iskusan borac trebao bi znati razliku izmedju pogodjen i unisten... Ako je unisten OT ili tenk hebem mu misa to valjda znaci da je zapaljen ili toliko ostecen da ostane na tom mjestu ...
3)Ovaj 5. maja odmah razgulio ,a nesto se ne sjecam da je ijedan ostao posle borbi u junu'92, a bilo je pogodjenih poprilicno, a i ti osteceni slati odmah u Remontni zavod u Hadzice i za par dana vracali se kao novi...

4)A dobra ti je racunica oko poginulih , u prva dva dana 36, onda posle toga 21.6 na taj totalni krah dodaj recimo 20 i jos u tim autima 10-15 znaci oko 70 mrtvih ceta, i na to normalno dolazi broj ranjenih, pa eto nek je minimalno 150, sto izadje ukupno oko 220 izbacenih iz stroja :run: a bas smo ga najebali u pm...
5)Jest tacno je da ste u decembru '92 u zgradi preko puta Madere zarobili dvojicu... ti znas kako su se zvali i izgledali a trebalo bi da znas sta se posle sa njima desilo????
6)I nije fino da ofiras Safetovog malog,nije on kriv sto mu je stari degenerik...

Onome sto me je pitao za onoga Milana ne znam ga! A to ne kontam pitanje koga sam poznavao sa vase strane... mislim dosta raje iz osnovne, srednje , faksa, komsija , bivsih cura... pa kad je puklo svak na svoju stranu... vezano za Dobrinju znao sam neke momke iz Lasta sa onog spota...
Bio sam u pokušaju da na ovu temu razmjenimo iskustva u nekoj normalnoj ''spiki'' medjutim nije islo zbog provociranja nekih na divlje registrovanih clanova ovog foruma,koji su napravili duple profile samo da bi ne znam ni sam zasto pokvarili ovu temu. Zbog takvih sam bio banovan na duze vrijeme ali eto Boze moj sta je tu je :D
Procitah neke komentare letimicno i ne mogu vjerovati kakvih se dezinformacija ima tipa ''neko nekome reko'',''vidio onaj pa meni reko'' ili ''e nije tako vec je ovako,ja bio'' :lol: :lol: I cudom se nacuditi ne mogu koliko neistine ima u svemu tome :)

Jos nesto,sto mi je itekako zapalo u oci a to je pogibija rahmetli Himze.Rahmetli Himzo je poginuo dok je pretrcavao izmedju dvije zgrade brisani prostor kod jednog od igralista u naselju.Bio je krenuo da zoljom gadja transporter koji se nalazio udaljen od njega nekih 50-tak metara.Pogodjen je iz tog transportera,iz PAM-a...

Postoji i video kaseta sa tim snimcima(napad na naselje,ulazak oklopa u naselje,izmedju ostalog i Himzu rahmetli dok se sprema da ide gadjati transporter itd itd) Snimao ju je Milan Trivic.


Dalje @karamazov da ti ne bih ostao duzan odgovore na tvoje konstatacije :D

1-aerodrom cuvala dvojica milicionera i dolaskom JNA jedan biva ubijen drugi zarobljen.Ako treba da ti kazem detalje i prve razmjene gdje,koga,sta i kako,nije problem :D Ovo oko razmjene namjerno spominjem,a vidjet ces kasnije i zasto...
2-transporter je pogodjen,gubici koje sam ja naveo su tacni i provjereni od strane ljudi koji su vjerovatno s tobom pucali na mene :D Ako zelis na PP imena i prezimena nekih iz okoline Tešanja kuća ili ulice Bore Draskovica,nije ni to problem :) Sto se tice dobijanja ljiljana to nisam nikad zelio.Imam ja neke druge suvenire za uspomenu :D Pa i ''Piče'' mi je govorio koje vam je strazarsko mjesto bilo ''omiljeno''..Malo,malo zaplati vam neko od snajpera :D
3-bitno je da vam je pogođen pozamašan broj oklopnih vozila i da su isti u tim trenutcima onesposobljeni za daljnje napredovanje,teritorija odbranjena a vama naneseni gubici u ljudstvu ;-)
4-u prva dva dana da 36 mrtvih ste imali i to su gubici koje je priznala vasa strana,odnosno i vas oficir za vezu...treba li da navodim ime??? :D u tih 36 mrtvih sam ubrojao one u Fordovom kombiju i golfu :-D A ti ako mislis da je ovo izmisljotina,pogledaj po google-u pa imaju negdje slike poslije reintegracije gdje je jos uvjek taj izgorjeli kombi bio na mjestu unistenja.Meni mrsko traziti te slike :) Uglavnom bitno je jos i napomenuti da je sigurno nekih 8-9 kostura vasih vojnika zateklo reintegraciju.Gdje su kasnije zavrsili to nije tema na ovom mjestu :) sto se tice 21.06.1992 tada vas je 16 zaplatilo i to je 100% tacna informacija.Hoćeš da ti kazem ime i prezime četalja kojem su poslednje riječi bile: Boga vam ....šaljite transporter izginut cemo svi''' I tada je popio haman pola okvira metaka u ledja.( u macho zgradi,mogu ti i detalje ispricati ;-) :lol: )
5-da znam kako su se zvali,kako se izgledali a sta je s njima bilo jel i to treba da ti kazem??? :lol: :lol: :lol: e pa kurko...kako ti kažeš :dance:
6-safetov mali degenerik k'o i babo mu...

I jos nesto...procitah da si napisao da smo imali/pokusali 3 napada da presjecemo vam koridor nedzarici-ilidza :lol: :lol: Pa nikad niko to nije pokusao i sve su bili iscenirani napadi koji su trebali da ispipaju vasu spremnost.Tacno je da je na potezu Stup-Kasindolska preko puta danasnjeg Interexa unisten tenk T-34 ali to zbog nesposobnosti posade jer su se bili uglavili u kanalu pored puta.Oni pobjegli iz tenka i vi tek poslije 2 sata uspjeli da ga pogodite :lol: Aferim...transporter nije nikada nijedan unisten.Vasih ostalo oko Dobrinje haj i haj...
A pravi napad vam se bio spremao i cekala se samo naredba.Ali eto Dejton vas spasi i reintegraciju smo docekali kako smo docekali 8-)
Mnogo toga bi se imalo reci ali... :run: :mrgreen:
radet
Posts: 96
Joined: 11/02/2011 21:41

#321 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by radet »

Ja sam bio karina, a ti si borac koji sve zna, na istoj liniji..... Ma bajaaaažiii!!
User avatar
karanana
Posts: 47263
Joined: 26/02/2004 00:00

#322 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

ovo sam negdje ranije procitao.
s kojeg je ovo sajta? jeli sa onog sokolachkog?
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#323 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Chmoljo »

prvo to...
...jedino me je još muzika podsjecala da tamo negdje postoji normalan svijet, svijet drugaciji od ovog…
pa onda to...
Ispred našeg polozaja su se nalazile dvije male trospratne zgrade. Turci su imali utvrdjene polozaje u obje zgrade, ali ih je bilo teško vidjeti, znali su da svaki pogresan korak znaci ekspresni susret sa alahom.
Čulo se nekoliko glasova, jedan je tražio nosila, drugi pomoć, prednjacio je jak zenski glas, derala se kao pivara, psovala nam četnicku majku,
I dok se Hajra (skontali smo da bi se mogla tako zvati), derala i pitala sto bas njega poslasmo alahu, mi smo se polako spustili niz stepenice i otisli u kafe sobu. Dok su se momci smijali i oponasali Hajru, ja sam se zavalio u stolicu, otvorio strip i ponovo skoknuo do Darkvudske sume…
ko je ovdje lud?

jesu li se momci smijali i kad su vidjeli dječije mozgove na snijegu, djelo njihovog minobacača? jesu li oponašali kosu i mozak učiteljice Fatime Gunić, gelerima prikucanih u tablu?

nemojte više trovati sax ovim "junaštvima".
User avatar
KatarinaKosaca
Posts: 20066
Joined: 30/08/2008 17:28
Location: Izmedju kurvinih sinova i pokvarenih kurvinih sinova

#324 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by KatarinaKosaca »

Chmoljo wrote:nevezano za temu... treba mi jedan snimak koji je bio na youtube: snimak razaranja neprijateljskog tenka strijelom....
Znam da je u BIhaću, avion JNA, 1994 srušen strijelom. Pripadnik ABiH, B.B. ga je srušio. Za drugi slučaj strijele ne znam.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#325 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Chmoljo »

KatarinaKosaca wrote:
Znam da je u BIhaću, avion JNA, 1994 srušen strijelom. Pripadnik ABiH, B.B. ga je srušio. Za drugi slučaj strijele ne znam.
strijele su rakete sa lanserima koji su dopremljeni u Sarajevo '93. oni upućeniji sasvim sigurno znaju o čemu je riječ. ovaj snimak prikazuje kompletnu akciju: čuje se glas momaka koji su je ispalili i snimak traje dobrih 10-ak sekundi dok raketa dolijeće i raznosi tenk... uz prigodnu vrisku i epitete (MAJSTORE!!!) :mrgreen:

elem, nejse, valjda nekad naletim :)
Post Reply