Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11529
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2976 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by japin_mutapi »

koliko ja kontam ova raskrsnica je sada kružni tok na ulazu u dobrinju

inače, dobra tema - sve pohvale učesnicima :thumbup:
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#2977 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bancho »

Sarajmen wrote:
smurf wrote:Cuj podrska sa Dobrinje 5 :-)
Stalno mi ova slika u glavi kada se govori o toj borbi sa oklopima između Nedžarića i Vodovoda, i ovaj transporter na dijelu koji ćemo kasnije zvati ''barikada'' . Je li ovo ona ''vidra'' koju ste kasnije osposobili ?
Image

Strelica za Nedzarice treba da bude malo vise od transportera. Strelica koja pokazuje Nedzarice je ustvari ulaz u Dobrinju sa cije desne strane se nalazi Dobrinja 5. Strelica koja pokazuje Dobrinju 5 je ustvari Dobrinja 3A.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11529
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2978 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by japin_mutapi »

vjerovatno je bilo ali da ne tražim po temi
evo mapa - ako neko može da iscrta linije fronta i lokaciju tunela, vodovod na mojmilu i ostalo - mislim da bi mnoge stvari bile jasnije
pogotovo me zanima linija u nedžarićima - je li vrs držala cijelo naselje
dosta je drugačija slika danas nego 92, dosta se izgradilo, ima zgrada, kuća i saobračajnica kojih tada nije bilo ali poslužiće

Image
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2979 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Sarajmen wrote:Kontam, onda je pozicija gdje je danas kružni tok, a strelica bi u tom slučaju označavala cestu što vodi ka Dobrinji V, garažama i današnjoj gimnaziji. Pa je li to taj ''sprženi'' transporter JNA koji se pominje da je uništen sa Dobrinjske strane, sa područja ''petice''. Ili je to zapravo onaj što se skotrljao niz padinu Mojmila i bio uz rub ceste na ulazu u Dobrinju.
Image
To je taj isti BVP samo sto je slika nakon zavrsetka rata kada su ga uklonili sa ceste zbog nesmetanog prolaza.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2980 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

japin_mutapi wrote:vjerovatno je bilo ali da ne tražim po temi
evo mapa - ako neko može da iscrta linije fronta i lokaciju tunela, vodovod na mojmilu i ostalo - mislim da bi mnoge stvari bile jasnije
pogotovo me zanima linija u nedžarićima - je li vrs držala cijelo naselje
dosta je drugačija slika danas nego 92, dosta se izgradilo, ima zgrada, kuća i saobračajnica kojih tada nije bilo ali poslužiće

Image
Vrati se nazad nekoliko stranica naci ces iscrtane mape
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#2981 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bancho »

Evo jos jedna slika sa barikade gdje se u pozadini vidi ovaj isti transporte. Meni je interesantna ova slika, jer sa ja nalazim na njoj :D a ovo je ja mislim 1995 godina, mozda neko primirje, s obzirom kako lahotno idemo preko barikade.

Image
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2982 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Slika je nastala nakon zavrsetka rata. Tada su UN ili IFOR kako su se vec zvali,dosli sa onim ogromnim bagerima i ocistili cijelu barikadu i poceli sa uklanjanjem zastite.

Ovo je 1996ta
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#2983 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bancho »

Repetitor wrote:Slika je nastala nakon zavrsetka rata. Tada su UN ili IFOR kako su se vec zvali,dosli sa onim ogromnim bagerima i ocistili cijelu barikadu i poceli sa uklanjanjem zastite.

Ovo je 1996ta
I ja sam se dvoumio izmedju 1995 i 96 ali sad kad pomenu UN i ciscenje, vjerovatno je 1996 slikano.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11529
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2984 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by japin_mutapi »

pod čijom kontrolom je bio dom zdravlja u vojničkom polju
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2985 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Ja koliko znam nikada tu nas PAT nije bio. Tu su bili nasi rezervni polozaji koji su nekad 94vrte iskopani. Nas PAT je bio na skroz drugoj strani, kod rijeke. Zgrada koja je prva do Nailine kuce.
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11529
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2986 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by japin_mutapi »

evo jedan zanimljiv tekst o dobrinji nakon rata i problemima razgraničenja
LINK
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2987 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Sarajmen wrote:
Repetitor wrote:Ja koliko znam nikada tu nas PAT nije bio. Tu su bili nasi rezervni polozaji koji su nekad 94vrte iskopani. Nas PAT je bio na skroz drugoj strani, kod rijeke. Zgrada koja je prva do Nailine kuce.
Jeste stari, tačno tu je bio naš PAT, instalirali smo ga sredinom 1992., sa Vodovoda snijeli nešto oružja pa tako i PAT-ove, dobrinjski puškari su ih osposobljavali jer su neki dijelovi bili oštećeni vatrom...
Možda od septembra 1992. ima drugačiju poziciju, ali do tada je bio tamo gdje sam ga i markirao.
Necu tvrditi da nije, ali mi nije jasno uopste kako je onda tu mogao opstati? To ti je ona ulica kada nas BVP ide prema Nedzaricima da izvuce tijelo rahmetli Pliske. Nekih 50-70 metara odatle u kucama su bili oni nasuprot. Kasnije se linija pomjerila...
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2988 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Sarajmen wrote:Iz garaža smo prokopali duboki tranše do pozicije, utvrdili vrećama i ... to je to. Mislim da smo PAT-om i pokrivali cestu po dubini kada je bilo izvlačenje saborca.
Ja sam sa Mojmila bio donio izmedju ostalog jedan PKT (i jedan skorpion sebi) kojeg su kasnije ovi moji koristili. I evo sto je jako cudno i ovaj je "kovao" stalno. Salko puskar ga nikada nije uspio opraviti, vazda je nekih problema bilo sa istim. Tako nam je jednom na nisanu se bila nasla neka grupa, navodno je zakovao u kljucnom momentu. Nikakvih fizickih ostecenja od pogodaka ili nesto slicno nije bilo na njemu ali nije radio kako bi trebao.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#2989 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by trambusek88 »

aldinjo wrote:
svjezi_ustipak wrote:26 godina od napada na staro naselje i kad su ga cetnici uzeli.

jedan od najstrasnijih dana u zivotu. nikad to necu zaboraviti.

jedino je tome 21 jun to mogao parirati kad su krenuli na C5.


bilo ne ponovilo se.
Zar nije jedan manji dio ostao pod kontrolom ARBiH?
Prvo kompletno palo, pa onda nakon par dana vraćen dio naselja.
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#2990 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Seawolf »

Repetitor wrote: Ja sam sa Mojmila bio donio izmedju ostalog jedan PKT (i jedan skorpion sebi) kojeg su kasnije ovi moji koristili. I evo sto je jako cudno i ovaj je "kovao" stalno. Salko puskar ga nikada nije uspio opraviti, vazda je nekih problema bilo sa istim. Tako nam je jednom na nisanu se bila nasla neka grupa, navodno je zakovao u kljucnom momentu. Nikakvih fizickih ostecenja od pogodaka ili nesto slicno nije bilo na njemu ali nije radio kako bi trebao.
Taj PKT je bio izložen visokoj temperaturi u pogođenom BVP-u, zbog čega je bila smanjena krutost povratne opruge.

Zbog smanjene krutosti povratne opruge, zatvarač nije prilikom kretanja naprijed imao potrebnu silu za zabravljivanje i mitraljez je imao zastoje.

Rješenje je bilo da se zamijeni povratna opruga, ali je Salko nije imao "na stanju".
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2991 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by aldinjo »

Sarajmen wrote:
smurf wrote: Naletih na jednu sa ''barikade'' na Mojmilu, april 1992 vjerovatno.
Image
Mart 1992.
aldinjo
Posts: 5019
Joined: 03/07/2011 02:49

#2992 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by aldinjo »

japin_mutapi wrote:pod čijom kontrolom je bio dom zdravlja u vojničkom polju
Pod kontrolom ARBiH. Na početku rata su četnici povremeno ulazili u isti.
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#2993 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hamza_sa »

Dozvolicu sebi, a nadam se da ni vi necete imati nista protiv, da jedan od svojih zadnjih postova napisem na ovoj temi, cisto iz razloga sto sam veci dio svog zivota posvetio upravo ovom naselju.

Nazalost, pojedini ljudi moraju nekada doci do samog kraja, da bi rekli sve ono sto im lezi na srcu, a eto ustanovio sam da sam ja jedan on njih.

Nekada davno, vrativsi se jednog dana i iz jednog rata, ulazeci u sumrak drugog i sagledavajuci sve okolnosti pod kojim u njega ulazimo, pomislio sam: “Boze dragi, jesmo li mi kadri iznijeti sve to na svojim plecima?!?!”.

Eto, te skoro pune 4 ratne godine, kako dodjose tako i prodjose, sto bi narod rekao dlanom od dlan, ali u te iste 4 godine stalo je na hiljade minuta i sati raznoraznih sudbina koje pokusavasmo ovdje ispisati i opisati onima koji je nisu sa nama dijelili, a isto tako i mi sami se prisjetiti i onih znanih i neznanih, kako ljudi, prijatelja i poznanika, tako i dozivljaja i dogadjaja.

I tako docekasmo kraj rata i svih patnji koji sa sobom nosi i ja dobih odgovor na svoje pitanje. Ne da smo bili kadri iznijeti ga na svojim plecima, nego smo kako sebi, tako i drugima pokazali da smo bili sposobniji i bolji od onoga sto smo mislili da jesmo. Sta god ko mislio.

Ono sto ce mi na kraju svega ostati, kao upitnik nad glavom, jeste pitanje gdje nestadose heroji??

Danas, sa ove distance i tim vremenskim odmakom, a svjestan da jos i dan danas zivim taj rat, pitam sam sebe, kako smo mogli sami sebi dozvoliti ovakve devijacije, koje se granice sa zdravim razumom, da sve dozivljeno i prezivljeno spustamo u narucje onih koji su najmanje to zasluzili, a oni takvi kakvi jesu, bezskrupulozni, to uzimaju u ruke i dizu u nebesa kao zasluzeni trofej?

Dozvolili smo sebi da heroji budu Bota, Berberovic, efendija Munir, S. Cesir, Alihodza, H. Becirovic i raznorazni ratni paraziti, naustrb onih istinskih. Znam da su davno polozili zivote, ali se opet pitam gdje nestadose, da ih poimenicno ne nabrajam, sva ona nasa ratna braca???? Neki nam licno znani, a za neke smo samo culi.
A svi znamo, da veci heroji od njih nikada nisu hodili ovom zemljom!

Dozvolili smo sebi da nam, poput pravih mahera iskrive istinu i stave sebe u prvi plan.

Vrijedja zdrav razum spajanje S. Cesira i vodovoda na Mojmilu.

Vrijedjaju zdrav razum sve takve i slicne price.

Ja cu jos par dana, a posebno noci, hoditi ovom nasom Dobrinjom pokusavajuci se jos jednom nadisati njenog mirisa i onda joj definitivno reci zbogom. Otici cu razocaran. Mislim da ona ovo nije zasluzila. A, kada kazem Dobrinja, pomislicu na sve one nase heroje. Nadam se da cete se sloziti samnom??

I reci: “Nije bolan, Cesir ni poslije rata otisao do vodovoda, a kamo li te 1992.!” (ime, mjesto i vrijeme mozes mijenjati po svom nahodjenju)
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#2994 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by agent_zero »

@hamza

:thumbup:
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#2995 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by UterivacDugoga »

@hamza
Dobar ti je post,mozda ce nam tema otici malo u drugom pravcu ali zamolio bih da je niko ne dira i da nas ne sprecava u onome sto zelimo da kazemo,neka ostane barem ovde zapisano.
Da odmah razjasnim,i kazem jasno i glasno da se slazem sa tobom i Boze me sacuvaj da bih ti protivrijecio.Medjutim...
Ko je mene,tebe,ili bilo koga drugog ko je isao srcem da brani tu kakvu nam takvu domovinu,u zadnjih 5 godina pitao ko ce ti biti predsjednik udruzenja boraca Dobrinjske brigade? Ovo sam uzeo kao primjer.
Hajde dobro,eto zayebi mene,ja kada sam vidio za sta sam se borio i ranjavan bio,kada mi je svega bilo preko glave,spakovao sam kofer i otisao hiljadama kilometara od Bosne. I B me K za nekog Vejsila Botu koji je Ismetu daMu zanosio po dzamiji,B me K za nekog Aliju Gelju koji je uzimao po 5-6 milja maruna po glavi da srbe propusti na liniji na D4 da predju u RS,B me K za nekog Husu Cesira koji vedri i oblaci u SDA Novi Grad,B me K za neke Efendice koji cijeli rat proveli svercujuci a danas Bakirova glavna uzdanica sa stanovima i apartmanima po Bjelasnici,B me K za Safeta Alihodzu,B me K za predsjednika udruzenja koji je bio svodnik,za njegove "povratak otpisani" itd itd.

Kada sam ja uzeo za pusku i gledao da nesto opreme dobacim iz Krtelja na Dobrinju,oni nisu ni znali da je rat.Kada sam skakao po Kabalovom brdu nas 11 u tenama,oni su muda Ismetu njegovali i kurcili se u novim alfa uniformama
Kada sam javno rekao da Alihodzu treba streljati zbog zavale,kad je nas 6 uslo u naselje pa se nismo mogli izvuci,njegovi dupeuvlakaci su me gledali mrko poprijeko.
Kada je Alihodza predlozio da se naguramo u onaj TAMic lafo oklopljeni sto smo imali i uletimo u aerodromsko u Rambo stilu,rekao sam ti prvi ja drugi,opet su me gledali mrko poprijeko.
Kada se rat zavrsio svi bliski Ismetu dobise poslove na drzavnim jaslama.Svi dobise neke donacije,ja dobih mudo Marjanovo,jer nisam imao dlake na jeziku.

Ja sam davno shvatio a svakim danom opravdavam to sto sam davno skonto prateci ih po onoj FB stranici,da mi jednostavno bude muka.
Bilo je i finih momaka tu,ne treba dusu grijesiti.Jedan iz mahale je kamcao i dan i noc,kakvi su to kriminalci,kako ovo kako ono.Kada su ga primili u udruzenje i dali mu neku bezveznu funkciju i dio kolaca,lik promjenio misljenje za 180 stepeni.


Hocu da kazem,uzdaj se u se i u svoje kljuse,koliko u tebi duse ima. Razocaran sam bio,razocaran ostao.I nisam jedini i to je ta dunjalucka nepravda.

Mogao bih ovde pisati kilometarske postove ,ali mi se jednostavno ne da, da se nerviram pisuci o tim gnjidama. To je tako i nazalost ja nisam u stanju bilo sta da promjenim.
Last edited by UterivacDugoga on 19/06/2018 10:16, edited 1 time in total.
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#2996 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hamza_sa »

UterivacDugoga wrote:@hamza

Medjutim...
Ko je mene,tebe,ili bilo koga drugog ko je isao srcem da brani tu kakvu nam takvu domovinu,u zadnjih 5 godina pitao ko ce ti biti predsjednik udruzenja boraca Dobrinjske brigade? Ovo sam uzeo kao primjer.
Hajde dobro,eto zayebi mene,ja kada sam vidio za sta sam se borio i ranjavan bio,kada mi je svega bilo preko glave,spakovao sam kofer i otisao hiljadama kilometara od Bosne. I B me K za nekog Vejsila Botu koji je Ismetu daMu zanosio po dzamiji,B me K za nekog Aliju Gelju koji je uzimao po 5-6 milja maruna po glavi da srbe propusti na liniji na D4 da predju u RS,B me K za nekog Husu Cesira koji vedri i oblaci u SDA Novi Grad,B me K za neke Efendice koji cijeli rat proveli svercujuci a danas Bakirova glavna uzdanica sa stanovima i apartmanima po Bjelasnici,B me K za Safeta Alihodzu,B me K za predsjednika udruzenja koji je bio svodnik,za njegove "povratak otpisani" itd itd.

Prvo, izvni sto ce moj post mozda malo biti nesmislen, ali ja sam donio jednu veoma vaznu i tesku odluku u zivotu, tako da sam pomalo vec psihicki rastrojen i tesko upravljam mislima.

Druze moj, upravo ovo boldirano, a narocito uvelicano, u tvom postu govori o tome sta sam zelio reci o tim pojavama i sto me je na kraju svega i dokusurilo.

Nedavno sam imao ponudu jednog prijatelja da me predloze da ja budem predsjednik udruzenja brigade i ja sam to izricito odbio, samo iz razloga jer se to udruzenje financira i ja ne zelim da imam nikak dodir sa tim parama.

Nemam ja nista protiv bilo koga ko je na celu tog udruzenja, bio ili ce biti, ionako je sve izgubilo smisao, samo sam se u svom postu referirao na tekst koji sam postavio na pocetku posta.

Nabrojao sam samo par imena koja su u pricama o Dobrinji navedeni kao heroji, a svi mi veoma dobro znamo da to nisu, Ali kao sto sam napisao njihova beskrupuloznost i uzdizanje lazi na tron, proizvode onakve tekstove u kojima se siluje zdrav razum.

Isti ti ljudi sada obavljaju raznorazne funkcije, upravo na osnovu tih laznih zasluga, a nisu u stanju uraditi neke najosnovnije stvari vezane za period agresije.

Samo za primjer navescu, da sam zadnja dva mjeseca ulozio ogroman trud, da se na spomeniku poginulim borcima Dobrinje (kod fontane) isprave greske koje sam uocio, sa imenima i prezimenima poginulih. A, da ti ne pricam da na tom spomeniku uopce nije bilo uklesanih imena rahmetli brace Mezit.

Grb sa ljiljanima je posebna prica. Tek su se prije dva dana udostojili da ga ponovo dovedu u normalu (ofarbali ga), ali vise boli sto je doveden u takvo stanje, jer po njemu raznorazna balavurdija gaza i konstantno ga unistava i niko na to ne reaguje.

Medjutim sada kada svemu dolazi kraj, zelio sam samo reci da cu otici razocaran i tuzan sto smo dozvolili samovelicanje kvaziheroja.
UterivacDugoga
Posts: 324
Joined: 13/06/2016 11:53

#2997 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by UterivacDugoga »

Dobrinja je velika ne ispricana prica
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#2998 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Pricaj ko ti brani
User avatar
Deleter
Posts: 169
Joined: 05/03/2008 09:42

#2999 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Deleter »

hamza_sa wrote:...
Hamza.... Gdje ces?
User avatar
hamza_sa
Posts: 1095
Joined: 25/02/2009 11:35

#3000 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hamza_sa »

Deleter wrote:
hamza_sa wrote:...
Hamza.... Gdje ces?
Mislim da cu sigurno otici na bolje mjesto od ovoga i da cu napokon naci smiraj.
Post Reply