Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#26 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by ljubav_aha »

mIRCerka wrote:
paprica29 wrote:Ulaz u tunel uopšte nije bio u toj kući, već stotinjak metara dalje i bio je povezan tranšejom. Kada je završeno kopanje tranšeju su proširili i pokrili sve do Kolareve kuće i dalje ispod aerodrmoske ceste do garaže u stambenoj zgradi u C-5 naselju, gdje je i bio punkt za kontrolu prolaza. Kroz Kolarevu kuću se samo prolazilo, a tokom cijele gradnje je bilo samo stražarsko mjesto. Odjednom je neko nametnuo priču da je to ulaz u tunel što nema blage veze s istinom.

Ovo Vam je priča iz prve ruke.

Učesnik u izgradnji objekta D-B.
Hvalim te Boze da neko konacno potvrdi, meni sve govore da lazem...
Spasenije Cane Babovic, sada Hakije Turajlica... udjes u Garazu, ides kroz transheju PREMA AERODOROMU, ispod ceste...dodjes do Kolar kuce, ulazis u dio sa sinama...
Ispod mog stana u C5 je bila ambulanta... i jednog lijepog mirnog proljetnog suncanog toplog dana, cujes ptice kako cvrkucu...i odjednom cujes jauk...zenski...nekad kvarta nekad septima...kontam WTF?!?!?! izletim na balkon...kad na nosilima Hanka Paldum, zvajznula u prvi prag... nije puno...mislim da se vise prepala nego sto se ozlijedila...prosla je to vece...imali su koncert u Hrasnici...
Prosla sam jednom dvosmjerno kroz tunel...vec sam tad bila 179 cm visoka... ni ogrebotine.... shega je da su svi ljudi sa visinom od 155 do 170 lupali glave ko veliki...
raja,vama se iskreno divim,kao i svojoj prijateljici,kroz sta ste sve prosli,ali me nervira,ZASTO NE KAZETE NA MEDIJIMA,ovjd ena sa-x,da se ne zaboravi,jer ima nas mnogo,koji nismo znali npr. detalje porodice kolar,koje mi je upravo paprica29 lijepo obrazlozio,kolar-ovi su sebe stavili na TV ,youtube i slicno,a vi koji pircate istinu ,ne kazete dovoljno, glasno i jasno,licno cijenim isitinu,i vas trud
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#27 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Jara »

@Ljubavi, svašta se ovdje govori jasno i glasno, kako kažeš, ali...mnogo je toga nesređenog ...da Kolarevi ne napraviše muzej, ne bi se imalo šta pokazati...sad su se navodno vlasti i kuklturne institucije međusobno dogovorile šta i kako ali Kolarevima nije pravo...itd...itd...
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#28 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by paprica29 »

Nemam ja ništa protiv Kolarevih, svaka im čast pa su sačuvali uspomenu na to kad već nije niko iz vlasti. Problem je što su oni to privatizovali, a nisu se nikad sjetili da pokušaju okupiti ekipu koja je to gradila, pa nam makar prirediti jedan dobar dernek. Prije nekoliko godina odvedem neke prijatelje iz Španije da im pokažem tunel i čova mi traži 5 KM za ulaz. Haloooo....
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#29 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by ljubav_aha »

paprica29 wrote:Nemam ja ništa protiv Kolarevih, svaka im čast pa su sačuvali uspomenu na to kad već nije niko iz vlasti. Problem je što su oni to privatizovali, a nisu se nikad sjetili da pokušaju okupiti ekipu koja je to gradila, pa nam makar prirediti jedan dobar dernek. Prije nekoliko godina odvedem neke prijatelje iz Španije da im pokažem tunel i čova mi traži 5 KM za ulaz. Haloooo....

kakav narod,takva drzava ,Boze sacuvaj :shock:
tebi svaka cast paprica29 :)
Tarik1976
Posts: 17
Joined: 18/01/2009 00:45

#30 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Tarik1976 »

Radio sam u jednoj nevladinoj organizaciji kao prevodilac nekoliko godina i tunel nam je bio na programu posjete kad god nam dođe strana delegacija što je bilo gotovo svakog mjeseca. Pratio sam "rad" Kolarevih više godina tokom čitave godine i vrlo sam dobro upućen u stanje na tunelu.

1. Američki ambasador Miller im je parama američke ambasade napravio kuću od 4 sprata u vrijednosti od 200000 maraka na najboljem mjestu na Ilidži kršeći sva pravila urbanizma i vodozaštitne zone da im obezbijedi najbolje mjesto sve sa poslovnim prostorima . Nakon toga su trebali predati kuću muzej državi, ali je Miller otišao, pa su izigrali opštinu i ostali da uzimaju novac.

2. Rade od 1997 godine punom parom u ljetnim mjesecima sa cijenom ulaza od 5 KM, po dvadesetak autobusa dnevno + pojedinačne grupe i gosti. Najskromnije procjene porezne inspekcije govore da zarade 250 do 300 hiljada maraka svake godine neoporezovanih para. Pošto su već multimilioneri, kupili su apartmane na Bjelašnici i aktivno kupuju nekretnine po Sarajevu (12 god x 2500000 (minimalno) KM = 3 miliona maraka dosada, a cifra je vjerovatno za milion do dva veća).

3. Njihov "muzej" je obnovila malezijska ambasada pod obećanjem da će kolari dati muzej opštini, ali su i to izigrali.

4. Od svake strane delegacije prose novac donacija za muzej koji završava u njihovom džepu. Za najmlađeg sina su isprosili stipendiju na turskoj vojnoj akademiji. Često tvrde da su oni lično (bajro kolar sa sinom edisom i drugim članovima porodice i prijateljima iskopali tunel i spasili sarajevo). naravno ovo govore samo strancima koji nemaju pojma o ratu, od kojih prose novac, i kad u blizini nema domaćih ili kamera. Nikada nisu položili račun za donacije koje su primili od stranih delegacija najviše iz islamskih zemalja.

5. Zatvaraju tunel u 16.00 sati, jer ne žele i ne mogu da rade duže, pa delegacije ponekad i državne poljube vrata. Nikada nisu dozvolili da se nezaposleni borci zaposle da ne steknu uvid u gomile ilegalnih para koje naplaćuju na tunelu. Posla bi bilo barem za 5 ljudi svih ovih godina.

6. Svako ko se sa pravom pobuni i želi posjetiti tunel bez da plati ulaz od 5 km bude izbačen, i pretučen od kriminalaca koje Kolarovi zovu sa Ilidže u takvim situacijama.

7. Kvaliteta predavanja na tunelu je vrlo loša, jer je Bajro Kolar neškolovani zemljoradnik, a sin mu Edis ima srednju školu i jedva natuca engleski jezik, pa se stranci vraćaju često nezadovoljni onim što dobiju za 5 KM, osobito autobusi koji plate 250 KM za 15 minuta baljezganja Bajre i sina mu Edisa.

8. Pored kuće kolarevih, kako su kolarevi prozvali muzej tunela, da istaknu svoju ulogu, postoji i straćara gdje žive stari otac i majka Bajre Kolara u neizdrživim higijenskim i materijalnim uslovima, i kad god zatreba da se isprosi neka donacija obavezno se vodi u posjetu toj sirotinji, iako za tim nema potrebe, jer su kolarevi multimilioneri. Koriste se svim trikovima.

9. Na tunelu nema poštenog WC-a, a onaj čučavac koji postoji kolarevi NIKADA ne peru i ne održavaju iako uzimaju toliki novac.

10. Kolarevi već godinama održavaju takvu poziciju na silu koristeći se političkim pritiscima, tražeći podršku državnih delegacija, ambasada, potplaćujući kojekakve komisije, plaćajući razne advokate da osporavaju opravdane zahtjeve opštine Ilidža i Kantona Sarajevo koji žele da zaposle 5 kustosa boraca i 5 osoba za čišćenje i sl.

Zaključak: Ono što tzv. porodica Kolar posebno Bajro i Edis rade je skandal i čisti kriminal nezapamćenih razmjera. Ne samo da su u ratu prosili i uzimali hranu namijenjenu Sarajevu na tunelu, sakrili sina Edisa u vojnu policiju koja je čuvala tunel, dakle bili ratni profiteri, nego su postali jedni od najvećih poratnih profitera koje je Sarajevo vidjelo. Sramota i skandal neviđenih razmjera.
Last edited by Tarik1976 on 22/01/2009 04:46, edited 6 times in total.
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#31 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by paprica29 »

Ovo nisam znao. Samo sam jednom bio tamo poslije rata. Osatlo sam već napisao
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#32 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Jara »

Često tvrde da su oni lično (bajro kolar sa sinom edisom i drugim članovima porodice iskopali tunel i spasili sarajevo
:shock: ne mogu da vjerujem... :shock: ...pa vidi se na filmovima ko je kopao... :-)
Znadoh da su dobili novu kuću ali ne znadoh od koga, pričalo se od države...
Eh, nekima nikad dosta... :-) umjesto da se ušute što ih je država "zaboravila" (@ Zox gore dobro napisa), oni se još žale po internetu... :-)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#33 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by ljubav_aha »

Tarik1976 wrote: 8. Pored kuće kolarevih kako su kolarevi prozvali muzej tunla da istaknu svoju ulogu, postoji i straćara gdje žive stari otac i majka Bajre Kolara u neizdrživim higijenskim i materijalnim uslovima, i kad god zatreba da se isprosi neka donacija obavezno se vodi u posjetu toj sirotinji, iako za tim nema potrebe, jer su kolarevi mulimilioneri. Koriste se svim trikovima.
9. Na tunelu nema poštenog WC-a, a onaj čučavac koji postoji kolarevi NIKADA ne peru i ne održavaju iako uzimaju toliki novac.

10. Kolarevi već godinama održavaju takvu poziciju na silu koristeći se političkim pritiscima, tražeći podršku državnih delegacija, ambasada, potplaćujući kojekakve komisije, i sl.

Zaključak: Ono što tzv, porodica Kolar posebno Bajro i Edis rade je skandal i čisti kriminal nezapamćenih razmjera. Ne samo da su u ratu prosili i uzimali hranu namijenjenu Sarajevu na tunelu, sakrili sina Edisa u vojnu policiju koja je čuvala tunel dakle bili ratni profiteri, nego su postali jedni od najvećih poratnih profitera koje je Sarajevo vidjelo. Sramota i skandal neviđenih razmjera.
eh,znate,sta,menije iskreno drago sto sam otvorila ovu temu,ovecvidno je jasno za koga norad glasa i zasto,i zasto je danasnja drzava u jadnom tanju,radi poslovanjaovakvih i njima vlro slicnim,pa ovo je totalni bezobrazluk,a sigurna sam da 90% forum nema pojma o ovme gore sto je tarik1976 napisao :shock:

Tarik1975 HVALA

znaci,o ovome se sigurno ne prica mnogo :!: tarik1976,prijavi mes-medijima :sax: :sax:

manipulacija pokazivanjem roditelja ,mislim takav gest je krajnje bolestan :!:
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#34 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Jara »

@ljubav, ti nesvjesno pokrenu lavinu...:lol: osjetila si potrebu za tim ... da su znali da ćeš se sažalit' na njih i pokrenuti temu, ne bi im na pamet palo da se žale na youtube... :D to im je kontraproduktivno skroz :D
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#35 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by paprica29 »

Ne mogu da vjerujem. Ja sam tek sada pogledao ovaj film. Jadnici, zaboravljeni od svih. Fuuuuj!! Dobro je i rekao, on i njegov sin su jedino učestvovali tako što su izložili svoje uniforme u muzeju.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#36 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Maraschino »

procitah sve...svatih da se radi o cistom bezobrazluku porodice kolar

nebrizi drzave, kantona i opcine o tako vaznom historijskom, muzejskom mjestu... :(


p.s. pitao bih porodicu kolar, sta da je na tom mjestu pronadjena nafta, da li bi i ona bila njihovo vlasnistvo :shock: :?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#37 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by PipiDugaDevetka »

Evo još linkova o tunelu i pri kraju, 4. i 5. dio o Muzeju Ratni tunel:
Citat iz prvog dijela tv. filma ''Tunel spasa'' TV Slovenije, Autor citiranog: Nenad Veličković, Roman ''Konačari'' wrote: Maja, piše dnevnik:
Davor mi objašnjava da su se Srbi spustili na okolna brda kako
bi pomagali svojima u gradu. Pomažu im tako što ih granatiraju,
kao i sve ostale.
-Spustili su se na brda? Odakle? Sa neba?
-Možda se zbog toga nazivaju nebeskim narodom.
Tunel spasa 1992./1993.:

1. Dio:
http://www.youtube.com/watch?v=O77nvPQty3U

2. Dio:
http://www.youtube.com/watch?v=VP3yyKXkBRQ

3. Dio: n/a

4. Dio:
http://www.youtube.com/watch?v=XAUJR7flNME

5. Dio:
http://www.youtube.com/watch?v=qMR1oeff6YU
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#38 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by ljubav_aha »

Jara wrote:@ljubav, ti nesvjesno pokrenu lavinu...:lol: osjetila si potrebu za tim ... da su znali da ćeš se sažalit' na njih i pokrenuti temu, ne bi im na pamet palo da se žale na youtube... :D to im je kontraproduktivno skroz :D
jaro :lol: eh nisu znali da mogu imati cista posal sa mnom :lol: kako me samo slatko nasmija :thumbup:
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10858
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#39 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Prpa.ba »

Tarik1976 wrote:Zaključak: Ono što tzv. porodica Kolar posebno Bajro i Edis rade je skandal i čisti kriminal nezapamćenih razmjera. Ne samo da su u ratu prosili i uzimali hranu namijenjenu Sarajevu na tunelu, sakrili sina Edisa u vojnu policiju koja je čuvala tunel, dakle bili ratni profiteri, nego su postali jedni od najvećih poratnih profitera koje je Sarajevo vidjelo. Sramota i skandal neviđenih razmjera.

Jao jada i cemera... tipicni balinluk :x

Ako je istina ovo sto si napisao, @Tarik1976, nadam se da ce se slucaj poceti povlaciti po medijima i da ce se rijesiti na sudu najnegativnije po "familiju". :x
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#40 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by mIRCerka »

ljubav_aha wrote:
raja,vama se iskreno divim,kao i svojoj prijateljici,kroz sta ste sve prosli,ali me nervira,ZASTO NE KAZETE NA MEDIJIMA,ovjd ena sa-x,da se ne zaboravi,jer ima nas mnogo,koji nismo znali npr. detalje porodice kolar,koje mi je upravo paprica29 lijepo obrazlozio,kolar-ovi su sebe stavili na TV ,youtube i slicno,a vi koji pircate istinu ,ne kazete dovoljno, glasno i jasno,licno cijenim isitinu,i vas trud
Zasto ne kazem? Zato sto me vec pocinje biti stid i strah reci da sam bila u ratu u Sarajevu...Da sam dio rata provela na Bjelavama, a u avgustu 93 se vratila u C5 na Dobrinju....da mi je otac RVI 40%...da sam sa 13 godina sa Bjelava isla na Tereziju po vodu...jer kad to napisem, odmah mi se pocne nesto spocitavati, pocne se nesto nabrajati i uporedjivati...
Ne pisem zato sto kad kazem da mi je najteze bilo to sto sam godinu i po bila odvojena od majke, sto sam bila ubijedjena da je ona poginula i da mi ljudi lazu kad nazovem "upravo je izasla"...dok je nisam svojim ocima vidjela Bogu hvala...meni se spocitava broj poginulih i "kako te nije stid pricati, pa majka ti je ziva"...

Ima vec par mjeseci kako ljudima koje ili ne poznajem ili povrsno poznajem kazem da sam rat provela kao izbjeglica u Njemackoj i da zaista ne znam sta se desavalo ovdje niti kakve su to patnje bile...

A sto se price oko tunela tice, Tarik, ti fino podatke koje imas proslijedi ili Hajatu ili 60 minuta, ne znam ti nikog treceg ko bi to istrazio i objavio...a pride, radim kao prevodilac od 1997.godine i cesto smo znali poljubiti vrata kad vodimo posjetioce tamo, jer se tunelu ne moze prici niti u njega uci jer je pun vode...
E sad, sto se donacije tice, ne znam ko je veci krivac sto nisu donirane pumpe za ispumpavanje vode iz tunela, a doniran je navodno novac...Sve je moguce, ali mislim da mi nismo bas kompetentni tako olako ocjene davati....

PS Dok sam cekala da tog ljeta 1994.godine izadjem kroz tunel, sjedila sam na cuvenoj Fotelji na sinama :)
Edin 24,5
Posts: 447
Joined: 31/08/2008 17:36

#41 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Edin 24,5 »

Zanima me konkretno kako sada izgleda ulaz u tunel u naselju c-5 ?
Znam da je tunel propao, pa me interesuje dokle se otprilike moze uci i iz jednog i iz drugog pravca?
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#42 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by paprica29 »

Koliko sam ja shvatio 30-ak metara je dozvoljeno za prolaz, što ne daje pravu sliku tunela jer je ti 30-ak metara naknadno pokriveno, i više je i šire od tunela koji se kopao. OVo se odnosi na Dobrinjsku stranu.



Šta kome da pričam ili pišem. Znaju to ljudi koji treba da znaju, ali ih boli za sve, pa i mene s njima.
Tarik1976
Posts: 17
Joined: 18/01/2009 00:45

#43 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Tarik1976 »

Ja sam neke činjenice od kojih se može početi istraživanje naveo, pa ako ima zainteresovanih novinara neka istraže pa će uvidjeti da je možda i gore nego ovo što sam napisao, jer sam se ograničio na ono što je iz mnogo izvora potvrđeno, i na ono što sam lično vidio i doživio, a ima još glasina, ali njih nisam navodio. Mnogo toga znaju komšije porodice Kolar koje sve to svakodnevno gledaju, i nisu napravili privatne muzeje i nisu postali profiteri na muci Sarajeva.

Ne bi me začudilo da za 100 godina u Sloveniji ili Americi izađe knjiga u kojoj će pisati da su Bajro i Edis Kolar spasili Sarajevo. Ja sam svoje uradio, a sada su na potezu ljudi tipa Bakira i 60 minuta da malo zakopaju ispod površine, i neće se pokajati. Nema svjetske delegacije i predsjednika koji posjeti Sarajevo, a da im nepismeni Bajro Kolar ne tumači opsadu Sarajevo. Nije zemljoradnik Bajro Kolar i njegov sin koji se krio dok je sijevalo simbol opsade Sarajeva, a evo ispade tako.
Tarik1976
Posts: 17
Joined: 18/01/2009 00:45

#44 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Tarik1976 »

Ja sam neke činjenice od kojih se može početi istraživanje naveo, pa ako ima zainteresovanih novinara neka istraže pa će uvidjeti da je možda i gore nego ovo što sam napisao, jer sam se ograničio na ono što je iz mnogo izvora potvrđeno, i na ono što sam lično vidio i doživio, a ima još glasina, ali njih nisam navodio. Mnogo toga znaju komšije porodice Kolar koje sve to svakodnevno gledaju, i nisu napravili privatne muzeje i nisu postali profiteri na muci Sarajeva.

Ne bi me začudilo da za 100 godina u Sloveniji ili Americi izađe knjiga u kojoj će pisati da su Bajro i Edis Kolar spasili Sarajevo. Ja sam svoje uradio, a sada su na potezu ljudi tipa Bakira i 60 minuta da malo zakopaju ispod površine, i neće se pokajati. Nema svjetske delegacije i predsjednika koji posjeti Sarajevo, a da im nepismeni Bajro Kolar ne tumači opsadu Sarajevo. Nije zemljoradnik Bajro Kolar i njegov sin koji se krio dok je sijevalo simbol opsade Sarajeva, a evo ispade tako.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#45 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by mIRCerka »

Tarik1976 wrote:Ja sam neke činjenice od kojih se može početi istraživanje naveo, pa ako ima zainteresovanih novinara neka istraže pa će uvidjeti da je možda i gore nego ovo što sam napisao, jer sam se ograničio na ono što je iz mnogo izvora potvrđeno, i na ono što sam lično vidio i doživio, a ima još glasina, ali njih nisam navodio. Mnogo toga znaju komšije porodice Kolar koje sve to svakodnevno gledaju, i nisu napravili privatne muzeje i nisu postali profiteri na muci Sarajeva.

Ne bi me začudilo da za 100 godina u Sloveniji ili Americi izađe knjiga u kojoj će pisati da su Bajro i Edis Kolar spasili Sarajevo. Ja sam svoje uradio, a sada su na potezu ljudi tipa Bakira i 60 minuta da malo zakopaju ispod površine, i neće se pokajati. Nema svjetske delegacije i predsjednika koji posjeti Sarajevo, a da im nepismeni Bajro Kolar ne tumači opsadu Sarajevo. Nije zemljoradnik Bajro Kolar i njegov sin koji se krio dok je sijevalo simbol opsade Sarajeva, a evo ispade tako.
Da prostis, a nemoj misliti da branim Kolareve, ti si iznio TRACH!!!
Cinjenica je nesto sto je nepobitno dokazano, i ono sto sam ti rekla ponavljam i dodajem DOSTAVI IM IMENA LJUDI KOJI NECE IMATI PROBLEMA SA IZNOSENJEM INFORMACIJA.
A sto se tice komentara ko ce na kraju ispasti simbol opsade...vec sada se prodaju knjige o odbrani Sarajeva gdje se kao prvoborci ONI KOJI NISU NI IZLAZILI IZ ROVOVA navode ljudi koji su tek 1994.godine provi put prisli liniji...al neka, kad sutimo i sve to pustamo, nek tako i bude...kao sto ranije napisah...ja rat provedoh u Njemackoj i ne znam sta se ovdje desavalo..
Aufwiedersehen... :)
Tarik1976
Posts: 17
Joined: 18/01/2009 00:45

#46 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Tarik1976 »

Da prostis, a nemoj misliti da branim Kolareve, ti si iznio TRACH!!!
Cinjenica je nesto sto je nepobitno dokazano, i ono sto sam ti rekla ponavljam i dodajem DOSTAVI IM IMENA LJUDI KOJI NECE IMATI PROBLEMA SA IZNOSENJEM INFORMACIJA.
Njihova kuća stoji na Ilidži - idite pa sami vidite. Stanite ljeti 2 sata pred kuću Kolarevih pa pobrojite broj posjeta. Stanje u muzeju je onako kako sam naveo. Nema trača - gole činjenice. Ja nisam istraživački novinar, i to nije moj posao. Nije niko budala da javno progovori, ali će zaštićeni svjedoci sve potvrditi. Vrlo je nekorektno izlagati komšije bijesu multimilionera Kolarevih, jer ovo nije ni moj ni vaš ni problem komšija, već SVIH nas. Pa tako ZAJEDNO se treba boriti protiv ovog društvenog zla.
Last edited by Tarik1976 on 22/01/2009 17:32, edited 1 time in total.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#47 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by mIRCerka »

Tarik1976 wrote:
Da prostis, a nemoj misliti da branim Kolareve, ti si iznio TRACH!!!
Cinjenica je nesto sto je nepobitno dokazano, i ono sto sam ti rekla ponavljam i dodajem DOSTAVI IM IMENA LJUDI KOJI NECE IMATI PROBLEMA SA IZNOSENJEM INFORMACIJA.
Njihova kuća stoji na Ilidži - idite pa sami vidite. Stanite ljeti 2 sata pred kuću Kolarevih pa pobrojite broj posjeta. Stanje u muzeju je onako kako sam naveo. Nema trača - gole činjenice. Ja nisam istraživački novinar, i to nije moj posao. Nije niko budala da javno progovori, ali će zaštićeni svjedoci sve potvrditi. Vrlo je nekoretno izlagati komšije bijesu multimilionera Kolarevih, jer ovo nije ni moj ni vaš ni problem komšija, već SVIH nas. Pa tako ZAJEDNO se treba boriti protiv ovog društvenog zla.
To za kucu ok, ali MULTIMILIONERI...ne znam, kao sto rekoh, evo da po treci put navedem jasno...
javi medijima makar neke kontakt podatke osoba koje su spremne potvrditi sve to, jer da sam ja novinar i da ovo procitam, mogu samo pomisliti da si ti prvi komsija do njih koji sada zali sto nije dao svoju kucu za tunel...kontas?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#48 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by PipiDugaDevetka »

Valja meni tamo opet dovesti turiste...Rijetkost je tamo vidjeti legalnog turističkog vodiča sa istaknutom iskaznicom....Puste me Bajro i Edis besplatno jer im kao vodič dovodim turiste,...Tačno je da nekada bude i po dvadesetak autobusa turista dnevno,...Tačno je da ne valja wc,...Vidio sam Slovenku koja je krenula u wc, otvorila i samo zatvorila vrata, malo se stisla do Baščaršije,...Dalje, stvarno mi je nezgodno ''ujedati ruku koja me hrani''....Sutra trebam nazvati Edisa da otvori jer dolazim sa grupom,...
Tarik1976
Posts: 17
Joined: 18/01/2009 00:45

#49 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Tarik1976 »

Da - i ja ću sljedećih mjeseci, možda dana opet dovesti neku delegaciju. Ali - isključivo da ih upoznam sa stradanjem Sarajeva, a ne da punim džepove porodici Kolar. Pritrpiću se i stisnuti zube, dati im gutu para koje će oni strpati u džep, ali važno mi je da ljudi saznaju o stradanju mog grada. Jedva čekam dan kada će muzej postati državni i svih nas, i kada će neka porodica našeg borca i heroja koji je to zaslužio moći živjeti od toga. Dotada ćemo morati trpiti Kolareve.

Sve što istraživački novinar treba da ima je dobra veza u opštini Ilidža i Kantonu Sarajevo koja ima svu dokumentaciju o problemu sa Kolarevima. Pomoći im može i američka ambasada. Neka telefonom nazovu komšije Kolarevih i tajno ih intervjuiraju i neka sačekaju autobuse i pojednice na prilazima tunelu i neka ih intervjuiraju koliko i šta su platili i šta su tamo dobili. Ja bi im stavio skrivenu kameru na neku od kuća komšija pa ih nekoliko mjeseci snimao.

To je sve. Ne mogu ja raditi posao istraživačkog novinara. Oni znaju šta im je činiti, i neka se manu kafenisanja i pića i uhvate se svoga posla. Eto im strašne priče.
P.S. Dobro možda kolarevi nisu multimilioneri, ali milioneri sigurno jesu i to zna svako ko ih poznaje i ko zna obim posla na tunelu koji je najposjećenije mjesto u gradu. Nisam ljubomoran, ali nisam za to da se tragedija Sarajeva tako pretvara u lični kapital i da se državi i narodu koji je tunel izgradio ne dozvoljava pristup već 9 godina.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#50 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by ljubav_aha »

mIRCerka wrote:
ljubav_aha wrote:
raja,vama se iskreno divim,kao i svojoj prijateljici,kroz sta ste sve prosli,ali me nervira,ZASTO NE KAZETE NA MEDIJIMA,ovjd ena sa-x,da se ne zaboravi,jer ima nas mnogo,koji nismo znali npr. detalje porodice kolar,koje mi je upravo paprica29 lijepo obrazlozio,kolar-ovi su sebe stavili na TV ,youtube i slicno,a vi koji pircate istinu ,ne kazete dovoljno, glasno i jasno,licno cijenim isitinu,i vas trud
Zasto ne kazem? Zato sto me vec pocinje biti stid i strah reci da sam bila u ratu u Sarajevu...Da sam dio rata provela na Bjelavama, a u avgustu 93 se vratila u C5 na Dobrinju....da mi je otac RVI 40%...da sam sa 13 godina sa Bjelava isla na Tereziju po vodu...jer kad to napisem, odmah mi se pocne nesto spocitavati, pocne se nesto nabrajati i uporedjivati...
Ne pisem zato sto kad kazem da mi je najteze bilo to sto sam godinu i po bila odvojena od majke, sto sam bila ubijedjena da je ona poginula i da mi ljudi lazu kad nazovem "upravo je izasla"...dok je nisam svojim ocima vidjela Bogu hvala...meni se spocitava broj poginulih i "kako te nije stid pricati, pa majka ti je ziva"...

Ima vec par mjeseci kako ljudima koje ili ne poznajem ili povrsno poznajem kazem da sam rat provela kao izbjeglica u Njemackoj i da zaista ne znam sta se desavalo ovdje niti kakve su to patnje bile...

A sto se price oko tunela tice, Tarik, ti fino podatke koje imas proslijedi ili Hajatu ili 60 minuta, ne znam ti nikog treceg ko bi to istrazio i objavio...a pride, radim kao prevodilac od 1997.godine i cesto smo znali poljubiti vrata kad vodimo posjetioce tamo, jer se tunelu ne moze prici niti u njega uci jer je pun vode...
E sad, sto se donacije tice, ne znam ko je veci krivac sto nisu donirane pumpe za ispumpavanje vode iz tunela, a doniran je navodno novac...Sve je moguce, ali mislim da mi nismo bas kompetentni tako olako ocjene davati....

PS Dok sam cekala da tog ljeta 1994.godine izadjem kroz tunel, sjedila sam na cuvenoj Fotelji na sinama :)
mIRCerka,AFERIM :thumbup:

ali raja,ja se vama ziasta divim,mislim i ja sam izasla tek 6 mijeseci prije zavrsetaka rata,ali vase price i price osoba iz srebrenicei i okoline srebrenice ,ako i mojih rodjaka iz dervente su nejerovatne,moaj mama je morala ici na identifikaciju tijela njenog brata iz jedne od masovnih grobnica,a rat je jos bio u toku,uzas,dosli su komsije na zlaost,da bi tek nakon pola godine saznali da je moj daidza ziv

mIRCerka,upravo cinjenica i trauma da li ti je mama ostala ziva je meni najdramatiniji dio price

Tarik,ovo sto si napisao jeste za medije,nika nije kasno,inije tacno da svi znamo,evo ja nisma znala,pa i mnogi iz BiH ,a novinari nece sami doci ako im ne kazes razlog
Post Reply