Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
Sociolog
Posts: 4348
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#226 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Sociolog »

al' im se mora priznati, ruku na srce fascinantna ideja, da stavljaju izlomljeno staklo staklo po putu, jer su tako culi dolazak u mrki mrak prvog i drugog esalona....
User avatar
ODVRATAN_i_GADAN
Posts: 1039
Joined: 27/01/2003 00:00

#227 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ODVRATAN_i_GADAN »

Sociolog wrote:al' im se mora priznati, ruku na srce fascinantna ideja, da stavljaju izlomljeno staklo staklo po putu, jer su tako culi dolazak u mrki mrak prvog i drugog esalona....

Ne znam sta sve pise u knjizi ali je mnogo trikova koji su koristeni u nedostatku adekvatnog vojnog kadra i MTS-a! Specificnost ratovanja kao sto je na Dobrinji je u tome sto oklopna sretstva i artiljerija nemaju svojstva kao u uslovno receno, otvorenim borbama pa samim tim i prednost "komsija" nije bila toliko primjetna vec nakon 6-7 mjeseci tj. od formiranja ozbiljnih linija. Srbi su imali skolovan kadar ali malo ljudi pa su linije postavljali racionalno tzv. preklapanje, a mi smo opet u nedostatku oruzja pravili neogranicen broj puskarnica i ne rijetko se znalo desiti da jedna ista puska puca sa tri, cetiri razlicita mjesta. Ovo sto kucam odnosi se na dio prema Dobrinji IV da ne bude zabune. Cesta izmedju linija je bila puna stakla i eto gdje je zavrsila vecina tanjira iz stanova. Vecina puskarnica su bile smjestene u haustorima, a ispred u sobama se nalazilo brdo namjestaja i ostalog harakata sto je trebalo da sprijeci direktni prodor u stanove. Srbi su na tom dijelu uglavnom (ne u pravilu) ostavljali prizemlje relativno lako osvojivo ali su zato busili rupe u plafonu/podu odakle su vrlo lako mogli "bombardovati" osvajace...
Kucam sa telefona pa sam se zamorio ali valjda nekada i nastavim!
Ne znam sta sve pise u knjizi ali je mnogo trikova koji su koristeni u nedostatku adekvatnog vojnog kadra i MTS-a! Specificnost ratovanja kao sto je na Dobrinji je u tome sto oklopna sretstva i artiljerija nemaju svojstva kao u uslovno receno, otvorenim borbama pa samim tim i prednost "komsija" nije bila toliko primjetna vec nakon 6-7 mjeseci tj. od formiranja ozbiljnih linija. Srbi su imali skolovan kadar ali malo ljudi pa su linije postavljali racionalno tzv. preklapanje, a mi smo opet u nedostatku oruzja pravili neogranicen broj puskarnica i ne rijetko se znalo desiti da jedna ista puska puca sa tri, cetiri razlicita mjesta. Ovo sto kucam odnosi se na dio prema Dobrinji IV da ne bude zabune. Cesta izmedju linija je bila puna stakla i eto gdje je zavrsila vecina tanjira iz stanova. Vecina puskarnica su bile smjestene u haustorima, a ispred u sobama se nalazilo brdo namjestaja i ostalog harakata sto je trebalo da sprijeci direktni prodor u stanove. Srbi su na tom dijelu uglavnom (ne u pravilu) ostavljali prizemlje relativno lako osvojivo ali su zato busili rupe u plafonu/podu odakle su vrlo lako mogli "bombardovati" osvajace...
Kucam sa telefona pa sam se zamorio ali valjda nekada i nastavim!
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#228 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Kaligrafija »

ODVRATAN_i_GADAN wrote:Tenkove na Mojmilu su Cetnici sami unistili zbog ne mogucnosti komunikacije na relaciji Vodovod-Lukavica i Vodovod-Nedzarici, a sa njima i svoje ljude. Cisti vojnicki cin racionalnog razmisljanja vojnog komandanta koliko god brutalno zvucalo. To je cinjenica, a ko vjeruje u nasu artiljeriju tog vakta je stvarno neozbiljan.
Nego da ja vas nesto pitam, prvenstveno ove sa Dobrinje, kako se sjecate tih svih datuma? Meni sve kao neka ravna linija tj. sjecam se dogadjaja i dozivljaja ali datuma nema nigdje! Pocesto neznam ni koje je godine nesto bilo!
Uzgred, zamolio BiH vas za civilizovanu diskusiju i bez teskih rijeci koje ne donose dobro nikomome iiiiiiii ako je moguce sto realnije poglede na desavanja jer ovi mladji treba nesto i da nauce. Svi mi imamo svoje istorije ali...

Nisu sve , raspitaj se malo kad su krenuli ponovo na Mojmilo i kad je gore krenula druga tura oklopnjaka...Prva koja je dosla , ta je bila i prije nego sto je rat poceo...Pusti te price sami sve unistili nije tacno...Poceli su tek da unistavaju kad su vidjeli da su izgubili...
User avatar
ODVRATAN_i_GADAN
Posts: 1039
Joined: 27/01/2003 00:00

#229 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ODVRATAN_i_GADAN »

Nigdje nisam ni naveo da su SVE unistili jer znam tacno ko je jos unistavao :D ali zavrsni udarac su oni sami zadali! Jeli sada konkretno i 100% tacno?
kv99
Posts: 2637
Joined: 09/01/2008 21:08

#230 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by kv99 »

ODVRATAN_i_GADAN wrote:Nigdje nisam ni naveo da su SVE unistili jer znam tacno ko je jos unistavao :D ali zavrsni udarac su oni sami zadali! Jeli sada konkretno i 100% tacno?
Moze li iko da objasni sta se ustvari dogodilo na rezervoaru ? Mislim da nisam jedini koji sada ne konta nista :? Cuo sam neke price ali ovo me sve sada skroz zbunilo, te unistila Armija ustvari TO , te unistili cetnici , nisu unistili sve ni TO a ni cetnici , sve se pomjesalo . Ima li iko da objasni kako je tekla akcija, sta se uradilo samo naravno bez imena i licnih podataka . To je sigurno jedna od najvaznijih akcija jer da nje nije bilo Dobrinja bi sigurno pala a samim time bi i pad Sarajeva bilo samo pitanje vremena i svako zna sta bi to znacilo za citavu Bosnu i Hercegovinu. A opet se o toj akciji kako vidim vrlo malo zna , pa cak ni ugrubo sta se i kako dogodilo.
User avatar
Kaligrafija
Posts: 3883
Joined: 24/12/2010 11:37
Location: Lociranje u tijeku...

#231 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Kaligrafija »

ODVRATAN_i_GADAN wrote:Nigdje nisam ni naveo da su SVE unistili jer znam tacno ko je jos unistavao :D ali zavrsni udarac su oni sami zadali! Jeli sada konkretno i 100% tacno?
Otprilike... :D
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#232 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karamazov »

Gile Šampion wrote:
Na ovo mogao bih mnogo toga reći,ali počnem pa izbrišem...Likovi poput onoga @igmanac mi strašno idu na vrh K... pa ne bih zbog takvih želio da ulazim u duele i primam banove,koji lupaju gluposti a bili su 100 km od svih tih dešavanja.
Što se tiče ove akcije koju spominjes 18.12.1992 godine učestvovao sam u njoj,i znam od najmanjeg detalja do kraja akcije.Nije jedan,već dvojica zarobljena-Z. J. i D+++++ prezimena se ne sjećam,porijeklom iz N.Travnika,visok krupan,brada velika,gunj na sebi nosio i vunene čarape dokoljenke...(ovo pišem detalje jer ako si bio tu,znat ćeš o čemu pišem) 8-) Z.K. nije dobio zlatnog ljiljana za tu akciju,vec za uspjesno unistavanje 1 tenka i 2 transportera M-80...i jos nesto,prvi koji je ranjen u toj akciji je bio A.B-od gelera bombe koju je ovaj zarobljeni cetnik bacio medju nas...

Ako se slažeš sa dosadašnjom mojom konstatacijom ,da nastavim? :-D :D

@karamazov...ti možeš pričati šta god želiš,ali ja ipak mislim da ti ne pričaš istinu.OK,možda ti jesi bio u ilidzanskoj jedinici,ali isto tako NIKADA aerodrom nije bio pod nasom kontrolom,jedinice samostalnog lukavickog bataljona i kasindolskog bataljona JESU ucestvovale u napadu na Aerodromsko naselje,5 maja JESTE UNISTEN oklopni transporter M-60 koji je kupio civile,izmedju ostalog rahmetli Džemala Slobodu čije tijelo NIKADA nije pronađeno,CIGO JESTE ranjen u tom pogođenom transporteru,ti bi možda volio i da ti kažem ko ga je pogodio??? E to ti neću reći :D ...

Dalje pričaš o napadu na naselje? Pa VAŠI oficiri su priznali gubitak od 36 mrtvih u prva dva dana borbi(pukovnik Milošević),a da ne govorimo o 21.06 kad ste dozivjeli totalni krah...Hoćeš da ti na ovoj karti obilježim mjesta pogibije par vasih vojnika? Hoćeš da ti obilježim mjesta unistenih oklopnjaka? Hoćeš da ti obilježim mjesto gdje vas je ZIJANIO pun kombi ford tranzit i golf?(cirka 10-15 ljudi)...Samo reci šta hoćeš...sve ću da ti lijepo objasnim,dokažem,nacrtam...i ako budeš kulturan,možda ti pokažem svasta nesto sto bi te interesovalo :dance:

I za one koji razmisljaju o onoj slici gdje su 3 doktora na njoj...jedan od njih(prvi s desna) jeste dr.Hadžir,prvi s lijeva je dr.K.F,a ne znam ko je onaj u sredini...

@fixer S.A. ti je Safet Alihodža,prijeratni kranista,odgovoran za pogibiju XY ljudi klasičnom metodom zavaljivanja.Sin mu radi kao security na terma bazenima,pa ako se nekad razumis i vidis lika koji liči na krapinca a na termama je u funkciji obezbjeđenja,znaj to je taj...a i otac mu ne odudara puno...
E jbg. Gile taman kad se javljam tebi opet ban, pa dokle vise :sad:
Nisi mi bas jasan jel ti ucestvujes na temi ili ne :-) , ali ajd "dobar je Memo" pa da prodiskutujemo...
Pod cijom kontrolom je bio aerodrom prije nego je JNA dosla na njega malo se raspitaj?
5. maja je pogodjen transporter kod onog mjesta gdje je nekad bila trafika. Momci iz njega napravili pauzu izasli da zapale cigaru a tranasporter ostavili na otvorenom...bio sam od njega na 10 metara kad se to desilo i znam dvojicu koji su tad ranjeni a tog Cige nidje...Sad sta mene briga ko ga je pogodio, sigurno momak koji je imao muda ...Eto ja bih volio da si to bio i ti i da si nas povaljao bar desetoricu, pa mozda bi dobio i tog zlatnog ljiljana al kurko..
Kao iskusan borac trebao bi znati razliku izmedju pogodjen i unisten... Ako je unisten OT ili tenk hebem mu misa to valjda znaci da je zapaljen ili toliko ostecen da ostane na tom mjestu ...Ovaj 5. maja odmah razgulio ,a nesto se ne sjecam da je ijedan ostao posle borbi u junu'92, a bilo je pogodjenih poprilicno, a i ti osteceni slati odmah u Remontni zavod u Hadzice i za par dana vracali se kao novi...
A dobra ti je racunica oko poginulih , u prva dva dana 36, onda posle toga 21.6 na taj totalni krah dodaj recimo 20 i jos u tim autima 10-15 znaci oko 70 mrtvih ceta, i na to normalno dolazi broj ranjenih, pa eto nek je minimalno 150, sto izadje ukupno oko 220 izbacenih iz stroja :run: a bas smo ga najebali u pm...
Jest tacno je da ste u decembru '92 u zgradi preko puta Madere zarobili dvojicu... ti znas kako su se zvali i izgledali a trebalo bi da znas sta se posle sa njima desilo????
I nije fino da ofiras Safetovog malog,nije on kriv sto mu je stari degenerik...

Onome sto me je pitao za onoga Milana ne znam ga! A to ne kontam pitanje koga sam poznavao sa vase strane... mislim dosta raje iz osnovne, srednje , faksa, komsija , bivsih cura... pa kad je puklo svak na svoju stranu... vezano za Dobrinju znao sam neke momke iz Lasta sa onog spota...
User avatar
smurf
Posts: 70206
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#233 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Ne znam karamazov ko je drzao aerodrom i cime, nasa TO nije sigurno, jer tada na Dobrinji, Aerodromskom naselju i Nedzaricima nas je bilo par desetina naourazanih, a pod naoruzanim racunam i ljude sa pistoljem ili nekom lovackom puskom ili nekom improvizovanom napravom. E sada, sto je masa "prvoboraca" upisana i sto su se sveske i spiskovi ispravljali, gubili, prepisivali je drugi par rukavica... Evo kontam, mozda su pripadnici MUP-a bili na aerodromu... Fakat ne znam i ne mogu da nagadjam. Znam da je stoti teritorijalac utefteren u drugoj polovini Maja '92., od te cifre se treba odbiti dosta njih koji su bili na strazi kada ptice cvrkucu a ha se par metaka ispali bjezanija u podrum i u biti su se uvijek isti ljudi vrtili i "odradjivali" posao, a njih je zaista bila nekolicina.
Na rezervoaru, koliko me sjecanje sluzi je jedan od nasih Dobrinjskih ljiljana pogodio transporter osom i tako onemogucio ostalim da se povuku, nakon cega su granatirali rezervoar i unistili ostatak svojih oklopnjaka (ukupno 2-T55, 5-OT, dzip, kamion). Nakon toga smo uletili u Dobrinju 5, formirali liniju, stab TO, izvukli znatan broj zena i djece u unutrasnjost Dobrinje jer smo ocekivali napade na pomenuto naselje...
De me sad malo podsjetite, odoh u jednu zbrku sa sjecanjima... Transporter koji je remontovan na Dobrinji je bio sa vodovoda, je li to onaj sto se strmeknuo niz brdo prije zauzimanja Mojmila ili...

Sa njim smo pokusali izvuci rahmetli Pliska, lik hladno sidje na staru Lukavicku cestu pucajuci a niko da uzvrati, vjerovatno se i cetnici sjebali - kakva je ovo kamikaza... Dosavsi do tijela i ovi su se snasli pa osuli puscanu paljbu i time onemogucili otvaranje vrata tako da se OT morao povuci neobavljenog zadatka... Sreca pa nisu bili dovoljno snalazljivi da upotrijebe protivoiklope...

Jah, jos nesto u vezi vodovoda, sta je bilo sa posadama svih onih oklopnjaka??? Nesto se ne sjecam leseva gore a ni price da su se isti razmjenjivali :roll:
User avatar
dadoka84
Posts: 3476
Joined: 04/08/2006 00:30

#234 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by dadoka84 »

ODVRATAN_i_GADAN wrote:
Uz duzno postovanje tati ali u skoli nisu bili Vikicevi ni prije ni poslije jednodnevnog rata za skolu.

p.s. Ovo se odnosi na skolu Dusan Pejic-Dasic!
Jesi ti siguran u ovo sto pises, treca ceta bosne je drzala skolu...
User avatar
XXS
Posts: 1702
Joined: 29/11/2009 19:32

#235 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by XXS »

dadoka84 wrote:
ODVRATAN_i_GADAN wrote:
Uz duzno postovanje tati ali u skoli nisu bili Vikicevi ni prije ni poslije jednodnevnog rata za skolu.

p.s. Ovo se odnosi na skolu Dusan Pejic-Dasic!
Jesi ti siguran u ovo sto pises, treca ceta bosne je drzala skolu...
Vikicevci su ulazili u DPD u doba kada je skola bila "nicija zemlja".
karamazov
Posts: 97
Joined: 13/08/2010 13:28

#236 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karamazov »

@ smurf
Aerodrom su prije dolaska JNA napustili svi Srbi , a tu noc kad je dosla JNA bilo je prilicno puskaranja ,a i poginulih i ranjanih.Sad ko je bio sa vase strane, policija ili mjestani iz obliznjih kuca ja to ne znam...
Na Mojmilu nisu ostala tijela jer su se svi potrpali u 2 OT i sisli kod nas u Nedzarice. Oni koji su ih tad vidjeli kazu da su strasno izgledali a bilo je i poginulih i ranjenih... Nije mi jasno samo koji glupan je odlucio da ih drzi toliko dugo na brdu bez dostave hrane , municije i uvezane linije...Ti oklopi koji su ostali sugurno su bili dobro osteceni ili ih iz nekog drugog razloga nisu spustili... Uglavnom imali ste slobodnih 48 sati da ih preuzmete prije nego su unisteni iz Lukavice!
Mislim da ste uspjeli izvuci taj transporter ili tenk nisam siguran,sa ove strane od Nedzarica jer ih ovi iz Lukavice nisu mogli pogoditi...
User avatar
ODVRATAN_i_GADAN
Posts: 1039
Joined: 27/01/2003 00:00

#237 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ODVRATAN_i_GADAN »

karamazov wrote:@ smurf
Aerodrom su prije dolaska JNA napustili svi Srbi , a tu noc kad je dosla JNA bilo je prilicno puskaranja ,a i poginulih i ranjanih.Sad ko je bio sa vase strane, policija ili mjestani iz obliznjih kuca ja to ne znam...
Na Mojmilu nisu ostala tijela jer su se svi potrpali u 2 OT i sisli kod nas u Nedzarice. Oni koji su ih tad vidjeli kazu da su strasno izgledali a bilo je i poginulih i ranjenih... Nije mi jasno samo koji glupan je odlucio da ih drzi toliko dugo na brdu bez dostave hrane , municije i uvezane linije...Ti oklopi koji su ostali sugurno su bili dobro osteceni ili ih iz nekog drugog razloga nisu spustili... Uglavnom imali ste slobodnih 48 sati da ih preuzmete prije nego su unisteni iz Lukavice!
Mislim da ste uspjeli izvuci taj transporter ili tenk nisam siguran,sa ove strane od Nedzarica jer ih ovi iz Lukavice nisu mogli pogoditi...
Nisu se bas potrpali jer su gore ostala dvojica (jedan ugljenisan, a drugi od granate poginuo) i jedan je poginuo bjezeci od granata u pravcu one kuce i stale gdje se sada nalazi Imzit!
XXS wrote:Vikicevci su ulazili u DPD u doba kada je skola bila "nicija zemlja".
U skolu je ulazio kako je ko stigao tj. ko je imao damu trcati brisani prostor, pa i Vikicevci ali se nisu zadrzavali niti su borbeno djelovali! Izmedju ostalog, taj dio linije je bio poprilicno slabo obezbjedjen od strane "komsija" (razloga je na pretek) pa se moglo "prosetati" oko crkve na Veljinama i do Bjelopoljske dobaciti, povremeno! ;-) ;-)
User avatar
nOrMaLaC
Posts: 1151
Joined: 27/07/2011 15:17
Location: BelaruS

#238 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by nOrMaLaC »

Vozdra raja! :D
Kakav je danas odnos komšija Dobrinjana koji žive u Rs-Dobrinja te onih koji žive u Federaciji?
Jesul se smirile tenzije, odnosno jel se bar počelo vračati na stanje kakvo je bilo prije rata?? :)
Jel razgovarate međusobno, imal kakvih druženja omladinaca iz onog dijela :D te ovog našeg dijela Dobrinje??
User avatar
ODVRATAN_i_GADAN
Posts: 1039
Joined: 27/01/2003 00:00

#239 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ODVRATAN_i_GADAN »

Nikada tu nekih velikih problema nije bilo, pa ni sada! Tamburica? To neka ti kazu ovi mladji... :-D :-D
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#240 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by fixer »

nOrMaLaC wrote:Vozdra raja! :D
Kakav je danas odnos komšija Dobrinjana koji žive u Rs-Dobrinja te onih koji žive u Federaciji?
Jesul se smirile tenzije, odnosno jel se bar počelo vračati na stanje kakvo je bilo prije rata?? :)
Jel razgovarate međusobno, imal kakvih druženja omladinaca iz onog dijela :D te ovog našeg dijela Dobrinje??
Ma normala skroz. Ima klub u cetvorci koji obilazi dosta raje iz Fed dijela. Znam ih dosta koji veze imaju "preko grane" :D
radet
Posts: 96
Joined: 11/02/2011 21:41

#241 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by radet »

Gile od početka diskusije pretjeruje s našom moći i snagom. Da je bilo kako on predstavlja opsada nebi trajala koliko je trajala. Učesnik sam ovih dešavanja i to nije ni izbliza kako je on to doživljavao. Sve mi liči na one radijske izvještaje s ratišta, a to nema veze s zdravom pameću.

Što se tiče Mojmila brda znam da je gore ostao, ukopan, ne oštećen tenk iz kojeg se moglo dejstvovati, ali zbog nedostatka kadra koji bi to učinio do toga nije ni došlo. Za ovaj transporter namam pojma odakle je, ali isti tako znam da je bio parkiran u prolazu zgrade gdje se do nedavno nalazila Dobrinjska gimnazija.
Kurir Operativnog
Posts: 43
Joined: 05/03/2011 21:45

#242 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Kurir Operativnog »

Sarajmen wrote:A evo slikovitog primjera ''srpskog junaštva'' , mahom iz Nedzarića...na naselje koje je prije rata imalo najveći broj rođenih sarajlija. Tu se krije odgovor o fenomenalnoj organizaciji njenih stanovnika u tako teškim vremenima.
Misliš na odbranu Nedžarića koja je delila ARBiH od ostvarenja jednog od njenih primarnih ciljeva - deblokade Sarajeva? :)

Moje pitanje, kako je UN gledao na borbena dejstva u neposrednoj okolini aerodroma? Da li su oni vršili uticaj da proboj obruča ne ide tuda, nego drugim pravcima? I kako je srpska odbrana Nedžarića uspela da zadrži naselje ceo rat, bez znatnih pomeranja linije fronta?
User avatar
zateznistub
Posts: 15515
Joined: 29/07/2010 13:55
Location: Down Under

#243 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by zateznistub »

Pitanje za branioce sa dobrinje:
Koja je bukvalno prva formacija koja je usla u opkoljenu dobrinju?
Ja imam info da je to idv kobra iz hrasnog.
User avatar
trambusek88
Posts: 4808
Joined: 03/10/2009 23:51

#244 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by trambusek88 »

trambusek88 wrote: Ja se sjećam u toku rata (1993/94) hljeb je dovozio Crveni Zastava kamion, imao je neke oklope na prozorima, naprijed je imao samo mali otvor da vozač može vidjeti naprijed i još manji otvor za suvozača. Naprijed je pisalo "Dobrinja"
Na ljeto ili Jesen 1995 je završio na antisnajperskoj barikadi na ulazu u ulicu Dobrinjske bolnice kod obdaništa.
Koliko se sjećam, taj kamion što je vozio hljeb izgledao je otprilike ovako
Image
Bilo bi super kad bi postojala prava slika.
radet
Posts: 96
Joined: 11/02/2011 21:41

#245 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by radet »

Sarajmen wrote::)

I ako pretjeruje ,ne treba mu zamjerati jer se opredijelio za pravu stranu u teškom vaktu. Dobrinja je branjena i odbranjena, cilj je ostvaren. Svako ko je doprinio da se ostvari, meni je prihvatljiv. Prihvatljiv mi je i @karamazov, koji je kako sam stekao utisak bio na neprijateljskoj strani. Po meni pogrešnoj , ali eto, odluka je bila kod njega...

Ti @radet, imaš svoje mišljenje o dobrinjskom ratištu ali ostavi prostora da ga i drugi imaju. Jedan događaj se može tumačiti iz različitih uglova, to svi znamo, i svako prihvata tumačenje koje mu razum, logika a prije svega činjenice nalažu.

Činjenica je da je Dobrinja manje-više bila u potpunom okruženju, pa djelimičnom a onda i deblokirana. I kada je bila u najtežoj blokadi, išlo se preko brda Mojmila....i kada su iz Nedzarića @karamazov i njegovi saborci granatirali i pucali sijačima po barikadi uglavnom po civilima , išlo se preko barikade uz sve rizike koje taj put nosi...i kada su @karamazovi saborci sa Gavrića brda , Kotorca i Lukavice snajperisali uglavnom po civilima preko piste , išlo se za slobodom preko nje...

Po meni su dva ključna pojma vezana za ovu temu, a to su Blokada-Deblokada Dobrinje. Ako se slažete možete početi od martovskih barikada i aprilskih kontrabarikada.
Nisam ja nikome ni pola riječi rekao, samo sam napomenuo da ne slažem s ovom giletovom pričom o našoj snazi i stojim iza toga.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#246 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

koliko je sirok bio koridor koji je spajao nedzarice sa ilidzom?
sa ove aerodromske strane se vidi da su sa te strane drzali pola aerodromskog naselja ali da nisu bili spojeni sa lukavicom. sa suprotne strane prema stupu i stupskoj petlji, koliko su drzali one aerodromske ceste? da li su bili skroz izasli do stupske petlje i onog katolickog groblja ili su bili blize aerodromu negdje oko pijace i danasnjeg merkura i interexa? mislim da je neko spomeno da je bas tu bila njihva barikada iliti check point. kad se kaze check point, da li se bas misli na neku rampu i zicu gdje oni slobodno sjede pored rampe bez ikakve bojazni od napada? ili su tu bili ukopani? da li je kasindolska ulica bila njihova jedina veza sa ilidzom? da li je bilo pokusaja presjecanja kasindolske i okruzenja nedzarica ili je to ipak bio siri koridor kojim su oni bili spojeni?

izvinite ako su pitanja glupa.
radet
Posts: 96
Joined: 11/02/2011 21:41

#247 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by radet »

karanana wrote:koliko je sirok bio koridor koji je spajao nedzarice sa ilidzom?
sa ove aerodromske strane se vidi da su sa te strane drzali pola aerodromskog naselja ali da nisu bili spojeni sa lukavicom. sa suprotne strane prema stupu i stupskoj petlji, koliko su drzali one aerodromske ceste? da li su bili skroz izasli do stupske petlje i onog katolickog groblja ili su bili blize aerodromu negdje oko pijace i danasnjeg merkura i interexa? da li je kasindolska ulica bila njihova jedina veza sa ilidzom? da li je bilo pokusaja presjecanja kasindolske i okruzenja nedzarica ili je to ipak bio siri koridor kojim su oni bili spojeni?
kasindolaska im je bila veza, stupsku petlju smo mi držali cijelo vrijeme kao i stupsko brdo, to ti je onaj dio preko puta energopetrolove pumke, pijaca
User avatar
ODVRATAN_i_GADAN
Posts: 1039
Joined: 27/01/2003 00:00

#248 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ODVRATAN_i_GADAN »

radet wrote:Nisam ja nikome ni pola riječi rekao, samo sam napomenuo da ne slažem s ovom giletovom pričom o našoj snazi i stojim iza toga.
Aaaaaa ja se slazem sa tobom 100 %!!!! :thumbup: :thumbup:
User avatar
ODVRATAN_i_GADAN
Posts: 1039
Joined: 27/01/2003 00:00

#249 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ODVRATAN_i_GADAN »

karanana wrote: da li su bili skroz izasli do stupske petlje i onog katolickog groblja ili su bili blize aerodromu negdje oko pijace i danasnjeg merkura i interexa?
Samo jedna opaska glede "katolickog groblja"... Sa jedne strane je stvarno katolicko groblje i kapelica, a sa druge strane tj. pokraj onih kuca je pravoslavno groblje i ovo znam jer sam se u njemu krio od granata "racunajuci" da nece gadjati svoje!! :D :D
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#250 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

ODVRATAN_i_GADAN wrote:
karanana wrote: da li su bili skroz izasli do stupske petlje i onog katolickog groblja ili su bili blize aerodromu negdje oko pijace i danasnjeg merkura i interexa?
Samo jedna opaska glede "katolickog groblja"... Sa jedne strane je stvarno katolicko groblje i kapelica, a sa druge strane tj. pokraj onih kuca je pravoslavno groblje i ovo znam jer sam se u njemu krio od granata "racunajuci" da nece gadjati svoje!! :D :D
da. kad se ide od aerodroma i na petlji se za sarajevo skrece lijevo, tu sa te strane je katolicko groblje. sa desne strane ulice kurta schorka na petlji je pravoslavno.

pogresno si racunao pretpostavljam.
Post Reply