Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
goibos
Posts: 341
Joined: 15/10/2009 12:42

#1851 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by goibos »

Sarajmen wrote:Image
FR F2 ?
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1852 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

FR F2 :)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#1853 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Ramzess Veliki »

Sarajmen wrote::D
Nesmijem vam reć'da sam imao u šteku dva bacača plamena, da sve spržim što naiđe.

A jes' upeklo :|
Jebemga, opet si se obračunavao sa komšilukom i zaboravio ih ugasiti?
Hajde leti gasi to, vidiš da ćemo pocrkat'! :lol:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#1854 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Ramzess Veliki »

Dozer wrote:He...divi skole... Bila nicija zemlja, iako se nekako uklapala na njihovu stranu.
Scena: juni '92, neki 26-27, idemo nas trojica pred samo svitanje da izvidimo skolu (desni dio zgrada od skole, gledano s nase strane, su oni zauzeli, 19/20.06., kako je vec receno, a mi dosli 21.).
Puni sprint s coska nase zgrade (desno krilo) ukoso ispred srednje (sa slike 4.), i pravo preko platoa pod zid/ulaz skole. Mir i tisina, niko ni metka ne ispali. Uvukli se pred ulazna vrata, izmedju onih zidica i da se sakrijemo bocno, i slusamo nekih minut-dva. Nikakvog zvuka unutra nema... Udjemo pogeti i odmah se rasirimo lijevo i desno. Bilo nekakvih stolova, stolica, stepeniste... zastekamo se kako je ko stigao, i opet slusamo...
Da li smo vidjeni ili su i oni imali istu ideju izvidjanja kao i mi - nemamo pojma, ali u jednom momentu preko cijelog hola vidimo pokret na drugoj strani zgrade, ali i na spratu.
Jebi ga... kontam - zajeb. Oni drze skolu... Brzo se sapatom dogovaramo sta i kako, vadimo po kasikaru i osigurace iz njih, puske preko lijeve ruke, kasikare u desnoj. Ja cu baciti na sprat, oni ravno u prizemlje prema drugom kraju, odmah zatim rafalanje u istim pravcima, i bjez' nazad dok se oni dohavizaju ko, sta, kako, gdje...
I tako i bi.
Vratili smo se istim putem i u punom sprintu, i opet niko metka na nas ne opali.
Kasnije u toku dana, nasi sa D3 nam kazu da su vidjeli kako cete bjeze iza skole :D
Sto ce reci - svi smo bili u izvidjanju, ali potrefili isto vrijeme :D
:shock: :lol: :lol: :lol: :lol: Ovo si mi ispričao lično koji dan iza tog izviđanja. :thumbup:
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#1855 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Dobre slike :-D
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#1856 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by agent_zero »

Da, zaista odlične i rijetke slike dobrinje 1 i aerodromskog naselja.

A ex DPD škola bi bila odličan istureni položaj da je malo bliže bila našim linijama, a ne onako ni vamo, ni tamo.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1857 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

Nije ona skola bila dobar istureni polozaj ni njima, a kamoli nama. Sama formulacija "istureni polozaj" govori dovoljno o rizicnosti takve pozicije.
Mi da smo je drzali, vjerovatno bi sva artiljerija koja je bila u Kotorskom, Kuli, Ahatovicima, Vojkovicima, na Trebevicu itd. sasipala par dana po tom objektu, sve dok ga ne bi poravnali sa zemljom.
Oni da su je drzali, isto tako ne bi u njoj mogli opstati i sigurno bi imali konstantne gubitke u dolasku i odlasku, ali i u njoj samoj.

Ovako, nama je bilo svejedno, iako bi bilo bolje da je nije bilo, dok je njima bila dobar djelimicni zaklon.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#1858 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Što vam je vrijeme i kako se ljudi kroz vrijeme mjenjaju :)
Kad @Dozer spomenu školu,koja je nosila naziv Dušan Pajić Dašić,po partizanu,narodnom heroju,inače rođenom i odraslom tu,nekoliko stotina metara od te škole.U 2 svj.ratu ratovao protiv švaba i ustaša po Kijevu i Krupačkim stijenama.

U ovom zadnjem ratu,njegov sin Nenad Pajić,koji je od prvog dana bio u četnicima i maltretirao zarobljenike po Kuli,prvih mjeseci agresije na BiH,gine na kamionu,nakon što su naletitli na PT minu.

Život i vrijeme...Otac partizan,sin ortodoksni četnik.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1859 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

Nije to samo odlika tolikog vremenskog raspona.
Imam ja primjer i iz ovog rata....dva brata, razlika medju njima 2 godine, Srbi (iako ja mrzim ove klasifikacije ljudi po nekakvim neopipljivim i nevidljvim parametrima), rodjeni i odrasli na Grbavici, prava sarajevska raja. Kad je sve pocelo, oni starcima kazu "odosmo mi sa svojom rajom, jebo ovo nesto Srbi, Muslimani, Hrvati". Pokupe se i zbrisu s Grbavice ovamo jos u aprilu '92. Naravno, prijave se odmah i u armiju, bili su u nekoj jedinici, ne sjecam se kojoj.
I ratovali na nasoj strani, cak sta vise, pucali i na svoju vlastitu kucu pored Zeljinog stadiona, i podobro je rasturili, jer je u njoj bio PAM (starci su bili u stanu koji su takodjer imali na Grbavici, njihovom, gdje su i danas).

I onda, nekad krajem '93, preko CK dobiju pismo od staraca s Grbavice da su im sredili papire za Kanadu. Nisu htjeli ni da cuju, ali kako se ta komunikacija nastavila preko CK, starci otamo zapomagali, plakali, molili, kumili da se maknu iz onog ludila (davali su nam ta pisma da citamo, pa znam. I sjecam se da mi je bilo nekako...ne znam, mucno, jer se iz pisama maltene tacno moglo osjetiti da je starcima pravo tesko sto su njih dvojima u ratu. Ne na nasoj strani, nego uopste u ratu i svemu tome). I trajalo je to nekih 3-4 mjeseca, da bi njih dvojica pocetkom '94 sazvali raju, napravili dernek i rekli da su odlucili da se ispale u tu Kanadu. Imali su i cure ovdje, koje su odlucile da idu s njima.
Onda se preko raje dogovorio prelaz na jevrejskom, izljubili smo se, pozdravili, i otisli su.

Ali... i pored toga sto su starci tamo mozda nesto i sredili, cim su presli tamo bili su zatvoreni, a onda i mobilisani. Morali su potpisati da ce sluziti u VRS godinu dana. Stariji je ostao na Grbavici, i koliko sam uspjeo cuti od drugih, nije metka opalio na nasu stranu, nego se samo motao po linijama i glumatao da je bolestan, a mladji je bio stacioniran negdje na Dobrinji i prvih par mjeseci se ponasao isto tako. Medjutim, iz kojeg razloga, da li radi propagande i ispiranja mozga, mladji, koji je i inace bio malo labilniji i povodljiviji od starijeg, poceo se dokazivati medju "bracom". Pocetkom '95, cime je istekla godina dana, stariji se iste sekunde pokupio s onom curom i razgulio za Beograd, a nakon 2-3 mjeseca i sredjivanja papira zavrsio je u Kanadi, kako je i bilo planirano.
Ali mladji - ne. Mladji je dobrovoljno potpisao jos jednu godinu u VRS. Poginuo je malo nakon toga, negdje na Dobrinji.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#1860 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by goran16v »

Ova slika Rusa na Mojmilu, po odjeci i liscu se vidi da je jesen, a sa rezervoara su otjerani skoro na samom pocetku, je li ovo stvarno moze biti Mojlimo sa druge strane ili je greska u opisu?
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#1861 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bancho »

goran16v wrote:Ova slika Rusa na Mojmilu, po odjeci i liscu se vidi da je jesen, a sa rezervoara su otjerani skoro na samom pocetku, je li ovo stvarno moze biti Mojlimo sa druge strane ili je greska u opisu?
Da moze biti, ali ne dio oko rezervoara, vec dio koji se nalazi iznad Dobrinje 4 tj. kada se gleda iz prvaca Dobrinje 3 ta suma se nalazi lijevo od zgrada preko lukavicke ceste. Ispod se nalaze privatne kuce.

Otprilike to bi bio ovaj dio oznacen crvenim krugom
Image

E sad da li je zaista ova fotografija sa te lokacije to ne znam niti mogu tvrditi, ali postoji mogucnost.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#1862 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by goran16v »

To vec ima smisla! Danke
felsh
Posts: 284
Joined: 25/06/2012 14:12

#1863 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by felsh »

Sarajmen wrote:Image

Nedzarici 1992
heheheheh e ovakog je ciko rasturio sam da je na klocevima samo mogao stajati,bio je vozilo zastitnog puka.kazem bio :D
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#1864 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

A gdje ga je čiko rasturio? Da ne mislimo na isto vozilo? :D

Ustvari kad prekontah,reče ''sam'',dok ovamo bilo nas je par :D :D Dvojica krmaka im tu zijanila,u jednom mislim da je i 150kg bilo :D Vojvoda ''nakav'' :lol:

Sto @Dozer isprica onu pricu,da znam takvih prica takodje i iz ovoga rata.
I zaista nisam nacionalista Bože sačuvaj,ono da mrzim nekoga po vjeri ili naciji,ali znam za par slučajeva raje,koja je haman pa cijeli rat bila kod nas,i u armiji,i po linijama,i čimsu razgulili tamo,nakon malo vremena stekao sam osjecaj da im je u vecini slucajeva mozak ispran nekom ideologijom,pa haman kao onim njihovim ''prvoborcima'' od 92-ge
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#1865 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by goran16v »

Sarajmen wrote:To je 4 Bataljon Vojne policije , septembar 1992. Evo ga i guslar iz drugog ugla...dok on gusla , neko mora i stražu čuvat' jel' da :D
Image

VRS- Grčka dobrovoljačka garda , Vojkovići 1994
Image
Dvije slike zaredom, nijednog tenka, nijedne prage, nijedog sijaca, nijegnod PASP-a, ovi su bili pravo ofalili! :lol:
User avatar
славянин
Posts: 11281
Joined: 30/05/2013 21:43
Location: Tuzla,Sarajevo i dalje :)

#1866 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by славянин »

Dragovoljci pa skontali oficiri da su motivirani pa im i ne treba oruzije :mrgreen:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#1867 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by goran16v »

Mile mi Fadile, sto vise ratnih slika s njihove strane izlazi to mene lijepo neka jeza hvata sta su sve imali na raspolaganju i u kojim kolicinama, pogotovo na pocetku, a mi nesto pokusavali sa onim sto smo imali! :-) Doduse, satisfakcija je da im je sve to dzaba bilo, s onim sto su imali trebali su nas pregazit' ko da nas nika bog dao nije, a nisu sto opet dovodi do jednug drugog zakljucka! :lol:
felsh
Posts: 284
Joined: 25/06/2012 14:12

#1868 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by felsh »

repetitor

kad bih ti reko nebi mi vjerovao,izvucem vrece za spavanje puha i u kuci kad sam ih otvorio u njima kasikare po dvije u svakoj tj 6kom.Kad sam otvorio kad se to zakolutalo stara u nesvjest pala :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#1869 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Ramzess Veliki »

felsh wrote:repetitor

kad bih ti reko nebi mi vjerovao,izvucem vrece za spavanje puha i u kuci kad sam ih otvorio u njima kasikare po dvije u svakoj tj 6kom.Kad sam otvorio kad se to zakolutalo stara u nesvjest pala :D
Mi smo po' Dobrinje naoružali od oružja koje je davano srbima koji su se ispalili na drugu stranu. PAP-ovke smo nalazili u vrećama za brašno, u jednom stanu koji su iznajmila dvojica studenata srbijanaca našli smo dvije kompletne maskirne uniforme i dvije AP-ovke sa municijom. U jednom stanu smo u kauču našli rasklopljenog Garonju.
felsh
Posts: 284
Joined: 25/06/2012 14:12

#1870 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by felsh »

Ramzess Veliki wrote:
felsh wrote:repetitor

kad bih ti reko nebi mi vjerovao,izvucem vrece za spavanje puha i u kuci kad sam ih otvorio u njima kasikare po dvije u svakoj tj 6kom.Kad sam otvorio kad se to zakolutalo stara u nesvjest pala :D
Mi smo po' Dobrinje naoružali od oružja koje je davano srbima koji su se ispalili na drugu stranu. PAP-ovke smo nalazili u vrećama za brašno, u jednom stanu koji su iznajmila dvojica studenata srbijanaca našli smo dvije kompletne maskirne uniforme i dvije AP-ovke sa municijom. U jednom stanu smo u kauču našli rasklopljenog Garonju.
a joj faraone pa studenti sta si ocekivo :D :D :D
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#1871 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Ramzess Veliki »

felsh wrote:
Ramzess Veliki wrote:
felsh wrote:repetitor

kad bih ti reko nebi mi vjerovao,izvucem vrece za spavanje puha i u kuci kad sam ih otvorio u njima kasikare po dvije u svakoj tj 6kom.Kad sam otvorio kad se to zakolutalo stara u nesvjest pala :D
Mi smo po' Dobrinje naoružali od oružja koje je davano srbima koji su se ispalili na drugu stranu. PAP-ovke smo nalazili u vrećama za brašno, u jednom stanu koji su iznajmila dvojica studenata srbijanaca našli smo dvije kompletne maskirne uniforme i dvije AP-ovke sa municijom. U jednom stanu smo u kauču našli rasklopljenog Garonju.
a joj faraone pa studenti sta si ocekivo :D :D :D
Ma jebemmu i ja sam studirao ali mi nisu davali da na taj način polažem ispite. Da sam imao AP ne bih studirao deset godina. :twisted:
User avatar
Bancho
Posts: 631
Joined: 01/11/2011 11:45

#1872 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bancho »

Ma ja najlakse je po studentima :D kad vec pricamo o nadjenom naoruzanju kod “komsija”...kod jednog komsije koji je bio invalid (sepao je) a poznatog prezimena ZDRALE, nasli su tandzaru iza frizidera, kod drugog koji je cak i dezurao na pocetku sa ostalima u haustoru, nasli su PM, pun podrum municije, bombi...mi nismo mogli vjerovati jos jedan komsija poce da galami na ove nase sta dirate komsiju jeste normalni, dok ovi nisu poceli da iznose arsenal iz njegovog stana. Jedan “nas” komsija, koji je poslije poginuo na stupu, na samom pocetku rata je u haustoru zalijepio veliku naljepnicu KOMSIJA NAJBOLJI DRUG. Kako smo samo bili naivni prosto nevjerovatno.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#1873 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Kod Drage Klarića,u mom naselju,(a taj lik je inače punac nekadašnjeg košarkaša KK Bosna,Samira Avdića) u garaži kada smo počeli da iznosimo pronađeno oružje,komšije se isprepadale viđenim :lol: I uz sve to spisak SDS-a,ko je šta zadužio u tom naselju :D

I kažu nisu se spremali za rat,jok,nikako... :)
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#1874 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Ja ti vjerujem, al' bi bilo poželjno takve tvrdnje potkrijepiti provjerljivim dokazima.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#1875 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Nemam ja kome šta dokazivati.Ko ne vjeruje neka ode i priupita ljude koji su bili na tom pretresu njegovog stana,tadasnja VP iz Dobrinje.Ja sam se tu sasvim slucajno zatekao,i sve svojim očima gledao,kao mnogi još koji nisu bili pripadnici VP-a.

Kod kolege sam 95-te godine u stanu nasao AP-M70,a on tu stanovao od 92-ge.I tada je ne bi našli da on nije imao problema sa curenjem vode ispod kade,i ja da mu pomognem da se popravi to,kad puska sa kompletnim rapom municije.

Ili evo jos jedna,onako usputna informacija.Početak rata,čuvaju se noćne neke straže a i dalje se misli da rata neće biti.Četnici uveliko pucaju sa barikada.Na jednoj od barikada zarobljavaju rahmetli S.Š. prijaratnog taxistu i uzimaju mu Passata,a inače je čovjek živio u aerodromskom,i još jednog čovjeka zarobljavaju iz mahale,gdje je džamija.Da me ubiješ sad mu se ne mogu sjetiti imena,a sjedio sam sa tim čovjekom 100 puta.Nejse,ako se sjetim napisat ću incijale.

Uglavnom jedno veče nailazi cestom izmedju naselja i aerodroma bijela Lada specijalka,karavan.Vojska puca na to vozilo i pogadja ga.Mi ne znamo do jutra nista sta se dalje desilo sa putnicima u vozilu.Medjutim u prvi cik zore ka nama dolazi rahmetli O.M. koji je jedini zivio u to doba u svojoj kuci,a koja je bila u redu kuca koje su se nalazile tik do aerodroma.@Ramzes je spomenuo jedne prilike kako je cuvao strazu u toj kuci,koja je bila krcata kafom.
Da ne duljim i ne komplikujem cijelu pricu,uglavnom govori nam,da je medju kucama ranjeni četnik.Mi se tamo zaletimo i gle čuda,prvi put u životu vidim pravog,pravcatog četnika.Brada,ona ''okrugla'' kapa sa izrezbareno 4 C,i kokarda.Ranjen lik u stomak,dezorjentisan.Bio vozač u toj bijeloj ladi,koja je pogodjena predhodne noći,otac koji je bio njegov suvozac,poginuo na licu mjesta.
Frajer nosi torbu i u torbi najlonska kesa,ni manje ni više nego puna tadasnjih njemackih maraka ! Neko je kasnije brojao i bilo je par stotina hiljada !

Mi ga prenesemo kod nas ''ovamo'' i medicinski ga zbrinemo.Poslije dan dva,kada je stanje mu se popravilo,ispricao nam je da je bio na Ilidzi i da je krenuo prema Kasindolu,i zadesilo ih je to što sam spomenuo.Ugovara se njegova razmjena,za rahmetli tog taksistu S.Š. i tog čovjeka iz mahale.

Poenta svega ovoga što želim da ti napišem je,da je razmjena izvršena,a da tom četniku niko nije jedne jedine marke uzeo iz te kese !!! Ovo je informacija koju možete provjeriti kod bilo koje osobe koja je bila u vojnim redovima iz Aerodromskog naselja. Takođe liječio ga je doktor,porijeklom iz Sirije K.F.,koji je svjedok svega ovoga što ja pišem.

Tako da hoću da ti kažem,neke stvari koliko god nestvarno zvučale,desile su se.Mi smo i nakon toga mislili rata neće biti...
Post Reply