Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Bancho

#1826 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bancho »

Creasy wrote:Moze jedno pitanje cisto da se ne skrece sa teme:

Cuo sam jednom da je prilikom napada na Dobrinju 4 od strane Armije BiH poginulo nekoliko momaka, ono sto se kaze, poslani su u smrt. Zanima me da li je ikad iko od oficira Armije BiH odgovarao za tako nesto?
Znam da je bilo napada i sa jedne i sa druge strane kada se znalo da ce biti poginulih, ali se svjesno islo, jer je cilj bio zauzimanje neke strateski bitne kote, zgrade... međutim, u ovom napadu u ulici Indire Gandi, cini mi se, neki komandant je dosao iz grada, pokusao neku nazovi akciju, ljudi izginuse, a on se fino vratio odakle je dosao.
Tacno, i jedan dio ljudi koji su krenuli u tu suludu akciju nalaze se na klipu koji je postavio trambusek88, a momak na snimku sa osom 9:44 poznatiji kao Fica je tada tesko ranjen u glavu ali je na svu srecu prezivio. To je bila totalno nepotrebna akcija i noc prije su svi znali da nasi sutra napadaju. Ko god je naredio tu akciju, taj je zasluzio da bude streljan zbog toga sto je ljude odveo u bespotrebnu smrt.
Bancho

#1827 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bancho »

trambusek88 wrote:
Na snimku 9:52 izmedju coska zgrade i Fice vidi se izgorena kuca od pokojnog Kelija.
Ramzess Veliki

#1828 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Ramzess Veliki »

Bancho wrote: Tacno, i jedan dio ljudi koji su krenuli u tu suludu akciju nalaze se na klipu koji je postavio trambusek88, a momak na snimku sa osom 9:44 poznatiji kao Fica je tada tesko ranjen u glavu ali je na svu srecu prezivio. To je bila totalno nepotrebna akcija i noc prije su svi znali da nasi sutra napadaju. Ko god je naredio tu akciju, taj je zasluzio da bude streljan zbog toga sto je ljude odveo u bespotrebnu smrt.
E ... Zagi poslao Fiću u zgradu sa OSA-om ... valjda da je koriste kao "Ovna" za probijanje blokiranih vrata. Isplanirali akciju, nas nisu ni pitali ni tražili da učestvujemo nego nas poslali u kuće pored aerodroma. Upali su u prizemlje kroz prozore, a prizemlje je bilo blokirano, sa rupama u stropu kroz koje su ubacivali bombe na njih. Akcija davno provaljena. Kad smo čuli pucnjavu trčali smo u pomoć i zatekli nekolicinu naših blokiranih ispod terasa bočnom vatrom i paljbom sa prozora. Počistili smo mitraljeska gnijezda sa bokova a ove sa prozora su zatvorili momci iz bataljona. Tad je Fića fasovao geler u glavu i i danas ga nosi. Iz te akcije baš ni jedan naš borac nije izašao bez neke rane. Momci su odradili što su bolje mogli, hrabro, ali potpuno pogibeljno i bez ikakve podrške.
Ono pašće Zagi. A za ovo je Ismet direktno kriv jer nas nije htio uključiti.
Samo da spomenem - naša jedinica je na preporuku RMUP dobila kolektivni Zlatni Ljiljan, koji nam nikada nije bio uručen. Ismet ga je iz sprdnje dao jednom levatu kojeg smo ranije izbacili iz jedinice jer je bio petljanac i kukavica.
Nekako s proljeća

#1829 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Bancho wrote:
Creasy wrote:Moze jedno pitanje cisto da se ne skrece sa teme:

Cuo sam jednom da je prilikom napada na Dobrinju 4 od strane Armije BiH poginulo nekoliko momaka, ono sto se kaze, poslani su u smrt. Zanima me da li je ikad iko od oficira Armije BiH odgovarao za tako nesto?
Znam da je bilo napada i sa jedne i sa druge strane kada se znalo da ce biti poginulih, ali se svjesno islo, jer je cilj bio zauzimanje neke strateski bitne kote, zgrade... međutim, u ovom napadu u ulici Indire Gandi, cini mi se, neki komandant je dosao iz grada, pokusao neku nazovi akciju, ljudi izginuse, a on se fino vratio odakle je dosao.
Tacno, i jedan dio ljudi koji su krenuli u tu suludu akciju nalaze se na klipu koji je postavio trambusek88, a momak na snimku sa osom 9:44 poznatiji kao Fica je tada tesko ranjen u glavu ali je na svu srecu prezivio. To je bila totalno nepotrebna akcija i noc prije su svi znali da nasi sutra napadaju. Ko god je naredio tu akciju, taj je zasluzio da bude streljan zbog toga sto je ljude odveo u bespotrebnu smrt.
Dajte malo rasvijetlite taj događaj, jer ja u memoriji imam nešto u smislu '' da su naše borce pustili da uđu u objekat-zgradu i onda im bacali bombe kroz probijene betonske ploče sa sprata-ova...''

Je li to ta akcija?

EDIT: Pročitah odgovor od @Ramzesa, kontam, to je ta akcija... :(
Bancho

#1830 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bancho »

Nekako s proljeća wrote:
Dajte malo rasvijetlite taj događaj, jer ja u memoriji imam nešto u smislu '' da su naše borce pustili da uđu u objekat-zgradu i onda im bacali bombe kroz probijene betonske ploče sa sprata-ova...''

Je li to ta akcija?

EDIT: Pročitah odgovor od @Ramzesa, kontam, to je ta akcija... :(
Da, to je ta akcija...za one koji ne znaju u pitanju je Dobrinja 3B, poznatija po slasticarni KUP koja je bila tu i prije rata. Kolika je bila "tajnost" akcije govori i cinjenica da su i nane po podrumima pricale kako ce nasi napasti Dobrinnju 4, a Srbi su ne u sat, vec u minut znali kada ce poceti napad. Ramzes je objasnio kako je bilo i ko je naredio, nasi su usli u prvi red zgrada, a srbi fino napravili rupe kroz spratove i pobacali bombe.
Ramzes koji je to bio mjesec ako mozes da se sjetis?
Creasy

#1831 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Creasy »

Nije mi jasno zasto je toliko bilo bitno zauzeti tu zgradu, jer je taj novi polozaj mogao samo donijeti nove glavobolje ARBiH. Recimo kako bi se vojska tu smjenjivala na liniji? Koliko znam između te dvije zgrade je cistina, odnosno cesta i morao bi se prokopati neki transe da bi se moglo bezbjedno doci na polozaj.A opet je iza te zgrade jos jedna zgrada... da je cistina, pa da razumijem, ali ovako... :-)
I ako se vec islo, zar nije bilo lakse ici potokom? Naravno ako nije bio miniran?
Repetitor

#1832 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Ramzess Veliki wrote:
Repetitor wrote:
Ramzess Veliki wrote:Haha, sjetih se jedne epizode ... ovo je za umrijet od smijeha ...
Dođe meni i Šemsi komandir i kaže:
- Naši diverzanti su upali u Kasarnu u Rajlovcu. Četničke snage iz Rajlovca i Ilidže pokušaće se probiti aerodromskom cesto prema Lukavici sa svim MTS-om i civilima. Vas dvojica idete u onu kuću kod aerodroma (ko se sjeća to je bilo ono skladište sa kafom od koje smo pravili bunkere - do ulaza u aerodrom, uz žicu), i tu ćete ih zaustaviti. poslaću vam pojačanje od deset linijaša u 9 uvečer.
:shock:
Kad je to bilo sjećaš li se možda datuma? I koji komandir je to izjavio ako se to tebi desilo?

Kojoj si jedinici pripadao?
Naš komandir, nemoj ko da ga ruži! :thumbup:
O jedinici ne govorim. Ko je sa Dobrinje znaće koja jedinica. :thumbup:

Ne znam ba,reci koji :)

Jel M.B.? U to doba dole se vrtilo kako je ko stigao,od nekih Mambi pa do Vukova :lol: :lol:
Sarajmen

#1833 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Sarajmen »

Oni koji su vam tada uz veliki rizik , a prije svega dobrovoljno ušli u Dobrinju i pritekli u pomoć, nisu se ''vrtili'' što im je bilo dosadno... :wink:
hamza_sa

#1835 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hamza_sa »

Dobrinja je mnogo vise od same Dobrinje!

Duse neimenovanih heroja bdiju nad njom.

Ne vjerujes?!?!?

Nocas stani na prozor, zapali cigaretu i bolje pogledaj.

Vjeruj da ces ih vidjeti.

I ja cu im se uskoro pridruziti.

Ne kao heroj. Nego da im pricam.

Da im pricam o onome za sta su zivote dali.

(mom rahmetli prijatelju Edinu Fazlagicu)
XXS

#1836 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by XXS »

skoro ce i dvadeset godina.....samo da pomenem i da se sjetim meni dragih ljudi....Lemo Senad, Poljak Goran i Naser Demic....mnogi drugi su vrijedni pomena ali ovo su bili moji prijatelji....

....dopunite...
hamza_sa

#1837 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by hamza_sa »

XXS wrote:skoro ce i dvadeset godina.....samo da pomenem i da se sjetim meni dragih ljudi....Lemo Senad, Poljak Goran i Naser Demic....mnogi drugi su vrijedni pomena ali ovo su bili moji prijatelji....

....dopunite...
08.11.1994. godine - selo Ledici
MrAldo

#1838 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by MrAldo »

...Handžo Omer, moj amidža... rahmet im i vječni pokoj.

Prije dvije sedmice sam bio u Ledićima, kod kuće gdje su izginuli. Uvijek se pitam kad odem tamo i pogledam reljef terena... i po informacijama od drugih gdje su tada bile izmjestene linije njih i nas.. Kako, ko i po kojem osnovu je dao naredbu da se smjena vrši u pola bjela dana? To jos ne mogu da shvatim nikako ni dan danas.. I imam osjecaj da je moj amidža kao i mnogi ostali nepotrebno zavaljen od tzv. stručnih i novonastalih komandira/oficira u to vrijeme.

Ako ko ima više informacija o ovom događaju u Ledićima, mnogo bi vam bio zahvalan. Inače temu pratim od početka.

Svakim vašim postom se radujem, iako sam bio dijete tada od 13 do 16 godine, al' sve mi je jos duboko urezano u sjecanju, pogotovo desavanja na prostoru Dobrinje u tom periodu.

Takodjer moj duboki naklon vama i HVALA vam za sve sto ste učinili za naše buduće generacije...
johntra

#1839 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by johntra »

Nađoh ovo, ako je bilo halalite... :D
Repetitor

#1840 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Bradata bratija sa trga na Dobrinji 1,Donjeg Kotorca i okolnih mjesta.

Ovakvi video snimci dokazuju nesto po ko zna koji put:Sarajevo su razrusile i popalile dojučerasnje komsije.Granatirali su nas komsije.Djecu su ubijali komsije.

Danas i nakon svega,djeca od tih ''komsija'' koja su ubijala nasu djecu,dolazi u Sarajevo i radi,uzima pare i nosi i trosi po Palama i Lukavici,dok njihove ''tate'' koje su prezivjele rat,rade po drzavnim institucijama...
PM72

#1841 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

I još nam drže predavanje o tome kako je 05.04.1992 sa Holidej in-a pucano na narod pred skupštinom kad su snajperisti pohapšeni pa da su onda dan poslije Jukini ili Ćelini momci otišli do Holidej ina pa onda OPET pucali po narodu... :-) Dva dana zaredom pucali po narodu.Koji su to bilmezi i kreteni...
Sarajmen

#1842 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Sarajmen »

Stanovnici Dobrinje su valjda predosjećali da se nešto nenormalno sprema, pa su se nekako spontano okupili i krenuli ka tadašnjoj Skupštini SR BiH ...tako su prvi put razbijene barikade.Naravno, na toj ''šetnji-protestu'' njima su se pridruživali stanovnici ostalih sarajevskih naselja. Eto, to je još jedan adekvatan komentar na ovoj temi.

Na današnji dan...bajramski turnir...masakr na parkingu... :(
Ramzess Veliki

#1843 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Ramzess Veliki »

Repetitor wrote:
Ramzess Veliki wrote: Naš komandir, nemoj ko da ga ruži! :thumbup:
O jedinici ne govorim. Ko je sa Dobrinje znaće koja jedinica. :thumbup:

Ne znam ba,reci koji :)

Jel M.B.? U to doba dole se vrtilo kako je ko stigao,od nekih Mambi pa do Vukova :lol: :lol:
Sjećam se Mambi ... niđe veze. I sve te jedinice koje su dolazile na Dobrinju osim Delti nisu ništa uradile. Bili smo u jednoj akciji zajedno sa MG Policijom, nisu bili loši, ali nije ni da su nešto posebno pokazali.
Deltama skidam kapu, bili su dobro uvježbana i hrabra jedinica.
Pozdrav Deltama, i moje poštovanje.
Ako neko od njih čita, sjetiće se ko sam ... njihov povratak sa Travnika, negdje na putu iznad Bradine prema Fojnici, da li je Vranica više se ne sjećam, sreo sam ih sam u mraku, ja krenuo za Visoko, a oni u razbijenoj formaciji, kako sam razumio u priči komanda raspuštena, jedinica rasformirana ... oni sami krenuli za Sarajevo. Umorni i tužni ... neću o razlozima, neko od njih će znati bolje ... vratio sam se sa njima i kako nisam imao nekih stvari sa sobom, nosio sam njihove do nastavnog centra na Bradini da im bar malo olakšam, tu sam upao u komandu i rekao da im moraju obezbijediti sobe, krevet i hranu. Sutradan su otišli za Sarajevo.
Repetitor

#1844 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Delte su uradile fin dio posla kao i specijalna (Vikicevi).

Takodje jedinica rahmetli Mehe Porobića i rahmetli Enisa Srne.

Zalosno je to sto nakon rata su pohrlili neki ljudi iz sjene da se kite i diče odbranom Dobrinje,a koji nisu niti 1% uradili od onoga što sebi pripisuju.

Oni koji su zaista prvi uzeli za pušku,pozabavili su se kako da danas prežive sa porodicama.Za njih je oružani rat davno završen.Danas se bore da djetetu stvore komad hljeba.
karanana

#1845 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

ne bih da se pravim pametan sada, ali da li je bilo pametno 93. organizovati bajramski turnir na dobrinji na mjestu gdje je organizovan?
zar nije postojala zabrana okupljanja i zar vec do tada nije bilo poznato ko su i sta su ovi koji gadjaju kao i to da vide i kada ne vide?
Repetitor

#1846 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Nemaš se šta praviti pametan,svako ko iole razmišlja glavom to ne bi uradio.
Bojim se mogu nešto napisati pa ću biti pogrešno shvaćen.

Uglavnom to je ono što,mene kao pojedinca itekako boli.Neko se igrao sa ljudskim životima kao da su pilići,a kamoli što su to bili nečiji sinovi,braća,očevi,rodbina...

Nama je u ratu itekako falio prijeki sud.Da je to postojalo možda bi neke stvari drugačije danas bile.
Ko je odgovoran za smrt tih ljudi na parkingu? Nećemo valjda reći niko???

Ko je odgovoran za masakr u Ledićima?
Ko je odgovoran za akciju u D4?
Ko je odgovoran za akciju u Aerodromskom?

Kada su bile vršene neke pripreme oko našeg napada/upada u Aerodromsko,dođe tada vrli komadant bataljona Safet Alihodža i kaže,citiram:''predlažem da se vojska potrpa u oklopnog tamića,koliko god ih može stati,i da tamić velikom brzinom se zaleti i prođe kroz liniju u naselje.Kada uđe u naselje neka se vojnici rasporede po zgradama i neka započne borba'',kraj citata.
Ovako nešto ne bi ni idiot izjavio,međutim izjavio je ovaj kojeg sam citirao.Koliko taj na duši ima naših momaka,to samo dragi Bog zna.

Imao bih bukvalno 101 ovakvu situaciju da spomenem,ali čim se počnem sjećati svega onoga,ne bude mi dobro.

Živci mi prorade,a to nije dobro za zdravlje :sad:
Ramzess Veliki

#1847 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Ramzess Veliki »

Jes' Repetitor, ne daj se. :thumbup:
Woody
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1848 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Woody »

E, moj @Repetitor,

Da pokušamo naći odgovor na ova tvoja pitanja:
Ko je odgovoran za masakr u Ledićima?
Ko je odgovoran za akciju u D4?
Ko je odgovoran za akciju u Aerodromskom?
Hajde da počnemo od Ismeta Hadžića, smrada i šupka? Ha?

Ako ništa, onda barem za komandnu odgovornost, kao i za odgovornost za masakre nad Bošnjacima na Dobrinji (čitaj Bajramski Turnir)
Nekako s proljeća

#1849 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Nekako s proljeća »

Zamjena teza. Pogledati prilog iznad.
Seawolf

#1850 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Seawolf »

Nekako s proljeća wrote: Sarajevsko-romanijski korpus VRS-e je za 1479 dana barbarske opsade Sarajeva imao na raspolaganju:
Image
- Nemoguće da je bio ovako mali broj srednjih mitraljeza / puškomitraljeza M53 i M84. Kažem to zbog odnosa prema broju ostalog streljačkog naoruzanja, a i po subjektivnom dojmu.

- Nemoguće da je bilo samo 5 tenkova T-55.

- Ne navode se BVP-i M80.

- Šta je SH-76790?
Post Reply