Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#1651 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by veljaca »

Woody wrote:Evo mene opet, @PM72:
Aha, Sejdić-Finci brane Dobrinju...
Ne, nego: Čengić-Švrakić brane Dobrinju
Bio sam aktivno u odbrani Dobrinje od 92 do 95 godine, ali ja ovu dvojicu ne poznajem sa Dobrinje.

Ako moze objasnjenje ko su oni i kada su i na kome potezu ( D1, D2A, D2B, D3A, D3B, D4, D5, C5 ) branili Dobrinju ?

Hvala na odgovoru ...
ozdrlje_donje
Posts: 525
Joined: 01/02/2012 14:40

#1652 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ozdrlje_donje »

Pa hajde vise, sta cekas? :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1653 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

Ironija, sarkazam, itd. - sve je divno, ali hajde da se ne lazemo...
Nije ih ovdje u našem Šeheru nikada ni bilo prile 1935-e. Onu crkvu na Ćaršiji su naparavili tek 1939, a sada seru kako je tu od XVI vijeka.
Nisu Srbi izgradili ni ovu crkvu, a boga mi ni masu drugih stvari po BiH, nego su to uradili pravoslavci. U BiH Srbi nisu ni postojali u XVI vijeku ;)

@Sarajmen
A to si ti bio tu u tom cosku?! Ja kont'o ceto neki :D :D :D
User avatar
smurf
Posts: 70203
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#1654 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Ne mogu da vjerujem Sarajmen da na tvojim slikama nema mjesta onako lijepim grafitima :D
ozdrlje_donje
Posts: 525
Joined: 01/02/2012 14:40

#1655 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ozdrlje_donje »

I kako se na kraju izvuce ako nisi proletio kroz taj prozor? Sta je cheto jednostavno odustao? Ne znam sta bi u takvoj situaciji da dva minuta fijuce pored glave i da sam stisnut u tom cosku, da li bi pomislio u sebi: "daj rokni me vise sta me patis" :cry:
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1656 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

Ma rokn'o bi on njega da je mog'o. Ali, ili nije imao ugao kako treba, ili jednostavno nije znao :D
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1657 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Woody »

@Ma, gdje si ti do sada moj @Dozer :wink: Hvataju li se još snajperisti po Mejtašu, ul. Moše Pijade i krugu Kliničkog Centra Koševo :lol:
Nisu Srbi izgradili ni ovu crkvu, a boga mi ni masu drugih stvari po BiH, nego su to uradili pravoslavci. U BiH Srbi nisu ni postojali u XVI vijeku
:lol: :lol: :lol: Ajoj, što me nasmija. Joj, upišaću se majkemi, ali hajde odgovoriću ti:

Koji ba pravoslavci? Možda Rusi ili Grci? U XVI vijeku nije bilo ni "BiH" :wink:

Haj, živio ti meni :thumbup: Evo, opet se smijem (a ja, jesam li ono sa tobom raspravljao o "bosansko-hercegovačkoj naciji?")

Joj, joj, koja li si ti lija :lol:
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#1658 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by veljaca »

veljaca wrote:
Woody wrote:Evo mene opet, @PM72:
Aha, Sejdić-Finci brane Dobrinju...
Ne, nego: Čengić-Švrakić brane Dobrinju
Bio sam aktivno u odbrani Dobrinje od 92 do 95 godine, ali ja ovu dvojicu ne poznajem sa Dobrinje.

Ako moze objasnjenje ko su oni i kada su i na kome potezu ( D1, D2A, D2B, D3A, D3B, D4, D5, C5 ) branili Dobrinju ?

Hvala na odgovoru ...
Woody,

cekam odgovor .... :D
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1659 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Woody »

E, evo me, moj/moja @veljaca:

Znači, šta sam hotio rjet:
ironija je kad govoris drugacije od onog sto u stvari mislis...a sarkazam je malo pojacana (brutalnija) forma ironije, kada najmerno govoris nesto dijametralno suprotno od onog sto mislis i naravno ocekujes da onaj kojem govoris to i prepozna ....
Odgovor: SARKAZAM, a upućen je bio onome... kako se ono zove... a, ja @PM 72, al' skontao je on već. Stara smo mi raja :wink:

Ja, i za tvoju iformaciju @veljaca: nisu, ne boj se, ova dva lika nikada ni vidjeli Dobrinju (ma kad se nešto skontam, bogami ni BiH od '93-e), radi se o Hasanu Čengiću i Eminu/Muhamedu/Elviru Švrakiću. Valjda ti je sad jasno :wink:
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1660 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

Woody wrote:@Ma, gdje si ti do sada moj @Dozer :wink: Hvataju li se još snajperisti po Mejtašu, ul. Moše Pijade i krugu Kliničkog Centra Koševo :lol:
Nisu Srbi izgradili ni ovu crkvu, a boga mi ni masu drugih stvari po BiH, nego su to uradili pravoslavci. U BiH Srbi nisu ni postojali u XVI vijeku
:lol: :lol: :lol: Ajoj, što me nasmija. Joj, upišaću se majkemi, ali hajde odgovoriću ti:

Koji ba pravoslavci? Možda Rusi ili Grci? U XVI vijeku nije bilo ni "BiH" :wink:

Haj, živio ti meni :thumbup: Evo, opet se smijem (a ja, jesam li ono sa tobom raspravljao o "bosansko-hercegovačkoj naciji?")

Joj, joj, koja li si ti lija :lol:
Za te po bolnici Kosevo ne znam, osim onog balavca s pocetka, kojem je nekakav pop dao pusku (AP), a ovaj se uzver'o na kran i siljio odozgo. Znam i ko ga je skinuo datle, i to isao gore po njega jer su ga odozdo pogodili u ruku, ispala mu puska, a onda rev'o k'o pavijan odozgo :D

A za ovo oko pravoslavaca u Bosni (da, BiH tada nije postojala, tacno)....nadam se da se salis...?
ozdrlje_donje
Posts: 525
Joined: 01/02/2012 14:40

#1661 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by ozdrlje_donje »

Koji iritantan lik je ovaj Woody :skoljka:
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1662 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Woody »

@ozdrlje_donje: hvala, hvala, nisi trebao. Poselami sve u selu :wink:

@Dozer:
E, volim te jer me uvijek slatko nasmiješ: čuj, pop mu dao pušku :lol: :lol: :lol: Jel' ti to pričala ona Emira iz zelenare?

I to AP, ma hajde? Znači, pogodili ga u ruku (al' prethodno ga skinuli odatle), ispala mu puška (koju nikad nisu našli, jelte?) Pa naravno da je rev'o ko pavijan odozgo, kad je hud par minuta nakon toga izdahnuo. Daklem: Hrvat, maloljetan, ukopan na Sv. Josipu, a znam i ja ko ga je "skinuo", 'tica mi rekla :wink:

A, ne. Ovo oko pravoslavaca u Bosni se nisam šalio. Još čekam odgovor :? Lomim se još oko toga jesu li to bili Rusi ili Grci, jer Srba nije nikad ni bilo u Bosni. Bili su samo n'akvi "pravoslavci", malo se zadržali i nestali u nepoznatom pravcu.
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1663 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

C,c,c... mali nije izdahn'o kad je spusten, puska je i te kako nadjena odmah tada i zavrsila kod nekoga iz TO breka, a mali i ako jeste izdahn'o, o tome ne znam nista.

A koliko je meni poznata istorija Bosne, u XVI vijeku su tu bili neki Bosnjani, pravoslavci, katolici i bogumili, pa isla neka islamizacija, pa tek onda nekad krajem XVI vijeka se tuda pocese motati kojekakvi emisari s istoka i zapada i krenu ono nekakvo posrbljavanje i hrvatizacija tih bosanskih pravoslavaca i katolika... Ne znam da su ovdje ikada bili nekakvi Grci ili Rusi...
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#1664 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Bogami Dozer i ti si nestao sa foruma kao Iliri...
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#1665 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

a evo dozera, vratia se. nije ga bilo neko vrijeme.
ja koliko se sjecam iz oslobodjenja, mali je na licu mjesta ubijen. e sad sta je imo kod sebe, sta je radio gore, ko ga je skino, nemam pojma.
User avatar
smurf
Posts: 70203
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#1666 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Vala svako ko je posjedovao oruzje a isto nije stavio na raspolaganje odbrani je bio neprijatelj. Ljudi su nesebicno davali skupocijene lovacke puske i trofejne pistolje, iz njima poznatih razloga nisu bili spremni/sposobni da budu vojnici ali su prepoznali potrebu i izasli u susret koliko su mogli.
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1667 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

karanana wrote:a evo dozera, vratia se. nije ga bilo neko vrijeme.
ja koliko se sjecam iz oslobodjenja, mali je na licu mjesta ubijen. e sad sta je imo kod sebe, sta je radio gore, ko ga je skino, nemam pojma.
Ne znam sta je pisalo u Oslobodjenju, ali znam ko ga je ranio odozdo i ko se onda penjao na kran da ga snese dole. Ja sam to gledao sa malo vece daljine i dobro se sjecam da je mlatarao jednom rukom nakon sto je stalo pucanje, s to znaci - nakon ranjavnaj na kranu i dalje je bio ziv. E sad, sta je s njim bilo kasnije - ne znam. Ali, kako rekoh, znam covjeka koji se penjao po njega, pa ako je ta osoba lagala meni, a nije sigurno, onda lazem i ja vama.

A, preselio sam se malo s ovog foruma...nekako mi je postao prezelen i restriktivan.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1668 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Woody »

Pa gdje si više @Dozer, čovječe, otkad' te čekam :wink:

Al' prvo odgovor za @smurf i @Sarajmen:

Ljudi moji, ovdje se radilo o djetetu od 15-16 godina, koji nije nikad u životu držao pušku u ruci (gdje nestade onaj ljuti smajli?), a kamoli da "šilji" odozgo.

A sada, @Dozer, na tebe je red: Tačno je da nije ubijen na licu mjesta (na njegovu žalost), već je preminuo nakon cca. 15-ak minuta od ranjavanja. "Fasovao" je 2-3 metka u stomak i leđa, i nije se više mogao pomaknuti iz kabine krana. Tačno je i da je dozivao u pomoć i vikao da nije naoružan. Znam i ja čovjeka koji se penjao po njega, ali nekih pola sata - sat, nakon što je mali prestao davati znakove života. Ali znam isto tako, da nikakava puška nije bila pronađena, i da je to samo bila mahalska priča. Čak i da je bila pronađena, zadržao bi je MUP ili oni Kinezovi u bolnici, a sigurno ne bi otišla "nekom u TO Breka" :x I isto tako znam da se oko bolnice slila masa "junaka" iz Kerimove VP, Kinezovih majmuna i kojekakvih kuraca-palaca iz kojekakvih mahalskih vojski da "likvidiraju" ĆetniĆkog snajperistu, pa i ovih mojih što su i mene zovnuli u "akciju".

Kada se čulo da mali zapomaže i da viče kako mu je ime, da je nenaoružan i da zovnu njegovog oca na Breki, komentar mog "komandanta" je bio: "... ma ko mu jebe vlašku mater, šta će se penjati gore..." :-) A taj moj "komandant" mu je poznavao oca :sad:

Predaleko si bio moj @Dozer, predaleko... a opet si povjerovao...
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#1669 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Bodkin »

Dozer wrote:
karanana wrote:a evo dozera, vratia se. nije ga bilo neko vrijeme.
ja koliko se sjecam iz oslobodjenja, mali je na licu mjesta ubijen. e sad sta je imo kod sebe, sta je radio gore, ko ga je skino, nemam pojma.
Ne znam sta je pisalo u Oslobodjenju, ali znam ko ga je ranio odozdo i ko se onda penjao na kran da ga snese dole. Ja sam to gledao sa malo vece daljine i dobro se sjecam da je mlatarao jednom rukom nakon sto je stalo pucanje, s to znaci - nakon ranjavnaj na kranu i dalje je bio ziv. E sad, sta je s njim bilo kasnije - ne znam. Ali, kako rekoh, znam covjeka koji se penjao po njega, pa ako je ta osoba lagala meni, a nije sigurno, onda lazem i ja vama.

A, preselio sam se malo s ovog foruma...nekako mi je postao prezelen i restriktivan.
:thumbup: :thumbup:
User avatar
smurf
Posts: 70203
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#1670 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Mom poznaniku sa Dobrinje koji je tri godine mladji od mene nije bio problem niti nositi niti "siljiti" iz puske. Siljio bi on tada i iz ose i zolje da smo mu dali :-) A da, upoznali smo se '92. a ja sam te godine postao punoljetan.
User avatar
veljaca
Posts: 7753
Joined: 11/03/2008 14:25
Location: Za Zelju se ne navija - Zeljo se VOLI ....

#1671 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by veljaca »

@ Woody,

Pitanje za tebe ( a i za ostale koji zele odgovoriti ) a lokacijski je vezano za Dobrinju.

Licno sam poznavao momka - Mirsad se zvao, studirao Masinstvo i pred sami rat jednostavno pukao. I u svemu takvom, isao je Dobrinjom - s kraja na kraj - kao obican civil .

I jednom tako na gornjem mostu prema D-IV snajperista ga je pogodio na tome mostu i gadjao vise od pola sata, ne dozvoljavajuci nikome da mu pridje i pomogne. Mirsad, rahmet mu dusi, izdahnuo je usljed krvarenja .... Sta mislis o tome slucaju ....

Ja ovaj slucaj sa Breke ( koji lokacijski nema veze sa ovom temom ) osudjujem, ali o njemu ne znam sve detalje. Ako je gadjao sa krana - neka su ga upucali - jer je bio legitimna meta. Ako nije - onda je to greska. I u jednom i u drugom slucaju ( toga sa Breke ) zao mi ga je kao covjeka ... kao sina necijeg ....

Da ponovim pitanje: Sta mislis o ovome brutalnom ubistvu nekadasnjeg mi kolege Mirsada ?
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#1672 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Woody »

Ja, što ste jutros na mene navalili, braćo moja (i sestre). Ja mu nekako dođem sad k'o popularan, a ja jadan povučen :skoljka:

Ali, evo brzi odgovor za @veljaca, jer me čeka, ostali u red i nemojte mi galame u hodniku :wink:

Izvinjavam se što sam postao o "incidentu" na pogrešnoj temi, ali šta ćeš, takav sam ti ja. Trapav i to ti je (u stvari, ljenguz, pa mi mrsko otvarati novu temu).

Nejse, ovo ti je samo dio mog prepucavanja sa @Dozerom i njegovog (a bogami i mog) gonjanja "snajperista" po Sarajevu (a bogami i Dobrinji). E, sad, razlika je u tome što @Dozer misli da je odradio pravu stvar, a ja ovakav pogan kakav sam, smatram, smatraću i uvijek ću o tome pisati, da je taj "lov na snajperiste" bio jedna OGROMNA TAMNA MRLJA rata u RBiH. Pa da smo svi mi koji smo gonjali "snajperiste" po Ciglanama, Titovoj i Koševu krenuli put Grbavice, Vogošće i Ilidže, sa svom onom opremom i naoružanjem koje smo imali, pa rat ne bi trajao ni do jeseni '92 (uf opet mi fali onaj ljuti smajli) A i tamo je bilo snajperista, zar ne?

Što se tiče tvog druga Mirsada (ja se raspisah, pa zaboravi šta mi je bio zadatak), iskreno mi ga je žao (a ja sam ti rijetko kad iskren - ovo je izuzetak). Žao mi ga je kao i svih onih naših 10.000 sugrađana koji stradaše, što od snajpera, što od granate, i tu zaista ne vidim nikakve razlike. Znamo mi svi dobro kakvi su to psihološki profili s one strane jamili sve što može da puca, pa se iživljavali do mile volje. Ali ono što mene nervira, je to da ama baš niko (čast izuzecima, ali izuzeci su uvijek u manjini, po definiciji) neće da iznese prljavi veš i s naše strane, a bilo ga je Bogu fala, i da prizna greške. Pa nećemo biti ništa manji Bošnjaci ako kažemo istinu. I niko nije rekao da ta istina izjednačava sve strane, jer izjednačiti se neće nikada. Možemo biti samo boli od Anamo-onih, ako priznamo i sopstvene greške. Drugim rječima: "haj'mo ljudi prestati palamuditi o odbrani multi-kulti BiH, ako zaista u to ne vjerujemo, ili što je gore nismo nikada ni vjerovali, i haj'mo se više otarasiti ovog našeg balinluka..."

Evo, ja pokušavam. Kako će biti, vidjećemo :?
User avatar
Dozer
Posts: 28369
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1673 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

Woody
Nejse, ovo ti je samo dio mog prepucavanja sa @Dozerom i njegovog (a bogami i mog) gonjanja "snajperista" po Sarajevu (a bogami i Dobrinji). E, sad, razlika je u tome što @Dozer misli da je odradio pravu stvar, a ja ovakav pogan kakav sam, smatram, smatraću i uvijek ću o tome pisati, da je taj "lov na snajperiste" bio jedna OGROMNA TAMNA MRLJA rata u RBiH. Pa da smo svi mi koji smo gonjali "snajperiste" po Ciglanama, Titovoj i Koševu krenuli put Grbavice, Vogošće i Ilidže, sa svom onom opremom i naoružanjem koje smo imali, pa rat ne bi trajao ni do jeseni '92 (uf opet mi fali onaj ljuti smajli) A i tamo je bilo snajperista, zar ne?
Cek' malo, ba... Prvo, ne znam zasto stavljas "gonjanje snajperista" po Sarajevu pod navodnike...? Hoces da kazes da ih nije bilo s pocetka (a i kasnije, sve do nekad '93) koji su pucali po gradu iz samog grada?!
Vec sam ti rekao - bilo ih je, i te kako. To sto se tada svaki ispaljeni metak, za koji se nije moglo utrditi ko i odakle ga je ispalio, tvrdilo da je "snajper", ja pripisujem pocetnom neznanju, euforiji, strahu, fami, itd., ali i cinjenici da su takvi zaista i nalazeni i hvatani. A to sto su u jednom momentu u sred svega toga kojekakve Tope, Pure, Jezevi i sl. skontali da u tome i te kako mogu profitirati - e, to je vec drugi par rukava i o tome bi trebalo da se brine tuzilastvo i sudstvo. Primjer Jeza i svih rekvizita koje ima po zidovima u kafani je, valjda, svima poznat. Zasto to nije ispitano, istrazeno i procesuirano, to vec moras pitati nase organe vlasti, tj. prvenstveno pokrovitelje iz SDA. E - TO je tamna mrlja rata u BiH s nase strane, a ne to sto smo se koliko-toliko uspjeli naoruzati sakupljajuci AP, PASP-ove, Heklere, TT-jce, kasikare, zolje, itd. po kojekakvim garazama, stanovima i kucama onih kojima su sve to JNA i SDS uredno podijelili.

Drugo, sta ti znaci ovo "Dozer misli da je odradio pravu stvar"? Koju "stvar"? Po tebi, izgleda, uklanjanje bar jedne budaletine koja je pucala po ljudima na ulici s nekog prozora nije dobra stvar... Eto,trebalo ga je pohvaliti, nagraditi, nahraniti i napojiti, dat' mu se par milja kesa, i lijepo se izljubimo s njim, potapsemo po ledjima i kazemo - samo ti nastavi, uzivaj?! Da...s tobom se vjerovatno slazu i oni pogodjeni na pijaci Ciglane, nekad pocetkom aprila '92, od lika koji je siljio s 13 sprata plavog nebodera do pijace... Daj ba Woody... Stipu suplju...

I trece - o kakvoj to "silnoj opremi i oruzju" iz tog vremena pricas?! Ko je to, od tih na-vrat-na-nos formiranih "jedinica" TO i PL po naseljima, imao bilo kakvu opremu i oruzje?!
Fakat mi se cini da ti ovdje malo podjebavas, a...
Last edited by Dozer on 18/04/2013 11:25, edited 2 times in total.
PM72
Posts: 17742
Joined: 30/04/2012 16:54

#1674 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Sarajmen,

Dobro ti pade na pamet E.J. Komad budale još od prije rata a u ratu zbavio PASP...sjećam se dobro događaja o kome pišeš.
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#1675 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

veljaca wrote:@ Woody,

Pitanje za tebe ( a i za ostale koji zele odgovoriti ) a lokacijski je vezano za Dobrinju.

Licno sam poznavao momka - Mirsad se zvao, studirao Masinstvo i pred sami rat jednostavno pukao. I u svemu takvom, isao je Dobrinjom - s kraja na kraj - kao obican civil .

I jednom tako na gornjem mostu prema D-IV snajperista ga je pogodio na tome mostu i gadjao vise od pola sata, ne dozvoljavajuci nikome da mu pridje i pomogne. Mirsad, rahmet mu dusi, izdahnuo je usljed krvarenja .... Sta mislis o tome slucaju ....


Ja ovaj slucaj sa Breke ( koji lokacijski nema veze sa ovom temom ) osudjujem, ali o njemu ne znam sve detalje. Ako je gadjao sa krana - neka su ga upucali - jer je bio legitimna meta. Ako nije - onda je to greska. I u jednom i u drugom slucaju ( toga sa Breke ) zao mi ga je kao covjeka ... kao sina necijeg ....

Da ponovim pitanje: Sta mislis o ovome brutalnom ubistvu nekadasnjeg mi kolege Mirsada ?

Mirsad Bahto inace iz Aerodromskog naselja,od majke Halime(cini mi se),rano ostao bez oca koji mu je poginuo nesretnim slucajem.Davno prije rata doktori mu ustanovili dijagnozu na psihickoj bazi bolesti.Neko kaze navodno da je imao neku djevojku pa zbog nje psihicki oslabio,neko kaze da je zbog fakulteta,uglavnom prije rata dok je bilo terapije bio je ok.U ratu kako nije mogao da uzima terapiju,tako nije mogao ni da bude pod kontrolom,vec je besciljno lutao Dobrinjom,izazivajuci sudbinu da ga nesto strefi.Da ne duljim,uglavnom bio je sigurno nadprosjecno inteligentan tip i u onakvom stanju bez terapije,i mislim da je matematiku i fiziku bukvalno razvaljivao.Obicno je imao obicaj u tom nekom svom transu,kada vidi nekoga da mu govori:"predaj se vojnoj policiji".
Poginuo je na zelenom mostu izmedju D2b i D3b,most koji vodi prema danasnjoj slasticarni Kup.
Pogodjen je u stomak iz pravca D4 ili crkve sa Veljina.Trebalo je duze vremena da se izvuce,posto taj koji ga je pogodio nije dozvoljavao da mu se pridje.
Igrom slucaja sam se zatekao taj dan u bolnici kada je dovezen,i posto sam ga licno dobro poznavao nikad dok sam ziv necu zaboraviti kakav je izgledao dok je onako blijed,bez svojih naocara,i dalje ponavljao nesto,kao u bunilu.Kao da nije to bio onaj Mirso kojeg sam toliko poznavao.
Umro je da li na putu prema bolnici Kosevo ili u bolnici,to nisam siguran.Znam da je bio transportovan iz Dobrinje prema gradu...

Eto rekoh da i ja kazem koju o tome,nek ostane zapisano...
Post Reply