Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#1426 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by mahalas505 »

трокадеро wrote:Паша мој солидни!
Види се ко се баш попалио! Свашта си написао а оно што си рекао о мени бубаш напамет!
Ако сам рекао да смо имали оружија и муниције нисам мислио на све.Имали су их на Палама , Лукавици, Вогошћи, јер су ту биле највеће касарне, складишта и фабрике.Прва пушка коју сам добио је била танџара М 48 а тек трећа коју сам касније добио је био калаш.Како ја тако и моји другови ,а комшиница нам је сашила неке лафо униформе од пар шаторских крила. Шљемова смо слабо и имали, и носио сам старке а не чизме.Толико о опремљености.
"Војни распоред" ми је био 150 метара од куће.Бранио сам своју ДЈЕДОВИНУ од новопридошлих Санџаклија који су нас напали "кукавички" само дан после тих борби код Палме.Од оклопа тад само један расклимани Т-60 на којем није био ни уграђен пам.
Није ми јасно какав си ти био разервни дрот? Ови наши као и ваши задужили су униформе и пушке прије рата.Баш су нам онако били мало смјешни у оним дебелим плавим униформама, нешто се шепурили. Можда зато што сам према њима увјек имао аверзију ,јер шта може бити глупље од обичног дрота него резервни дрот. :D А поред војне и специјалне полиције које су у рату потребне доста њих је бјежало у обичну полицију да би мање ратовали. Тако је бар било код нас.Не брини оно за глупост се не односи на све, има изузетака.

Одкуд ти мађарска муниција у Сарајеву.? То да си пушку купио баш ти нешто и не вјерујем, ајде да си је нашао у српском стану више бих ти повјеровао. Сад два оквира од пиштоља дао за двије бомбе, а пиштољ оставио без оквирова :-)
Оно да вас је било 7 000 наоружаних на почетку рата је рекао Јован Дивљак па могу дати и линк ако треба.
Знам ја добро шта је било у Фалетићима а тенкове сам споменуо у другом контексту.
Једном си написао да си на Отесу поред аутомата носио и снајпер тј. двије пушке.Како то?

За оне усташе што си написао да су нас у прошлом рату клали као овце и бацали и јаму од тебе више него јадно!

Да се разумијемо не мрзим ни ја тебе.Имаш ти некад доста реалних и одличних постова. Поштујем то.
Али попалиш се брзо а ја ти на нешто не могу остати дужан па да више не разглабамо.Није фер према теми и осталима.Направићу мало дужу паузу и нећу се јављати.Немој случајно мислити да бјежим .Вратит ћу се сигурно
само кад се мало смире страсти!
Fino cika Kukanjac objasnio kakva je situacija bila na pocetku rata i kako su iseljavanje kasarne:
http://www.youtube.com/watch?v=ENJKWvP1-Uk

Samo ne kontam da li je to oruzje sto je ostavila JNA srbima, pravljeno od para od svih naroda u bivsoj Jugi ili je to samo od para koje su izdvajali srbi? Pa kako da su srbi bili "ugrozeni"?
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#1427 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by rajvosa^ »

emillio estevez wrote:
Nekako s proljeća wrote:Image

Uploaded with ImageShack.us

fotografija srce p :sad: ara
Ispred moje zgrade...desno smedja zgrada je Emila Zole
juzna_strana
Posts: 498
Joined: 26/03/2012 20:41

#1428 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by juzna_strana »

Svaki put kad prodjem tim mjestom vratim se u proslost,rastuzim se i
pomislim da bi danas Mirjana i Samir bili u kasnim 30-im,imali svoje porodice,svoju djecu.
Na ovom mjestu su danas borovi,visoki i uspravni..
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#1429 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Evo šta na suđenju Karadžiću iznose Trokaderovi oficiri,koji bi vjerovatno izjavili kako su i oni nosili starke,šivene uniforme šatorskog krila i tandžare čim izjavljuju ovakve stvari:

Stevan Veljović, nekadašnji operativni oficir Prve romanijske brigade VRS-a na položajima oko Sarajeva, izjavio je da “na Markale uopće ne može pasti minobacačka granata” i da “100 posto” ne može “pogoditi baš to mjesto”.

“Ja smijem život dati, a smijem i stati na to mjesto, pa neka me neko gađa”, kazao je Veljović u nastavku suđenja u Haagu.

Prema njegovim riječima, baterija minobacača od 120 milimetara iz sastava njegove brigade nije u kritično vrijeme ni bila oko Sarajeva, već u okolini Trebinja.

Na Trebeviću uopće nismo ni imali minobacača, zato što je to područje pošumljeno i ima malo pogodnih mjesta za to oružje”, rekao je Veljović.


Karadžić je u sudnici pročitao sažetak Veljovićeve izjave, u kojoj je, kao i prethodni svjedoci odbrane, tvrdio da VRS oko Sarajeva nije izvodio ofanzivne, već samo odbrambene akcije, kao i da njegova brigada nikada nije gađala civile.

Veljović je izjavio i da VRS nije uzvraćao vatru ako je neprijateljski položaj bio u civilnom objektu, “iako je na to imao pravo”. To je, prema njegovom iskazu, bilo izričito zabranjeno zato što bi Armija Bosne i Hercegovine (ABiH) “odmah optuživala četnike za razaranja”.

Svjedok Veljović negirao je i da je VRS na Sarajevo ispaljivao modifikovane avio-bombe iako mu je tužiteljica Edgerton pokazala izvještaje Sarajevsko-romanijskog korpusa i Glavnog štaba VRS-a da je takvom bombom od 250 kilograma gađan centar Hrasnice. Svjedok je kazao da o tome nije izvijestio UNPROFOR iako bi se detonacija čula “60 kilometara” naokolo. Potvrdio je, međutim, da su modifikovane avio-bombe bile izuzetno neprecizne.

Izvještaj UNPROFOR-a da je na Stari Grad u Sarajevu jednog dana u oktobru 1993. “palo 500 granata” svjedok je nazvao “strašnom neistinom”, tvrdeći da bi, da je to bila istina, to područje bilo “sravnjeno sa zemljom”, a “poginulo bi na hiljade civila”.

Poslije Veljovića, Karadžić je pred sudije izveo bivšeg oficira Igmanske brigade VRS-a Sinišu Maksimovića, koji je ponovio da je vojska dejstvovala samo po vojnim ciljevima. Tvrdnjom da njegova jedinica nije imala obučenih snajperista, Maksimović je u kratkom iskazu opovrgavao odgovornost VRS-a za nekoliko snajperskih incidenata iz optužnice koji su se desili u naselju Sedrenik.

Eto kakva je to bagra.Treba dobro upamtiti imena ovih džukaca.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1430 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Chmoljo »

čuj nije bilo avio-bombi... :D

šta pogodi zgradu u C-fazi? Hulk? :-)
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#1431 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Modifikovana avio bomba je,koliko se sjećam,pala u C fazu i to u moj komšiluk,u A fazu ispod škole Prvi maj,Švrakino,RTV dom,ispod škole Pavle Goranin,u zgradu kod šibice na Socijalnom...i onda se nađe neki džukac da to opovrgne.Sami je sebi poslali ili postavili,šta li? Ovo niti je prva niti zadnja laž Radovanove odbrane (a ona se i temelji na lažima).Šta kaže,VRS nikad nije gađala džamije.A ja gledao svojim očima kad gađaju džamiju na Sokolju.Pa projektilima srušiše Magribiju,gađaše Begovu,Alipašinu dok su džamije po Vratniku izgledale kao skresane...

Šta ćeš.Može im se.Čim mogu napisati (ovi "objektivni")kako su ratovali u starkama,rasklimanim oklopnjacima bez oružja i tandžarama ne trebaju me čuditi ovi bivši oficiri što pričaju laži jer se boje vlastitim guzicama jer kako bi priznao da je ispalio granatu na Markale,bolje reći da su ti odnjeli minobacač u okolinu Trebinja (posudili im malo jer je bila nestašica minobacača) ili izvališ kako na Trebeviću nikad nije bilo minobacača :lol: ,fol ga yebe šuma pa nemože ispalit'.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1432 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Chmoljo »

pala na RTV i pala je pored zgrad opštine Novi Grad, i to tačno na dio gdje je bila zemlja, a okolo sve zabetonirano :lol:

C-faza, i danas se vidi zazidani dio, ta dole u A-fazi... poslije je u tu rupetinu pala granata, i kako je bilo kiša i blato, komplet je zgradu obojilo do 6 sprata :lol:
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#1433 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Chmoljo wrote:pala na RTV i pala je pored zgrad opštine Novi Grad, i to tačno na dio gdje je bila zemlja, a okolo sve zabetonirano :lol:

C-faza, i danas se vidi zazidani dio, ta dole u A-fazi... poslije je u tu rupetinu pala granata, i kako je bilo kiša i blato, komplet je zgradu obojilo do 6 sprata :lol:
Ko da si mi bio nekad komšija. :thumbup: a u pravu si za tu rupu kod Geodetskog zavoda,zaboravio sam je.A što se tiče one rupe u Geteovoj 5 (prijašnjoj Cetinjskoj) moj dobar drug je preživio direktan udar te bombe.Stanovao je na 11-tom spratu a bomba je sastavila u 8-mi sprat i eksplodirala tako da je izbila tri stana napolje.Taj moj drug je propao sa jedanaestog sprata na sedmi i srećom da je kroz onu maglu,prašinu i krš krenuo prema hodniku a ne prema prozorima.Od te bombe poginula je majka mog školskog kolege,našli su je raskomadanu ispod šute.
User avatar
smurf
Posts: 70206
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#1434 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by smurf »

Cuo sam da kada je taj momak propao i ono razisla se prasina a vlasnica tog donjeg stana pogledala momka, oslovila ga i pitala "...odakle ti ovdje", a on ishavjesten "ne znam teta ..." :-)
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45496
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1435 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Chmoljo »

ja sam B-faza. Jukin vučić :D


šalim se, '92 i pola '93 sam proveo u Tarčinu, ali vratio se "na vrijeme" da doživim masakre đaka i učiteljice iz moje škole, i djece na sankanju u tvojoj mahali.

sve vojni ciljevi.

al' odosmo u off.
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#1436 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

smurf wrote:Cuo sam da kada je taj momak propao i ono razisla se prasina a vlasnica tog donjeg stana pogledala momka, oslovila ga i pitala "...odakle ti ovdje", a on ishavjesten "ne znam teta ..." :-)
Upravo tako.Momak je rođen pod sretnom zvijezdom a prije toga mu je zrno od PAT-a eksplodiralo iznad glave,svi oko njega su bili ranjeni sem njega.

A ti moderni ...halali ,što bi rekli ovi novokomponovani. :thumbup:
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#1437 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by mahalas505 »

Chmoljo wrote:pala na RTV i pala je pored zgrad opštine Novi Grad, i to tačno na dio gdje je bila zemlja, a okolo sve zabetonirano :lol:

C-faza, i danas se vidi zazidani dio, ta dole u A-fazi... poslije je u tu rupetinu pala granata, i kako je bilo kiša i blato, komplet je zgradu obojilo do 6 sprata :lol:
Mislim da je jedna ili dvije nisam siguran,pale i blizu Kvadrant-a na Cengic Vili. Sta im je bio cilj ne znam, mozda fulili tv za koji kilometar :-D . Mogao se komotno kamion parkirati kolika je velicina kratera bila.
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1438 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

A jedna je doletila s Trebevica, gledali je kako leti, k'o fico u zraku :D, preletila nam 2m iznad glava (sve sto smo uradili je uvukli glave u ramena :D), i oplela na glavnu cestu izmedju Filozofije i Izvrsnog vijeca :). Istu noc dva golfa upala u tu rupu :lol: :lol:
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#1439 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Đe si Dozer legendo!

Imao sam i ja bliski susret sa tom modifikovanom avio bombom za koju vele da nisu padale... Poslali nas u ljeto 1995 na Betaniju i to neki nezavršeni medicinski centar.Ogroman betonski objekat sa više spratova a propuh piči.To je bilo iza neuspjelog pokušaja deblokade.Helem,ćumuramo mi kao podrška Armiji.Ne dajemo stražu ali smo tu,za svaki slučaj.Nema nigdje vode za lijeka a išlo se po nju u Hotonj a to je meni tad bilo nepoznato isto kao i Long Ajlend u Njujorku.Nakon par dana dođe red i na mene da idem po vodu.Objasne mi gdje i kako i pičiš kroz tranšeje prema onoj džamiji na Kobiljoj glavi.Kanisteri na leđima,a kolega me munta da idemo do njegove rodice na kafu koja je tu u Hotonju.Kontam ja možda ćemo šta i pojesti pa ubrzam korak.Nađemo prvo bunar i natočimo kanistere pa idemo kod te rodice.Sjeli i taman da popijemo kafu kad nešto huči i zuji a mi instiktivno uvučemo glave u ramena,ko kornjače.Uslijedio je udar od koga se sve zatreslo,svi fildžani,čaše,džezva se prevrnulo i prosulo ali nema eksplozije.

Izletimo napolje kad ni dvadesetak metara od nas krater da može stati dva kombija.Vire nekakve cijevi i motori,sve se puši.Jedan dedo je bio napolju i vidio je,kaže ide vrlo sporo i kao manji autobus.Pala je ispod ceste i nije eksplodirala.odmaknemo se što brže jer hajd ti znaj jesu li krmad stavila kakav sporogoreći upaljač pa da zajedno sa kolegom i kanisterima ne odletimo na liniju kraćim putem ali u komadima.Psujem ja vodu i kanistere i kolegu i njegovu rodicu,pokupimo se i nazad na taj nezavršeni objekat na liniji.Kad tamo naši izviđači kažu da je avio bomba pala negdje u Hotonj. :-) E jel matere ti...
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1440 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

Ma ja, ba...nisu ni letile ni padale...to mi sami pravili u CNP-u, pa onda greskom, radi losih proracuna, vracale se nama nakon ispaljenja :)
User avatar
shalla
Posts: 9326
Joined: 31/01/2006 09:12
Location: so close no matter how far

#1441 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by shalla »

Dozer wrote:Ma ja, ba...nisu ni letile ni padale...to mi sami pravili u CNP-u, pa onda greskom, radi losih proracuna, vracale se nama nakon ispaljenja :)
Tzv. bumerang avio-bombe :mrgreen: :sad:
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#1442 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Cholina_Lokica »

Uh kad se sjetim te modifikovane sto je u C fazu opalila, prosla nam iznad zgrade, kontali srusice se sve samo od toga prolaska :-) Stopili smo se bili sa podom
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#1443 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by fixer »

Zna li neko slucajno koje su to bombe mogle biti? Pa da saznamo "sucim" su bile punjene.
User avatar
Dozer
Posts: 28387
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1444 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Dozer »

Pa samo pretrkeljaj kakve su avio bombe koristili u JNA. Koliko se sjecam, za ove se govorilo da su imale od 200 - 400 kg. Modele fakat ne znam.
Seawolf
Posts: 7711
Joined: 14/06/2012 22:59

#1445 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Seawolf »

Dozer wrote:Pa samo pretrkeljaj kakve su avio bombe koristili u JNA. Koliko se sjecam, za ove se govorilo da su imale od 200 - 400 kg. Modele fakat ne znam.
Koristili su razornu avio bombu FAB-250, na koju sa za lansiranje montirali četiri raketna motora od projektila zrak-zrak K-13 (AA-2 Atoll):

Image

I razornu avio bombu FAB-100, na koju su za lansiranje montirali jedan raketni motor od nevođenog projektila zrak-zemlja 127mm Grad:

Image
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#1446 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by sparky »

Sarajmen wrote:Image
ovo su bila "burad" koja su kotrljali na padinskim dijelovima grada. sjecam se jednog takvog kad su od detonacije popucala zadnja stakla koja su bila citava na kuci (600-700m udaljena od mjesta eksplozije).
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#1447 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by PM72 »

Sarajmen,ti si car!

Ti bi Rašu syebao dibidus kad bi mu svoju arhivu poturio pod njušku.Upravo ovakve cjevke sam vidio u onoj rupi u Hotonju o kojoj sam pisao.A što kaže Dozer,ova rupa na zgradi u mom komšiluku je od onih CMP tromblona,malo se djeca igrala
felsh
Posts: 284
Joined: 25/06/2012 14:12

#1448 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by felsh »

I kod nas u centar je pala,tik pored nebodera zvijeda u kotlovnicu pala,kod picerije galija.Tako nisu se samo kod vas djeca igrala :D
Ripicipi
Posts: 4171
Joined: 11/01/2007 21:55
Location: BiH, a vi???

#1449 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Ripicipi »

felsh wrote:I kod nas u centar je pala,tik pored nebodera zvijeda u kotlovnicu pala,kod picerije galija.Tako nisu se samo kod vas djeca igrala :D
Ja bio u neboderu kada je pala na kotlovnicu, bukvalno 15-20 metara od eksplozije :-) mislio sam da se zvijezda rusi :-?
Sreca da niko nije bio na "ploci" gdje se igralo fudbala. To bi bio masakr vecih razmjera :-?
Taj zvuk dolijetanja necu nikada zaboraviti.
User avatar
karanana
Posts: 47242
Joined: 26/02/2004 00:00

#1450 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by karanana »

jeli dobro kontam, ta gdje rokne napravi veliki krater i ubije sve u epicentru ali ne rasipa se previse tako da su one "male" granate sa hiljadama gelera smrtonosnije?
Post Reply