Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post Reply
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#1 tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by ljubav_aha »



nevjerovatan,ali svakako moguc odnos drzve prema porodici kolar
Last edited by ljubav_aha on 19/01/2009 17:08, edited 1 time in total.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#2 Re: tunel ispod sarajeva,gdje su clanovi porodice kolar?

Post by Jara »

Dobili od države, tj. od vlasti, novu kuću... u jednom od ulaza u tunel, u svojoj bivšoj kući, napravili privatni muzej i eno ih tamo...
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#3 Re: tunel ispod sarajeva,gdje su clanovi porodice kolar?

Post by Zox »

Ljeti, po mojoj slobodnoj procjeni, oko 200 - 300 posjeta dnevno, pomnoziti puta 3 i 5 maraka. Bez poreza... Ja bih da me drzava SAD tako zaboravi.

Ne prebacujem im nista, sposobni su ljudi (i meni licno vrlo dragi), ali ponavljam da im je bolje sto su OVAKO zaboravljeni.

I, nije tunel ispod Sarajeva nego tunel ispod piste :)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#4 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by ljubav_aha »

znam,da je ispod sarajevske piste,naslove teme je upravo korigovan

na vido prezentaciji, kolar je rekao kako postoji mogucnost oduzimanja muzeja :!: :?:
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#5 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Jara »

ljubav_aha wrote:znam,da je ispod sarajevske piste,naslove teme je upravo korigovan

na vido prezentaciji, kolar je rekao kako postoji mogucnost oduzimanja muzeja :!: :?:
Kako da im se oduzme nešto što nije njihovo? :-) Kuća odavno više nije njihova, dobili su novu umjesto nje. Napokon su se odgovarajuće strukture dogovorile, žele da se sve uradi profesionalno, po muzeološkim standardima, :thumbup: a oni neće da izađu iz objekta iako godinama više nije njihov...Možda im u budućem, profesionalno urađenom muzeju, treba omogućiti radno mjesto,uz mjesečnu platu. :)
I, što reče Zox:
Ne prebacujem im nista, sposobni su ljudi (i meni licno vrlo dragi), ali ponavljam da im je bolje sto su OVAKO zaboravljeni
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#6 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by ljubav_aha »

Jara wrote:
ljubav_aha wrote:znam,da je ispod sarajevske piste,naslove teme je upravo korigovan

na vido prezentaciji, kolar je rekao kako postoji mogucnost oduzimanja muzeja :!: :?:
Kako da im se oduzme nešto što nije njihovo? :-) Kuća odavno više nije njihova, dobili su novu umjesto nje. Napokon su se odgovarajuće strukture dogovorile, žele da se sve uradi profesionalno, po muzeološkim standardima, :thumbup: a oni neće da izađu iz objekta iako godinama više nije njihov...Možda im u budućem, profesionalno urađenom muzeju, treba omogućiti radno mjesto,uz mjesečnu platu. :)
vrlo los potez,nova kuca u zamjenu za kucu-muzej :shock: zanci clanovi porodice kolar su napravili kardinalnu gresku prilikom sklapanja ugovora :!: :?:

hm,samo je kuca zamjenjena,ali tip je rekao da je takodjer vlansik zemlje ispod koje se upravo nalazi tunel :!: :?:

ko je vlasnik tunela :?:
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#7 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Jara »

ljubav_aha wrote: vrlo los potez,nova kuca u zamjenu za kucu-muzej :shock: zanci clanovi porodice kolar su napravili kardinalnu gresku prilikom sklapanja ugovora :!: :?:
hm,samo je kuca zamjenjena,ali tip je rekao da je takodjer vlansik zemlje ispod koje se upravo nalazi tunel :!: :?:
ko je vlasnik tunela :?:
@Ljubavi, :) nemam pojma, vjeruj, kakav su ugovor sklapali...ja samo pričam onako kako čujem, bilo nešto u štampi. Tunel je većinom ispod aerodromske piste, a ta kuća u kojoj je muzej i njihova zemlja su uz pistu. Kome pripada tunel? Pa nema ga više, tunel je zatvoren...a pripadao je Armiji RBiH. U muzeju je oko 15 m tunela otvoreno za posjetu.
Svaka čast što su se sjetili napraviti muzej, s butmirske strane. :thumbup: Dobijali su i donacije za njega. :) U nekim komšijskim kućama su također bili ulazi u tunel, ali komšije nisu bile tako snalažljive.
Vjerujem da je to najposjećenija turistička lokacija u gradu.
Što se mene tiče, ja bih ga potpuno otvorila, do kuće u kojoj je također bio ulaz-izlaz, sa sarajevske strane... pa nek turisti idu 800 m, da vide kako je bilo... 8-)
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#8 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by ljubav_aha »

Jara wrote:Što se mene tiče, ja bih ga potpuno otvorila, do kuće u kojoj je također bio ulaz-izlaz, sa sarajevske strane... pa nek turisti idu 800 m, da vide kako je bilo... 8-)
jara,u pravu si :) ova tem se uklapa na temu o tome sto nudi sarajevo kao turisticka destinacija,sa komentarima kako je sve ne-orgnizovano,i kako ne postoji turisticki savez/sta god/ ,zelim samo reci,ovo je tuzno,tezi se ka turizmu,a ne investira dovoljno infomracija i renoviranja objekata
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#9 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by sarlo »

Dobro da ste otvorili temu na podforumu istorija.
Ne znam zasto govorite o vlasnickim problemima porodice Kolar. I sam muzej je u marginalno pitanje kad se govori o D-B tunelu. Vjerovatno niste nikad prolazile kroz njega i neznate sta je tunel stvarno bio.
Na ovom forumu vise puta sam rekao da je tunel D-B najznacajniji ikad sagradjen objekat na ovim prostorima.
Svaka cast ljepoti mostova, monumentalnosti zgrada, cestama i prugama, ali tunel...
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#10 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Jara »

sarlo wrote:Dobro da ste otvorili temu na podforumu istorija.
Ne znam zasto govorite o vlasnickim problemima porodice Kolar. I sam muzej je u marginalno pitanje kad se govori o D-B tunelu. Vjerovatno niste nikad prolazile kroz njega i neznate sta je tunel stvarno bio.
Na ovom forumu vise puta sam rekao da je tunel D-B najznacajniji ikad sagradjen objekat na ovim prostorima.
Svaka cast ljepoti mostova, monumentalnosti zgrada, cestama i prugama, ali tunel...
znam šta je tunel bio, vjeruj...postavljačica teme govori upravo o muzeju i vlasničkim problemima dotične porodice...ako želiš, postavi temu o značaju tunela
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#11 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by sarlo »

Jara wrote:
sarlo wrote:Dobro da ste otvorili temu na podforumu istorija.
Ne znam zasto govorite o vlasnickim problemima porodice Kolar. I sam muzej je u marginalno pitanje kad se govori o D-B tunelu. Vjerovatno niste nikad prolazile kroz njega i neznate sta je tunel stvarno bio.
Na ovom forumu vise puta sam rekao da je tunel D-B najznacajniji ikad sagradjen objekat na ovim prostorima.
Svaka cast ljepoti mostova, monumentalnosti zgrada, cestama i prugama, ali tunel...
znam šta je tunel bio, vjeruj...postavljačica teme govori upravo o muzeju i vlasničkim problemima dotične porodice...ako želiš, postavi temu o značaju tunela
Ne znam nista o vlasnickim problemima Kolarovih. Sve mi se cini da ih nije bilo u naslovu kad sam pisao :? .
Samo zacatavam temu, bitnu porodici Kolar i potencijalnim kustosima.
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#12 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by ljubav_aha »

sarlo,pogledaj video prezentaciju,upravo je clan porodice kolar spomenuo kao problem
jara zna vise od mene o tunelu :)
imam prijatljecu koja je koristila tunel tokom rata,dobor si jara rekla,da pustimo turiste da "hodaju" kroz tunel
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#13 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by paprica29 »

Ulaz u tunel uopšte nije bio u toj kući, već stotinjak metara dalje i bio je povezan tranšejom. Kada je završeno kopanje tranšeju su proširili i pokrili sve do Kolareve kuće i dalje ispod aerodrmoske ceste do garaže u stambenoj zgradi u C-5 naselju, gdje je i bio punkt za kontrolu prolaza. Kroz Kolarevu kuću se samo prolazilo, a tokom cijele gradnje je bilo samo stražarsko mjesto. Odjednom je neko nametnuo priču da je to ulaz u tunel što nema blage veze s istinom.

Ovo Vam je priča iz prve ruke.

Učesnik u izgradnji objekta D-B.
User avatar
IBM
Posts: 877
Joined: 26/07/2007 14:01

#14 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by IBM »

paprica29 wrote:Ulaz u tunel uopšte nije bio u toj kući, već stotinjak metara dalje i bio je povezan tranšejom. Kada je završeno kopanje tranšeju su proširili i pokrili sve do Kolareve kuće i dalje ispod aerodrmoske ceste do garaže u stambenoj zgradi u C-5 naselju, gdje je i bio punkt za kontrolu prolaza. Kroz Kolarevu kuću se samo prolazilo, a tokom cijele gradnje je bilo samo stražarsko mjesto. Odjednom je neko nametnuo priču da je to ulaz u tunel što nema blage veze s istinom.

Ovo Vam je priča iz prve ruke.

Učesnik u izgradnji objekta D-B.
:thumbup: respect!

Oduvijek sam zelio pitati nekoga ko je ucestvovao u izgradnji D-B, koliko je zaista Brankovic tu uradio?
User avatar
Edin H.
Posts: 46889
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#15 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by Edin H. »

IBM wrote:
paprica29 wrote:Ulaz u tunel uopšte nije bio u toj kući, već stotinjak metara dalje i bio je povezan tranšejom. Kada je završeno kopanje tranšeju su proširili i pokrili sve do Kolareve kuće i dalje ispod aerodrmoske ceste do garaže u stambenoj zgradi u C-5 naselju, gdje je i bio punkt za kontrolu prolaza. Kroz Kolarevu kuću se samo prolazilo, a tokom cijele gradnje je bilo samo stražarsko mjesto. Odjednom je neko nametnuo priču da je to ulaz u tunel što nema blage veze s istinom.

Ovo Vam je priča iz prve ruke.

Učesnik u izgradnji objekta D-B.
:thumbup: respect!

Oduvijek sam zelio pitati nekoga ko je ucestvovao u izgradnji D-B, koliko je zaista Brankovic tu uradio?
Ti si mislio da je Brankovic sam iskopao tunel :shock:
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#16 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by ljubav_aha »

paprica29 wrote:Ulaz u tunel uopšte nije bio u toj kući, već stotinjak metara dalje i bio je povezan tranšejom. Kada je završeno kopanje tranšeju su proširili i pokrili sve do Kolareve kuće i dalje ispod aerodrmoske ceste do garaže u stambenoj zgradi u C-5 naselju, gdje je i bio punkt za kontrolu prolaza. Kroz Kolarevu kuću se samo prolazilo, a tokom cijele gradnje je bilo samo stražarsko mjesto. Odjednom je neko nametnuo priču da je to ulaz u tunel što nema blage veze s istinom.

Ovo Vam je priča iz prve ruke.

Učesnik u izgradnji objekta D-B.
hvala,za zlatnu informaciju

HVALA za tvoje ucesce i pomoci tokom izgradnje tunela :thumbup:

zasto se to lijepo ne napise i ne kaze uz pomoc mas-medija :?:

jos jednom HVALA :)
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#17 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by paprica29 »

Brankovic je projektovao tunel i bio nadzornik radova s Dobrinjske strane. U Butmiru je također bio inžinjer koji je nadgledao radove s te strane. Brankovic je bio vrlo aktivan na izgradnji. Svakodnevno je bio na samom radilištu i trudio se da obezbjedi sve neophodno za gradnju. Svi angažovani su, za ondašnje uslove, imali izuzetno dobru prehranu, a glavni "krivac" za to je upravo Branković. Vršio je stalni pritisak na tadašnjeg komandanta 1. korpusa da obezbjedi jaku logistiku.

Znam da je Brankovic trenutno omrazen kod vecine ljudi, ali je u tom periodu bio izuzetno korektan i velikim dijelom snosi "krivicu" što se tunel uopšte završio. Bilo trenutaka kad su svi bili skeptični po nastavku izgradnje istog (granatiranje ulaza i pogibija radnika, voda, glina itd.) ali je on istrajao da se posao završi.

Ovim što pišem nemam namjeru sa ga branim ili nešto sl., ovo je istina.
User avatar
svirac
Posts: 96
Joined: 23/03/2004 22:34
Location: Sarajevo

#18 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by svirac »

Steta je sto je sa sarajevske strane bio "tanak" sa MTS-om, pa je tunel od dobrinjske strane pa do pola bio jedno pola metra nizi .... hiljade razbijenih glava, no .... ipak je radio. Novi tunel nije imao tih problema .... steta pa je pod vodom. Nikad necu zaboraviti taj specifican vlazni miris i klizave daske pod nogama.
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#19 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by paprica29 »

Inovacije su bile najjače. Kad se već poodmaklo s radovima došlo je do problema s vazduhom u tunelu, pa su skontali da ga ubacuju ventilatotom, a cijev je bila sašivena od humanitarne folije. Onda polaganje šina i izvlačenje kolica s zemljom pomoću sajle i elekro motora, ovo je zamalo preraslo u tragediju. Glina je bila najveći problem, udarcem krampom se odvaljivao komadić kao upaljač. Onda e neko dosjetio da se izrade velike krampe koje bi se nakucavale u glinu, pa onda pomoću poluge odvaljivali veći komadi. Krampe su otkovane u Hrasnici te smo ih morali prenositi preko piste. Bile su kao jednakostranični trougao kojem je jedna strana bila dužine 50 cm. To je bila smiješna situacija. Mi u tranšeji u Butmiru čekamo da pređemo pistu i nosimo krampe, a oko nas ljudi puni visokotarfine robe pitaju šta nosimo.
Kažemo mi krampe.
Upitnici iznad glava, kakve krampe?
Velike, na Markala im cijena 100 maraka, a u Hrasnici 5. Onda nastane cijeli cirkus od priče.
Uhvate nas UN-ovci, pa i njima veliki upitnik iznad glave, a mi počnemo priču o poljoprivredi. Kaže meni jedan, ja tebe često gledam na durbin na liniji pored aerodroma. Pa da, kopamo baštu, ovo je poljoprivredni kraj. Smije se on ironično i kaže da zna šta kopamo i prebaci nas na Dobrinjsku stranu.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#20 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by mIRCerka »

paprica29 wrote:Ulaz u tunel uopšte nije bio u toj kući, već stotinjak metara dalje i bio je povezan tranšejom. Kada je završeno kopanje tranšeju su proširili i pokrili sve do Kolareve kuće i dalje ispod aerodrmoske ceste do garaže u stambenoj zgradi u C-5 naselju, gdje je i bio punkt za kontrolu prolaza. Kroz Kolarevu kuću se samo prolazilo, a tokom cijele gradnje je bilo samo stražarsko mjesto. Odjednom je neko nametnuo priču da je to ulaz u tunel što nema blage veze s istinom.

Ovo Vam je priča iz prve ruke.

Učesnik u izgradnji objekta D-B.
Hvalim te Boze da neko konacno potvrdi, meni sve govore da lazem...
Spasenije Cane Babovic, sada Hakije Turajlica... udjes u Garazu, ides kroz transheju PREMA AERODOROMU, ispod ceste...dodjes do Kolar kuce, ulazis u dio sa sinama...
Ispod mog stana u C5 je bila ambulanta... i jednog lijepog mirnog proljetnog suncanog toplog dana, cujes ptice kako cvrkucu...i odjednom cujes jauk...zenski...nekad kvarta nekad septima...kontam WTF?!?!?! izletim na balkon...kad na nosilima Hanka Paldum, zvajznula u prvi prag... nije puno...mislim da se vise prepala nego sto se ozlijedila...prosla je to vece...imali su koncert u Hrasnici...
Prosla sam jednom dvosmjerno kroz tunel...vec sam tad bila 179 cm visoka... ni ogrebotine.... shega je da su svi ljudi sa visinom od 155 do 170 lupali glave ko veliki...
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#21 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by paprica29 »

Onda moš mislit kako je bilo meni s 197cm visine, a prošao sam hiljade puta
User avatar
svirac
Posts: 96
Joined: 23/03/2004 22:34
Location: Sarajevo

#22 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by svirac »

19. maj 1995 .... meni rodjendan....pred sam kraj tunela prema Dobrinji vidim paket. Ne bude mi mrsko, pa, cucnem da vidim sta je unutra. BINGO! Paket Alef velike sudzuke!? Natrpam ti ja to u rukave, nogavice, par komada iza uha, u dzepove ..... helem, tu vece smo uz Zvecku, gitaru itd imali sasma pristojnu mezu.
Ovom prilikom zahvaljujem nepoznatom donatoru ! :-D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#23 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by mIRCerka »

paprica29 wrote:Onda moš mislit kako je bilo meni s 197cm visine, a prošao sam hiljade puta
Ne znam skim sam razgovarala o tome, kazu da je nama visokima mnogo lakse jer smo mi svjesni da smo previsoki pa pazimo, dok ovi nizi misle da mogu proci uspravno...
Ja znam da je Ibro Car par puta spucao momacki... :D
paprica29
Posts: 321
Joined: 27/10/2003 00:00

#24 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by paprica29 »

Ima tii ta mjesta. Dok sam hodao gologlav nisam nikad spucao. Kad su nam nabavili šljemove, prvi dan se opalim momački, kontao sam da mi je pukao vrat.
medda
Posts: 476
Joined: 29/09/2006 09:35

#25 Re: tunel ispod piste SA aerodroma, clanovi porodice kolar?

Post by medda »

Moje iskustvo sa tunelom je poslijeratno, turisticko.
Dodjem u SA prije 5-6 god na 2 dana i hocu da posjetim tunel. Culi smo da je napravljen muzej.
Dok smo dosli do tunela pitali smo 10ak puta za put. Nigdje table, oznake bilo sta. Bas mi je bilo cudno jer taj tunel je simbol ratnog Sarajeva, patnje, nade...
Jedva nadjosmo ali bilo je vrijedno. Svaka cast toj porodici sto je barem nesto ostalo od tog tunela. Platili smo neku simboliku od par maraka. Potrudili su se da predoce stanje u to vrijeme mapama opkoljenog Sarajeva, fotografijama i simbolima.
Deceniju poslije rata taj tunel bi po meni trebao biti drugo Medjugorje u BiH...
Post Reply