Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#4176 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

DebelinJoe wrote: 17/06/2023 15:52
...
- Da li je Aerodromski naselje, a jeste, u prvim danim rata korišteno kao masovni poligon za šverc, uz prešutnu saglasnost i saučešće čelnih ljudi TO, policije i vlasti u opkoljenom Sarajevu? Znam da je malo prije 17 juna u komandi TO Aerodromsko naselje došlo do tuče i svađe oko švercovane robe, pa je došlo i do ubistva...
...
Ko je sa kim svercovao?

Nije doslo do svadje oko svercovane robe,nego pokradene robe da budemo precizniji. I tada je ubijen ko je ubijen,zena mu se ispalila sa kcerkom za Njemacku i mislim da se nikad vise nisu vratili u BiH.

Ubica je i dalje tu,zivi na Alipasinom,bas ga vidjeh prije 2 godine,ispricasmo se pravo.
Ovi ostali svjedoci sto su bili tu,umrli. Prije par mjeseci zadnji svjedok umro od alkohola.

Nikad taj slucaj nije istrazen,mada se zna sve. Zvanicna verzija je da je pistolj sam opalio...
User avatar
Repetitor
Posts: 755
Joined: 28/08/2011 08:30

#4177 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Repetitor »

Tea lana wrote: 17/06/2023 19:29
Treci i najgori.
Koja su druga dva,podsjeti me? 5 maj i ?
Tea lana
Posts: 500
Joined: 28/10/2008 08:19

#4178 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Tea lana »

Repetitor wrote: 20/06/2023 11:08
Tea lana wrote: 17/06/2023 20:35

Mi smo imali tuzbu protiv RS koja je nakon prvostepene otisla na Kantonalni sud sad cekam jos da moram platiti sudske troskove.
A najmanje pricaju oni koji su direktno ucestvovali.
Gledam danasnje obiljezavanje ....bolje da ne komentarisem.Lazni borci,lazne sehidske porodice ccccc
Sto im tamo na onoj grupi gdje inace ostavljas komentare ne ostavis kakav komentar i sjetis im se majke i blize i dalje rodbine? Cisto onako,mozda ce ti biti lakse.

Umjesto sto aplaudirate dok Hasan Ramic dobiva zlatnu plaketu za zasluge, oglasite se i yebete mu tatu koji ga napravi onakvog.

Frajer krao po Alipasinom cijeli rat,nije ni bio u Dobrinji nikako,i dobio zlatnu plaketu za odbranu naselja :lol: :lol: :lol:

Alija,yebem li ti kosti
o cemu pricas kome ostavljam komentare.
I na kakvoj grupi.
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#4179 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Tromblon »

Ramzess Veliki wrote: 30/01/2014 20:00
Ne tražim zasluge, nisam dobio Ljiljan, skinuli su mi dva čina jer sam pio sa diverzantima iz 102-ge, nisam dobio borački kredit, nisam dobio ni čestitku za Novu godinu.
Gdje i kad si pio sa diverzantima iz 102.? Možda se i znamo 😁👍
Tromblon
Posts: 2019
Joined: 18/01/2015 19:37

#4180 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by Tromblon »

Dozer wrote: 07/02/2018 21:38 @Seawolf
Zahvaljujem(o) na pojasnjenju. Jbg, ja nisam imao ni tenk, ni tenkovske granate da sve to vidim poblize, pa mogu samo prenijeti svoje licno iskustvo s onom jednom koja mi umalo vilicu ne slomi :lol: :lol:

A ta "moja" je oplela prvo u armirani betonski zid, i to uz ivicu ploce medju spratovima, takodjer betosnka armirana, i onda rikosetirala uzbrdo pod nekim oglom od 30-35 stepeni, da bi nakon oko 4m opalila meni ispred face, i to opet u armirani betonski zid.
I nije se aktiviralo punjenje vezano za zadnji upaljac.

Po slici, to je ova prva s lijeva. Medjutim, posto se vrlo dobro sjecam ovoga o cemu pricam, ganartujem da nije imala nikakvu limenu kapu na vrhu, nego puni metal. A to znam jer je nakon ova 2 udarca s vrha bocno bio otkinut komad velicine 2x3 cm otprilike, i dubine oko 0,5 cm, tako da se fino moglo vidjeti da se radi o punom metalu.
Ne bih ti znao reci tacnu oznaku celika...ono Cxxxx :D

Ali, 100% se nista nije aktiviralo, i 100% je na dnu imala jasno vidljiv upaljac. To sam proucava dok sam je nosio kod raje :D

@PM
Zapravo, bili su oni i ovdje, u Sarajevu, mozda nekad do juna ili jula '92.
Mislim da se radilo samo o jednoj interventnoj ceti, ako ne i 1 ili 2 voda.
Ja sam ih licno prvi put vidio 03.05. kada smo ih pozarobljavali u Theatru i kinu Djuro Dajkovic (BKC danas), ukupno njih 36 koliko se sjecam. Tada sam hajrovao i onaj njihov kratki padobranski pancir, tetku i par kasikara :D
Fino sam pitao lika s kojeg sam skinuo pancir odakle su, a on odgovorio "specijalna Nis". Predvodio ih je nekakav major, ne sjecam se kako se zvao, ali se lika odlicno sjecam jer sam ga drzao na nisani dok je pregovarao s Ademom Jezom oko predaje.

Drugi put sam ih vidio pocetkom juna u Nedzaricima, kada su u malim grupama, 2x3, pokusavali zauzeti par kuca uz cestu, prema studentskim domovima. Zakljucio sam da se radi o njima po opremi, jer su imali identicnu opremu i maskirne uniforme kao oni od 03.05., s tim sto su tada koristili duge pancire s produzetkom do koljena, i imali su sljemove s vizirom.
Ti u Nedžarićima su bili Legijini.
User avatar
sarajovasi
Posts: 338
Joined: 07/04/2008 10:19

#4181 Re: Dobrinja 1992. - 1995. RATNA DEŠAVANJA

Post by sarajovasi »

Citiram:
Dozer wrote: ↑
Ja sam ih licno prvi put vidio 03.05. kada smo ih pozarobljavali u Theatru i kinu Djuro Dajkovic (BKC danas), ukupno njih 36 koliko se sjecam. Tada sam hajrovao i onaj njihov kratki padobranski pancir, tetku i par kasikara
Fino sam pitao lika s kojeg sam skinuo pancir odakle su, a on odgovorio "specijalna Nis". Predvodio ih je nekakav major, ne sjecam se kako se zvao, ali se lika odlicno sjecam jer sam ga drzao na nisani dok je pregovarao s Ademom Jezom oko predaje.
Ja milim da su tog 03.05 1992 bili ovi vojnici iz bivse JNA
Skinuto sa
Forum.hr,
Kad ste bili u vojsci, koja klasa i sl.? - Stranica 64

Obavjestajno bezbednosni skolski centar je bila vojna akademija za obucavanje oficira za sluzenje u vojnoj policiji, diverzantima i izvidacima. Bilo je tu, kako ti kazes, vjerojatno i spijunskih spika, jer je medu pitomcima bilo i nekoliko policajaca sa civilnih akademija. Znao sam popiti kavu sa jednim iz policijske akademije iz Zg, koji je bio tamo na nekakvom polugodisnjem "tecaju". Nama vojnicima je bilo super sto su oni imali zajednicke tuseve, a ne po sobama, pa smo se svako popodne mogli uredno tusirati u toploj vodi. A kako smo (vozaci) vozili i ves na pranje u drugu kasarnu, imali smo svi vise pari kosulja, gaca, pidzama.... Zato sam u postu prije i rekao da to nije bila bas klasicna vojna prica
Bila su dva diverzantska odreda. VP2015 i VP2022. Jedan je bio "diverzantski odred generalstaba", a drugi "diverzantski odred 1. vojne oblasti". Ovaj prvi su tokom 12. mjeseca 1990. rasformirali i pripojili Niskim padobrancima. Jbg, rat je bio u pripremi. Zgrada nije bila ukleta. Pa i kantina ti je bila u prizemlju jedne od njih Tamo je bilo profesionalnih vojnika i rocnika. I nisu to bili nadljudi, niti nekakvi rambici.... Ono, diverzant, specijalci..... Glamurozno i zastraaujuce zvuci, ali bas i nije tako. I bili su kao vojska odvojeni od centra. I jednom i drugom su zapovjednici bili majori i nisu spadali pod zapovjednistvo generala koji je bio zapovjednik centra. Odnosno, i jednom i drugom je nadredeni bio direktno nacelnik generlstaba.
Ceta vojne policije, o kojoj pricas da nisi imao kontakta, su bili obicni rocnici koji su sluzili kao osiguranje centra. Dakle, straza i "kapija". I normalno smo se druzili sa njima. Oni nisu bili klasicna vojna policija koja je skupljala pijane vojnike po gradu, vec su to radili policajci iz Bg.
Bila je i ceta izvidaca. Isto rocnici koji su sluzili kao "markiranti" kad su pitomci imali vjezbe. Vjezbe su bile ili na poligonu (tvoja druga slika) ili u Deliblatskoj Pescari.
I bila je tu pozadinska ceta sa dva voda. "Mi" vozaci i "vi" pomocno osoblje. Vozaci su vozili sve sto je trebalo oko centra, kad se islo na vjezbe...., a pomocni vod su radili u kuhinji (centar nije imao kuhinju, nego se hrana dovozila iz druge kasarne, a "kuhari" su je samo dijelili i prali posude), veseraju, magacinima, na odrzavanju (skupljanje smeca, kosnja.....) i sl.
Post Reply