Dobri ljudi

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Locked
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#1 Dobri ljudi

Post by Skyfox »

Dans je neki nasavijesni vozac na parkingu ispred moje zgrade pregazio malu macu. Ostala je da lezi ispruzenih zadnjih sapa dok se prednjim pokusala skloniti u stranu.
Nakon par poziva veterinarima koji su na glasu na ovom forumu sve i jedan je predlozio eutanaziju. Dosao sam do Veterinarke J. na Stupu koja me pozvala da donesem macu na pregled.
Cini se da nema prijeloma iako ne moze da stoji. Pluca su OK. Na dodir se ne osjete lomovi, pomjera repom.
Maca je u soku i anemicna. Dlaka sa leda joj je ostrugana i vidljivi su veliki hematomi.
Dobila je inekcije protiv bolova i jos neke masti.
Problem je smjestaj.
Iako je ulicana, cini se umiljatom, ne znam jel muzijak ili zenka.

Molim vas pomozite mi da joj pomognem!!!

Ja bih je prvi uzeo ali sam fakticki podstanar u malom stanu, cak nemam ni svoju sobu gdje bih je mogao drzati. Postoji li dobra dusa koja bi je posvojila makar privremeno. Spreman sam da ucestvujem u veterinarskim troskovima.

Maca je sada u mom haustoru ali samo pitanje je vremena kada ce se komsije pobuniti.

Pije vode kad joj se prinese, ali ne jede.

Ljudi pomozite da ucinimo ovu macu sretnom.

Image

Image

u ocima joj se vidi zivot, neka ne bude jedna od hiljadu istih sudbina...
User avatar
samrichakk
Posts: 114
Joined: 22/05/2009 17:18
Location: Alipasino polje,Sarajevo

#2 Re: Dobri ljudi

Post by samrichakk »

Dusa mala...
Nazalost ja je nemam gdje jer sam i sama podstanar a vec imam poludivljeg macka,koji je svaku macu koju sam pokusala zadrzati davio...
Pravo mi je zao,ali zaista nemam gdje :( :( :( :( :(
Nadam se da ce se neko javiti i da ces je uspijeti spasiti :thumbup:
dulcinella
Posts: 79
Joined: 03/08/2008 15:30

#3 Re: Dobri ljudi

Post by dulcinella »

Ja cu staviti na FB! :thumbup:
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#4 Re: Dobri ljudi

Post by Skyfox »

Veterinark J ide na put i nema je tu do ponedeljka. Ne vjerujem da ce maca izdrzati do tada. Nadam se samo da ce prezivjeti noc.
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#5 Re: Dobri ljudi

Post by Amazonka27 »

UP
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#6 Re: Dobri ljudi

Post by Skyfox »

sutra sam on line tek oko 18h, ako bude sta @Amazonka27 ima moj kontakt

nadam se da ce prezovjeti noc...
User avatar
tinchy
Posts: 1021
Joined: 26/02/2007 19:30

#7 Re: Dobri ljudi

Post by tinchy »

Skyfox wrote:Veterinark J ide na put i nema je tu do ponedeljka. Ne vjerujem da ce maca izdrzati do tada. Nadam se samo da ce prezivjeti noc.
Macu odvedi u Vetlife kod Andreja, da on nastavi lijecenje... a zar ne moze maca biti u pansionu? Pa da se prikupe pare za macu, valjda ce biti donatora..
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#8 Re: Dobri ljudi

Post by Skyfox »

tinchy wrote:
Macu odvedi u Vetlife kod Andreja, da on nastavi lijecenje... a zar ne moze maca biti u pansionu? Pa da se prikupe pare za macu, valjda ce biti donatora..
nisam znao za tu opciju zar ima pansion za macke u SA.
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#9 Re: Dobri ljudi

Post by Skyfox »

moram ici, nadam se da cemo sutra iznaci neko rijesenje!!!
User avatar
tinchy
Posts: 1021
Joined: 26/02/2007 19:30

#10 Re: Dobri ljudi

Post by tinchy »

Skyfox wrote:
tinchy wrote:
Macu odvedi u Vetlife kod Andreja, da on nastavi lijecenje... a zar ne moze maca biti u pansionu? Pa da se prikupe pare za macu, valjda ce biti donatora..
nisam znao za tu opciju zar ima pansion za macke u SA.
Pa ne znam da li ima, mislim da li u pansionu primaju i mace :-? Mozda na vet. fakultetu da bude, da li ih tu drze? Sad sam stvarno bez ideje :-?
User avatar
Phia
Posts: 1438
Joined: 01/12/2006 00:33
Location: Sarajevo
Contact:

#11 Re: Dobri ljudi

Post by Phia »

Zar niko baš nema nikakav kutak da ovu macu smjesti dok barem ne ozdravi pa neka je pusti van poslije toga??? :?: :?: :?:
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#12 Re: Dobri ljudi

Post by jaca78 »

U pansionu na Veterinarskom fakultetu imaju dvije mace koje se liječe. Mislim da bi ovu mogao smjestiti tamo.
Skyfox nadam se da je maca jos ziva
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#13 Re: Dobri ljudi

Post by Amazonka27 »

Maca je prezivila noc. Ne moze hodati......samo vuce zadnje noge... :sad: maca je i dalje u haustoru... :sad:
jaca78
Posts: 639
Joined: 28/09/2005 18:12

#14 Re: Dobri ljudi

Post by jaca78 »

Nek je odvede na Fakultet. bolje nego u haustoru da bude, hajde skupicemo valjda nekako lovu. ja sam devet dana brinula za takvu macu bila mi je u kuci, svaki dan isli veterinaru, ali nije bilo pomoci :(
User avatar
tinchy
Posts: 1021
Joined: 26/02/2007 19:30

#15 Re: Dobri ljudi

Post by tinchy »

Amazonka27 wrote:Maca je prezivila noc. Ne moze hodati......samo vuce zadnje noge... :sad: maca je i dalje u haustoru... :sad:

Da li ce ikako moci hodati? Jer ja mislim da nema svrhe, ako nece moci koristiti noge, da zivi tako.. Ja sam imala davno jednu macku kojoj je cuko slomio zadnji dio kicme, tako da je i ona samo vukla zadnje noge... Taj isti dan je otisla na terasu, na njeno omiljeno mjesto i tu je uginula.. :( Nadam se da ce ta maca imati priliku da hoda, pa da onda svako od nas pomogne onoliko koliko moze..
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#16 Re: Dobri ljudi

Post by Amazonka27 »

pa nadam se da hoce...s obzirom da mrda repom i da je receno da se ne osjete lomovi...ovo sto mrda repom meni je super znak da je sa kicmom sve ok (nadam se da sam u pravu). Problem je sto je maca u haustoru i sto moze biti izlozena raznim problemima...umjesto da cuva snagu za oporavak...
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#17 Re: Dobri ljudi

Post by Skyfox »

Stupio sam danas sa nizom ljudi na Vet faxu ali niko od njih nije bio spreman danas ostati duze da bi maca stigla ne sanimanje.
Doc. Filipovic je stvarno ljubazno objasnila postupak. Snimanje je 23 KM nakon toga i posmatranja od najmanje dva dana ce se utvrdit stanje i moze li joj se pomoci. Jedan dan boravka je 10KM. Za pare bi se mogli i snaci nekkao ako joj ima spasa ali sta poslije. Ako je ne mogu udomiti zar da je opet prepustim zivotu na ulici?

Dodatni problem je sto je snimanje samo do 15h radnim danom a ja radim do 16.30h znaci ja je ne mogu odvest nikako.

Danas je prespavala nije se pomjerila iz korpe.

Image

dobra vijest je sto je pocela jesti, ali odbija vodu.

Image

Image

Komsije su tolerantne i s vremena na vrijeme je obidu. Ali dokle tako. Brine i sto se ne glasa...

Sta dalje???
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#18 Re: Dobri ljudi

Post by Skyfox »

Phia wrote:Zar niko baš nema nikakav kutak da ovu macu smjesti dok barem ne ozdravi pa neka je pusti van poslije toga??? :?: :?: :?:
vjeruj da nemam, vec sam napisao da i sobu djelim trenutno...
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#19 Re: Dobri ljudi

Post by Skyfox »

Zahvaljujuci Cika Velji pronasao sam privremeni smjestaj za macu kod jedne gospodje. Sad je vodim veterinaru pa kod gospodje koja vec ima na cuvanju veliki broj maca.

Cika Velja hvala od srca jos jednom
User avatar
anjusha
Posts: 1784
Joined: 03/02/2008 14:26
Location: u 206 koraka, duzini tog sokaka koje nikad ne brojim

#20 Re: Dobri ljudi

Post by anjusha »

Zekija?
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#21 Re: Dobri ljudi

Post by Skyfox »

anjusha wrote:Zekija?
Nije

Nazalost lose vijesti. bio sam kod veterinara J. Krasni nije dao skoro nimalo nade. Smatra da su ostecenja prevelika i da je eutanazija mozda najbolje rijesenje. Njima se pokvario RTG tako da samo na osnovu pregleda dodirom moze dati dijagnozu.
Dao joj je potrebne inekcije i rekao da sacekam do subote ako se ne oporavi i prohoda... Nisam pametan. Maca jede i cini mi se zivlja puno. Ne moze hodati ako su joj polomljene noge ili ostecena kicma... A da tuga bude veca maca je vec skotna i to poprilicno...

Odlucio sam da ostane gdje je bila i sinoc kod mene pa vidjet cu do subote... Tuzno
User avatar
tinchy
Posts: 1021
Joined: 26/02/2007 19:30

#22 Re: Dobri ljudi

Post by tinchy »

Skyfox wrote:
anjusha wrote:Zekija?
Nije

Nazalost lose vijesti. bio sam kod veterinara J. Krasni nije dao skoro nimalo nade. Smatra da su ostecenja prevelika i da je eutanazija mozda najbolje rijesenje. Njima se pokvario RTG tako da samo na osnovu pregleda dodirom moze dati dijagnozu.
Dao joj je potrebne inekcije i rekao da sacekam do subote ako se ne oporavi i prohoda... Nisam pametan. Maca jede i cini mi se zivlja puno. Ne moze hodati ako su joj polomljene noge ili ostecena kicma... A da tuga bude veca maca je vec skotna i to poprilicno...

Odlucio sam da ostane gdje je bila i sinoc kod mene pa vidjet cu do subote... Tuzno

:( :( :(
Mee
Posts: 287
Joined: 01/03/2004 00:00
Location: Sarajevo

#23 Re: Dobri ljudi

Post by Mee »

Pusti je bar da se omaci, i da othrani malecke, kako god, ja ne bih ishla u takvom stanju na eutanaziju NIKAKO!... Jadnica, neka bar ostanu bebe iza nje, ako vec bude moralo biti tako....
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#24 Re: Dobri ljudi

Post by Skyfox »

Mee wrote:Pusti je bar da se omaci, i da othrani malecke, kako god, ja ne bih ishla u takvom stanju na eutanaziju NIKAKO!... Jadnica, neka bar ostanu bebe iza nje, ako vec bude moralo biti tako....
to bi bilo mucenje ako su joj polomljene obje noge i ostecena kicma koji su to bolovi..Bebe su mozda vec mrtve od udarca ili od lijekova...
amelino
Posts: 696
Joined: 13/09/2008 19:38

#25 Re: Dobri ljudi

Post by amelino »

:( Uradi sve sto mozes za nju i za macice...Ima i maca invalida i lijepo zive jer ima ljudi koji bi se brinuli o njima :(
Locked