Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

sos123
Posts: 29
Joined: 21/04/2010 22:54

#1 Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by sos123 »

Pozdrav svima,
Ovog ljeta dolazim u posjetu Sarajevu na nekoliko sedmica.
Odrastao sam u Sarajevu i otisao tokom 90-tih.
Zadnji put sam dolazio u posjetu prije 3-4 godine i od tada se mnogo promijenilo.
Koje restorane (kao i konkretna jela) biste preporucili na potezu: Ciglane - Skenderija - Carsija?

Ja sam, odmalena, ljubitelj bureka u Bosni, cevapa u Zelji i Mrkvi, pleskavice u Mrkvi, kolaca u Egiptu i to je manje vise to - ali bih volio prosiriti jelovnik.
Ne interesuje me Meksicka, Kineska, Italijanska... hrana: toga ovdje imam na svakom cosku.
Pitanje se odnosi na Bosansku/orijentalnu kuhinju.

Hvala unaprijed!
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by mayab »

Sto se tice cevapa za promjenu probaj kod "Beska", Hrasno, iza "Robota", red ispred "Zmaja".
Ako pijes pivo, obavezno idi u pivnicu od Sa pivare, i probaj crno toceno, koje se inace ne prodaje izvan tog objekta
ITD ITD ITD
ITD ITD
ITD
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by PipiDugaDevetka »

@sose123,
Neka ti je sva ''svemirska policija'' na pomoći, i tebi i tvojima:

http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtop ... 23&t=75242
sos123
Posts: 29
Joined: 21/04/2010 22:54

#4 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by sos123 »

mayab wrote:Sto se tice cevapa za promjenu probaj kod "Beska", Hrasno, iza "Robota", red ispred "Zmaja".
Ako pijes pivo, obavezno idi u pivnicu od Sa pivare, i probaj crno toceno, koje se inace ne prodaje izvan tog objekta
ITD ITD ITD
ITD ITD
ITD
Mayab,

Hvala na savjetu ali nemam namjeru ici prema Hrasnom.
Ali pivnica od SA pivare zvuci kao odlicna ideja.
Pitanje za tebe, gdje se moze otici na dobro pecenje u SA, ali po mogucstvo od Skenderije ili Ciglana pa prema Carsiji???
sos123
Posts: 29
Joined: 21/04/2010 22:54

#5 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by sos123 »

U nekom od starih postova sam nasao preporuku za restoran "Kibe"
Moze li iko dati koji detalj o tom restoranu, gdje je, sta treba probati....

Hvala
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#6 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by Static-X »

A sto samo relacija Ciglane - Skenderija - Carsija
sos123
Posts: 29
Joined: 21/04/2010 22:54

#7 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by sos123 »

Static-X wrote:A sto samo relacija Ciglane - Skenderija - Carsija
Dobro pitanje. Valjda sam se u tom krugu vrtio sav zivot.
Bez uvrede, ali meni je sve ispod Marijin Dvora BILO van Sarajeva - namjerno govorim u proslom vremenu.
Na zalost, u ratu sam dobro upoznao te krajeve - karma, sta li?!?
mrzim kerove
Posts: 6
Joined: 02/10/2009 13:05

#8 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by mrzim kerove »

sos123 wrote:
Static-X wrote:A sto samo relacija Ciglane - Skenderija - Carsija
Dobro pitanje. Valjda sam se u tom krugu vrtio sav zivot.
Bez uvrede, ali meni je sve ispod Marijin Dvora BILO van Sarajeva - namjerno govorim u proslom vremenu.
Na zalost, u ratu sam dobro upoznao te krajeve - karma, sta li?!?
Nekome je i dan danas,do Kibeta ces doci najlakse uz Logavinu,samo picis prema vrhu ne mozes fuliti,sto se tice crne tocene Sarajke nije istina da je ima samo u pivari,ja sam je pio u pivnici Duck i u City pub-u.Duck ti se nalazi na Cobaniji i preporucujem ti da tu jedes,ja cesto maznem klepe ili corbu neku.
User avatar
johnnykola
Posts: 10316
Joined: 15/10/2004 12:23
Contact:

#9 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by johnnykola »

restoran na vrhu robota u hrasnom.
sve im je vrhunsko.
Static-X
Posts: 2471
Joined: 23/07/2009 14:50

#10 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by Static-X »

sos123 wrote:
Static-X wrote:A sto samo relacija Ciglane - Skenderija - Carsija
Dobro pitanje. Valjda sam se u tom krugu vrtio sav zivot.
Bez uvrede, ali meni je sve ispod Marijin Dvora BILO van Sarajeva - namjerno govorim u proslom vremenu.
Na zalost, u ratu sam dobro upoznao te krajeve - karma, sta li?!?
A ne, nako me zainteresova, inace nism iz Sarajeva pa nisam upoznat toliko. Doduse lani se kupilo neke imovine pa nekad mozda postanem i sarajlija :D (mada po tvom nebi ni pripadao sarajvu :sad: :wink: :D )
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#11 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by Eborg »

"Inat kuća" je ono nekako na tom potezu najpoznatiji ali i najskuplji tradicionalni restoran. Ne znam je li restoran tamo bio i prije rata no vjerovatno znaš o kojoj kući govorim.

A u onoj ulici gdje su "Hase" i "Bosna" (btw, za pitu i ćevape ne trebaš dalje tražiti no to i sam znaš) imaš "Bosnian Steak house" odmah na početku. Nisam neki ljubitelj toga pa ne znam reći o kvaliteti no uvijek su puni. Probaj i pitu iz buregžinice "Forino", to je odmah na križanju Titove i Radićeve.

Ćevabdžinica "Zmaj" ti je na autobuskoj stanici (znam da zvuči ofirno jesti na stanici ćevape ali lome). Jest' da treba jedno 3 dana da ih provariš ali legnu k'o budali šamar. :D
User avatar
hakazvaka
Posts: 6315
Joined: 11/02/2008 09:27
Location: $_SESSION[]
Contact:

#12 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by hakazvaka »

Eborg wrote:"Inat kuća" je ono nekako na tom potezu najpoznatiji ali i najskuplji tradicionalni restoran. Ne znam je li restoran tamo bio i prije rata no vjerovatno znaš o kojoj kući govorim.

A u onoj ulici gdje su "Hase" i "Bosna" (btw, za pitu i ćevape ne trebaš dalje tražiti no to i sam znaš) imaš "Bosnian Steak house" odmah na početku. Nisam neki ljubitelj toga pa ne znam reći o kvaliteti no uvijek su puni. Probaj i pitu iz buregžinice "Forino", to je odmah na križanju Titove i Radićeve.

Ćevabdžinica "Zmaj" ti je na autobuskoj stanici (znam da zvuči ofirno jesti na stanici ćevape ali lome). Jest' da treba jedno 3 dana da ih provariš ali legnu k'o budali šamar. :D
ima Zmaj u Hrasnom, kod starog robota :)
sarajevo63
Posts: 1357
Joined: 28/02/2008 13:02

#13 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by sarajevo63 »

mayab wrote:Sto se tice cevapa za promjenu probaj kod "Beska", Hrasno, iza "Robota", red ispred "Zmaja".
Ako pijes pivo, obavezno idi u pivnicu od Sa pivare, i probaj crno toceno, koje se inace ne prodaje izvan tog objekta
ITD ITD ITD
ITD ITD
ITD
Crno pive (navedene) imaš i u pub-u (novootvoren), iznad je KUD Ivo Lola Ribar (iza veterine)
sos123
Posts: 29
Joined: 21/04/2010 22:54

#14 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by sos123 »

mrzim kerove wrote:
sos123 wrote:
Static-X wrote:A sto samo relacija Ciglane - Skenderija - Carsija
Dobro pitanje. Valjda sam se u tom krugu vrtio sav zivot.
Bez uvrede, ali meni je sve ispod Marijin Dvora BILO van Sarajeva - namjerno govorim u proslom vremenu.
Na zalost, u ratu sam dobro upoznao te krajeve - karma, sta li?!?
Nekome je i dan danas,do Kibeta ces doci najlakse uz Logavinu,samo picis prema vrhu ne mozes fuliti,sto se tice crne tocene Sarajke nije istina da je ima samo u pivari,ja sam je pio u pivnici Duck i u City pub-u.Duck ti se nalazi na Cobaniji i preporucujem ti da tu jedes,ja cesto maznem klepe ili corbu neku.
Hvala, znaci u Duck na klepe, no problems!
Kod Kibeta nisam bio ali sam procitao da je vidik spektakularan.
Ako si bio, kakva im je klopa?
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#15 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by callmethebreeeze »

ne znam da li je neko vec spomenuo, ali vrijedi pomenuti. na gornjim ciglanama imas mali restoran, koji je prije troka drzao, koji nudi mediteransku kuhinju. ubjedljivo najbolji restoran u kojem sam ja bio u sarajevu. ekstra plus je fina ponuda domacih vina.
legendo_moja
Posts: 440
Joined: 24/07/2006 15:37

#16 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by legendo_moja »

sarajevo63 wrote:
mayab wrote:Sto se tice cevapa za promjenu probaj kod "Beska", Hrasno, iza "Robota", red ispred "Zmaja".
Ako pijes pivo, obavezno idi u pivnicu od Sa pivare, i probaj crno toceno, koje se inace ne prodaje izvan tog objekta
ITD ITD ITD
ITD ITD
ITD
Crno pive (navedene) imaš i u pub-u (novootvoren), iznad je KUD Ivo Lola Ribar (iza veterine)
U route66 takodje.
sos123
Posts: 29
Joined: 21/04/2010 22:54

#17 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by sos123 »

callmethebreeeze wrote:ne znam da li je neko vec spomenuo, ali vrijedi pomenuti. na gornjim ciglanama imas mali restoran, koji je prije troka drzao, koji nudi mediteransku kuhinju. ubjedljivo najbolji restoran u kojem sam ja bio u sarajevu. ekstra plus je fina ponuda domacih vina.
A kako se zove taj restoran?
sos123
Posts: 29
Joined: 21/04/2010 22:54

#18 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by sos123 »

Eborg wrote:"Inat kuća" je ono nekako na tom potezu najpoznatiji ali i najskuplji tradicionalni restoran. Ne znam je li restoran tamo bio i prije rata no vjerovatno znaš o kojoj kući govorim.

A u onoj ulici gdje su "Hase" i "Bosna" (btw, za pitu i ćevape ne trebaš dalje tražiti no to i sam znaš) imaš "Bosnian Steak house" odmah na početku. Nisam neki ljubitelj toga pa ne znam reći o kvaliteti no uvijek su puni. Probaj i pitu iz buregžinice "Forino", to je odmah na križanju Titove i Radićeve.

Ćevabdžinica "Zmaj" ti je na autobuskoj stanici (znam da zvuči ofirno jesti na stanici ćevape ali lome). Jest' da treba jedno 3 dana da ih provariš ali legnu k'o budali šamar. :D
Eborg, zahvaljujem na odgovoru!

Bio sam u "Bosnian Steak house" kad sam dolazio zadnji put, odlicna hrana, osoblje, sve cisto, preporucujem.

Jesti na autobuskoj stanici mi zvuci kao piti iz Miljacke, sorry.

"Inat kuća", tu nisam bio ali sa fotografija se cini da su preko puta vijecnice sa druge strane Miljacke. Ali procitah negdje da imaju problema sa bubama, insektima i ostalim domacim zivotinjama tako da nisam siguran da cu otici tamo.
User avatar
Eborg
Posts: 10629
Joined: 20/09/2006 20:58
Location: Tamo gdje je Sunce,tamo gdje su zvijezde...

#19 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by Eborg »

@hakazvaka: Ah da, zaboravio sam na njega, super je tamo! :thumbup: Ima i ona buregdžinica A&E ili tako nešto preko puta "Robota" a i one bradonje što prave one lepine/somune i piliće. :D

@sos123: Ma nema na čemu. :thumbup: A najofirnije je da ja kao student iz drugog grada moram tebi kao rođenom Sarajliji da objašnjavam po Sarajevu gdje se ima šta jesti. :lol: No dobro, kako živim sam sve sam te lokale prošao jer i nisam baš neki kuhar. :lol: Za "Inat kuću" ne znam za higijenu, tako da ako kontaš nešto pravo bosanski onda će neko drugi bolje znati. A što se tiče "Zmaja" vjeruj mi da sam i ja tako mislio mada sam se predomislio nakon što sam ih pojeo, čitavo Sarajevo ide tamo što je meni nepojmljivo. :-) BTW, fakat probaj pitu iz "Forina", manje je masna nego u "Bosni". :thumbup:
sos123
Posts: 29
Joined: 21/04/2010 22:54

#20 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by sos123 »

Eborg wrote:@hakazvaka: Ah da, zaboravio sam na njega, super je tamo! :thumbup: Ima i ona buregdžinica A&E ili tako nešto preko puta "Robota" a i one bradonje što prave one lepine/somune i piliće. :D

@sos123: Ma nema na čemu. :thumbup: A najofirnije je da ja kao student iz drugog grada moram tebi kao rođenom Sarajliji da objašnjavam po Sarajevu gdje se ima šta jesti. :lol: No dobro, kako živim sam sve sam te lokale prošao jer i nisam baš neki kuhar. :lol: Za "Inat kuću" ne znam za higijenu, tako da ako kontaš nešto pravo bosanski onda će neko drugi bolje znati. A što se tiče "Zmaja" vjeruj mi da sam i ja tako mislio mada sam se predomislio nakon što sam ih pojeo, čitavo Sarajevo ide tamo što je meni nepojmljivo. :-) BTW, fakat probaj pitu iz "Forina", manje je masna nego u "Bosni". :thumbup:
Rodjeni Sarajlija da, ali proveo u totalu oko 30 dana u SA tokom zadnjih 15 godina.
Sve se promijenilo, imena ulica, imena restorana a i dosta se gradi, to je razlog za ovu temu.
Sto je jos tuznije, niko od moje raje nije ostao u SA - ima nas na svim krajevima svijeta ali ne u SA.
Forino, probacu, zahvaljujem.
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#21 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by JThomas »

meni je daleko najbolja pita u gradu kod bećirija, kod markala. u forinu mi vala i nije nešto, a u bosni je fakat prepremasna...
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#22 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by callmethebreeeze »

sos123 wrote:
callmethebreeeze wrote:ne znam da li je neko vec spomenuo, ali vrijedi pomenuti. na gornjim ciglanama imas mali restoran, koji je prije troka drzao, koji nudi mediteransku kuhinju. ubjedljivo najbolji restoran u kojem sam ja bio u sarajevu. ekstra plus je fina ponuda domacih vina.
A kako se zove taj restoran?
tim, ako nisu sta promjenili :D a i kibe ti je super. tu je bosanska kuhinja i nije lose. ako ces piti pivo i nesto pregristi preporucujem avliju.

evo, sad nadjoh jedan blog na stranskom, svasta imas o sarajevskim mjestima za izlazak i spominje se ovaj tim.

http://www.jeffreysguide.com/2009/06/sa ... ot-of.html
sos123
Posts: 29
Joined: 21/04/2010 22:54

#23 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by sos123 »

callmethebreeeze wrote:
sos123 wrote:
callmethebreeeze wrote:ne znam da li je neko vec spomenuo, ali vrijedi pomenuti. na gornjim ciglanama imas mali restoran, koji je prije troka drzao, koji nudi mediteransku kuhinju. ubjedljivo najbolji restoran u kojem sam ja bio u sarajevu. ekstra plus je fina ponuda domacih vina.
A kako se zove taj restoran?
tim, ako nisu sta promjenili :D a i kibe ti je super. tu je bosanska kuhinja i nije lose. ako ces piti pivo i nesto pregristi preporucujem avliju.

evo, sad nadjoh jedan blog na stranskom, svasta imas o sarajevskim mjestima za izlazak i spominje se ovaj tim.

http://www.jeffreysguide.com/2009/06/sa ... ot-of.html
Znaci Kibe i Avlija.
Hvala na linku!
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#24 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by callmethebreeeze »

avlija ima dobra pileca krilca i ustipke, ovo drugo nisam probao, ali nije mi vala ni izgledalo dobro kad sam gledao kod drugih. a kibe je dobar. mada je klopa najbolja kod ovog lika na ciglanama, a jak je i u cijenama.
sarajevo63
Posts: 1357
Joined: 28/02/2008 13:02

#25 Re: Dobra klopa u Sarajevu: ljeto 2010

Post by sarajevo63 »

legendo_moja wrote:
sarajevo63 wrote:
mayab wrote:Sto se tice cevapa za promjenu probaj kod "Beska", Hrasno, iza "Robota", red ispred "Zmaja".
Ako pijes pivo, obavezno idi u pivnicu od Sa pivare, i probaj crno toceno, koje se inace ne prodaje izvan tog objekta
ITD ITD ITD
ITD ITD
ITD
Crno pive (navedene) imaš i u pub-u (novootvoren), iznad je KUD Ivo Lola Ribar (iza veterine)
U route66 takodje.
Mnogo bolje :)
Post Reply