dobar zvuk - preporuke?

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Bobi

nowhere man

dobar zvuk - preporuke?

Post by nowhere man » 01/06/2007 15:36

Pozdrav znalcima,

Treba mi uredjaj koji ce obavljati slijedece funkcije:

-FM radio
-muzika (cd, mp3ice sa kompa/usb-a)
-dvd film ponekad - ali ovo mi nije prioritet.

(Treba imati i daljinski :D)

Prioritet je dobar zvuk. Pitanje je: mogu li se izvuci sa nekim recimo Sony kucnim kinom, od circa 500 KM? Ili moram nabaviti neki zajeban receiver sa zajebanim zvucnicima i posebno uzeti dvd player? Kolika je realno razlika u kvaliteti zvuka izmedju nekih obicnih recimo sony zvucnika i nekih Bose ili JBL?

Audiofili?

Hvala. :)

Sarayman

Post by Sarayman » 01/06/2007 16:04

Dobar zvuk za 500 KM ni pod razno ne mozes dobiti. Mozes (uvjetno) kod gledanja DVD-a, ali na dobar Hi-Fi ugodjaj zaboravi. Obicno, Sony je kod nas mjerilo kvalitete, nazalost. Sistemi klase Bose i JBL uz nekoliko osnovnih pravila imaju dosta bogatiji zvuk i od jacih serija Sonyja. Razlika u cijeni je velika, ali sve je do tebe i tvojih zelja.
Da bi imao sve navedeno sto trazis, morao bi kupiti sistem iz komponenti (a to ce dobro kostati), nikako onaj "iz kutije". Ja imam Pioneera "iz kutije" i ne smijem ni pomisliti biti zahtjevan po pitanju zvuka.

I na kraju, sta konkretno kupiti, niko ti ne moze reci dok ne otkrijes cifru koju si spreman halaliti.

nowhere man

Post by nowhere man » 01/06/2007 16:28

Sarayman wrote:
I na kraju, sta konkretno kupiti, niko ti ne moze reci dok ne otkrijes cifru koju si spreman halaliti.

hajmo 'vako, ti meni reci koja je cifra minimum za dobar zvuk? da se ne provaljujem :D

(mada, sta je dobar zvuk? to je sustina.)

ate

Post by ate » 01/06/2007 17:12

e ovako :-)

ako pod "dobrim zvukom" podrazumijevas muziku koja je u 90% slucajeva snimljena u stereo-formatu, onda sebi kupi stereo-receiver i dva dobra zvucnika. Kao player ti je dovoljan DVD-Player za 50KM

za 500 KM bi to trebalo biti dovoljno.
moja preporuka je: bolje kupiti koristene ali vredije stvari.

u tom slucaju neces imati pri gledanju filma dobar zvuk kao u 5.1-sistemu ali ce ti muzika biti 10 puta bolja nego kada muziku (stereo) slusas preko 5.1 sistema.

slusati muziku preko 5.1 je uzas. ja sam bio investirao malo vece sume u 5.1 (npr. Denon 3802 sa 5 B&W zvucnika) ali nisam bio zadovoljan sa muzikom. I na kraju sam presao, bolje receno vration na stereo.

ali ako ti je filmski zvuk (5.1) vazniji od muzike onda je bolje kupiti 5.1
JBL sam slusao, zvuci dobro a nije plaho skup. Sony meni ne zvuci dobro. O Bose ne razmisljaj. Zvuci dobro ali trebas uloziti 10 puta vise.

5.1 je kao sistem bolji od sterea ali preduslov za to je da ti je snimak uradjen profesionalno u 5.1 formatu. dok sacd ili dvd-audio ili neki drugi 5.1 format za muziku se definitvno ne probije ja cu muziku (a ona mije vaznija) slusati onako kako je snimljena - u stereu.

ate

Post by ate » 01/06/2007 17:13

skoro da zaboravim preporuku:
yamaha pianocraft je super.
samo mislim da ona kosta nova oko nekih 800 KM

ate

Post by ate » 01/06/2007 17:15

nowhere man wrote:
Sarayman wrote:

hajmo 'vako, ti meni reci koja je cifra minimum za dobar zvuk? da se ne provaljujem :D

(mada, sta je dobar zvuk? to je sustina.)

po meni je dobar zvuk neutralan zvuk.
a mozes ga prepoznati da i posle duzeg slusanja ti ne pocne ici na zivce.

Sarayman

Post by Sarayman » 01/06/2007 21:59

Dobar receiver, DVD player (ili jos bolje CD player samo za audio) sa dobrim karakteristikama (nikako onaj od 50 KM), te brand name sistem zvucnika za pristojan zvuk bi kostalo od nekih 1000-1500 KM (za nizu klasu uredjaja) pa navise. Nisam zagrizeni "hifista" da ti preporucujem modele (a i to bi se dalo izvesti bez vecih problema), ja samo baratam osnovnim informacijama o svemu (pomalo).
Sve u svemu, to sto si trazio je skupa investicija (ako fakat zelis dobar zvuk).

malizeleni

Post by malizeleni » 02/06/2007 01:14

Ja u autu imam zvucnu opremu vrijednu oko 2500€. Pa kontaj :)

Znam ljude koji su ulozili oko 10000€ u kucno kino i jos uvijek nisu zadovoljni. Sve zavisi sta smatras pod dobrim zvukom, mozda neko ima kucno kino, otidji u posjetu i vidi, poslusaj, mozda ti ne treba nista vise od nekog surround sistema sa bas-kutijom.

Ako vec nisi bio u susretu s kucnim kinom, i ono od 500-1000 km ce ti biti ekstra. Sjecam se kad sam sebi kupio creative cambridge set sa malim bassom i 4 mala satelita, ludnica !

ate

Post by ate » 02/06/2007 07:59

Sarayman wrote:Dobar receiver, DVD player (ili jos bolje CD player samo za audio) sa dobrim karakteristikama (nikako onaj od 50 KM), te brand name sistem zvucnika za pristojan zvuk bi kostalo od nekih 1000-1500 KM (za nizu klasu uredjaja) pa navise. Nisam zagrizeni "hifista" da ti preporucujem modele (a i to bi se dalo izvesti bez vecih problema), ja samo baratam osnovnim informacijama o svemu (pomalo).
Sve u svemu, to sto si trazio je skupa investicija (ako fakat zelis dobar zvuk).

znao sam da ce diskusija ovkvog tipa poceti :lol:
sta su dobre karakteristike cd-playera ili dvd-playera ?

ja sam do sada testirao par playera (dvd panasonic S75, Pioneer DVD DV-444, !!!Marantz CD 5001!!! i jos neke Technicse i Sony-e kojima neznam modele) i nisam neku drasticnu razliku izmedju playera primijetio. Bolje receno razlike su minimalne.
Ili mozda do sada nisam naletio na los player :-D

hajd da se malo foliram :D
imam pojacalo Vincent SV-226MK sa cijevnim pretpojacalom (oko 1000 Euroa novo) i zvucnike JMLab Focal 707 S (oko 500 Eura novi). a namijenjao sam se toga masala i AV-Receiver i klasicnih stereo pojacala i zvucnJAka :D
Naravno ja to nisam kupovao novo
:D

Moja preporuka u vezi 50 KM playera je ta sto je covjek rekao da zeli do 500 Eura da sebi sastavi sistem. Pa sam mu ja na osnovu mojih dosadnadnjih iskustava pokusao dati prijedlog.
evo moja preporuka:
250 KM za zvucnike
200 KM za pojacalo
50 KM za player
Kablove ne racunamo posto oni u toj cjenovnoj klasi skoro nikavu ulogu ne igraju.

dalje mislim da dobar zvuk oupste ne mora puno da kosta. jako bitnu ulogu igra i kako ces zvucnike postaviti: minimum pola metra od svakog zida. slusalac mora sjediti u jednakostarnicnom trokutu sa zvucnicima.
tek tada zvuk (svejedno je li stereo ili 5.1) dobiju prostornost.

naravno sto vise para to bolji sistem (ako ne nasjedas na pogresnu reklamu a nje masala u toj bransi imaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa).

eto od mene

ate

Post by ate » 02/06/2007 08:01

malizeleni wrote:Znam ljude koji su ulozili oko 10000€ u kucno kino i jos uvijek nisu zadovoljni.

ovo "nisu zadovoljni" je cini mi se vise psiholoski problem.

znam i ja par takvih ljudi :D

amarce

Post by amarce » 02/06/2007 08:16

Kako god zvuk bio dobar na kraju se na njega naviknes i postane ti prosjek.Ja sam se odusevio zvukom kad sam tek kupio SONY liniju za koju sam izletio 800KM prije 2 godine.Sad mi je njen zvuk sa obzirom na ovaj na PC-u kakav sam napravio bezveze.U zvuk na PC-u sam ulozio 60KM.
Zvucnici 2-1 JetAudio Player sa upaljenim X-basom i to je to.

nowhere man

Post by nowhere man » 02/06/2007 10:26

ate wrote:Moja preporuka u vezi 50 KM playera je ta sto je covjek rekao da zeli do 500 Eura da sebi sastavi sistem. Pa sam mu ja na osnovu mojih dosadnadnjih iskustava pokusao dati prijedlog.
evo moja preporuka:
250 KM za zvucnike
200 KM za pojacalo
50 KM za player
Kablove ne racunamo posto oni u toj cjenovnoj klasi skoro nikavu ulogu ne igraju.

ok, hvala svima za komentare. ali ovo mi se ipak najvise svidja :D (10,000 eura? :-) mada sam cuo da kabal od dva i po metra moze kostati 40,000 dolara? :? ne kontam u cemu je fol?)

uglavnom, mozes li jos samo preporuciti konkretno koje marke i gdje uzeti to? (u Sarajevu)

Sarayman

Post by Sarayman » 02/06/2007 11:47

Mislim da je najbolji savjet koji ti mozemo dati da pokusas poslusati neki od DVD/HiFi sistema prije nego kupis. Kod nas to nije praksa, nazalost, jer ljudi ovdje ne znaju raditi (o ovome bi se dala otvoriti nova tema, posebno o radnji "Mobilmedia"). Mozda ce tvom uhu sasvim dobar biti i zvuk nekog kucnog kina od 500-800 KM. Probaj, do tebe je kako ces izvesti. Putrudi se, isplatice se, da dzaba ne kupujes macka u vreci za ko zna kolike pare..

bpsang

Post by bpsang » 02/06/2007 23:46

eno imas u tehnomagu ili u velpro u rajlovcu VIVAH zvucne kutije koje su izvrsne za lovu od 65 maraka , a sto se tice dvd /mp3 u Mercatoru imas externu liniju malih dimenzija koja ima dvd citac zajedno i mp3 + pojacalo
sve je to ukomponovano tako malo da ces se oduseviti zvukom i dizajnom
zaboravi na pionire i sony i ostala markirana cuda to nista ne valja

ate

Post by ate » 02/06/2007 23:57

nowhere man wrote:
ate wrote:Moja preporuka u vezi 50 KM playera je ta sto je covjek rekao da zeli do 500 Eura da sebi sastavi sistem. Pa sam mu ja na osnovu mojih dosadnadnjih iskustava pokusao dati prijedlog.
evo moja preporuka:
250 KM za zvucnike
200 KM za pojacalo
50 KM za player

ok, hvala svima za komentare. ali ovo mi se ipak najvise svidja :D (10,000 eura? :-) mada sam cuo da kabal od dva i po metra moze kostati 40,000 dolara? :? ne kontam u cemu je fol?)

uglavnom, mozes li jos samo preporuciti konkretno koje marke i gdje uzeti to? (u Sarajevu)

nije upitno da svako kablo negativno utice na prenos elektricne struje a time i zvuka.

medjutim ti mozes i sa jednostavnim pravilima napraviti da je uticaj (jeftinog) kabla marginalan: sto god je moguce krace kablo i sto god je deblje. vise nego dovoljno je imati 4 mm², izuzev ako recimo kablo npr. nije duze od 10m.

jedini fol je u tome da kupcu izvuku sto vise para.

inace sam gastarbajter i nisam inace iz SA (sta cu je li na ovom forumu :D ) pa ti ne mogu davati neke preporuke gdje i sta da nabavis.

prvo reci jesi li se odlucio za kucno kino (5.1) ili klasicni stereo ?

ate

Post by ate » 03/06/2007 00:03

100_KA wrote:zaboravi na pionire i sony i ostala markirana cuda to nista ne valja

hmmmmm nisam bas tog misljenja.
kod tih "markinarih cuda" ces tesko ofulati, oni drze do svog mena pa cak ako i nesto u donjem cjenovnom segmentu kupis tesko ces totalno ofulati. to su firme koje imaju tradiciju i zele je odrzati. uglavnom uspijevaju velikim serijama odrzati dobar odnos kvalitet/cijena.

kod nepoznatih marki mozes kupiti nesto odlicno za jefine pare. Ali takodje nikad tacno ne znas sta kupujes pa mozda kupis da prostis sranje.

VIVAH nisam nikada cuo sto opet ne znaci da ne valja.
najbolje je da licno poslusas. dzaba mi tebi ovdje palamudimo. to se na kraju mora tebi svidjeti.

nowhere man

Post by nowhere man » 04/06/2007 12:42

Ma mislim da bi definitivno uzeo stereo, jer neko rece da muzika na 5-1 zvuci grozno. A gledanje filmova sa surround efektom mi svakako ne znaci nista (pogotovo sto ne volim akcione filmove).

U mobil mediji imaju ovaj risiver sa integrisanim radiom:

http://www.pricerunner.com/pi/97-214770 ... oduct-Info

Cijena oko 350 maraka. Imaju i neke soni zvucnike (po 120 wati), u drvenim kutijama, izgledaju solidno, za nekih 150 maraka, i imaju jos neki samsung dvd player za circa 100.. i to je to, za nekih 6 glava.... :?

Ovaj risiver se doima kvalitetnim, ogroman je (i ne znam sto ih prave tako velikim? jel to mora tako biti ili je u pitanju marketinski trik?)

U radnji sam slusao radio na tom setupu, ali jebiga, tesko je reci, stanica malo krci, u radnji guzva, buka, ne mozes na osnovu toga nista reci...

I sta je tu bitnije za dobar zvuk, pojacalo ili zvucnici? Ako bih ulozio vise u zvucnike, da li bi se razlika jako osjetila?

ate

Post by ate » 04/06/2007 14:42

nowhere man wrote:Ma mislim da bi definitivno uzeo stereo, jer neko rece da muzika na 5-1 zvuci grozno. A gledanje filmova sa surround efektom mi svakako ne znaci nista (pogotovo sto ne volim akcione filmove).

U mobil mediji imaju ovaj risiver sa integrisanim radiom:

http://www.pricerunner.com/pi/97-214770 ... oduct-Info

Cijena oko 350 maraka. Imaju i neke soni zvucnike (po 120 wati), u drvenim kutijama, izgledaju solidno, za nekih 150 maraka, i imaju jos neki samsung dvd player za circa 100.. i to je to, za nekih 6 glava.... :?

Ovaj risiver se doima kvalitetnim, ogroman je (i ne znam sto ih prave tako velikim? jel to mora tako biti ili je u pitanju marketinski trik?)

U radnji sam slusao radio na tom setupu, ali jebiga, tesko je reci, stanica malo krci, u radnji guzva, buka, ne mozes na osnovu toga nista reci...

I sta je tu bitnije za dobar zvuk, pojacalo ili zvucnici? Ako bih ulozio vise u zvucnike, da li bi se razlika jako osjetila?

nisam slusao/probao taj receiver/pojacalo.
ali sumnjam da ces ofulati kod sony-ja.
citao sam mu karaktersitike na internetu. jedino sto mu mozda nije najbolje je to sto ce ti imati sum. Odnos suma i signala je "samo" 76dB mada i to nije tako strasno. jedino kad stane muzika cuces lagani "ssssssss".

mada bi ti bilo isplatnije uloziti u zvucnike umjesto u pojacalo.
zvucnici najvise uticu na dobar/los zvuk.

ako je samo veliko a lako ko perka onda je marketinski trik.
jaka pojacala moraju imati dobar ispravljac a on zahtijeva veliki trafo.
a veliki trafo je uvijek tezak (izuzev ako nije impulsni ispravljac a u ovom slucaju nije)
s obzirom da je to pjacalo 2x100W zvuci mi logicno da je malo vece :-)

gledao sam upravo malo sta se trenutno nudi na internetu u njemackoj.
sumnjam da ces kakav drugi brand name u toj cjenovnoj klasi naci.
ja bih to pojacalo na tvom mjestu kupio.

nowhere man

Post by nowhere man » 04/06/2007 15:08

ate wrote:citao sam mu karaktersitike na internetu. jedino sto mu mozda nije najbolje je to sto ce ti imati sum. Odnos suma i signala je "samo" 76dB mada i to nije tako strasno. jedino kad stane muzika cuces lagani "ssssssss".

mozes li mi dati link, nisam vidio gdje si nasao taj podatak? Vidis, to je zanimljivo, nisam znao za taj noise to signal ratio, evo sad sam malo googlao, ali ne snalazim se najbolje. Znaci 76dB nije lose? Koji je minimum za dobar zvuk?

I jos, koje zvucnike preporucujes?

I hvala svima za komentare, znam da sam dosadan sa ovim :)

ate

Post by ate » 04/06/2007 23:11

nowhere man wrote:
ate wrote:citao sam mu karaktersitike na internetu. jedino sto mu mozda nije najbolje je to sto ce ti imati sum. Odnos suma i signala je "samo" 76dB mada i to nije tako strasno. jedino kad stane muzika cuces lagani "ssssssss".

mozes li mi dati link, nisam vidio gdje si nasao taj podatak? Vidis, to je zanimljivo, nisam znao za taj noise to signal ratio, evo sad sam malo googlao, ali ne snalazim se najbolje. Znaci 76dB nije lose? Koji je minimum za dobar zvuk?

I jos, koje zvucnike preporucujes?

I hvala svima za komentare, znam da sam dosadan sa ovim :)

izvnjavam se za 76dB to se odnosi samo na radio.
mislim da je to za radio vise nego dobro (mada ja i radio su 2 pojma)

evo gdje sam nasao taj podatak:
http://www.ebug-europe.com/bug/default. ... 0029685%2C

inace odes na http://www.idealo.de i ukucas "sony str de197" i dobijes listu internet prodavnica.

zvucnike koje bih ti ja preporucio bi tesko proso ispod 400KM (par)
primjeri:
-wharfedale diamond 9.1 (ili 9.2) : dobra prostornost zvuka, mada nije neutralan
-canton le 120 (ili 130) : jeftin a jak, malo preizrazeni viskotocni
-focal chorus 705 (ili 706) : dobri visokotonci i basovi
-JBl Northridhe E20 : jeftin (mislik oko 300KM) ali je potpuno OK, samo ga nesmijes preopteretiti

to bi sve bili relativno mali zvucnici (oko 30cm visine) ali bi kucne potrebe mogli potpuno zadovoljiti.

mada biti to tvoje sony pojacalo sa 2x100W moglo komotno i samostojece kutije bez problema goniti, ali ne vjerujem da ces izvaliti mnimum milju za par (losijih samotstojecih) zvucnika.

sve su to OK firme moze se jos spomenuti i Elac, B&W, Kef, Dynaudio ali to je vec sve skuplje

ako imas pitanja samo pitaj, ja bih ti o tome mogo "do sabaha"

nowhere man

Post by nowhere man » 07/06/2007 11:03

ate wrote:ako imas pitanja samo pitaj, ja bih ti o tome mogo "do sabaha"

ok :D

Jos jedno pitanje:

Imam staari tosca gramofon (pravljen nekad u 70-im), koji ima sentimentalnu vrijednost (a i super izgleda 8-) pa bih volio i njega spojiti na to pojacalo - je li to moguce? On sad radi, ali je zvuk poprilicno los (mada ne znam je li to do njegovih zvucnika ili do samog gramofona/igle...)

malizeleni

Post by malizeleni » 07/06/2007 11:13

nowhere man wrote:
ate wrote:ako imas pitanja samo pitaj, ja bih ti o tome mogo "do sabaha"

ok :D

Jos jedno pitanje:

Imam staari tosca gramofon (pravljen nekad u 70-im), koji ima sentimentalnu vrijednost (a i super izgleda 8-) pa bih volio i njega spojiti na to pojacalo - je li to moguce? On sad radi, ali je zvuk poprilicno los (mada ne znam je li to do njegovih zvucnika ili do samog gramofona/igle...)

Pa vidi na samom gramofonu, kakve prikljucke imas :) Ili slikaj pa nabaci sliku na forum :)

nowhere man

Post by nowhere man » 07/06/2007 11:26

On ima svoje zvucnike, i, koliko se sjecam (evo me na poslu sad), ima samo prikljucke za te zvucnike, koji izgledaju tako sto imaju po dvije rupice u koje se ustekaju dzekovi od zvucnika. Mislim da nema audio izlaz. Moze li se rastaviti, pa da se izvuce neki kabal iz njega, da se "zaobidje" njegovo interno pojacalo :?

(nadam se da ne lupam previse :D)

ja71
Has thanked: 12 times
Been thanked: 6 times

Post by ja71 » 07/06/2007 18:25

nowhere man wrote:On ima svoje zvucnike, i, koliko se sjecam (evo me na poslu sad), ima samo prikljucke za te zvucnike, koji izgledaju tako sto imaju po dvije rupice u koje se ustekaju dzekovi od zvucnika. Mislim da nema audio izlaz. Moze li se rastaviti, pa da se izvuce neki kabal iz njega, da se "zaobidje" njegovo interno pojacalo :?

(nadam se da ne lupam previse :D)

mada sam svoj gramofon prije mozda 5 god. zadnji put upalio.....
mozes li opisati "los" zvuk ?
mozda mu je igla "otisla" a mozda je i unutrasnja elektronika "ostarila" sto nije tako rijetko (najvjerovatnije kondenzatori se "osusili")

posto taj gramofon nema nikakvih cinc izlaza/ulaza mozes jedino imrovizirati:
1. otpojis zvucnike
2. kupis 2 potenciometra (nemoraju biti skupi) od reciko 1 kilo-ohm ili 10 kilo-ohma (za po svaki kanal)
3. potenciometre spojis na izlaze od zvucnika tako sto premostis srednju nozicu na svakom potenciometru za jedan kraj
4. smanjis na tim potenciometrima do kraja (smanjis znaci da je na izlazu 0 Ohma)
5. spojis na jedan od ulaza tvog pojacala
6. polako pojacavas dok otprilike ne dobijes istu jacinu signala kao kod npr. CD-a
7. molis Boga da nemas 50Hz-brujanje :D
ali bolje da to ne radis sam neka ti neki majstor to uradi. mislim da ima i trik za 50Hz brujanje ali nemam ga trenutno u glavi.
ali moze 100% posto sam ja na taj nacin jednom tipu spojio AV-Receviver na stereo pojacalo (AV nije imao izlaze sa pretpojacala)

onako usput je li taj gramofon lampas ?
ako jeste sacuvaj ga, sto je stariji to ga mozes bolje preprodati (npr. preko eBay-a u Njemackoj).

Vertigo

Post by Vertigo » 07/06/2007 20:55

Danasnja elektronika je sva u "5 deka" naravno, izuzev same snage pojacala.
Jedina komponenta koja je preostala, a da znacajno utice na zvuk, su zvucnici. Bolje receno razlike su ogromne.
I pazi, ako pokusas ovaj eksperiment koji ti je predlozio @ja71, otpor na izlazu ni sekunde ne smije biti 0 oma, jer ce zavisno od modela, integralno kolo-pojacivac TBA800 ili 810 odmah pregorjeti.

Post Reply