Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post Reply
laik1981
Posts: 13010
Joined: 05/12/2012 13:04

#351 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by laik1981 »

laik1981 wrote: 13/11/2021 11:47 Da li je neko imao iskustva sa ovim usisivacem? Valjaju li sta? Na papiru djeluje dobro

https://www.bosch-home.com/hr/popis-pro ... /BWD421POW
Image
Evo nakon tri mjeseca koristenja da napisem svoj dojam o ovom usisivacu..

Dobre strane su sto je poprilicno jak, sto moze i ovo mokro usisavanje, dodje dosta dodataka i moze se koristiti i vrecica, kao i voda za prikupljanje prasine.. Turbo cetka radi dobro ali je, po mom misljenju, prvenstveno namijenjena za one cupave tepihe.. Meni licno se turbo cetka ne svidja jer se brzo na nju zamotaju dlake, pa ju je potrebno rasklopiti i ocistiti bar u dva mjeseca.. Mokro pranje radi ok, ali nije bas da je lagano skinuti neku fleku.. Za neke jace fleke na namjestaju i tepisima potrebno je ponoviti postupak i 4-5 puta.. Na temeljito ciscenje ugaone garniture potrosio sam dobrih dva sata.. Za osvjezavanje tepiha nekih pola sata.. Rezultat sasvim zadovoljavajuci.. Izvuce 95% tecnosti.. Ostane malo vlage koja se osusi za pola sata.. Dobro je i sto filteri kvalitetno zadrzavaju prasinu.. Nista ne izadje na izduv.. Sta vise, hepa filter koji je na izduvu je nakon tri mjeseca cist kao i prvog dana, pa je dobar i za ljude koji imaju problema sa alergijama.. Ja koristim vodu.. Vrecicu koja je dosla nisam upotrebljavao..

Mane su mu sto je poprilicno tezak i povelik gabaritima, te sto se za mokro usisavanje mora koristiti hemija koja ne proizvodi pjenu. Dodje u paketu i ta hemija ali bas mala kolicina.. Nove doze te hemije kostaju oko 25KM. Dodje jedna bocica nekog kao jaceg deterdzenta i bocica sredstva koje neutralise pjenu.. Ja sam koristio i dax koji bi direktno naprskao na povrsinu koju cistim i rezultat je bio bolji nego ti njihovi proizvodi koji dodju.. Siguran sam da postoji i puno kvalitetnija hemija koja bi olaksala i ubrzala ciscenje..

Ja sam ovo platio na ekupi 550KM sa dostavom.. U merkatoru je u tom trenutku ovaj usisivac bio oko 700KM.. Kome ne smeta tezina i gabariti uredjaja ima preporuku za ovaj usisivac..
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#352 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by epik »

Hyla. Namjenjao sam se raznih usisivaca, predzadnji koji sam kupio je Karcher mokro/suho, ali kod svih isti problem, pokupi krupne, ali ta mikro prasina izlazi na drugu stranu i uzalud trud sviraci...
Klinac mi je imao problem sa prasinom, i zbog njega se odlucimo kupiti Hyla blizu 4000, preskupo, ali kad su malisani u pitanju pare nemaju vrijednost.
Hyla, sistem za ciscenje, dubinsko suho, mokro, prociscavanje zraka od prasine, grinja, u svega sto se mota u havi... Nema nikakvog filtera osim vode i sve u vodi ostaje....
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#353 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by Seawolf »

tarowik336 wrote: 13/02/2022 10:05
Black swan wrote: 12/02/2022 22:19 Samo s 5 god garancije
I cuvajte garanciju u sefu
Nemojte je izgubiti
Evo sjedim na kavi u birtiji i pregledao sam sve proizvođače usisavača na domod.ba, ali koliko vidim nema nijedan koji nudi 5 g. garancije. Baš svi su ograničeni na 2 g., čak i taj famozni Miele koji koliko sam shvatio slovi kao neki pojam kvalitete i pouzdanosti u svijetu kućanskih aparata. Mada, čini mi se da sam sinoć na istoj stranici slučajno bio naletio na neki koji je bio 2+3 g. Ne znam sad, ne mogu ga ponovno pronaći, možda je bila neka akcija koja je završila. Morat ću kasnije opet pročešljat kroz sve.
....
Ako insistiraš na 5-godišnjoj garanciji, Domod je prije imao, a nadam se da i sada imaju štos sa produženjem garancije ako uz novi Miele usisivač kupiš i pakovanje u plastičnoj kutiji 4 seta vrečica originalnih Miele:

https://m.miele.de/haushalt/original-mi ... CareBox_3D

A što se tiče usisivača sa vodenim rezervoarom, @crveni_makovi je, kao i kod svih ostalih stvari, u pravu. Ne kupuj takav nipošto.

Dakle, ili klasični sa vrečicom za prašinu, kao što je Miele Complete C3 Special PowerLine (Oznaka proizvoda: SGMF3) koji sam ti preporučio, ili Dyson Cinetic Big Ball Absolute 2 koji je jedini usisivač bez vrečice koji bih ja kupio.
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#354 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by Qler »

Ne znam, jaran je kupio onaj Dyson štapni na baterije, ali skup u PM, 1500KM... samo beton stvar, radi odlično a i kaže navika usisavanje se promijenila. Sad kaže za čas usisas, ne kontas gdje je, pa razvuci kabal, ovako samo uzmes i usisas. Plus on ima onaj xiaomi robot, on kupi svaki dan po malo...
tarowik336
Posts: 92
Joined: 07/02/2022 12:51

#355 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by tarowik336 »

Ljudi, ima li itko Philips usisavač na neki malo duži rok da mi kaže koliko su pouzdani i valjaju li na duže staze?

Čitam tamo komentare kupaca na Technoshop i vidim da su svi zadovoljni. Cijena je jebački dobra u usporedbi s ostalima u istoj klasi, Philips nudi svoje usisavače već za 150 KM i snaga usisa je odlična, nisu ni ružni što se tiče dizajna, a ni fizički preveliki.

Jedino preostaje pitanje mehaničke pouzdanosti i kvalitete izrade.

Ono što znam za Philips iz svijeta televizora je da su prodali ime Kinezima i da je ono što se sada nalazi na tržištu pod imenom Philips zapravo kineska firma koja se zove TP Vision. Međutim, samo zato što su prodali ime Kinezima u svijetu televizora ne mora značiti da je isti slučaj i u sektoru usisavača i ostalih kućanskih aparata.

Zna li itko jesu li ovi Philips usisavači stvarno Philips ili je zapravo Kinez u pitanju?
tarowik336
Posts: 92
Joined: 07/02/2022 12:51

#356 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by tarowik336 »

Seawolf wrote: 13/02/2022 11:22 Ako insistiraš na 5-godišnjoj garanciji, Domod je prije imao, a nadam se da i sada imaju štos sa produženjem garancije ako uz novi Miele usisivač kupiš i pakovanje u plastičnoj kutiji 4 seta vrečica originalnih Miele:

https://m.miele.de/haushalt/original-mi ... CareBox_3D
Ne inzistiram ja na ništa, drugi ljudi su ovdje predložili da se nikako ne pristaje na ništa ispod 5 g. garancije.

Što se tiče mene ko mene, 5 g. svakako da ne škodi, al nekako mi se čini da je ipak presudno kupiti kvalitetan i provjereno pouzdan uređaj, pa taman da nema nikakve garancije, radije nego neki upitan a da ima 5 g.
S onim prvim vjerojatno nećeš imati nikakvih problema i koristit ćeš ga 20 g., a onaj drugi će biti na servisu dvaput u tih 5 g.

Al OK, vjerojatno su oni s većom garancijom istovremeno i kvalitetniji, i proizvođač je svjestan da se ne upušta u velike potencijalne gubitke ako ponudi takvu garanciju.

A ovo što se tiče tih vrećica u Domodu, dobra fora, priupitat ću ih ako budem uzimao tamo.
Seawolf wrote: 13/02/2022 11:22 A što se tiče usisivača sa vodenim rezervoarom, @crveni_makovi je, kao i kod svih ostalih stvari, u pravu. Ne kupuj takav nipošto.
Uvažavam. :D
Seawolf wrote: 13/02/2022 11:22 Dakle, ili klasični sa vrečicom za prašinu, kao što je Miele Complete C3 Special PowerLine (Oznaka proizvoda: SGMF3) koji sam ti preporučio, ili Dyson Cinetic Big Ball Absolute 2 koji je jedini usisivač bez vrečice koji bih ja kupio.
Kud baš taj najskuplji iz njihove linije proizvoda. :D
Valja li onaj Miele C1? Taj je 300 maraka u Domodu.
suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#357 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by suspect_zero »

Što kaže @crveni_makovi ovaj na vodu ne bih nikada, zahmet povelika, još ako žuriš kad ti se neko najavi pa ne stigneš odmah očistiti :oops: uh kako zasmrdi :mrgreen:
Ne volim ni one sa vrećicama radi prašine prilikom ustresanja....meni najpraktičniji sa običnom posudom, istreseš začas u kesu i posudu jednostavno operem sa deterđentom.
Fazon je samo što neki nemaju snagu da čupaju i što im se filteri brzo začepe.....bukvalno jednom pređem sve i moram filtere prati.

Ima li neko iskustva sa Gorenjem, Beko ili Boschovim?
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#358 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by Seawolf »

tarowik336 wrote: 13/02/2022 11:45
Seawolf wrote: 13/02/2022 11:22 Dakle, ili klasični sa vrečicom za prašinu, kao što je Miele Complete C3 Special PowerLine (Oznaka proizvoda: SGMF3) koji sam ti preporučio, ili Dyson Cinetic Big Ball Absolute 2 koji je jedini usisivač bez vrečice koji bih ja kupio.
Kud baš taj najskuplji iz njihove linije proizvoda. :D
Valja li onaj Miele C1? Taj je 300 maraka u Domodu.
Miele Complete C3 Special PowerLine (Oznaka proizvoda: SGMF3), nije najskuplji Miele usisivač sa vrečicom.

Ovaj je najskuplji:

https://m.miele.de/haushalt/staubsauger ... ne_-_SGFP3

Od svih Miele usisivača sa vrečicom, Miele S 8340 PowerLine (Oznaka proizvoda: SGDF3) bi trebao imati najbolji odnos performanse / cijena:

https://m.miele.de/haushalt/staubsauger ... #referrer=

Ako ga ima kod nas, ne bi trebao biti skuplji od 500,00 KM.
User avatar
Edin H.
Posts: 47031
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#359 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by Edin H. »

Samo Dyson
sabanss
Posts: 4598
Joined: 13/08/2006 11:20

#360 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by sabanss »

Samo Miele i to na vrećice, ne onaj sa posudom :D

Ko je koristio sve shvatit će :-)
NediM17
Posts: 21691
Joined: 05/11/2009 11:49

#361 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by NediM17 »

tarowik336
Posts: 92
Joined: 07/02/2022 12:51

#362 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by tarowik336 »

sabanss wrote: 13/02/2022 13:57 Samo Miele i to na vrećice, ne onaj sa posudom :D

Ko je koristio sve shvatit će :-)
Možda imaju dobar motor? :D

User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#363 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by Better Man »

Miele je vrh i bolji ne treba tražiti. Imam verziju s posudom. Vrh po pitanju kvalitete usisavanja.
User avatar
nepass1
Posts: 9706
Joined: 06/07/2017 07:35

#364 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by nepass1 »

Samsung od 130KM
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 410
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#365 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by srce_ruke_lopata »

Miele Classic C1, do sada se najbolje pokazao kod mene.

Image
tarowik336
Posts: 92
Joined: 07/02/2022 12:51

#366 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by tarowik336 »

Seawolf wrote: 13/02/2022 13:10 Miele Complete C3 Special PowerLine (Oznaka proizvoda: SGMF3), nije najskuplji Miele usisivač sa vrečicom.
Ne kažem da je najskuplji od svega što oni inače proizvode, ali je najskuplji od svega što se iz njihove ponude prodaje kod nas u Technoshopu. C3 PowerLine dođe 489 KM.

https://technoshop.ba/proizvodi/mali-ku ... ava-14239/
Seawolf wrote: 13/02/2022 13:10 Ovaj je najskuplji:

https://m.miele.de/haushalt/staubsauger ... ne_-_SGFP3

Od svih Miele usisivača sa vrečicom, Miele S 8340 PowerLine (Oznaka proizvoda: SGDF3) bi trebao imati najbolji odnos performanse / cijena:

https://m.miele.de/haushalt/staubsauger ... #referrer=

Ako ga ima kod nas, ne bi trebao biti skuplji od 500,00 KM.
Vidim da se razumiješ u te Miele usisavače. Što misliš o onom najjeftinijem C1 Classic od 300 maraka?

https://technoshop.ba/proizvodi/mali-ku ... bap3-8982/

I jesi li se susretao sa Philips usisavačima i što misliš o njima?

Recimo ovaj:

https://technoshop.ba/proizvodi/mali-ku ... 4009-3753/

Malo sam kopao po internetu u potrazi sa usporednim testovima svih tih usisavača. Nije neka sreća jer takvih testova jedva da ima, međutim naišao sam na nešto zanimljivo, jedna ruska web stranica koja prenosi i sažima iskustva korisnika nakon što se proda dovoljan broj primjeraka nekog kućanskog aparata (dakle u stotinama tisuća). Pema toj stranici, brand Philips je dobio odlikovanje kao tehnički najpouzdanija i najmanje kvarljiva marka usisavača koji se prodaju u Rusiji. Pobijedio je recimo čak i Boscha i Electroluxa.

Doduše, nisam siguran postoji li kod njih zastupnik za Miele i prodaje li se to, tako da ne znam ulazi li Miele uopće u konkurenciju.
Last edited by tarowik336 on 13/02/2022 15:27, edited 2 times in total.
User avatar
vatrogasac
Posts: 10044
Joined: 24/04/2006 21:33

#367 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by vatrogasac »

suspect_zero wrote: 13/02/2022 13:01
Ima li neko iskustva sa Gorenjem, Beko ili Boschovim?
Imam Beko BKS 2125 i bolji mi je od raznih predhotnika među kojima su bili AEG, Samsung.... vrlo je bitno kakva mu je usisna snaga na ulazu cijevi, a ne koliko piše na kućištu broj wati. Kada mi ga trgovac hvalio ja sam mu rekao da to dokaže. Skinuo je crijevo i uključio ga poklopio dlanom na ulazu i odigao pola metra iako u njemu ima oko 10 kg i tako ga držao dok mu nisam rekao...ok je. I evo radi 6-7 godina bez ikakvog kvara. Ima neka tri filtera, a pored platenene kese uglavnom koristim papirne i uspijevam ih još naći u Bingu. Ali tu ima problem kada se pali mora snaga biti na minimum jer ako je max ili blizu zna da pocijepa papirnu kesu od snažnog i naglog talasa zraka. Poslije se može pojačavati i neće pući papirna kesa, ali nikada nije potrebno na max.
tarowik336
Posts: 92
Joined: 07/02/2022 12:51

#368 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by tarowik336 »

srce_ruke_lopata wrote: 13/02/2022 15:02 Miele Classic C1, do sada se najbolje pokazao kod mene.

Image
E to je dobro za čuti, s obzirom da je pitanju njihov najjeftiniji usisavač.

Kolko dugo ga već koristiš?

I kakve sve vrećice i filteri idu u njega?
suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#369 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by suspect_zero »

vatrogasac wrote: 13/02/2022 15:22
suspect_zero wrote: 13/02/2022 13:01
Ima li neko iskustva sa Gorenjem, Beko ili Boschovim?
Imam Beko BKS 2125 i bolji mi je od raznih predhotnika među kojima su bili AEG, Samsung.... vrlo je bitno kakva mu je usisna snaga na ulazu cijevi, a ne koliko piše na kućištu broj wati. Kada mi ga trgovac hvalio ja sam mu rekao da to dokaže. Skinuo je crijevo i uključio ga poklopio dlanom na ulazu i odigao pola metra iako u njemu ima oko 10 kg i tako ga držao dok mu nisam rekao...ok je. I evo radi 6-7 godina bez ikakvog kvara. Ima neka tri filtera, a pored platenene kese uglavnom koristim papirne i uspijevam ih još naći u Bingu. Ali tu ima problem kada se pali mora snaga biti na minimum jer ako je max ili blizu zna da pocijepa papirnu kesu od snažnog i naglog talasa zraka. Poslije se može pojačavati i neće pući papirna kesa, ali nikada nije potrebno na max.
E to, usisna snaga na vrhu crijeva :thumbup: nisam znala to tako reći :D .....samo ja želim sa posudom, rekoh već što mi se vrećice ne sviđaju.
tarowik336
Posts: 92
Joined: 07/02/2022 12:51

#370 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by tarowik336 »

suspect_zero wrote: 13/02/2022 16:05 E to, usisna snaga na vrhu crijeva :thumbup: nisam znala to tako reći :D .....samo ja želim sa posudom, rekoh već što mi se vrećice ne sviđaju.
A na kojem sistemu rade ti s posudama? Na koji način se prašina zadržava u toj posudi ako nema filtera? I što se radi s tom posudom na kraju, jel se to opere nakon svakog pražnjenja ili šta?
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 410
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#371 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by srce_ruke_lopata »

tarowik336 wrote: 13/02/2022 15:31
srce_ruke_lopata wrote: 13/02/2022 15:02 Miele Classic C1, do sada se najbolje pokazao kod mene.

Image
E to je dobro za čuti, s obzirom da je pitanju njihov najjeftiniji usisavač.

Kolko dugo ga već koristiš?

I kakve sve vrećice i filteri idu u njega?
Koristimo ga već nekih 4-5 god, vrećice kupujem originalne Miele GN, dodju 4 vrećice i 2 filtera. Moram napomenuti da sam kupio običnu ‘papuču’ bez onog mehanizma i valjka sa četkom, jer sam imao neki Panasonic prije toga i na brzinu se onaj valjak pokvario i zaštopao.

Image
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#372 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by Seawolf »

suspect_zero wrote: 13/02/2022 16:05 E to, usisna snaga na vrhu crijeva :thumbup: nisam znala to tako reći :D .....samo ja želim sa posudom, rekoh već što mi se vrećice ne sviđaju.
Evo ga, bez vrećice (što bih ja rekao vrečice) i bez vode:

https://domod.ba/shop/proizvod/miele-us ... rf3/MI8380
suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#373 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by suspect_zero »

tarowik336 wrote: 13/02/2022 16:12
suspect_zero wrote: 13/02/2022 16:05 E to, usisna snaga na vrhu crijeva :thumbup: nisam znala to tako reći :D .....samo ja želim sa posudom, rekoh već što mi se vrećice ne sviđaju.
A na kojem sistemu rade ti s posudama? Na koji način se prašina zadržava u toj posudi ako nema filtera? I što se radi s tom posudom na kraju, jel se to opere nakon svakog pražnjenja ili šta?
Ima filtere, pereš ih normalno kada se zaprljaju, mlaka voda i tečni deterđent za suđe, bar muž tako :D ....a posudu izvadiš iz ležišta ubaciš u običnu kesu za smeće i istreseš....vodiš računa da kesu malo rukama obuhvatiš da prašina ne izlazi.....posudu opereš kao svo plastično suđe.
suspect_zero
Posts: 25845
Joined: 11/10/2008 21:45

#374 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by suspect_zero »

Seawolf wrote: 13/02/2022 16:17
suspect_zero wrote: 13/02/2022 16:05 E to, usisna snaga na vrhu crijeva :thumbup: nisam znala to tako reći :D .....samo ja želim sa posudom, rekoh već što mi se vrećice ne sviđaju.
Evo ga, bez vrećice (što bih ja rekao vrečice) i bez vode:

https://domod.ba/shop/proizvod/miele-us ... rf3/MI8380

Za ove pare ako će sam kad namignem sve da sredi i još ručak pristavi :oops: :lol:
epik
Posts: 1492
Joined: 10/05/2011 14:15

#375 Re: Dobar usisivač - preporuka dobrodošla

Post by epik »

tarowik336 wrote: 13/02/2022 16:12
suspect_zero wrote: 13/02/2022 16:05 E to, usisna snaga na vrhu crijeva :thumbup: nisam znala to tako reći :D .....samo ja želim sa posudom, rekoh već što mi se vrećice ne sviđaju.
A na kojem sistemu rade ti s posudama? Na koji način se prašina zadržava u toj posudi ako nema filtera? I što se radi s tom posudom na kraju, jel se to opere nakon svakog pražnjenja ili šta?
Plasticna posuda zadrzava necistoce, a HEPA filter onemogucuje da se prasina vrati kroz usisivac, odnosno cuva motor, a smatra se da je cisci zrak u prostoriji. Filter se treba isprasivati Ili prati ako je perivi s vremena na vrijeme, ali se treba I mjenjati sa novim. Odrzavanjem filtera cuva se motor.
Usisivaci na vodu takodjer imaju filter koji se nakon svakog usisavanja mora prati inace smrdi katastrofa.
Post Reply