Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#451 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by fatamorgana »

dadinjo33 wrote:Čuj prvo diva damu :D
Ma to dođe prirodno, jedino ako nisi neki BDBLTG.
neko772
Posts: 5
Joined: 07/11/2018 19:55

#452 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by neko772 »

Fudo Bosna wrote:
nemezis wrote:
Pa gdje ne odobrava sa aspekta religije? Mudro izbjegava odgovor jer je dozvoljeno po islamu a običaji baš to i ne podržavaju. Zato daje odgovor koji nije utemeljen na religiji nego običajima. I niko ne prikazuje to kao preporučeno. Da si čitao šta pišem, vidio bi da sam rekao da bih ja izbjegavao i 30-to koljeno. Ali to ne mijenja činjenicu da u Kuranu piše da je dozvoljeno. Ako je Kuran božija riječ, znači da je brak izmedju rodbine bog dozvolio.

Fudo Bosna, naidjoh sad na temu, vidim da je odgovaranp 2014.....ako si jos online da i meni odgovoris neke stvari....shvatila sam da brak izmedju rođaka je dozvoljen ali ne i preporucljiv i da je poslanik Muhammed bio protiv takvih brakova. Zanima me, kako se onda objasnjava cinjenica da je ozenio prvu rodicu ( kcerku od tetke) i uda kcerku Fatimu za sina od amidže???!! znaci po islamu je dozvoljeno sklapati brak sa sinovima i kcerima od amidze i daidze?! po meni je to jakooo bliska familija. ako je poslanik bio protiv takvih brakova i rekao da se to ne praktikuje kako to da je on uradio to isto, molim te neki smislen odgovor





Opet zlonamjerno koristiš poluistinu da bi plasirao neistinu. Jesi li ti doktor tefsira pa tumačiš Kuranske ajete, i držiš predike muslimanima koji ga praktikuju stoljećima, a uz to imaju i u familiji ljude visoke islamske naobrazbe? Meni islam nije usputna tema na forumu, moji ga žive, stoljećima. Ti koristiš termin dozvoljeno, a to u našem jeziku bos/srp/hrv, kao što i sam znaš,haman pa znači, preporučuje se. Kuran nije zabranio, decidno, ženidbu sa , uslovno rečeno, po tadašnjem mjerilu Arapa u Mekki, krajem 6 stoljeća, početkom7,( to je skoro pa još stari vijek, preciznije, rani srednji vijek), ženidbu sa „daljom“, po njihovom, rezonu tadašnjih Arapa, familijom. Nigdje Kuran, za razliku od mnogih drugih propisa na preporučuje,nego samo toleriše,takav brak. Ne kaže se, kao kod drugih slučajeva,“ a vi se slobodno ženite sa amiđićima i daljom familijom“, nego strogo zabranjuje ženidbu sa bližom familijom, koja je pobrojana u ajetu, što implicira da ćeš bježati i od bliskih srodnika koji nisu nabrojani, ali musliman uv8jek bježi od granice zabranjenog. Da više znaš o islamu znao bi da izvor šerijatskog prava nije samo Posljednja Božija Objava, nego i hadis, kijas, idžma, običaji muslimana nekog podneblja koji se ne kose sa islam. propisima itd. Ako se zna da ima izjava Muhammeda as protiv braka sa bližom familijom, da je halifa Omer osudio tu praksu kod jednog plemena,da je nekoliko tabiina ili tabitabiina,(generacije poslije Muhammeda saws) to osudilo, shvatit češ, ali ti to ne želiš,da je to nešto što se uvjetno toleriše, NIKAKO,ne preporučuje, tako da islamski učenjaci danas, komotno, ako medicina izrazi negativno mišljenje,mogu takav brak fetvom zabraniti!
Musaaa
Posts: 11
Joined: 23/12/2019 13:34

#453 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Musaaa »

Moze pomoc? Moj dedo, otac od moje majke je rodjak baki te cure a njezina baka je majka od te djevojke ocu. Koje smo mi koljeno?
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#454 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by sadie_forever »

Musaaa wrote: 23/12/2019 13:38 Moze pomoc? Moj dedo, otac od moje majke je rodjak baki te cure a njezina baka je majka od te djevojke ocu. Koje smo mi koljeno?
ako su baka i nana u pitanju tu ima drugih problema od srodstva :D salu na stranu,daleko ste
User avatar
Irsar
Posts: 1604
Joined: 10/03/2017 16:49

#455 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Irsar »

Musaaa wrote: 23/12/2019 13:38 Moze pomoc? Moj dedo, otac od moje majke je rodjak baki te cure a njezina baka je majka od te djevojke ocu. Koje smo mi koljeno?
Ovo je viša matematika. :-? :sad:
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50413
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#456 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Bloo »

Moze li kakav dijagram nesto...
User avatar
King Theoden
Posts: 14454
Joined: 21/11/2018 13:15

#457 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by King Theoden »

Musaaa wrote: 23/12/2019 13:38 Moze pomoc? Moj dedo, otac od moje majke je rodjak baki te cure a njezina baka je majka od te djevojke ocu. Koje smo mi koljeno?
Peto.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#458 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by zijancer »

:lol: :lol: (morala sam naškrabati dijagram)
Musaaa
Posts: 11
Joined: 23/12/2019 13:34

#459 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Musaaa »

King Theoden wrote: 24/12/2019 00:05
Musaaa wrote: 23/12/2019 13:38 Moze pomoc? Moj dedo, otac od moje majke je rodjak baki te cure a njezina baka je majka od te djevojke ocu. Koje smo mi koljeno?
Peto.
Moze objasnjenje kako jer su moj pradedo i njezina brabaka brat i sestra, a ond su moj dedo i njezina baka rodjaci pa ond moja majka i njezin otac rodjaci i ond bi mi trebali biti 4 koljeno jel tako?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17166
Joined: 31/03/2019 14:56

#460 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by vjeshalica »

Musaaa wrote: 23/12/2019 13:38 Moze pomoc? Moj dedo, otac od moje majke je rodjak baki te cure a njezina baka je majka od te djevojke ocu. Koje smo mi koljeno?
shvatili smo da je tvoj dedo otac od tvoje majke
i shvatili smo da je njena baba majka njoj

dakle tvoj deda je rođak curinoj babi
Musaaa
Posts: 11
Joined: 23/12/2019 13:34

#461 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Musaaa »

Da moj dedo je rodjak curinoj babi, ali curina baba je majka curinom ocu
Musaaa
Posts: 11
Joined: 23/12/2019 13:34

#462 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Musaaa »

Koje smo koljeno ako je moj pradedo i njezina prabaka su brat i sestra, a ond su moj dedo i njezina baka rodjaci pa ond moja majka i njezin otac rodjaci i ond bi mi trebali biti 4 koljeno iliii neko daljeili blize??? I mozemo li stupiti u vezu??
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#463 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by sadie_forever »

Musaaa wrote: 05/01/2020 01:37 Koje smo koljeno ako je moj pradedo i njezina prabaka su brat i sestra, a ond su moj dedo i njezina baka rodjaci pa ond moja majka i njezin otac rodjaci i ond bi mi trebali biti 4 koljeno iliii neko daljeili blize??? I mozemo li stupiti u vezu??
'nije tacno,prabaka i prasestra nisu koljeno vec brat i sestra,dedo i baka su 1 koljeno,a mama i otac su 2 koljeno.vi ste 3 koljeno
Musaaa
Posts: 11
Joined: 23/12/2019 13:34

#464 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Musaaa »

A zasto neki pikaju brata i sestru kao koljeno, a neki ne??
takojegovorio
Posts: 289
Joined: 07/05/2019 23:17

#465 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by takojegovorio »

Do 6 tog koljena,pitao sam jednog iranca,neki učenjak....nego zašto Jevreji se uzimaju između sebe pa nastaju,daleko bilo od svakog, rahitični i djeca zaostala u razvoju?
Ja kad sam se ženio, i žena i ja odemo kod lekara i proverimo sve,i doktor kaže sve je u redu što se tiče mene a ostalo je u Božijim rukama!

Ima neki pH faktor,kaže doktor.! 15% posto svetskog stanovništva ima taj pH faktor i kada se ,ne daj Bože taj faktor u krvi pomiješa sa ostalima rađaju se deformisana djeca.Zato u Evropi svaki par koji hoće porodicu,obavezno kod lekara da se sve proveri.
Musaaa
Posts: 11
Joined: 23/12/2019 13:34

#466 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Musaaa »

Neki mi govore da smo 4 koljeno neki 3 neki cak 5 i sad nez koje sm mlm vas mztl lijepo dvoje troje ljudi da kaze isto posto se ja ne razumijem u ta koljena. Znc moj pradedo i njezina prabaka su brat i sestra.Razlicita prezimena smo ako to sta znaci mztl mlm vas reci koje smo koljeno??
zposao
Posts: 2580
Joined: 22/03/2019 09:27

#467 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by zposao »

Musaaa wrote: 08/01/2020 18:08 Neki mi govore da smo 4 koljeno neki 3 neki cak 5 i sad nez koje sm mlm vas mztl lijepo dvoje troje ljudi da kaze isto posto se ja ne razumijem u ta koljena. Znc moj pradedo i njezina prabaka su brat i sestra.Razlicita prezimena smo ako to sta znaci mztl mlm vas reci koje smo koljeno??
Samo taslači. :thumbup:
Musaaa
Posts: 11
Joined: 23/12/2019 13:34

#468 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Musaaa »

ozb ili se zajebajes??
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#469 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by allem_77 »

Musaaa wrote: 08/01/2020 18:08 Neki mi govore da smo 4 koljeno neki 3 neki cak 5 i sad nez koje sm mlm vas mztl lijepo dvoje troje ljudi da kaze isto posto se ja ne razumijem u ta koljena. Znc moj pradedo i njezina prabaka su brat i sestra.Razlicita prezimena smo ako to sta znaci mztl mlm vas reci koje smo koljeno??
Čuj ne razumiješ se u koljena?

Evo ti detaljno objašnjenje. Piše portal opanak.rs.


Preci od 16. do 4. koljena:
Bijeli orao - bijela orlica (začetnici loze)

Sajkatav - sajkatava

Kurajber - kurajbera

Ožmikur - ožmikura

Parđupan - parđupana

Sudepač - sudepača

Sukurdol - sukurdova

Kurlebalo - kurlebala

Kurđup - kurđupa

Askurđel - askurđela

Kurđel - kurđela

Navrdjed - navrbaba

Preci od 4. do 1. koljena:
Čukundjed - čukunbaba (pradjedovi i prababini roditelji)

Pradjeda - parababa (djedini i babini roditelji)

djed - baba (roditelji tvojih roditelja)

otac, tata, ćaća, babo - majka, mama, mati (tvoji roditelji)

Potomci
Sin i kćerka (tvoja djeca)

Unuk i unuka (djeca tvoje djece)

Praunuk i praunuka (djeca tvojih unuka)

Čukununuk i čukununuka (djeca tvojih praunuka, nazivaju se još i "bijele pčele")

Savremenici
Brat i sestra (djeca istih roditelja)

Stric (brat tvog oca)

Strina (njegova žena)

Ujak (brat tvoje majke)

Ujna (njegova žena)

Tetka (očeva ili majčina sestra)

Tetak, teča (njen muž)

Bratučed, bratučeda ili stričevići (djeca tvojih stričeva)

Sinovac i sinovica ili bratanac, bratanica (djeca tvoga brata)

Sestrić, sestičina ili nećak, nećaka (djeca tvoje sestre)

Svojta (ženska loza ili "tanka krv")
Udajom ili ženidbom stvara se novo srodstvo između dvije porodice. Iako one nisu krvno povezane, oni počinju međusobno da se svojataju, pa se tako članovi dvije porodice koje su vjenčane međusobno zovu: prijatelju, prijo, prikane, prile, prijice. Ovo srodstvo naziva se još i "tanka krv" ili ženska loza.

Tazbina - krvna rodbina nečije žene:
Zet: mladoženja postaje zet cijeloj ženinoj familiji, nakon vjenčanja

Snaja, snaša ili snaha postaje mlada nakon vjenčanja cijeloj mladoženjinoj familiji

Tast, babo (ponegde i djed i čiča) je otac tvoje žene

Tašta, punica (negdje i mama ili baba) je majka tvoje žene

Svekar (negdje i tajo, babo, tata ili čiča) je muževljev otac

Svekrva (naja, mama, nana ili strina) muževljeva majka

Djever (bajo ili bata) je muževljev brat

Zaova je muževljeva sestra

Jetrve (neve ili neke) tvoja žena i žene tvoje braće jedna drugoj jetrve

Šurak (šogor u Vojvodini) je ženin brat

Šurnjaja (šogorica) je njegova žena

Svastika (svaja, svast) ženina sestra

Pašanac ili pašenog su muževi dviju sestara jedan drugome
Musaaa
Posts: 11
Joined: 23/12/2019 13:34

#470 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Musaaa »

Znci mi bi trebali da budemo 3 koljeno jer je moj pradedo i njezina prabaka brat i sestra jel takooo?? Da razrjesim ako nismo 3 ond koje smo
User avatar
HakanSukur
Posts: 260
Joined: 18/01/2020 20:34

#471 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by HakanSukur »

Prvo koljeno samo ako baš nema alternative, a ovo ostalo, nema frke, svakako Allah odlučuje kakav će ko biti, a ne neke ćafirske genetike.
Musaaa
Posts: 11
Joined: 23/12/2019 13:34

#472 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Musaaa »

HakanSukur mnzs li ti mn li bilo ko reci koje smo koljeno tacno i da li mozemo zajedno? Da rjessim vise
User avatar
HakanSukur
Posts: 260
Joined: 18/01/2020 20:34

#473 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by HakanSukur »

Samo opleti roki, ako nekome nije pravo, samo reci dosljedno slijedim sunnet Adema a.s. i ko se buni, onda ruši postulate svoje vjere, tebi ograničava vjerske slobode, a Allah zna najbolje.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#474 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by nemezis »

Musaaa wrote: 05/01/2020 01:37 Koje smo koljeno ako je moj pradedo i njezina prabaka su brat i sestra, a ond su moj dedo i njezina baka rodjaci pa ond moja majka i njezin otac rodjaci i ond bi mi trebali biti 4 koljeno iliii neko daljeili blize??? I mozemo li stupiti u vezu??
Osmo ste koljeno. Da li možete stupiti u vezu, do vas je. Po zakonu možete, po islamu možete, po običajima nije poželjno.

P. S.
Ako nisi troll, čudi me da neko kome je bitno da li po islamu može stupiti u brak sa nekim ne zna propise islama.
Musaaa
Posts: 11
Joined: 23/12/2019 13:34

#475 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Musaaa »

Znm propise islama nego se ne rauzmijem u ta koljena. Ev ovd pitam neki mi kazu da smo 3 neki 4 neki 5 i ev sad ti 8 tkd ja sad stv nez koje smo jer ako smo 3 ne bi trebalo da budemo u vezi zbog genetickih razloga.
Post Reply