Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
nemampojma0
Posts: 1913
Joined: 27/11/2013 19:57
Location: Bosna ponosna

#426 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by nemampojma0 »

Jeste li skontali na kraju :mrgreen:
Porodicni zakon BiH propisuje zabranu sklapanja braka medju srodnicima zakljucno s 4. stepenom srodstva. A stepen srodstva se racuna po maximi " koliko porodjaja toliko 'koljena' ". Dakle, dva brata su drugo koljeno, a njihova djeca cetvrto, sto bi znacilo da bi sin jednog brata mogao ozeniti unuku drugog brata.
Serijatsko pravo konkretnu situaciju iz prvog posta apsolutno dopusta. A vidimo i da pozitivno pravo takodjer dopusta.

@Skylimit druze, nemoj pisati na osnovu svojih pretpostavki. Islam ne zabranjuje samo majke, sestre i kceri.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#427 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by insomnia78 »

Pa dobro. Ne moras je zeniti [emoji4]
chupacabra
Posts: 930
Joined: 17/09/2010 22:39

#428 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by chupacabra »

Samo jaši, šta komplikuješ, Allah najbolje zna. Možeš handrit i sve što zarobiš. To ti je sa vjerske strane.

Ako ćeš pak konsultirati nauku, to jest genetiku, reći će ti da nije preporučljivo iz više razloga.

"Zabranjuju vam se: matere vaše, i kćeri vaše, i sestre vaše i sestre očeva vaših, i sestre matera vaših i bratične vaše, i sestrične vaše, i pomajke vaše koje su vas dojile, i sestre vaše po mlijeku, i majke žena vaših, i pastorke vaše koje se nalaze pod vašim okriljem od žena vaših s kojima ste imali bračne odnose – ali ako vi s njima niste imali bračne odnose, onda vam nije grijeh – i žene vaših rođenih sinova, i da sastavite dvije sestre – što je bilo, bilo je, Allah zaista prašta i samilostan je – #
i udate žene, osim onih koje zarobite; to su vam Allahovi propisi – a ostale su vam dozvoljene, ako želite da im vjenčane darove date i da se njima oženite, a ne da blud činite. A ženama vašim s kojima ste imali bračne odnose podajte vjenčane darove njihove kao što je propisano. I nije vam grehota ako se, poslije određenog vjenčanog dara, s njima nagodite. Allah zaista sva zna i mudar je."
User avatar
Kikibombona
Posts: 34325
Joined: 29/06/2013 08:48

#429 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Kikibombona »

SkyLimit wrote:Sve u svemu, po islamu jedino ne smiješ oženiti:

- majku
- sestru
- kćerku

Sve ostalo je dozvoljeno a među Arapima i Turcima pogotovo je čest slučaj da se vjenčaju djeca od dva brata(tako je uradio onaj fudbaler Sahin).


Imam ja nekih zgodnih rodica, kad mi je "neugodno" pored njih razmišljam šta je to pogrešno sa mnom, a onda se sjetim da je to s vjerske strane sasvim normalno :lol:

A jedna rodica mi kaže da mi nisi rođak ja bi se zaljubila u tebe, bolje da ne ostajem nasamo sa njom :D
Jedan moj drug, dok smo bili klinci, je priznao da je xy puta masturbirao zamisljajuci rodicu. Ona je od nas starija 15-ak godina i tada je bila bomba. E sad, ne znam da li je masturbacija dozvoljena, je li mu to upisano kao grijeh? :D Meni je bilo uvrnuto kada sam to cuo. Imam i ja zgodnih rodica, boli glava, al' mi misli u tom seksualnom smijeru nikada nisu otisle. Pomislim da je lijepa i zgodna i to je to, bez ikakvog uzbudjenja.

Inace, svi smo mastali o njegovoj rodici. :-) :lol:

Kada sam stasao, ona je vec propala. :sad:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#430 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by arzuhal »

O, pa šta ima Šeldon Kuperu... :mrgreen:
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#431 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by S4mpion »

chupacabra wrote:Samo jaši, šta komplikuješ, Allah najbolje zna. Možeš handrit i sve što zarobiš. To ti je sa vjerske strane.

Ako ćeš pak konsultirati nauku, to jest genetiku, reći će ti da nije preporučljivo iz više razloga.

"Zabranjuju vam se: matere vaše, i kćeri vaše, i sestre vaše i sestre očeva vaših, i sestre matera vaših i bratične vaše, i sestrične vaše, i pomajke vaše koje su vas dojile, i sestre vaše po mlijeku, i majke žena vaših, i pastorke vaše koje se nalaze pod vašim okriljem od žena vaših s kojima ste imali bračne odnose – ali ako vi s njima niste imali bračne odnose, onda vam nije grijeh – i žene vaših rođenih sinova, i da sastavite dvije sestre – što je bilo, bilo je, Allah zaista prašta i samilostan je – #
i udate žene, osim onih koje zarobite; to su vam Allahovi propisi – a ostale su vam dozvoljene, ako želite da im vjenčane darove date i da se njima oženite, a ne da blud činite. A ženama vašim s kojima ste imali bračne odnose podajte vjenčane darove njihove kao što je propisano. I nije vam grehota ako se, poslije određenog vjenčanog dara, s njima nagodite. Allah zaista sva zna i mudar je."
A kakva se ovo vjenčanja spominju?
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#432 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by kerima1 »

A kakva se ovo vjenčanja spominju?
Spominju se i posjedovanje robinja kao prileznice, ne kao vjencane zene.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#433 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by S4mpion »

kerima1 wrote:
A kakva se ovo vjenčanja spominju?
Spominju se i posjedovanje robinja kao prileznice, ne kao vjencane zene.
Slobodno argumentuj.
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#434 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by sinuhe »

Kako sam shvatio duzan je voditi brigu :cry: o toj robinji.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#435 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by insomnia78 »

E onda je ok
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#436 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Towelie »

S4mpion wrote:
kerima1 wrote:
A kakva se ovo vjenčanja spominju?
Spominju se i posjedovanje robinja kao prileznice, ne kao vjencane zene.
Slobodno argumentuj.
Sta ima da argumentuje? Mozes da meces u zene koje zarobis ili kupis na pijaci roblja po zelji. Mozes da ejakuliras unutra ili da izvadis, svakako se dete zacne ako Allah hoce. :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#437 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by insomnia78 »

Ma to je izvadjeno iz konteksta
User avatar
sinuhe
Posts: 11458
Joined: 03/06/2011 11:33

#438 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by sinuhe »

Bizarno ali odredjen dio populacije su cinile te robinje pa su morali to nekako i regulisati.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#439 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by insomnia78 »

Znao sam da ima neka caka. To mi je bilo pod "b". Ako nije izvadjeno iz konteksta onda je "u tom vremenu"
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#440 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by kerima1 »

S4mpion wrote:
kerima1 wrote:
A kakva se ovo vjenčanja spominju?
Spominju se i posjedovanje robinja kao prileznice, ne kao vjencane zene.
Slobodno argumentuj.
Posto su postojali i robovi muskarci valjda i oni imaju potrebu za zenom,pravedno bi bilo da su one pripadale njima,a ne gospodaru covjeku kojima sluze.
Sampion ti kao i ja dobro znas za taj ajet oko robinja da je dozvoljen sex sa njima, ne razumijem zasto se pravis mutav?!
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#441 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by S4mpion »

kerima1 wrote:
S4mpion wrote:Slobodno argumentuj.
Posto su postojali i robovi muskarci valjda i oni imaju potrebu za zenom,pravedno bi bilo da su one pripadale njima,a ne gospodaru covjeku kojima sluze.
Sampion ti kao i ja dobro znas za taj ajet oko robinja da je dozvoljen sex sa njima, ne razumijem zasto se pravis mutav?!
Ovo nazivaš argumentom?

Mahanje. :mrgreen:
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#442 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by kerima1 »

I da ti iznesem ajet koja fajde kad ti u njegovu jasnocu ne vjerujes, treba ti tefsir haman da protumaci nesto skroz lijevo.. :wink:
Margita81
Posts: 1255
Joined: 02/10/2009 01:07

#443 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Margita81 »

Nazalost, srecem cesto djecu sa fizickim i mentalnim zaostacima zahvaljujuci tome sto su se zenili i zene i dan danas rodjaci. Iskljucivo Arapi.
Tuzno.
kerima1
Posts: 3530
Joined: 13/06/2012 19:04

#444 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by kerima1 »

Margita81 wrote:Nazalost, srecem cesto djecu sa fizickim i mentalnim zaostacima zahvaljujuci tome sto su se zenili i zene i dan danas rodjaci. Iskljucivo Arapi.
Tuzno.
Govoris za arapske zemlje?
Deformacije kod ljudi su svugdje po svijetu tako da..
chupacabra
Posts: 930
Joined: 17/09/2010 22:39

#445 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by chupacabra »

S4mpion wrote:
chupacabra wrote:Samo jaši, šta komplikuješ, Allah najbolje zna. Možeš handrit i sve što zarobiš. To ti je sa vjerske strane.

Ako ćeš pak konsultirati nauku, to jest genetiku, reći će ti da nije preporučljivo iz više razloga.

"Zabranjuju vam se: matere vaše, i kćeri vaše, i sestre vaše i sestre očeva vaših, i sestre matera vaših i bratične vaše, i sestrične vaše, i pomajke vaše koje su vas dojile, i sestre vaše po mlijeku, i majke žena vaših, i pastorke vaše koje se nalaze pod vašim okriljem od žena vaših s kojima ste imali bračne odnose – ali ako vi s njima niste imali bračne odnose, onda vam nije grijeh – i žene vaših rođenih sinova, i da sastavite dvije sestre – što je bilo, bilo je, Allah zaista prašta i samilostan je – #
i udate žene, osim onih koje zarobite; to su vam Allahovi propisi – a ostale su vam dozvoljene, ako želite da im vjenčane darove date i da se njima oženite, a ne da blud činite. A ženama vašim s kojima ste imali bračne odnose podajte vjenčane darove njihove kao što je propisano. I nije vam grehota ako se, poslije određenog vjenčanog dara, s njima nagodite. Allah zaista sva zna i mudar je."
A kakva se ovo vjenčanja spominju?
Lijepa vjencanja. Ozenis prvu rodicu, recimo od amidze, daidze ili tetke cerku. Nije zabranjeno. Nije zabranjeno ni spavati sa zenskim robovima. Ah, znam, nisam shvatio, izvukao sam iz konteksta, to su bila pravila za to vrijeme.
Taj divni univerzalni islamski moral za "sva vremena".
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#446 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by fatamorgana »

insomnia78 wrote:Ma to je izvadjeno iz konteksta
Ma neki ne izvade iz konteksta i onda se rodi beba.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#448 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by S4mpion »

chupacabra wrote:
S4mpion wrote:
A kakva se ovo vjenčanja spominju?
Lijepa vjencanja. Ozenis prvu rodicu, recimo od amidze, daidze ili tetke cerku. Nije zabranjeno. Nije zabranjeno ni spavati sa zenskim robovima. Ah, znam, nisam shvatio, izvukao sam iz konteksta, to su bila pravila za to vrijeme.
Taj divni univerzalni islamski moral za "sva vremena".
Za ovo te pitam. Vidim da nije zabranjeno, ali kakva vjenčanja se spominju u priči o dozvoljenim ženama?
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#449 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by fatamorgana »

insomnia78 wrote:Image
Pravi je đ entlmen, prvo vadi damu .... ko zna jel' ove ostale ikako i vadio!
dadinjo33
Posts: 1748
Joined: 10/08/2016 18:41

#450 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by dadinjo33 »

Čuj prvo diva damu :D
Post Reply