Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#401 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by alkalna_baterija »

Prvo koljeno (djeca od tetke, daidže, amidže), tetke, daidže, amidže, dede, nane, maćehe, pastorci, braća i sestre po mlijeku (vjerovatno sam nešto izostavila) su ZABRANJENI. Sve ostalo što ubrajamo u rod (2., 3., 4. koljeno) je dozvoljeno, ali nije preporučeno. Do 4. koljena se računa kao rod, u izuzetnim situacijama do 5. :roll:

Kur'anski ajeti i hadis svjedoče ovome. E sad, uvijek nekome ovo odgovara ili ne odgovara, pa će taj neko mijenjati pravila po svome.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#402 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by nemezis »

alkalna_baterija wrote:Prvo koljeno (djeca od tetke, daidže, amidže)
Ovo je dozvoljeno.
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#403 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by alkalna_baterija »

nemezis wrote:
alkalna_baterija wrote:Prvo koljeno (djeca od tetke, daidže, amidže)
Ovo je dozvoljeno.
Moja greška. Istina, dozvoljeno je.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#404 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by malocvijece »

alkalna_baterija wrote:Prvo koljeno (djeca od tetke, daidže, amidže), tetke, daidže, amidže, dede, nane, maćehe, pastorci, braća i sestre po mlijeku (vjerovatno sam nešto izostavila) su ZABRANJENI. Sve ostalo što ubrajamo u rod (2., 3., 4. koljeno) je dozvoljeno, ali nije preporučeno. Do 4. koljena se računa kao rod, u izuzetnim situacijama do 5. :roll:

Ovo boldirano je kljucno u razumijevanju. S obzirom da se radi o uputama za sva vremena i za sve moguce situacije, ostavljen je dozvoljen izbor. I razvod braka je dozvoljen al se ne preporucuje olako mijenjanje bracnih partnera.
User avatar
Capajebo
Posts: 20752
Joined: 15/03/2012 02:47
Location: Berzakh bb

#405 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Capajebo »

Malo bezveze komplikujete sami sebi sa tim koljenima oko dozvoljenosti braka. U Kur'anu je tacno navedeno koje zene je zabranjeno zeniti, i sve sto nije navedeno je dozvoljeno.
Ali i ako ti je dozvoljeno, nije ti naredjeno da moras zeniti taj i taj rod/koljeno, a odluka je na pojedincu.
User avatar
Teea
Posts: 437
Joined: 11/09/2011 17:18

#406 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Teea »

malocvijece wrote:
alkalna_baterija wrote:Prvo koljeno (djeca od tetke, daidže, amidže), tetke, daidže, amidže, dede, nane, maćehe, pastorci, braća i sestre po mlijeku (vjerovatno sam nešto izostavila) su ZABRANJENI. Sve ostalo što ubrajamo u rod (2., 3., 4. koljeno) je dozvoljeno, ali nije preporučeno. Do 4. koljena se računa kao rod, u izuzetnim situacijama do 5. :roll:

Ovo boldirano je kljucno u razumijevanju. S obzirom da se radi o uputama za sva vremena i za sve moguce situacije, ostavljen je dozvoljen izbor. I razvod braka je dozvoljen al se ne preporucuje olako mijenjanje bracnih partnera.
cuj nije preporuceno ko to kaze?Ti? Fatima Muhamedova cerka bila udata za Aliju,Muhamedovog sina od amidze.A poredjujes sa dozvolom razvoda, koji je po tumacenju najmrze djelo koje je Allah dozvolio.U Pakistanu cak 70% medjurodbinskih brakova.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#407 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by malocvijece »

Teea wrote:
malocvijece wrote:
alkalna_baterija wrote:Prvo koljeno (djeca od tetke, daidže, amidže), tetke, daidže, amidže, dede, nane, maćehe, pastorci, braća i sestre po mlijeku (vjerovatno sam nešto izostavila) su ZABRANJENI. Sve ostalo što ubrajamo u rod (2., 3., 4. koljeno) je dozvoljeno, ali nije preporučeno. Do 4. koljena se računa kao rod, u izuzetnim situacijama do 5. :roll:

Ovo boldirano je kljucno u razumijevanju. S obzirom da se radi o uputama za sva vremena i za sve moguce situacije, ostavljen je dozvoljen izbor. I razvod braka je dozvoljen al se ne preporucuje olako mijenjanje bracnih partnera.
cuj nije preporuceno ko to kaze?Ti? Fatima Muhamedova cerka bila udata za Aliju,Muhamedovog sina od amidze.A poredjujes sa dozvolom razvoda, koji je po tumacenju najmrze djelo koje je Allah dozvolio.U Pakistanu cak 70% medjurodbinskih brakova.

Ponavljam, to je uputa za sva vremena i sve situacije. Ti govoris o drugacijim kulturama i historijskim okolnostima. Visezenstvo je takodje dozvoljeno ali ja ne vjerujem da bi ti bila presretna da ti muz kaze da hoce dovesti jos 3 zene (cak i da je to legalno kod nas).
User avatar
Teea
Posts: 437
Joined: 11/09/2011 17:18

#408 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Teea »

malocvijece wrote: Ti govoris o drugacijim kulturama i historijskim okolnostima.
Ja govorim o islamu.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#409 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by malocvijece »

Teea wrote:
malocvijece wrote: Ti govoris o drugacijim kulturama i historijskim okolnostima.
Ja govorim o islamu.

Ti to mene zezas?

Evo, jos jednom cu objasniti istu stvar pa ako opet ne skontas, odustajem stvarno. Islam je siri pojam od ova dva i obuhvata razne kulture i drugacije okolnosti bilo sada, ili u nekom drugom vremenu u proslosti i buducnosti. Kad sam rekla "Ti govoris o drugacijim kulturama i historijskim okolnostima", naravno da sam mislila kulture i okolnosti ljudi muslimana kroz historiju.
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#410 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by nemezis »

malocvijece wrote:
Teea wrote:
malocvijece wrote: Ti govoris o drugacijim kulturama i historijskim okolnostima.
Ja govorim o islamu.

Ti to mene zezas?

Evo, jos jednom cu objasniti istu stvar pa ako opet ne skontas, odustajem stvarno. Islam je siri pojam od ova dva i obuhvata razne kulture i drugacije okolnosti bilo sada, ili u nekom drugom vremenu u proslosti i buducnosti. Kad sam rekla "Ti govoris o drugacijim kulturama i historijskim okolnostima", naravno da sam mislila kulture i okolnosti ljudi muslimana kroz historiju.
Dozvola braka vrijedi za sve kulture. Ne znam zašto se neki trzaju na činjenicu da je po islamu dozvoljen brak izmedju bliskih srodnika, pa i po zakonu je slicno, razlika je u jednom koljenu. Po zakonu amidzici, tecici ne mogu stupiti u brak, sve dalje od toga je dozvoljeno.
malocvijece
Posts: 1146
Joined: 24/07/2012 11:39

#411 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by malocvijece »

nemezis wrote:
malocvijece wrote:
Teea wrote:
Ja govorim o islamu.

Ti to mene zezas?

Evo, jos jednom cu objasniti istu stvar pa ako opet ne skontas, odustajem stvarno. Islam je siri pojam od ova dva i obuhvata razne kulture i drugacije okolnosti bilo sada, ili u nekom drugom vremenu u proslosti i buducnosti. Kad sam rekla "Ti govoris o drugacijim kulturama i historijskim okolnostima", naravno da sam mislila kulture i okolnosti ljudi muslimana kroz historiju.
Dozvola braka vrijedi za sve kulture. Ne znam zašto se neki trzaju na činjenicu da je po islamu dozvoljen brak izmedju bliskih srodnika, pa i po zakonu je slicno, razlika je u jednom koljenu. Po zakonu amidzici, tecici ne mogu stupiti u brak, sve dalje od toga je dozvoljeno.
Da, dozvola braka vrijedi za sve kulture i sve okolnosti. Jesam li ja rekla nesto drugo ili negirala da je dozvoljeno?
nemezis
Posts: 2856
Joined: 30/01/2011 12:08

#412 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by nemezis »

malocvijece wrote:
nemezis wrote:
malocvijece wrote:
Ti to mene zezas?

Evo, jos jednom cu objasniti istu stvar pa ako opet ne skontas, odustajem stvarno. Islam je siri pojam od ova dva i obuhvata razne kulture i drugacije okolnosti bilo sada, ili u nekom drugom vremenu u proslosti i buducnosti. Kad sam rekla "Ti govoris o drugacijim kulturama i historijskim okolnostima", naravno da sam mislila kulture i okolnosti ljudi muslimana kroz historiju.
Dozvola braka vrijedi za sve kulture. Ne znam zašto se neki trzaju na činjenicu da je po islamu dozvoljen brak izmedju bliskih srodnika, pa i po zakonu je slicno, razlika je u jednom koljenu. Po zakonu amidzici, tecici ne mogu stupiti u brak, sve dalje od toga je dozvoljeno.
Da, dozvola braka vrijedi za sve kulture i sve okolnosti. Jesam li ja rekla nesto drugo ili negirala da je dozvoljeno?
Nisi, ali reaguješ onako kako sam napisao da reaguju vjernici. Imate potrebu naglasiti kako to nije preporučeno i slično a nisi ponudila ajet koji kaže da nije preporučeno.
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#413 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by alkalna_baterija »

Zainteresovala me malo ova tema pa sam istraživala. U principu, dozvoljen je brak među rodbinom. Ali, šerijat uvijek stavlja interese zajednice i opšte interese ispred interesa pojedinca. Ako će taj brak izazvat razor u porodici, prekidanje rodbinskih veza, tipa da se roditelji odreknu kćerke, da se prijatelji posvađaju, onda je zabranjen.
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#414 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by lua »

Vala ako može rodbina, što se svi bune protiv pedera i lezbejki? Sad ne govorim o islamu, da se ne bi ko uvrijedio, ne pljujem islam, ne kaljam ga. Samo govorim da meni nije normalno to s rodbinom, a nekima nije to s pederima. Pa reko' ako može ovo, dajte sve :D
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#415 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by alkalna_baterija »

lua wrote:Vala ako može rodbina, što se svi bune protiv pedera i lezbejki? Sad ne govorim o islamu, da se ne bi ko uvrijedio, ne pljujem islam, ne kaljam ga. Samo govorim da meni nije normalno to s rodbinom, a nekima nije to s pederima. Pa reko' ako može ovo, dajte sve :D
A eto, normalno je sve ono što u konačnici dovodi do rađanja novog života. Jedan od razloga što homoseksualnost nije dozvoljena.
E sad, kakva će djeca nastat u rodbinskim brakovima, to je već neka druga priča, ali će se rodit.


Btw, trudila sam se da budem objektivna iako sam žestoko protiv homoseksualnosti. :D
darker105
Posts: 54
Joined: 21/10/2013 21:49

#416 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by darker105 »

A jeste navalili na to kakva ce se djeca rodit.U danasnje vrijeme haman imas milion testova koje mozes uradit prije nego sto se dijete rodi.
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#417 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by alkalna_baterija »

darker105 wrote:A jeste navalili na to kakva ce se djeca rodit.U danasnje vrijeme haman imas milion testova koje mozes uradit prije nego sto se dijete rodi.
OK, šta ti znači ako ti test svaki put pokaže da će djeca imati neki poremećaj? Znači, ili ostaješ bez djece ili imaš dijete sa nekim poremećajem?
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#418 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by lua »

alkalna_baterija wrote:A eto, normalno je sve ono što u konačnici dovodi do rađanja novog života. Jedan od razloga što homoseksualnost nije dozvoljena.
E sad, kakva će djeca nastat u rodbinskim brakovima, to je već neka druga priča, ali će se rodit.

Btw, trudila sam se da budem objektivna iako sam žestoko protiv homoseksualnosti. :D
Vidim da si se potrudila i znam da si protiv pedera, nisam te htjela isprovocirati ili nešto, fakat. :D Ti znaš da sam ja taj tzv. neki liberal :D i da meni to ustvari ništa ne smeta. Ipak dok se pederi i lezbejke uveseljavaju u svojim privatnim odajama, i dok po meni ne jašu, sve pet. Hele, ovo što se tiče djece koja se rode iz tih brakova gdje su rodbinske veze baš bliže: imala sam iskustvo u inostranstvu. Komšije su mi bili kurdi, prvi rođaci, muž i žena, a dijete im je bilo jako bolesno. Stvarno skoro nesposobno za preživljavanje. S druge strane znam dvojicu pedera koji imaju nekih 40-50 godina, jedan od njih mi je bio šef i oni su u nekoj normalnoj vezi, koja bi se mogla uporediti sa svakom normalnom vezom svijeta. Znači sve što pričam, pričam iz ličnog iskustva. Ne volim dvostruke aršine, meni je incest perverzan i bolestan, k'o što je mnogima pederluk. Pa ako može incest, mene što se tiče, može i pederluk. :D
User avatar
alkalna_baterija
Posts: 10707
Joined: 23/02/2013 20:36
Location: na metli

#419 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by alkalna_baterija »

lua wrote:
alkalna_baterija wrote:A eto, normalno je sve ono što u konačnici dovodi do rađanja novog života. Jedan od razloga što homoseksualnost nije dozvoljena.
E sad, kakva će djeca nastat u rodbinskim brakovima, to je već neka druga priča, ali će se rodit.

Btw, trudila sam se da budem objektivna iako sam žestoko protiv homoseksualnosti. :D
Vidim da si se potrudila i znam da si protiv pedera, nisam te htjela isprovocirati ili nešto, fakat. :D Ti znaš da sam ja taj tzv. neki liberal :D i da meni to ustvari ništa ne smeta. Ipak dok se pederi i lezbejke uveseljavaju u svojim privatnim odajama, i dok po meni ne jašu, sve pet. Hele, ovo što se tiče djece koja se rode iz tih brakova gdje su rodbinske veze baš bliže: imala sam iskustvo u inostranstvu. Komšije su mi bili kurdi, prvi rođaci, muž i žena, a dijete im je bilo jako bolesno. Stvarno skoro nesposobno za preživljavanje. S druge strane znam dvojicu pedera koji imaju nekih 40-50 godina, jedan od njih mi je bio šef i oni su u nekoj normalnoj vezi, koja bi se mogla uporediti sa svakom normalnom vezom svijeta. Znači sve što pričam, pričam iz ličnog iskustva. Ne volim dvostruke aršine, meni je incest perverzan i bolestan, k'o što je mnogima pederluk. Pa ako može incest, mene što se tiče, može i pederluk. :D
Nisam ni pomislila da je provokacija, znamo se. :D Nego sam pokušala nekako sa vjerske strane da ti približim zašto jedno da, a drugo ne. Iako se i ja sama ne slažem sa idejom brakova među bliskim krvnim srodnicima.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#420 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by insomnia78 »

Cuj incest, pa ne moze incest
User avatar
lua
Posts: 3796
Joined: 25/10/2009 22:31
Location: Saraj'vo

#421 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by lua »

insomnia78 wrote:Cuj incest, pa ne moze incest
Incest is sexual activity between family members or close relatives. This typically includes sexual activity between people in a consanguineous relationship (blood relations), and sometimes those related by affinity, such as members of the same household, step relatives, those related by adoption or marriage, or members of the same clan or lineage.
Pa neće se gledat' u braku jbte :D
Bujrum majstore
Posts: 878
Joined: 06/08/2014 03:31
Location: Tesko je reci...nosaju me vile vazdi.

#422 Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by Bujrum majstore »

Svi smo nasi, samo jasi...
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#423 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by SkyLimit »

Sve u svemu, po islamu jedino ne smiješ oženiti:

- majku
- sestru
- kćerku

Sve ostalo je dozvoljeno a među Arapima i Turcima pogotovo je čest slučaj da se vjenčaju djeca od dva brata(tako je uradio onaj fudbaler Sahin).


Imam ja nekih zgodnih rodica, kad mi je "neugodno" pored njih razmišljam šta je to pogrešno sa mnom, a onda se sjetim da je to s vjerske strane sasvim normalno :lol:

A jedna rodica mi kaže da mi nisi rođak ja bi se zaljubila u tebe, bolje da ne ostajem nasamo sa njom :D
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#424 Re: Do kojeg je koljena u islamu dozvoljen brak?

Post by insomnia78 »

[emoji23]
Post Reply