Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post Reply

Cije interese brani Fahrudin Radoncic?

Velikosrpske
139
20%
Velikohrvatske
14
2%
Vlastite kriminalne hobotnice
418
59%
Americke
21
3%
Njemacke
4
1%
Neke druge
38
5%
Sve nabrojane
70
10%
 
Total votes: 704

User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#6451 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by Better Man »

grozdana wrote: 16/11/2020 14:53 Ovo kao da neko pokušava da opere SMRADONČIĆA.
Nije on ni lud ni blesav čovjek je došao u BiH sa poderanim cipelama i kesom,napravili od njega milionera,
čovjek koji je uništio proteste sa onom paljevinom,da nije bilo toga ova vlast bi davno pala.S ove tačke gledišta ono nisu ni bili protesti,jer su protestovali onoi što imaju i oni zavedeni (većinom penzioneri).Pravi demostranti su se zbog ovih lažnih vratili u Tuzlu ....
Izbore dobio na pljuvanju SDA ,pa ušao u koaliciju da kao on nešto spasi.Sve same ublehe.
One proteste paljevinom je uništila SDA. prvojerena informacija. Oni su ubacili svoje ljude i sve isplanirali da sruše proteste i prikažu građane kao nasilnike.
User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#6452 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by Better Man »

Blixen wrote: 16/11/2020 11:34 sulejman haljevac
jasna beri
sanela prasovic
cirkus zivi
Memo jedan nepismeni masni i lojavi kreten. Sve je rekao o sebi sa svojom emisijom Đir s Memom u kojoj ugoščuje najveći ljudski šljam i ološ, a vrhunac je bio kad je napravio emisiju sa kriminalcem, ubicom, narkodilerom i robijašem Kristijanom Golubovićem. O njegovoj ulozi u Pazariću i svemu onome što je Sabina objavila da ne govorim. Za Memu niko nikad ne bi znao, niti čuo da nije opskurnih rijaliti emisija u kojima je dotični učestvovao. Kvazi slikar i ništa više. Uvijek hoda masne i lojave kose i pravi se pametan,a u stvari je jedan obični primitivni kreten i ljudska ološ i nula.
User avatar
Blixen
Posts: 3234
Joined: 11/02/2019 14:28
Location: prva decenija bez zeljine titule

#6453 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by Blixen »

Better Man wrote: 16/11/2020 23:21
Blixen wrote: 16/11/2020 11:34 sulejman haljevac
jasna beri
sanela prasovic
cirkus zivi
Memo jedan nepismeni masni i lojavi kreten. Sve je rekao o sebi sa svojom emisijom Đir s Memom u kojoj ugoščuje najveći ljudski šljam i ološ, a vrhunac je bio kad je napravio emisiju sa kriminalcem, ubicom, narkodilerom i robijašem Kristijanom Golubovićem. O njegovoj ulozi u Pazariću i svemu onome što je Sabina objavila da ne govorim. Za Memu niko nikad ne bi znao, niti čuo da nije opskurnih rijaliti emisija u kojima je dotični učestvovao. Kvazi slikar i ništa više. Uvijek hoda masne i lojave kose i pravi se pametan,a u stvari je jedan obični primitivni kreten i ljudska ološ i nula.
100%

isto tako Sanela primjer postene i uspjesne zene :D

cijeli SBB je smece strogo
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2793
Joined: 14/01/2019 04:56

#6454 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by Porodice Foht »

Da je kakve izbore smisliti da se makne Avaz. Nece valjda i pandemiju prezivjeti s posmrtnicama, ili ce trpjeti gubitke samo da moze nastaviti s pistolj novinarstvom! :|
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#6455 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by Roccohljup »

nemoj tako.....kad citaš avaz ispade SBB je najviše doprinio skidanju SDA :D :D :D :D :-) :-) :-)
IZBORI 2020.

SDA je 2016. pobijedila u Sarajevu u koaliciji sa SBB-om, sama je doživjela debakl
Na ovaj katastrofaln rezultat sigurno je utjecala i jasna poruka Radončića da je došlo vrijeme da se okonča vladavina porodičnih dinastija

D. Hadžović
prije 1 sat
IZBORI 2020. SDA je 2016. pobijedila u Sarajevu u koaliciji sa SBB-om, sama je doživjela debakl
Bakir Izetbegović i Fahrudin Radončić
Bakir Izetbegović i Fahrudin Radončić

FOTO: AVAZ

Na u nedjelju održanim lokalnim izborima u Bosni i Hercegovini Stranka demokratske akcije doživjela je najveći debakl u Sarajevu od svog postojanja. SDA je na ovim izborima pokazala da sama više ne može, no ne treba smetnuti s uma da je pobjeda 2016. u glavnom gradu došla u koaliciji sa Savezom za bolju budućnost. Četiri godine kasnije ne samo da te koalicije više nije bilo, nego je i Fahrudin Radončić, predsjednik SBB-a, građanima poslao jasnu poruku da je došlo vrijeme za promjene.

Pored Starog Grada bez kojeg je ranije ostala, SDA je u glavnom gradu BiH na ovim izborima izgubila načelnička mjesta u Centru, Novom Sarajevu, Ilidži, a u Novom Gradu i Ilijašu se još uvijek vodi „mrtva trka“ između kandidata SDA i kandidata Četvorke.

Gubitak glavnog grada BiH predstavlja posebno težak udarac ako se uzme u obzir likovanje SDA 2016. godine, kada je, po prvi put u 21. stoljeću, dobila načelničko mjesto u općini Centar, a za ovu općinu je predsjednik stranke Bakir Izetbegović tada izgovorio svoju čuvenu većinu da „vrijedi kao deset drugih općina“.

Ipak, kratka epizoda vladavine Centra definitivno je okončana za SDA.

Uzrok pobjede SDA 2016. u Sarajevu, s Centrom kao najznačajnijom osvojenim općinom, dijelom leži u činjenici da je kandidat ove stranke Nedžad Ajnadžić nasuprot sebe imao čak šest kandidata podijeljene ljevice. No, ništa manje nije bitno spomenuti i činjenicu da je SDA tada nastupila u koaliciji sa Savezom za bolju budućnost koji je podržao SDA-ove načelnike na zajedničkoj listi.

S gotovo 150.000 glasova na izborima 2014., SBB je u tom trenutku bio druga najjača stranka u FBiH iza SDA, što je bez ikakve sumnje dalo značajan, a možda i presudan uspjeh SDA-ovim kandidatima.

No, potpuno drugačija situacija bila je na ovim izborima. Na jednoj strani je stajala ujedinjena i konsolidirana opozicija organizovana u „Četvorku“, a na drugoj strani bila je SDA, sama, sa žestokim unutrašnjim turbulencijama i osakaćena masovnim napuštanjima stranke.


Ono što je uslijedilo bila je svojevrsna katastrofa, gdje je u glavnom gradu BiH SDA izgubila skoro sve što je mogla.

Na ovaj katastrofaln rezultat sigurno je utjecala i činjenica da ovaj put ne samo da SDA više nije mogla računati na glasove SBB, nego je predsjednik ove stranke Fahrudin Radončić, koji je već godinama meta najgnusnijih podvala i spletki određenih paraobavještajnih struktura SDA, sve vrijeme jasno osuđivao korupcijske i kriminalne skandale ove stranke, od afere „Respiratora“ do bahatog i pogubnog djelovanja Sebija Izetbegović s pozicije direktorice KCUS-a. No, ključna poruka uslijedila je 48 sati pred održavanje izbora, kada je Radončić u svom komentaru jasno poručio da: "u političku penziju moraju otići porodične dinastije i jedan feudalno familijarni način vladanja".

Građani su na izborima jasno rekli svoj stav šta misle o vladajućoj dinastiji i njihovom bahatom djelovanju, a SDA, i pored sve armije budžetskih uhljeba i pokušaja izbornih malverzacija, nije mogla sama i rasuta protiv volje naroda kojem je voda očigledno došla "do ušiju". Lekcija koju „porodična dinastija“ nije naučila najbolje se ogleda u čuvenoj rečenici Napoleona: „Bajonetom možeš određeno vrijeme vladati, ali na bajonetu ne možeš sjediti“.
User avatar
jazzer
Posts: 7111
Joined: 20/12/2004 14:44

#6456 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by jazzer »

Sto se Fahro pere od SDA ne bi li se kako privalio cetvorci. :-)
zippoo87
Posts: 15290
Joined: 13/05/2009 19:04
Location: TK

#6457 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by zippoo87 »

nudi se Fakrica kuravica kao kakva "kraljica trotoara"...ups pa on i jeste kraljica trotoara
ovog ljigavca ko opet dovede na bilo kakav razgovor o bilo cemu,zasluzio je da bude na stubu srama
neka se nudi koliko hoce...jedan njegov ligavac u skupstini nista ne znaci,samo ih otkaciti na svim nivoima dok se ne ugase
eto mu Bake neka koalira i neka budu jaka opozicija

On i Komsic mi se gade vise od bilo kojeg SDAovca...zato sto SDAovci ne glume,oni su takvi kakvi jesu a ovaj sljam prelivoda,dnevno pet puta mijenja stav i misljenje
User avatar
mustang
Posts: 230
Joined: 16/12/2009 08:40
Location: negdje u Sibiru

#6458 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by mustang »

zippoo87 wrote: 17/11/2020 10:59 nudi se Fakrica kuravica kao kakva "kraljica trotoara"...ups pa on i jeste kraljica trotoara
ovog ljigavca ko opet dovede na bilo kakav razgovor o bilo cemu,zasluzio je da bude na stubu srama
neka se nudi koliko hoce...jedan njegov ligavac u skupstini nista ne znaci,samo ih otkaciti na svim nivoima dok se ne ugase
eto mu Bake neka koalira i neka budu jaka opozicija

On i Komsic mi se gade vise od bilo kojeg SDAovca...zato sto SDAovci ne glume,oni su takvi kakvi jesu a ovaj sljam prelivoda,dnevno pet puta mijenja stav i misljenje
:thumbup:
veceg šljama od ove skupine razbojnika i krembila ova drzava ne vidjeh
zgazit ko žohare, sjeme im se zatrlo
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#6459 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by JThomas »

jazzer wrote: 17/11/2020 10:53 Sto se Fahro pere od SDA ne bi li se kako privalio cetvorci. :-)
a on stub vladajuće dinastije od '93 neprekidno...
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#6460 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by statixx »

Sta ce biti s Maricem i Bilsenom, a nije ni Bibi lako ovih dana. :D
grozdana
Posts: 136
Joined: 07/09/2018 07:46

#6461 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by grozdana »

tejst je preuzet Bljesak info
U moru (traženja) podrške za (bivšeg) vlasnika, Dnevni avaz je još jednom posrnuo. Nakon što su se javno morali ispričati jednoj ženi jer su joj u usta stavili riječi podrške Fahrudinu Radončiću, Avaz je sada otišao i korak dalje. Odnosno, pao na razinu niže. Čitava anketa o podršci pritvorenom, ubolničenom, pa na svoju ruku odbolničenom lideru SBB-a, pokazala je u kakvoj je ustvari situaciji novinarstvo danas. Pad na tako jednostavnoj formi, na tuđim riječima, za koje je trebalo samo stati na ulicu, pridržati diktafon i škljocnuti aparatom sugovornika, pokazao je kako smo duboko pali kao društvo. I kako nas sve niže guraju oni što bi nas trebali uzdizati. Jer, Avazovo prodavanje muda pod bubrege, kopiranih slika s Interneta i maštovitih odgovora anketiranih, samo je komadić još jednog mozaika koji se urušava u nikada uzdignutoj državi. Urušena Bosna i Hercegovina, čini se, ni ne zaslužuje ništa drugo nego da joj se na ovako jadan način pokaže u kakvoj je debeloj banani. Možda je dugogodišnjem novinaru Avaza bilo lijeno raditi posao koji je po prirodi za nekog studenta ili praktikanta novinarstva. No, danas vlasnici ne trpe one što ih treba učiti, a studenti misle da su bogom dani za dubokoumne komentare o politici, kiteći kartice teksta tvrdnjama da su svi lopovi. A za to i ne treba baš neko dubokoumlje i argumentacija. Stoga se, možda, odlučio na ovakav potez. Možda je, s druge strane, novinaru bilo teško pronaći ljude koji misle ono što je uredništvo zamislilo u još jednom tiskanju podrške, pa je morao izmišljati. A da ne bi nastradao s izmišljenim izjavama ispod fotografija stvarnih sugrađana, dao se u lijepljenje izguglanih fotografija. Tako je britanski komičar završio kao šlag na torti još jedne tragikomedije, a likovi s raznih anketa svjetskih medija, postali su um naroda koji je odavno prestao osjećati. I razmišljati. Očito je da pojedini mediji nemaju previše poštovanja prema čitateljima. Smatra većina njih kako je to površna stoka kojoj se može svašta poturiti pod nos. Očito je da su ostrugana stada naučila što i gdje mogu pročitati, pa su se odgovorni za sadržaj omlohavili i prepustili da istina bude samo ono što je čitko i glatko za onoga tko stoji nad njihovim sveplićemislećim glavama. No, i u toj stoci, postoje crne ovce koje čitaju. Ako ne baš između redova, onda barem ono što stoji utisnuto u smišljenim rečenicama. To što je Avaz prodao već drugi put čitateljima podršku svojem (bivšem) vlasniku, možda je i dokaz da svi koji rade na liniji vijesti, od novinarovog uma do tiskarskog stroja, misle da tako mora biti, da istina nije važna i da stoka nije zaslužila ništa drugo nego da joj se podmeće. Stoga, otkaz Avaza dugogodišnjem suradniku, koji je znao potpisniku ovih redova držati predavanje kad nije pisao o Zenici kako je ''trebalo'' pisati, nije nikakav lijek. Jer nije domišljati suradnik ništa pogriješio. Odgovorni iznad njega su dobili što su tražili - hvalospjeve bez pogovora i zatvorenu stranicu za sutrašnje izdanje. I da nisu društvenim mrežama krenula ismijavanja, vjerojatno bi najutjecajnija novina slavila još jedan svoj utjecajni dan. Nisu, nažalost, od uvjerenja da su mozgovi čitatelja isprana podloga za podmetanje pamfleta i smicalica podrške svojim vođama imuni ni drugi mediji. Avazova anketa samo je pokazala kako se prevare kriju i u onim stupcima u kojima se očekuje iskrenost. Stoga je ovo još jedno rušenje temelja povjerenja kojeg mediji nikako da izgrade u ovoj nedokazivim istinama pretrpanoj zemlji. Strašno je pomisliti kakve se tek laži, smicalice i ispiračine mozgova kriju u tekstovima koje urednici pomno pregledaju, pripreme i puste u javnost. Žalosno je samo u svemu tome, što su u urušenoj državi, novinari gori od političara, pa i oni krše svoje mjere zabrane kurvajući se s istinom i trgujući s redcima. Gori su jer umjesto da ruše pogrešne politike oni ruše razum otkrivajući da i oni apsolutno, apsolutno misle da su čitatelji samo površni konzumenti, glasači i stoka. - Pročitajte više na: https://www.bljesak.info/kolumna/kolumn ... dno/151366
zulfo
Posts: 417
Joined: 09/01/2009 11:00

#6462 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by zulfo »

Davno sam napisao da je dnevni avaz sranje u bojama,pun kvazi novinara poput Zvonka Marića, Fadila Madala idr...
convict
Posts: 2941
Joined: 10/02/2008 01:20

#6463 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by convict »

treba se sada paziti, prije svih Konakovic, prebjega iz propalih sbb i df. misevi su skontali da brod tone i sigurno ce pokusati prelaskom u nip osigurati svoja uhljebljenja.
grozdana
Posts: 136
Joined: 07/09/2018 07:46

#6464 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by grozdana »

razonoda wrote: 03/01/2015 19:17 :novine: hoce mi -moze mi se :sleep: :-D
Ref. 2x
Koja zena prokle mene
pa sam tako nisko pao
zar za ljubav ja da molim
ja koji sam ostavljao


4 gradske opštine 4 delegata
:D
User avatar
JoseMujica
Posts: 27417
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#6465 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by JoseMujica »

grozdana wrote: 18/11/2020 18:29
razonoda wrote: 03/01/2015 19:17 :novine: hoce mi -moze mi se :sleep: :-D
Ref. 2x
Koja zena prokle mene
pa sam tako nisko pao
zar za ljubav ja da molim
ja koji sam ostavljao


4 gradske opštine 4 delegata
:D
šokiran sam da je Tornjak i to osvojio

al od 2022 nećemo više gledati tu statističku grešku :D
izvrsni direktor
Posts: 9023
Joined: 20/12/2018 16:11

#6466 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by izvrsni direktor »

Jel prosao memo ? Kralj realiti shovova
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#6467 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by Roccohljup »

Memo ina 327 individualnih glasova. Drugi je na listi iza juske koji ima 382 glasa. Ukupno sbb ima oko 1100 glasova za OV i imat ce mislim jedan mandat. Eh sad hoce li memi prepustiti to ne znam.
User avatar
Entropio
Posts: 7799
Joined: 21/11/2010 21:49

#6468 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by Entropio »

Roccohljup wrote: 18/11/2020 21:42 Memo ina 327 individualnih glasova. Drugi je na listi iza juske koji ima 382 glasa. Ukupno sbb ima oko 1100 glasova za OV i imat ce mislim jedan mandat. Eh sad hoce li memi prepustiti to ne znam.
Hahaha a stranke i kurca, po 300 glasova skupili.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#6469 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by Roccohljup »

Entropio wrote: 18/11/2020 23:09
Roccohljup wrote: 18/11/2020 21:42 Memo ina 327 individualnih glasova. Drugi je na listi iza juske koji ima 382 glasa. Ukupno sbb ima oko 1100 glasova za OV i imat ce mislim jedan mandat. Eh sad hoce li memi prepustiti to ne znam.
Hahaha a stranke i kurca, po 300 glasova skupili.
I to im je previse.
grozdana
Posts: 136
Joined: 07/09/2018 07:46

#6470 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by grozdana »

Stranka SBB je pala
Fokus treba prebaciti na Dnevni avaz koji piše same laži.
TReba uništiti do temelja Miškovićevog magnata
groznivlada
Posts: 28
Joined: 25/09/2018 21:39

#6471 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by groznivlada »

najjača je kad onaj Švrakić promoviše kao borca a i sam upitan kao borac.
Treba ona reklamna mjesta koje koriste ZELENE BERETKE vratiti gradu
Zeleni12
Posts: 434
Joined: 30/08/2015 16:42

#6472 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by Zeleni12 »

Porodice Foht wrote: 17/11/2020 09:48 Da je kakve izbore smisliti da se makne Avaz. Nece valjda i pandemiju prezivjeti s posmrtnicama, ili ce trpjeti gubitke samo da moze nastaviti s pistolj novinarstvom! :|
Ne znam kakva je sada situacija sa posmrtnicama u D. avazu, ali prije 10-20 godina, u sarajevskim izdanjima 10-ak stranica su bile posmrtnice. A zakup cijele stranice je bio oko 900-1000KM. I tu je Avaz uzimao dobre pare, na tim posmrtnicama za 40 dana, pola godine, godinu...Samo u SA, mislim da su uzimali na posmrtnicama oko 25 k. mjesecno. A tu su bili i ZE, TU, TR, MO, BI... Mislim da danas D. Avaz i Oslobodjenje uzimaju samo penzioneri, ugostitelji radi musterija i drzavne firme.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#6473 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by Roccohljup »

jao koja šuplja i pokušaj razbijanja četvorke i grupisanje u neki tabor u kojem bi on bio zvjezda priče. Ovo treba napenaliti nazad uz rodno gusinje pa nek tamo fore prosipa
ANALIZA

Debakl SDA i uzlet Naroda i pravde: Poruka za Nikšića, Radončića i Kojovića
Okupljanje centra i ljevice su neminovni?

Fadil Mandal
prije 1 sat > prije 31 minut
Radončić, Kojović, Nikšić: Okupljanje na platformi sekularne i multietničke države
Radončić, Kojović, Nikšić: Okupljanje na platformi sekularne i multietničke države

FOTO: ARHIV


Nije više ni bitno misli li Bakir Izetbegović stvarno da je SDA izborni krah u Sarajevu doživjela zbog toga što četvorka pametnije i bolje koristi društvene mreže, ili je i sam svjestan da je narod na lokalnim izborima u glavnom gradu BiH kaznio dinastiju Izetbegovića, njega i njegovu suprugu i njihov način feudalnog vladanja, njihovu aroganciju, bahatost, toleriranje kriminala i korupcije i potpunu odsutnost solidarnosti i brige prema običnom malom čovjeku i njegovim mukama.

Ko ima razloga za slavlje i likovanje
Činjenice su neumoljive i jasne - SDA su “iz temelja” pomeli dojučerašnji mladi lavovi stranke, oni koji su odgajani na istoj ideološkoj, konzervativnoj matrici i bliskosti strukturama Islamske zajednice, a danas su okupljeni u vlastitom stranačkom projektu Narodu i pravdi.

Naravno, Bakiru i Sebiji teško je pojmiti da im vlast i kontrolu budžeta u najbogatijem kantonu i najbogatijim općinama ispred nosa uzima Dino Konaković, dojučerašnji miljenik porodice i neko koga su “slali po ćevape”, ali to je već njihov osobni problem.

Lider Naroda i pravde, sudeći prema izbornim rezultatima u Sarajevu, doista ima sve razloge da slavi i likuje. U broju glasova gotovo su izjednačeni sa SDA, a u okviru četvorke su preuzeli dominantnu poziciju.

Čisto ideološki gledano, zbrajanjem podrške SDA i Narodu i pravdi u Sarajevu nije teško izvesti zaključak da je desna opcija ne samo očuvala svoje pozicije nego je i ojačala.

U trenucima svekolikog slavlja Nermin Nikšić i Predrag Kojović vjerovatno nemaju vremena da zagledaju pobjedi “u zube”, ali vrlo brzo i oni i politički stratezi SDP-a i Naše stranke morat će hladne glave pogledati u semafor i izračunati da su u Sarajevu obje stranke doživjele pad podrške i da je Narod i pravda uzeo glasove ne samo SDA nego i svojim partnerima iz četvorke.

Štaviše, čak je i, također desni, NBL Ibrahima Hadžibajrića, bivšeg istaknutog člana i funkcionera SDA, zabilježio rast i izvan svoje tradicionalne utvrde Starog Grada.

Komšić i Bijedić u krilu SDA
Analitičari su već upozoravali na krizu lijeve, socijaldemokratske i liberalne opcije u BiH. Njeno ujedinjenje na kraju se skromno svelo na “Bh. blok”, SDP i Našu stranku, a Demokratska fronta Željka Komšića i Socijaldemokrati Envera Bijedića nepovratno su završili u krilu SDA.

Nakon - osim simboličnih pomaka u Sarajevu i pobjede Srđana Mandića u utrci za načelnika općine Centar - ipak skromnih rezultata na ovogodišnjim lokalnim izborima, očito je da i Nikšić i Kojović moraju pomjeriti svoj fokus i početi razmišljati i o nekim drugačijim formatima nastupa na općim izborima 2022. godine.

U svakom slučaju, jedno od rješenja mogao bi biti izlazak opozicije na megdan SDA i HDZ-u u više kolona. Tako bi desno krilo pokrili Konaković i Narod i pravda, uz A-SDA, Nezavisni blok i očekivane dodatne prebjege još nekih kapitalaca poput Aljoše Čampare iz raštimanog voza SDA.

Na drugom kolosijeku front bi trebale napraviti stranke ljevice i centra. Osnova takvog okupljanja morala bi biti želja za izgradnjom društva jednake šanse za sve, sekularnog i multietničkog društva, društva koje će beskompromisno podržavati evropski i euroatlantski put BiH.

Dvostruki pozitivan efekt
Neko se, najzad, mora ozbiljno i s punom pažnjom okrenuti radničkim porodicama, osiromašenoj srednjoj klasi, socijalno osjetljivim kategorijama stanovništva, društveno odgovornim i tržišno orijentiranim malim i velikim poduzetnicima, građanskim aktivistima za ljudska i manjinska prava...

U takvoj jednoj kompoziciji lokomotiva bi trebali biti SDP, SBB i Naša stranka, a mjesta, vjerovatno, ima i za Platformu za progres (osim ako se pokažu tačnim informacije da iza osnivanja ove stranke stoji bivši utjecajni funkcioner SDA Edhem Bičakčić, što onda tu stranku gura u kolonu s Narodom i pravdom), neke umjerene hrvatske i srpske stranke, te brojne nezavisne liste i kandidati koji su na proteklim izborima pokazali da imaju snagu i ugled u svojoj lokalnoj zajednici.

Ovakav način organiziranja opozicije imao bi najmanje dvostruki pozitivan efekt. SDA i HDZ-u znatno bi se suzio manevarski prostor za predizborne i postizborne igre i kalkulacije, a glasovi protiv trodecenijske korumpirane i kriminalne vlasti, barem u Federaciji BiH, ne bi se, kao do sada, rasipali i propadali, nego bi svi završili u opozicionim glasačkim kutijama.

Na ove očigledne i ogromne benefite, i za građane i za državu, ne bi trebali ostati slijepi ni Nikšić, ni Radončić, ni Kojović, ni Konaković, bez obzira na personalne razlike ili razmirice i sukobe iz prošlosti.

Potencijal SBB-a je veliki zbog Radončića, ide pospremanje u stranci
Objektivni posmatrači priznaju da Radončićeva ostavka na mjestu ministra sigurnosti BiH s vizionarskim pristupom energičnog rješavanja pitanja ilegalnih migracija kao sigurnosnog problema, kritika Vlade FBiH i Vijeća ministara da imaju površan pristup ekonomskoj krizi izazvanoj pandemijom koronavirusa, brutalna kritika respiratorske krađe i odbijanje da ima doticaj s medicinskim donacijama, te uspješnost poslovnog čovjeka koji razumije probleme privrede, od SBB-a pred opće izbore 2022. čine moćan i potentan politički projekt.

Jer radi se o činjenicama koje članovi SBB-a nisu koristili za lokalnu utakmicu, gdje su lokalne teme i reference kandidata bile presudne, kao i podatak da SBB uopće i nije ambiciozno učestvovao na njima: nije osnovan Izborni štab, nije bilo okupljanja članstva, a Radončić nije otišao niti u jedan grad ili na skup (za razliku od Izetbegovića i Komšića, koji su, hodajući po rizičnim stranačkim korona skupovima, i na taj način neuspješno založili svoj autoritet predsjednika stranaka).

Ovdje treba napomenuti da SBB nikad na lokalnim izborima, za razliku od općih, nije imao uzlete niti spektakularne rezultate. No, i sa skromnim rezultatom na ovogodišnjim općinskim izborima čini se da četvorka u mnogim gradovima i općinama neće moći osigurati većinu bez vijećnika SBB-a.

Usto, nakon što je Aljoša Čampara javno potvrdio da je sam Izetbegović bio organizator i inspirator višegodišnjih medijskih hajki i brutalnih napada na Radončića, jasno je da su, gledano iz tog ugla, Radončić i lideri četvorke na istoj strani i da su osuđeni i upućeni na saradnju.

Također, informacije iz SBB-a govore da Radončić već kreće u veliko unutarstranačko pospremanje, gdje kadrovi koji su dobro iskoristili i zloupotrijebili ovu stranku za vlastitu promociju i dobitak svoja mjesta moraju prepustiti mladoj generaciji političara i aktivista na terenu koji imaju konkretne rezultate.

Preduvjet su transparentni i sigurni izbori
Lider SBB-a Fahrudin Radončić, koji, koliko god mu to mediji bliski Izetbegovićevoj SDA osporavali, ima specifičnu i nezaobilaznu političku težinu na bh. političkoj sceni (što je dokazao i na općim izborima 2010. i 2014. godine, kada ga je samo dokazana i pred Tužilaštvom BiH priznata izborna krađa u režiji SDA onemogućila da sjedne u stolicu bošnjačkog člana Predsjedništva BiH), već je u nekoliko navrata naglasio važnost udruživanja opozicije pred opće izbore 2022. godine.

Poznato je da on ima vrlo dobre osobne relacije s Nikšićem i Kojovićem, ali i s nekim političarima koji pripadaju antiizetbegovićevskoj struji unutar SDA.

Također, brojnim kadrovskim i političkim potezima u prošlosti dokazao je da je SBB doista centristička stranka čvrste sekularne orijentacije, otvorena za ljude različitih nacionalnosti i vjera.

Radončić je kao osnovni preduvjet za učinkovito okupljanje opozicije postavio izmjene Izbornog zakona i izbornih pravila, gdje bi se osigurale transparentnost i sigurnost izbornog procesa. Radončić, pojednostavljeno, traži elektronsko brojanje i nadzor glasanja, odnosno depolitiziranje izbornih komisija i odbora.
User avatar
don vito
Posts: 2093
Joined: 19/01/2008 11:58

#6474 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by don vito »

Preduhitrio me Roccohljup

Kakva lucidna analiza Fahrovog dubokog grla Fadila Mandala od Priboja, inače "stranog državljanina" (to mu je bio izgovor što nije prihvatao poziv za mobilizaciju u Armiju BiH 1993. godine) :D

Za one kojima je mrsko čitati da skratim "analizu". Mandal poručuje Kojoviću i Nikšiću: Bježite od Konakovića i udružite se sa Fahrom i SBB-om (koji vas nikad neće izraditi) :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#6475 Re: Dnevni Avaz-SBB-Fahrudin Radoncic ALL ABOUT

Post by Roccohljup »

don vito wrote: 20/11/2020 10:22 Preduhitrio me Roccohljup

Kakva lucidna analiza Fahrovog dubokog grla Fadila Mandala od Priboja, inače "stranog državljanina" (to mu je bio izgovor što nije prihvatao poziv za mobilizaciju u Armiju BiH 1993. godine) :D

Za one kojima je mrsko čitati da skratim "analizu". Mandal poručuje Kojoviću i Nikšiću: Bježite od Konakovića i udružite se sa Fahrom i SBB-om (koji vas nikad neće izraditi) :lol: :lol: :lol: :lol:
da, fahro bi trebao biti vođa tog kartela radi gore boldiranih stvari a Hadžikadić je Bičakćićev čovjek (ovo jer intelektualno profi nije ni do stopala pa da ga unaprijed deiskredituje da on ne moze biti lider :D) :D :D :D
Post Reply