Djela koja izvode covjeka iz Islama

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#226 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by pussysmoke »

Sa vjernicima mogu razgovarati o mnogim temama. Ponekad se složimo, ponekad ne. Jedina tema o kojoj je sa njima nemoguće razgovarati je postojanje boga. Zašto? Zato što ja tvrdim da ne postoji. Ne postoji zato što ga niko nikada nije vidio. Kratko i jasno. Nakon toga vjernici počinju sa objašnjenjima tipa: moraš osjetiti boga, bog je svuda oko nas, bog je sve stvorio, da on želi da ga vidimo vidjeli bi ga, i sl. Sve što sam već čuo i više puta nego što sam želio. Sve što nema smisla. Možda meni nema smisla zato što ne vjerujem ni u djeda mraza, betmena, zubić vilu i dr. Kada malo bolje razmislim, normalna stvar je da svako vjeruje u ono u što želi, samo nemojte konstantno ponavljati da ću završiti u paklu, pa da ću onda vidjeti da postoji bog i da ću gorjeti u vječnoj vatri :evil: zato što znam da ni to ne postoji i to je jedna od stvari koja stvarno vadi živce.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#227 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by kojeime »

"Cuj "naucni dokaz o nepostojanju Boga". :lol:"

http://www.youtube.com/watch?v=WQhd05ZVYWg
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#228 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by Stojadin »

Kriv sam po 13 tacaka optuznice :(
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#229 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by amazon »

Evo bas gledam u Egiptu, poslije dnevne molitve, sukobile se dvije struje, jedni za MURSIJA, drugi protiv. Prvo se pomolis Bogu, pa onda smijes sve, zapaliti pola grada..
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#230 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by Kroksica »

pussysmoke wrote:Sa vjernicima mogu razgovarati o mnogim temama. Ponekad se složimo, ponekad ne. Jedina tema o kojoj je sa njima nemoguće razgovarati je postojanje boga. Zašto? Zato što ja tvrdim da ne postoji. Ne postoji zato što ga niko nikada nije vidio. Kratko i jasno. Nakon toga vjernici počinju sa objašnjenjima tipa: moraš osjetiti boga, bog je svuda oko nas, bog je sve stvorio, da on želi da ga vidimo vidjeli bi ga, i sl. Sve što sam već čuo i više puta nego što sam želio. Sve što nema smisla. Možda meni nema smisla zato što ne vjerujem ni u djeda mraza, betmena, zubić vilu i dr. Kada malo bolje razmislim, normalna stvar je da svako vjeruje u ono u što želi, samo nemojte konstantno ponavljati da ću završiti u paklu, pa da ću onda vidjeti da postoji bog i da ću gorjeti u vječnoj vatri :evil: zato što znam da ni to ne postoji i to je jedna od stvari koja stvarno vadi živce.
Sve bih mogla halaliti, ali Batmana....Stvrano...
underwater
Posts: 930
Joined: 02/08/2012 17:44

#231 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by underwater »

pussysmoke wrote:Kada malo bolje razmislim, normalna stvar je da svako vjeruje u ono u što želi, samo nemojte konstantno ponavljati da ću završiti u paklu, pa da ću onda vidjeti da postoji bog i da ću gorjeti u vječnoj vatri :evil: zato što znam da ni to ne postoji i to je jedna od stvari koja stvarno vadi živce.
Pa jasno, ako pakao ne postoji, neces u njemu zavrsiti.
Jel ti sada lakse? :)
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#232 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by nasa »

kojeime wrote:"Odgovor s naucne strane bi mogli dati samo naucnici ali oni to ne cine...i gotovo!"

Naso, Naso, pa je li ja napisah prije neki dan naucni dokaz koji je izveo Stiven Hoking o nepostojanju Boga. Kako ne cine?
:lol:
Ma Kojeime mislila sa to vise onako kao recimo da su se naucnici usredotocili na trazenje odgovora na to pitanje,sto bi bilo iznimno blesavo trosenje vremena i novca jer nauka ima sigurno precih stvari da se bavi...
To sto neki naucnik ima svoju teoriju nije dokaz generalno za nista,naices i na one koji misle suprotno...

PS Zeza me forum pravo :twisted: :D
Last edited by nasa on 23/11/2012 19:10, edited 1 time in total.
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#233 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by Kroksica »

kojeime wrote:"Cuj "naucni dokaz o nepostojanju Boga". :lol:"

http://www.youtube.com/watch?v=WQhd05ZVYWg
Ma znam, neki dan si mi pric'o, ali je uvijek smijesno. Velika je stvar rec da je neko dokaz'o nepostojanje Boga.
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#234 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by Cossack »

odr0n wrote:
Cossack wrote:Svaka tema o Islamu je postala sjatište ćafira. Lijepi strah...
Stah od nečeg što ne postoji, ne ide ni to. :)
Upravo si povrdio moju rečenicu. Hvala! :thumbup:
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#235 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by kojeime »

"ateisti su postojali oduvijek "

Nisu. Barem u zapadnoj civilizaciji, kojoj i mi pripadamo, tek negdje iza renesanse, iza 17. vijeka stidljivo se javljaju ideje o ateizmu, ali se tek izmedju 19. i 20. vijeka ateizam konacno formira. A to korespondira sa konacnim odvajanjem nauke i religije, to jesta kada nauka konacno izlazi ispod religijske kontrole i pocinje definisati svijet sa dokazima koji se ne samo kose, vec i apsoluno obaraju religijska ucenja.
User avatar
odr0n
Posts: 2082
Joined: 29/07/2012 15:21

#236 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by odr0n »

Cossack wrote:
odr0n wrote:
Cossack wrote:Svaka tema o Islamu je postala sjatište ćafira. Lijepi strah...
Stah od nečeg što ne postoji, ne ide ni to. :)
Upravo si povrdio moju rečenicu. Hvala! :thumbup:
Znači bog ne postoji. :mrgreen: :thumbup:
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#237 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by pussysmoke »

underwater wrote:
pussysmoke wrote:Kada malo bolje razmislim, normalna stvar je da svako vjeruje u ono u što želi, samo nemojte konstantno ponavljati da ću završiti u paklu, pa da ću onda vidjeti da postoji bog i da ću gorjeti u vječnoj vatri :evil: zato što znam da ni to ne postoji i to je jedna od stvari koja stvarno vadi živce.
Pa jasno, ako pakao ne postoji, neces u njemu zavrsiti.
Jel ti sada lakse? :)
Mislim da sam to već rekao u mom posljednjem postu, tako da je ovo bilo suvišno.

Izvinjavam se ako je u pitanju osoba sa posebnim potrebama.
User avatar
nasa
Posts: 8023
Joined: 25/08/2012 16:46

#238 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by nasa »

kojeime wrote:"ateisti su postojali oduvijek "

Nisu. Barem u zapadnoj civilizaciji, kojoj i mi pripadamo, tek negdje iza renesanse, iza 17. vijeka stidljivo se javljaju ideje o ateizmu, ali se tek izmedju 19. i 20. vijeka ateizam konacno formira. A to korespondira sa konacnim odvajanjem nauke i religije, to jesta kada nauka konacno izlazi ispod religijske kontrole i pocinje definisati svijet sa dokazima koji se ne samo kose, vec i apsoluno obaraju religijska ucenja.
Ma @ kojeime sta ti se desava danas... :D nevjernici postoje od kada postoje i vjernici,a kako su ih u kojem vremenskom periodu nazivali je potpuno nebitno...
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#239 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by kojeime »

"Ma znam, neki dan si mi pric'o, ali je uvijek smijesno. Velika je stvar rec da je neko dokaz'o nepostojanje Boga."

To sto tebi zvuci smijesno ne znaci da nije istina. Ako mislis da nije istina, daj protivdokaz iste vrijednosti. Dakle na slican, analiticki, nacin dokazi postojanje Boga ili barem dokazi da Hawking grijesi i pokazi gdje i kako grijesi. Ako ne mozes, onda si izgubila slucaj.
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#240 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by pussysmoke »

kojeime wrote:"ateisti su postojali oduvijek "

Nisu. Barem u zapadnoj civilizaciji, kojoj i mi pripadamo, tek negdje iza renesanse, iza 17. vijeka stidljivo se javljaju ideje o ateizmu, ali se tek izmedju 19. i 20. vijeka ateizam konacno formira. A to korespondira sa konacnim odvajanjem nauke i religije, to jesta kada nauka konacno izlazi ispod religijske kontrole i pocinje definisati svijet sa dokazima koji se ne samo kose, vec i apsoluno obaraju religijska ucenja.
Jesu. Samo je strah od odsijecanja glave bio jači od želje za ubijeđivanjem sa ljudima koji imaju imaginarnog prijatelja.
amazon
Posts: 609
Joined: 26/10/2012 14:28

#241 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by amazon »

A kako ubijediti daltonista da postje boje razne..
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#242 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by pussysmoke »

Naučnim dokazima.
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#243 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by Kroksica »

kojeime wrote:"Ma znam, neki dan si mi pric'o, ali je uvijek smijesno. Velika je stvar rec da je neko dokaz'o nepostojanje Boga."

To sto tebi zvuci smijesno ne znaci da nije istina. Ako mislis da nije istina, daj protivdokaz iste vrijednosti. Dakle na slican, analiticki, nacin dokazi postojanje Boga ili barem dokazi da Hawking grijesi i pokazi gdje i kako grijesi. Ako ne mozes, onda si izgubila slucaj.
Ja nemam potrebu da dokazujem (ne)postojanje Boga. Ako Bogu nije bitno hoces li ti vjerovati u njega, zasto bi meni bilo? Ja nisam insan od nauke, ali to ne znaci da imam nesto protiv iste. Hawking je tebi dokazao nepostojanje Bog, sto je OK, ali meni to niko ne moze dokazati. Slobodno smatraj da sam "izgubila slucaj". :D
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#244 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by kojeime »

"Ma @ kojeime sta ti se desava danas... :D nevjernici postoje od kada postoje i vjernici,a kako su ih u kojem vremenskom periodu nazivali je potpuno nebitno..."

Ma ne postoje. Postoje ljudi koji nisu vjerovali u zvanicnu vladajucu religiju, trenutno vladajuceg Boga, ali su vjerovali u neku drugu, nekog drugog Boga. Sve do iza renesanse ljudi su se isuvise plasili i bili isuvise velike neznalice da bi mogli uopste predstaviti sebi svijet bez Boga.

I Muhammed je covjek koji je zivio u drustvu u kojem je postojala jedna religija koja mu se nije svidjala pa je osnovao drugu, islam. Ali nevjernika, ateista, nije bilo.

Ako grijesim, molim te, gdje i kada su zivjeli ateisti, gdje se spominju i u kojim istorijskim tekstovima ili drugim dokumentima ljudi koji ne vjeruju u bilo kog Boga. Ne oni koji ne vjeruju u trenutno vladajuceg Boga na tom podrucju, vec koji ne vjeruju uopste u koncept Boga. Ako postoje ja bih volio znati te cinjenice, ne ironisem. Koliko ja znam onako je kako sam rekao, ali ako grijesim, volio bih znati bolje i vise.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#245 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by JoseMujica »

šta ste se uopće nadigli da uvjeravate jedni druge? tu nastaju sva sranja
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#246 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by kojeime »

"Ja nemam potrebu da dokazujem (ne)postojanje Boga. Ako Bogu nije bitno hoces li ti vjerovati u njega, zasto bi meni bilo? Ja nisam insan od nauke, ali to ne znaci da imam nesto protiv iste. Hawking je tebi dokazao nepostojanje Bog, sto je OK, ali meni to niko ne moze dokazati. Slobodno smatraj da sam "izgubila slucaj". :D"

Da. To je elegantan nacin izbjegavanja.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#247 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by fatamorgana »

JoseMujica wrote:šta ste se uopće nadigli da uvjeravate jedni druge? tu nastaju sva sranja
Pa što reče Njegoš: "biju Srbi a biju i Turci", :wink:
User avatar
pussysmoke
Posts: 2087
Joined: 30/07/2012 14:56

#248 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by pussysmoke »

Dobar je ovaj što tvrdi postoji bog, iako nema dokaze, i što isto tako tvrdi da ateisti nisu postojali u vrijeme kada njegov praprapraprapradjed nije bio ni u planu. Ovo prvo mogu "svarit" jer svako ima svoje mišljenje. Ali ovo drugo je apsurdno. Ali eto, neka bude. To onda znači da je ateizam zapravo buđenje vjernika iz zablude, i početak normalnog života. Dobro. Svaki dan nešto novo naučim.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#249 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by kojeime »

"Jesu. Samo je strah od odsijecanja glave bio jači od želje za ubijeđivanjem sa ljudima koji imaju imaginarnog prijatelja."

Pazi, ako je na primjer u Evropi u vrijeme inkvizicije, dakle sve do skoro 18. vijeka bila grupa ljudi koja nije vjerovala u Isusa i hriscanskog boga, ali je vjerovala u zimski i ljetni solsticij, pa su plesali goli pocetkom mjeseca maja slaveci prirodu, i zbog toga bili spaljivani kao heretici i vjestice, ti ljudi su i dalje imali religiju i vjerovali u prirodu kao bozanstvo. Ja govorim o ateizmu kako se danas definise, kao suprotnosti od svakog teizma, ne samo abrahamskog vec svakog.
User avatar
Kroksica
Posts: 3062
Joined: 04/08/2012 03:42
Location: Iščapljine

#250 Re: Djela koja izvode covjeka iz Islama

Post by Kroksica »

kojeime wrote:"Ma @ kojeime sta ti se desava danas... :D nevjernici postoje od kada postoje i vjernici,a kako su ih u kojem vremenskom periodu nazivali je potpuno nebitno..."

Ma ne postoje. Postoje ljudi koji nisu vjerovali u zvanicnu vladajucu religiju, trenutno vladajuceg Boga, ali su vjerovali u neku drugu, nekog drugog Boga. Sve do iza renesanse ljudi su se isuvise plasili i bili isuvise velike neznalice da bi mogli uopste predstaviti sebi svijet bez Boga.

I Muhammed je covjek koji je zivio u drustvu u kojem je postojala jedna religija koja mu se nije svidjala pa je osnovao drugu, islam. Ali nevjernika, ateista, nije bilo.

Ako grijesim, molim te, gdje i kada su zivjeli ateisti, gdje se spominju i u kojim istorijskim tekstovima ili drugim dokumentima ljudi koji ne vjeruju u bilo kog Boga. Ne oni koji ne vjeruju u trenutno vladajuceg Boga na tom podrucju, vec koji ne vjeruju uopste u koncept Boga. Ako postoje ja bih volio znati te cinjenice, ne ironisem. Koliko ja znam onako je kako sam rekao, ali ako grijesim, volio bih znati bolje i vise.
Pa dje ces tako. Cuj nije bilo ateista? Mozda nije bilo "registrovanih" ateista ali je definitivno bilo ljudi koji nisu vjerovali u boga/bogove. Mozda hoces da kazes da nije postojala definicija ateizma, ali nevjerovanje jeste.
Post Reply