Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#26 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by dječak sa šibicama »

chupacabra wrote: Djed Mraz je u krscanskoj tradiciji Sveti Nikola, Ili Saint Nicholas ili Santa Clause, koji djeci donosi poklone za Bozic.
Sveti Nikola djeci poklone donosi 6. decembra.

Znaci, napisao si post pun pametovanja, a pojma nemas o cemu pises. I nisi jedini.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#27 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by fatamorgana »

Scopio wrote: Kako je SAD zemlja sa jakim židovskim lobijem i mnogo drugih ne kršćanskih religija, a Božić je ipak državni praznik u SAD-u i čestita ga svatko svakome jer Božić tamo više manje simbolizira samo potrošnju, tako je Coca Cola izmislila Djeda Božićnjaka koji djeci za Božić darove nosi.
Znači Coca Cola ipak stoji iza svega .... stoga predlažem svima nama kojima smeta ova kapitalističko-komunistička zavjera da prestanemo demonstrativno piti Coca Colu u znak bojkota i protesta!

Dosta smo se mi njima prilagođavali, nek' se oni malo nama prilagođavaju .... konkretno, nek' oni sad (kapitalisti i komunisti) malo počnu pit' bozu i salep umjesto Coca Cole idućih bar sto godina ....
User avatar
Samir_01
Posts: 606
Joined: 17/12/2012 12:37

#28 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by Samir_01 »

fatamorgana wrote:Znači Coca Cola ipak stoji iza svega .... stoga predlažem svima nama kojima smeta ova kapitalističko-komunistička zavjera da prestanemo demonstrativno piti Coca Colu u znak bojkota i protesta!

Dosta smo se mi njima prilagođavali, nek' se oni malo nama prilagođavaju .... konkretno, nek' oni sad (kapitalisti i komunisti) malo počnu pit' bozu i salep umjesto Coca Cole idućih bar sto godina ....
Nisi zanimljiv care...
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#29 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by Toffee karamela »

Samir_01 wrote:
fatamorgana wrote:Znači Coca Cola ipak stoji iza svega .... stoga predlažem svima nama kojima smeta ova kapitalističko-komunistička zavjera da prestanemo demonstrativno piti Coca Colu u znak bojkota i protesta!

Dosta smo se mi njima prilagođavali, nek' se oni malo nama prilagođavaju .... konkretno, nek' oni sad (kapitalisti i komunisti) malo počnu pit' bozu i salep umjesto Coca Cole idućih bar sto godina ....
Nisi zanimljiv care...
Meni jeste, govori u svoje ime... :roll:
User avatar
dusa_raskopuša
Posts: 23629
Joined: 25/06/2011 18:13
Location: made in PRC

#30 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by dusa_raskopuša »

'naci Bordo Mraz! 8-)
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#31 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by fatamorgana »

Samir_01 wrote:
fatamorgana wrote:Znači Coca Cola ipak stoji iza svega .... stoga predlažem svima nama kojima smeta ova kapitalističko-komunistička zavjera da prestanemo demonstrativno piti Coca Colu u znak bojkota i protesta!

Dosta smo se mi njima prilagođavali, nek' se oni malo nama prilagođavaju .... konkretno, nek' oni sad (kapitalisti i komunisti) malo počnu pit' bozu i salep umjesto Coca Cole idućih bar sto godina ....
Nisi zanimljiv care...
Imaš bozu od mene ....
User avatar
Perdita_Durango
Posts: 413
Joined: 21/08/2012 23:33

#32 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by Perdita_Durango »

Nema se sto dodati niti oduzeti :)
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#33 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by dječak sa šibicama »

fatamorgana wrote: Znači Coca Cola ipak stoji iza svega ....
Coca Cola ga je ofarbala u crveno, prije je bio u zelenom odijelu, kao i svaki lugar :D

Ustvari, coca cola ga je utjelovila ovakvog kakav jeste, trbusko sa crvenim odjelcem, prije toga je bio nekakav sumski vilenjak sa sjevernog pola, legenda ili prica za malu djecu, kao i puno toga uzeta iz paganskih legendi, povezuje se sa Odinom.
User avatar
Cracked
Posts: 576
Joined: 16/05/2012 02:31

#34 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by Cracked »

dječak sa šibicama wrote:
chupacabra wrote: Djed Mraz je u krscanskoj tradiciji Sveti Nikola, Ili Saint Nicholas ili Santa Clause, koji djeci donosi poklone za Bozic.
Sveti Nikola djeci poklone donosi 6. decembra.

Znaci, napisao si post pun pametovanja, a pojma nemas o cemu pises. I nisi jedini.


On ti je dobro rekao. Radi se o istom liku samo sto se u recimo americi i njemackoj on "pojavljuje" tek za bozic dok u holandiji dolazi 6. decembra (ako me sjecanje na vara holandija je bila). Santa Claus ili ti Nikolaus je isto sto i Deda Mraz/Bozicnjak. Samo od drzave do drzave i od kulture do kulture zavisi jel on dolazi 6. (po vjerskom) ili 25. kad je najveci konzumerksi praznik ili pak za novu godinu (ex-yu).

Deda mraz/bozicnjak/santa claus/nikolaus u danasnjoj formi je cisti proizvod najboljeg pica na planeti, Coca Cola :) i nije vise vjerski lik.
Santa Claus is based on St. Nicholas of Myra. he lived in modern-day Turkey around A.D. 200 to 300
He was renowned for his generosity, his kindness to children,
i volio se potuci ko niko
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40830
Joined: 29/06/2011 23:39

#35 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by dječak sa šibicama »

Cracked wrote: On ti je dobro rekao. Radi se o istom liku samo sto se u recimo americi i njemackoj on "pojavljuje" tek za bozic dok u holandiji recimo on dolazi 6. decembra (ako me sjecanje na vara holandija je bila). Santa Claus ili ti Nikolaus je isto sto i Deda Mraz/Bozicnjak. Samo od drzave do drzave i od kulture do kulture zavisi jel on dolazi 6. (po vjerskom) ili 25. kad je najveci konzumerksi praznik ili pak za novu godinu (ex-yu).
[/quote]

Nikakve to veze nema, u Sloveniji i Hrvatskoj djeci poklone donose i Sveti Nikola 6. decembra i Djed Mraz (bozicnjak sto kazu Hrvati) oko Bozica ili Nove Godine, kako ko odluci.

Tako ti je i u Njemackoj.

Djed Mraz je simbol komercijalizacije, nikakve on veze sa religijom nema. Osim za nase pametnjakovice koji djeci uskracuju radost nove godine.
User avatar
Samir_01
Posts: 606
Joined: 17/12/2012 12:37

#36 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by Samir_01 »

dječak sa šibicama wrote:Djed Mraz je simbol komercijalizacije, nikakve on veze sa religijom nema. Osim za nase pametnjakovice koji djeci uskracuju radost nove godine.
Nabroj mi zemlje u kojima Djed Mraz dijeli poklone za Novu Godinu?
GandalfThe
Posts: 9
Joined: 14/12/2012 15:40

#37 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by GandalfThe »

Samir_01 wrote:
dječak sa šibicama wrote:Djed Mraz je simbol komercijalizacije, nikakve on veze sa religijom nema. Osim za nase pametnjakovice koji djeci uskracuju radost nove godine.
Nabroj mi zemlje u kojima Djed Mraz dijeli poklone za Novu Godinu?
Bosna Srbija Turska Rusija drzavice oko rusije i turske hos jos?
User avatar
Cracked
Posts: 576
Joined: 16/05/2012 02:31

#38 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by Cracked »

dječak sa šibicama wrote:
Nikakve to veze nema, u Sloveniji i Hrvatskoj djeci poklone donose i Sveti Nikola 6. decembra i Djed Mraz (bozicnjak sto kazu Hrvati) oko Bozica ili Nove Godine, kako ko odluci.

Tako ti je i u Njemackoj.

Djed Mraz je simbol komercijalizacije, nikakve on veze sa religijom nema. Osim za nase pametnjakovice koji djeci uskracuju radost nove godine.

Ma kako god se tebi svidja, ali santa claus je deda mraz i bazira na liku sv. nikole. To ne znaci da se radi o vjerskom karakteru u danasnjoj formi kakv je. Jel sad neko ima i 6. i 25. dec. ili ne, bazira na jedno te istom liku.

A to sto djeci hoce deda mraza da uskrate jer boze dragi bazira na svecu ili je proizvod zidova, kapitalizma, pa malo kake o prilagodjavanju kako nam nabijaju tudju kulturu. Sto je samo po sebi presmjesno jer sva tri naroda u ovoj drzavi su proizvod tudjih kultura i njihovih osvajanja bosne i hercegovine.

Sve smo mi asimilirali kroz stotine godina a sad je debeljko sa bijelom bradom i stomakom problem. Zao mi djece koje odgajaju tako jadne duse
1905
Posts: 6
Joined: 28/08/2012 21:08

#39 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by 1905 »

Samir_01 wrote:
dječak sa šibicama wrote:Djed Mraz je simbol komercijalizacije, nikakve on veze sa religijom nema. Osim za nase pametnjakovice koji djeci uskracuju radost nove godine.
Nabroj mi zemlje u kojima Djed Mraz dijeli poklone za Novu Godinu?
Znači On ipak postoji. Yesss!
User avatar
basicm
Posts: 10482
Joined: 16/01/2012 21:38

#40 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by basicm »

Samir_01 wrote:
dječak sa šibicama wrote:Djed Mraz je simbol komercijalizacije, nikakve on veze sa religijom nema. Osim za nase pametnjakovice koji djeci uskracuju radost nove godine.
Nabroj mi zemlje u kojima Djed Mraz dijeli poklone za Novu Godinu?
Ni meni ovaj cica nesto posebno ne smeta, ali pazi koincidencije da evagelisticka crkva daje besplatne paketice djeci u vrticu samo da bi ovaj djed pojavio! Znaci ima u njemu nesto vjersko! Zvace se o Arziji sto ga zabranjuje, a ne o ovima sto ga sto prije vracaju.
Ja bih najvise volio da coca-colin, pa da djeca rahat u njemu uzivaju.
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#41 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by fatamorgana »

GandalfThe wrote:
Samir_01 wrote:
dječak sa šibicama wrote:Djed Mraz je simbol komercijalizacije, nikakve on veze sa religijom nema. Osim za nase pametnjakovice koji djeci uskracuju radost nove godine.
Nabroj mi zemlje u kojima Djed Mraz dijeli poklone za Novu Godinu?
Bosna Srbija Turska Rusija drzavice oko rusije i turske hos jos?
Fali ti Sjeverna Koreja ....
User avatar
japin_mutapi
Posts: 11528
Joined: 11/06/2011 19:00
Location: Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#42 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by japin_mutapi »

opet i ponovo
User avatar
Samir_01
Posts: 606
Joined: 17/12/2012 12:37

#43 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by Samir_01 »

GandalfThe wrote:
Samir_01 wrote:
dječak sa šibicama wrote:Djed Mraz je simbol komercijalizacije, nikakve on veze sa religijom nema. Osim za nase pametnjakovice koji djeci uskracuju radost nove godine.
Nabroj mi zemlje u kojima Djed Mraz dijeli poklone za Novu Godinu?
Bosna Srbija Turska Rusija drzavice oko rusije i turske hos jos?
Znaci samo nekoliko zemalja gdje su komunisti pokusali da sekulariziraju Svetog Nikolu?

Ko sto rekoh, nama muslimanima ne treba, vi ostali radite sta vam drago sa Djedom.

Cudo krscani po Evropi ne slave Bajram, i to je lijep praznik, i tad se dijele pokloni... zasto zele svojoj djeci da uskrate to iskustvo?
GandalfThe
Posts: 9
Joined: 14/12/2012 15:40

#44 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by GandalfThe »

Pasa moj i ja sam musliman i svi muslimani koje znam vole djeda mraza jedino ljudi kao ti imaju nesta protiv toga a u dzamiju idete od bajrama do bajrama...

I niko nije rekao da mi muslimani slavimo bozic vec imamo djeda mraza koji poklone djeci donosi za novu godinu
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#45 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by Toffee karamela »

Opet ovaj govori u ime svih muslimana a ja mu lijepo rekoh da govori samo u svoje ime :lol:

A dobra ti je ova analogija između Bajrama i Djeda Mraza, niđe veze, vidi se koje si intelektualne visine dosegao kao uostalom i skoro svi koji napadaju dedicu :-)
User avatar
zlo zlo
Posts: 4485
Joined: 28/10/2012 16:01

#46 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by zlo zlo »

samo kakve veze ima deda mraz s novom godinom? :? :? ama bas nikakve.. to neki pijan novinar se zbunio :lol:
User avatar
Toffee karamela
Posts: 2669
Joined: 25/03/2009 22:36
Location: SDAistan

#47 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by Toffee karamela »

zlo zlo wrote:samo kakve veze ima deda mraz s novom godinom? :? :? ama bas nikakve.. to neki pijan novinar se zbunio :lol:
Kako nema, pa Djed Mraz nosi poklone i za novu godinu, u YU se i pojavljivao samo za novu godinu ili neposredno pred nju...a sada kada počne raditi za Božić ne staje do Nove godine
User avatar
fatamorgana
Posts: 26857
Joined: 16/02/2010 22:35
Location: došao je tiho i ušao u .... banoviće

#48 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by fatamorgana »

Samir_01 wrote:
Cudo krscani po Evropi ne slave Bajram, i to je lijep praznik, i tad se dijele pokloni... zasto zele svojoj djeci da uskrate to iskustvo?
Slažem se, eto naprimjer osnuj grupu na facebook-u, you never know, ;-)
Scopio
Posts: 418
Joined: 04/11/2012 13:03

#49 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by Scopio »

Ja se sjećam da je meni 6.proinca uvijek Sv.Nikola ostavljao nšto u čizmicu, da bi mi oda 24.prosinca mali Isus nesto pod bor donio, na kraju bi mi i Deda mraz u vrtić došao i ostavio paketic jer bi sa svojim drugarima pjevao mu veju veju pahulje!

Nakon demokratskih promjena samo prva dva još dolaze :roll: , ovaj treći je protjeran. Ne znam zašto :D
User avatar
Samir_01
Posts: 606
Joined: 17/12/2012 12:37

#50 Re: Djed Mraz/Djed Bozicnjak

Post by Samir_01 »

GandalfThe wrote:I niko nije rekao da mi muslimani slavimo bozic vec imamo djeda mraza koji poklone djeci donosi za novu godinu
Djeda Mraza je sve manje u islamskom svijetu, a i bice ga jos manje u buducnosti.

Djed Mraz nikad ne moze biti neki sekularni, univerzalni lik, koliko god vi filozofirali i pokusavali da ga tako predstavite.
Post Reply