Djecu koja će umrijeti: "I ona imaju dušu"

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#1 Djecu koja će umrijeti: "I ona imaju dušu"

Post by mali jomu »

Godinama udomljava djecu koja će umrijeti: "I ona imaju dušu"


Mohamed Bzeek (62), koji živi u Kaliforniji, već godinama brine se za teško bolesnu djecu. Bzeek je došao u Kaliforniju 1978. godine iz Libije kao student i tamo je upoznao Dawn. Kasnije su se on i Dawn vjenčali, a 1980-ih su počeli udomljavati djecu.

Njihov dom je postao utočiste za djecu koja su odmah trebala smještaj. Godine 1989. su Mohamed i Dawn odlučili da će život posvetiti upravo tome. Kroz godine udomili su 40-ak djece. Godine 1991. umrlo je prvo dijete koje su udomili i tada su odlučili da će udomljavati djecu koja su teško bolesna i koju niko drugi ne želi udomiti.

- Ključno je da tu djecu volite kao da su vaša vlastita. Znam da su teško bolesna i da će umrijeti. Za njih pokušavam napraviti sve što mogu kao čovjek, a ostalo prepuštam Bogu - kaže Mohamed.

Godine 1997. on i supruga su dobili svoje biološko dijete Adama. On je dijete patuljastog rasta i ima lahko lomljive kosti.

- Adam je borac baš kao i ostala djeca koja dolaze živjeti kod nas - kaže Mohamed.

- Ljudi me pitaju zašto to radim, a odgovor je vrlo jednostavan. Iako neka od te djece ne mogu govoriti, vidjeti ili čuti i ona imaju dušu. Oni trebaju nekoga ko će ih voljeti. Govorim im da će sve biti u redu i da sam ja tu za njih i da ćemo kroz to proći zajedno - kaže Mohamed.

Njegova supruga se razboljela 2000. godine. Imala je napade i ustanovljeno je da u plućima ima krvne ugruške. Umrla je 2015. godine.

- Tada je bila najprirodnija stvar da nastavim naš posao. Sada se brinem i za curicu (6) koja je rođena gluha, slijepa i sa stanjem zbog kojeg joj se mozak nije pravilno razvio. Znam da ne čuje i ne vidi, ali ja s njom stalno razgovaram. Nosim ju, igramo se. Ona ima osjećaje, dušu. I ona je ljudsko biće - kaže Mohamed.

Curica je 22 sata dnevno priključena na sondu za hranjenje i na cijev uz pomoć koje diše. Mohamed se za nju brine otkako je bila stara mjesec dana.

- Mohamed je izvrstan udomitelj. Doktori su predviđali da će curica umrijeti nekoliko sedmica nakon rođenja. No Mohamed joj pruža toliko ljubavi i brige da je curica nadživjela sva očekivanja doktora - kaže Rosella Yousef, asistentica u regionalnom uredu za medicinsku brigu.

- Kroz moj su dom prošla djeca s različitim bolestima. Nekima je bio oštećen mozak, neka nisu imala razvijen imunološki sustav. Neka nisu imala imena pa sam im ja dao imena i pobrinuo se, kada su umrla, da njihova imena ostanu zapamćena - kaže Mohamed.








Dosad je na stranici GoFundMe za njega i njegovu porodicu prikupljeno 500.000 dolara, piše OddityCentral.

http://www.odditycentral.com/news/the-h ... ldren.html
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#2 Re: Djecu koja će umrijeti: "I ona imaju dušu"

Post by moonca »

Respekt.Vrlo humano.

Ali neki veliko srce spoje i sa prihodom--
How much does a foster parent in CA receive?
The basic foster care rates currently range from $657 to $820 per month, depending on the age of the child. For children who have special requirements, there is a specialized care increment, ranging from $79 up to $840 per month, determined by the child's social worker.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#3 Re: Djecu koja će umrijeti: "I ona imaju dušu"

Post by triconja »

moonca wrote:Respekt.Vrlo humano.

Ali neki veliko srce spoje i sa prihodom--
How much does a foster parent in CA receive?
The basic foster care rates currently range from $657 to $820 per month, depending on the age of the child. For children who have special requirements, there is a specialized care increment, ranging from $79 up to $840 per month, determined by the child's social worker.
A ko da nema nikakvih kontrola da se malo obadju djeca i da se vidi kako funkcionise "porodica".
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#4 Re: Djecu koja će umrijeti: "I ona imaju dušu"

Post by SaraFina »

Ne mogu shvatiti kako čovjek ovako nešto uspjeva raditi a da se psihički ne slomi.
Jedno je imati dječije pacijente, teško oboljele i radno vrijeme. A nešto sasvim drugo kući dovesti dijete i preživljavati iznova i iznova njihove patnje i biti svjedokom bolnih ili manje bolnih odlazaka.
Stvarno mora takva osoba imati potpunu kontrolu nad emocijama i isključivati ih po potrebi.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#5 Re: Djecu koja će umrijeti: "I ona imaju dušu"

Post by bingov buraz »

Iskreno religiozan covjek,vjeruje da idu na bolje mjesto.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#6 Re: Djecu koja će umrijeti: "I ona imaju dušu"

Post by moonca »

triconja wrote:
moonca wrote:Respekt.Vrlo humano.

Ali neki veliko srce spoje i sa prihodom--
How much does a foster parent in CA receive?
The basic foster care rates currently range from $657 to $820 per month, depending on the age of the child. For children who have special requirements, there is a specialized care increment, ranging from $79 up to $840 per month, determined by the child's social worker.
A ko da nema nikakvih kontrola da se malo obadju djeca i da se vidi kako funkcionise "porodica".

Poznajem komsiju/prijatelj - njega je majka dala u foster home. Bilo ih je 5 -ro djece i nije mogla da se brine o njima.
Kako mi je rekao, foster familija je bila nekgdje na selu i sta nosi selo morao je raditi i teze poslove nego sto je za djecu bilo ocekivati. Dobivao je i batina , mada mislim da u uputama pise da ne smiju fizicki zlostavljati djecu kao i roditelji koji usvajaju.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#7 Re: Djecu koja će umrijeti: "I ona imaju dušu"

Post by moonca »

SaraFina wrote:Ne mogu shvatiti kako čovjek ovako nešto uspjeva raditi a da se psihički ne slomi.
Jedno je imati dječije pacijente, teško oboljele i radno vrijeme. A nešto sasvim drugo kući dovesti dijete i preživljavati iznova i iznova njihove patnje i biti svjedokom bolnih ili manje bolnih odlazaka.
Stvarno mora takva osoba imati potpunu kontrolu nad emocijama i isključivati ih po potrebi.
Pa, moze ,kao i dr, medicinsko osoblje..... Pogotovo ako je to obaveza koja se placa. Naravno, zblizis se sa djecom .
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#8 Re: Djecu koja će umrijeti: "I ona imaju dušu"

Post by nema me tamo »

bingov buraz wrote:Iskreno religiozan covjek,vjeruje da idu na bolje mjesto.

Najbolji covjek svih vremena. :D
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#9 Re: Djecu koja će umrijeti: "I ona imaju dušu"

Post by sadie_forever »

Covjek je takodjer imao teska licna iskusenja,i njegovo dijete je rodjeno sa problemima teskim,a zena mu umrla rano i ostao sam

da ih Allah nagradi
Post Reply