Djecija javna kuhinja

Forum za humanitarne akcije.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45073
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#26 Re: Djecija javna kuhinja

Post by Chmoljo »

ja71 wrote:stani, je li vi mene zajebajete ili vi stvarno hocete djeci ukinuti besplatan obrok ?
hoćeš li ti preuzeti odgovornost kada se potruju?

hoćeš li odgoovriti pitanje zašto je ovom projektu potrebno više novca nego etabliranim humanitarnim organizacijama?

osim patetike, ne vidim nijedan argument za opravdavanje ovakvog projekta.

meni je lično samo dilema je li u pitanju samo jadna ideja neke osobe bez zrnca senzibiliteta da se afirmiše kao dobrotvor, ili šema za klepanje para. ili oboje.

uzgred budi rečeno: argumentovana kritika nije pljuvanje. pljuvanje je kolokvijalizam vladajuće kaste koji se koristi kada se želi minimizirati nečasno djelo.
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#27 Re: Djecija javna kuhinja

Post by drunken tiger »

ja71 wrote:
milojicabrzi wrote:Treba to riješiti ...
ima ona na fejsbuku stranica "treba".
dobro je onaj sto je otvorio kuhinju rekao da podijelis djece po sendvic treba ti hrpa papira.

svi sada puni ideja a kad neko nesto konkretno napravi, kao ta organizacija sto je otvorila kuhinju onda ne valja.
Ovo ti konkretno!?!? Ja ne mogu da vjerujem da je tebi ovo Ok u 2017. godini!! Nešto razmišljam vjerovatno pripadaš onom pravcu kojem pripada Zahiragić i ona ekipa, mekteblije. Ono svako dijete ima svoju nafaku i to. Možda griješim ali tako mi djeluješ. (možda ne pripadaš ni istoj religiji ali takav je mentalni sklop) Ja ti kažem kako se ovaj problem rješava a ti opet isto. Ti kao da nikada nisi bio dijete. TREBA RIJEŠITI PROBLEM ZBOG ČEGA SU ONI GLADNI!!! TAKO SE TO RADI!! Ovo je sve samo ona sadaka priča na koju smo i svi navikli.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#28 Re: Djecija javna kuhinja

Post by spreca »

ja71 wrote:Nacelnik Lukavca prica gluposti.
On bi pravio "sociološku analizu" i "spasavao djecu od diskriminacije i segregacije".
A je li se zapitao sta ce ta djeca u medjuvremenu jesti.

Izvini, ali meni ova "objasnjenja" smrde na prikrivanje sopstvenog nemara
a djesu dosad bili ove merhametlije koje dovedose do DJECIJIH javnih kuhinja...uskoro izbori pa se sjetili djece..iduce godine ce masovno asvaltirati ceste i ulice sa 2 cm debljine asvalta a bice jos slicnih radnji...sve je to zreloza za govnjene motke
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#29 Re: Djecija javna kuhinja

Post by ovo_mi_je_nick »

Ako im je žao djece što nemaju za sendvič pa djeca proživljavaju psihološke udare kad vide vršnjake na velikom odmoru da jedu neka im uruče (toj djeci ili njihovim roditeljima) po 50 KM mjesečno i stvar rješena.

Kakav će psiho udar doživjeti dijete kad ode na kazan sa kanticom po ostatke hrane ili restorana pa to da jede ispred ostalih učenika.

Pa hajmo opet dobrotvorni prilog za kuhinju jer nema sredstava pa hajmo bosančerosi šaljite meso od kurbana a mi ćemo uvaljivat djeci makarone.

Dajte malo realnosti, s druge strane,koje to dijete nema samsung minimalno S4 ili njegova sexy mama. Ima se za telefon a nema za sendvič.

Ponesi od kuće. Šta kući jede? Ako nemaš posla i uslova da imaš bar 2 obroka kod kuće, koristi kondome a ne štancati djecu pa kasnije kmečati kako joj je žao djece što nema marku.

Da je samo marka. Koliko njih puši u osnovnoj, nargile pune, niko ne ide pješke kući, ma hajte molim vas.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#30 Re: Djecija javna kuhinja

Post by spreca »

ovo_mi_je_nick wrote:Ako im je žao djece što nemaju za sendvič pa djeca proživljavaju psihološke udare kad vide vršnjake na velikom odmoru da jedu neka im uruče (toj djeci ili njihovim roditeljima) po 50 KM mjesečno i stvar rješena.

Kakav će psiho udar doživjeti dijete kad ode na kazan sa kanticom po ostatke hrane ili restorana pa to da jede ispred ostalih učenika.

Pa hajmo opet dobrotvorni prilog za kuhinju jer nema sredstava pa hajmo bosančerosi šaljite meso od kurbana a mi ćemo uvaljivat djeci makarone.

Dajte malo realnosti, s druge strane,koje to dijete nema samsung minimalno S4 ili njegova sexy mama. Ima se za telefon a nema za sendvič.

Ponesi od kuće. Šta kući jede? Ako nemaš posla i uslova da imaš bar 2 obroka kod kuće, koristi kondome a ne štancati djecu pa kasnije kmečati kako joj je žao djece što nema marku.

Da je samo marka. Koliko njih puši u osnovnoj, nargile pune, niko ne ide pješke kući, ma hajte molim vas.
gledam onu kravu sto kaze da niko nemoze zatvoriti djeciju kuhinju....ona se izgleda najvise raduje sto postoji djecija kuhinja, jer ce svaki dan sa punom kesom s posla ici kuci
Rizvan
Posts: 1271
Joined: 27/11/2013 09:25

#31 Re: Djecija javna kuhinja

Post by Rizvan »

Država putem dječijeg doplatka bi se trebala pobrinuti za socijalne slučajeve, uz to omogućiti dostupnost kontracepcije siromašnima, kao i edukaciju o kontracepciji slabo obrazovanima. Kakve javne kuhinje preko trećih lica.... Pranje para. :run:
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#32 Re: Djecija javna kuhinja

Post by EliasVeskot »

Jedno vrijeme sam uplacivala pomozi.ba projekat skolski sendvic, nisam nastavila jersu ga izgleda ukinuli I ne znam na koji nacin su to distribuirali ali je bilo ok I sigurno ne ovako javno.
Druga stvar, zapitajte se otkud ovoliko NVO organizacija, pa skoro svaka osoba ima udruzenje. I to je sisanje para I rasipanje novca, valja finansirati rad takvih udruzenja, zato je najjednostavnija stvar: Pomazi u komsiluku koliko mozes. Zar nam treba FB danas neko zove da pomognemo?? I ,da, siromastvo se mora rijesiti samo kroz institucije, a to ce reci da se prvo mora rijesiti kradja iz istih
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#33 Re: Djecija javna kuhinja

Post by Paco »

Ideja je humana i vjerujem da je ova djecija kuhinja napravljena iz najbolje namjere. Medjutim, s druge strane, realizacija je katastrofalno losa. Bez plana, bez neke dugorocne strategije, bez kriterija...ovaj projekat ne moze opstati, a to ce vrijeme najbolje pokazati.

Najveci broj korisnika ce biti romska djeca (to se vec vidi po broju korisnika u prvim danima rada kuhinje). Prethodno je napisano na temi da, ako vec postoji zelja da se neko dijete nahrani, onda je to trebalo uraditi putem placanja uzine u skoli. Na ovaj nacin bi se vjerovatno i veci broj romske djece mogao animirati da pocne pohadjati nastavu i sam projekat bi imao visestruku korist. Doduse, pouzdano znam da su u ovom mjestu cak i udruzenja Roma odustala od pokusaja da romsku djecu vrate u skolske klupe iz razloga sto je svaki projekat i pokusaj propao, prvenstveno zbog zloupotrebe djece i sredstava od strane roditelja, ali to je vec za neku drugu temu.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#34 Re: Djecija javna kuhinja

Post by spreca »

EliasVeskot wrote:Jedno vrijeme sam uplacivala pomozi.ba projekat skolski sendvic, nisam nastavila jersu ga izgleda ukinuli I ne znam na koji nacin su to distribuirali ali je bilo ok I sigurno ne ovako javno.
Druga stvar, zapitajte se otkud ovoliko NVO organizacija, pa skoro svaka osoba ima udruzenje. I to je sisanje para I rasipanje novca, valja finansirati rad takvih udruzenja, zato je najjednostavnija stvar: Pomazi u komsiluku koliko mozes. Zar nam treba FB danas neko zove da pomognemo?? I ,da, siromastvo se mora rijesiti samo kroz institucije, a to ce reci da se prvo mora rijesiti kradja iz istih
:thumbup:
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#35 Re: Djecija javna kuhinja

Post by spreca »

Paco wrote:Ideja je humana i vjerujem da je ova djecija kuhinja napravljena iz najbolje namjere. Medjutim, s druge strane, realizacija je katastrofalno losa. Bez plana, bez neke dugorocne strategije, bez kriterija...ovaj projekat ne moze opstati, a to ce vrijeme najbolje pokazati.

Najveci broj korisnika ce biti romska djeca (to se vec vidi po broju korisnika u prvim danima rada kuhinje). Prethodno je napisano na temi da, ako vec postoji zelja da se neko dijete nahrani, onda je to trebalo uraditi putem placanja uzine u skoli. Na ovaj nacin bi se vjerovatno i veci broj romske djece mogao animirati da pocne pohadjati nastavu i sam projekat bi imao visestruku korist. Doduse, pouzdano znam da su u ovom mjestu cak i udruzenja Roma odustala od pokusaja da romsku djecu vrate u skolske klupe iz razloga sto je svaki projekat i pokusaj propao, prvenstveno zbog zloupotrebe djece i sredstava od strane roditelja, ali to je vec za neku drugu temu.
Nemoj biti naivan....znas li koliko je pokradeno love kroz humanitarne pomoci....balkan ti je ovo....pomoc treba biti adresna a ne neke NVO....NVO treba zabraniti jer pod tom "firmom'se je svasta nakotilo u BiH....NVO je sprovodjenje tudjih politika i interesa
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#36 Re: Djecija javna kuhinja

Post by Paco »

@spreca
Poznavajuci ljude koji su ukljuceni u projekat, mislim da nema mjesta za sumnju u to da imaju iskrene i najbolje namjere. Medjutim, kao sto sam vec naveo, nemaju dugorocnu strategiju, plan ili kriterije te je stoga projekat osudjen na propast. Uz sve to vec su kao aktivisti na sebe skrenuli paznju sire javnosti koja uglavnom u negativnom kontekstu komentarise sve ovo tako da i za njih same ovo nije dobro. Sve su to clanovi jednog kulturno-umjetnickog drustva i do sada su, kao takvi, ucestvovali u brojnim humanitarnim akcijama pa su vjerovatno odlucili da i sami naprave nesto. Nazalost, ponovicu - iako vjerujem da su njihove namjere iskrene, pristup cjelokupnom projektu je izuzetno los.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#37 Re: Djecija javna kuhinja

Post by spreca »

Paco wrote:@spreca
Poznavajuci ljude koji su ukljuceni u projekat, mislim da nema mjesta za sumnju u to da imaju iskrene i najbolje namjere. Medjutim, kao sto sam vec naveo, nemaju dugorocnu strategiju, plan ili kriterije te je stoga projekat osudjen na propast. Uz sve to vec su kao aktivisti na sebe skrenuli paznju sire javnosti koja uglavnom u negativnom kontekstu komentarise sve ovo tako da i za njih same ovo nije dobro. Sve su to clanovi jednog kulturno-umjetnickog drustva i do sada su, kao takvi, ucestvovali u brojnim humanitarnim akcijama pa su vjerovatno odlucili da i sami naprave nesto. Nazalost, ponovicu - iako vjerujem da su njihove namjere iskrene, pristup cjelokupnom projektu je izuzetno los.
Znam o cemu govoris .....ali svasta sam se nagledao pa ponekad nevjerujem ni sam sebi.....ima ona stara izreka ...raditi sa brasnom a da ti ruke nisu brasnjave se isto moze primjeniti i na ovo i na sve javne kuhinje....prije par godina se je pisalo o nekoj hanumi iz neke Sa javne kuhinje koja je valjda bila glavna u toj kuhinji...ujutro je na posao dolazila bez kesa a sa posla odlazila sa kesama kao da iz Binga ide.....ja nebih ni za koga garantovao......ako mozes pomozi nekome direktno u ruke ja vise nedam ni za kakve humanitarne akcije...sjeti se poplava kako se je krala humanitarna.....treba natjerati socijalu da pomaze djeci i to obrocima u skoli ......a ova djecija kuhinja je noz u ledja toj jadnoj djeci...ovakve kuhinje nisu bile ni u Staljingradu posle rata....ovim su djeca uzasno podcjenjena i ovo je neka bude na sramotu organizatoru ako nije nista drugo mogao izmisliti nije trebao ni ovo
Paco
Posts: 778
Joined: 01/03/2009 20:06

#38 Re: Djecija javna kuhinja

Post by Paco »

U biti se slazemo @spreca.
Fokus sam stavio na to da ljudi koji su pokrenuli projekat nisu imali lose namjere, ali su se izgubili u svemu. Veoma mali broj ljudi uradi SWOT analizu prije nego sto pokrene firmu, pa i ovakve projekte. Zbog toga mnogi projekti izgledaju nakaradno i u vecini slucajeva zavrse krahom.
mali jomu
Posts: 5853
Joined: 22/05/2017 17:00

#39 Re: Djecija javna kuhinja

Post by mali jomu »

Djecija javna kuhinja je pad drustva u svim segmentima zivota....... u cijelokupnosti.
User avatar
Dr. Kuca
Posts: 7735
Joined: 10/02/2012 20:07

#40 Re: Djecija javna kuhinja

Post by Dr. Kuca »

Kad pomislis da ne moze gore...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#41 Re: Djecija javna kuhinja

Post by Haris.ba »

Mi skupljamo pare za kuću gdje borave bolesna djeca sa porodicom telefonskim pozivima.

Šta očekivati?

Godinama su dječiji doplatci mjesečno nekoliko desetina maraka. Sve se ovo moglo veoma jednostavno riješiti na taj način. Daju se dječiji doplatci, ili bonovi za neke tržne centre za hranu.
kiligonzales
Posts: 5435
Joined: 01/12/2016 10:32
Contact:

#42 Re: Djecija javna kuhinja

Post by kiligonzales »

Neka djecije javne kuhinje, ko zeli nek pomogne, ko ne zeli nek je zaobidje. Ona treba opstati kao i sve druge javne kuhinje, o kojim se treba svakodnevno pricati jer sistem je sam po sebi nepravedan prema siromasnijem dijelu populacije jer nema rjesenje za siromastvo u BiH, a sami gradjani se solidarisu da pomognu toj kategoriji ljudi kad vec sistem nece. Umjesto da nam losa ekonomska situacija i siromastvo otvore oci za zajednicku politicku borbu za prava svih obespravljenih, mi zanemarujemo tu crnu stranu naseg drustva. Jezim se licno na medijske natpise o bilo kakvom ekonomskom uspijehu, pomaku, kad u drzavi imamo visoku stopu siromastva i ljudi na korak do siromastva.

Puno bi nam bilo bolje kad bi svi siti cesce vidjeli ove gladne i s njima se solidarisali. Ovako svako ko ih zaobidje, a moze pomoci precutno odobrava nepravdu nad svojim sugradjanima.
Post Reply