Djecija javna kuhinja

Forum za humanitarne akcije.
ja71
Posts: 5388
Joined: 31/03/2006 14:45

#1 Djecija javna kuhinja

Post by ja71 »

Nakon jucerasnjeg soka:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/prva-dj ... /171218065

danas je uslijedio jos veci sok:
https://www.klix.ba/vijesti/bih/nacelni ... /171219092

Kako je moguce da je vlast ne podrzava rad djecije javne kuhinje.
eeeee, haloooo DJECIJE javne kuhinje.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#2 Re: Djecija javna kuhinja

Post by kox »

Načelnik Lukavca je objasnio zašto je ne podržava i argumenti su mu sasvim OK. Svakom djetetu u stanju socijalne potrebe treba pomoći ali na drugi način. Stavljati ih 'na kazan' u 2017-oj godini je van pameti.
ja71
Posts: 5388
Joined: 31/03/2006 14:45

#3 Re: Djecija javna kuhinja

Post by ja71 »

Nacelnik Lukavca prica gluposti.
On bi pravio "sociološku analizu" i "spasavao djecu od diskriminacije i segregacije".
A je li se zapitao sta ce ta djeca u medjuvremenu jesti.

Izvini, ali meni ova "objasnjenja" smrde na prikrivanje sopstvenog nemara
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#4 Re: Djecija javna kuhinja

Post by EliasVeskot »

Moze se na drugaciji nacin praviti pomoc djeci, a ne "otvaranjem"'ovog rugla. Iz Nase stranke su to lijepo objasnili.U ratu smo u Gorazdu stajali u redu za obrok I dobro se sjecam kako je to izgledalo I sta osjecas u tom trenutku. Mi svi, kolektivno I generalno proglasavamo bijedu I sociolosku potrebu jer je najlakse prikriti kriminal. Pitajte koga god hocete, javno ce vam reci kako dobiti npr. djeciji dodatak a imate normalna primanja I auto. Kako ne platiti ovo, kako dobiti ovo. Nasa administracija nastoji isisati svaku marku, ali I mi gradjani krademo svaki dan I mi smo odgovorni za svako gladno dijete I svaki socijalni slucaj. Nema "vlast" I "drzava", to smo mi.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#5 Re: Djecija javna kuhinja

Post by kox »

To je jedini normalan pristup, osim u slučaju neke humanitarne katastrofe pa da se pribjegava ovakvim mjerama.
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4191
Joined: 25/08/2013 13:31

#6 Re: Djecija javna kuhinja

Post by JanuaryJones »

EliasVeskot wrote:Moze se na drugaciji nacin praviti pomoc djeci, a ne "otvaranjem"'ovog rugla. Iz Nase stranke su to lijepo objasnili.U ratu smo u Gorazdu stajali u redu za obrok I dobro se sjecam kako je to izgledalo I sta osjecas u tom trenutku. Mi svi, kolektivno I generalno proglasavamo bijedu I sociolosku potrebu jer je najlakse prikriti kriminal. Pitajte koga god hocete, javno ce vam reci kako dobiti npr. djeciji dodatak a imate normalna primanja I auto. Kako ne platiti ovo, kako dobiti ovo. Nasa administracija nastoji isisati svaku marku, ali I mi gradjani krademo svaki dan I mi smo odgovorni za svako gladno dijete I svaki socijalni slucaj. Nema "vlast" I "drzava", to smo mi.
E ovo je bit svega što se u svakom momentu nastoji zajebat državu i onda neko, ko ide regularnim putem, ganja i vadi papire dodje u situaciju da bude odbijen, recimo za doplatak, zbog neke dlake u jajetu a s druge strane se pokrade i Boga i oca.
User avatar
muha_sa
Posts: 128457
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#7 Re: Djecija javna kuhinja

Post by muha_sa »

https://www.klix.ba/vijesti/bih/nacelni ... /171219092


Načelnik Lukavca ne podržava rad dječije javne kuhinje, ministar donirao šporet

velikodušno nema šta
ja71
Posts: 5388
Joined: 31/03/2006 14:45

#8 Re: Djecija javna kuhinja

Post by ja71 »

EliasVeskot wrote:Moze se na drugaciji nacin praviti pomoc djeci, a ne "otvaranjem"'ovog rugla. Iz Nase stranke su to lijepo objasnili.U ratu smo u Gorazdu stajali u redu za obrok I dobro se sjecam kako je to izgledalo I sta osjecas u tom trenutku. Mi svi, kolektivno I generalno proglasavamo bijedu I sociolosku potrebu jer je najlakse prikriti kriminal. Pitajte koga god hocete, javno ce vam reci kako dobiti npr. djeciji dodatak a imate normalna primanja I auto. Kako ne platiti ovo, kako dobiti ovo. Nasa administracija nastoji isisati svaku marku, ali I mi gradjani krademo svaki dan I mi smo odgovorni za svako gladno dijete I svaki socijalni slucaj. Nema "vlast" I "drzava", to smo mi.
pribojavao sam se da ce doci "argument" sa ruglom.
ako "ruglo" sklonis sa vidika (gurnes pod tepih) ono nece nestati. djeca ce i dalje biti gladna.

i stvarno ne sumnjam da se covjek osjeca jadno kad stoji u takvom redu.
mene je zivot postedio takvih iskustava, ali se ne mogu suzdrzati pa te ne upitati zasto nisi izasao iz reda ako si se lose osjecao ?
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#9 Re: Djecija javna kuhinja

Post by drunken tiger »

Svako ko smatra da je otvaranje javne kuhinje za djecu potez za pohvalu i nešto što bi se trebalo gledati kao pozitivan potez u 2017. godini treba dobro da se zamisli. Nešto s tim ljudima nije ok. Ovo je dno dna. Nema više ni Fikrete između ovog i dna!! Ali oni kojima je ovo ok su isti oni koji pjene i govore da su izmišljeni podaci da je BiH najbjednija zemlja Evrope.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#10 Re: Djecija javna kuhinja

Post by arzuhal »

drunken tiger wrote:Svako ko smatra da je otvaranje javne kuhinje za djecu potez za pohvalu i nešto što bi se trebalo gledati kao pozitivan potez u 2017. godini treba dobro da se zamisli. Nešto s tim ljudima nije ok. Ovo je dno dna. Nema više ni Fikrete između ovog i dna!! Ali oni kojima je ovo ok su isti oni koji pjene i govore da su izmišljeni podaci da je BiH najbjednija zemlja Evrope.
Tačno.
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#11 Re: Djecija javna kuhinja

Post by kox »

ja71 wrote:
EliasVeskot wrote:Moze se na drugaciji nacin praviti pomoc djeci, a ne "otvaranjem"'ovog rugla. Iz Nase stranke su to lijepo objasnili.U ratu smo u Gorazdu stajali u redu za obrok I dobro se sjecam kako je to izgledalo I sta osjecas u tom trenutku. Mi svi, kolektivno I generalno proglasavamo bijedu I sociolosku potrebu jer je najlakse prikriti kriminal. Pitajte koga god hocete, javno ce vam reci kako dobiti npr. djeciji dodatak a imate normalna primanja I auto. Kako ne platiti ovo, kako dobiti ovo. Nasa administracija nastoji isisati svaku marku, ali I mi gradjani krademo svaki dan I mi smo odgovorni za svako gladno dijete I svaki socijalni slucaj. Nema "vlast" I "drzava", to smo mi.
pribojavao sam se da ce doci "argument" sa ruglom.
ako "ruglo" sklonis sa vidika (gurnes pod tepih) ono nece nestati. djeca ce i dalje biti gladna.

i stvarno ne sumnjam da se covjek osjeca jadno kad stoji u takvom redu.
mene je zivot postedio takvih iskustava, ali se ne mogu suzdrzati pa te ne upitati zasto nisi izasao iz reda ako si se lose osjecao ?
Covjek ti govori o ratnom periodu i gradu pod opsadom, ne moze se to porediti.
ja71
Posts: 5388
Joined: 31/03/2006 14:45

#12 Re: Djecija javna kuhinja

Post by ja71 »

kox wrote: Covjek ti govori o ratnom periodu i gradu pod opsadom, ne moze se to porediti.
mislis da glad zna da li je rat ?
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#13 Re: Djecija javna kuhinja

Post by kox »

ja71 wrote:
kox wrote: Covjek ti govori o ratnom periodu i gradu pod opsadom, ne moze se to porediti.
mislis da glad zna da li je rat ?
'93-e možda u Goraždu nije bilo drugog rješenja. U Lukavcu ili bilo gdje drugo u BiH danas postoje..
ja71
Posts: 5388
Joined: 31/03/2006 14:45

#14 Re: Djecija javna kuhinja

Post by ja71 »

drunken tiger wrote:Svako ko smatra da je otvaranje javne kuhinje za djecu potez za pohvalu i nešto što bi se trebalo gledati kao pozitivan potez u 2017. godini treba dobro da se zamisli. Nešto s tim ljudima nije ok. Ovo je dno dna. Nema više ni Fikrete između ovog i dna!! Ali oni kojima je ovo ok su isti oni koji pjene i govore da su izmišljeni podaci da je BiH najbjednija zemlja Evrope.
pokusaj gledati na problem kroz oci djece koja su se ipak po 1. put nahranila u toj kuhinji.
Je li stvarno im trebamo i to uskratiti ?

nije rijec ni o kakvoj pohvali ni o necemo o cemu se neko treba ponositi ili hvaliti.
rijec je o najelementarnijim potrebama.
ja71
Posts: 5388
Joined: 31/03/2006 14:45

#15 Re: Djecija javna kuhinja

Post by ja71 »

kox wrote:
ja71 wrote:
kox wrote: Covjek ti govori o ratnom periodu i gradu pod opsadom, ne moze se to porediti.
mislis da glad zna da li je rat ?
'93-e možda u Goraždu nije bilo drugog rješenja. U Lukavcu ili bilo gdje drugo u BiH danas postoje..
bujrum, sta cekate !

kuhinje ce se same zatvoriti ako rijesite problem
User avatar
drunken tiger
Posts: 1428
Joined: 27/04/2008 21:24

#16 Re: Djecija javna kuhinja

Post by drunken tiger »

ja71 wrote:
drunken tiger wrote:Svako ko smatra da je otvaranje javne kuhinje za djecu potez za pohvalu i nešto što bi se trebalo gledati kao pozitivan potez u 2017. godini treba dobro da se zamisli. Nešto s tim ljudima nije ok. Ovo je dno dna. Nema više ni Fikrete između ovog i dna!! Ali oni kojima je ovo ok su isti oni koji pjene i govore da su izmišljeni podaci da je BiH najbjednija zemlja Evrope.
pokusaj gledati na problem kroz oci djece koja su se ipak po 1. put nahranila u toj kuhinji.
Je li stvarno im trebamo i to uskratiti ?

nije rijec ni o kakvoj pohvali ni o necemo o cemu se neko treba ponositi ili hvaliti.
rijec je o najelementarnijim potrebama.
Pokušaj ti. Ali u ovoj cirkus državi sve je super, sve može. Ko god uputi kritiku on je hejter. Mi se bavimo posljedicama. U ovom slučaju to je glad te djece. Međutim šta je uzrok toga? Zbog čega su gladna?? E tu se problem rješava!! Ali to košta mnogo više nego jedan šporet, teta koja puni "ćase" hranom, i hrana koja se donira od kurbana, i dobrih ljudi. Ovo je jadno da jadnije ne može. Ovo nema nigdje. Ovo je prva javna kuhinja za djecu u Evropi!! Ovo je nečuveno! Ovo je grozno!
kox
Posts: 3200
Joined: 12/09/2008 12:48

#17 Re: Djecija javna kuhinja

Post by kox »

A postoji neka studija, istraživanje i sl. na osnovu kojeg je zaključeno da postoji problem tih razmjera da se institucije ne mogu nositi sa tim na drugi način i da postoji potreba za javnom kuhinjom za djecu ? Ili je neko udruđenje gradjana samoinicijativno otvorilo i sada traži 40000 km ? Ništa centri za socijalni rad, pomoć porodicama i sl. nego djecu na kazan ?
Last edited by kox on 20/12/2017 10:10, edited 2 times in total.
User avatar
azurna_obala
Posts: 5564
Joined: 06/11/2010 03:22
Location: Tamo gdje nebo ljubi more

#18 Re: Djecija javna kuhinja

Post by azurna_obala »

Načelnik je očito bolje upoznat sa radom ovog udruženja i njihovom transparentnosti nego mi ovdje, tako da vjerovatno ima dobre razloge što ne podržava ovakav način rada kuhinje. Također, mnoga ovakva udruženja vrte lovu preko dječijih leđa, eto naveo je da su tražili 40 000 KM, više nego što ukupno daju za Crveni krst i Merhamet.

Nije problem u kuhinji samoj, već načinu na koji je projekat realizovan. Također, ako kuhinja nema adekvatnu opremu i higijenske uslove, može vrlo lako doći i do trovanja te djece, pa šta onda!
Nazif_Gljiva
Posts: 703
Joined: 06/02/2008 21:58

#19 Re: Djecija javna kuhinja

Post by Nazif_Gljiva »

Nista bez "dvije djecije javne kuhinje pod jednim krovom"...
Rizvan
Posts: 1271
Joined: 27/11/2013 09:25

#20 Re: Djecija javna kuhinja

Post by Rizvan »

Ovaj načelnik Lukavca je iz Komunističke partije ili tako nešto? Namirisali glodari kako izbiti novac, jer načelnik ljevičar, neće imati petlje da odbije tako nešto.

Međutim pogriješili su, javne kuhinje nemaju veze sa komunizmom, više su odlika sadaka politike koja većinski vlada kod nas.
ja71
Posts: 5388
Joined: 31/03/2006 14:45

#21 Re: Djecija javna kuhinja

Post by ja71 »

stani, je li vi mene zajebajete ili vi stvarno hocete djeci ukinuti besplatan obrok ?
cassius
Posts: 3943
Joined: 29/06/2014 07:53

#22 Re: Djecija javna kuhinja

Post by cassius »

ja71 wrote:stani, je li vi mene zajebajete ili vi stvarno hocete djeci ukinuti besplatan obrok ?
jel ti ne citas sta se pise ?
milojicabrzi
Posts: 1725
Joined: 18/11/2009 12:43

#23 Re: Djecija javna kuhinja

Post by milojicabrzi »

Treba to riješiti na drugi način, a ne ćasu u ruke i na kazan. Neka ih volonteri obilaze kao što obilaze starije ljude, a ne ovako javno da ih postrojavaju.

Djeca su posebno osjetljiva u ovim godinama kad se formira ličnost...

Sjećam se kad sam ja išao u školu prije rata, pa dođu npr. 2 x knjige i sav pribor za dvoje djece, pa pita nastavnica da se jave djeca slabijeg materijalnog stanja, koja bi da uzmu besplatne knjige, niko neće da ruku digne da je siromašan, a nije da nije bilo sirotinje i socijalnog ugroženih...

Sa djecom se mora pažljivo i oprezno i u administraciji i u sudskim postupcima i kod ljekara, pa tako i u ovim najcrnjim situacijama.
ja71
Posts: 5388
Joined: 31/03/2006 14:45

#24 Re: Djecija javna kuhinja

Post by ja71 »

milojicabrzi wrote:Treba to riješiti ...
ima ona na fejsbuku stranica "treba".
dobro je onaj sto je otvorio kuhinju rekao da podijelis djece po sendvic treba ti hrpa papira.

svi sada puni ideja a kad neko nesto konkretno napravi, kao ta organizacija sto je otvorila kuhinju onda ne valja.
milojicabrzi
Posts: 1725
Joined: 18/11/2009 12:43

#25 Re: Djecija javna kuhinja

Post by milojicabrzi »

ja71 wrote:ima ona na fejsbuku stranica "treba".dobro je onaj sto je otvorio kuhinju rekao
Nisam ja demagog, ali koliko je energije i rada utrošeno da se to otvori i da se opslužuje na dnevnoj bazi, mislim da je čak i lakše bilo napraviti listu djece i volontere za obilazak (Lukavac nije New York), nego postrojavati ionako jadnu djecu u liniju sramote pred drugima.

Ali, Bosna je ovo, nije dobra reklama sadaka ako se napravi diskretno, da niko ne vidi dobročinstvo na djelu, nego mora javno, pod reflektorima, u dječjem stroju sramote i gladi.
Post Reply