Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

rufas
Posts: 117
Joined: 21/01/2011 00:30

#1 Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by rufas »

Sve je vise mladih delikvenata.
Sta je jos uzrok osim droge i pristupa alkoholnim picima.
Treba li zabraniti kupovinu alkohola osobama ispod 18 god.
Sto u radnjama,sto u kaficima.
Opet...djes bosancu nesto zabranit.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#2 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by michio »

Treba li zabraniti kupovinu alkohola osobama ispod 18 god.
Ne samo zabraniti vec i registrovati alkoholicare i alkohol prodavati u prodavnicama specijaliziranim za prodaju alkohola. Alkoholizam je najveci problem Bosne i Hercegovine.
User avatar
bordo gandalf
Posts: 9909
Joined: 15/05/2009 12:07
Location: Mi smo Saraj'vo, izvolite se braniti
Grijem se na: Gree Hansol 12

#3 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by bordo gandalf »

rufas wrote:Sve je vise mladih delikvenata.
Sta je jos uzrok osim droge i pristupa alkoholnim picima.
Treba li zabraniti kupovinu alkohola osobama ispod 18 god.
Sto u radnjama,sto u kaficima.
Opet...djes bosancu nesto zabranit.
Na ilidzi u drveprometu je zabranjeno maloljetnicima kupiti cigare i alkohol bar onaj market u koji ja idem...neki dan sam se uvjerio kad su malog vratili sa kase bObi kupovao drinu kaze ne moze
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#4 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by SundanceKid »

rufas wrote:Sve je vise mladih delikvenata.
Sta je jos uzrok osim droge i pristupa alkoholnim picima.
Treba li zabraniti kupovinu alkohola osobama ispod 18 god.
Sto u radnjama,sto u kaficima.
Opet...djes bosancu nesto zabranit.
Ah...sta je uzrok.. Cijeli jedan sklop negativnih okolnosti, haos koji je ostao od rata, rezigniranost ljudi, bitka za zivot i ekonomsku egzistenciju koja ne dozvoljava roditeljima da se posvete djeci na najbolji nacin, kultura na veoma niskom nivou...mogo bi do sutra.. Ono sto ja volim uvijek reci, i sto smatram problemom osnovnim, barem u Sarajevu, je neka urbano-ruralna inverzija stanovnistva koja se desila za vrijeme rata. Cijeli jedan sloj urbanog, finog, postenog, kulturnog stanovnistva, je u ratnom periodu odselio, rasuo se po svijetu, a umjesto njega je su dosli seljaci, neobrazovani ljudi, primitivci, i onda je to uzrokovalo jedan kulturni sok u gradu. Nije to problem samo delikvencije, problem je ponasanja ljudi, ja imam komsincu koja uvijek drzi kese sa smetljem ispred vrata (pored papuca, koje su uvijek tu, a sto je takodje jako nekulturno), imam komsiju koji koristi prostorije haustora da u njima cuva stvari koje su mu viska u kuci, ormar, frizider...imam druge komsije koji sa balkona bacaju opuske u park ispred zgrade, komsiju koji me nece u liftu pozdravit ako mu kazem "dobar dan" jer ocekuje od mene "selam" itd.. Od takvih ljudi je nemoguce ocekivat da odgoje dijete, stvore normalnu porodicu i sve to vodi i pogoduje toj stopi delikvencije, razvoju mladih u pogresnom smijeru...

Mogao bih sad ovako jos makar koju stranicu napisat, ali poenta je da nazalost, ne mozemo puno uradit protiv ovoga sto se sad desava. Konkretno u Sarajevu imas vec narastaje djece tih ortodoksnih seljacina, koja su rodjena u Sarajevu. Sarajlije. Ja to zovem prva generacija naturalizovanih seljaka. U takvoj ces situaciji tesko vidjet da neko od kuce ponese sve lijepe vrijednosti. Porodice su temelj svega, naobrazbe, stavova, razmisljanja, demokraticnosti, svih temeljnih ljudskih vrijednosti. Ako ti roditelji ne usade temelje, niko to vise popravit nece. Vjerovatno ce trebat 3-4 generacije takvih naturalizovanih seljacina, da se priviknu i promijene razmisljanje, i jos dodaj zna koliko godina da se situacija u drustvu sredi i smiri...dakle ima tu hiljadu faktora. A svaki djecu vodi u delikvenciju i probleme. Alkohol i droga, ja bih se cak usudio reci, u poredjenju sa ostalim evropskim gradovima, kod nas i nisu toliki problem, koliki je unistena celija porodice i kucnog odgoja. I da ne piju alkohol nikako, nasi bi mladi delikventi bili isti. To je vise stvar mangupluka i seljakluka, neusmjeravanja u odgoju, nego uticaja bilo kakve opojne susptance, droga, alkohola...

I na kraju, sta mozes? Mozes odgojit svoje dijete na ispravan nacin, a za ostalo, nek nam je Bog na pomoci svima...
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#5 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by pustopoljina »

nesreca...
jad i cemer...
roditelji, koji ne znaju sta znaci voljeti.
maloljetnici su kao lakmus-papir.
immuno
Posts: 2027
Joined: 07/04/2010 11:05

#6 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by immuno »

SundanceKid wrote:
rufas wrote:Sve je vise mladih delikvenata.
Sta je jos uzrok osim droge i pristupa alkoholnim picima.
Treba li zabraniti kupovinu alkohola osobama ispod 18 god.
Sto u radnjama,sto u kaficima.
Opet...djes bosancu nesto zabranit.
Ah...sta je uzrok.. Cijeli jedan sklop negativnih okolnosti, haos koji je ostao od rata, rezigniranost ljudi, bitka za zivot i ekonomsku egzistenciju koja ne dozvoljava roditeljima da se posvete djeci na najbolji nacin, kultura na veoma niskom nivou...mogo bi do sutra.. Ono sto ja volim uvijek reci, i sto smatram problemom osnovnim, barem u Sarajevu, je neka urbano-ruralna inverzija stanovnistva koja se desila za vrijeme rata. Cijeli jedan sloj urbanog, finog, postenog, kulturnog stanovnistva, je u ratnom periodu odselio, rasuo se po svijetu, a umjesto njega je su dosli seljaci, neobrazovani ljudi, primitivci, i onda je to uzrokovalo jedan kulturni sok u gradu. Nije to problem samo delikvencije, problem je ponasanja ljudi, ja imam komsincu koja uvijek drzi kese sa smetljem ispred vrata (pored papuca, koje su uvijek tu, a sto je takodje jako nekulturno), imam komsiju koji koristi prostorije haustora da u njima cuva stvari koje su mu viska u kuci, ormar, frizider...imam druge komsije koji sa balkona bacaju opuske u park ispred zgrade, komsiju koji me nece u liftu pozdravit ako mu kazem "dobar dan" jer ocekuje od mene "selam" itd.. Od takvih ljudi je nemoguce ocekivat da odgoje dijete, stvore normalnu porodicu i sve to vodi i pogoduje toj stopi delikvencije, razvoju mladih u pogresnom smijeru...

Mogao bih sad ovako jos makar koju stranicu napisat, ali poenta je da nazalost, ne mozemo puno uradit protiv ovoga sto se sad desava. Konkretno u Sarajevu imas vec narastaje djece tih ortodoksnih seljacina, koja su rodjena u Sarajevu. Sarajlije. Ja to zovem prva generacija naturalizovanih seljaka. U takvoj ces situaciji tesko vidjet da neko od kuce ponese sve lijepe vrijednosti. Porodice su temelj svega, naobrazbe, stavova, razmisljanja, demokraticnosti, svih temeljnih ljudskih vrijednosti. Ako ti roditelji ne usade temelje, niko to vise popravit nece. Vjerovatno ce trebat 3-4 generacije takvih naturalizovanih seljacina, da se priviknu i promijene razmisljanje, i jos dodaj zna koliko godina da se situacija u drustvu sredi i smiri...dakle ima tu hiljadu faktora. A svaki djecu vodi u delikvenciju i probleme. Alkohol i droga, ja bih se cak usudio reci, u poredjenju sa ostalim evropskim gradovima, kod nas i nisu toliki problem, koliki je unistena celija porodice i kucnog odgoja. I da ne piju alkohol nikako, nasi bi mladi delikventi bili isti. To je vise stvar mangupluka i seljakluka, neusmjeravanja u odgoju, nego uticaja bilo kakve opojne susptance, droga, alkohola...

I na kraju, sta mozes? Mozes odgojit svoje dijete na ispravan nacin, a za ostalo, nek nam je Bog na pomoci svima...
Neznam da sam bolji komentar procitala svaka cast i ja mislim i to jeste tako da sve pocinje od roditelja ,odgoja !
Imam dvoje djece dva sina i znam o cemu pricam!
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#7 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by plain vanilla »

SundanceKid wrote:
Ah...sta je uzrok.. Cijeli jedan sklop negativnih okolnosti, haos koji je ostao od rata, rezigniranost ljudi, bitka za zivot i ekonomsku egzistenciju koja ne dozvoljava roditeljima da se posvete djeci na najbolji nacin, kultura na veoma niskom nivou...mogo bi do sutra.. Ono sto ja volim uvijek reci, i sto smatram problemom osnovnim, barem u Sarajevu, je neka urbano-ruralna inverzija stanovnistva koja se desila za vrijeme rata. Cijeli jedan sloj urbanog, finog, postenog, kulturnog stanovnistva, je u ratnom periodu odselio, rasuo se po svijetu, a umjesto njega je su dosli seljaci, neobrazovani ljudi, primitivci, i onda je to uzrokovalo jedan kulturni sok u gradu. Nije to problem samo delikvencije, problem je ponasanja ljudi, ja imam komsincu koja uvijek drzi kese sa smetljem ispred vrata (pored papuca, koje su uvijek tu, a sto je takodje jako nekulturno), imam komsiju koji koristi prostorije haustora da u njima cuva stvari koje su mu viska u kuci, ormar, frizider...imam druge komsije koji sa balkona bacaju opuske u park ispred zgrade, komsiju koji me nece u liftu pozdravit ako mu kazem "dobar dan" jer ocekuje od mene "selam" itd.. Od takvih ljudi je nemoguce ocekivat da odgoje dijete, stvore normalnu porodicu i sve to vodi i pogoduje toj stopi delikvencije, razvoju mladih u pogresnom smijeru...

Mogao bih sad ovako jos makar koju stranicu napisat, ali poenta je da nazalost, ne mozemo puno uradit protiv ovoga sto se sad desava. Konkretno u Sarajevu imas vec narastaje djece tih ortodoksnih seljacina, koja su rodjena u Sarajevu. Sarajlije. Ja to zovem prva generacija naturalizovanih seljaka. U takvoj ces situaciji tesko vidjet da neko od kuce ponese sve lijepe vrijednosti. Porodice su temelj svega, naobrazbe, stavova, razmisljanja, demokraticnosti, svih temeljnih ljudskih vrijednosti. Ako ti roditelji ne usade temelje, niko to vise popravit nece. Vjerovatno ce trebat 3-4 generacije takvih naturalizovanih seljacina, da se priviknu i promijene razmisljanje, i jos dodaj zna koliko godina da se situacija u drustvu sredi i smiri...dakle ima tu hiljadu faktora. A svaki djecu vodi u delikvenciju i probleme. Alkohol i droga, ja bih se cak usudio reci, u poredjenju sa ostalim evropskim gradovima, kod nas i nisu toliki problem, koliki je unistena celija porodice i kucnog odgoja. I da ne piju alkohol nikako, nasi bi mladi delikventi bili isti. To je vise stvar mangupluka i seljakluka, neusmjeravanja u odgoju, nego uticaja bilo kakve opojne susptance, droga, alkohola...

I na kraju, sta mozes? Mozes odgojit svoje dijete na ispravan nacin, a za ostalo, nek nam je Bog na pomoci svima...
jest, jest, sve su doslje krive..sta seljak zna sta je kultura :skoljka: :run:
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#8 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by Pera Trta »

plain vanilla wrote:
jest, jest, sve su doslje krive..sta seljak zna sta je kultura :skoljka: :run:
Naravno, stara priča: vratite vam naše stare Sarajlije Kustu, Neleta, onog-žestokog-momka-od-prije-rata-neznamkakosezove-što-je-u-ratu-bio-vojvoda, Snježana Lalovića od Srebrenice viteza, a vratite ove seljačine u njihove Srebrenice, Foče, Rogatice i sl...ko im je kriv kad nisu htjeli fino živjeti sa svojim komšijama, ha ja.
Desert Wind
Posts: 1065
Joined: 01/03/2010 20:46

#9 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by Desert Wind »

Pera Trta wrote:
plain vanilla wrote:
jest, jest, sve su doslje krive..sta seljak zna sta je kultura :skoljka: :run:
Naravno, stara priča: vratite vam naše stare Sarajlije Kustu, Neleta, onog-žestokog-momka-od-prije-rata-neznamkakosezove-što-je-u-ratu-bio-vojvoda, Snježana Lalovića od Srebrenice viteza, a vratite ove seljačine u njihove Srebrenice, Foče, Rogatice i sl...ko im je kriv kad nisu htjeli fino živjeti sa svojim komšijama, ha ja.
:mrgreen: :thumbup:

sve megaurbani lijevo orjentisani gradjani sa sa-xa :mrgreen:

ne d'o bog da je narod foce, podrinja i sandzaka trazio vasu koru 'ljeba.... :thumbup:
SHTEVELEC
Posts: 548
Joined: 19/03/2010 15:43

#10 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by SHTEVELEC »

Nije fol u kori hljeba nego "Kad si u Rimu ponasaj...". Nemam nista protiv ljudi odakle god da su dosli, ali kada recimo baca smece sa balkona (jer mu je mrsko da sidje do kante) naravno da pozelim da se svi vrate a ovi divljaci odu negdje malo dalje... Fino je Balas rek'o

"Treba razlikovati seljake od seljacina. Necu ja otici da zivim u New York i onda u 5 popodne izaci na 5 aveniju sa samrlicom i sjesti na sred ulice jer se tako kod mene u selu radi u 5 popodne..."
User avatar
escobar__
Posts: 8881
Joined: 07/06/2010 22:48
Location: 🇪🇺

#11 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by escobar__ »

Desert Wind wrote: :mrgreen: :thumbup:

sve megaurbani lijevo orjentisani gradjani sa sa-xa :mrgreen:

ne d'o bog da je narod foce, podrinja i sandzaka trazio vasu koru 'ljeba.... :thumbup:
Bili bi ye8ani, uzduž i poprijeko. :razz:

@SHTEVELEC: Kako znaš da ti "bacači" nisu Sarajlije? Piše im na čelu?
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#12 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by GAU8 »

michio wrote:
Treba li zabraniti kupovinu alkohola osobama ispod 18 god.
Ne samo zabraniti vec i registrovati alkoholicare i alkohol prodavati u prodavnicama specijaliziranim za prodaju alkohola. Alkoholizam je najveci problem Bosne i Hercegovine.
Odavno nisam cuo naivniji prijedlog... (da ne kazem nesto gore)

1) alkoholizam je uvijek posljedica.
2) odredjeni nivo alkholizma, u zavisnosti od kulture i sl. je uvijek prisutan.
3) ilegalizacija alkohola nece donijeti nikakvu korist, vec ce samo stvoriti novu granu kriminala, gdje ce ljudi placati 10x vise za 10x losije proizvode, a usput riskirati da budu kaznjavani.
michio
Posts: 1869
Joined: 08/11/2009 12:06

#13 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by michio »

Prodaja alkohola je regulisana u ama bas svim zemljama, samo ne u naopakim kao BiH. Cvrsto vjerujem da je alkoholizam u velikoj mjeri oznacio i zlocine za vrijeme rata.
Kako je alkoholizam porodicna bolest mislim da doprinosi i vjerskom radikalizmu. Treba samo zagrebati ispod povrsine.
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#14 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by GAU8 »

michio wrote:Prodaja alkohola je regulisana u ama bas svim zemljama, samo ne u naopakim kao BiH. Cvrsto vjerujem da je alkoholizam u velikoj mjeri oznacio i zlocine za vrijeme rata.
Kako je alkoholizam porodicna bolest mislim da doprinosi i vjerskom radikalizmu. Treba samo zagrebati ispod povrsine.
Pa eno u USA nema teorije da kupis alk. ako si ispod 21, ali teenageri svejedno nadju nacin da se oblokavaju, samo ako zele. Svi ce naci nekog da nabavi pice za njih.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#15 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by pustopoljina »

SHTEVELEC wrote:Nije fol u kori hljeba nego "Kad si u Rimu ponasaj...". Nemam nista protiv ljudi odakle god da su dosli, ali kada recimo baca smece sa balkona (jer mu je mrsko da sidje do kante) naravno da pozelim da se svi vrate a ovi divljaci odu negdje malo dalje... Fino je Balas rek'o

"Treba razlikovati seljake od seljacina. Necu ja otici da zivim u New York i onda u 5 popodne izaci na 5 aveniju sa samrlicom i sjesti na sred ulice jer se tako kod mene u selu radi u 5 popodne..."
e fakat, mislim stvaaaarnoooo, ste se popeli na....vrh glave!

i mi u provinciji (bihac) imamo zgrade, i liftove...
i PRIJE RATA su se bacale vrece sa balkona, i hrana i teljva od kafe...umjesto preko interfona (kojeg su necija djeca pokvarila), zazivali sa ulice gore nekoga i oni se sa balkona dovikivali sa ovima na ulici.
djeca tih PRIJERATNIH stanovnika, visih spratova su VRSILA NUZDU po haustoru, jer nisu na vrijeme krenuli .

mozda su kod vas starosjedioci zivjeli u zgradama, kod nas bas i ne. odnosno, kao starosjedilac si se morao doooobro potruditi da dobijes stan, jerbo ti vec imas kucu svojih roditelja tu.
barem si kod nas imao manje bodova za stan, ako si IZ TOG MJESTA.

u nasim zgradama prije rata su vecinom zivjeli ljudi koji su se doselili trazeci posao.
a doselili su se iz okoline i dobrim dijelom iz like. a liku treba obici, da bi se neke stvari shvatile.
i SADA, POSLIJE RATA, mi imamo ulaz koji se zakljucava i cisti, imamo interfon koji radi, imamo cvijetnjak (to je licilo na deponiju prije rata), jeste da imamo i slozena drva, ali sta da se radi kad niko nece da poradi na jeftinijem centralnom, da obnovi ili ponovno napravi mrezu i da ne prodaje po preskupoj cijeni obicnim ljudima. danasnja djeca izgleda da znaju krenuti na vrijeme, pa stici do svog wc-a.
da idila ne bude potpuna potrudili su se graditelji, jer je zvucna izolacija nesto sto kod nas ne postoji, pa se mora slusati turbo-folk na koji komsinica otkida, ali to je ISTO u odnosu na prije rata, iako je druga komsinica.

najmanji dio uzroka te situacije je u neadaptaciji dosljaka. najveci dio je u losem medjuljudskom odnosu roditelja. a najveci uzrok poremecenih odnosa je opsti kokuzluk, nestabilnost, briga za golu egzistenciju. trend se nastavlja.
moze sad neko reci, da to sto se nema posla (stalnog) ili para nije razlog da neko lijepo ne iznese smece...nije bas tako...mjeseci i godine, minula je i decenija, neizvjesnosti utice na psihu, utice na opste stanje, na govor, na misli, na ponasanje.
i vase.
pa umjesto da se koncentrisete na pozitivne stvari i da djelujete u smislu integracije o kojoj pricate, vi u vasoj nevolji gledate da se barem za dlaku osjecate vaznijima i bitnijima od onih "anamo", makar i u bijednoj prici o seljakluku u seljackoj zemlji, u kojoj smo svi prije 50-70 godina kopali krompire.

i bez obzira koliko volim balasa...u njujorku niko nece pricati o dosljama onako kako se to radi po nasim metropolama. hoce poneka baba sa long islanda, bez dana radnog staza, udana za doktora sa harvarda(sa porodicnim stablom koje seze sve do blatnjavih oranica irske) dok pije svoj popodnevni caj.
User avatar
plain vanilla
Posts: 66782
Joined: 05/10/2008 12:10
Location: Jer ti si jedini način da pokrijem golotinju ove detinje duše...

#16 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by plain vanilla »

Pera Trta wrote:
plain vanilla wrote:
jest, jest, sve su doslje krive..sta seljak zna sta je kultura :skoljka: :run:
Naravno, stara priča: vratite vam naše stare Sarajlije Kustu, Neleta, onog-žestokog-momka-od-prije-rata-neznamkakosezove-što-je-u-ratu-bio-vojvoda, Snježana Lalovića od Srebrenice viteza, a vratite ove seljačine u njihove Srebrenice, Foče, Rogatice i sl...ko im je kriv kad nisu htjeli fino živjeti sa svojim komšijama, ha ja.
I onda se pitaju sta je djeci..dobra su djeca kakvi su roditelji :roll:

Niko se ne pita grijesi li u odgoju, odgaja li dijete kao sto su njega njegovi roditelji..
sad ako se komsija pozali na dijete, babo odmah ide da lema komsiju
ako dijete ima problema u skoli-hebe se majka profesorima i lopovima u skoli..

djeca umjesto crtica gledaju Farmu, Velikog brata, serije bez pocetka i kraja..

a od djece se ocekuje da budu fina i pristojna

A ova prica o seljacima je dno :oops:
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#17 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by muha_sa »

-nedostatak kucnog odgoja.
-nove tehnologije--djeca se vise ne igraju zmire,corabake i sta ti ja znam vec kojih igara kojih smo se mi i nasa djeca igrala dok ne dodjose internet igrice---gledam djecu-na igrici su bolji fudbaleri od Mesija i bolji teniseri od Agasija a u parku ne znaju loptu sutnut-ne znaju reket u ruke uzet.
-crtani filmovi :-) nema vise kalimera vec imaju nekakvi koji ko buktinje gore i pri tom izgovaraju "goriiiiimm-mocno se osjecam" :-)
-djecurliji nisu vise idoli neki uzorni sportisti-muzicari vec neki nabildani koji hodaju rasirenih nogu gegajuci se ko iz kaubojskih filmova.
-u bivsi vakat skoro sve i jedna mjesna zajednica je imala dom kulture u kojem smo se skupljali-pa je tu bilo raznoraznih sekcija-od folklora do glumacke. a bogme i igranke se svake subote odrzavale----samo da je manje ulice.
-sad su u modi teretane-nabildaj se i gegaj se----kockarnice i kladionice.

ah sto i ja na sabahu mogu .................................. :lol:
User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#18 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by slobodni armirach »

ne vidim ja u nikakvo povecanje delikvenata, problema je uvijek bilo i bice.

eto prije rata su djeca imali odlicne kulturno umjetnicke programe, eto pazilo se sta ce se reci, nije bilo medjunacionalne mrznje, sve je bilo super i krasno, znao se red,......

samo kako onda toliko 'kulturne' predratne djece da umre od prekomjernih doza, i sto je jos cudnije kako ta Djeca cvjeca puni kulture, razumjevanja, postovanja, preko noci postadose KOLJAČI.

kako u tom idealnom sistemu nevina djeca odrastose sa željom da pobiju i zapale svoje komšije?
User avatar
bez_ideje
Posts: 4553
Joined: 27/01/2008 19:30

#19 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by bez_ideje »

Kakav crni alkohol....pa vise se lokalo prije nego sad...i po kucama pravilo...Smijesno
De malo presaltaj na opceprisutan osjecaj nesigurnosti,beznadja,nedostatak interesa za neke "vise " stvari .....
Cirkus je usvojiti nasilje i bezobrazluk kao nesto svakidasnje-a to je upravo uradjeno,pa pricat kako alkohol i droga prave delikvente.....
Princip je jednostavan-djeca odrastaju u okruzenju gdje nema ni drustvene ni drzavne sankcije za nedolicna ponasanja. A kad neko vidi da mu prolazi............
A budimo iskreni......slabo nesto vidim inicijativa za upucivanje zabludjele omladine na pravi put.... I pri tome mislim smislenih inicijativa ne inicijativa,alkohol -fuj,ponici-fuj i sl.
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#20 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by amrica »

Zakon postoji.... :roll: zakon o unutrasnjoj trgovini u fbih

Član 63.

1) Novčanom kaznom u iznosu od 3.000,00 KM do 15.000,00 KM biće kažnjen za prekršaj trgovac pravno lice ako:

a) prodaje alkoholna pića i druga pića koja sadrže alkohol, duvan i duvanske prerađevine licima mlađim od 18 godina (član 10. stav 1) ovog zakona);


http://www.uptz.ba/index.php?option=com ... mitstart=3

Ja sam mislila da tu ima jos ogranicenja, napr. da se cigarete i alkohol NE SMIJU PRODAVATU U KRUGU OD 200 (ili 500 ?) m od skola.

A gdje ce mujo otic do granapa kad ima maksuma da dovuce ceker piva.... :oops:
User avatar
Jack Be Nimble
Posts: 11078
Joined: 15/01/2010 18:31

#21 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by Jack Be Nimble »

Nisam iz Sarajeva, ali imam dio rodbine da jeste. Vecinom ti ljudi se znaju dobro u sarajevskoj akademiji. Neki su iole bili poznati ekonomisti, profesori, itd, sto u SA sto u sirem djelu bivse SFRJ. Mnogo je njih sada pod zemljom, a to par sto je ostalo, njima je 80 i kusur. Njih spominjem jer 41-45 oni su bili seljaci koji su silazili sa brda, izvlacili se iz nekih vukojebina i dosli u Sarajevu. Zar su seljaci iz doba 41-45 bili nesto bolji od danasnjih?

Moze se reci da je rat kriv, ali nije ni to. Da je srece pa da ga nije bilo, opet bi se ova tema pokrenula. Ja bi se prije zagledao u globalizaciju kao uzrok ne vaspitanosti, to jest, polako razbija familiju. Sve vise cujem od svoje rodbine u Bosni "ma suti sada radim po ovom 'evropskom' radnom vremenu pa nikako da se posvetim djeci", neke familije se dovode u tu situaciju gdje mama i tata moraju biti odsutni od kuce vise nego sto su mozda nase mame i tate bile. Nisu tu mozda da vide hoce li djete rasti od mlijeka i eurokrema ili cipsa i stapica.

Tanko je povuc i ovu crtu o globalizaciji, ali bacati kamenje na dosljaka je jadno.
Pera Trta
Posts: 5420
Joined: 06/02/2009 00:20
Location: Zabela kod Požarevca,rodnog mesta predsednika,njegova je zadužbina i njegova verna slika.

#22 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by Pera Trta »

sanabe wrote:Ne jednom sam razmisljala o tome sta je sa danasanjom djeccom. Nije mi jasno gdje su djeca zimi, kad je snjeg, zasto se ne sankaju. Isto brdo kao kad sam ja bila djete, isti snjeg, jos bolje sanke, a djece nema, ili ima po jedno-dvoje. Nas je bilo na stotine. Ova djeca su beli za kompom.
Djeca su grozna, cast izuzecima. U trramvaju, hajd sto nece da ustanu, nego kad ih upozoris da treba da ustanu nekom ko je RVI oni odgovore 'Eno ono prvo sjediste je za invalide, nije ovo na kojem ja sjedim"...(svojim ocima sam ovo vidjela neki dan).
Ali djeca, njihovo ponasanje, su samo poslijedica kompletnog stanja u svijetu, ''bes Sarajevo, mislim da je svugdje ovako. Nema stida, nema postovanja, nema obzira...nema nista....a kako ce i biti kad ni stariji nisu/smo bolji. Oni su to od nas naucili. Mene su moji naucili da postenim radom i lijepim ponasanjem mozes puno postici. To vise ne vrijedi. Sad si budala ako posteno radis i lijepo se ponasas. I djeca to vide, znaju. Krivi smo mi, krivi su mediji, trka za parama pod svaku cijenu, gubeci pri tome i dostojanstvo i obzir prema drugima.
Djeca vide da sto si bezobrazniji bolje prolazis u zivotu. :sad:
Da ne budem pogrešno shvaćen, ali meni je ovaj novi zakon o srednjem obrazovanju koji se priprema i po kojem bi isto bilo obavezno i ukinuli se prijemni ispiti najveća medvjeđa usluga svima, i školama i djeci i društvu. Na ovaj način će se SVAKOME dati šansa, tj.obavezati ga se, da pohađa srednju školu. Na taj će se način svakakva djeca okupljati i držati zajedno, te će se stvarati nove grupe budućih sitnih kriminalaca. U školi oni nađu srodne duše, prepoznaju se, uvlače nove u svoje društvo, tu su i curice i sve ih to navodi da se "dokazuju", da budu što veći "mangupi". Manji je problem kada imaš delikventa koji ne ide u školu, jer je u pravilu osuđen na društvo iz svoje mahale i na svoju teritoriju. Uvodeći ga u školu, daješ mu nove drugove sličnih karakteristika i iskustava, daješ mu prostor i mogućnost da se "razmaše". I likovi koji su ubili Denisa Mrnjavca bili su ekipa iz iste srednje škole.
Srednje škole više nemaju nikakvu odgojnu funkciju, obrazovna funkcija na stranu, jer su nastavnicima oduzete sve mogućnosti da ovladaju situacijom. Demokratija i ljudska prava i obliku kako nam se uvoze i kod nas prezentuju samo idu na ruke porastu delikvencije u školama i svuda drugdje.
Znam šta govorim, predavao sam tri i po godine u srednjoj školi. Na sreću, to mi je bio dodatni, honorarni posao, i nimalo ne zavidim ljudima kojima je to "full-time" rad i koji moraju živjeti od toga. Toliko frustracija, a rezultati i satisfakcija skoro nikakvi.
Klodovik
Posts: 2727
Joined: 12/03/2007 00:39

#23 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by Klodovik »

Pera Trta wrote:
sanabe wrote:Ne jednom sam razmisljala o tome sta je sa danasanjom djeccom. Nije mi jasno gdje su djeca zimi, kad je snjeg, zasto se ne sankaju. Isto brdo kao kad sam ja bila djete, isti snjeg, jos bolje sanke, a djece nema, ili ima po jedno-dvoje. Nas je bilo na stotine. Ova djeca su beli za kompom.
Djeca su grozna, cast izuzecima. U trramvaju, hajd sto nece da ustanu, nego kad ih upozoris da treba da ustanu nekom ko je RVI oni odgovore 'Eno ono prvo sjediste je za invalide, nije ovo na kojem ja sjedim"...(svojim ocima sam ovo vidjela neki dan).
Ali djeca, njihovo ponasanje, su samo poslijedica kompletnog stanja u svijetu, ''bes Sarajevo, mislim da je svugdje ovako. Nema stida, nema postovanja, nema obzira...nema nista....a kako ce i biti kad ni stariji nisu/smo bolji. Oni su to od nas naucili. Mene su moji naucili da postenim radom i lijepim ponasanjem mozes puno postici. To vise ne vrijedi. Sad si budala ako posteno radis i lijepo se ponasas. I djeca to vide, znaju. Krivi smo mi, krivi su mediji, trka za parama pod svaku cijenu, gubeci pri tome i dostojanstvo i obzir prema drugima.
Djeca vide da sto si bezobrazniji bolje prolazis u zivotu. :sad:
Da ne budem pogrešno shvaćen, ali meni je ovaj novi zakon o srednjem obrazovanju koji se priprema i po kojem bi isto bilo obavezno i ukinuli se prijemni ispiti najveća medvjeđa usluga svima, i školama i djeci i društvu. Na ovaj način će se SVAKOME dati šansa, tj.obavezati ga se, da pohađa srednju školu. Na taj će se način svakakva djeca okupljati i držati zajedno, te će se stvarati nove grupe budućih sitnih kriminalaca. U školi oni nađu srodne duše, prepoznaju se, uvlače nove u svoje društvo, tu su i curice i sve ih to navodi da se "dokazuju", da budu što veći "mangupi". Manji je problem kada imaš delikventa koji ne ide u školu, jer je u pravilu osuđen na društvo iz svoje mahale i na svoju teritoriju. Uvodeći ga u školu, daješ mu nove drugove sličnih karakteristika i iskustava, daješ mu prostor i mogućnost da se "razmaše". I likovi koji su ubili Denisa Mrnjavca bili su ekipa iz iste srednje škole.
Srednje škole više nemaju nikakvu odgojnu funkciju, obrazovna funkcija na stranu, jer su nastavnicima oduzete sve mogućnosti da ovladaju situacijom. Demokratija i ljudska prava i obliku kako nam se uvoze i kod nas prezentuju samo idu na ruke porastu delikvencije u školama i svuda drugdje.
Znam šta govorim, predavao sam tri i po godine u srednjoj školi. Na sreću, to mi je bio dodatni, honorarni posao, i nimalo ne zavidim ljudima kojima je to "full-time" rad i koji moraju živjeti od toga. Toliko frustracija, a rezultati i satisfakcija skoro nikakvi.
Predavao sedam godina. U školskom restoranu (za nastavnike) pušilo se u šesnaest; bilo je pive, a i žeštokih pića. Po kancelarijama je pušio ko je bio pušač - od "glave kuće" pa naniže; neki profesori čak i sa djecom. Djeca se samo ponašaju kao i odrasli - neodgovorno i konformistički.
Hendrix
Posts: 4114
Joined: 27/02/2004 00:00

#24 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by Hendrix »

Ma kakvi ba došljaci, čitav narod je otišao u pm, bez obzira gdje živio.
Pa ja imam kolegu koji se diči time da je ''stara sarajevska porodica'', i puna mu usta priča o došljama koji mu uništiše Sarajevo bla bla, a on prvi meni govori kako uči sina da se zaposli preko štele u državnim jaslama, i da će mu on naći posao da se ne sikira. Taj njegov sin, sada treba da upiše srednju školu, i pazite sad odgoja njegovo super-urbanog oca koji mu je već reko da se ne sikira ima tata posao za njega u državnim pozicijama, jebo ko sve ove okolo.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#25 Re: Djeca vise ne rastu od mlijeka i eurokrema!!

Post by pustopoljina »

istog sam misljenja.
Locked