Djeca u dijaspori

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Kal El
Posts: 6249
Joined: 07/04/2013 21:49

#476 Re: Djeca u dijaspori

Post by Kal El »

Danguba wrote:
Kal El wrote:Primjetio sam da Bosanski najbolje znaju omladina (dijasporci) iz Švedske i Austrije, najgori su iz Irske, Danske :lol:



Sent from my LT26i using Tapatalk
Sta oni imaju sa BiH kada su Irci i Danci :D
Oj mene :mrgreen:

Sent from my LT26i using Tapatalk
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#477 Re: Djeca u dijaspori

Post by vazi »

El malagueño wrote:Unaprijed se izvinjavam na duzi post.

Ja stvarno ne razumijem kako ovako kratkovidno razmisljaju i ovi ljudi koji govore da su diasporska djeca de facto nepozeljen faktor u Bih, a ne kontam ni ove delegate koji govore: ja sam u irskoj, i moja djeca odrastaju tu i ne treba im Bosansko ime, ne trebaju znati Bosanski jezik itd.

Govorim iz svoje pozadine - dosao sa nepunih 6 godina u Holandiju, odrastao ovdje, isao u osnovnu, srednju, zavrsio faks, radim u internacionalnoj firmi, isao poslije rata svake godine minimalno 1, a cesto i 2, 3 puta u BiH, itd. Volim svoju kulturu, jezik, ime, vjeru itd. Govorim nas jezik tecno bez naglaska, ali normalno, pisanje ide teze, jednostavno jer nisam imao apsolutno nikakve nastave na nasem jeziku. Govorim Holandski, Engleski i jos 3 internacionalna strana jezika - Ali ovdje nikad nisam prihvacen kao holandjanin. Ovdje je prvo sto te pitaju u skoli, na poslu itd.: odakle si? ako kazes da si iz nekog grada u nl: ne ne, odakle si rodom? ili odakle su ti roditelji? Kad kazes jugoslavija.. ahaa...a koji dio? Bosna. ahaa...jesi li musliman????

Prvo ovaj stav da je djeci nebitno da znaju svoj jezik / kulturu: obicna glupost. ta djeca su mozda rodjena u recimo Njemackoj. Ali roditelji su Bosanci. Nemogu se roditelji u roku par godina prilagoditi toliko toj Njemackoj da kazu: eh mi smo sada Njemci. Prvo ima razlika u mentalitet, u jeziku, u odgoju, u hrani koja se jede, u obicajima. Nije dovoljno ni nauciti jezik perfektno, ni jesti bratwurst i sauerkraut i sta ja znam. Dijete kad izadje na ulicu, prvo sto ce ga svabo bitat: woher kommst du eigentlich? a kad kaze: Ich bin hier geboren, onda ce reci: Ja, aber woher kommen deine Eltern? Znaci, u startu ga nece smatrati Njemcem, a vi pricajte sta hocete. Dovoljno je da mu vidi prezime, ili nekad samo da mu vidi facu. Al zamisli tek ovo: To dijete, odraslo u kuci sa Bosancima, koji ga nisu upoznali sa svojom kulturom / jezikom, a nisu ga mogli dovoljno ni upoznati sa Njemackom kulturom, to dijete odraste i nadje dobar posao, za koji odjednom dobije priliku da se odseli u Ameriku, radi tamo za super platu itd., i ono ode tamo. Sta je onda? Njemac? Bosanac? Amer? sta su njegova dijeca? sta ce svoju djecu uciti? Bosanski nemoze.. Njemacki? ako cemo biti konzekventni ne bi trebao ni to. Samo Engleski? I sta onda ako se vrati poslije 10 godina u Njemacku. Sta onda treba? Hocu da kazem: Nikad nije sigurno dje ce te zivot odvesti. A ako se odreknes onoga sto je tvoje, s cim si se rodio: neces imati nikad nista na svijetu.

Druga je prica, kad odes u Njemacku, ozenis Njemicu. Pa djeca uce mozda malo Bosanskog, ali primarna kultura im je Njemacka. Upoznas ih koliko toliko sa svojom pozadinom, pa oni to odaberu sta im se svidja sta ne itd. Onda ta djeca ozene Njemice / udaju se za Njemce, pa njihova djeca nemaju nista vise sa bosnom, samo kazu kao, da moja baka ili dedo su iz bosne, ali sam samo kvart bosanac. Ostalo njemac. i onda ce ga vec svako prihvatiti kao Njemca. To je vec asimilacija. Ali asimilacija se vrsi godinama, a ne preko noci, sto si mozda dobio pasos.

A ovi delegati sto pljuju na djecu zato sto ne znaju nas jezik, jebiga, sta hocete? Kad se je vlada nasa pobrinula za nasu dijasporu? nemojte sad da izvinete kenjati o tome kako su oni napustili bosnu blablabla. Ta su djeca napustila bosnu kad su bili toliko mali da se nisu mogli ni pitati. I ne pljujte vise na dijasporce opcenito. Recimo moji roditelji su uskratili meni mnogo stvari jer nisu mogli sve stici. Davali su familiji (svojim roditeljima, braci, sestrama, ne otvoreno da svako vidi i da se kurce, nego da zaista pomognu) a kad bih ja zatrazio nesto razmisljali su 10 puta da li se isplati, da to nije preskupo, hoce li se moci na kraj mjeseca spojiti kraj sa krajem...i daju jos uvijek familiji, a ja od 16e godine marku nisam zatrazio od roditelja, jer sam sam zaradjivao. Znaci ljudi vani odvajaju nekad i od svoje djece da bi mogli poslati familiji. Kad je bio rat i kad smo mi sami zivjeli od nekakve socijale, stari je znao svaki dan od jutra do mraka rintati, traziti po humanitarnim organizacijama da moze sklapat pakete i slati... imali smo 20 izbjeglica u nasoj kuci u BiH, a mislis da smo dobili jednu kilu brasna od Merhameta da se ti ljudi prehrane? Poslije rata dodjemo dolje, svi mene pljuju (ja dijete od 11 godina) - kazu ti dok si gledao crtane filmove, mi se ovdje borili, skrivali ovo ono. I to jos uvijek svako misli ali nece da kaze.

Da vam nije dijaspore, pocrkali bi svi dolje. Prosjecna porodica iz dijaspore ostavi za jedan odmor 4000 eura u Bosni. Omladina relativno vise, jer se vise provodi itd. Pa vi saberite koliko dijasporaca dodje dolje, i koliki je ukupan BNP u bosni, pa saberi koliko je udio dijaspore.
ne mogu a da ne potpisem sve od a do z :thumbup:
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#478 Re: Djeca u dijaspori

Post by vazi »

i mi smo dosli ovdje '92, isto tako skupljali i pakete slali u bosnu, konvoje citave...nesto nikad nije doslo na mostarsku adresu, ostajalo na "desnoj" obali grada :sad:

I moja su djeca pocela raditi od 15.god, svaki raspust je bio radni... Zavrsile Bf mastere, jedna zivi u drugoj drzavi, tamo se udala, Bf djecu izrodila, cemu ce ona uciti svoju djecu, kulturi zemlje u kojoj je rodjena ili one u kojoj je odrasla ili ove u kojoj su njena djeca rodjena? Koji jezik je prioritetan, ove zemlje u kojoj mi jos uvijek zivimo ili bosanski, naravno ?
El malagueño
Posts: 332
Joined: 04/06/2013 20:26

#479 Re: Djeca u dijaspori

Post by El malagueño »

vazi wrote:i mi smo dosli ovdje '92, isto tako skupljali i pakete slali u bosnu, konvoje citave...nesto nikad nije doslo na mostarsku adresu, ostajalo na "desnoj" obali grada :sad:

I moja su djeca pocela raditi od 15.god, svaki raspust je bio radni... Zavrsile Bf mastere, jedna zivi u drugoj drzavi, tamo se udala, Bf djecu izrodila, cemu ce ona uciti svoju djecu, kulturi zemlje u kojoj je rodjena ili one u kojoj je odrasla ili ove u kojoj su njena djeca rodjena? Koji jezik je prioritetan, ove zemlje u kojoj mi jos uvijek zivimo ili bosanski, naravno ?
Neznam zasto jedno iskljucuje drugo pa i trece? Meni je to fakat shega. Nek zna i nauci dijete sto vise. Djeca mogu naucit 3 jezika uporedo bez problema. Kuci bosanski u skoli jezik x i mozda y na tv engleski itd. A znas u cemu je isto fazon? Roditeljima mrsko se peglat pa samo kaze djetetu sta hoce na tom stranom jeziku da sto prije rijesi sta zeli. A o tome da im je mrsko upoznati djecu sa nasom muzikom, filmovima itd da ne pricam. Al zato imaju vremena da vise na forumu i pricaju kako je nemoguce / nebitno da dijete zna svoj jezik. Niko ne kaze da je ili ovaj ili onaj jezik bitan. Naprotiv. Nego bi trebalo biti i ovaj i onaj.
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#480 Re: Djeca u dijaspori

Post by vazi »

El malagueño wrote:
vazi wrote:i mi smo dosli ovdje '92, isto tako skupljali i pakete slali u bosnu, konvoje citave...nesto nikad nije doslo na mostarsku adresu, ostajalo na "desnoj" obali grada :sad:

I moja su djeca pocela raditi od 15.god, svaki raspust je bio radni... Zavrsile Bf mastere, jedna zivi u drugoj drzavi, tamo se udala, Bf djecu izrodila, cemu ce ona uciti svoju djecu, kulturi zemlje u kojoj je rodjena ili one u kojoj je odrasla ili ove u kojoj su njena djeca rodjena? Koji jezik je prioritetan, ove zemlje u kojoj mi jos uvijek zivimo ili bosanski, naravno ?
Neznam zasto jedno iskljucuje drugo pa i trece? Meni je to fakat shega. Nek zna i nauci dijete sto vise. Djeca mogu naucit 3 jezika uporedo bez problema. Kuci bosanski u skoli jezik x i mozda y na tv engleski itd. A znas u cemu je isto fazon? Roditeljima mrsko se peglat pa samo kaze djetetu sta hoce na tom stranom jeziku da sto prije rijesi sta zeli. A o tome da im je mrsko upoznati djecu sa nasom muzikom, filmovima itd da ne pricam. Al zato imaju vremena da vise na forumu i pricaju kako je nemoguce / nebitno da dijete zna svoj jezik. Niko ne kaze da je ili ovaj ili onaj jezik bitan. Naprotiv. Nego bi trebalo biti i ovaj i onaj.
naravno da ne iskljucuje i naravno da je sve moguce . Ali ako je djetetu samo jedan roditelj iz BiH onda to teze ide...
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#481 Re: Djeca u dijaspori

Post by sinuhe »

Ako su djeci roditelji nezaposleni ili ako ih cuvaju roditelji njihovih roditelja onda ce znati bosanski, inace ne.
El malagueño
Posts: 332
Joined: 04/06/2013 20:26

#482 Re: Djeca u dijaspori

Post by El malagueño »

vazi wrote:
El malagueño wrote:
vazi wrote:i mi smo dosli ovdje '92, isto tako skupljali i pakete slali u bosnu, konvoje citave...nesto nikad nije doslo na mostarsku adresu, ostajalo na "desnoj" obali grada :sad:

I moja su djeca pocela raditi od 15.god, svaki raspust je bio radni... Zavrsile Bf mastere, jedna zivi u drugoj drzavi, tamo se udala, Bf djecu izrodila, cemu ce ona uciti svoju djecu, kulturi zemlje u kojoj je rodjena ili one u kojoj je odrasla ili ove u kojoj su njena djeca rodjena? Koji jezik je prioritetan, ove zemlje u kojoj mi jos uvijek zivimo ili bosanski, naravno ?
Neznam zasto jedno iskljucuje drugo pa i trece? Meni je to fakat shega. Nek zna i nauci dijete sto vise. Djeca mogu naucit 3 jezika uporedo bez problema. Kuci bosanski u skoli jezik x i mozda y na tv engleski itd. A znas u cemu je isto fazon? Roditeljima mrsko se peglat pa samo kaze djetetu sta hoce na tom stranom jeziku da sto prije rijesi sta zeli. A o tome da im je mrsko upoznati djecu sa nasom muzikom, filmovima itd da ne pricam. Al zato imaju vremena da vise na forumu i pricaju kako je nemoguce / nebitno da dijete zna svoj jezik. Niko ne kaze da je ili ovaj ili onaj jezik bitan. Naprotiv. Nego bi trebalo biti i ovaj i onaj.
naravno da ne iskljucuje i naravno da je sve moguce . Ali ako je djetetu samo jedan roditelj iz BiH onda to teze ide...
To je druga situacija, i na nju sam se osvrnuo u mom prvom postu. Onda je naime vec pitanje koliko se dijete moze smatrat nasom dijasporom u toj situaciji..i opet zavisi do truda i koliko roditelji smatraju da je potrebno da im djeca znaju jezik nas . Samo nasi ljudi misle da je tudje govno bolje nego nasa torta. Nek je tata bosanac, mater spanjolka i nek djeca odrastaju u svedskoj dijete ce znati svedski engleski spanski a bosanski nece. Jer takvi su nasi ljudi. Imam rodicu covjek joj bosanac i dijeca neznaju beknut nas. Iako je sva familija blizu tu al se to umislilo nesto satro izbjegavaju nasu kulturu. A u tome e problem i ne u pitanju moze li dijete nauciti ili ne.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#483 Re: Djeca u dijaspori

Post by stakasa »

sinuhe wrote:Ako su djeci roditelji nezaposleni ili ako ih cuvaju roditelji njihovih roditelja onda ce znati bosanski, inace ne.
Suplja
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#484 Re: Djeca u dijaspori

Post by anonimni clan »

sinuhe wrote:Ako su djeci roditelji nezaposleni ili ako ih cuvaju roditelji njihovih roditelja onda ce znati bosanski, inace ne.
Potpuna glupost.....
User avatar
sinuhe
Posts: 11484
Joined: 03/06/2011 11:33

#485 Re: Djeca u dijaspori

Post by sinuhe »

Ne znam o kojem nivou poznavanja bosanskog govorimo. Koliko je dovoljno?
Evo dopisnik iz Holandije je od svoje seste godine u Holandiji, ali govori o osjecaju otudjenosti jer je stranac pa mozda i iz tog razloga bolje vlada bosanskim.
El malagueño
Posts: 332
Joined: 04/06/2013 20:26

#486 Re: Djeca u dijasporiwp

Post by El malagueño »

sinuhe wrote:Ne znam o kojem nivou poznavanja bosanskog govorimo. Koliko je dovoljno?
Evo dopisnik iz Holandije je od svoje seste godine u Holandiji, ali govori o osjecaju otudjenosti jer je stranac pa mozda i iz tog razloga bolje vlada bosanskim.
Pa pazi, nije sad da to ima neki kriterijum ovoliko moras znati ili ne. Ali malo ljubavi, respekta prema svojoj kulturi, jeziku historiji i neko poznavanje ovih stvari.. Nije to nista previse. Ja sam odrastao u gradu gdje ima 120 nacija. I svi svoje postuju i njeguju bolje nego bosanci. Za ove " irce i " dance" : kako se etnicki irci i danci ponasaju vani? Jbt pa irci slave patty's day na sred ulice u bostonu, new yorku - a ti tamo odes u vukojebinu zvana irska gdje nema NIsTA i negiras svoje porijeklo? Mislis li zaista da oni to postuju? Jedan JFK je isticao svoje irsko porijeklo kad je bio i senator i predsjednik druge drzave. (I to najmocnije). Itd.
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#487 Re: Djeca u dijaspori

Post by sha_ba »

sinuhe wrote:Ako su djeci roditelji nezaposleni ili ako ih cuvaju roditelji njihovih roditelja onda ce znati bosanski, inace ne.
netacno
User avatar
anonimni clan
Posts: 1793
Joined: 25/05/2008 12:10
Location: pod suncem tudjeg neba

#488 Re: Djeca u dijaspori

Post by anonimni clan »

sinuhe wrote:Ne znam o kojem nivou poznavanja bosanskog govorimo. Koliko je dovoljno?
Evo dopisnik iz Holandije je od svoje seste godine u Holandiji, ali govori o osjecaju otudjenosti jer je stranac pa mozda i iz tog razloga bolje vlada bosanskim.
Ja govorim o nivou poznavanja jezika koji je maternji.
Bez obzira kako poznajes jezik drzave u kojoj zivis od malih nogu ......maternji jezik je onaj kojim se govori u zemlji porijekla..
Ne volim kad pojedinci na osnovu pojedinacnih primjera etiketiraju cijelu dijasporu......
:sad: :sad:
User avatar
vazi
Posts: 8821
Joined: 07/04/2010 15:31

#489 Re: Djeca u dijaspori

Post by vazi »

anonimni clan wrote:
sinuhe wrote:Ne znam o kojem nivou poznavanja bosanskog govorimo. Koliko je dovoljno?
Evo dopisnik iz Holandije je od svoje seste godine u Holandiji, ali govori o osjecaju otudjenosti jer je stranac pa mozda i iz tog razloga bolje vlada bosanskim.
Ja govorim o nivou poznavanja jezika koji je maternji.
Bez obzira kako poznajes jezik drzave u kojoj zivis od malih nogu ......maternji jezik je onaj kojim se govori u zemlji porijekla..
Ne volim kad pojedinci na osnovu pojedinacnih primjera etiketiraju cijelu dijasporu......
:sad: :sad:
upravo tako :thumbup:

i maternji je kad su oba roditelja iz istog govornog podrucja tj kad je i njima to maternji jezik.

Dijete koje se rodilao u spaniji, majka bosanka otac spanjolac ne moze reci da mu je bosanski maternji...

Vecina komentatora koja olako zakljucuje da je to jednostavno i da ce SVAKO dijete lako savladati tri jezika to prica bez stvarnog tj licnog poznavanja problema..nije to prica iz licnog iskustva vec su to vase pretpostavke na osnovu vidjenog, naucenog i td...tako se meni cini a moguce je da grijesim :)

cini mi se da vec cima tema na tu temu :D
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#490 Re: Djeca u dijaspori

Post by Matijevic_Vlado »

vazi wrote:
anonimni clan wrote:
sinuhe wrote:Ne znam o kojem nivou poznavanja bosanskog govorimo. Koliko je dovoljno?
Evo dopisnik iz Holandije je od svoje seste godine u Holandiji, ali govori o osjecaju otudjenosti jer je stranac pa mozda i iz tog razloga bolje vlada bosanskim.
Ja govorim o nivou poznavanja jezika koji je maternji.
Bez obzira kako poznajes jezik drzave u kojoj zivis od malih nogu ......maternji jezik je onaj kojim se govori u zemlji porijekla..
Ne volim kad pojedinci na osnovu pojedinacnih primjera etiketiraju cijelu dijasporu......
:sad: :sad:
upravo tako :thumbup:

i maternji je kad su oba roditelja iz istog govornog podrucja tj kad je i njima to maternji jezik.

Dijete koje se rodilao u spaniji, majka bosanka otac spanjolac ne moze reci da mu je bosanski maternji...

Vecina komentatora koja olako zakljucuje da je to jednostavno i da ce SVAKO dijete lako savladati tri jezika to prica bez stvarnog tj licnog poznavanja problema..nije to prica iz licnog iskustva vec su to vase pretpostavke na osnovu vidjenog, naucenog i td...tako se meni cini a moguce je da grijesim :)

cini mi se da vec cima tema na tu temu :D
kako mu bosanski nije maternji ako mu je mater bosanka? zbunjen sam, ne kontam
El malagueño
Posts: 332
Joined: 04/06/2013 20:26

#491 Re: Djeca u dijaspori

Post by El malagueño »

vazi wrote:
anonimni clan wrote:
sinuhe wrote:Ne znam o kojem nivou poznavanja bosanskog govorimo. Koliko je dovoljno?
Evo dopisnik iz Holandije je od svoje seste godine u Holandiji, ali govori o osjecaju otudjenosti jer je stranac pa mozda i iz tog razloga bolje vlada bosanskim.
Ja govorim o nivou poznavanja jezika koji je maternji.
Bez obzira kako poznajes jezik drzave u kojoj zivis od malih nogu ......maternji jezik je onaj kojim se govori u zemlji porijekla..
Ne volim kad pojedinci na osnovu pojedinacnih primjera etiketiraju cijelu dijasporu......
:sad: :sad:
upravo tako :thumbup:

i maternji je kad su oba roditelja iz istog govornog podrucja tj kad je i njima to maternji jezik.

Dijete koje se rodilao u spaniji, majka bosanka otac spanjolac ne moze reci da mu je bosanski maternji...



Vecina komentatora koja olako zakljucuje da je to jednostavno i da ce SVAKO dijete lako savladati tri jezika to prica bez stvarnog tj licnog poznavanja problema..nije to prica iz licnog iskustva vec su to vase pretpostavke na osnovu vidjenog, naucenog i td...tako se meni cini a moguce je da grijesim :)

cini mi se da vec cima tema na tu temu :D

Nisi u pravu. Evo ja iz licnog iskustva znam par ljudi ciji je jedan roditelj holandjanin, a drugi je hrvat, u drugom slucaju turcin, u trecem surinamac, u cetvrtom marokanac.. I ddjeca savrseno govore oba jezika a rodjena i odrasla u holandiji. Samo bosanci a priori kazu ma nemoze to dijete je holandjanin nek uci holandski. Ne cijenimo svoje!! Samo bosanski polutani te gledaju blijedu kad im kazes o vozdra zemo dje si ba? Ono reakcija :( pa bosanci su dopustili da im papanke iz konzultacijskog biroa govore kako dijete treba od rodjena samo holandski da slusa da se nebi zbunilo u razvoju zbog razlicitih jezika. Ni sa cim podkovana glupost.
Avetinho
Posts: 7135
Joined: 07/09/2012 21:22
Location: Ja sam odavle

#492 Re: Djeca u dijaspori

Post by Avetinho »

Matijevic_Vlado wrote: kako mu bosanski nije maternji ako mu je mater bosanka? zbunjen sam, ne kontam
Jezik mu je maternji, a vid ocinji.
Post Reply