Djeca sa posebnim potrebama - inkluzija - redovno školovanje!!!

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#1 Djeca sa posebnim potrebama - inkluzija - redovno školovanje!!!

Post by jasko__ »

Interesuje me kakva imate iskustva...gledao sam par puta dokumentarce o inkluziji u Sarajevu i kako je to već dobro zaživjelo...

Kokretno, imam dijete sa Down syndromom koje je hvala Bogu poprilično nadareno i napredno i svi stručnjaci koje posjećujemo (defektolozi, logopedi) tvrde da će ona moći pohađati redovnu školu...trenutno ima 4 godine i već moram razmišljati o tome, kako, gdje, koju školu itd...

Mi smo u Zenici a ne znam da sam čuo o aktivnoj inkluziji u Zenici..zna li ko više na tu temu...svaki savjet je dobrodošao :thumbup:
jasko__
Posts: 1160
Joined: 13/11/2009 21:18

#2 Re: Djeca sa posebnim potrebama - inkluzija - redovno školovanje!!!

Post by jasko__ »

Citat iz Zakona o Osnovnoj školi ZE-DO kantona:

"Djeca i mladi sa posebnim obrazovnim potrebama stiču obrazovanje u redovnim školama i prema programima prilagođenim njihovim individualnim potrebama.
Individualni program, prilagođen njihovim mogućnostima i sposobnostima, izradit će se za svakog učenika u procesu INKLUZIJE ukoliko je to potrebno, uz određivanje defektološkog i logopedskog statusa."

Eh sad koliko se to primjenjuje u praksi ????!!!!
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#3 Re: Djeca sa posebnim potrebama - inkluzija - redovno školovanje!!!

Post by vjesticanametli »

u skoli mog sina u sarajevu se primjenjuje i djeci dobro ide :) bilo je 3 sa spec. potrebama, a druga djeca su ih izvrsno prihvatili i svi zajedno su neki dan isli na maturu.....puno rada i truda, ljubavi i strpljenja za tu djecicu treba ali i objasnjenja za djecu koja nemaju smetnje u razvoju, a kako bi shvatili i prihvatili....imaju skole poseban program i imaju nastavnike kao pomocnike.....nadam se da ces imati tu srecu i da ce okolina pomoci da potakne djecije sposobnosti i pomogne pri skolovanju :-D sretno
kazo
Posts: 1519
Joined: 08/03/2012 19:57

#4 Re: Djeca sa posebnim potrebama - inkluzija - redovno školovanje!!!

Post by kazo »

jasko__ wrote:Interesuje me kakva imate iskustva...gledao sam par puta dokumentarce o inkluziji u Sarajevu i kako je to već dobro zaživjelo...

Kokretno, imam dijete sa Down syndromom koje je hvala Bogu poprilično nadareno i napredno i svi stručnjaci koje posjećujemo (defektolozi, logopedi) tvrde da će ona moći pohađati redovnu školu...trenutno ima 4 godine i već moram razmišljati o tome, kako, gdje, koju školu itd...

Mi smo u Zenici a ne znam da sam čuo o aktivnoj inkluziji u Zenici..zna li ko više na tu temu...svaki savjet je dobrodošao :thumbup:
Naletih danas na jedan sajt ( organizacija ) koji govori o osobama sa poteskocama u razvoju. Vjerovatno si se do sad snasao, ali evo za ubuduce kome bude trebalo. Vidim da imaju nekih projekata za pomoc, mozda se ko i okoristi.
http://osi-inkluzija.ba
User avatar
All Apologies
Posts: 315
Joined: 06/02/2015 18:09

#5 Re: Djeca sa posebnim potrebama - inkluzija - redovno školovanje!!!

Post by All Apologies »

Ja sam cula da ima u Zenici bas za djecu s Down sindromom posebno, ali nisam sigurna je li istina. U redovnoj nastavi dijete bude ukljuceno u nastavu, obicno na preporuku pedagoga pri upisu kad je malo starije, asistenta isto obicno obezbjedjuje roditelj i placa ga osim ako pri skoli trenutno nema pripravnika pa ga njima dodijele. Dozvolu za stalnog asistenta kojeg ce obezbijediti i placati Ministarstvo treba traziti od Ministarstva, ali nisam cula da je do sad odobren takav slucaj, sto ne znaci da nije bio odobren. U redovnoj nastavi akcent je na djeci koja mogu stici redovni program, trud nastavnika pri radu s djecom s posebnim potrebama ovisi o volji, ali i znanju jer za to nisu obrazovani i cesto ne znaju sta treba da rade, kako da rade, koliko to dijete moze.
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#6 Re: Djeca sa posebnim potrebama - inkluzija - redovno školovanje!!!

Post by wewa »

moje dvoje je zavrsilo osnovnu, ali nemam osobito pozitivnih iskustava s njihovom skolom opcenito, pa tako ni po njihovoj prici o djeci kojoj je trebala bilo kakva posebna paznja ili individualiziran pristup...
s druge strane, vjerujem da postoje skole gdje se puno bolje radi, tj znam da postoje takve.

moj bi savjet bio dobro se raspitati o skoli, pa ako je moguce voziti dijete dalje a u bolju sredinu nego se boriti protiv vjetrenjaca 9 godina. isto vrijedi za svu djecu.
u Sa je to malo teze od prosle godine, jer insistiraju da djeca pohadjaju skolu koja im je geografski najbliza, tj donijeli su takav propis.

u svakom slucaju sretno, a ne sumnjam da ce vasa cura uspjeti s takvom podrskom <3
User avatar
al_akhisari
Posts: 1887
Joined: 25/07/2008 10:28

#7 Re: Djeca sa posebnim potrebama - inkluzija - redovno školovanje!!!

Post by al_akhisari »

All Apologies wrote:Ja sam cula da ima u Zenici bas za djecu s Down sindromom posebno, ali nisam sigurna je li istina. U redovnoj nastavi dijete bude ukljuceno u nastavu, obicno na preporuku pedagoga pri upisu kad je malo starije, asistenta isto obicno obezbjedjuje roditelj i placa ga osim ako pri skoli trenutno nema pripravnika pa ga njima dodijele. Dozvolu za stalnog asistenta kojeg ce obezbijediti i placati Ministarstvo treba traziti od Ministarstva, ali nisam cula da je do sad odobren takav slucaj, sto ne znaci da nije bio odobren. U redovnoj nastavi akcent je na djeci koja mogu stici redovni program, trud nastavnika pri radu s djecom s posebnim potrebama ovisi o volji, ali i znanju jer za to nisu obrazovani i cesto ne znaju sta treba da rade, kako da rade, koliko to dijete moze.
...nisam siguran za precizne procedure u zdk, ali u kantonu u kome radim procedura je sljedeća; prilikom upisa se radi ljekarski pregled i testiranje kandidata za upis; ukoliko se procjeni da dijete ima određene poteškoće, isto se upućuje nadležnoj komisiji, koja radi procjenu razvoja i donosi rješenje; komisiju čine ljekari, psiholozi, pedagozi; rješenjem se određuje razvoj djeteta, identificiraju poteškoće, način rada i sugeriše način uključivanja u školu (između ostalog i eventualni angažman asistenta); nažalost, samim time nije sve idealno, jer je praksa svijet za sebe, i u dijelu kako navodi @alapologies, educiranosti nastavnog osoblja za rad sa djecom sa poteškoćama (neki bi kazali i motiv i volja)
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#8 Re: Djeca sa posebnim potrebama - inkluzija - redovno školovanje!!!

Post by Amazonka27 »

moja kolegica sa posla ima kcerku sa DS i ide u redovnu skolu. Ona puno radi sa njom i ukljucuje je u sve moguce aktivosti i mala je cesto u medijima jer nize uspjehe kako u skoli tako i na sportskim takmicenjima.
sa druge strane, pricala sam sa jednom uciteljicom koja u razredu ima djecaka sa posebnim potrebama. Ona se zali kako ih (ucitelje) nisu dovoljno pripremili/obucili za rad sa takvom djecom i da ne zna kako da ga ocjeni jer on puno zaostaje sa gradivom od ostale djece...i ne zna sta je za njega odlicno a sta nije.
sa trece strane uciteljica je jedan i po razred vodila sama cijelo odjeljenje sa djecakom sa ostecenim vidom i sad je dobio svog asistenta.

tu je jako bitna volja ucitelja/ice jer mora balansirati izmedju cijeog razreda i pojedinca... a i roditelja. Djeca u razredu su pretezno srdacna i dobra prema djeci sa posebnim potrebama, pomazu im i paze ih...razvija se osjecaj za invalide koji u BiH je bas na minimumu...

I u zadnje vrijeme citam da ljudi sa posebnim potrebama se malo ljute zbog ovog naziva "sa posebnim potrebama"...
mnjonja
Posts: 265
Joined: 19/09/2017 09:33

#9 Re: Djeca sa posebnim potrebama - inkluzija - redovno školovanje!!!

Post by mnjonja »

Ove izborne godine jako puno se prica o inkluziji djece sa posebnim potrebama.
Valjda zato sto je izborna.
Sutra su najavljeni prosvjedi roditelja i djece (https://www.index.ba/roditelji-djece-sa ... -zahtjeva/)
Ono sto mene zanima je zasto roditelji insistiranju na inkluziji?
Nase skole uopce nisu opremljene za takvo nesto, nastavni kadar jedva da je sposoban poducavati i djecu bez teskoca - sto zbog svog neznanja, sto zbog pretrpanih razreda, nedostatka osnovnih skolskih pomagala kamoli cega "specijalnog" itd itd
Mogu druga djeca i prihvatiti tu djecu, opet ovisno o stepenu teskoce, ali zar kao roditelj zelite da vam se dijete osjeca inferiorno u takvim razredima?
Nije mi to uopce jasno
Zar takvo stanje i situacija nece stvoriti dodatnu frustraciju tom djetetu, koje ionako jedva izlazi na kraj sa svojim emocijama.
Ne mogu da shvatim da roditelji guraju dijete tamo, iz prostog razloga sto po mom misljenju to nikako ne moze biti bolje za dijete
U specijalizovanim skolama bi imalo kadar koji poznaje teskoce, koji je specificno obucen da se nosi sa teskim situacijama, nece odskakati iz sredine, i ovo za ocjenjivanje - pa sigurno bi vise to dijete i naucilo jer mu se ne bi toliko gledalo kroz prste, jer ti nastavnici ZNAJU koliko mogu, a ne obicni nastavnik koji ce sve vrijeme potcjenjivati to dijete smatrajuci ga ogranicenim i pustati prolaz samo zbog teskoce
Da li je cilj samo da se dobije ta "normalna" dioloma, u cemu je fazon?
Ne razumijem
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4878
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#10 Re: Djeca sa posebnim potrebama - inkluzija - redovno školovanje!!!

Post by ¤ jelena ¤ »

Sutra su najavljeni prosvjedi roditelja i djece (https://www.index.ba/roditelji-djece-sa ... -zahtjeva/
Sramota.

Treba podržati ove ljude.

Inkluzija nije nešto što se tiče samo djece sa poteškoćama u razvoju!
Post Reply