Djeca prosjaci

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#51 Re: Djeca prosjaci

Post by kijameta »

melbaa wrote:Ova problematika je stara i rasprostranjena ne samo u nasem gradu no i dalje.
Nedavno su se u Sarajevu pojavili romi iz Makedonije i rasporedjivali djecu da prose po raskrsnicama.

Imala sam priliku slusati (na tuzilastvu) jednu romkinju koja je govorila o "sistemu" rada. Romkinje i djeca moraju ici u prosnju a sav novac donose "galvi porodice" a oni to trose na aklohol. Cak sto vise, imaju dnevnu kvotu koju moraju ispuniti.
Od tada nikada ne dajem ni jednom malom romu koji prosi. Jeste da mi ih je zao gledati ali sam svjesna da i ako im dam njima nista nece biti bolje. Niti ce imati vise i bolje da jedu niti ce biti bolje obuceni. Ako kojim slucajem imam koju bombonu to i dam. Ili kad upratim da su konstanta na nekoj od raksrnica na kojima svakodnevno prolazim pripremim nesto gardarobe od svog djetata koje mu je preraslo pa dam tom djetetu na raskrsnici (a ni to nije tako cesto).
Mene je jednom scena na stupskoj petlji ostavila bez daha kada sam vidjela da maleno djete (oko 3-4 godine sigurno nije imalo vise) se provlaci ispod kamiona dok je stajo na semaforu. Hej covjece, ispod kamiona.... Pa vozac je mogao krenuti i da ne zna da je to djete ispod kamiona!!!!

Naravno da je ovo problem drzave (ha jesam rekla nesto novo!). Nije krivica policije tolika koliko se misli. Oni su jeno vrijeme znali cesto i privoditi ali sudija za prekrsaje nemoze tu nista. Mogu odraslu osobu koja prosjaci zatvoriti na dan-dva i to je sve.
Centar za socijalni rad moze oduzeti djete takvim roditeljima ali je problem smjestaja. Nema mjesta u domu za nezbrinutu djecu.
I tako krug zatvoren.
Sve dok imamo ministra koji ne trazi vise novaca kad se kreira budzet, za izgradnju ustanova koja bi se brinula za ovu problematiku (izmedju ostalih) nema nikakvog rjesenja ni pomaka od ovakve situacije.
Jednio bi se moglo nesto promieniti kada niko ali bas niko nebi udjeljivao nijednom prosjaku nista. Valjda bi onda i oni potrazili neki drugi nacin da dodju zarade. Nadam se da im nece pasti na pamet otimanje po ulici ili obijanje objekata.
Kao prvo mora postojati volja da se ovaj problem rijesi,kada bude postojala politicka volja i odlucnost ,moci ce se uraditi dosta. Pod jedan vecina prosjaka nisi drzavljani BiH, nego Srbije i Kosova,Makedonije.Znaci moze im se dati zabrana ulaska u zemlju ali tu je problem nerad granicne sluzbe. Pod dva socijalne sluzbe su totalno nesposobne,njihov nerad i javasluk je na nivou Pakistana recimo a ne Evrope. Znaci,obavezna je cistka Bosanaca u svim socijalnim strukturama i postavljanje uprave i radnika sa konkretnim zaduzenjima i konkretnom odgovornoscu.
Pod tri je edukacija lokalnog stanovnistva-Bosanaca,jer nisu samo Romi neobrazovani ,nego su to i Bosanci.Znaci jedna sira akcija edukacije stanovnistva ,sta je to prosjacenje i sta znaci podrska prosjacenju. I pod cetri posto Bosanci nece shvatiti ovaj edukativni program,uvesti represivne mjere,koji bi se sastojale u tome da je davanje novca prosjacima podrzavanje organizovanog kriminala i za to naplacivati masne kazne,pa i krivicno goniti.
pshhh
Posts: 446
Joined: 16/01/2010 23:26

#52 Re: Djeca prosjaci

Post by pshhh »

pukepuke wrote:Jucer oko 5:15 na Stupskoj petlji, moje auto pokazuje da je vani -6, stoji dijete prosjak od jedno 7 godina u MAJICI I DZEMPERU predugih rukava koji mu vise jedno 20 cm mimo vrhova prstiju, a ono jadno jos dodatno uvlaci ruke u njega, jer se ocito smrzava.
Odmah nazovite policiju na broj 122 sa vašeg mobitela i prijavite prosjaka.

Poziv je u potpunosti besplatan.
User avatar
KadSeMrtviProbudimo
Posts: 533
Joined: 09/09/2009 15:54
Location: mešihat nevjerne zajednice

#53 Re: Djeca prosjaci

Post by KadSeMrtviProbudimo »

Mnogi su ubjeđenja da ih "s neba" posmatraju u činjenju dobrih djela...da je davanje prosjaku human gest, sadaka, pa da će biti nagrađeni nekad kasnije.

Što je više prosjaka slabija je pravna država.
kijameta
Posts: 1291
Joined: 08/08/2007 10:13

#54 Re: Djeca prosjaci

Post by kijameta »

pshhh wrote:
pukepuke wrote:Jucer oko 5:15 na Stupskoj petlji, moje auto pokazuje da je vani -6, stoji dijete prosjak od jedno 7 godina u MAJICI I DZEMPERU predugih rukava koji mu vise jedno 20 cm mimo vrhova prstiju, a ono jadno jos dodatno uvlaci ruke u njega, jer se ocito smrzava.
Odmah nazovite policiju na broj 122 sa vašeg mobitela i prijavite prosjaka.

Poziv je u potpunosti besplatan.
Smijesno ! ? ! ? :D :D :D
Sta ces zvati policiju,pa na raskrsnici kod socijalnog i na Stupu ordiniraju svaki dan od jutra do mraka i to kao policija ne zna . :D :D :D
pshhh
Posts: 446
Joined: 16/01/2010 23:26

#55 Re: Djeca prosjaci

Post by pshhh »

kijameta wrote:
pshhh wrote:
pukepuke wrote:Jucer oko 5:15 na Stupskoj petlji, moje auto pokazuje da je vani -6, stoji dijete prosjak od jedno 7 godina u MAJICI I DZEMPERU predugih rukava koji mu vise jedno 20 cm mimo vrhova prstiju, a ono jadno jos dodatno uvlaci ruke u njega, jer se ocito smrzava.
Odmah nazovite policiju na broj 122 sa vašeg mobitela i prijavite prosjaka.

Poziv je u potpunosti besplatan.
Smijesno ! ? ! ? :D :D :D
Sta ces zvati policiju,pa na raskrsnici kod socijalnog i na Stupu ordiniraju svaki dan od jutra do mraka i to kao policija ne zna . :D :D :D
To si sasvim upravu ali u policiji postoji Interna kontrola i što više ljudi budu zvali broj 122 koji je sasvim besplatan to će svaki poziv biti zabilježen i neko će se upitati šta rade kolika im je realizacija.

Samo zovite broj 122 koji je sasvim besplatan što više.

Kada zovete sa mobitela ne treba da okrečete 033 već samo ukucajte 122 to je dovoljno i ponavljan sasvim besplatno.

To će vremenom riješiti policija.
User avatar
Truba
Posts: 81757
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#56 Re: Djeca prosjaci

Post by Truba »

ima jedna nova
ordinira po tramvajima od RTV doma dole prema ilidzi

i bukvalno svakome u lice se unose i istu priču... pa ko popusti da paru

:roll: :roll: :roll: ne dajite ne perite na taj način svoju savjest :cry:
User avatar
strong69
Posts: 6972
Joined: 11/03/2005 20:02
Location: Beneath the Remains

#57 Re: Djeca prosjaci

Post by strong69 »

Prije par dana sam na Zeleznickoj stanici klincu koji "pere" sajbe dao 30 pf i on mi ih uredno vrati i rece da mu je to malo i da mu dam 50 pf...

Inace, ne dajem novac prosjacima. Ovaj put jesam jer je mojoj djevojci bilo zao to dijete i insistirala je da mu nesto damo.

Jedini ispravan nacin je ne davati im novac jer davanjem novca indirektno ucestvujete u kriminalu koji je jako dobro organizovan.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#58 Re: Djeca prosjaci

Post by respo »

neko pomenu ciganku i prosjacenje nemamo hljeba jesti

tako ja jednom u gradu kad ciganka: imas li marku da kupim hljeb da jedem
reko: jedi bez hljeba
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#59 Re: Djeca prosjaci

Post by Fair Life »

KadSeMrtviProbudimo wrote:Mnogi su ubjeđenja da ih "s neba" posmatraju u činjenju dobrih djela...da je davanje prosjaku human gest, sadaka, pa da će biti nagrađeni nekad kasnije.

Što je više prosjaka slabija je pravna država.
Obratno...

Sto je slabija pravna drzava vise je prosjaka.
Blobi
Posts: 1085
Joined: 16/02/2010 09:21

#60 Re: Djeca prosjaci

Post by Blobi »

Odlicna tema, ali ne postoji rjesenje za ovaj problem. Bavim se takvom vrstom posla da non-stop putujem gradom, od klijenta do klijenta i ugovaram poslove. Nekoliko puta sam na rasrsnici kod studentskih domova na Nedzaricima vidio kako se odvija "smjena" i predaja "pazara" nekom "vrhovnom" glavonji. Jednom sam cak vidio da cijela klapa djecaka i djevojcica izlazi iz nekog velikog novijeg Mercedesa. Prije mozda dva-tri mjeseca, kada je zapadao veci snijeg, vracao sam se u grad, na posao, iz pravca Ilidze. Medjutim, zaguzvalo je nesto opasno. Od Stupa do Nedzarica je bila prava guzva. Po nekoliko minuta stojis i ne mrdas... Stizem do studentskih domova, naziru se cigancici kako prilaze prozorima auta i kuckaju, traze pare. Bio sam u krajnjoj lijevoj traci. Stizem polako i ja prema semaforu. Prilazi nekakav razrooki cigan, malo stariji od ostalih, adolescent rekao bih, i trazi pare. Ignorisem ga, on odlazi. Nakon minute, eto ga nazad, opet moli. Ja nista... On postade malo dosadan pa i ja promrmljam da se odmakne. Napokon se pomaknuh nekoliko metara, guzva neka da Bog sacuva. Ovaj sve za mnom, kuca na staklo, "daj, nemam nista da jedem". Sjetim se kako imam nekoliko kifli u pretincu za rukavice. Izvadim kifle, i pruzam mu ih kroz prozor. Govorim da uzme, da jede. On odgovara kako nece kifle, trazi pare, bezobrazno. Kaze: "Vidi kod tebe dobrog auta, a meni dajes kifle. Eno imas tamo para, daj meni, ne budi takva pi***". Imao sam nekog sitnisa ali mi nije palo na pamet da mu dam ista. Otimam mu kifle, zatvaram prozor. On se naljutio i poceo prvo da psuje, a zatim da me kune raznoraznim kletvama. Kontam, aj sta me briga, ciganska posla, neka ide u neku stvar. Kad odjednom "gruh"! Cigo hrabar! Udario mi nogom u vrata. Jos ne bjezi nego stoji i prkosi. A ne! Auto si mi udario! Izadjem iz auta, ciga vadi noz. Prilazi da me zbode. Naravno, dobio je takve batine da ih nece nikad zaboravit. Kako se to kod nas u narodu kaze, krv je propisao. Da mu situacija bude gora, covjek iza mene je izasao da mi "pomogne", pa ga je i on namlatio. Pritrcali su drugi mali "saradnici" da ga podignu. I oni takodjer kunu, psuju.

Cesto prolazim tom raskrsnicom, zadesi se opet guzva, ali tog cige nema. Pitam se je li naucio lekciju jer njima jedino batina do mozga dopire.

Ljudi, ne dajte im pare, ne dajte im nista! Ni vasoj djeci niko nece dati nista osim vas samih. Rad i samo rad. Dok cigani i svi drugi prosjaci ne postanu toga svjesni, ne treba im nikakva pomoc! Najbolja pomoc je dati im lopatu i krampu, neka osjete kako je zaraditi hljeb u BiH!
User avatar
boogy
Posts: 961
Joined: 28/04/2005 13:02

#61 Re: Djeca prosjaci

Post by boogy »

Nikada ne dajem novce toj djeci jer je vrlo jasno da se radi o zlostavljanju i izrabljivanju te na taj način samo potpomažem takvu vrstu kriminala. Potrebno je edukovati narod da davanjem milostinje samo pomažu širenju prosjačanja, a ono je vrlo unosan biznis. Mislim da se upravo ovom metodom "ne davanja" milostinje ovaj problem jedino može riješiti. Ne znam jesu li na ovaj način, ali npr. u Zagrebu ja nisam vidio prosjake na ulicama.
pshhh
Posts: 446
Joined: 16/01/2010 23:26

#62 Re: Djeca prosjaci

Post by pshhh »

Blobi wrote:Odlicna tema, ali ne postoji rjesenje za ovaj problem. Bavim se takvom vrstom posla da non-stop putujem gradom, od klijenta do klijenta i ugovaram poslove. Nekoliko puta sam na rasrsnici kod studentskih domova na Nedzaricima vidio kako se odvija "smjena" i predaja "pazara" nekom "vrhovnom" glavonji. Jednom sam cak vidio da cijela klapa djecaka i djevojcica izlazi iz nekog velikog novijeg Mercedesa.
Drugi put to snimi mobitelom i prosljedi emailom policiji.

Ovo jedino može policija spriječiti.

Stoga, što više zovite sa vašim mobitela 122 i prijavljujte ih gdje god ih vidite.

Poziv je u potpunosti besplatan.
Gospoda Ministarka
Posts: 4111
Joined: 04/07/2009 12:46

#63 Re: Djeca prosjaci

Post by Gospoda Ministarka »

Blobi wrote:Kaze: "Vidi kod tebe dobrog auta, a meni dajes kifle. Eno imas tamo para, daj meni, ne budi takva pi***". Imao sam nekog sitnisa ali mi nije palo na pamet da mu dam ista. Otimam mu kifle, zatvaram prozor. On se naljutio i poceo prvo da psuje, a zatim da me kune raznoraznim kletvama. Kontam, aj sta me briga, ciganska posla, neka ide u neku stvar. Kad odjednom "gruh"! Cigo hrabar! Udario mi nogom u vrata. Jos ne bjezi nego stoji i prkosi. A ne! Auto si mi udario! Izadjem iz auta, ciga vadi noz. Prilazi da me zbode. Naravno, dobio je takve batine da ih nece nikad zaboravit. Kako se to kod nas u narodu kaze, krv je propisao. Da mu situacija bude gora, covjek iza mene je izasao da mi "pomogne", pa ga je i on namlatio.
:thumbup: :thumbup: :thumbup:

Znam da drugacije nisi moga i svaka cast.
Blobi wrote:neka osjete kako je zaraditi hljeb u BiH!
:thumbup:
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#64 Re: Djeca prosjaci

Post by JThomas »

jedino rješenje je da narod prestane davati. sve ostalo je paušalno, čak i hapšenja i deportovanja.

ima dom u pazariću, dom na bjelavama, ima milion staraca koji žive sami od penzije od 250 KM, ima milion drugih ljudi kojima stvarno treba, humanitarnih akcija i organizacija...svega ima. siromaha kojima stvarno treba zaista ne nedostaje.

ali kad dajete prosjaku na ulici...ustvari ne dajete njemu, nego ceribaši iz vranja ili odakle već koji živi k'o car.
crnaguja
Posts: 66
Joined: 21/10/2008 12:42

#65 Re: Djeca prosjaci

Post by crnaguja »

100% ste svi u pravu jer dajući novac toj djeci i ženama sa malom djecom koji prose, osigiravamo siguran ostanak na ulici i dalje izrabljivanje od strane ološa i kriminalaca koji im uzmu sve što dobiju.
Jedino dam nekoj starijoj osobi koja vjerovatno nema ni penzije, pa je primoran(a) da prosi.
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#66 Re: Djeca prosjaci

Post by minjonja »

Gospoda Ministarka wrote:
frngla wrote:licno sam gledao kad je vjerovatno ceribasa sa bmw-om ne starijim od 3-4 godine dovukao puno auto djecurlije da ih ostavi na raskrsnici u nedzaricima, tad sam se uvjerio da je "to to" i pare im ne dajem, sok, cigaru, bilo sta drugo moze... moj prijedlog bi bio da se postave kutije po trznim centrima, kaficima, apotekama i tako tim mjestima (kutije kao za merhamet) da se izgradi dom za djecu i svu onu djecu da pokupi socijalna sluzba i da ih smjesti kako treba, da se djeca mogu skolovati i postati normalni ljudi...

Bile su im izgradene zgrade, naselje ja mislim u Ilijasu... vidjeli smo kako je to zavrsilo... ja jednostavno nevjerujem da Romi (da ne fasujem ban) cergasi mogu da promjene nacin zivota... to su ljudi kojima je u genima da prosjace i skitaju.
prije bih rekla da imaju genetski kod takav da imaju takav nos, takvu kosu, takvu gradju i takvu boju koze zbog koje niko ne zeli da ih zaposli i zbog cega zive takvim zivotom kakav jeste.

stvarno mi je glupo ovo razdvajanje ljudi. ima roma svakavih, kao i bosanaca. isto tako ima i roma postenih, kao i bosanaca.

cesto se cuje "nece dati romu, ali da nasem jer se vidi da stvarno nema". ne znam po cemu to neko vidi da stvarno nema. ima onih nena, nasih, sto im ljudi daju, kao nisu to romi, njima mozes davati, a malo kasnije vidis vadi cigare iz dzepa. ima ona jedna, sto dile spominje, sto ide od vrata do vrata i spominje da ima nekakvu bebu i trazi hrane. cesto je vidim kad ide na posao. radi na relaciji dobrinja-hrasno, mozda je ima i u gradu. uglavnom, kad god sam je vidjela, imala je barem 3 pune kese topsa, voca, spageta, rize, brasna, salame, sira, tunjevine, pasteta, supa, namaza raznih, ulja itd. vise hrane ima u jednoj kesi nego ja u frizideru i meni laze i spominje nekakvu bebu ima par godina. ne jede joj ta beba garant vagon hrane dnevno. meni vise ne dolazi kako sam joj odbrusila jednom.

ko god zeli da pomogne, ima narodna kuhinja, caritas, crveni kriz, dom pazarici, bjelave, djecije selo... oni pomazu onima kojima stvarno treba. sta god zelite da donirate, hrane,odjece, para, javite se njima. znate da ce otici u dobre ruke.
kEN0
Posts: 881
Joined: 01/07/2006 15:27
Location: Sarajevo

#67 Re: Djeca prosjaci

Post by kEN0 »

uglavnom ti novci ne idu njima vec ljudima koji su ih tu postavili...

a oni prave tu djecu da bi im upravo ta djeca donijela novac, jer ti kad vidis ono jadno dijete, sazalis se, das marku-dvije i u glavi furas sliku da ce za tu marku dvije kupiti djetetu mlijeko, hranu ili nesto slicno, ali to nije tacno i tako sve u krug...

prave djecu da bi im zaradjivali, gamad !
maya83
Posts: 117
Joined: 17/10/2009 13:11

#68 Re: Djeca prosjaci

Post by maya83 »

Porodični portal Ringeraja.ba pokreće akciju STOP DJECIJEM PROSJACENJU! Zbog značaja ovog problema udruženje DjeCa se aktivno priključilo akciji.
Odgovornima će uz prikupljene potpise građana biti poslano i sljedeće pismo:

Postovani,
Ovim putem vam dostavljamo apel kroz potpisanu peticiju građana Kantona Sarajevo da se na ulicama grada Sarajeva krene u ozbiljnu akciju zbrinjavanja djece koje se zloupotrebljavaju u svrhu prosjačenja. Kao građani ovog grada, upućujemo apel svim odgovornim u lancu odgovornosti tako da vas pozivamo da ozbiljnije pristupite ovom problemu i zaštitite svako dijete ovog grada. Svakodnevno se susrećemo sa ovim problemom, ali ne zelimo više zatvarati oči pred očiglednom zloupotrebom dojenčadi i maloljetne djece. Pozivamo vas na građansku i službenu dužnost da osigurate naš životni prostor, našu djecu. Jer, ipak su i to naša djeca ili možda nisu? Ovo pismo , apel, peticija je samo jedan pokazatelj koji govori da imamo svijest građana, da smo mi ipak dostojanstveni. Stoga vas pozivamo da riješite ovu negativnu stranu našeg grada, zaštite djecu i omogucite im bolje sutra! Pismo sa peticijom ce se poslati, Ombudsmanima BiH, Kantonalnom MUP-u i Centrima za socijalni rad, kao i Ministarstvu za ljudska prava, izbjeglice BIH!
Ono, sto nam treba imena i prezimena, kao i brojevi L.K. , koje mozete poslati na email: [email protected] sa naznakom za akciju :STOP DJEČIJEM PROSJAČENJU!


Znam da ce te se odazvati ovom nasem pozivu, tako da vam unaprijed hvala, jednostavno moramo dici glas!
User avatar
NekoIzMase
Posts: 1884
Joined: 03/07/2007 17:16
Location: Sarajevo

#69 Re: Djeca prosjaci

Post by NekoIzMase »

Koliko znam, zakon za ovo prosjacenje je donesen i razlog zbog kojeg se ne implementira je stvar nase policije. Vaznije je hvatati pjesake na crvenom i uzeti sigurne novce nego li suzbiti ovaj vid kriminala (uzimam to kao primjer jer je trenutno najaktuelnije). No, kakav dojam prosjacenje (organizovani kriminal) ostavlja na turiste je posebna prica. Razgovarao sam sa grupom ljudi iz USA, sa brojnim kolegama sa bliskog istoka i brojnih drugih zemalja, ljudima koji su bili u BiH i pored svega lijepog i svih prijatnih dojmova niko ne zaboravi i cinjenicu da na svakom koraku ljudi u BiH traze novac tj. prosjace. U svijetu ostavljamo dojam sirotinje i neimastva i sve dok se ovaj problem ne rijesi mi cemo za sve strance biti jad i bijeda. Ne kazem da u ovoj zemlji nemamo drugih prioriteta kao sto su investicije u industriju ili sta sve ne, jer istina je da smo jedna siromasna zemlja, ali od necega treba krenuti. S obzirom da imamo mnogo toga lijepog za ponuditi, nase vladajuce strukture bi se trebale pozabaviti ostavljanjem lijepog dojma na ljude koji nas posjecuju a nikako dojam neradnika i sirotinje (koju niko ne cijeni danas).
I da, slazem se sa pshhh, broj 122 je besplatan samo ga trebamo okrenuti i prijaviti svaki slucaj prosjacenja.
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#70 Re: Djeca prosjaci

Post by melbaa »

Evo upravo mi je jedna Romkinja pozvonila na vrata.
Samo kazem "Nemam nista" i zatvorim vrata.
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#71 Re: Djeca prosjaci

Post by duboka_misao »

melbaa wrote:Evo upravo mi je jedna Romkinja pozvonila na vrata.
Samo kazem "Nemam nista" i zatvorim vrata.
ako imas spijunku i ne otvaraj, pocesto znaju biti izvidnica ima li koga kuci i koliko vas je, skupljaju info za daljnju operaciju opuhavanja tvog stana.
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#72 Re: Djeca prosjaci

Post by melbaa »

Odmah nazovite policiju na broj 122 sa vašeg mobitela i prijavite prosjaka.

Poziv je u potpunosti besplatan.
[/quote]

Naravno da treba zvati policiju na 122, i vjerujem da ce izaci odmah na lice mjesta. Ali je pitanje sta onda. Privedu sudiji za prekrsaje, sudija primjeni zakon, posalje ga u zatvor (ako ima mjesta) na par dana (njemu/njoj to dodje ko mali odmor u toplom i sa hranom) i onda ih puste a oni opet.
Kako neko rece ranije, problem treba rjesavati sistematicnije. Riba je uvijek smrdila od glave. Mi imamo institucije, ali nemamo dovoljno novaca u budzetima izdvojenih za rad tih insitucija kako treba. Nema dovoljno novaca da se kapaciteti prosire. A zasto? Pa naravno resona ministarstva kad se budzet pravi ne traze novaca tj. ne obazloze situaciju i potkrijepe dokazima da im se mora dati vise novaca da pocnu rjesavati problem.

A dok se ne promijeni nesto na vrhu - dok ne skuzimo da nam ta riba smrdi i da je treba baciti i nabaviti drugu, ostaje samo da ne dajemo tim prosjacima nista pa ce i oni nestati valjda.

Neko spominje stare i iznemogle. Nebih da grijesim duse, ali nisam sigurna da li i njima treba dati. Sjecate li se one starice pred starim Robotom u Hrasnom. Ona sto sjedi pred izlazom (ruku na srce nekad sam je vidjala da uzme metlu pa pomete ispred tog ulaza - izlaza), nerjetko dnevno nakupi i vise od 100 KM :-)
Prijateljica mi prica da je jednom prisla da joj da nesto novaca, a ova veli "Ne moras, ti si vec danas jednom dala." :-)

Jeste tesko gledati i tu djecu i te starce ali .... pitam se da li cu rijesiti njihove probleme ako im dam koji pfening?
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#73 Re: Djeca prosjaci

Post by melbaa »

duboka_misao wrote:
melbaa wrote:Evo upravo mi je jedna Romkinja pozvonila na vrata.
Samo kazem "Nemam nista" i zatvorim vrata.
ako imas spijunku i ne otvaraj, pocesto znaju biti izvidnica ima li koga kuci i koliko vas je, skupljaju info za daljnju operaciju opuhavanja tvog stana.
Pa onda je bolje da otvorim da vide da ima neko u kuci :)
User avatar
Cholina_Lokica
Posts: 11119
Joined: 20/10/2008 23:16
Location: ...

#74 Re: Djeca prosjaci

Post by Cholina_Lokica »

melbaa wrote:
duboka_misao wrote:
melbaa wrote:Evo upravo mi je jedna Romkinja pozvonila na vrata.
Samo kazem "Nemam nista" i zatvorim vrata.
ako imas spijunku i ne otvaraj, pocesto znaju biti izvidnica ima li koga kuci i koliko vas je, skupljaju info za daljnju operaciju opuhavanja tvog stana.
Pa onda je bolje da otvorim da vide da ima neko u kuci :)
upravo, meni su jednom tako, pozvonili ja pogledala vidim prosjaci nisam otvorila, proslo par minuta vrata stana se otvaraju :-)
ajde_vise
Posts: 364
Joined: 25/03/2008 19:12

#75 Re: Djeca prosjaci

Post by ajde_vise »

sta je bilo dalje?

ne mozes ostavit tako nedovrseno ccc
Post Reply