Djeca prosjaci

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
smurf
Posts: 70206
Joined: 01/08/2008 10:53
Location: vjerna ŽEKIPA

#251 Re: Djeca prosjaci

Post by smurf »

Ima ovdje na temi jako puno prica, mislim da ima i jednom nasem forumasu koji je svaki dan davao malom Romu marku-dvije i kada je prodavao auto mali dovede svoju nanu da kupi isto. A nije rijec o par hiljada maraka :-)

Zafrkan je to "posao"...
tetka69
Posts: 37
Joined: 01/11/2012 21:00

#252 Re: Djeca prosjaci

Post by tetka69 »

Dati novac prosjaku ili ne ? Jedna od VELIKIH dilema s kojom se susrecem iz dana u dan i prosto pojma neznam kako da se ponasam ... zao mi onu djecu ,malo ,malo oplacem , u vecini slucajeva dam koliko imam i mogu al' kad me slome druge situacije i kad mi nema gdje pod kozu tude frke , produzim i gotovo .Sta ja kao pojedinac mogu uciniti ?
Pa i da imam carobni stapic i svim prosjacima dam koliko im treba za normalan zivot , pola , ako ne i vise bi ih opet prosilo .
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#253 Re: Djeca prosjaci

Post by nino90 »

juce nena neka prosi tamo gdje je zeljo 2. bosa sa stapom hoda ondje, mozda je imala nesto kao zavoj po nogama. Strasno, vani snijeg hladno a ona onako vani, zna li neko newto vise o toj neni? Nije valjda da su gazde dotle dosli da ih takve na ulicu salju?
gerberica
Posts: 4944
Joined: 26/07/2011 22:28

#254 Re: Djeca prosjaci

Post by gerberica »

reni-90 wrote:juce nena neka prosi tamo gdje je zeljo 2. bosa sa stapom hoda ondje, mozda je imala nesto kao zavoj po nogama. Strasno, vani snijeg hladno a ona onako vani, zna li neko newto vise o toj neni? Nije valjda da su gazde dotle dosli da ih takve na ulicu salju?
Znam ja da to radi godinama i da dnevno ukrupni preko 150 Km, pa sad skontaj jel ne moze odvojiti za cipele ili je to najbolji nacin da se zaradi .
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#255 Re: Djeca prosjaci

Post by O'zone »

reni-90 wrote:juce nena neka prosi tamo gdje je zeljo 2. bosa sa stapom hoda ondje, mozda je imala nesto kao zavoj po nogama. Strasno, vani snijeg hladno a ona onako vani, zna li neko newto vise o toj neni? Nije valjda da su gazde dotle dosli da ih takve na ulicu salju?
Ih da je živa i zdrava koliko ona dugo prosi bosa po zimi :roll: ja da jednom skinem obuću i prohodam kao ona ujutro bi me na tabutu pronosali po Vlakovu
Melami
Posts: 2563
Joined: 25/10/2004 04:43

#256 Re: Djeca prosjaci

Post by Melami »

reni-90 wrote:juce nena neka prosi tamo gdje je zeljo 2. bosa sa stapom hoda ondje, mozda je imala nesto kao zavoj po nogama. Strasno, vani snijeg hladno a ona onako vani, zna li neko newto vise o toj neni? Nije valjda da su gazde dotle dosli da ih takve na ulicu salju?
najbolji nacin da dobije pare od naivnih ljudi.
User avatar
respo
Posts: 12675
Joined: 15/08/2009 05:26
Location: ->oʞɐdoɐu ǝʌs ǝuǝɯ poʞ<-

#257 Re: Djeca prosjaci

Post by respo »

NE DAJITE NOVCE PROSJACIMA
User avatar
Neradnik
Posts: 6743
Joined: 14/11/2012 22:50
Location: na forumu

#258 Re: Djeca prosjaci

Post by Neradnik »

što bolan sevap je :razz:
chevap je ocam :mrgreen:
User avatar
burekdzijabezmesa
Posts: 896
Joined: 29/11/2012 02:31
Location: Alpašino moje voljeno

#259 Re: Djeca prosjaci

Post by burekdzijabezmesa »

jadna djeca :( :roll:
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#260 Re: Djeca prosjaci

Post by zvrk »

slikovit prikaz sudbine djetetea prosjaka

pa im vi dajite pare i produzavajte im ropstvo

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/dvoipog ... -se-smrzne
sha_ba
Posts: 55933
Joined: 17/11/2011 12:16

#261 Re: Djeca prosjaci

Post by sha_ba »

zvrk wrote:slikovit prikaz sudbine djetetea prosjaka

pa im vi dajite pare i produzavajte im ropstvo

http://www.avaz.ba/vijesti/teme/dvoipog ... -se-smrzne
Boze sacuvaj :(
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#262 Re: Djeca prosjaci

Post by un1ted »

Da li mi neko moze reci da li su ove slike dovoljne i da li mogu uraditi nesto s njima da posaljem policiji ili sta vec. Naime, danas u passatu lik je natrpao barem 8 djece i vozi ih valjda kuci. Vidio sam da je skrenuo na raskrsnici ka FDS-u. Ako treba i licno cu dati iskaz!!!!



Nisam uspio vise slika napraviti u voznji jbga...
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#263 Re: Djeca prosjaci

Post by un1ted »

Iko ?
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#264 Re: Djeca prosjaci

Post by zambaklija »

un1ted wrote:Iko ?
pa po kom osnovu??slika kao ovakva nedokazuje ništa :roll:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#265 Re: Djeca prosjaci

Post by un1ted »

Mogu ga upratiti po ovim podacima. FIno se vide registracije, a kada ublizis na mobitelu mozes nabrojati barem petero djece u autu...
User avatar
zambaklija
Posts: 2734
Joined: 27/03/2008 14:56
Location: budžak

#266 Re: Djeca prosjaci

Post by zambaklija »

un1ted wrote:Mogu ga upratiti po ovim podacima. FIno se vide registracije, a kada ublizis na mobitelu mozes nabrojati barem petero djece u autu...
pa uprati ga,dokumentuj i prijavi :roll:
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#267 Re: Djeca prosjaci

Post by un1ted »

Zar to nije posao policije ili socijalne sluzbe !?
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#268 Re: Djeca prosjaci

Post by dezurni_ucenik »

Pade prije sedmicu dvije neki dedo na Bascarsiji,valjda se okliznuo.Ljudi se okupili oko njega da ga podignu,vidi se da mu se zamantalo u glavu,u polu-nesvjesti mu prilaze dva mala cigosa: cikoooo,imas pola markeeee . :D
azdralovic
Posts: 4437
Joined: 29/05/2010 21:46

#269 Re: Djeca prosjaci

Post by azdralovic »

reni-90 wrote:juce nena neka prosi tamo gdje je zeljo 2. bosa sa stapom hoda ondje, mozda je imala nesto kao zavoj po nogama. Strasno, vani snijeg hladno a ona onako vani, zna li neko newto vise o toj neni? Nije valjda da su gazde dotle dosli da ih takve na ulicu salju?
nisu joj jednom dobronamjernici kupili cipele, i onda je sutra opet sretnes bosu :-)
User avatar
MOSALJOZE
Posts: 120392
Joined: 26/11/2012 20:09
Location: Republika Bosna i Hercegovina

#270 Re: Djeca prosjaci

Post by MOSALJOZE »

Ne upratih previše,ali znam da imaju centri u kojima djeca koja su na ulicama provode vrijeme.Al to "ne pije vode",jer znam čovjeka koji tu djecu lično sklanja sa ulica.I oni su u tom centru tamo vamo i sutra dan oni na drugoj raskrsnici ista priča.
FreakyStyley
Posts: 5334
Joined: 25/03/2008 08:52
Location: Zenica

#271 Re: Djeca prosjaci

Post by FreakyStyley »

CVIKERASH wrote:Pade prije sedmicu dvije neki dedo na Bascarsiji,valjda se okliznuo.Ljudi se okupili oko njega da ga podignu,vidi se da mu se zamantalo u glavu,u polu-nesvjesti mu prilaze dva mala cigosa: cikoooo,imas pola markeeee . :D
Kontaju ga zajebat dok je jos osamucen. :oops: Namazano je to.
User avatar
_turpija_
Posts: 676
Joined: 24/02/2012 14:29
Location: Miljacka

#272 Re: Djeca prosjaci

Post by _turpija_ »

gerberica wrote:
Gospodin_bez_kravate wrote:To onaj malac na carsiji jel sto lici na tifusara? :roll:
Ih ima ih koliko hoces unosan poso tebra 8-)

aha

Eh taj mali tifusar, doduse ja sam kontala da je zensko, prije 2 dana dodje , cucnu pored Kolobare, tj pored mjenjacnice i ono kad ko prolazi podje se tresti, kad nema nikoga ne trese se... i za 20 minuta uzeo je hladnih 50 km.
Kako ko izlazi iz mjenjacnice baci mu 5 KM, neko 10 i pokupi i ode, vraca se za jedno sad , skontao valjao dobra lokacija :-) i ponovo, sve isto... Prilazi mu jedna teta i lijepo se prestavlja imenom i prezimenom i kaze da je socijalni radnik, i pita ga sto prosi, ko ga tjera... Kaze on natjero ga babo, a babo sjedi u kolobari.... i udje ona s djetetom u tome je dosla i policija. Izlaze iz Kolobare, 2 policaja "masni" debeli brko ciko, a socijalna radnica i taj mali tifusar....

I kontam se hajd fakat vvidi nesto rade po tom pitanju.... :run:

Nije proslo dva sata eto malog tifusara na isto mjesto, sa istom kutijom i halalili, halali....


Pa ti budi pametan i kontaj da sesto moze rijesiti... :x
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#273 Re: Djeca prosjaci

Post by mayab »

Organizatori prosjačkih grupa u Sarajevu dnevno zarađuju više od 4.000 KM
Organizatori prosjačkih skupina u Sarajevu koji imaju i do 40 djece u svojim "timovima" dnevno zarađuju više od 4.000 KM u situaciji kada statističke agencije objavljuju podatak da prosječna mjesečna plaća u BiH iznosi oko 830 KM.

Čelnici organiziranog prosjačenja u Sarajevu su nezaposlene osobe koje na biroima za zapošljavanje nemaju evidentiran nijedan radni dan, a zahvaljujući dobro razrađenoj metodologiji "biznisa" vlasnici su skupocjenih stanova na atraktivnim lokacijama i vozaju automobile u vrijednosti višoj od 50.000 KM.

Iz mobilnog tima za prevenciju prosjačenja koji djeluje pri kantonalnom Centru za socijalni rad, Sarajevo za Agenciju Fena kažu da na putu za rješavanje ovog problema stoje djeca koja su angažovana iz drugih gradova i kantona, a za koje ne vrijede zakoni u KS-u, a odnose se na krivična djela u vezi s prosjačenjem.

U Sarajevu najviše maloljetnih prosjaka ima na području općine Centar, Novi Grad i Novo Sarajevo, a osim djece iz Sarajeva angažovana su djeca iz Kaknja, Visokog, Gradačca, Gračanice i Modriče, omjer "domaćih i stranih" prosjaka je pola - pola.

Iz mobilnog tima navode da su organizatori upoznati o tome da MUP-ovi i centri iz Kantona Sarajevo ne mogu djelovati nad maloljetnicima iz drugih kantona i zbog toga dovode djecu iz Republike Srpske ili drugih kantona.

U zavisnosti od događaja u gradu, mobilni tim dnevno na saslušanje privede od petoro do 40-oro djece.

Stručni saradnik za borbu protiv trgovine djecom Senad Dorović je u izjavi za Fenu kazao da neka djeca krenu u dnevni centar i saslušaju govor pedagoga, spremni su na saradnju, ali dok ne izađu na ulicu, a za neku djecu moraju angažirati policijske službenike.

Dorović navodi da do sada nije bilo pokrenutih sudskih sporova protiv organizatora ove vrste kriminala, iako je mobilni tim dostavljao prikupljenu dokumentaciju.

Zbog velikog broja turista i gostiju u Sarajevu mobilni tim trenutno radi u dvije smjene, dok je broj intervencija izvan sezone znatno smanjen jer odlaze u Mostar ili prema moru.

Za angažiranje prosjaka iz udaljenih gradova su osigurani smještaj i hrana u Sarajevu, to jedino i dobiju kao naknadu za prosjačenje, a koji dolaze iz Kaknja ili Zenice svaki dan putuju vozom.

Njihov rad se nadgleda, a svakih 20 minuta im se uzima novac koji zarade.
I STA RADI KRIM POLICIJA I DRZAVNO TUZITELJSTVO???
User avatar
subasic
Posts: 131
Joined: 25/05/2012 11:51

#274 Re: Djeca prosjaci

Post by subasic »

Katastrofa - zasto ne zabrane prosijacenje to mi nije jasno !!!
User avatar
Truba
Posts: 81795
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#275 Re: Djeca prosjaci

Post by Truba »

garant neko iz vlasti ima procenat


a što ne uvedu kazna za davanje para prosjacima 50 marak na licu mjesta

eee to bi bio potez

umjesto prosjacima dajite u narodne kuhinje
Post Reply