Djeca pod staklenim zvonom???

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#51

Post by mamica papucarka »

poplava wrote:Nije to nista, horor je kad odes sa dermatitisom na more, kao kazu doktori to ce pomoci. Onda te na plazi gledaju kao da dijete ima kugu pa bjeze od vas, kolutaju ocima, cude se i slicno. A onda se jos to sve pogorsa pa odes doktoru, on kaze: ovako nesto nisam vidio u zivotu, najbolje se vi spakujte kuci odmah sad...
od tetke mala je imala tako jak dermatitis. Sad je vec cura i zna joj se ponekad javit :( I znam da su cesto isli na more.
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#52

Post by encian »

mamice, slazem se za umjerenost i zdravu pamet. ali stvarno krompir odlicno obara temperaturu, a hrana se i dan danas moze super zdravo napraviti. sendvic od ostataka jucerasnjeg rucka/vecere puno je bolji izbor od hrenovki, salama i slicnih ... ja sam kao dijete bila stalno bolesna, krajnici su mi bili upaljeni svake 2, 3, 4 sedmice. ali nakon sto sam ih izvadila nisam imala razloga da idem doktoru sljedecih 11 godina. a doktor je rekao mami da me pusti da jedem cokolada koliko hocu, jer djeca su pametna i ja sam nesto nasla tu sto mi pase :-) (iako mislim da je doktor malo skrenuo, ipak sam jela kilama, i, Bogu hvala, prava-zdrava).

sto se higijene tice, moja je mama sizila samo zbog cuka i maca. kad god bih vidjela sta cupavo ja sam to gnjavila dok me mama ne bi natjerala u kucu da skine pola njihovog krzna s mene. bojala se parazita, to je sve. ali ne sjecam se perioda kad nismo imali nesto krzneno.

chupka i lara, svoje prijateljice savjetujte da rode jos jedno dijete. ovakvi se ekstremi malo poprave kad ze paznja podijeli. ja sam misljenja da i ovakvi slucajevi trebaju da se tretiraju u socijalnim sluzbama.

slazem se takodjer da veza izmedju izlozenosti i odsustva bolesti nije tako neposredna. zagadjenje sredine, metali u vodi, izgrebani teflon (znate li da je prakticno neunistiv i da je pronadjen u pupcanoj vrpci novorodjenih beba) svi imaju uticaj. psiholosko zdravlje okoline, problemi i sve ostalo sto ne mozemo ni zamisliti utice na nase zdravlje. ono sto zaboravljamo jeste da i mi sami svojim izborom i razmisljanjem mozemo uticati na isto.

dopustite mi jos da se osvrnem na vrtice ovdje u japanu, pa i na skole. ovo bosancerosa sto su primorani da salju djecu tamo, vrlo su nesretni. isti su komentari sa bolestima. u svakom trenutku cini mi se mozete vidjeti najmanje petero slinave djece u razredu (ovo sama tvrdim jer sam jedno vrijeme radila u osnovnoj skoli). skola/vrtic nazove roditelja da dodje jer dijete ima temperaturu, mama popodne krkne nesto tipa paracetamola i sutra dijete posalje opet. prekosutra se prica ponavlja. jedno je dijete fasovalo i scarlet fever (zaboravih kako se ovo prevede) i vaske. moja se mama ne sjeca da je iko u mom obdanistu dobio ista od ovoga.
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#53

Post by mamica papucarka »

e jos mi samo vaske trebaju na sav ovaj jad :roll: A cula sam za nekoliko slucajeva da su se djeca u vrticu zausljivila pa donijela kuci.
Moja prijateljica je kosu do pola ledja osisala skroz na kratko zbog vaski koje je mala donijela iz vrtica. :shock:
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#54

Post by modesti »

U vrtiću starijeg klinca se pojavile vaške :-) i ja ga povučem iz vrtića (jedan petak plus vikend) jer je mlađi imao 4,5 mjeseci i javila mu se ona alergija. Još su mi samo vaške falile, a on upaljen skroz :roll:

Mislim da je to bio (barem dosad) plafon mog "staklenog zvona" 8-)
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#55

Post by mIRCerka »

scarlet fever ti je Sarlah.
Vashke...pojavile se opet...nervira me sto svi sute o tome, a cujem puno roditelja iz nekoliko O.S. da su im razrednice ili uciteljice skrenule paznju da provjeravaju tjeme djeteta jer je NEKO dobio vashke...
Vashke nisu problem...jbg, ako vam se gadi, zovite me, ja ionako mackama trijebim buhe, dosta je slicno to :D
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#56

Post by modesti »

Vaške su smiješne, ali gadne- bljak.

Mi smo odmah, preventivno, malom oprali kosu nekim šamponom... ili se ošišati na ćelavo pa ih nema.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#57

Post by mIRCerka »

modesti wrote:Vaške su smiješne, ali gadne- bljak.

Mi smo odmah, preventivno, malom oprali kosu nekim šamponom... ili se ošišati na ćelavo pa ih nema.
Ali niposto djetetu glavu prati u nafti i ostalim derivatima.
BILO JE I TOGA samo da znate.
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#58

Post by cHupjahalic@ »

@encian ne vidjam ja taj par cesto, ali svi ostali koji ih poznaju pricaju isto. dobili su jos jedno dijete i ostali su isti. par ovih stvari sto sam napisala se desilo nakon sto su imali jos jedno dijete. ponasaju se i prema ovoj maloj isto - bas zadnji put kad sam ih srela drugoj maloj je bilo samo 7 mjeseci pa ako dijete podje samo malo baliti ODMAH se presvlaci (ne smije ni kap djecije pljuvacke ostati na majici).
daj boze da se promijene, ali cisto sumnjam... :roll:

a sto se tice skidanja temperature... ni rakija, ni krompiri nisu potrebni (mada se slazem sa encian da se krompiri mogu koristiti ako vec neko od roditelja zeli da to koristi), jer svi imate cesmu i hladne vode... tusirajte dijete u hladnijoj vodi (ni mlaka ni potpuno hladna - izmedju) ili umotajte dijete u mokar carsaf.

mislim da djecu vise isplasimo mi odrasli sa svojim reakcijama (kad npr dijete padne a mi se odmah stresemo, trcimo i jaucemo).

hajde bogati, ja sam padala, krv tece i lijek mi je bio da samo malo zemlje pospem i tako krv prestane da tece. :D
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#59

Post by cHupjahalic@ »

mIRCerka wrote:
modesti wrote:Vaške su smiješne, ali gadne- bljak.

Mi smo odmah, preventivno, malom oprali kosu nekim šamponom... ili se ošišati na ćelavo pa ih nema.
Ali niposto djetetu glavu prati u nafti i ostalim derivatima.
BILO JE I TOGA samo da znate.
vjerujem da ima i dan danas ljudi koji u to vjeruju. :roll:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#60

Post by mIRCerka »

cHupjahalic@ wrote:@encian ne vidjam ja taj par cesto, ali svi ostali koji ih poznaju pricaju isto. dobili su jos jedno dijete i ostali su isti. par ovih stvari sto sam napisala se desilo nakon sto su imali jos jedno dijete. ponasaju se i prema ovoj maloj isto - bas zadnji put kad sam ih srela drugoj maloj je bilo samo 7 mjeseci pa ako dijete podje samo malo baliti ODMAH se presvlaci (ne smije ni kap djecije pljuvacke ostati na majici).
daj boze da se promijene, ali cisto sumnjam... :roll:

a sto se tice skidanja temperature... ni rakija, ni krompiri nisu potrebni (mada se slazem sa encian da se krompiri mogu koristiti ako vec neko od roditelja zeli da to koristi), jer svi imate cesmu i hladne vode... tusirajte dijete u hladnijoj vodi (ni mlaka ni potpuno hladna - izmedju) ili umotajte dijete u mokar carsaf.

mislim da djecu vise isplasimo mi odrasli sa svojim reakcijama (kad npr dijete padne a mi se odmah stresemo, trcimo i jaucemo).

hajde bogati, ja sam padala, krv tece i lijek mi je bio da samo malo zemlje pospem i tako krv prestane da tece. :D
Najlakse je mokre carape stalno mijenjati...umjesto carsafa...

A sto se padova tice, ima i prevelikih kulera...
vrtic, Sestricni 5 godina, zovu me u 11 i kazu JUTROS U SETNJI U 8 i 30 MALA SE OKLIZNULA MALO MI MISLILI PROCE ETO BOLI JE RUKA ja u vrtic, podlaktica ko bumerang, ja u hitnu, rucica slomljena...
:x

Samo balans izmedju extrema spasava i vas i dijete.
:D

Chupka, ja sam mislila da kosa brze raste ako je operes u lokvi u kojoj ima zabokrecine :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#61

Post by mIRCerka »

I bas zbog toga sto jos uvijek ne mogu iskulirati sve debile oko sebe, jos uvijek imam macke i jos uvijek nisam rodila svoje dijete :D
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#62

Post by poplava »

mamica papucarka wrote:
poplava wrote:Nije to nista, horor je kad odes sa dermatitisom na more, kao kazu doktori to ce pomoci. Onda te na plazi gledaju kao da dijete ima kugu pa bjeze od vas, kolutaju ocima, cude se i slicno. A onda se jos to sve pogorsa pa odes doktoru, on kaze: ovako nesto nisam vidio u zivotu, najbolje se vi spakujte kuci odmah sad...
od tetke mala je imala tako jak dermatitis. Sad je vec cura i zna joj se ponekad javit :( I znam da su cesto isli na more.
U principu, more pomaze. Proslog ljeta su rane nestale za 15-tak dana mora. Osim ako se koza ne inficira zlatnom stafilokokom - onda je to kao sto rekoh horor...
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#63

Post by cHupjahalic@ »

mIRCerka wrote:Najlakse je mokre carape stalno mijenjati...umjesto carsafa...
zavisi koliko je dijete i kolika je temperatura. i carsaf je praktican. :)
a za velike moze i kanta hladne vode (ja to radim kad imam temperaturu), noge ubacis i "kunjas" :D dok se ne stabilizuje (i tusiranje naravno :) ).

@poplava stvarno mi je zao sto kroz to prolazite. nisam upoznata sa dermatitisom, interesuje me koje su sanse da se sve to poboljsa u toku djetetovog razvoja? :roll:
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#64

Post by cHupjahalic@ »

mIRCerka wrote:Chupka, ja sam mislila da kosa brze raste ako je operes u lokvi u kojoj ima zabokrecine :D
i? primijetila ista? :D

gledam, ovdje ni jedno dijete ne zna da se penje na drvece, jer je sve to zabranjeno. zabranjeno je da preskacu preko ograde i nikoga jos nisam vidjela ni da pokusa (i nama je bilo zabranjeno ali smo radili dosta toga da testiramo i sebe a i odrasle oko sebe).
kako je meni zalosno vidjeti kako su danasnja djeca programirana. :roll:
citam u raportima iz skola gdje stoji crno na bijelo da ima djece koja nikad nisu bila u prirodi, pa kad krenu na izlet ne znaju po sumi da hodaju kako treba. :roll:
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#65

Post by poplava »

cHupjahalic@ wrote:
@poplava stvarno mi je zao sto kroz to prolazite. nisam upoznata sa dermatitisom, interesuje me koje su sanse da se sve to poboljsa u toku djetetovog razvoja? :roll:
Od proslog mora do ove viroze izgledalo je kao da je proslo... S tim da za sad nema krvavih rana, sto je super. A doktori kazu proci ce to do puberteta :sad: Moram priznati da je homeopatija pomogla poslije svih bespomocnih doktora, klinika, travara, krema i ostalih stvari. Ali eto... svaki pad imuniteta - ovo iskoci k'o iz zasjede...
simi5
Posts: 701
Joined: 18/08/2007 08:02

#66

Post by simi5 »

mIRCerka wrote:
modesti wrote:Vaške su smiješne, ali gadne- bljak.

Mi smo odmah, preventivno, malom oprali kosu nekim šamponom... ili se ošišati na ćelavo pa ih nema.
Ali niposto djetetu glavu prati u nafti i ostalim derivatima.
BILO JE I TOGA samo da znate.
Šamponi protiv vašiju nisu dovoljno efikasni i ne deluju protiv gnjida. Jednom zapaćena infekcija vašima posebno kod devojčica sa dužom kosom je problem. Međutim preporučila bih Frontline sprej protiv buva kod pasa i mačaka. Potpuno je bezopasan za sve sisare, pa i decu, a izuzetno delotvoran. Prska se na karakteristična mesta ispod kose na 3 dana nekoliko puta, ne treba više od 4 puta.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#67

Post by tempora »

Ma kako nekome bila cudna "pretjerana" briga roditelja, mislim da bi se svako trebao zamisliti nad istim i zapitati se kako bi on/a reagovao ( mada je hipoteticki uvijek najbliza idealna slika tj reakcija).
Evo, koliko razlicitih primjera na jednoj temi, sta nam je to strano a sta odobravamo-valjda pokazuje dovoljno o "logici"
Ima roditelja, koji u nasim ocima pretjerano strahuju.Ali sta je pretjerano? I koliko kultura igra ulogu u svemu tome? Koliko sama licnost/karakter roditelja? Njegova pozadina, tj istorija, prezivljeno ili ne.
Mislim da cemo se svi sloziti u tome, da je balanas tesko naci, kada su upitanju djeca i njihov odgoj.

Ja licno nemam namjeru da dajem svome djetetu sarmu na 40% i da je kljukam cokoladama, samo zato sto neko misli da su i njena djeca jela sve to i "vidi ih kakvi su" tj "nista im ne fali"
Ja tacno znam kako moje dijete i na koji nacin reaguje na hranu, pogotovo tesku hranu, koja se recimo pravi kod nas i koliko se ispovraca jeduci zamrznutu pa pecenu krompirusu prepunu bibera i soli!

To sto neko bira instant supu a ja pravim domacu, sa puno povrca, je njegov ili moj izbor.A i to ne govori skoro nista o tome kako i koliko "kvalitetno" ona ili ja odgajamo svoje dijete.
Neko smatra ishranu bitnom a neko smatra da mu dijete moze jesti sve i da to nema nekog bitnog utjecaja na organizam.

Ja svoje dijete ne cistim svake sekunde i ne smeta mi sto joj je gardarobica uprljana ( sto kad nas cesto biva komentarisano kao dokaz nesavjesne majke) niti mi pada na pamet da joj branim da se valja po podu, na ulici, prodavnici ili tamo gdje se zadesi.Macke, pse i ostatak zivotinjskog svijeta, treba i mora da upozna i smatram se duznom da to i stimulisem, a ne da prepadam dijete.Kao sto i ne zelim da dijete odgajam kroz strahove i nekakva prepadanja.

Sto se tice obdanista, misljenja sam da dijete treba voditi i kada je prehladjeno a i kada u obdanistu imaju vaske.Sto prije preboli razne djecije bolesti to bolje za nju-kao i za imuninet.Izuzetak je neka "teza" bolest -a na koncu, onaj ko ima i moze ostati kod kuce za svaki nosic koji curi taj je zaista u luksuznoj poziciji.

Slazem se u potpunosti da je pedagogija stvar "mode" tj sto je bilo jucer, ne vazi i danas, pa se svako malo mijenja misljenje o ovome ili onome stavu koji je dobar ili los po dijete.
No ja ne mogu reci sta je stakleno zvono i sta je to pretjerano a sta nije.
Neko svoje dijete obuce u skupocjenu odjecu i potrosi silne novce na pantalonice i bluzicu.A neko stavlja akcenat na nesto drugo.
No uvijek je neko treci taj koji odredjuje kvalitet ili to stakleno zvono.

U mnogim zemljama, pocev od zdravstvene njege, konsultacija, ishrane, oblacenja, nacina oblacenja, igre , skole -sve biva drukcije uredjeno ili se drukcije gleda na nesto.Pa onda o cemu pricamo?

To sto je mene moja mama mogla poslati samu u skolu, to je neko proslo vrijeme! No ako cete me izvinuti, nigje se ne gleda sa takvom lupom na odgoj tudje djece i sa toliko kritike -a tako malo paznje se istovremeno polaze na dobrobit te djece u drustvu.
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#68

Post by modesti »

tempora wrote: nigje se ne gleda sa takvom lupom na odgoj tudje djece i sa toliko kritike -a tako malo paznje se istovremeno polaze na dobrobit te djece u drustvu.

Apsolutno se slažem sa ovim! :(
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#69

Post by mamica papucarka »

up :roll:
kod nas opet bolesti :(
kakva je situacija kod vas :roll:
User avatar
poplava
Posts: 296
Joined: 30/07/2007 14:36
Location: Sarajevo

#70

Post by poplava »

Da kucnem u drvo... :-D
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#71

Post by modesti »

Kuc-kuc. I kod nas je sve OK (sa izuzetkom alergija :( )

Čim se pohvalim da su zdravi, odmah se razbole... :roll:

Šta je mamice kod vas? Gripa?
Post Reply