Djeca drugog reda

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#126 Re: Djeca drugog reda

Post by moonca »

SpecialOffer wrote: 08/12/2021 01:33
moonca wrote: 08/12/2021 01:10

Znaci upitno....

Da li i privatnici daju/moraju .... prednost ..shehidskoj djeci? :-)
Ja kad sam napisao mislim da bi tvoja replika imala smisla ti si trebala doci sa podacima koji potvrdjuju ili ne potvrdjuju moje mislim. Ili si u drugom slucaju trebala napisati da mislis ili da znas da nisam u pravu pa bih onda ja mozda imao motivaciju da nadjem zakon koji to definise. Ovako presipas iz supljeg u prazno.

Zakon se ne odnosi na privatnike osim ako nije pravno lice koje se finansira iz budžeta sa učešćem od najmanje mislim 25% ili 30% (evo ovo sam opet ostavio tebi da istrazis). :wink:
Ti si ubijedjen da djevojka ne govori istinu... i navodish razlog. neuspjeh.. koji neuspjeh.. -ima sve sto je trazeno..ali, bio prijavljen i momak koji ima prednost, po 'zakonu'
Problem je.. zasto su joj to rekli..... nisu morali navesti razlog, i time izazvati srdjbu kod kandidata. To govori i kakavi su kadrovi u drzavnpj sluzbi.
User avatar
basicm
Posts: 10406
Joined: 16/01/2012 21:38

#127 Re: Djeca drugog reda

Post by basicm »

Kakvi su kadrovi? Iskreni?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#128 Re: Djeca drugog reda

Post by moonca »

:hm: Iskreni.. to nije dobra poslovna atmosfera..
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#129 Re: Djeca drugog reda

Post by Guadalajara »

arman1 wrote: 07/12/2021 09:25 Slučajno naletih na temu i par postova me uvjerilo da glavnu riječ vode palamude. Smeta nekom što djeca boraca, RVI i šehida imaju prioritet.
Demobilisani sam borac i organizator otpora. Za sve to sam dobio ŠIPAK, ako se izuzmu povrede i oboljenja.
Svugdje u svjetu pa čak i u Njemačkoj demobilisani borci-veterani, kao i njihovi članovi porodica imaju poseban status.
Samo se kod nas pita Minhenska brigada i trezor divizija.
I u bivšoj državi (Jugoslaviji za neupićene) djeca boraca su imala prioritet kod upisa na traženije škole/univerzitete, dobijanja stipendija, dobijanja posla u državnim preduzećima i institucijama, postojale su iskaznice koje su davale prioritet kod korištenja medicinskih usluga.
Kod upisa na vojne i policijske škole i akademije, ako zadovoljavaju minimum uslova prvi su bili na spisku. I u ostatku normalnog svijeta je tako. Ko kaže drugačije LAŽE ko pas.
S rođenim rođakom ne govorim već 25 godina jer seronja nije pustio RVI-a preko reda i redar u opštini ga je opomenu, a kad je ovaj počeo pametovati izbacio ga i zovnuo muriju. Kasnije tražio da ja svjedoćim protiv redara, a ja ga poslao gdje mu je mjesto.
Ako nekom nije jasno zašto je to tako :
- borci (demobilisani, RVI i šehidi/pali borci) su preuzeli dužnost da brane društvo i državu,
- preuzeli su rizik da im se nešto i desi, a mnogima se desi (RVI i pali),
- država i društvo računaju da i poslije rata može opet nekad biti rat,
- ako dođe do novog rata lakše će se angažovati patriote ako zanju da njihovu žrtvu neko cijeni i da će biti zbrinute njihove familije.
- veterani i rvi i pored vidljivih često imaju i "nevidljive" povrede i oštećenja koje im u tržišnoj utakmici umanjuju šanse i društvo je dužno da im pomogne,
- porodice šehida/palih boraca su izguile uglavnom najproduktivnijeg člana porodice i šta sad treba ostaviti ih na cesti i zajebavati ih jer nekom smeta što se država brine o njima(premalo).
:thumbup:

I moj otac je...još 1991. godine bio u PL...demobilisani borac...civilna žrtva rata... invalid...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#130 Re: Djeca drugog reda

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 08/12/2021 01:29
Guadalajara wrote: 08/12/2021 01:19
Ne moraju. Ali ako je čovjek pošten i ako je socijalno ugrožen..može imati prednost...Zašto samo šehidskoj? Imaju i rvi, czr, invalidi, socijalno ugroženi...

Socijalno ugrožene kategorije imaju povlastice i u sudu i prema zakonu...Eto da znaš :wink:
Mogu imati .ako zakon dozvoljava.. koje su povlastice u sudu?
Povlastice oko raznih taksi... zastupanja...troškova...uglt ima dosta beneficija...
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#131 Re: Djeca drugog reda

Post by Guadalajara »

moonca wrote: 08/12/2021 01:45 :hm: Iskreni.. to nije dobra poslovna atmosfera..
Kad dođeš u opštinu, kanton, bilo koju državnu instituciju...Jasno ti kažu...ako bi mogao da koristiš neku pogodnost ako si iz navedenih kategorija. Govorim za Sarajevo. Čak imaju i table sa natpisima, obavještenjima.
User avatar
SpecialOffer
Posts: 2579
Joined: 16/05/2015 12:49

#132 Re: Djeca drugog reda

Post by SpecialOffer »

moonca wrote: 08/12/2021 01:42
SpecialOffer wrote: 08/12/2021 01:33

Ja kad sam napisao mislim da bi tvoja replika imala smisla ti si trebala doci sa podacima koji potvrdjuju ili ne potvrdjuju moje mislim. Ili si u drugom slucaju trebala napisati da mislis ili da znas da nisam u pravu pa bih onda ja mozda imao motivaciju da nadjem zakon koji to definise. Ovako presipas iz supljeg u prazno.

Zakon se ne odnosi na privatnike osim ako nije pravno lice koje se finansira iz budžeta sa učešćem od najmanje mislim 25% ili 30% (evo ovo sam opet ostavio tebi da istrazis). :wink:
Ti si ubijedjen da djevojka ne govori istinu... i navodish razlog. neuspjeh.. koji neuspjeh.. -ima sve sto je trazeno..ali, bio prijavljen i momak koji ima prednost, po 'zakonu'
Problem je.. zasto su joj to rekli..... nisu morali navesti razlog, i time izazvati srdjbu kod kandidata. To govori i kakavi su kadrovi u drzavnpj sluzbi.
Opet tvoja replika bez doprinosa temi. Cak se nisi osvrnula da provjeris da li je tacno moje mislim. Opet se bavis disciplinom koja se zove presipam iz supljeg u prazno. :-)

Image

Da, djevojka je napisala to kao svoj neuspijeh sa recenicom , parafraziram 'on i dalje radi i drzavnoj firmi, fino mu a ona toboze mora raditi kod privatnika' a ja napisao da ona ima promasen zivot kad joj je to vrhunac finoce i pitao je zasto ne kreira radno mjesto?

Da li ona govori ili ne govori istinu meni licno apsolutno nije bitno ali se iz posta dala iscitati ogorcenost koja je usmjerena u pogresnom pravcu i nazalost ogranicenost.

I molim te ako neces napisati nesto smisleno i ako ces nastaviti presipati iz supljeg u prazno fino cu te zamoliti da samo procitas ovo i prestanes mi replicirati.

Prvi put si mi replicirala a nisi provjerila moje navode, tako isto i drugi put sa razlikom da ubacujes trecu osobu u pricu kojoj sam ja replicirao i koja ce mi sama odgovori ako bude zeljela.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#133 Re: Djeca drugog reda

Post by moonca »

..You are special....Image
User avatar
Didier
Posts: 2167
Joined: 10/04/2014 19:54
Location: Naselje starosjedilaca

#134 Re: Djeca drugog reda

Post by Didier »

laly wrote: 08/12/2021 00:09
Didier wrote: 07/12/2021 10:42

Lažeš bukvalno sve što si napisala, osim da možda radiš kod privatnika.

A zasto mislis da lazem? Koji bih to imala razlog da lazem?
Ljudi iz šehidskih porodica imaju prednost samo ako imate isti broj bodova na konkursu. Ako si ti imala više, onda je trebalo da se žališ i dobila bi tu žalbu.

A ta zadnja rečenica je rekla kazala, i to zvuči nadrealno.
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#135 Re: Djeca drugog reda

Post by foton »

uglavnomja wrote: 07/12/2021 11:02 ok, ko je upisao faks na osnovu realnih rezultata
neka ima finansijsku pomoc

a moze se dobiti diploma sa 40-50 polozenih ispita tako da lik udje 2 puta na faks - jednom da preda index, drugi put da uzme diplomu
i to za godinu dana :zzzz:
Ti ni ne osjetis koliko kontradiktorno, odnosno protiv svojih teza pises?

Ljudi koji nisu pohadjali fakultet su mozda skloni percepciji da je upis glavna "prepreka" do diplome. Pa ne znam...
Post Reply