DJEČIJA AMBASADA 1992 - 2012

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
Luter

DJEČIJA AMBASADA 1992 - 2012

Post by Luter » 05/05/2012 09:11

U prilogu je nekoliko prikupljenih video zapisa iz danonoćnih aktivnosti spašavanja žena i djece iz ratom ugroženih područja. Puno toga ovdje nema, ni ono što je u svijet odlazilo iz opkoljenog Sarajeva, iz Makedonije, Turske... susreta sa predsjednicima Gligorovim i Želom Želevim, sa delegacijom Stejdepartmenta... nema priče o drugim aktivnostima, uvođenja u Makedoniju, smještaja i razmještaja... ali dio priče postoji i on je tu, svakako vezan uz ono čemu sam lično kumovao ili vodio, organizovao.

Image

Nova Makedonija, Skoplje, maj 1992.

1991 godine u Sarajevu je osnovana Dječija ambasada "Međaši". Njen generalni sekretar je bio pravnik i pjesnik Duško Tomić. Ambasada je ubrzo postala interesantno ime sa kolegijem uglednih građana sa akademikom Ljubom Berberovićem na čelu, violinistom Stefanom Milenkovićem kao prvim dječijim ambasadorom a njen počasni član je bio i novoizabrani Predsjednik BiH Alija Izetbegović.

U to virijeme lično sam imao "važnijih" poslova u Sarajevu, Bosni ali i cijelom prostoru Jugoslavije u kom je rat već kucao na vrata, negdje i počinjao. Bio sam u ekspert opozicije za konflikte u komunikaciji sa vlasti. Javnosti su poznati sastanci vlasti i opozicije gdje smo diskutirali važna pitanja o budućnosti BiH ali i mira u njoj.

Moj ulazak u najuži odbor Dječije ambasade bio je skoro pa slučajan, poslije odvođenja supruge i djece iz Sarajeva, po kom su već padale granate a mlazovi metaka sa brda nesumice posipali grad.

Tad 8 apila u Ambasadi nije bilo Tomića (bio u Italiji, stigao 5-6 dana kasnije), a potrebe za organizovanom pomoći djeci i ženama je bio enorman. Tad sam tamo sreo od poznanika Gertrudu Munitić, Sanju Rihtman, Lajlu Kočetkov (nesiguran u prezime), akademika Berberovića, dr. Duška Toševića... u cjelini grupu dobrih individualaca koji su trebali organizaciju i prioritete u radu.

Tako umjesto da produžim u prazan stan ja sam ostao u Ambasadi da organizujem rad funkcionisanja prihvata i smještaja izbjeglih, prvo u gradu (sa Ilidže, Hrasnice, Krtelja, Kule...) a onda i dalje. Tad pišem apel za pomoć djeci opkoljenog grada za TV Skoplja, koji čita glumac Mičić, organizujem slijetanje prvog aviona iz Skoplja za evakuciju stotinjak žena i djece... tad se pojavljuje u Sarajevu i Duško Tomić sa kojim, avionom Palera sa 120 žena i djece, letim za Skoplje , pa se ponovo vraćamo u Sarajevo preko Beograda... vodim konvoj u Brčko i dalje za Gunju i Zagreb... preko porušenog mosta nekoliko dana prije zločina i napada na ovaj grad, kasnije vodim konvoj preko Beograda ponovo za Skoplje (sa Boškom Bosiočićem) tri autobusa... tad počinje nova faza mog rada ona u Skoplju i Dječijem konzulatu, gdje prihvatam izbjeglice i organizujem ih u Makedoniji ali i pomažem u odlasku u treće zemlje... vodim prvi autobus za Tursku sa pres konferencijom u Istambolu, organizujem posjetu Sofiji i najvišim organima države, na kraju u septembru 1992. organizujem konvoj od tri autobusa za Švedsku.

Priča o Dječijoj ambasadi, Bosni i izbjeglicama pod tim imenom je trajala i narednu godinu dana, kada sam svoje učešće u njoj zamrznuo jer sam se počeo baviti stvarima koje nisu u vezi sa ovom idejom i ulogom Dječije ambasade.

Tvrdim da je ovo bio najčasniji dio posla koji sam mogao raditi kom sam dao cijelog sebe. Ideja Dječije ambasade je svjetska, ako to danas nije ponajviše je zasluga njenog idejnog tvorca i sekretara Tomića koji je gledao i gleda kao nešto lično i samo svoje. Šteta, međutim i pored svega vrlo sam zahvalan i Tomiću i okolnostima u kojim se Ambasada tada našla, da sam mogao raditi to što sam radio punih šest mjeseci sa direktnim kontaktom sa ratnim zbivanjima i izbjeglicama, čineći najviše što se tad moglo.

Dio priče je u prilogu, svi akteri nisu, njih ćemo dodavati kasnije, kao i one u Švedskoj koji su u Dječijoj ambasadi vidjeli smrtnu opasnost za kriminaliziranje Bosanaca I Hercegovaca "u ime vjere i pića domaćeg".

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=7syF6mQz ... r_embedded[/youtube]

sinuhe

Re: DJEČIJA AMBASADA 1992 - 2012

Post by sinuhe » 05/05/2012 14:30

Sjecam se da je poslije rata bilo nekih problema sa djecom u Makedoniji.

Ne razumijem to u vezi Svedske u zadnjoj recenici.

PipiDugaDevetka
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

Post by PipiDugaDevetka » 05/05/2012 16:05

@Lutere, dugo smo zajedno na Forumu kolege. Pojma nisam imao sa kakvom veličinom ponekada razmjenim pokoju misao.
Respekt za sve učinjeno ZA djecu Bosne i Hercegovine. Kojekakva podmetanja na konto Tomića-Lidera HO ''Međaši'' potpuno zanemari. Ti ljudi su u haosu onoga šta nam se desilo i svoje živote davali za djecu. Svaka vam čast!

Evo jednog kojeg nažalost poznajem iz djetinjstva što je mučio roditelje i djecu u koloni izbjeglica koja je zaustavljena bila kod Lužana. On je znajući da su majke i ostale žene ''pune k'o brod'' novca i ostalih vrijednosti ''odrađivao'' njihovu prtljagu i na ostali način otimao. TO JE BIO OSNOVNI RAZLOG ZAUSTAVLJANJA KOLONE, A NE PROVJERA DA LI IMA SRPSKE DJECE MEĐU IZBJEGLICAMA!
Pošto znam za njegovu slabost na ubode insekata-pčela, poželio bih mu baš to i da reakcija organizma bude burna.

I moj, sada rahmetli brat je bio u zatvoru na Ilidži.
:(
Disati nije mogao u to ljetnje doba, pa je polegao na beton da bude što bliže onoj dilataciji vrata od betona.

Lokalno pravosuđe – Sarajevo: Nova optužnica protiv Boljaka

Kantonalni sud Sarajevo10 april 2012 Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu podiglo je još jednu optužnicu protiv Ranka Boljaka, koja ga tereti za ratni zločin protiv civilnog stanovništva na području općine Ilidža tokom 1993. godine.

Boljaka optužnica tereti da je, kao pripadnik Ilidžanske brigade Vojske Republike Srpske (VRS), u jesen 1993. civilu S.K. u naselju Lužani (općina Ilidža) nanosio snažni tjelesni i duševni bol.

“Boljak je došao u stan S.K. u naselju Lužani i odmah mu prislonio cijev automatske puške ispod brade, a zatim ga oborio na pod, povukao ga za kosu, te mu oštricu noža stavio pod grlo”, navedeno je u optužnici Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu.

Optužnicu protiv Boljaka potvrdio je Kantonalni sud u Sarajevu, a optuženi će se u narednom periodu izjasniti o krivici.

Boljaku je pred Kantonalnim sudom u Sarajevu u toku suđenje za fizičko zlostavljanje, nečovječno postupanje i protivzakonito zatvaranje civila na području Ilidže i Semizovca 1992. i 1993. godine.

U tom predmetu optužen je da je 19. maja 1992. na području općine Ilidža zaustavio konvoj s civilima i iz njega izdvojio nekoliko muškaraca, te ih fizički zlostavljao, nakon čega su ti muškarci nezakonito sprovedeni i zatočeni u Policijskoj stanici Ilidža.

Prvom optužnicom, njemu je na teret stavljeno da je u januaru i februaru 1993. godine iz logora “Planjina kuća” u naselju Semizovac – gdje su bili zatočeni civili nesrpske nacionalnosti – izdvojio desetak osoba, te ih fizički zlostavljao, nakon čega su nezakonito odvođeni na prisilne radove.

Boljak je uhapšen 19. oktobra 2011. na području općine Istočna Ilidža i od tada se nalazi u pritvoru.

A.S.

Luter

Post by Luter » 06/05/2012 14:14

Hvala puno, neka ovo bude prostor gdje ćemo se posvetiti temi, ideji i činu koji nas je okupio u dobru, u nadi da bude još bolje.
Molim one koji znaju imena ljudi i njihovih dobrih djela vezanih za Dječiju ambasadu iz tog perioda neka se jave.

Post Reply