DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1 DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by Dozer »

Ne znam da li je ovo upraceno, ali u svakom slucaju je nesto sto je pogubno za nas ovdje...
https://www.vecernji.hr/auti/dizelasi-a ... ja-1229259

Ako na ovo dodamo i odluke nekih proizvodjaca automobila poput Renoa, Pezoa, itd., o prestanku proizvodnje dizel motora za automobile, a samim tim i automobila s tim motorima, dolazimo do preduslova da opet postanemo smetljarnik...

Po meni, ovo je vec sada goruca tema iako ce se aktivno poceti desavati tek za 2-4 godine.
Njemacka je vec usvojila uvodjenje zakona o zabrani voznje dizel automobila ispod EURO norme 4 u gradovima, a ovo ce sigurno slijediti i kompletna EU, sto znaci da se za 4-5 godina s dizel autom nece moci uci u EU. Ili, jednostavnije receno - nece se moci izaci iz BiH s dizel autom.

Ali, to nije najveci problem. Daleko veci problem je sto cemo opet, kao i nakon '95, postati Evropsko smetljiste auta... Cijene polovnih dizelasa ce drasticno pasti u narednih 1-2 godine, a to ce uzrokovati poplavu uvezenih dizelasa ovdje. Sve to za sobom vuce i masu drugih problema, prvenstveno ekoloskih, pa nadalje.

Po meni, ovdje hitno od vlasti treba zahtijevati izglasavanje zakona o zabrani uvoza dizel automobila u BiH, i to vec od sljedece godine.
Na to bih jos i dodao da se ne moze uvesti vozilo starije od 5 godina, kao ni ispod EURO norme 5 goriva.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#2 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by spreca »

Dozer wrote:Ne znam da li je ovo upraceno, ali u svakom slucaju je nesto sto je pogubno za nas ovdje...
https://www.vecernji.hr/auti/dizelasi-a ... ja-1229259

Ako na ovo dodamo i odluke nekih proizvodjaca automobila poput Renoa, Pezoa, itd., o prestanku proizvodnje dizel motora za automobile, a samim tim i automobila s tim motorima, dolazimo do preduslova da opet postanemo smetljarnik...

Po meni, ovo je vec sada goruca tema iako ce se aktivno poceti desavati tek za 2-4 godine.
Njemacka je vec usvojila uvodjenje zakona o zabrani voznje dizel automobila ispod EURO norme 4 u gradovima, a ovo ce sigurno slijediti i kompletna EU, sto znaci da se za 4-5 godina s dizel autom nece moci uci u EU. Ili, jednostavnije receno - nece se moci izaci iz BiH s dizel autom.

Ali, to nije najveci problem. Daleko veci problem je sto cemo opet, kao i nakon '95, postati Evropsko smetljiste auta... Cijene polovnih dizelasa ce drasticno pasti u narednih 1-2 godine, a to ce uzrokovati poplavu uvezenih dizelasa ovdje. Sve to za sobom vuce i masu drugih problema, prvenstveno ekoloskih, pa nadalje.

Po meni, ovdje hitno od vlasti treba zahtijevati izglasavanje zakona o zabrani uvoza dizel automobila u BiH, i to vec od sljedece godine.
Na to bih jos i dodao da se ne moze uvesti vozilo starije od 5 godina, kao ni ispod EURO norme 5 goriva.
Ovo ti je bas ne promisljeno....pa i u Evropi se vozaju auta stara po 20 godina...ko smo mi da vozamo samo nova auta...sto se tice dizela nista ja tu nebih zabranjivao osim EU norme....sami kupci ce rjesiti hoceli autom u evropu ili avtobusom......svi ti prjedlozi idu samo na ruku auto kucama i nikako narodu koji nema ponekad ni za osnovne zivotne stvari
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#3 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by gurabija78 »

Dozer wrote:Ne znam da li je ovo upraceno, ali u svakom slucaju je nesto sto je pogubno za nas ovdje...
https://www.vecernji.hr/auti/dizelasi-a ... ja-1229259

Ako na ovo dodamo i odluke nekih proizvodjaca automobila poput Renoa, Pezoa, itd., o prestanku proizvodnje dizel motora za automobile, a samim tim i automobila s tim motorima, dolazimo do preduslova da opet postanemo smetljarnik...

Po meni, ovo je vec sada goruca tema iako ce se aktivno poceti desavati tek za 2-4 godine.
Njemacka je vec usvojila uvodjenje zakona o zabrani voznje dizel automobila ispod EURO norme 4 u gradovima, a ovo ce sigurno slijediti i kompletna EU, sto znaci da se za 4-5 godina s dizel autom nece moci uci u EU. Ili, jednostavnije receno - nece se moci izaci iz BiH s dizel autom.

Ali, to nije najveci problem. Daleko veci problem je sto cemo opet, kao i nakon '95, postati Evropsko smetljiste auta... Cijene polovnih dizelasa ce drasticno pasti u narednih 1-2 godine, a to ce uzrokovati poplavu uvezenih dizelasa ovdje. Sve to za sobom vuce i masu drugih problema, prvenstveno ekoloskih, pa nadalje.

Po meni, ovdje hitno od vlasti treba zahtijevati izglasavanje zakona o zabrani uvoza dizel automobila u BiH, i to vec od sljedece godine.
Na to bih jos i dodao da se ne moze uvesti vozilo starije od 5 godina, kao ni ispod EURO norme 5 goriva.
mirno spavajte, dizelaše neće zabraniti, šefica ne da!
https://www.klix.ba/biznis/privreda/ang ... /180411066
User avatar
Haris.ba
Posts: 24408
Joined: 08/09/2005 20:08

#4 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by Haris.ba »

buducnost-dizelskih-motora-sa-osvrtom-n ... 49431.html

Nikakve zabrane. Samo plaćanje po eko normi. Što manje zagađuje - manji porez.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#5 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by Dozer »

spreca wrote: Ovo ti je bas ne promisljeno....pa i u Evropi se vozaju auta stara po 20 godina...ko smo mi da vozamo samo nova auta...sto se tice dizela nista ja tu nebih zabranjivao osim EU norme....sami kupci ce rjesiti hoceli autom u evropu ili avtobusom......svi ti prjedlozi idu samo na ruku auto kucama i nikako narodu koji nema ponekad ni za osnovne zivotne stvari
Pa i nije nepromisljeno. Da, trenutno se i u Evropi voze takva auta, ali ocigledno to uskoro vise nece biti slucaj, bar ne s dizelasima.
Naravno da se ne moraju i ne trebaju voziti samo nova auta, ali ipak treba povesti malo racuna. I nije tu samo aspekt goriva u pitanju.

S druge strane, cemu dizel? Realno, benzinci su daleko cisci u eko smislu, a trose samo 1-2L goriva vise od dizela. Pri tome su jeftinij i za odrzavanje (nema bosh pumbi, turbina, kamare filtera goriva i gasova), tisi su, manje problema s gorivom (pogotovo zimi)...
Sta je onda realna prednost dizel motora?

A sto se tice naroda, to je vec drugi par rukava... Nema za osnovne zivotne stvari, ali ima za auto, gorivo, odrzavanje...
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#6 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by spreca »

Dozer wrote:
spreca wrote: Ovo ti je bas ne promisljeno....pa i u Evropi se vozaju auta stara po 20 godina...ko smo mi da vozamo samo nova auta...sto se tice dizela nista ja tu nebih zabranjivao osim EU norme....sami kupci ce rjesiti hoceli autom u evropu ili avtobusom......svi ti prjedlozi idu samo na ruku auto kucama i nikako narodu koji nema ponekad ni za osnovne zivotne stvari
Pa i nije nepromisljeno. Da, trenutno se i u Evropi voze takva auta, ali ocigledno to uskoro vise nece biti slucaj, bar ne s dizelasima.
Naravno da se ne moraju i ne trebaju voziti samo nova auta, ali ipak treba povesti malo racuna. I nije tu samo aspekt goriva u pitanju.

S druge strane, cemu dizel? Realno, benzinci su daleko cisci u eko smislu, a trose samo 1-2L goriva vise od dizela. Pri tome su jeftinij i za odrzavanje (nema bosh pumbi, turbina, kamare filtera goriva i gasova), tisi su, manje problema s gorivom (pogotovo zimi)...
Sta je onda realna prednost dizel motora?
Ja vala nisam ljubitelj dizela nikada bio i mislim da nisu ni oni bas toliko visi zagadjivaci od benzinaca.......a imaju i benzinci svojih boljki odnosno skupih detalja...meni je na 75tisuca se upalila ona lampica za catalizator....zamjena se radi samo za novi ....trazili mi 3500eura za to....od tad sam napravio jos toliko..za sada ide a kad stane izvadicu ga i sta onda?...sve su to ista sranja...jedino je rjesenje hibrid....ali treba to docekati
gurabija78
Posts: 1242
Joined: 03/06/2008 15:24

#7 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by gurabija78 »

Haris.ba wrote:buducnost-dizelskih-motora-sa-osvrtom-n ... 49431.html

Nikakve zabrane. Samo plaćanje po eko normi. Što manje zagađuje - manji porez.
kod nas je obrnuto.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#8 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by insomnia78 »

Kakva gomila poluinformacija. Objasnjeno stotinu puta na podforumu auto
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#9 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by JThomas »

a šta bi bilo loše za prosječnog stanovnika bih da cijena polovnih dizla drastično padne? :mrgreen:

odma' još po dva komada po domaćinstvu na kredit...
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#10 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by HAVANA »

Ja bi volio da mi ko pokaze to neko auto sto je palo cijenom zbog toga sto je dizel,da ga kupim. :roll: Na pocetku ove napuhane price,zove jaran iz berlina,sjooo bice ovo,bice ono...Kaze drug mu se uspanicio ima x5 2011 prodo bi ga, ne moze da proda,zuri mu se,dao bi jeftino...Cuj reko,bas me cudi ako bi dao jeftino...Nije problem,ako mu se zuri,ja cu ga kupiti.Koliko je para to jeftino? Kaze stavio je 24000 eura a dao bi za 22000.Ja crko od sege. :lol: E sto mu se zuri u PM.
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#11 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by Dozer »

Mah...Da sve to nije kako jeste oko nafte i industrije, odavno bismo se mi vozili na vodu, koristeci HHO generatore... Doduse, mnogi se i danas voze tako, ali samo djelimicno.

http://hhoplus.com/?gclid=EAIaIQobChMI2 ... gKVOvD_BwE

Japanci su napravili prototip 100 % HHO auta jos prije 10 godina, ali su vrlo brzo usutkani..
Onaj Amerikanac sto je skontao prirucni HHO generator i pokusao ga patentirati - iznenada umro...
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#12 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by triconja »

Na osnovu cega da padne cijena auta? Pa jebemu nije bosna jedini otpad auta i elektronike pa da nas zatrpaju sa 100k auta preko noci. Prije ce bit da ce cijena jos vise porast nego opast :lol:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72592
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#13 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by Velkoski »

đe su ti besplatni dizeli da kupim makar dva
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#14 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by triconja »

Velkoski wrote:đe su ti besplatni dizeli da kupim makar dva
odmah ispred kafica dje u pice turaju droze :lol: :lol: :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#15 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by Dozer »

Nece dizelasi ovdje biti jeftini, nego vani. Ovdje ce cijene ostati iste, a samo ce se povecati dio profita auto dilerima jer ce ih nabavljati jos jeftinije nego sada.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#16 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by insomnia78 »

Ti kao i obicno
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#17 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by stakasa »

U pravu je Dozer, dizelase vec sada niko ne kupuje a bice banovani od 2021 pa nadalje. Mada tesko da ce BeHa vlast nesto uciniti, raji ce se omogucit da jeftino dodu do malo boljih auta i onda ce rec vidi sta sad vozate a sta ste vozali u Tite...
User avatar
Dozer
Posts: 28353
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#18 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by Dozer »

Tako nekako...
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#19 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by stakasa »

JThomas wrote:a šta bi bilo loše za prosječnog stanovnika bih da cijena polovnih dizla drastično padne? :mrgreen:

odma' još po dva komada po domaćinstvu na kredit...
Pa ti sto dodu za par godina bice bolji od sadasnjeg a i tadasnjeg prosjeka, i tehnicki i ekoloski. Tako da sa te strane i nije lose
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#20 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by insomnia78 »

stakasa wrote:U pravu je Dozer, dizelase vec sada niko ne kupuje a bice banovani od 2021 pa nadalje. Mada tesko da ce BeHa vlast nesto uciniti, raji ce se omogucit da jeftino dodu do malo boljih auta i onda ce rec vidi sta sad vozate a sta ste vozali u Tite...
Dje bolan ne kupuje? :lol:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72592
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#21 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by Velkoski »

stakasa wrote:U pravu je Dozer, dizelase vec sada niko ne kupuje a bice banovani od 2021 pa nadalje. Mada tesko da ce BeHa vlast nesto uciniti, raji ce se omogucit da jeftino dodu do malo boljih auta i onda ce rec vidi sta sad vozate a sta ste vozali u Tite...
taman, ja ću q7 za 5.000 ako more
User avatar
svilenjak
Posts: 64
Joined: 21/01/2016 09:18

#22 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by svilenjak »

Ja vozim benzinca pa me se ovo ne tiče ali ne kontam kako nas dva - tri miliona možemo postati smetljište auta evrope koja broji 700 miliona stanovnika. Većina toga ide u Afriku. Osim toga, bolje da se voze noviji dizeli nego golfovi dvojke, manje truju. A svakako će nas EU za par godina natjerati da se uskladimo sa njihovim zakonima.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#23 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by Muhamed Đakmić »

Možda i ja počnem voziti ako baš pojeftini.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#24 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by stakasa »

insomnia78 wrote:
stakasa wrote:U pravu je Dozer, dizelase vec sada niko ne kupuje a bice banovani od 2021 pa nadalje. Mada tesko da ce BeHa vlast nesto uciniti, raji ce se omogucit da jeftino dodu do malo boljih auta i onda ce rec vidi sta sad vozate a sta ste vozali u Tite...
Dje bolan ne kupuje? :lol:
Ko bas nista ne zna - kupi. Ko sada ode u salon i naruci novog dizela treba mu dat staratelja. Proizvodac za proizvodacem najavljuje da ce prestat sa razvojem dizela u dogledno vrijeme. Kupit polovno, to da. Jer su cjene vec pale ali ce za tri cetiri godine biti budzasto
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#25 Re: DIZELAŠI - Hasta La Vista!

Post by Maraschino »

Dozer wrote:Nece dizelasi ovdje biti jeftini, nego vani. Ovdje ce cijene ostati iste, a samo ce se povecati dio profita auto dilerima jer ce ih nabavljati jos jeftinije nego sada.
Da je rijec o televizoru, puno je.
Post Reply