Divlje zivotinje

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#201 Re: Divlje zivotinje

Post by 34sf4drgu67d25 »

Kal El wrote:
ljuspica wrote:
art vandeley wrote:Na tragove medvjeda sam nailazio nebrojeno puta...Na Treskavici ponajvise ali i proljetos na Bjelasnici na Hranisavi trag skroz frisak, mozda se o minutama radilo (sape u blatu, polomljeno lisce i jos uvijek "vruc" izmet) . U takvim trenucima se pojavi neka mjesavina osjecaja, strah ali opet zelja da ga vidis, po mogucnosti negdje na distanci, da ga uslikam i svako svojim putem :D

Ali, ipak razum i strah prevladaju pa se malo oglasimo, nek bude jos sigurniji da smo tu i neka se skloni. Mislim da susret s medvjedom je jedino moguc kada si sam i nisi bucan...cim je grupa pa makar manja sanse su minimalne.

Za vukove nisam siguran, nailazio sam na tragove al nisam bas siguran jesu li vucji.

Na poskoka par puta...

Divlja svinja standardno vrlo cesti tragovi al nisam se sreo s njima.

Jednom divokozu sam vidio na Treskavici na stijeni ali podaleko bilo, dvogledom smo je gledali.
Nikad poskoka nisam vidjela. I bolje. Kazu da je mit ono da moze da skoci 1 metar u vis. S druge strane ako on stvarno skace, sta ga natjera da skace?:D...Medvjed ne voli iznenadjenja i ako ga iznenadis sigurno mu neces moci pobjec jer on jednako tri i uzbrdu i niz brdo i po ravnom :)
Skače sa visina,tj. najčešće sa drva.
Hahaha, sa cim bi skako sa padobranom? To je mit da poskok skace, pogledaj taj klip na drugoj stranici...
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#202 Re: Divlje zivotinje

Post by ljuspica »

@coek sve je to ok sto pricas/pises.postujem. ali,pomalo mi licis na onog lika koji je sve i svakoga tuzio, pa je na kraju zavrsio u Ginisovoj knjizi rekorda kao osoba koja je najvise prijavila tuzbi, hah,pa je poslije tuzio Ginisovu knjigu rekorda jer su to objavili o njemu :lol:
Sorry morala sam ovo napisat, simpaticno mi :)
Sve to stoji sto kazes, kao sto gore i napisah, pitam se sta je sa zeceva sada? Zima, snijeg, ... :?
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#203 Re: Divlje zivotinje

Post by Hadzi Lojo »

Ne bojte se za zeke, ljudi im ne mogu nauditi a oni su im najveci prirodni neprijatelji, pusteni su u podrucje koje jos nije ocisceno od mina!
Samo da vam kazem da sam pustio najsposobnije, macke se nisu bojali, onaj muski je cak i skako na nju dok je bio u pubertetu, ko singerica!
U proljece pustam ostatak, a do proljeca ima da se jos razmnoze!
Vjeverice sam planirao pustiti tamo u one sume izmedju Igmana i Bjelasnice!
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#204 Re: Divlje zivotinje

Post by Hadzi Lojo »

Zeke su jos zivi, bio jucer u posjeti, vidio ih kako skakucu, iskopali su rupe na sve strane!
User avatar
kandelabar
Posts: 680
Joined: 30/03/2013 03:20

#205 Re: Divlje zivotinje

Post by kandelabar »

Hadzi Lojo wrote:Zeke su jos zivi, bio jucer u posjeti, vidio ih kako skakucu, iskopali su rupe na sve strane!
moze neka slika tragova u snijegu ili otisak ublatu
User avatar
kritichar
Posts: 8678
Joined: 17/10/2010 09:51
Location: Sarajevo-x.com

#206 Re: Divlje zivotinje

Post by kritichar »

čine mi se dovoljno teškim da aktiviraju minu
to što se ne boje mačke može samo biti minus za njih
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#207 Re: Divlje zivotinje

Post by Ramzess Veliki »

Jednom sam na Nišićima jedva uspio da uskočim u auto i zatvorim vrata, vučina se očešala o njih, i to kakva ... :shock:
Imao sam neku ćakiju koja bi mi malo pomogla ... a nožinu koju inače nosim kad planinarim i koja može međeda prepoloviti tad nisam ponio. :twisted:
Zmije ... ni ne osvrćem se na njih. obično se maknu sa puta, ali poskok recimo nekada neće. Staneš pored njega i gurkaš ga čizmom dok mu ne dosadi pa se lijeno odvuče.
Šargana se bojim i njemu ne prilazim ako je preko metar i po' ... može visoko da ugrize, iznad čizama.

A jednom sam na Bjelašnici naišao na govno od međeda, ali nije bilo živo pa se nisam preplašio. Ali da međed ne bude previše siguran u sebe posr'o sam se pored onog njegovog da vidi kakav je baja tu prošao. :thumbup:

Na moru ne srećem morske pse - izbjegavaju me otkad sam u restoranu naručio odreske od morskog psa. Valjda osjete da ih jedem pa se preplaše.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#208 Re: Divlje zivotinje

Post by Ramzess Veliki »

Hadzi Lojo wrote:Sta mislite za ideju?
Posto sam ljubitelj slobodnih zivotinja, namjeravam da nekoliko parova onih divovski flamanskih zeceva pustim negdje tamo na Visocici, da se razmnoze. Da li je potrebno u pocetku ostavljati him hranu i mozda iskopati neko skloniste u zemlji dok se sami ne snadju! Da li ima neko iskustva?
Takodje mogu da nabavim jeftino nekoliko pari onih velikih vjeverica sto lete, odnosno imaju rasirenu kozu izmedju ekstremiteta ili udova, da li bi se one snasle kod nas!
Mislim da su nam planine jako siromasne divljim zivotinjama, pa bi bilo fino ko moze da to uradi!
Takodje se bavim mislju da u Miljacku i Rakitnicu ubacim koju kantu pastrmki pa nek se merakaju na slobodi!
Super za te zečeve, poveliki su a znam lovaca koji običnog zeca ne mogu pogoditi ni kad mu ga natakneš na cijev, biće im dobri za gulaša. :thumbup:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18179
Joined: 11/02/2013 11:32

#209 Re: Divlje zivotinje

Post by Ramzess Veliki »

ljuspica wrote:
art vandeley wrote:Na tragove medvjeda sam nailazio nebrojeno puta...Na Treskavici ponajvise ali i proljetos na Bjelasnici na Hranisavi trag skroz frisak, mozda se o minutama radilo (sape u blatu, polomljeno lisce i jos uvijek "vruc" izmet) . U takvim trenucima se pojavi neka mjesavina osjecaja, strah ali opet zelja da ga vidis, po mogucnosti negdje na distanci, da ga uslikam i svako svojim putem :D

Ali, ipak razum i strah prevladaju pa se malo oglasimo, nek bude jos sigurniji da smo tu i neka se skloni. Mislim da susret s medvjedom je jedino moguc kada si sam i nisi bucan...cim je grupa pa makar manja sanse su minimalne.

Za vukove nisam siguran, nailazio sam na tragove al nisam bas siguran jesu li vucji.

Na poskoka par puta...

Divlja svinja standardno vrlo cesti tragovi al nisam se sreo s njima.

Jednom divokozu sam vidio na Treskavici na stijeni ali podaleko bilo, dvogledom smo je gledali.
Nikad poskoka nisam vidjela. I bolje. Kazu da je mit ono da moze da skoci 1 metar u vis. S druge strane ako on stvarno skace, sta ga natjera da skace?:D...Medvjed ne voli iznenadjenja i ako ga iznenadis sigurno mu neces moci pobjec jer on jednako tri i uzbrdu i niz brdo i po ravnom :)
Od međeda se bježi nizbrdo jer je zdepast i prednje šape su mu kraće pa se nasađuje na glavu. Nikako bježati uzbrdo.
Ako te napadne napadni i ti njega nožem ili sjekirom i samo udaraj po glavi, brzo će odustati. :thumbup:
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#210 Re: Divlje zivotinje

Post by Russki »

Od međeda biži nizbrdo cikcak :D
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#211 Re: Divlje zivotinje

Post by Hadzi Lojo »

Ja nosim po nekoliko petardi sa sobom koje koristim protiv podivljalih kerova (joj kako bjeze kad im pukne ispred njuske) kad prolazim kroz sela kao i za eventualni susret sa nekim vukom ili medvjedom, mada u to cisto sumnjam, jer u nasim planinama ces prije cetnika sresti nego medvjeda, ali za takve nosim pistoljcinu (sa dozvolom) jer za zivotinje imam sazaljenja a za ove ne, pa ko koga zajebe.
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#212 Re: Divlje zivotinje

Post by 34sf4drgu67d25 »

.
antidebil
Posts: 132
Joined: 06/12/2013 21:54

#213 Re: Divlje zivotinje

Post by antidebil »

ljuspica wrote:
Hadzi Lojo wrote:Sta mislite za ideju?
Posto sam ljubitelj slobodnih zivotinja, namjeravam da nekoliko parova onih divovski flamanskih zeceva pustim negdje tamo na Visocici, da se razmnoze. Da li je potrebno u pocetku ostavljati him hranu i mozda iskopati neko skloniste u zemlji dok se sami ne snadju! Da li ima neko iskustva?
Takodje mogu da nabavim jeftino nekoliko pari onih velikih vjeverica sto lete, odnosno imaju rasirenu kozu izmedju ekstremiteta ili udova, da li bi se one snasle kod nas!
Mislim da su nam planine jako siromasne divljim zivotinjama, pa bi bilo fino ko moze da to uradi!
Takodje se bavim mislju da u Miljacku i Rakitnicu ubacim koju kantu pastrmki pa nek se merakaju na slobodi!
Koliki su ti divovski flamanski zecevi? Nije ti losa ideja ali se ne razumijem u to kako bi nasa klima uticla na te flamanske zeceve....bilo bi mozda i ludo i zanimljivo istovremeno, haha, zamisljam ekog planinara u planini kako se susrece sa tim divovskim zecom i razmislja kako je ovaj zalutao iz Cernobila,hah zato pitam koliki su to zecevi?
to niposto. brilijantni ljubitelji prirode i slobodnih zivotinja poput tebe su dovelli astrmke i patke u prokosko jezero u kojem nije bilo tih zivotinja. patke i pastrmke su onda potamanile zasticenu i endemsku vrstu tritona koji je zivio samo u tom jezeru i vise nigdje na svjetu. sad ima jos samo par komada

s druge strane zivotinja a posebno sisar koji je zivio u zatocenistvu nema teoretske da prezivi u divljini. ima isto k'o i ti:)
antidebil
Posts: 132
Joined: 06/12/2013 21:54

#214 Re: Divlje zivotinje

Post by antidebil »

Hadzi Lojo wrote:Samo vi pricajte, pa ako ima iko ko remeti nam bioloski sitem to su onda ova bagra od politicara!
Za vikend sam bio tamo iza Sinanovica i pustio prvi par, pa nek im je sretno, ostavio im hrane za pocetak u jednoj rupi!
U proljec cu da pustim jos koji par, prvo da vidim sta ce sa ovima mudonjama biti!
Vjeverice stizu pred novu godinu, stize familija iz Europe!
ja ako te kad vidim ja cu ti noge polomit :-x :-x :-x
dobro necu ti bas noge polomit al sad znas sta mislim o tebi i o tvom debilnom potezu!!!
antidebil
Posts: 132
Joined: 06/12/2013 21:54

#215 Re: Divlje zivotinje

Post by antidebil »

Hadzi Lojo wrote:Ne bojte se za zeke, ljudi im ne mogu nauditi a oni su im najveci prirodni neprijatelji, pusteni su u podrucje koje jos nije ocisceno od mina!
Samo da vam kazem da sam pustio najsposobnije, macke se nisu bojali, onaj muski je cak i skako na nju dok je bio u pubertetu, ko singerica!
U proljece pustam ostatak, a do proljeca ima da se jos razmnoze!
Vjeverice sam planirao pustiti tamo u one sume izmedju Igmana i Bjelasnice!
e sad kontam jesil stvarno tolki debil il nas samo podjebajes
cuj sigurni su u minskom polju
Hadzi Lojo wrote:Zeke su jos zivi, bio jucer u posjeti, vidio ih kako skakucu, iskopali su rupe na sve strane!
jesul to mine mozda ocistili
antidebil
Posts: 132
Joined: 06/12/2013 21:54

#216 Re: Divlje zivotinje

Post by antidebil »

ja sam prije par godina sreo lisicu i priso joj na 3 metra. izvadio mobitel usliko je i produzio dalje. htjeo sam prikacit sliku al nema ovdje opcije za upload
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#217 Re: Divlje zivotinje

Post by Russki »

antidebil wrote:ja sam prije par godina sreo lisicu i priso joj na 3 metra. izvadio mobitel usliko je i produzio dalje. htjeo sam prikacit sliku al nema ovdje opcije za upload
odi na klix.com uploadaj tamo sliku i zalijepi je ovamo :D
antidebil
Posts: 132
Joined: 06/12/2013 21:54

#218 Re: Divlje zivotinje

Post by antidebil »

eh evo mi komsince. gola se zavukla u grm pa je ja malo sliko :)

Image
User avatar
34sf4drgu67d25
Posts: 676
Joined: 10/09/2012 10:48
Location: https://parrotquaker.com/

#219 Re: Divlje zivotinje

Post by 34sf4drgu67d25 »

antidebil wrote:eh evo mi komsince. gola se zavukla u grm pa je ja malo sliko :)

Image
Super slika :thumbup: , nemogu da vjerujem da si joj uspjeo prici ovako blizu..
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#220 Re: Divlje zivotinje

Post by ljuspica »

Super slika :))))) Mozda lija misli da se dobro zakamuflirala pa je ne vidis :)

P.S. Podsjeti me ovo na Malog Princa :)
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#221 Re: Divlje zivotinje

Post by PapakizSarajeva »

Hadzi Lojo wrote:Ja kad bi imao para, nabavio bi one Lame i pustio bi ih gore po planinama da se razmonozavaju.
Najgori su mi ovi ckwazi zastitnici ekosistema, a nisu mrdnuli u nase planine da vide koliko su puste.
Cuj Miljacku poribljavaju, pa reci mi gdje to rade samo da vidim.
Druze, evo otidji na FB sranicu SRD Miljacka i upoznaj se malo sa njihovim aktivnostima ... Nisu bas svi u Sarajevu i Starom Gradu tako "destruktivni" ima ih koji i pokusavaju nesto pozitivno uraditi ...
antidebil
Posts: 132
Joined: 06/12/2013 21:54

#222 Re: Divlje zivotinje

Post by antidebil »

ljuspica wrote:Super slika :))))) Mozda lija misli da se dobro zakamuflirala pa je ne vidis :)

P.S. Podsjeti me ovo na Malog Princa :)
thx :)
njet :) ne misli. gledali smo se oci u oci. bio sam na nekih 3 metra ispod nje. medjutim ovdje je okrenula glavu da pogleda u auto koje je naislo bas kad sam okino. poslje toga je smugnula.
poslje mi je rodjo veterinar reko da kad drugi put vidim lisicu da ne bjezi od mene da ja bjezim od nje kolko god me noge nose jer vjerovatno ima bjesnilo, inace bi bjezala. danas sam u domu zdravlja vidio i jedan plakat koji kaze da to sto ne bjezi i to sto se uopste krece po danu, oboje ukazuju na bjesnilo.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#223 Re: Divlje zivotinje

Post by Hadzi Lojo »

E sto me nasmija, cuj noge mi polomiti! :D
Nisam odavno taj izraz cuo, mozda i raja postanemo!
Samo da javim da su vjeverice stigle, ali cekam proljece!
Druge zeke sto ih pustam za proljece se i dalje mnoze tako da ce biti finih parova!
I nemojte molim vas da mi pametujete, pa ja kad bi mogao kengure da nabavim ja bi i njih pustio po planinama, joj sto bi to bilo fino, po Babinom dolu u tamo okolo! :mrgreen: :run:
antidebil wrote:
Hadzi Lojo wrote:Samo vi pricajte, pa ako ima iko ko remeti nam bioloski sitem to su onda ova bagra od politicara!
Za vikend sam bio tamo iza Sinanovica i pustio prvi par, pa nek im je sretno, ostavio im hrane za pocetak u jednoj rupi!
U proljec cu da pustim jos koji par, prvo da vidim sta ce sa ovima mudonjama biti!
Vjeverice stizu pred novu godinu, stize familija iz Europe!
ja ako te kad vidim ja cu ti noge polomit :-x :-x :-x
dobro necu ti bas noge polomit al sad znas sta mislim o tebi i o tvom debilnom potezu!!!
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#224 Re: Divlje zivotinje

Post by coek »

.
Last edited by coek on 24/02/2014 07:26, edited 1 time in total.
Hadzi Lojo
Posts: 1538
Joined: 19/10/2010 19:51

#225 Re: Divlje zivotinje

Post by Hadzi Lojo »

Koji si ti ters cojek!
Pa ja bi volio kada bi u nas bilo toliko divljih zivotinja, izgleda vama se svima one pricinjavaju!
Jednom u godini neko vidi vuka ili zeca i svi dignu hajku, joj pojesceme vuk bla blaaaa!
Manje pijte te brlje kada idete na planinu, tek tada ce vam se otvoriti vidici!
Hajd do vidjenja negdje na Treski ili Viti!
Post Reply