Divljanje i nasilje na sportskim takmičenjima

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

JoseMujica

Divljanje i nasilje na sportskim takmičenjima

Post by JoseMujica » 25/01/2011 16:25

Grobarima" 240 godina zatvora za ubistvo Tatona

Viši sud u Beogradu osudio je danas na ukupno 240 godina zatvora grupu od 15 mladića, navijača "Partizana", optuženih za ubistvo francuskog državljanina, navijača Toulousea Bricea Tatona u septembru 2009. godine na Obilićevom vencu, u centru Beograda.

Na otvaranje teme me potakao današnji članak na Sa-x...šta vi mislite da li ovako oštra kazna predstavlja uvod u raščiščavanje grozota koje se dešavaju na tribinama širom bivše nam države?

Šibicar

Re: Divljanje i nasilje na sportskim takmičenjima

Post by Šibicar » 25/01/2011 16:31

Mujice legendo tema će ti živjeti dok prvi moderator ne naidje. :mrgreen:

Priorat
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

Post by Priorat » 25/01/2011 16:40

Šibicar wrote:Mujice legendo tema će ti živjeti dok prvi moderator ne naidje. :mrgreen:

zasto? covjek normalno pita!!

Šibicar

Post by Šibicar » 25/01/2011 16:42

Priorat wrote:
Šibicar wrote:Mujice legendo tema će ti živjeti dok prvi moderator ne naidje. :mrgreen:

Zato što se već raspravljalo,a poslije onog "navijačke grupe su za sve krive" ide i ona "šta vi pričate ionako ne bi dolazili na utakmice",onda medjusobna vrijedjanja,banovi i pa pa tema. :mrgreen:

JoseMujica

Post by JoseMujica » 25/01/2011 16:43

ma kontam ja šta Šibi hoće da kaže.....haos kad krenu, "pravi navijači" što "vole klub iznad svega i ginu ako treba", sa ovakvim floskulama..isto ko da dnevnik upališ

ali moje je pitanje upućeno i njima..jer se neće moći vako dovijeka

-LIBERO-
Čiča Gliša
Location: Vedran Puljic R.I.P- Istina za Vedrana!-Nepravda bilo gdje, prijetnja je pravdi svugdje-M.L.King.

Post by -LIBERO- » 25/01/2011 16:44

Pustite Sibicara,on zeli da sabotira ovu prosvjetljivacku temu.

Sibicar je huligan :D

Priorat
Location: Naučio sam krajnje oprezno upotrebljavati riječ nemoguće...

Post by Priorat » 25/01/2011 16:45

Šibicar wrote:
Priorat wrote:

Zato što se već raspravljalo,a poslije onog "navijačke grupe su za sve krive" ide i ona "šta vi pričate ionako ne bi dolazili na utakmice",onda medjusobna vrijedjanja,banovi i pa pa tema. :mrgreen:

ima li na ovom forumu tema koja nije prezvakana? ja mislim da nema. i ovolike kazne su rekord na nasem podrucju. prema tome, tema dobra.... al` haj ko bi nama udovoljio!!

Nuclear Winter

Post by Nuclear Winter » 25/01/2011 16:48

JoseMujica wrote:
Grobarima" 240 godina zatvora za ubistvo Tatona

Viši sud u Beogradu osudio je danas na ukupno 240 godina zatvora grupu od 15 mladića, navijača "Partizana", optuženih za ubistvo francuskog državljanina, navijača Toulousea Bricea Tatona u septembru 2009. godine na Obilićevom vencu, u centru Beograda.

Na otvaranje teme me potakao današnji članak na Sa-x...šta vi mislite da li ovako oštra kazna predstavlja uvod u raščiščavanje grozota koje se dešavaju na tribinama širom bivše nam države?

Kao prvo ovo gore se desilo u gradu a ne na tribinama,kao što se desilo i ubistvo Vedrana Puljića u fašističkom selu zvanom lištica.Kao drugo ova presuda NE predstavlja uvod u raščišćavanje "grozota",već je samo "pranje" obraza smrdije pred francuskom.Da je ubijeni bio bošnjak,rom,albanac optužba bi ležala u ladici jedno desetak godina do zastare i zaborava,kao što pokušavaju sa mladićem odugovlači do njegove smrti.A te "grozote" koje ti spominješ se dešavaju na stadionima širom planete,a ne samo u bivšoj Jugoslaviji.

Šibicar

Post by Šibicar » 25/01/2011 16:51

LIBERO ne ofiraj me po forumu. :oops: :mrgreen:

burek_in_space

Post by burek_in_space » 25/01/2011 17:32

Tema ce ostati neko vrijeme, a koliko dugo zavisi od vas.
Ali prva zhrtva je vec pala.

ajvardedo wrote:prvo namirite stetu koju ste napravili u listici!neka vam to sto se desilo bude pouka da ne mozete samo tako doci i razbijati tudji grad.u stvari mozete,ali onda budite spremni na to da ima budala na drugoj strani koji ce vas roknuti bez puno price...a kad se to desi,onda vam ni Kebo ne moze pomoci.Hvala bogu,pa kao Robijas znam vrlo dobro kako se vi Sarajlije odnosite prema gostujucim navijacima.Bacanje bombe na Kamberovica polju jos nismo zaboravili...

Mjesec dana zbog ovoga.

25. Jan. 2011. 17:58 Banned user for reason “krsenje pravila sa-x foruma”
» ajvardedo

30 dana

Bordolini

Post by Bordolini » 25/01/2011 17:37

hvala burece, spasio si me bana :)

Obuca9

Post by Obuca9 » 25/01/2011 17:40

ajvardedo wrote:prvo namirite stetu koju ste napravili u listici!neka vam to sto se desilo bude pouka da ne mozete samo tako doci i razbijati tudji grad.u stvari mozete,ali onda budite spremni na to da ima budala na drugoj strani koji ce vas roknuti bez puno price...a kad se to desi,onda vam ni Kebo ne moze pomoci.Hvala bogu,pa kao Robijas znam vrlo dobro kako se vi Sarajlije odnosite prema gostujucim navijacima.Bacanje bombe na Kamberovica polju jos nismo zaboravili...

Hvala Bogu pa su Robijaši svoje pravo lice pokazali u oktobru 2010. godine :thumbup: A ti si samo jedan obični kloc.

JoseMujica

Post by JoseMujica » 25/01/2011 20:18

evo čitam i ne mogu da vjerujem zašto banova čovjeka..pa crnji je post od Nuclear Wintera pa ga ni ne opomenu

poenta diskusije je da razmjenjujemo mišljenja, ma kako ona različita bila....naravno uvijek će biti provokatora i radikala ali se takvi ljudi ignorišu...bar je na netu to moguće.....ma i ja sam budala što očekujem normalnu diskusiju....ispričavam se svima što počeh

nema ništa od ove teme kad je sam moderator navijač...ko da nam je forum u NR Kini

nek niko više ništa ne piše ne piše i molio bih administraciju da temu zaključa ili prebaci u dio bez cenzure. :run:

Obuca9

Post by Obuca9 » 25/01/2011 20:29

JoseMujica wrote:nema ništa od ove teme kad je sam moderator navijač...ko da nam je forum u NR Kini

Ako se ne varam, moderator koji ga je banovao Koševo viđa jednom godišnje, kad krene u pionirsku, pa pogleda na lijevo iz trolejbusa. Kasnije bude umoran pa ne gleda sa strane :D

Alkos

Post by Alkos » 25/01/2011 20:41

Ovo je onaj navijac sto je sa 15 pobjeg'o sa Koseva?

Kljuc kljac teme, prezvakana po 100 puta. Necu puno laprdati, ali mislim da su kazne prenapuhane. Za ucestvovanje u tuci po 4-5 godina zatvora?!
Zalosno je da su oni koji su ubili jednog covjeka dobili po 30 godina zatvora, a oni koji su ih pobili 500 i vise dobivaju manje kazne pred sudovima u Evropi. Ovo je politicko sudjenje i takve su i presude, a vidjeli bi sta bi bilo da je srbin ubijen u Francuskoj ;)

Ista ta Francuska je zatvarala oci i okretala glavu pred zlocinom i agresijom na ovu drzavu i ovaj grad, a mislim da su sada konacno shvatili kakvih tamo pacenika i monstruma ima. Cast izuzecima kojih je jako malo kod komsija!! Zao mi je decka, jebo fudbal kada pocnu padati mrtve glave, jer nista nije vrijedno ljudskog zivota. Ali i moj je sugradjanin i brat sa tribine hladokrvno ubijen, dobio metak u glavu, pa niko za to nece odgovarati i boli qrac i FIFU i UEFU, a i Francusku...

burek_in_space

Post by burek_in_space » 25/01/2011 23:32

JoseMujica wrote:evo čitam i ne mogu da vjerujem zašto banova čovjeka..pa crnji je post od Nuclear Wintera pa ga ni ne opomenu

poenta diskusije je da razmjenjujemo mišljenja, ma kako ona različita bila....naravno uvijek će biti provokatora i radikala ali se takvi ljudi ignorišu...bar je na netu to moguće.....ma i ja sam budala što očekujem normalnu diskusiju....ispričavam se svima što počeh

nema ništa od ove teme kad je sam moderator navijač...ko da nam je forum u NR Kini

nek niko više ništa ne piše ne piše i molio bih administraciju da temu zaključa ili prebaci u dio bez cenzure. :run:

Pazi, sad cu da se pravim da nisi klon, pa cu te dobronamjerno uputiti da komentarisanja moderacije jednostavno nema. Tebi se to mozhe svidjati ili ne svidjati, ali naredni put cesh biti banovan.

cyprus
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Post by cyprus » 26/01/2011 02:25

Podržavam drakonske kazne za stoku... samo izražavam žaljenje što se to dogodilo samo zato što je stradao neki europejac, dok po pitanju lokalnih i regionalnih marisana i ubistava niko ne mrda qrcem...

JoseMujica

Post by JoseMujica » 26/01/2011 12:04

burek_in_space wrote:
JoseMujica wrote:evo čitam i ne mogu da vjerujem zašto banova čovjeka..pa crnji je post od Nuclear Wintera pa ga ni ne opomenu

Pazi, sad cu da se pravim da nisi klon, pa cu te dobronamjerno uputiti da komentarisanja moderacije jednostavno nema. Tebi se to mozhe svidjati ili ne svidjati, ali naredni put cesh biti banovan.

ok ispričavam se...samo očekujem od moderatora jednake standarde za sve učesnike debate....mada sam i sam svjestan da je teško nekada razlučiti šta je mišljenje a šta preseravanje i vrijeđanje

Ovdje smo imali, u različitim postovima, dva suprotna viđenja jednog tragičnog događaja...jedan čovjek banovan, a drugi ni opomenut, a oba posta radikalna. Moja primjedba je i došla samo iz tog razloga.

Ali haj ti nama ovo zaključaj, ja sam priznajem, napravio grešku što sam počeo ovu temu, iako sam imao nabolje namjere

extraordinary

Post by extraordinary » 26/01/2011 15:52

cyprus wrote:Podržavam drakonske kazne za stoku... samo izražavam žaljenje što se to dogodilo samo zato što je stradao neki europejac, dok po pitanju lokalnih i regionalnih marisana i ubistava niko ne mrda qrcem...

Određeni dio svake navijačke grupe smatra da je marisana sastavni dio navijanja za svoj klub, i da je to nešto sasvim normalno. Volio bih, ako ima iko takav na ovom forumu da mi objasni zašto. I nemojte molim vas u ovo miješati psihologiju mase, ako 20 ljudi oko mene iščupa stolicu, ne moram i ja isto uraditi. Pri ovom ne mislim na situacije u kojim navijači budu napadnuti, zasuti kamenjem i slično. Tad je onaj koji se ne brani budala.

Nuclear Winter

Post by Nuclear Winter » 26/01/2011 16:20

JoseMujica wrote:
burek_in_space wrote:

ok ispričavam se...samo očekujem od moderatora jednake standarde za sve učesnike debate....mada sam i sam svjestan da je teško nekada razlučiti šta je mišljenje a šta preseravanje i vrijeđanje

Ovdje smo imali, u različitim postovima, dva suprotna viđenja jednog tragičnog događaja...jedan čovjek banovan, a drugi ni opomenut, a oba posta radikalna. Moja primjedba je i došla samo iz tog razloga.

Ali haj ti nama ovo zaključaj, ja sam priznajem, napravio grešku što sam počeo ovu temu, iako sam imao nabolje namjere

Po čemu je moj post "radikalan"??? Zbog toga što sam tvoju zaostalu selendru nazvao fašističkom?? Pa bolan vi se hvalite time,ponosno ističete kukasti krst,ubijate ljude koji dođu na utakmicu i ja sam "radikalan"??

JoseMujica

Post by JoseMujica » 26/01/2011 16:40

ne znam da li uopšte ima smisla ovdje išta pisati, savjest mi govori da moram.

Nisam od tamo odakle ti misliš da jesam...iz Sarajeva sam, ako je to uopšte bitno za temu.....ni ovo nije bitno za ovu temu ali napisaću...navijam za FK Sarajevo...ni ovo nije bitno za temu ali sam proveo 4 godine u AR BiH boreći se za ovu državu i imam iz sebe tri ranjavanja.....ne znam još treba li da odem na trasfuziologiju izvadim krv i dam na analizu? Pored toga, kukastim krstom mašeš pogrešnoj osobi ....potičem iz porodice koja među članovima ima jednog narodnog heroja.

ali sve je to ne bitno...ova tema je pokrenuta zbog diskusije o ozbiljnim i po društvo lošim pojavama i sa nadom (kao što piše u početnom postu) da se konačno nazire njihovo rješavanje.Tema je pokrenuta s očekivanjem da će pokrenuti civiliziranu diskusiju kako spriječiti zlo koje se veže uz sport, koji volim.

Tema nije započeta da pljujemo jedni po drugima i iživljavamo se nad bilo kime čije se mišljenje ne uklapa u projeciranu sliku prijatelja i neprijatelja. Ovo i nije tema da diskutujemo o prijateljima i neprijateljima...nije tema ko je koga kada i kome treba hebat familiju i zbog čega.

Alkos

Post by Alkos » 26/01/2011 18:50

Ubiti Francuza je zločin, Bosanca - samo grehota
Ako se desi taj famozni popis stanovništva u skorijem periodu, opasno razmišljam da se izjasnim kao Francuz. Preciznije, izjasnit ću se kao navijač Toulousa (Tuluz, Francuski fudbalski klub).
U septembru 2009.godine, u Beogradu, odigrao se meč između Partizana te (u budućnosti mog omiljenog tima) Tuluza “Pa šta”, rekli bi mnogi! Pa, desili su se navijački neredi. “Pa šta, utakmica je bila na Balkanu, zar može drugačije?!”

Ali, čovjek je poginuo…

Francuskog državljanina Bricea Tatona je napala grupa “Grobara” i tom prilikom mu nanijeli veće tjelesne povrede. Nekoliko dana poslije, od posljedica premlaćivanja, Taton je preminuo.

Fudbalski svijet je bio zgrožen. Sasvim logično, UEFA, ali i Francuska vlada su tražili da neko odgovara.

I, bi šta biti mora.

24.01.2011.god, nakon sedam mjeseci suđenja, Viši sud u Beogradu osudio je na ukupno 240 godina zatvora grupu od 15 mladića, optuženih za ubistvo francuskog državljanina Bricea Tatona
Najveća kazna je 35 godina, a najmanja 14 godina zatvora!
Rodbina osuđenih, sudnicu u Beogradu je napustila uz povike i psovke.

Prateći Dnevnik na državnoj televiziji, nakon ove informacije, htio sam opsovati i fubdal, i navijače, i Zakon, i… i svašta nešta. Ali nisam.

“Pa zašto, zaslužili su”.

Jesu, naravno da jesu.

“Ubistvo je ubistvo, gdje god počinjeno – kažnjivo je, po Božijim i ovozemaljskim zakonima.”

Eh, tu si me povuk’o za tastaturu!

Po Božijim, ali i ovozemaljskim zakonima – svaki čovjek je jednak (svakome se sudi pravedno?!).

Presuda navijačima Partizana nema nikakve veze sa Božijom i ovozemaljskoj pravdom (!), nego je samo dokaz da nije isto biti Francuz, ili biti Srbin, Bošnjak ili neko drugi! Presuda je dokaz moći Francuske diplomatije! Presuda je dokaz licemjerstva UEFA-e!

-EH, DA JE VEDRAN PULJIĆ BIO NAVIJAČ TULUZA-

Ovaj slučaj ne treba politizirati, ali ne mogu da se ne sjetim Haškog suda.

Ratni zločinci, silovatelji djevojčica, oni koji su klali djecu u naručju majke… I njihove mizerne kazne.

Ako im i presude, dovoljno je da se dobro ponašaju jedan period, i dobiju pomilovanje…

Koliko je ubica, silovatelja, kasapina (...) dobilo kazne manje od 14 godina zatvora?!;

Zašto se i u njihovo suđenje ne uplete UEFA, možda bi bilo pravednije?!

U oktobru, te iste 2009.godine, u Širokom Brijegu, gostovala je ekipa FK Sarajevo. Oni najvatreniji navijali su se uputili da bodre svoj tim. Među njima je bio i 24-godišnji Vedran Puljić.

U sukobu domaćih i gostujućih navijača korištena su hladna, ali i vatrena oružja.;

Nakon čudnog razvoja događaja,;jedan „zalutali“ metak je završio u tijelu mladića iz Sarajeva. BiH je brujala o ovom događaju, a iz MUP-a Širokog Brijega su tvrdili da je mladić stradao od kamena koji ga je pogodio u glavu.

Naknadno su demantovali tu priču...

Prijatelji Vedrana, koji su sa njim bili u tom terenutku, tvrdili su da su u njega pucali policajci.

Prošlo je više od godinu dana, još niko nije odgovarao za smrt 24-godišnjeg Vedrana.

- Za premlaćivanje navijača Tuluza, Francuza Bricea Tatona, koji je podlegao povredama, izrečeno je 240 godina zatvorske kazne za 15 osoba.

-Za ubistvo navijača Sarajeva, Bosanca Vedrana Puljića, niko nije (neće?!) odgovarao…;

Da je Platini Bosanac, ko zna…

Jebote, ovo ko da sam ja pis'o :mrgreen: :thumbup:
Sad znam odakle je dobio inspiraciju... :D

cyprus

Post by cyprus » 26/01/2011 20:48

Upravo tako nešto htjedoh i ja reći... :sad:

Creasy

Post by Creasy » 28/01/2011 12:39

Navijači Crvene zvezde pružili su javnu podršku "Grobarima" osuđenim za ubistvo francuskog državljanina Brisa Tatona, koji je 17. septembra pretučen na smrt nekoliko sati pre početka fudbalske utakmice Partizan - Tuluz! Presuda od ukupno 240 godina zatvora za 15-oricu navijača Fudbalskog kluba "Partizan" izazvala je revolt i u komšijskom taboru. Iako decenijama već vode žestoke bitke, koje često umeju da prerastu u pravi rat, "Delije" i "Grobari" solidarisali su se u situaciji u kojoj je država oštro reagovala u slučaju navijačkog nasilja. Tako su se "Delije" oglasile na humanitarnom rukometnom meču u Banjaluci, na meču Borac - Crvena zvezda. Viđena je parola "Pravda za Grobare", a pod tim nazivom pokrenuta je i tema na forumu sajta Delije.net.

http://sportservis.pressonline.rs/wsw/index.php?p=71&ni=18587&PHPSESSID=c64d0357878a2a6358fe4cce941a2d56

cyprus

Post by cyprus » 28/01/2011 17:46

Creasy wrote:
Navijači Crvene zvezde pružili su javnu podršku "Grobarima" osuđenim za ubistvo francuskog državljanina Brisa Tatona, koji je 17. septembra pretučen na smrt nekoliko sati pre početka fudbalske utakmice Partizan - Tuluz! Presuda od ukupno 240 godina zatvora za 15-oricu navijača Fudbalskog kluba "Partizan" izazvala je revolt i u komšijskom taboru. Iako decenijama već vode žestoke bitke, koje često umeju da prerastu u pravi rat, "Delije" i "Grobari" solidarisali su se u situaciji u kojoj je država oštro reagovala u slučaju navijačkog nasilja. Tako su se "Delije" oglasile na humanitarnom rukometnom meču u Banjaluci, na meču Borac - Crvena zvezda. Viđena je parola "Pravda za Grobare", a pod tim nazivom pokrenuta je i tema na forumu sajta Delije.net.

http://sportservis.pressonline.rs/wsw/index.php?p=71&ni=18587&PHPSESSID=c64d0357878a2a6358fe4cce941a2d56

Pohapsit i ove što ubicama daju podršku!

Post Reply