Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#51 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by SaraFina »

beobasket wrote:
SaraFina wrote:Beobasket nije Zoya, dio izbjegličkog vala devedesetih. Obzirom da bio srednjoškolac i završio osnovnu u Danskoj u to vrijeme, morao je puno prije doći ili biti rodjen tamo.
Tako sam bar ja shvatila po pisanju.
Slažem se da je dvojezičnost beneficija, a nikako hendikepu.
Ja sam dosao u Dansku 1992 godine kao izbjeglica zbog ratova na prostorima bivse SFRJ.
Aha. Djeca koja do 14 - 16 godine života počnu učiti strani jezik i žive u zemlji i obrazuju se gdje se primjenjuje, usvajaju ga u potpunosti. Dakle, dvojezičnost je u tom slučaju floskula.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#52 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

Basket ozeni ovu vidis da joj je gorko u Snitzelrreichu oce peMzije vase da moze u mladim danima brcati noce u plicaku. :D
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#53 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by SaraFina »

hrle1976 wrote:Basket ozeni ovu vidis da joj je gorko u Snitzelrreichu oce peMzije vbase da moze u mladim danima brcati noce u plicaku. :D
Nemam ni tri banke još, kakva peMzija :D

Dragi Zviz sa 456 identiteta :))))
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#54 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by uglavnomja »

i poslije zviza - zviz :lol: :lol: :lol:

ko ne zna argumentom - onda zvizom :D

:thumbup:



usput, kome se da da malo proceprka stare zvizove postove pa da vidi da je stil pisanja, gramatika, pravopis ... daleko (ispod) od beobasketovih
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#55 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by SaraFina »

U cilju dobroforumskih odnosa, najbolje bi bilo pročerpkati sve koji su iz skandinavije pisali :D
Pa da otkrijemo i medjusobne odnose izmedju forumaša-ca, simpatije, krize i neslaganja. Studiju napraviti? :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#56 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

Ohh Sarafince ceri kako ti ide leptir plivanje? Ah je ste se i Bogu popeli na neku stvar sa tim Zvidovicem. Basket ko od made in be i ha u kraljevini danskoj bi mogao biti zviz. Cojik je sa Stupa tacnije Stip Zwei to ti je prva tamvajska stanica poslje Ilidze na desno, kod pumpe pa onom cestom pravac dole. Poznas li jos koga gdje zivis iz SA po mogicnosti da je katolik? :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#57 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by uglavnomja »

ne radi se o dobroforumskim odnosima nego o poznavanju situacije u svojoj i u susjednoj, slicnoj avliji ....

to bi bilo kad bi basket pisao da u sarajevu nema vode, ti odgovoras iz tuzle: ne vjerujem ti, u tuzli ima ... normalno je da cu ja iz sa potvrditi da nema vode ... a sta cu se petljati u stanje u tuzli o kojem pojma nemam :-) . (logika: nema kod nas, ne moze biti ni kod vas :D )

i vezano za temu, prije 5-6 godina je bilo novinarsko istrazivanje u norveskoj, napisali su dva ista cv-a i dvije iste prijave i poslali na desetine oglasa ... samo sa jednom malom razlikom, jedan cv je bio na ime olaf norveski, a drugi je bio nenorveski, nebitno je li mustafa i odakle je, ili pedro, jean louis, pavlek, nikolae ... i olaf je pozvan na sve intervjuee, mujo ni na jedan ...

posebno sto je to bilo prije 5-6 godina, znaci 3 godine prije dolaska "gradjanske" :roll: opcije na vlast i kraha naftne industrije kad su stotine hiljada ljudi (sa ogromnim platama) ostali bez posla.
u okviru toga prvi koji su dobili nogu nisu bili olafi, naravno ... ni drugi ni treci ... nego zadnji ... dok su bili prvi za dobijanje novih poslova ... sto bi bilo normalno da se radilo o kandidatima sa istom skolom i iskustvom, ali cesto nije




a tek trend mijenjanja imena :-) koji isto jako dugo traje, sa krizom jos i vise.
ljudi sa zavrsenom visokom skolom u norveskoj i preko 2000 poslatih prijava i 0 intervjua ... u struci naravno.
fizikaneri, skladistari, prodavaci, cistacice, licni asistenti za pranje gujica po kucama (a i bolnicama) ... za bijedne parice - tu su stranci velkommen.


samo je sve to zapakovano, kao i basketovo pismo iz skole, da ti nkoga ne mozes tuziti ni prozvati .... sve u svilenim rukavicama ...
User avatar
fidoremilienko
Posts: 9568
Joined: 17/08/2010 10:34
Location: You are here!

#58 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by fidoremilienko »

Sve bih ja vas nazad protjerao. Posebno ove sto su 90-tih dosli.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#59 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by SaraFina »

uglavnomja wrote:ne radi se o dobroforumskim odnosima nego o poznavanju situacije u svojoj i u susjednoj, slicnoj avliji ....

to bi bilo kad bi basket pisao da u sarajevu nema vode, ti odgovoras iz tuzle: ne vjerujem ti, u tuzli ima ... normalno je da cu ja iz sa potvrditi da nema vode ... a sta cu se petljati u stanje u tuzli o kojem pojma nemam :-) . (logika: nema kod nas, ne moze biti ni kod vas :D )

i vezano za temu, prije 5-6 godina je bilo novinarsko istrazivanje u norveskoj, napisali su dva ista cv-a i dvije iste prijave i poslali na desetine oglasa ... samo sa jednom malom razlikom, jedan cv je bio na ime olaf norveski, a drugi je bio nenorveski, nebitno je li mustafa i odakle je, ili pedro, jean louis, pavlek, nikolae ... i olaf je pozvan na sve intervjuee, mujo ni na jedan ...

posebno sto je to bilo prije 5-6 godina, znaci 3 godine prije dolaska "gradjanske" :roll: opcije na vlast i kraha naftne industrije kad su stotine hiljada ljudi (sa ogromnim platama) ostali bez posla.
u okviru toga prvi koji su dobili nogu nisu bili olafi, naravno ... ni drugi ni treci ... nego zadnji ... dok su bili prvi za dobijanje novih poslova ... sto bi bilo normalno da se radilo o kandidatima sa istom skolom i iskustvom, ali cesto nije




a tek trend mijenjanja imena :-) koji isto jako dugo traje, sa krizom jos i vise.
ljudi sa zavrsenom visokom skolom u norveskoj i preko 2000 poslatih prijava i 0 intervjua ... u struci naravno.
fizikaneri, skladistari, prodavaci, cistacice, licni asistenti za pranje gujica po kucama (a i bolnicama) ... za bijedne parice - tu su stranci velkommen.


samo je sve to zapakovano, kao i basketovo pismo iz skole, da ti nkoga ne mozes tuziti ni prozvati .... sve u svilenim rukavicama ...

Ja zbilja vas ponekad ne mogu da skontam (osobito generacije odrasle u komunističkom sistemu) da ozbiljno diplite o pojmu diskriminacija. :D
To je toliko komično, kao kad dodju ovi nadobudni studenti s trećerazrednih privatnih faxova u BiH s potvrdom o nastavku studija u inozemstvu "političkih nauka" Tragikomedija u nastavcima.
Što se usporedbe tiče ja odlično poznajem bračni par u Danskoj (kućne prijatelje roditelja) koji su svoj akademski status potvrdili upravo u toj državi.
Takodjer sam s Dancima, Švedima i Norvežanima boravila u USA u radnom ambijentu kao ravnopravan član sa njemačkog govornog područja.
Moja saznanja nisu površna. Diskriminacija je inače dio života, svuda u svijetu. Ne treba biti tabu tema, to stoji.
No svakako sam i protiv toga da ljudi sopstvene neuspjehe opravdavaju diskriminacijom jer su stranci negdje. To je traženje alibija i ništa više. Na nepravdu prema bilo kome kad se radi o vjerskoj, nacionalnoj ili bilo kojoj drugoj pripadnosti bi odreagirala. Ali se gnušam i jeftinih izlika za neuspjeh i statistika poput bikinija.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#60 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili n

Post by hrle1976 »

Covjek ti napisa da njemu i jos nekim nisu odobrili ulaz na skolovanje u gimnaziji i ako su sve ispite policy zili i jos bili bolji od drugih Danaca u razredu. To nema veze sa vezom o cemu ti pricas i sopstvenom snalazenju. Ili ti nemas blage sta znaci rijec diskirminacija ili se samo pravis. Da te ja nesto upitam da li u austriji ima ljudi koji doslovno mrze strance? Da li ima sredina gdje oni upravljaju i da li tu ima diskriminacije i koliko iste je na krivicu vlastite snalazljivowti ili je vlastita krivica sto je neko stranac u tudjoj drzavi? Igrom slucaja poznam austriju uzduz i poprijeko i znam koliko je puna mrznje prema strancima koji vecinom zive paralelan zivot a ne suzivot sa austrijancima. Skandinavske zemlje koliko ih ja poznajem su homogene i ksenofobne. Ja sam se svega nasluso od nasih ljudi u okolici Koldiga gdje i ja imam prijatelja koji u Danskoj zivi. Znaci ima tu nesto trulo u toj drzavi. Ja sam u sitoj toj danskoj od nasih sa dobrim poslovima cuo da su prvi kad je otakz bio a zadnji kad ponovo ih vracaju na psao. Cuo sam kako i akademski obrazovani teze prolaze nego ocekivano. Bolan ni u Njemackoj nisu stranci ravnopravni domacem. Sto Njemci nisu uvezli masovno nase visokoobrazovane ne vec trba baba sera. Cesi su prema nama bili kao prema svojima jos pogotovo kad je rat poceo svi su bilo oborenih ramena kao tamo smo isli na more uspomene i tako dalje. Organski ne mogu arape smisliti i prijace izbiti treci svjetski nego da Poljska, Ceska, Madzarska prime ove sirijce. Dok tako velika mrznja nije bila ni koliko crnio za noktom kada je manji dio izbjegao zbog rata u Cesku. Treba se kratiti u selima, zabijenim dijelovima gdje 3/4 populacije zivimoriginalno u svakoj drzavi ne sa doktorima koji su manjina manda ni oni svi nisu za strance. Mada ima iz bih ljudi koji svim svojim snagama pokusavaju svabama lizati dupe pa u nevjernici zive i misle da su na boljoj rupi na sviralu. Ova djeca koja danas imaju 25-30 godina a dosla sa 3-5 godina sarosti su ti koji dupeta lizu najzvise pa kad toliko lizete de kruha vam prekstite i imena pa budite camoflirani skroz.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#61 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili n

Post by SaraFina »

hrle1976 wrote:Covjek ti napisa da njemu i jos nekim nisu odobrili ulaz na skolovanje u gimnaziji i ako su sve ispite policy zili i jos bili bolji od drugih Danaca u razredu. To nema veze sa vezom o cemu ti pricas i sopstvenom snalazenju. Ili ti nemas blage sta znaci rijec diskirminacija ili se samo pravis. Da te ja nesto upitam da li u austriji ima ljudi koji doslovno mrze strance? Da li ima sredina gdje oni upravljaju i da li tu ima diskriminacije i koliko iste je na krivicu vlastite snalazljivowti ili je vlastita krivica sto je neko stranac u tudjoj drzavi? Igrom slucaja poznam austriju uzduz i poprijeko i znam koliko je puna mrznje prema strancima koji vecinom zive paralelan zivot a ne suzivot sa austrijancima. Skandinavske zemlje koliko ih ja poznajem su homogene i ksenofobne. Ja sam se svega nasluso od nasih ljudi u okolici Koldiga gdje i ja imam prijatelja koji u Danskoj zivi. Znaci ima tu nesto trulo u toj drzavi. Ja sam u sitoj toj danskoj od nasih sa dobrim poslovima cuo da su prvi kad je otakz bio a zadnji kad ponovo ih vracaju na psao. Cuo sam kako i akademski obrazovani teze prolaze nego ocekivano. Bolan ni u Njemackoj nisu stranci ravnopravni domacem. Sto Njemci nisu uvezli masovno nase visokoobrazovane ne vec trba baba sera. Cesi su prema nama bili kao prema svojima jos pogotovo kad je rat poceo svi su bilo oborenih ramena kao tamo smo isli na more uspomene i tako dalje. Organski ne mogu arape smisliti i prijace izbiti treci svjetski nego da Poljska, Ceska, Madzarska prime ove sirijce. Dok tako velika mrznja nije bila ni koliko crnio za noktom kada je manji dio izbjegao zbog rata u Cesku. Treba se kratiti u selima, zabijenim dijelovima gdje 3/4 populacije zivimoriginalno u svakoj drzavi ne sa doktorima koji su manjina manda ni oni svi nisu za strance. Mada ima iz bih ljudi koji svim svojim snagama pokusavaju svabama lizati dupe pa u nevjernici zive i misle da su na boljoj rupi na sviralu. Ova djeca koja danas imaju 25-30 godina a dosla sa 3-5 godina sarosti su ti koji dupeta lizu najzvise pa kad toliko lizete de kruha vam prekstite i imena pa budite camoflirani skroz.

Tebe diskiminiraju svuda. Od foruma gdje si polupismeni dijasporaš i troll, diljem Europe od Skandinavije, preko Njemačke i AT pa do Čehe. :D
Diskriminirali bi te i u EX Yugi jer si politički nepodoban, u današnoj BiH jer si stranački neuhljebljen itd :)
User avatar
TAFKAP
Posts: 10309
Joined: 30/09/2011 07:49

#62 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by TAFKAP »

Diskriminacije ima i prilicno je aktuelna:

Hanna i Ismail je projekat najtiraznijeg njemackog nedeljnika Spiegel i Bavarske regionalne televizije BR u kojem je istrazivano kolike sanse imaju stranci na stambenom trzistu.

Vise detalja:
http://www.spiegel.de/wirtschaft/sozial ... 53297.html
i
prevod DE->BA(google translate)
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#63 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili n

Post by uglavnomja »

hrle1976 wrote: ...
Organski ne mogu arape smisliti i prijace izbiti treci svjetski nego da Poljska, Ceska, Madzarska prime ove sirijce.
.. .
Subotica – Mađarska vlada objavila je da je naložila probno puštanje u rad nove „pametne” ograde na granici sa Srbijom. To znači da je kroz ogradu puštena struja, a kako objašnjavaju zvaničnici – reč je o električnoj energiji male voltaže, 900 volti, koja ne može ozbiljnije da povredi, već je cilj da policijskim centrima prijavi svaki kontakt sa ogradom i pokušaj narušavanja granične linije ...


http://www.politika.rs/sr/clanak/384233 ... sa-Srbijom
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#64 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by uglavnomja »

SaraFina wrote: Što se usporedbe tiče ja odlično poznajem bračni par u Danskoj (kućne prijatelje roditelja) koji su svoj akademski status potvrdili upravo u toj državi.
Takodjer sam s Dancima, Švedima i Norvežanima boravila u USA u radnom ambijentu kao ravnopravan član sa njemačkog govornog područja.






Moja saznanja nisu površna..



:lol: :lol: :lol: :D

:thumbup:


cuj povrsna saznanja

jedan bracni par iz danske i boravak u usa sa par komada skandinavaca :oops:

argument koji ni chuck norris ne mere oboriti :thumbup:
prekucala si skandinaviju sve sa islandom :P



... oj da ti nisi karlinka pod drugim nickom :?:

i ona sve zna iz familijarnih izvora i licnih iskustava
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#65 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by SaraFina »

uglavnomja wrote:
SaraFina wrote: Što se usporedbe tiče ja odlično poznajem bračni par u Danskoj (kućne prijatelje roditelja) koji su svoj akademski status potvrdili upravo u toj državi.
Takodjer sam s Dancima, Švedima i Norvežanima boravila u USA u radnom ambijentu kao ravnopravan član sa njemačkog govornog područja.






Moja saznanja nisu površna..



:lol: :lol: :lol: :D

:thumbup:


cuj povrsna saznanja

jedan bracni par iz danske i boravak u usa sa par komada skandinavaca :oops:

argument koji ni chuck norris ne mere oboriti :thumbup:
prekucala si skandinaviju sve sa islandom :P



... oj da ti nisi karlinka pod drugim nickom :?:

ona sve zna iz familijarnih izvora i licnih iskustava
Karlinka je otvorena i iskrena osoba i uopće mi usporedba ne smeta. :D zaista. No nisam ona.
Što se Skandinavije tiče odlično poznajem i sjever Švedske :D
A kao što rekoh kolegi tvom.. VI biste se i u BiH osjećali diskiriminirani, jer se niste stranački uspjeli uhljebiti na budžet. Tipični balkanski mentalitet.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#66 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by uglavnomja »

zao mi je sto cu te razocarati, mene je brak odvukao sa budzeta u norvesku :oops:
vss, pristojna plata ... sve po ps-u

generalizacija :-)

a i pristojnost ti je ono becka skola :izet: ili zvizova :lol: :lol: :lol:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#67 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by beobasket »

hrle1976 wrote:Ohh Sarafince ceri kako ti ide leptir plivanje? Ah je ste se i Bogu popeli na neku stvar sa tim Zvidovicem. Basket ko od made in be i ha u kraljevini danskoj bi mogao biti zviz. Cojik je sa Stupa tacnije Stip Zwei to ti je prva tamvajska stanica poslje Ilidze na desno, kod pumpe pa onom cestom pravac dole. Poznas li jos koga gdje zivis iz SA po mogicnosti da je katolik? :D
Gotovo svi katolici i pravoslavci, koji su izbjegli rat u Sarajevu, danas imaju adresu u Danskoj. To je jedna ako ne ta najveca grupacija izbjeglih iz Bosne. Na broj dva bi stavio trebinjce i okolinu, pretezno muslimani.

Poznajem tri katolicke porodice sa Stupa. Dvije ovdje na otoku i jednu tamo na polu otoku.
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#68 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by Dwndler »

beobasket wrote:
hrle1976 wrote:Ohh Sarafince ceri kako ti ide leptir plivanje? Ah je ste se i Bogu popeli na neku stvar sa tim Zvidovicem. Basket ko od made in be i ha u kraljevini danskoj bi mogao biti zviz. Cojik je sa Stupa tacnije Stip Zwei to ti je prva tamvajska stanica poslje Ilidze na desno, kod pumpe pa onom cestom pravac dole. Poznas li jos koga gdje zivis iz SA po mogicnosti da je katolik? :D
Gotovo svi katolici i pravoslavci, koji su izbjegli rat u Sarajevu, danas imaju adresu u Danskoj. To je jedna ako ne ta najveca grupacija izbjeglih iz Bosne. Na broj dva bi stavio trebinjce i okolinu, pretezno muslimani.

Poznajem tri katolicke porodice sa Stupa. Dvije ovdje na otoku i jednu tamo na polu otoku.
Na Jyllandu ih moras mikroskopom traziti da bi ih nasao, a daleko najveca grupa izbjeglica iz BiH u Danskoj su Bosnjaci, kao i svuda po svijetu. Ne kazem da Srba i Hrvata nema, i to nesto vise na Sjællandu i oko Kopenhagena, ali da su najveca grupa (bilo jedni ili drugi) u Danskoj, ni blizu.
Kad smo vec kod Danske i diskiriminacije, moram se pohvaliti da su mene, sad vec davne, 1996. primili na HTX (tehnicka gimnazija) na osnovu papira iz Tølløse-a (bosanski koledz u DK) i razgovora.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#69 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by beobasket »

SaraFina wrote:
Karlinka je otvorena i iskrena osoba i uopće mi usporedba ne smeta. :D zaista. No nisam ona.
Što se Skandinavije tiče odlično poznajem i sjever Švedske :D
A kao što rekoh kolegi tvom.. VI biste se i u BiH osjećali diskiriminirani, jer se niste stranački uspjeli uhljebiti na budžet. Tipični balkanski mentalitet.
Koja provalija! U Danskoj stranci su cesti razlog NE USPJEHU same drzave. Evo ti jedan primjer gdje nema logike optuziti stranca za problem ali dzaba nacionalisti i slicni njima su utufili gradjanima da rezanje radnicke sigurnosne kase je zbog stranaca.


U Danskoj svaki radnik dobrovoljno moze uplacivati u tkz. radnicku sigurnosnu kasu. Ona nudi istom u prosjeku 14.000 danskih Kuna mjesecno u slucaju otkaza ne vlastitom krivicom. U slucaju da izgubis posao svojom krivicom, prva dva mjeseca nema primanje. Trenutni moguci period primanja pomoci je maksimum dvije godine. Produzen je na dvije i pol godine ali ovo pola je pod nekim strogim uslovom. Inace, ovaj sistem je skracen sa cetri godine na dvije a prije je bio skracen sa pet na cetri, a jos prije sa sedam na pet, a u samom pocetku 1980 i neke godine je bio na 15 godina. Da bi ostvario pravo na istu pomoc moras kao radnik pod broj jedan, IMATI POSAO! Pod broj dva, ako si zaposljen na satnicu moras nabrati xy broj sati u roku jedne godine, ako si zaposljen u kancelariji onda isto moras nabrati xy broj sati ali nesto manje nego ko radi u fabrici. Pod broj tri moras biti clan take jedne kuce koja nudi tu uslugu minimum 12 mjeseci prije samog otkaza. Znaci neko ko nije nikada imao posao uopste ne moze doci u igru.

Naravno ovo "cudo" nije dzaba. Prosjecna clanarska cijena je 900 - 1.000 danskih Kruna / mjesecno.

Dok te dvije godine primas pomoc takodje moras biti clan i placati clanarinu.

Uzmimo sada nekog ko je 15 godina radio i uplacivo u radnicku zastitu. 15 godina x 12 mjeseci x 900 danskih Kruna = 162.000 danskih Kruna. Nato treba dodati i te dvije godine dok prima pomoc, znaci jos 21.600 danskih Kruna. Ukupno 183.600 je uplaceno. Isplata tokom te dvije godine je; 336.000 danskih Kruna. Znaci neko sa 15 godina rada je preko 50 % isplacene sume sam sebi isplatio. Po zakonu kada je to osiguranje pravljeno, radnik sa 15 godina staza nije mogao preci 25% uplacene sume u smislu isplate, jer drzava od istih dok primaju tu zastitu je trazila da su aktivni po brojnim pitanjima. Dans je isti zakon po pitanju aktivnosti. Znaci prava na putovanje van drzave su uskracena i tako dalje. Iz istog razloga dosta ljudi koji su 10, 15 ili 20 pa nadalje godina uplacivali su jednostvano prestali, jer pod broj jedan neki su preko 2/3, 3/4 sume sami sebi vec uplatili a plus sto moraju za svoje pare ispunjavati brojne smijesne uslove.

Sistem je sam sebi kontradikcija, jer svak ima pravo zatraziti socijalnu pomoc u svojoj opcini sto nema veze sa ovim. Nije moguce obadvoje primati istovremeno. Isplate su nesto razlicite ali brojni slucaji na socijali mogu ubrati jednaku sumu kao ovi preko radnicke kase.

Jedina razlika je dok primas radnicku kasu imas pravo imati vrijednosti primjerice kucu, veliko auto, plus na racunu i slicno. Na socijali nije dopusteno.

Sve manje ljudi uplacuje u radnicku kasu odnosno sve vise koji su nadmasili 15 - 20 godina rada se ispisuju, jer ne vide korist od iste. Ko su krivci = stranci. Smijesno. Ali hajd ti dokazi jednom masin-bravaru iz neke selendre kojih imamo ovdje na svakom mogucem cosku. Da to sto je cuo od pojedinih desnih politickih stranki nije tako.
Last edited by beobasket on 06/07/2017 14:20, edited 1 time in total.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#70 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by beobasket »

Dwndler wrote:
beobasket wrote:
hrle1976 wrote:Ohh Sarafince ceri kako ti ide leptir plivanje? Ah je ste se i Bogu popeli na neku stvar sa tim Zvidovicem. Basket ko od made in be i ha u kraljevini danskoj bi mogao biti zviz. Cojik je sa Stupa tacnije Stip Zwei to ti je prva tamvajska stanica poslje Ilidze na desno, kod pumpe pa onom cestom pravac dole. Poznas li jos koga gdje zivis iz SA po mogicnosti da je katolik? :D
Gotovo svi katolici i pravoslavci, koji su izbjegli rat u Sarajevu, danas imaju adresu u Danskoj. To je jedna ako ne ta najveca grupacija izbjeglih iz Bosne. Na broj dva bi stavio trebinjce i okolinu, pretezno muslimani.

Poznajem tri katolicke porodice sa Stupa. Dvije ovdje na otoku i jednu tamo na polu otoku.
Na Jyllandu ih moras mikroskopom traziti da bi ih nasao, a daleko najveca grupa izbjeglica iz BiH u Danskoj su Bosnjaci, kao i svuda po svijetu. Ne kazem da Srba i Hrvata nema, i to nesto vise na Sjællandu i oko Kopenhagena, ali da su najveca grupa (bilo jedni ili drugi) u Danskoj, ni blizu.
Kad smo vec kod Danske i diskiriminacije, moram se pohvaliti da su mene, sad vec davne, 1996. primili na HTX (tehnicka gimnazija) na osnovu papira iz Tølløse-a (bosanski koledz u DK) i razgovora.

Na Sjællandu brat bartu sve go katolik i pravoslavac iz Bosne. Pretezno u gradovima povis Kopenhagena. Vecina Sarajlije. Ima tu i mjesanih brakova tipa on musliman ona pravoslavka. Ili on katolik ona muslimanka ali sve su to Sarajlije. Skoro svi od reda. Nije bas da moras mikroskopom traziti. Imas u Horsensu, Silkeborgu, Aalborgu pa cak i Århusu. Mozda nema u Randersu i Sønderborgu. Reako sam najveca grupacija je Sarajlija i Trebinjaca. A opet iz Sarajeva vecina ovdje u Danskoj su katolici i pravoslavci. u Danskoj jos nisam sreo ljudi iz Bosne da su iz Bihaca, Doboja, Zenice, i zapadne Hercegovine primjerice Tomislavgrad, Livno... Znaci na Sjællandu pretezno Sarajlije, a po danskoj najvise sam upozno istocna Hercegovina, Tuzla, Sanski Most, Posavina, Brcko... Imas brdo primjer gdje iz Trebinja su citave porodice dosle u Dansku, znaci sva braca i sestre od oca i majke, pa njihova djeca, pa rodjaci i tako dalje.
Dwndler
Posts: 354
Joined: 24/08/2006 08:12

#71 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by Dwndler »

beobasket wrote:

Na Sjællandu brat bartu sve go katolik i pravoslavac iz Bosne. Pretezno u gradovima povis Kopenhagena. Vecina Sarajlije. Ima tu i mjesanih brakova tipa on musliman ona pravoslavka. Ili on katolik ona muslimanka ali sve su to Sarajlije. Skoro svi od reda. Nije bas da moras mikroskopom traziti. Imas u Horsensu, Silkeborgu, Aalborgu pa cak i Århusu. Mozda nema u Randersu i Sønderborgu. Reako sam najveca grupacija je Sarajlija i Trebinjaca. A opet iz Sarajeva vecina ovdje u Danskoj su katolici i pravoslavci. u Danskoj jos nisam sreo ljudi iz Bosne da su iz Bihaca, Doboja, Zenice, i zapadne Hercegovine primjerice Tomislavgrad, Livno... Znaci na Sjællandu pretezno Sarajlije, a po danskoj najvise sam upozno istocna Hercegovina, Tuzla, Sanski Most, Posavina, Brcko... Imas brdo primjer gdje iz Trebinja su citave porodice dosle u Dansku, znaci sva braca i sestre od oca i majke, pa njihova djeca, pa rodjaci i tako dalje.
Nije bas. Vec vise od 10 godina zivim na Sjællandu i ima svega, ali katolika i pravoslavaca ima vise nego na Jyllandu. Na to sigurno dosta uloge ima sto je centar u Lyngby-u bio skoro etnicki cist. Nisam rekao da ih nema na Jyllandu, ali recimo u Vejle-u, Koldingu, Esbjergu i Ringkøbingu ih nema puno, tj. nisu ni blizu vecine. Daleko od toga da ih nema. Iako trebinjaca ima dosta (po citavoj Danskoj), ja sam upoznao ljude iz Doboja, a i iz Zenice, cak i iz Ljuboskog, tako da ima ljudi od svakud. Mislim da od Done Ares (koja je iz Bihaca) familija zivi u Odense-u, tako da i njih ima. Iako ih nisi spomenuo mislim da ima dosta ili skoro najvise banjalucana. Mozda se to i ne osjeti toliko, ali pogotovo u trekantområde-u ima ih dosta.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#72 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by beobasket »

Jel ti poznat izbjeglicki centar Montebelo u Helsingør? Isti nije bio etnicki cist, vecina izbjeglih su bili muslimani iz Bosne. Jedan od boljih prijatelja je bio u istom centru, njegovi su jedini koji su ostali u okruzenju. Svi ostali koji tu zive su katolici ili pravoslavci, nesto mjesanih brakova tako on kaze. Da ne pricam o Hillerødu, Farumu, onda dva Frederiksa. Odes u Silkeborg sve go Srbijanac iz Vojvodine. Odes u Randers sve od reda Hercegovci iz Mostara, Capljine, i okolnih sela. Povis Kopenhagena ima Sarajlija bart bartu 300 porodica. U samom Kopenhagenu tj. sto pripada opcini ima 100 sigurno.

Vejle glavni grad Dansk folkeparti, ja tu nebi da ne znam sta nudis.
Last edited by beobasket on 06/07/2017 11:43, edited 1 time in total.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#73 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by Zoya »

Dobro, skontali smo da ima diskriminacije u Danskoj. Šta je sa ostalim državama?
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#74 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by uglavnomja »

kako se zove varijanta da najjaca norveska i najjaca danska banka imaju administraciju u rigi :D

i nisu jedine, masa firmi ima tehnicki dio papirologije (digitalne naravno), racunovodstvo ... po istocnom bloku :oops:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#75 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by beobasket »

uglavnomja wrote:kako se zove varijanta da najjaca norveska i najjaca danska banka imaju administraciju u rigi :D

i nisu jedine, masa firmi ima tehnicki dio papirologije (digitalne naravno), racunovodstvo ... po istocnom bloku :oops:
Destinacija zubar ? :D Danska narodna Banka ima jednu filijalu a ovo za suradnju sa Norveskom prvi put cujem.
Post Reply