Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
512MB
Posts: 10549
Joined: 03/01/2014 22:39
Location: ¯\_(ツ)_/

#151 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by 512MB »

"Melbourne_Australija" je isto jedan od njih
User avatar
noiserr
Posts: 3019
Joined: 13/11/2011 01:18
Location: Američki Zavajt

#152 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by noiserr »

20 godina sam u Americi, nikad ni jednom nisam osjetio da sam diskriminiran. Ali vjerovatno to sve zavisi od drustva u kojem se kreces i poslova koje radis. Ja imam srecu pa se samo druzim sa normalnom Americkom rajom.
tripple_dubble
Posts: 241
Joined: 29/10/2017 19:42

#153 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by tripple_dubble »

listopad wrote:
hrle1976 wrote:Norveska, Danska, Svicarska pa cak i SvedCka, klasicne policajske drzave ali dobro i fino namazane nekim hairli zivotom. Mene cudi da vas cudi koji tu drzavama zivite .. i Austrija nije nista bolja ali tu haraju stranci, u pojedinim coskovima vise stranaca nego domacih. Pogotovo made in YU. U jednoj pokrajiji je cak hrvatski posato oficielni jezik.

Do dvije i 30 ce prosjecna made in AT porodica koja ce jos se sastojati od pravih austrijanaca jesto samru, praviti blaklavu, pite rasukivati i sl. Za najkasnje 15 godina ces u po Austrije glasati za Biberovica da bude ministar. Najkasnje do 2050 Austrija ce ekonomski biti negdje izmedju Bih i Makedonije u danasnjem izdanju. I ovaku je u Austriji kao nekada u Jugi, na crno, zajebi drzavu maks. Nasih kafica u najsmijesnijem semlu imas nasu britiju grmi muzika Halid ore li ore, jedu se cevapi, grlato se prica, i tako na bezborj mijesta imas takvih.
Iznosis teske neistine. Stranaca ima mnogo u Becu, ali ne "haraju" kao mozda u Francuskoj, Belgiji, Svedskoj ili Njemackoj. Postoje kvartovi sa visokim postotokom stranaca, ali nema getoa u kojima zive samo ovi ili oni kao u nekim drugim EU drzavama. Pokrajina na koju mislis je Burgenland/Gradisce. Hrvati koji tu zive (Burgenlandkroaten/gradiscanski Hrvati) imaju status nacionalne manjine i doselili su prije nekoliko stoljeca. Govore cak posebnom verzijom hrvatskog jezika, baziranom na idiomu koji se tada govorio. Ti Hrvati nemaju nista sa ovim danasnjim gastarbajterskim Hrvatima. Vecina gradiscanskih Hrvata su se asimilirali i danas su pravi Austrijanci. Oni koji jos uvijek gaje svoju hrvatsku kulturu i porijeklo su u manjini. Isto tako u pokrajini Kärnten/Koruskoj zivi slovenska nacionalna manjina.

I ovaj drugi dio tvog komentara je isprazno trabunjanje. Stranaca je mnogo u Becu kao u svakoj zapadnoj metropoli. Tu je ujedno i najveca koncentracija stranaca kojih u vecem broju imas jos u Linzu ili Grazu. No u najvecem dijelu Austrije, koja nema puno velikih gradova, ces stranca jedva pronaci.
Ovo sto listopad rece, sve tacno. :thumbup:

Sto se diskriminacije tice, mislim da postoji razlika izmedju "ima diskriminacije na osnovu porijekla" i "ima netrpeljivosti na osnovu porijekla".
Ne idu bas uvijek jedno uz drugo. I, sto je isto bitno, postoji i tvz. pozitivna diskriminacija.

U principu, kao i svugdje u svijetu. I kod nas u BiH kad dodje neko sa strane, tipa Kinezi, Arapi, Turci, Rusi, Crno Gorci itd. - mi (mislim na cijelokupno drustvo, naravno neki manje, neki vise, a neki nikako) kakimo o tome kako nama "oni" ne trebaju, pokvarise nam omladinu, ubacise nam drogu u heroin i tako to :D Tako da sam licno recimo ja u Austriji dozivjela manje diskriminacije prema meni samoj, nego sto sam u BiH dozivjela prema nekome drugom, samo zato sto je drugaciji na nekoj osnovi.
Post Reply