Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1 Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

Da li po vasem misljenju ima diskriminacije u zemlji u kojoj zivite na Zapadu? Da li ste licno dozivili neku vrstu diskriminacije zato sto ste stranac, primjerice na poslu, u drustvu, kod drzavnih institucija?
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#2 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by ibi »

hrle1976 wrote:Da li po vasem misljenju ima diskriminacije u zemlji u kojoj zivite na Zapadu? Da li ste licno dozivili neku vrstu diskriminacije zato sto ste stranac, primjerice na poslu, u drustvu, kod drzavnih institucija?

Image
Last edited by ibi on 28/07/2017 12:35, edited 2 times in total.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#3 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by ExNihilo »

Zviz, ne diskriminiraju te zato što si stranac. Diskriminiraju te jer si glup.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#4 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

ibi wrote:Jedan moj poznanik iz Ceske ima diskriminaciju jer je gay.
U Ceskoj biti gej je sigurnije nego u Nizozemskoj. Eto toliko za vas koji zelite biti gej.
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#5 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by ibi »

hrle1976 wrote:
ibi wrote:Jedan moj poznanik iz Ceske ima diskriminaciju jer je gay.
U Ceskoj biti gej je sigurnije nego u Nizozemskoj. Eto toliko za vas koji zelite biti gej.
Znam, zato i jesi u Ceskoj.

O tebi i pricam zviz/hrle.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#6 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

ibi wrote:
hrle1976 wrote:
ibi wrote:Jedan moj poznanik iz Ceske ima diskriminaciju jer je gay.
U Ceskoj biti gej je sigurnije nego u Nizozemskoj. Eto toliko za vas koji zelite biti gej.
Znam, zato i jesi u Ceskoj.

O tebi i pricam zviz/hrle.
Gej ti je da ne kazem javno ko... gldaj svoja posla decko.
User avatar
Truba
Posts: 81585
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#7 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by Truba »

Znaci
Austrija
Veliko katolicko svetiste
Hrvat katolik je sakristan (pomocnik sveceniku a nije svecenik dakle moze se zeniti i sutra biti mesar, postar bilo sta)
Doso novi sef svetsta
Rastjerao sve strance :shock:
Prisilio ih da daju otkaze
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#8 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by ibi »

Meni ne smeta sto si ti zviz gay, samo je veliki problem sto si paglu.
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#9 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by beobasket »

Kod nas u drzavnim institucijama uklj. skole je gotovo oblikatorna.
Licno dozivio u skoli, na prvom poslu dok sam ganjo skolu...

Na poslu je rijetkost ali ima je. Drustveno gledano isto rijetkost, ali kod drzavnih istitucija, tu brzo naucis da si gradjanin drugog reda. Tako je kod nas u Danskoj.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#10 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

Znaci Austrija sranje.
Danska isto sranje.
Neka se unese u zapisnik. Sranje.
svemirska_vjeverica
Posts: 311
Joined: 11/12/2011 22:32
Location: Donji Cevljanovici
Contact:

#11 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by svemirska_vjeverica »

hrle1976 wrote:Znaci Austrija sranje.
Danska isto sranje.
Neka se unese u zapisnik. Sranje.
slobodno, pisi sraaanje :D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#12 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

svemirska_vjeverica wrote:
hrle1976 wrote:Znaci Austrija sranje.
Danska isto sranje.
Neka se unese u zapisnik. Sranje.
slobodno, pisi sraaanje :D

Tvrdi nacionalizam u obe izgleda hara prema strancima. :D
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#13 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by beobasket »

Nema nacionalizam kod obicnih ljudi i diskriminacija stranaca od strane institucija nista jedno sa drugim.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#14 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

Gdje u Zimbabvetu mozda? Za koga ti nacionalisti glasaju a ko rukovodi institucijama? Nego 500.000 Jugovica u Austriji nije u stanju da svede drzavu na prosijacki stap a u BiH tri prodice je jebu uzduz i poprijeko :oops:
User avatar
Rockefeller
Posts: 7291
Joined: 02/02/2015 13:05
Location: Rijeka Sćona

#15 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by Rockefeller »

ExNihilo wrote:Zviz, ne diskriminiraju te zato što si stranac. Diskriminiraju te jer si glup.
:lol:
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#16 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by beobasket »

Nema vece komitragedije od one, na Zapadu je lagano. Ko hoce taj moze. Posao te ceka. Med i mljeko tece. :lol: Optimizam veci nego u Pape. Hajd molim vas sve da dodjete u Dansku na biro za rad, te samo recite evo mene ja hocu da radim dajte mi posao. Ima da popadaju sa stolica. Tete i cike koji tamo rade nisu dobili posao zato sto vlada ova ili ona stranka. Nije rijec o Bosni gdje clanarska iskaznica politicke pratije otvara vrata do radnih fotelja. Gimnazija ili bilo koja druga srednja skola moze odbiti tvoj zahtjev za prijem ako po njihovom misljenju nisi dovoljno dobar u danskom jeziku. Dzaba ti sto imas i crno na bijelom iz osnovne skole, gdje si usmeno i pismeno polozio ispite iz danskog jezika. Kakve veze ima gimnazija i odluke poput takvih s samim glasanjem na izborima?
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#17 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by paladinka »

beobasket wrote:Nema vece komitragedije od one, na Zapadu je lagano. Ko hoce taj moze. Posao te ceka. Med i mljeko tece. :lol: Optimizam veci nego u Pape. Hajd molim vas sve da dodjete u Dansku na biro za rad, te samo recite evo mene ja hocu da radim dajte mi posao. Ima da popadaju sa stolica. Tete i cike koji tamo rade nisu dobili posao zato sto vlada ova ili ona stranka. Nije rijec o Bosni gdje clanarska iskaznica politicke pratije otvara vrata do radnih fotelja. Gimnazija ili bilo koja druga srednja skola moze odbiti tvoj zahtjev za prijem ako po njihovom misljenju nisi dovoljno dobar u danskom jeziku. Dzaba ti sto imas i crno na bijelom iz osnovne skole, gdje si usmeno i pismeno polozio ispite iz danskog jezika. Kakve veze ima gimnazija i odluke poput takvih s samim glasanjem na izborima?
Kakve to veze ima sa diskriminacijom ?
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#18 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by pirmin »



:D
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#19 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by hrle1976 »

beobasket wrote:Nema vece komitragedije od one, na Zapadu je lagano. Ko hoce taj moze. Posao te ceka. Med i mljeko tece. :lol: Optimizam veci nego u Pape. Hajd molim vas sve da dodjete u Dansku na biro za rad, te samo recite evo mene ja hocu da radim dajte mi posao. Ima da popadaju sa stolica. Tete i cike koji tamo rade nisu dobili posao zato sto vlada ova ili ona stranka. Nije rijec o Bosni gdje clanarska iskaznica politicke pratije otvara vrata do radnih fotelja. Gimnazija ili bilo koja druga srednja skola moze odbiti tvoj zahtjev za prijem ako po njihovom misljenju nisi dovoljno dobar u danskom jeziku. Dzaba ti sto imas i crno na bijelom iz osnovne skole, gdje si usmeno i pismeno polozio ispite iz danskog jezika. Kakve veze ima gimnazija i odluke poput takvih s samim glasanjem na izborima?
Nekuzim. Znaci stranci u skolama i ako poloze ispit danskog jezika nije dovoljno za dalje skolovanje? Zar ta direktiva ne dolazi iz drazvnih voda ili samo neke skole rade?
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#20 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by beobasket »

Rijec je o ispitima jednakim kao i za Dansku djecu! I opet nije dovoljno bilo za nas strance i ako smo polozili sve i jedan od ispita ukljucujuci i danski. Samo primjer iz moje skole! U oba 9 razreda nas 5 sa tih prostora, u mom razredu mimo mene bile jos dvije cure, dok u drugom bila jedna i jos jedan momak. Osim njega koji nije htjeo uciti mi ostali smo polozili sve ispite sa dovoljno velikim prosjekom da mozemo upisati gimnaziju. Ali tada smo odbijeni bili kao da nismo nista polozili te smo morali u 10 razred, koji u Danskoj sluzi kao popravni za one koji nisu u 9 polozili ispite sa zadovoljavajucim ocjenama. Poslje 10 razreda meni upali prolaz u gimnaziju, tako isto jos jednoj dok druge dvije opet nisu imale srece. Da smo mi jedini bili pa ni po jada ali na isti nacin u brojnim drugim opcinama su ravnali sa strancima, pretezno iz Bosne. Nekim od njih nisu dopustili upis u tehnicku skolu. Pa su ljudi kasnili sa skolstvom i po 3 - 4 godine.

U Danskoj imas rasistickih i ksenofobskih opcina. Najlakse ces sanzati koje su kad prijavis sebe za opcinski stan novije gradnje ili u ljepsem kvartu.

Kad ti uplai naci posao diskriminacije nece biti, jer presao si liniju diskriminacije u prvom redu. I ako ovu liniju gotovo nije moguce dokazati ali prije 10-12 godina je Bosanac iz Vordingborga otisao javno sa dokumentacijom od 500 plus konkursa i pisanja molbi za posao bez uspjeha. Ista opcina ga posalje u penziju da samo umukne.

U samom drustvu isto neces osjetit diskriminaciju, jer oni koji mrze strance nece nikada doci u kontakt sa istim.

Ali zato u drzavnim institucijama koje zaposljavaju gotovo 2/3 od svih zaposlenih u drzavi, tu ces brzo nauciti da si gradjanin drugog reda.

95 % ljudi iz Bosne zivi u Danskoj preko 22 do 26 godina u Danskoj.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#21 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by SaraFina »

beobasket wrote:Rijec je o ispitima jednakim kao i za Dansku djecu! I opet nije dovoljno bilo za nas strance i ako smo polozili sve i jedan od ispita ukljucujuci i danski. Samo primjer iz moje skole! U oba 9 razreda nas 5 sa tih prostora, u mom razredu mimo mene bile jos dvije cure, dok u drugom bila jedna i jos jedan momak. Osim njega koji nije htjeo uciti mi ostali smo polozili sve ispite sa dovoljno velikim prosjekom da mozemo upisati gimnaziju. Ali tada smo odbijeni bili kao da nismo nista polozili te smo morali u 10 razred, koji u Danskoj sluzi kao popravni za one koji nisu u 9 polozili ispite sa zadovoljavajucim ocjenama. Poslje 10 razreda meni upali prolaz u gimnaziju, tako isto jos jednoj dok druge dvije opet nisu imale srece. Da smo mi jedini bili pa ni po jada ali na isti nacin u brojnim drugim opcinama su ravnali sa strancima, pretezno iz Bosne. Nekim od njih nisu dopustili upis u tehnicku skolu. Pa su ljudi kasnili sa skolstvom i po 3 - 4 godine.

U Danskoj imas rasistickih i ksenofobskih opcina. Najlakse ces sanzati koje su kad prijavis sebe za opcinski stan novije gradnje ili u ljepsem kvartu.

Kad ti uplai naci posao diskriminacije nece biti, jer presao si liniju diskriminacije u prvom redu. I ako ovu liniju gotovo nije moguce dokazati ali prije 10-12 godina je Bosanac iz Vordingborga otisao javno sa dokumentacijom od 500 plus konkursa i pisanja molbi za posao bez uspjeha. Ista opcina ga posalje u penziju da samo umukne.

U samom drustvu isto neces osjetit diskriminaciju, jer oni koji mrze strance nece nikada doci u kontakt sa istim.

Ali zato u drzavnim institucijama koje zaposljavaju gotovo 2/3 od svih zaposlenih u drzavi, tu ces brzo nauciti da si gradjanin drugog reda.

95 % ljudi iz Bosne zivi u Danskoj preko 22 do 26 godina u Danskoj.

Ovo što pišeš apsolutno nema veze sa stvarnošću. Kućni prijatelji mojih roditelja u srednjim godinama u Danskoj su uspjeli (I žena i muž ) nostrificirati diplome i oboje se bave svojim poslovima. Gospodja je psiholog po zanimanju. Njihovo oboje djece su pri kraju studija trenutno.
Kakve su to nebuloze o gimnaziji i odbjenicama? Svuda u EU za upis u gimnaziju važne su ocjene jezika, matematike i engleskog. Ako su te ocjene iznadprosječne ne postoji obrazovna institucija koja će ti poslati odbjenicu na osnovu porijekla. To su obične nebuloze. Uostalom obrazovna institucija koja vam je navodno poslala te odbjenice morala je dati obrazloženja. Ako ta obrazloženja po mišljenju vaših roditelja nisu bila u skladu sa prvobitnom procjenom osnovne škole koju ste pohadjali, zašto nisu prigovore napravili direktno ministarstvu za obrazovanje? Vas bi neovisna komisija testirala i na osnovu njihove prosudbe VI bi morali dobiti mjesta gdje ste aplicirali.
Tako je svuda u svijetu. Danska nije iznimka, niti može biti.
A obrazovna institucija iznad sebe ima ministarstvo kojem je odgovorna. Nisu to privatne škole sa astronomskim školarinama i pedigreom koji je važan u USA, nego državne. A sve državne škole u EU funkcioniraju na isti način, i imaju iznad sebe drugu državnu instituciju koja kontrolira njihov rad.
Ne piši neistine. Non stop.
Imaš paničan strah od novopridošlih ljudi sa EX Yu prostora i svaku, ama baš svaku temu o dijaspori zasereš.
Iz straha valjda da ljudi ne bi došli i naselili se s porodicama. Kao da ćeś ih ti lično finansirati pa da unaprijed ocrniš i obdaniśta, školstvo, visoko kvalificirane poslove i sl. Kompleks neuspješnosti i ništa više.
Na kraju ako ti toliko loše, vrati se brate kući da ti potomstvo makar ne diskriminiraju. .. sto leżiš gore?
beobasket
Posts: 934
Joined: 13/03/2015 10:26
Location: Kakanj je centar svijeta tako kazu nase nane.

#22 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by beobasket »

Ja znam kroz sta sam prosao i drugi koji su isto svjedocili. Ja ti mogu crno na bijelom dokazati i dovesti ljude koji su kroz isto prosli. Da ima ljudi koji su drugacije prosli ima! To ne sporim! Imam osjecaja da nisi procitala sta sam napisao. Odbijenice nisu odlazile dirketno na osnovu porijekla vec na osnovi da ne racunaju po njihovoj procjeni da smo mi tada bili u stanju partiti nastavu na danskom jeziku i ako smo ispite iz danskoj (usmeni i pismeni) u osnovnoj skoli polozili. Ja tu odbijenicu imam crno na bijelom, znaci nije usmena bila vec pismena odbijenica sa potpisom direktora gimnazije, odgovornog za procjenu... Kako i kakda i gdje je on tu procjenu napravio niti dan danas ne znam(o). Gimnazija na koju sam kasnje se upisao nije nikada pozvala nas na razgovor. Ovo su bile 1990te godine.

Nemam ja nikakv strah od novodoseljenika sa Balkana. Vecina nasih ljudi koji dolazi u jako malim brojevima je na osnovu braka a rijec je o jako malom broju. Iz Hrvatske zbog EU koliko se ocekivali nije doslo niti 1% ocekivanog broja. Iz Slovenije u zadnjih 10 godina svega 300 ljudi, od kojih kako sam cuo vecina su studenti.
Last edited by beobasket on 04/07/2017 10:01, edited 1 time in total.
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#23 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by SaraFina »

beo4basket wrote:Ja znam kroz sta sam prosao i drugi koji su isto svjedocili. Ja ti mogu crno na bijelom dokazati i dovesti ljudi koji su kroz isto prosli. Da ima ljudi koji su drugacije prosli ima. To ne sporim. Imam osjecaja da nisi procitala sta sam napisao.

Da sam ja to prošla vratila bi se kući, da mi djecu ne diskriminiraju. Što sjediš još gore? Mazohizam? Dobra socijala?
Zašto ti roditelji nisu reagirali i obratili se pritužbom ministarstvu prosvjete direktno?
Nebuloze.
Čiste. Ili su šljakeri neki došli sedamdesetih pa nisu znali što i kako?
Ne postoji državna školska institucija u Europi koja nema instituciju opet državnu iznad sebe.
Nemam ja nikakv strah od novodoseljenika sa Balkana u Dansku. Vecina nasih ljudi koja dolazi u jako malim brojevima je na osnovu braka mada to je jako mala brojka. Iz Hrvatske zbog EU koliko se ocekivali nije doslo niti 1% ocekivanog broja. Iz Slovenije u zadnjih 10 godina svega 300 ljudi, od kojih kako sam cuo vecina su student
Na svakoj temi se ponavljaš poput papagaja. Strah neostvarenog dijasporaša i ništa drugo. Loše ti je, svima oko tebe, plate mizerne, diskriminacija. ... a sjediš od stoljeća sedmog u skandinaviji. Što li?
Last edited by SaraFina on 04/07/2017 10:03, edited 1 time in total.
paladinka
Posts: 1884
Joined: 23/06/2013 17:08

#24 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by paladinka »

SaraFina wrote:
beo4basket wrote:Ja znam kroz sta sam prosao i drugi koji su isto svjedocili. Ja ti mogu crno na bijelom dokazati i dovesti ljudi koji su kroz isto prosli. Da ima ljudi koji su drugacije prosli ima. To ne sporim. Imam osjecaja da nisi procitala sta sam napisao.

Da sam ja to prošla vratila bi se kući, da mi djecu ne diskriminiraju. Što sjediš još gore? Mazohizam? Dobra socijala?
Zašto ti roditelji nisu reagirali i obratili se pritužbom ministarstvu prosvjete direktno?
Nebuloze.
Čiste. Ili su šljakeri neki došli sedamdesetih pa nisu znali što i kako?
Ne postoji državna školska institucija u Europi koja nema instituciju opet državnu iznad sebe.
Lakse je kriviti drzavu , nego prihvatiti da ti dijete nije bilo spremno za gimnaziju .
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#25 Re: Diskriminacija na Zapadu - ima je ili ne?

Post by SaraFina »

paladinka wrote:
SaraFina wrote:

Da sam ja to prošla vratila bi se kući, da mi djecu ne diskriminiraju. Što sjediš još gore? Mazohizam? Dobra socijala?
Zašto ti roditelji nisu reagirali i obratili se pritužbom ministarstvu prosvjete direktno?
Nebuloze.
Čiste. Ili su šljakeri neki došli sedamdesetih pa nisu znali što i kako?
Ne postoji državna školska institucija u Europi koja nema instituciju opet državnu iznad sebe.
Lakse je kriviti drzavu , nego prihvatiti da ti dijete nije bilo spremno za gimnaziju .
Tragikomičan lik. Sad će guslati o sjećanju kako su ga zbog smedje boje kose, plavi skandinavici u obdaništu izgladnjivali. Bio je podhranjen.
Post Reply